HAARLEM'S DAGBLAD. Haariemsche Handelsvereeniging Goedgek. by Kon. Besl. van 12 Nov. 1899. De Haariemsche Handelsvereenl- ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1884, heeft in don loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succès. lammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid Worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haariemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat bare hand vindt om te doen. De voordeden, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe j aarlij ksche contributie van 8.50, die gevraagd wordt. De Haorlemsohe Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en information voor hen in te ■winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor heo optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe ledeu voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2© halfjaar (van 1 November tot en met 80 April) ad f 1 75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver- eeuigmg zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Menens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden alken werkdag van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor Incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pcL der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te Innen. Do kosten van informatiën naar bulten do stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per Informatie, plus Vijf cents porto-vergoeding. Jnforma- tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wo nende personen worden, niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- ïergoedlng is toegevoegd. Ruim 1748 informatien en rechts geleerde adviezen werden in het al ge loopen jaar gegeven. In October en November 1910 zijn 60 vorderingen tot een bedrag van f 1184,14 betaald; 11 vorderingen wor den afbotaald, 16 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens aid. 7 dient het geheim der lijsten van Wanbetalers ongeschon den le blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seert aan hel Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men '6oiïls meent., dat men, boewei geen lid der TI. H. V., toch van haar infor- Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. De omstandigheden waaronder wij leven moeten zoo nu en dan eens Wal gewijzigd worden, anders zouden onze hersens te veel in de rust raken en rust is roest. Probeer maar om in drie maanden je armen in liet ge heel niet te bewegen of je beenen to taal stil te houden en kijk, wat daar van komt. Of liever probeer het niel, want het loopt op teleurstelling uit. Deze inleiding heb ik noodig gevon den om de Haarlemmers te doordrin gen van den grooten dienst, dien de Bpöoi'weg-maalschappïjen him bewij zen met de invoering van de nieuwe spoorwegtarieven. Daarmee wordt nog weer eens ferm in ons denkver mogen gepookt, zoodat liet opnieuw aan 't gloeien gaat. Je kunt. tegen woordig op zooveel manieren ver voerd worden, dat 't oen lieele studie Wordt om de voordoeligste manier uit te zoeken. Je hebt kilomelerboek- jes, kil ometer k aar tenabonnementen in soorten en enkele reizen. Retours, de allereenvoudigste vorm van beta ling, bestaan niet meer. Op den Nieuwjaarsdag moest ik op reis en kreeg twee enkele reizen, een voor heen en een ander voor terug. Wat een plezier moet dat wezen voor de maatschappijen, om aan alle men- schen, die zoo'n stel enkele reizen 'koopon, voor het loket te laten zien, dat er op het retourgedeelte o wee, wat zeg ik me daar dat. er op de fenkele reis voor den terugkeer, het matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging luformatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatien op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Parijsche Brieven CCLVIL Het duel komt in de Kamer der 'Af gevaardigden in behandeling, op in stigatie van den uiteraard vreedza- rnen afgevaardigde abbé Leniire. Ziehier hoe hij zijn wetsvoorstel in kleedt „lk maak er een misdrijf, een ge woon misdrijf van, teneinde het aan de etraffeloosheid te onttrekken, ge lijk elk ding, dat niet wordt toege staan, Doch verder ga ik niet, want dan zou ik mijn gedachte voorbij streven, die in het duel nooit een ware misdaad heeft gezien. Ziehier waarom de tegenstanders, die naar het veld van eer gaan, hebben bijna nooit de bedoeling, elkander om het leven te brengen. Indien het, niette min, toch gebeurt, voert de moorde naar tot zijn verontschuldiging aan, dat, al heeft hij gedood, ook hij ge dood had kunnen worden, en dat zijn leven door een overeenkomst verbon den was aan dat van zijn slacht offer. En deze stelling zegeviert altijd voor de jury van de Cour d'Assises, die onveranderlijk vrijspreekt, door drongen als ze ook ls, dat de dood een weval is. In geen geval kan het duel gelijkgesteld worden met een moord." Best. Het duel zou dus beschouwd moeten worden als een misdrijf, of als een overtreding. Nu de straf daarop. Honderd francs boete, vindt ahbé Lemire. Waarom 7 Waarom zoo'n geringe straf „Den dag, waarop men zal weten, dat het recht om te duel leer en, niet meer dan honderd francs kost, zullen velen hun degen opbergen, daar zij dien niet willen bederven voor een zóó hesp ettelijken prijs. Hun eer op vijf louis d'or schatten. Foei En men zal niet meer duelleeren." Ik vrees, dat deze afgevaardigde het niet bij het rechte eind heef;. Want de logische consequentie van zijn arilhmetischen gedachtengang zou zijn nu het duel heelemaal niels kost, wordt er heelemaal niet ge duelleerd, daar geen man „commc il faut" zijn eer op nul komma nul wenscht te schatten. En verder la ten wij den duellisten geld toegeven, honderd francs bijvoorbeeld. Een aal moes ontvangen.... fi done 1 Ik vrees, dot de duellisten bij het doorvoeren van het voorgesteld boete stelsel zouden zeggen„Zouden wij niet duelleeren, alleen maar om een boete van honderd francs te. ontloo- peu Zouden wij ons laten ontwape nen door bedreiging met. wat geld verlies Nooit van z'n leven En de strijdlustigsten zouden tienmaal ach tereen duelleeren, om met edelen zwier een bankje van duizend francs te mogen betalen. Sapristi men ver- gete niet, dat de Franschen het han- teeren van den degen in hun opvoe dingsstelsel hebben opgenomen. Het duel is een treurig overblijfsel uit den barbaarsc-hen tijd... Goed goed we kennen allema al dat argu ment, bijkaus zoo oud als het duel zelf. Maar..., Indien, zeggen de voorstanders van de instelling der perforatie van de menschelijke huid door een stalen de- genpunt of een looden kogeltje, in dien iemand u, vooral in het publiek, beleedigt, u opzettelijk op de teencn trapt of in een hoekje duwt, onbe schaamde blikken werpt op uw vrou welijk gezelschap, u hij een discussie een glas bier in het gozicht werpt, of andere dingen van dergelijke druk king verricht eilieve, gij, beginsel- woord terug gestempeld staat, Vroeger hod je die stukjes carton aaneen, met een perforatie in 't mid den, nu zijn de stukjes carton Apart, niet meer geperforeerd. Geduchte verbetering, geweldige vooruitgang Mijn onnoozc-le hersens hebben dal voordeel nog wel niet goed kunnen begrijpen, maai' dat komt natuurlijk, omdat ze nog niet ferm zijn opge stookt. 't Zal wel komen Misschien besef ik dan ook, waarom een kilo- meterboekje een uur of wat vóórdat je het gebruikt, moet worden aange vraagd. Dit moet vooral practise]i wezen voor wie ver van het station af wonenBij alle spoorwegmaat schappijen, die gaan dan maar ecu urn' of wat vroeger van huis ©n blij ven zoolang ïn 't station wachten. De ooi-zaak Jiiervan zal ik ook wel opsporen, als ik eerst maar eens rus tig een dag of wal mag nadenken als het wat zachter weer was. zon derde ik me voor een poosje af in de duinen. Bij die gelegenheid zou ik dan ook wel uitvissehen, waarom je bij 't koopen van zoo'n kilometer- boekje een extra premie moet betalen, die plechtig waarborgsom wordt ge noemd, maar die naai- de meening van mijn neef Wouter niels anders is, dan een stilzwijgende bekentenis van de maatschappijen, dat hun con- tróle niet deugt. Anders zouden ze zoo'n dreigement niet noodig heb- hpn! lk noem daar den naam van Wouter, over wien ik in lang niet heb geschreven. Ik kan het nu wel zeggen, want de zaak is bijgelegd we waren gebrouilleerd, of oj> ztin vaste tegenstanders van het duel, wat doet gij dan (1) Naar het gerecht loopen Maar er zijn beleedigingen, zelfs zeer grove, die bij de wet óf ongestraft blijven óf slechts zeer lichtelijk gestraft wor den. De wet kan niet in alles voor zien. Den onbeschaamden rekel een „op lawaai" of „opstopper" geven Maar is dal, analogisch geredeneerd, niet óók barbaarsch En gesteld, dat uw smader iemand was ais Jack Johnson of .Tim Jeffries Ik voor mij denk eer 6en kogel in de lucht, zelfs in ©en mijner oorlellen, of een degenstoot in mijn reGhter benedenarm dan. een „swing" van Jack Johnson of een om strengeling van den kampioenworste laar Paul Pons -128 kilo gewicht te boven te komen. De schouders ophalen Alles langs e kouwe kleeren te laten gaan Of ets dergelijks doen, waarmee men, in do meeste gevallen, onder het voor wenden van minachting of onaantast baarheid, eigenlijk niets dan vrees bemantelt? Maai- niet iedereen heeft er het negatieve temperament voor. En dan, zoo'n kerel, gesterkt door deze straffeloosheid, zou u bij volgen de gelegenheden weer kunnen taqui- neeren, erger en erger. En wellicht zouden sommigen zijn voorbeeld vol gen. Nou dan..... Ende ziedaar, zeggen de duellisten en pro-duellisten, het bestaansrecht van het tweegevecht der eere. Hot duel noodzaakt de ploerten, die bijna zonder uitzondering lafaards zijn, zich min of meer koest te hou den en op hun tellen te passen. De sterke aterling kan hier het vuist recht niet doen gelden, zonder met den wrekenden arm of van het ge recht of van de omstanders kennis te maken. Men betrekt hem nu in een tweegevecht, dat zoo goed mogelijk geregeld ls en baarbij het levensge vaar tot een minimum is terugge bracht. Doch de aterling heeft hier niettemin moed te betoonen, want a! maakt zoo'n degenpunl gewoonlijk slechts een schrammetje en al treft een revolverkogel ©er een voorbijvlie gende aeroplane, dan den persoon, waarop argiistiglijk gemikt is de kans op etui ernstiger uitslag bestaat er altijd. En voor die kans deinzen de laffe smaders gemeenlijk terug. Aan het duel hebben de fatsoen lijke Franschen het dos te dianken, dat zij niet te veel worden „gekoeje- neord" door poenen. Neen, abbé Lemire zal met zijn wetsvoorstel niels tegen het duel be reiken. Een gevoel van menschel ij k- heid heeft hem zijn voorstel doen aan hangig maken, doch zijn onbekend heid mot het mondaine leven is oor zaak van de gering© waarde van zijn ontwerp. Een beter middel de duels- tot een minium te beperken...? Kijk eens, de wet bekommert zich te weinig om de eer. Ze laat zich bij- kfins uitsluitend in met concrete din gen en is ziende blind ten opzichte van alwal maar eenigszjns abstract is. Jean, die honger lijdt, steelt een broodje. De eigenaar ondervindt do twijfelachtig© voldoening dat die dief voor een of meer maanden in de ge vangenis wordt gestopt. Pierre tast Victor's eer aan; geeft liem in het publiek een klap in hel gezicht of beleedigt hem op een an dore wijze, die eveneens niet nalaat, Victor geruimen tijd ten prooi te doen zijn van anderer smaad én be spotting. Victor wendt zich, dom gc- 1) Zulk slecht gezelschap voortaan mijdeu, meenen wij. „Zeker niel duelleeren, want juist omdat er geen levensgevaar bij de malle vertooning is, zullen ploerten bet duel uitlok ken, om er daarna op te stoffen. Laffe aanranding wordt dus door liet duel bevorderd. (Red. H.'s D.) nuchter Hollandsch gezegd we liad- den ruzie. Over den oorsprong van Haarlem. Ik zei, dat de naam van onze gemeente voortspruit uit het woord H e r u 1 a m, hij meende, dat die gegeven was omdat een zekere IIeer tem hier groote bezittingen had. Ziedaar de quaestie gaande, 't Was tot overmaat van ramp op een kransavond Hopma en Hupstra konden het ook niet met elkaar eens worden over de vraag, wat ©r eerst was geweest, de Haarlemmer olie of het Haariemsche slaalwater. Bij dit geschil over olie en water werden zij om zoo te zeggen vuur en water, er weid over en weer partij gekozen en hel eind en slot was, dat we ont stemd uit elkaar gingen. Maar nu met Nieuwjaar is de quaestie bijge legd, zij het Aan ook niet opgelost. Ieder van ons is bij zijn meening ge bleven, maar overeengekomen is, dal in onze gesprekken voortaan het ver leden zal worden vermeden. Dat is te lastig, geeft klaarblijkelijk te veel aanleiding tot geschil. Voor de con versatie geeft dat wel eeuige moei lijkheid, want toen ik op den Nieuw jaarsdag een opmerking over de mo de maken wou, vond ©en herinne ring aan het tijdperk van het Direc toire algemeene afkeuring. Maar om op Wouter terug te ko men hij zei, dat het heele nieuwe tarief ©en gevolg was van het streven van de directies, om meer te ontvan gen en niet meer don tot dusver aan ambtenaren en beambten uit te ge ven. .Als dat zoo is (maar lk weet het nog niet, omdat ik zooals ik zei 1 nog niet klaar ben met denken) dan noeg, tot het gerecht, en het college van Tbemis' dienaren straft den de linquent met een bespottelijke go- ringe boete, waarbij nog komt, dat' tijdens de rechtszitting de aanrander' alle gelegenheid heeft om zijn slacht- offer ongestraft te hoonen. Dat nu moest veranderen. De wet zou den eeraanrander, in den waren zin van het woord iemand, die een dief een dief noemt, vind ik een waaT heidverkondiger moeten veroor- deelen tot een langdurige gevangenis straf of tot een bizonder hooge boete. Dan eerst zonden de smaders en schenders zich tienmaal bedenken, voordat zij lot hun verrichtingen van slechten huize overgingen. En dan eerst zou de beleedigde partij, verze kerd geen dupe meer te zijn van een slechte wetgeving, ©er bij de liealig© Justitie dan bij zijn degen of zijn re volver heul zoeken. Honderd francs boete voor iemand, die duelleert... Zeker niet! Honderd duizend francs boete desnoods voor een eer-aanrander, die, zooals thans de zaken staan, een duel noodzake lijk zou maken. Voilal OTTO KNAAP. Van de Residentie en haar bewoners. LXXXX. Even kalm als het oud© 5aar dood ging, ©ven kalm is het nieuwe begon nen. Oudejaar waren haast alle ca- fé's gesloten. De beweging, verleden jaar door de kellners begonnen, om rlen laatsten dag van het jaar de koffiehuizen om 10 uur gesloten te krijgen, heeft dus een onverwacht succes geliad. Ditmaal wejd. van lui de protesten of loftuitingen niet ver nomen, wat aan de actie ten goede schijnt gekomen, want de meeste café's gingen om 10 uur dicht. Verge len mag hierbij echter niet worden, dat die, welke de meeste stamgasten hebben, aan de sluiting nog niet mee deden. Kalm als overal, was ook de tra- ditioneelo Nieuwjaarsrede van den burgemeester bij de eerste raadszit ting in 1911. Er heerschte een heel klein beetje spanning terwijl hii sprak met aandacht werd geluisterd of ook gezinspeeld zou worden op een mogelijk aftreden of aanblijven, maar geen woord dat daarop duidde, Zelfs toen de nestor van den raad, de heer Van Malsen. den burgemees ter tot eenig antwoord trachtte te krijgen, wees in het weer-antwoord van den burgemeester niels op oen bevrediging van de begrijpelijke nieuwsgierigheid. Vooral na het eerste openbare op treden van baron Svveerls op het poli tieke terrein had men eenige uitla ting verwacht. Heel wat Hagenaars zullen met iets wat naar stomme verbazing zweemde, geluisterd hebben naar-, of anders gelezen van de maiden-speech van onzen burgemeester In de Eerste. Kamer. Was dat de voorzitter van den raad, die zoo handig een debat wee;, af te snijden als het zich op zijpaadjes dreigt te begeven Was dat de tot dusver zoo weinig militante figuur van den burgemeester, die ministeri- eeler dan de minister zich als een le vend bol werk voor den heer Malefijt wierp De eerste raadszitting van dit jaar bracht een debat, dat bij stukken en brokken reeds her haaldol ijl; gevoerd was en dat niets nieuws ie hooren gaf. Wat verdient de voorkeur, particu liere woningbouw of gemeentelijke Over die vraag is uren geredeueerd, naar aanleiding van het voorstel, om f 12.000 uit te trekken voor het maken van plannen tot. verbetering van wo ningtoestanden in de oude stad en den bouw van arbeiderswoningen op de gronden, in bet uitbreidingsplan protesteer ik daartegen, want dan worden we niet vriendelijk behan deld. Tegenwoordig ligt dat wel zoo'n beetje in de neiging van den tijd. Niets is ongelukkiger, dan dat j"e hoort tot het publiek. Publiek moet altijd maar, moet hoe langer hoe meer. Iedereen commandeert pu bliek. De fiscus stuurt onaardige briefjes, de tramdirectie verbiedt het spuwen en wil, dat we gauw in- en uitstappen, de spoorwegmaatschap pijen wil dat we ingewikkelde ver- voorsommetjes moeten oplossen, en bovendien nog met gepast geld beta len, de gemeentebesturen zijn van oordeel, dal we rechts moeten hou den wij arm publiek moeten voort durend, ons bestaan is één door gaande moet: het is om er den moed bij te verliezen. Begrijp me goed, ik ben en blijf billijk. Dat ze op oud- Scholen nooit boetebricfjes kregen, gaat te ver, eerlijk is eerlijk en wat wij in Haarlem moeten, zal in Scho ten ook moeten. Maar daar heb ik nu vernomen, dat voortaan de waarschu wingen en aanmaningen niet meer door den deurwaarder aan huis be zorgd, maar ons in Haarlem over de post toegezonden zullen worden. Met uw welnemen, daar ben ik glad togen 1 Vooreerst om het ge heim. De deurwaarder had het al zooveel jaar gedaan, die telde niet meer mee. Maar al die papiertjes per post, waar moet het heen Zullen dan al de ambtenaren en beambten moeten weten, dat Jan en Piet met de nachtschuit komen in 1 belasting- betalen Ik vind het pijnlijk. Want daartoe aangewezen, met welk voor stel een motie-Deen, om uit te spre ken, dat vereenigingen, die In liet belang van de volkshuisvesting werk zaam zijn, ©n die 10 pCt. van liet be- noodigde kapitaal bijeen hebben, niet door de gemeente afgewezen mogen worden. Het gevaarlijke van de motie werd aangetoond. Het ging niet om de 10 pCt,, maar om de vraag, of een ver eeniging steun verdiende. Een niet onvermakelijk oogenblak werd door wethouder Lcly veroor zaakt. Als lid van liet college van B. en IV. waarin hij de meaning der minder heid huldigde, was hij aangewezen •om de motie, waarover een gunstig preadvies was uitgebracht, te verde digen. en dus vóór particulieren bouw te spreken. Als lid van den raad ver klaard© hij zich daarop vóór houw door de gemeente. Een beslissing in deze viel niel! De stemmen staakten ©n a.s. week dus verdere meeningbekendmaklng. Dat het hoog noodig ls dat tn den treunigen toestand van de kleine wo ningen hier verandering gebracht werd, bleek wel uit een rneedeeling van den wethouder,' die verklaarde dat in Den Haag 1200, in Scheveirin- gen niet minder dan 600 woningen voor onbewoon baarverk 1 aring in aan marking komen. Dat is welletjes voor een residen- tie. Onlangs is in 'n vergadering van de Gezondheidscommissie bekend ge maakt, naar aanleiding van een aan tal adviezen omtrent onbewoonbaar- heidverklaring, dat een woning ont dekt was, met 1 kamer van 9 MS, dus van nog geen 2.2 M. lang, breed en hoog, waarin man, vrouw en 4 kin deren huisden en sliepen. Het groote publiek staat hier tegen over absoluut nieuw; het begrijpt niets van die verbalen omtrent- treu rige huisvesting, is er niet voor warm te krijgen. Waarschijnlijk omdat we zoo wei nig van de ellende bemerken. Veel sjofele mannen of vrouwen zien vve hier niet in de gewone straten; straat jongens zijn van een gehalte, waar niet al te sterk over geklaagd moet worden ©n de wijken waarvoor ge- lieele gedeelten tegen den grond zou den moeten, liggen wel niet ver van, maar dan toch buiten alle dagelijksch verkeer, en een Hagenaar, die niet dan roet moeite van zijn dagelijksch „stadje" ai te brengen is, staat daar om absoluut vreemd tegenover een woningtoestand, waarvan hij geen vermoeden had, omdat hij de onaf wendbare gevolgen er nooit be speurde. Mogelijk is dit een van da redenen, waarom het particulier initiatief hier ter stede zoo weinig sleuu on dervindt, niet alleen van de zijde van het gemeentebestuur. In latere jaren zijn van gemeente weg© verschillende perceelen aange kocht, niet omdat ze dadelijk noodig waren, maar omdat ze dit mogelijk eens zouden kunnen zijn. Dat is al een vooruitgang, want vroeger is maar al te veel malen vergeten om huizen, waarvoor de gemeente thans een ferme som zou moeten geven, om ze in eigendom te krijgen, aan te koopen. Denk ik nu alleen maar aan dat, waarin thans de firma Dijkhoffz gevestigd is, aan de Gravenstraat. Had de gemeente, toen het oude hotel Toelast te koop was, opgepast en het geheelo gebouw in handen gekregen voor een niet te groote som, dan had thans dat stukje binnenstad een beter aanzien en zou een breed trottoir de plaats innemen, waar nu de étalages van een modern modepaleis schitte ren. D© ónderhandelingen zijn nog gevoerd, maar de bouwer vroeg, en in deze terecht, zulk enorme prijzen donk niet, dat de fiscus ze netjes in een enveloppe steekt, ze zullen ons wel weer bereiken als vroeger, open en bloot. Verbeeld je. dat or een aan een verkeerd adres wordt bezorgd vergissingen komen voor 1 En wat helpt ons pruttelen Geen duit. Zwij gen moeien we. En betalen. Als dat zoo doorgaat met al dat moetan, dan wil lk. dan wil ik, kort om dan wil ik niet meer tot het pu bliek behooren Maar om je daarvan los le maken, gaat ook zoo gemakkelijk niet, ik zal het overwegen tegelijk met de nieu we tarieven van de spoorwegmaat schappijen. Is het, wil ik gevraagd hebben, toeval, dat juist in deze da gen ©en bestuurslid van den Natio- nalen bond voor vreemdelingenver keer ons over de veelzijdigheid van dat verkeer komt spreken Of is juist die tarievenhistorie de nuasle aanleiding tot zijn aanstaand optre den Wel mag hij zeggen, dat hei vreemdelingenverkeer veelzijdig is. nauwelijks hebben we, na veel tob- bens, de afwijkende spoortijd weg ge kregen, of de nog veel ingewikkelder tarievenquaestie-doet zich op. Voor een Engelsehman of een Amerikaan moet dot bij uitstek plezierig wezen. Boliandel je klanten met voorko mendheid, zorg dat ze in je winkel geen hoofdbreken hebben en het zal je goed gaan Zoo zegt de ervaring. Maar de spoorwegmaatschappijen ge ven tariefraadseltjes op. Wouter wil, dat ik naar het buitenland zal schrij ven „Cher monsieur, mein Herr of dear Sirkoop in Nederland zelf voor gedeelten van den grond hij zou toch zijn ten dcelo reeds opgri. ok ken gebouw hebben moeten wijzigen dat er geen betalen nan was. Nu is een plan ingediend, can aan de andere zijde van do straat, waar alle huizen van <le Bonnetérie zijn on die over eenigen tijd wil gaan bouwen, op een strook grond dan bouvvvcrbod te leggen, om zoodoende de straat de hoog-noodige verbrcediug te geven. De directie van hef magn- zijn is van plan dan aan den Raad ie vragen tijdens de verbouwing een houten gebouw te mogen plaatseri op het Buitenhof. Eer. paar maanden geleden was riet huis hoek Nieuwstraat en Kerkplein te koop. De firma, die er jarenlang is gevestigd was, moest ©r uit en de ge meente le"de er geen beslag op, hoe wel de eisch van een In-eed ere Nieuw straat in geen geval tot do onmoge lijkheden behoort en liet bezit van het hoekhuis dan natuurlijk van groot© waarde zou zijn. Het word opgekocht door een heeren-confectiefirma, die het niet noodig had, maar bang was. dat Kreijmborg, die hier reeds lang naar een geschikte plaats van vesti ging uitziet, er beslag op zou leggen Lang stond het. ongebruikt., totdat eindelijk de nieuwe bouw begon en nu staat er... ook een beeren-confcc'.ie- magazijn. Naar ik echter verneem, slaat de eigenaar in zeer nauwe be trekking tot den would-be-concurrent tevens gebouw-eigenaar, en hebben we hier met een soort filiaal onder anderen naam te doen. 1911 deed de-kleur van de train* retourkaarijes weer veranderen van geel werden ze oranje. Dat is gedaan om zuinig© Hagenaars teleur te si el len. Hebben deze een pasje, da; on gebruikt bleef, dan trachten ze eerst het den volgenden dag aan een niet tè' slïmmen conducteur of aan e n. die het druk heeft, in handen le spe len. Lukt dit niet. dan bewaren ze het.... tot het volgend jaar. De pasjes toch zijn uf,;csl.;mpeld op maand en datum, niet op liet jaar en een trouw bewaard briefje zou dus een volgend jaar zijn geld nog kun nen opbrengen. En nu is de kleur veranderd SINTRAM, BEDRSYERSLAG. van d© firma Merens Tieleman, Kassiers en Commissionnairs in Ef fecten, Damstraat 23, Haarlem. Telephoon 1240. 6 Januari 1911. De Amerikaansche markt ©pende deze week in opgewekter houding, dan men sedert lang gewoon was dc stemming was Dinsdag 1.1. zoowel voor Bonds als Shares zeer vast. De omzetten in Amerika kouden zich na de feestdagen uitbreiden, en waren boven het gemiddelde van de laalsle weken. Toch bestond bij ons publiek nog niet het ware animo tot het aan gaan van verbintenissen, Voornam-:- lijk de nog hangende kwesties, waar van de beslissing nog verre is, wer ken nog steeds belemmerend op den gang Yun zaken. Zoo zal het markt- verloop veel afhangen van de oplos sing der spoorwegtarievenkweslie, waarin op zijn vroegst in Februari a. s. een beslissing zal worden geno men, alsmede van de beschikkingen van het Hooggerechtshof in Amerika, inzake de wettigheid van beslaan van sommige trusts, als de Standard Oil, de .American Tobacco Trust, dc American Sugar Company en dc ge fusioneerde Union-Southern Pacific. Al behoeven deze en zoovele ande re zaken niet direct tot bezorgd beid aanleiding te geven liet feit, dat het publiek er rekening mode houdt is reeds voldoende om de beurs een apa- tisch aanzien te geven. Voor Amerikaansche waarden schijnt dan ook voorloopig een perio de van onzekerheid te zijn weggelegd. De gevolgen der groote activiteit op industrieel gebied, direct na de cri sis van 1907 aangevangen wij l>e- doelen hier de overproductie op vc- geen kaartjes, want je verliest er dc Ihelft van den reistijd mee. Zorg, dut je een rondreis hebt, vóórdat je over de grenzen komt." Ook maakt Wouter er aanmerking op, dat deze spreker ons in de maand Januari iets over vreemdelingen ver keer komt vertellen, omdait in de wintermaanden niemand naar Neder land komt gereisd. Dit is natuurlijk een vreeselijk domme opmerking. In den zomer heeft natuurlijk zoo'n'man genoeg te doen om mei de vreemde lingen te verkoeren, pas in den win ter krijgt hij tijd <ot praten. In Haar lem is over die veelzijdigheid van T vreemdelingenverkeer ook wel bouw stof te leveren. Koetsiers, dl© de meu- schen bij hun arm uit een rijtuig rukken, straatjongens, die ze met steentjes gooien, een stadstram, die vlak bij de Bloemendaalsche stilstaat en waaruit je toch moet overstappen, hoewel iedereen vraagt, waarom ze niel van Haarlem naar Bloemendaal doorloopt en omgekeerdals ik een beetje ga nadenken, is er nog wel meer. Maar zooals ik meermalen zei dat denkoogenblik, dat gedenk waardig moment, Is nog niet. aange broken. Van vreemdelingenverkeer gespro ken, in Juli 1912 rijden we naar Hoofddorp. Waar blijft de Haarlem mermeersche vereeniging tot bevor dering van vreemdelingenverkeer 5 't Wordt hoog tijd, dat die tot stand komt FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5