NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8453 Verschijnt dagelijks, behalve op Zoa- en Feestdagen. DONDERDAG 12 JANUARI 1911 A ABONNEMENTEN ADVER TENTIËN: PE(* drie maanden? Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem J 120 Haarlem van 1—5 regels 1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd fs (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) Advestentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1.65 1|50 cts. voor 3 plaatsingen S contant. 6 oSsSeetd ZoSgsblad, voor Haarlem I 0.37M Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 IntercommimaalTc!efcoimuromerderRedactie600enderAdniinistratie724. Uigave der Vennootscfcap Lourens Cosfór. Directeur J. C. PEEREBOOM. '<^S> Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend geniadhtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Teiephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 13 JANUARI. 8chouwburg: Concert door Agnes Nlcholls, 8 uur. Soc. Vereeniging: Vaandel-concert „Kunst Adelt," 8 uur. KI. Vereeniging: Concert, 8 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onzo lezers een artikel JtProvinciale Staten" in de rubriek Om Ons Heen. „DAS PUPPENMfiDEL". Er is er gisterenavond in den Schouwburg heel wat aan af gela chen. Maar het mag dan ook wel nog maals gezegd Edmunds Deutsche Operette beschikt over uitstekende krachten de goede acteurs en actri ces zijn er maar voor 't grijpen, en, waar nnodig, heeft het ook bruikbaar, soms heel goed stemmateriaal dispo nibel. Het was Leo Fall's „Puppen- madel", dot ditmaal werd opgevoerd. Po hoofdrol was aan Llserl Linden uitmuntend toevertrouwd. Ofschoon «Int onwaarschijnlijk geval met die pop op den duur naar is om aan tc zien, wist zij door haar aardig spelen en goed zingen dc belangstelling der locschouwers gaande te houden. Ver der -varen voortreffelijk in haar rol Eteika v. Nagy als Rosalilla, een Spapnsche danseres. Hans Baars als Tiborius en Leo Lasco als Romouald Talmi, Theater-Direktor de laat ste meer uilsluitend als acteur. Van andere medewerkenden valt in mu zikaal opzicht zeker niet geen bij zonders te zeggen. Do handeling van het stukje is heusch de moeite van 't vertellen niet waard, maar zij geeft aanleiding tot aardige liederen en ensembles. Het eerste bedrijf is het leegst. Er komen een paar niet onaardige liederen, maar met eindloos lange strophen, in voor. Het bost er in is het „Eisen- balin-Duett" vlot van zang, leuk var instrumentatie. In het tweede be- "dri'f, voornamelijk gedragen door Rosalilla, is het Spaan9che karakter in de muziek heel gelukkig getroffen en mooi volgehouden. Glansnummers daarin zijn Rosalilla's lied „Ach, wie bist du süss. Amigo I" een terzet van Ro-ialilla, Tiborius en de Marquis (Hans Edmund) en het levendige dans-duet aan 't slot. Het derde be drijf brenct dan nog een heel goed ge slaafd duet voor Rosalilla en Talmi. Het orkest, onder Max Volland, toon de veel slagvaardigheid jammer dat 'de klank niet mooier was en de stem ming, vooral in 't eerste bedrijf, zoo- voit te wenschen liet. Ik geloof, dat de bezoekers niet zoo heel veel een recht arnu santen avond hebben 'doorgebracht. PHILIP LOOTS. Bij de opvoering van „Das Puppen- mi del" werd voor het eerst in gebruik genomen een nieuw stel décors, een Tenaissance-stuk, gevormd door «gaal-blauwe fonds met gouden ver sieringen. De nieuwe aankleeding van 'de kamer, welke deze décor voorstelt, maakt een aangenamen, frisschen in druk. De deur in deze kamer geeft uit zicht op een tuindoek, dat een kleurig tafereel geeft, nl. den Franschen tuin van de Bloemententoonstelling met het Paviljoen op den achtergrond. Dc décors zijn vervaardigd door don heer Merckens alhier. Fietsendiefstal. Van den kantoorbediende A. de Jong uit de Wouwermanstrant, is gistermiddag uit een rijwielberg plaats van de „Polygraph" een fiets gestolen. VAANDEL. Bij de uitvoering van het Geheel- Onthouders Zangkoor „Kunst adelt" zal een nieuw vaandel worden aange boden en onthuld. Het is ontworpen, uitgevoerd en gemaakt in het atelier Van de firma Kraymel en Merckens 011 zal daar na de uitvoering worden uitgestald. Het vaandel is gemaakt van groen-blauw laken, verder be werkt met appliqué-laken op laken, rood, geel, wit, in het midden een lier, waarover het wapen van Haar lem, geflankeerd door twee zangvo gels. Verder staat op het vaandel ver meld Geheel Onthouders-Zangkoor Kunst Adelt. Opgericht 1904. De vaandelstok is van eikenhout, «erwijl het vaandel daaraan is beves tigd met riemen van laken, bezet met koper. Kinderkoor Hosanna. In 't verslag van den feestavond is gemeld, dat aan den afgetreden directeur, den heer A. W. Wesselius, een cadeau is aangeboden. De heer Wesselius is evenwel nog directeur en van aftreden is geen sprake. Brandje. Gisteren is in perceel no. 9 in de Van der Vinnestraat ten huize van Mevr. Willemsen, brand ontstaan, doordat de gordijnen in aanraking met de brandende kachel kwamen. Eenige kinderen waarschuwden, dat er i^rand was, waarop twee werklie den van een in aanbouw zijnd huis, F. W. Martens en J. Visser, te hulp kwamen en de vlammen doofden. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Van ?5 December 1910—8 Januari 1911 werden de volgende extra giften ontvangen A. S. 500. N. N. 150. Mej. II. F. S. v. L., A. v. R. leder (100. H. H. B. CO. N. N-, Mevr. Douair. Q. v. LT., Mevr. Dquair. T. v. B., W. A. v. V., Mevr. wed. W.» ieder 50. .Tkvr. Q. v. U., Dames K., J. W. W. ieder 40. B. G. t. B. ƒ30. G. J. v. d. V., Mevr. Douair. Sp., Jhr. Mr. J. W. G. B. v. II., J. W. A. B., L. E. G., Mevr. Douair. Sch., S. R. A. v. d. M.. Mej. C. A. v. W. C., Mevr. wed. Mr. J. d. C. v. W., Mevr. Douair. H., Jhr. F. T. v. B., F. M. Bar. v. L., Mevr. wed. J. M. G., ieder 25. C. D. v. d. V.. A. d. C., Mevr. H. d. P., ieder 20. C. K. 12. Jhr. R. v. S. Mevr. wed. M.—v. A N. N., G. S. d. C„ W. D. II- M., Dr. A. A. G. L, Mr. A. A. P W. J. P J A. W„ Mevr. wed. E. A., Mevr. wed. J. J. L., Mevr. wed. Dr. S.—A., P. v. d. W., J. H. W. d. B., J. A. d. 1. P., J. A. F., Mr. A. A. v. d. M., P. J. R., Mevr. wed. Prof. A., Mej. L. C. B. M., Ds. J. C.. Mevr. wed. Mr. W. P. W., C. A. A. D. d. W. Jr., ieder ƒ10. H. D. M. B. 7. Mej. J. G. F., Mej. J. B. van B.. Mevr. Wed. Dr. v. d. C.. Mevr. Wed. H. M., H. L. J. van R„ J. C. J., H. C. K., M. W. S., H. D. T. W. Jr., II. H. van W., H. W., Mevr. Douairière Van A., Ds. A. B. Sz., H. J. M. B. M., J R. J. Ph. C„ Mevrouw Wed. W. II., A. J. K., Mi*. A. II. J. M., Mevrouw Wed. Mr. P. d. M., P. en C., Mevr. J. W. van B., Mej. C. M, M. T., ieder ƒ5.-. F. C., G. E. O., Mevrouw Wed. Mr. C G. van R., Dames R., R. Z., ieder ƒ3.-. P. W. S. 2.97.. N. N. 2,72. N. N., G. H. van W., Jkvr.n. G., F. 0. A. B., Dr. A. H. G., J. A. G., P. II., L. M. J. I., D. C. K., Mevrouw Wed. A. v. d. L., V. L„ Mr. A. S. M., Dr. A. R. van der L., R. Co., A. S. van L., Mevrouw Wed. C. A. T.. E. V. Jr., C. P. d. B., W. B. Cz., Mej. A. E. B.. C. D., M. van G., C. H., Mevrouw Wed. v. d. K., Mr. R. W. Baron Van L„ A. C. S., Mr. J. N. J. E. T., H. P. M. A. V., Dames Van V.. Mevrouw Wed. R. van H., V. B., Mej, A. van C., II. E., J. M. H., A. II. V., Mr. J. W. K„ Dr. W. E. M., O. S., Mr. F. G. A. S., Mej. A. d. C. van W., Mej. D. H., J. J. S., Mevrouw Wed. Dr. W. A. T„ ieder f 2.50. A. A. van Z., P. J. B„ A. v. d. L., C. J. J. N., Mej. M. J. P., Mej. C. J. P., S. P. van I., Mevrouw WecL W., Dr. J. J. van T., J. L., ieder 2, A. v. d. L. Jr., l.©0. Doctors-bus je« 1910 1.46. Ds. J. C. B.; J. D.j A. L. v. H. K.; J. E. S.; Mevr. wed. A. H. V.; Mej. B.; J. H. B.l Mevr. wed. L. K.; A. R.; J. L.; J. B., Mej. J. H. K.; Ds. J, D. C. K.; C. S.;' P. v. T.; T. C. N.; N. N.; Dr. A. C. D., ieder 1. Mevr. J. J. R.d. B.; W. B. V., le der 0.50. Totaal 2254.15. Van de 1500 Kerstmis-kaarten zijn thans 164 terugontvangen. 1336 kaar- teil ontbreken nog, aan dc geadres seerden in Haarlem en omstreken wordt beleefd verzocht ze b.v. p. als nog aan den Penningmeester, den Heer S. Crommelin, Sta ten-Bolwerk 5, te zeilden. 22 jaren heeft W. n. V. gearbeid, om na grondig onderzoek de werke lijk hulpbehoevenden to steunen, maardit is alleen door samen werking en algeraeehe medewerking mogelijk; helpt ons, steunt ons, men- sch en-vrienden, die hulpbehoevenden zullen er u zoo innig dankbaar voor zijn. Concert uitgesteld. Men meldt ons Op verzoek van het afdeelingsbe- stuur van Toonkunst alhier zal Me- juffr. Brandsma haar concert, dat reeds aangekondigd was, tot op na der te bepalen datum uitstellen. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij E. Hugtenburg, Doelstraat 21, een stijve pet. II. Klein, Spoorwegstraat 6 zwart, een boterhammentaschje. B. Cassee, Zijlstraat 83, een vilten rijwielzadeldek. H. Ducker, Wilhclminastraat 42, een doublé armband. J. van Dijk, L. Annastraat 15 zwart, een ceintuur. H. Plant, Adriaan Loosjesstraat 38, een dameshandschoen. Voor 't Lighalfond9. Binnenkort zullen 300 gymnastiek- en schermleerlingen, onder leiding van den heer A. J. Meyerink, een uitvoering geven ten bate van 't Lig- halfonds. Meisjes- en jongens-leerlingen zul- lon bij do ingezetenen lijsten aanbie den voor vrijwillge bijdragen tot dek king der kosten, opdat de opbrengst der uitvoering zonder ©enige korting, en zoo mogelijk nog met verhooging, ton bate van het fonds kan worden af gedragen. Moge do kleinen met dit werk voor 't goede doel veel succes hebben I Stadsbibliotheek. De Stads-BibMotheek ontving in 1910 11119 bezoeken (vorig jaar 7152), leenden uit 6963 boeken (vorig jaar 529S) en zag 4040 personen gebruik maken van lees- en studiezaal (vorig jaar 3122}. Haarl. Muziekkorps. Door het Haarlemsch Muziek korps en het Sclnedumsch Mannen koor directeur de heer J. Diamant, wordt op 16 en 17 Jahuari a.s. in de Sociëteit „Amicitia' te Schiedam een opvoering gegeven van het arotorium „Judas Maccabaus van H&ndeL Van een faisant. W. van A., stoffeerder in de Voor helmstraat, had een faisant. Dins dag vloog het beestje nog in den tuin rond, maar Donderdag ontdekte hij den faisant in de etalage van den poelier G. Wat tussohon Dinsdag en Donder dag gebeurd was, wist een schipper, want hij had den faisant dood in het Spaarne zien drijven. Een werkman had den faisant toen voor 50 cents verkoch: aan den poelier. NED. VER. T. AFSCH. V. ALC. DRANKEN. Tot afgevaardigden va.n de Neder 1. Vereen, tot afschaffing van AJcoholh. Dranken naar de jaarvergadering van de Noord-Hoil. Propaganda- commissie zijn benoemd do heeren Reinaldu Jr., Groenendaal, Van der Have en Crama. VERONTWAARDIGDE KWARTJES VINDERS. De stationschef kioeg gisteren een telegram, dut er met trein 12.23 uit Den Haag kwartjesvinders meekwa men. De politie zorgde, dat er een paar mannetjes aan het Station wa ren om de gevaarlijke heerschappen te bege'ciden. Dat politie-gezelscliap beviel hun zoo weinig, dat zij op bet politiebureau kwamen klagen over „vrijheidsberooving" door de po litie I Zij werden natuurlijk zonder succes weggestuurd en zijn toen maar naar Amsterdam vertrokken, wat ook maai- hot verstandigste was, De kwartjesvinders werden tot het Station uitgeleide gedaan door een paai- politieagenten. Uit de Rechtszaal Vanmorgen behandelde de Recht bank een aantal kleine zaakjes. Het eerst kwam een jongen vóór, die terecht stond wegens diefstal van een auto-lantaarn. De auto had eeni ge oogenblikken m de Kenaustraat gestaan, waar de chauffeur den weg vroeg aan een drietal jongens. Een van die jongens had toen tegen den achterkant van de auto geleund en was daar in 't bezit geraakt van den achterlantaarn. Hoo dat zoo kwam De dagvaarding zei, dat hij hem er afgeschroefd had, maar de jongen beweerde, dat hij er in gedachten aan had staan draaien. Toen was de lan taren er afgevallen. Hij had dit voor werp maar verkocht voor 80 cent. De ambtenaar van het O. M. meen de, dat het er niet veel toe deed, of de iongen den lantaren er afgehaald ïad, dan wel, of hij dit voorwerp al leen had losgeschroefd, om het op die wijze te bemachtigen. De eisch luidde daarom 4 maanden gevangenisstraf. Daarop kwam een oud mannetje een Heemstedenaar, voor de Edelaclit- baren. Hij had met de tram naar Heemstede gereisd in gezelschap van zijn zoon. Deze laatste stond buiten- •p en de beklaagde zut binnenin. Hij had van den conducteur twee „karc- tjes" voor Boschbeek gekocht. Maar door een misverstand had de conduc teur den zoon nog eens willen laten betalen, 't Mannetje was daaTdoor overstuur geraakt on had den conduc teur gozend, dat deze een „leelijk©, gemeenc dief" was. Do beklaagde zei, dat dit niet waar was. Hij was kwaad geworden en had toen uitgeroepen wat ben Jij een dief Maar lc-elijk on gemeen had hij niet ge zegd. Do ambtenaar was van oordec-l, dat de conducteur wel wat attenter had mogen zijn. Maar bekl. mocht toch niet zoo schelden. Hij eischte daarom 5 boete of 10 dagen hechtenis. Tl kuis werd een eenigszins belang rijk zaakje berecht, namelijk een MISHANDELING, waarvoor een landbouwer uit Bever wijk zich te verantwoorden had. Eenige jongens hadden Zondag avond 20 November herrie gemaakt voor de woning van den landbouwer. DeiSe, door de jongens getergd, was met een hooivork naar buiten geioo- pen en had een der jongens een steek toegebracht in den pols, waardoor deze „mcraokels" veel pijn had en „gruwelijk" bloedde. De gestokene zei, dat de landboa wer een anderen jongen achterna zat en hem. bij vergissing waarschijn lijk, stak. Dc landbouwer zei, dat de gesto kene bezig was de ruiten in te slaan. Toen was hij' naar buiten geloopen en had den jongen met den houten steel een slag op den rug gegeven. De jongens hadden een heel relletje gemaakt en geroepen „Leelijke leu genaar, kom er uit, dan zullen we je aan riemen enijen". De gewonde, meende de landbouwer, zou zijn kwetsuur wel opgei oopen hebben bij het inslaan der ruiten. De gestoken© ontkende dit. Mr. Hoyer nam aan, dat de land bouwer door de jongens was getrei terd en in zijn drift, toen den jongen had gestoken. Dit als verzachtende omstandigheid aannemende, vroeg de ambtenaar twee maanden gevange nisstraf. De beklaagde vond twee maanden erg veel, want hij was geheel on schuldig aan het gebeurde. „Dat is je gewone praatjezei de voorzitter. Want de man heeft reeds meermalen terechtgestaan. UITSPRAKEN: P. de L., vrachtrijder te Hoarlem- merliodte en Spaarnwo-ude, opz. ver nieling, vrijgesproken. Th. W. C., los werkman te Haar lem, diefstal, de officier van justitie niet-ontvankeiijk verkLaard. D. C. K., los werkman, te Haarlem, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf. J. D., groentekoopman, te Haarlem, heling, 5 maanden gevangenisstraf met afbrod prév. hechtenis. K. G., loopjongen te Upendam, f 25 boete of een maand tuchtschoolstrai. J. C. P., bankwerker te Haarlem, verduistering, 3 weken gevangenis straf. C. T., huisvr. G. K., zonder te Zaudvoort, vernieling, mishande ling, doen van een valse he klacht. A. W. huisvr. H. M. v. d. P., zon der beroep te Velsen, aenv. beleed, ambtenaar en mish., f 3 boet© of 5 dagen hechtenis. G. V. A., arbeider te Lisse, vernie ling en mish. ambtenaar! 3 maanden P. B. A., arbeider t© Lisse, bedrei ging en inish. ambtenaar, 6 weken gevangenisstraf. C. H., landbouwer te Heemskerk, wederspannigheid, 6 maanden gevan genisstraf. J. KL, loopknecht te Haarlem, dief stal, f 1 boete of 14 dagieh tucht- schoolstraf. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SANTPOORT. Woensdagavond hield de Bond voor Staatspeusionneering, afd. Santpoort een propagandaavond fn hei hotel De Wijman. Als spreker trad op die heer C. W. Bakker van Amsterdam, met het on derwerp: „Na 10 Jaren van strijd", waarna de foonoelvereeniging „Ons Gehoegen"' alhier, met succes het tooneclstuk „Te iaat' opvoerde. De zaal was goed bezet en met aandacht werden de spreker en de spelenden gevolgd. HEEMSTEDE. De naaister G. K., uit Heemstede, werd gisterenavond in de Groote Houtstraat te Haarlem gewaar schuwd door een politie-agent, omdat zij fiets reed zonder licht op. Zij reed echter door, maar een agent, dio ver derop stond, had het gezien, en greep haar aan. Door de gladheid vielen echter en de agent èn de fietsrijdster. De onwillige juffrouw werd nu naar het politiebureau overgebracht. Het onderhoud der gemeentewerken voor 1911, voor zooveel betreft verf- en behangwerk, is gegund aan T. He- pel. alnior, als laagst en inschrijver, >or f 495. Hoogste inschrijver was de firma Kubbc, voor 669.50 Tot ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd de heer K. Kaan, thans als zoodanig werkzaam te Wormer- HAARLEMMERMEER. Men schrijft ons Nu do naam van Minister Coliju de laatste da<ren zoo op ieders lippen is, dunkf het ons niet onaardig, do vol gende gebeurtenis uit zijn jongensja ren te vertellen, vooral daar ze een type van 's mans karakter geeft. De jonge Hendrikus dan, wou en zou soldaat worden, ondanks allen tegenstand van vader Colijn Dan spring ik in 't water, was zijn antwoord, bij 's vaders besliste wei gering, en de daad bij 't woord voe gende, sprong hij pardoes de sloot in, die toevallig evenwel niet veel water bevatte. Daar het echter winter was, scheen het water hem wel wat koud, zoodat hij metoen aanstalten maakte, er uit te komen. Zijn vader, die zich zoo maar niet de wet liet stellen, stond echter met een hark gewapend op den kant zeide, dat hij er voor zijn straf nog wat in moest blijven. Do liefde voor het soldatenleven of het verlangen naar iets anders dan het landbouwbedrijf, schijnt hem nog al vroeg beheerscht te hebben. IJMUIDEN. Met ingang van 1 Febr. is J. N. Born, thans tijdelijk dokmeestex bij het droogdok in de visschershaven te IJmuiden, benoemd tot dokmo ester. Binnenland OUD-MINISTER COOL, De afgetreden minister van oorlog, genoraal-majoor W. Cool, zal met 1 Mei den dienst met pensioen verlaten tot dien datum ter beschikking blijven van don tegenwoordigeii mi nister van oorlog. LEVENDE STRIJDKRACHTEN. Naar het Centr. verneemt, zal de regeling dier levende strijdkrachten bij de behandeling der defensie-aan gelegenheden don voorrang hebbon. HET KOPEREN KRONINGSFEEST. Men meldt de samenstelling van een comité in den Haag, dat ten doel heeft met Maart a.s. een huldebetoo- ging to doen plaats hebben, ter gele genheid van het 12 1/2-jarige Kro ningsfeest van H. M. Koningin Wil- helmina. Het comité roept de medewerking ito van-alle voorzitters van Oranjege zinde vereenigingen, alsmede van di recteuren en voorzitters' van muziek- zangvereenigingen te 'e-Gravonha- ge en Scbeveilingen ter bijwoning van in vergadering. Door curatoren wan het Erasmi- aansch Gymnasium te Rotterdam is thans een nieuwe aanbevelingslijst ingediend voor de betrekking van leer aar in dc aardrijkskunde aan noemde instelling. Daarop zijn ge plaatst de heeren dr. H. P. B. Plomp te Hoorn, J. Hofman te Tilburg, L. de Boer te Dordrecht. DE RUSSISCHE LANDVERHUIZERS. Men meldt ons De Burgemeester van Oldenzaal, de Russische" vice-consul en de vertegen woordiger van do Holl. Spoor bega ven zich naar Bcutheim, teneinde on derhandelingen aan te knoopen met den Landraad tot den doorvoer der emigranten. De onderhandelingen hadden evenwel geen resultaat. Duitschland houdt zich streng aan da gestelde eischen Van een mogelijk vertrek is nog niets bekend. EEN GOEDE VONDST. Te Enschedé hebben werklieden deP gemeente-reiniging in do vuilnisbelt, behalve een 30-tal zilveren lepeltjes een cheque van 1000 Mark gevonden. DIENSTWEIGERAAR. Naar de Vrije Soc. meldt, is dé dienst wei goranr Nico Mammen krank zinnig geworden em uit dc gevange nis naar liet gesticht Du-in-en-Bosch overgebracht. DE MAN MET PE ROODE PET. Men schrijft aan de Tel Ook ten plattelande in het N O. van ons land zal dez© boeman zijn intrede doen, n.l. te Mussclkanaal. Voor de geannonceerde betrekking vaii „dienstman-met-de-roode-pcl hebben zich bij het bestuur van do verecniging „Goedkoop Recht" al daar 42 sollicitanten aangemeld waaronder zelfs uit Limburg SMOKKELAAR AANGEHOUDEN Tc Duisburg hebben de Duitsche commiezen een handelaar uit Nijme gen aangehouden, welke daar op groote schaal sigaren uit Holland smpkkelde, welk bedrijf reeds meer dan anderhalf jaar werd uitgeoefend. Bij een caféhouder zijn 25 mille siga ren in beslag genomen. Op deze wiize moet ruim 15.000 inark aan inkomen de rechten ontdoken zijn. KNECHTJESDAG. Men meldt uit Sueek Op het te Sneek gehouden sehip- pers-compact was meer aanbod dan vraag. Vele knechten hebben ziet» dan ook nog niet verhuurdook al omdat, de schippers over 't ulgemeen niet wilden geien, wat de knecins vroegen. Voor grooto of volle knechts liepen de loonen voor de buitenvaart van ƒ300 tot ƒ^0 eu hooger en voor de binnenvaart van ƒ250 tot 280, voor halfwassen-knechts varieerden do loo nen tusschen 100 en 150, alles bo en den kost. EEN MEISJE VERMIST Een fabrieksmeisje uit Leiden, dat Maandag 1.1. voor de Haagsche recht boek, wegens diefstal terecht stond, en tegen zich een maand gevangenis straf hoorde eischen, is niet weder bij haar ouders teruggekeerd en alle r,a- sporingen door de ouders ingesteld, hadden nog gc-en resultaat. Dezen vcr- keoren natuurlijk in ongerustheid. VISCHSTROOPEN. In „Onze Zoetwntervisscherijleest men als correspondentie uit Wou- bruggo: De strooporij ls in diezo streken thans buitengewoon erg. In den \'ier- ambachtspolder ziet men dagelijks allerlei lieden, met zegens of scha kels de visch wegvangen Dc snoekjes worden al kleiner meegenomen. Op het Brasenx-rmcer is hei stroopen des nachts weer in vollen gang, en of schoon de politie dagelijks .bekeurin gen doet, wordt het euvel niet min der. Naar verluidt, zal het kantonge recht te Allen, wel zwaarder gaan straffen, doch tot dusver is daarvan nog weinig gebleken, en blijft de straf altijd nog lichter dab de pacht. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Door mevr. de wed. LaanSlicher, is aan de Doopsgezinde gemeente ;e Monnikendam, een gift van f 3000 gesclionken. KATHOLIEKE GEMEENTERAADS LEDEN. Nadat de algemeen© vergadering van den Bond van Katholieke Kiü- vereeuigiogen het denkbeeld van ie Andienische Kiesvereeniging, om Let initiatief te nemen tot het vormen van een Bond van Katholieke Ge- moonteraadsleden en het opstellen van een program van beginselen had verworpen, als liggende niet op het terrein, door zijn statuten omsclire ven, achtte genoemde Arnhemsche kiesvereenigins het, gezien den bij val. dien haar denkbeeld gevonden had. wenschelijk, zelf het initiatief 'e nemen en zij noodigde haar zuster- vereem gingen en de Katholiek© raadsleden in ons land uit tot eeue vergadering, die gisteren in Arnhem gehouden is en bezocht werd door. een 80-tal personen, waarvan een twintigtal afgevaardigden van kios- verêenigingen Mr. J. R. II. van Schaik Jr., uit Arnhem, hield de inleiding, waarin hij in den breede uiteenzette, hoezeer hot gebied der gemeentel ij ko bemoei ing zich in de laatste tijden uitbreid-.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1