NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8455 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 14 JANUARI 1911 A ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: per drie maanden: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor HaarlemL20 Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der tr-)^ Bi] Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 J/Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regete, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1.65 €2 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. üe^HuslTeeM Zondagsblad, 'voor Haarlem' 1 I OJTK Redartie Administratie: Groote Houtstraat 53. „de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loureus Costfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertenfiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemaéhtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EEHS1E BI.AD. AGENDA ZONDAG 15 JANNARL Schouwburg: „De kleine Lord," 2 Uur. Schouwburg: Ensemble Sodser eai Hecce. 8 uur. Soc. Vereeniging: Matinée H&ari. Muziekkorps, 3 uur. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling Alberts frènes, 8 uur. De Kroon: Bioscoopvoonst^ling 'Alberts lrères, 2 uur. Brongebouw: Uitvoering „de Post- b arm on ie", 8 uiir. Gebouw Leger des Heils: Muzikale demonstratie, 8 uur. *KL. Vereeniging: Specialiteiten voor stelling, 7 1/2 uur. Lokaal „Jeruël": Evangelische samenkomst, 8 uur. MAANDAG 16 JANUARI. Soc. Vereeniging: Lezing door dr. A. H. de Hertog, 8 uur. De Kroon: Voordracht door den j. v. Aggele'n, 8 uur. KI. Vereeniging: Concert 8 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Derde Blad van dit num mer vindon onze lezers een artikel „Is vliegen gevaarlijk in de ru briek Om Ons Heen. Dader van een moordaanslag aangehouden. Door de politie te Schoten is aan gehouden do 19-jarige J. tar Metz, die in December van het jaar 1909 een poging deed om zijn baas aan de Papierfabriek te Velsen te vermoor den. Zijn baas had hem nl. gestraft en. uit wraak daarover loste hij een re volverschot op hem. Ter Metz heeft sedert zijn vlucht in Duitschland rondgezworven. Hij is heden naar het Huis van Bewaring overgebracht. (Zie verder onder laatste berichten). KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Aa'n 't ons toegezonden verslag over de vargadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem op 3 Januari ontleen en we: De heer Mr. Joh. Enschedé, als oudste lid in dienstjaren als voorzit ter lungeoiciide, opende de vergade ring mol eon woord van gelukwensch aa'n do leden, bij gelegenheid van deze eersio bijeenkomst in het meu- .we jaar. Tot toelating der herbenoemde le den JinsclMXté, lleems, v. d. Moet van Spijk en Jacobs, en het nieuwbenoem de iid J. Al. C. Hoog, werd besloten. De höor Air. Joh. Ensuiodé werd mot bijna aigemeeno stemmen tot voorzitter voor 1911 benoemd. Nadat deze verklaard had die be noeming gaarne te wilien aannemen, nam de heer Do Cloraj het woord om de lvaiuer met die vernieuwde keuze van harte geluk te wenschen, daar bij wijzende op de groote verdiensten van den heer Enschedé. Vervolgens werd de heer A. do CLercq benoemd tot plaatsvervan gend voorzitter. Deze verklaarde echter deze benoe ming op grond van zijnen drukken werkkring onmogelijk te kunnen aan nemen. Na herhaalde stemming werd daar op tol genoemde betiekking verkozen do heer G. van der Alost van Spijk, die verklaarde de benoeming aan te nemen. Nu werd overgegaan tot de benoe ming van de iedeu der vaste commis- Biëu in het reglement van orde be doeld, en weiden daarin deaellde le den als vroeger gekozen, met dien verstande dat ter vervanging van den beer Krelage, in zake den huitenland- schen handel, ehz. werd benoemd do beer J. M. C. Hoog, terwijl voorts tot loden der commissie voor het archief werden benoemd: de heer en G. v. d. Most v. Spijk en Th. S. J. Janzen. Ingekomen was een circulaire van de NederJandsche vereeniging tot be vordering van Zondagsrust, waarbij woerdt verzocht het gevoelen der Ka mer te vernemen omtrent de vragen of ter bevordering van hunne of an- derer Zondagsrust, tegen bezoldiging werkzaam zijnde persoinen, behoefte hebben aan een vrijen halven Zater dag en zoorils verder daarin voor komt. Dit adres werd voor kennisgeving Hierna kwam ter tafel het rap port der commissie omtrent het ont werp van wet op de naamlooze ven nootschappen. Na voorlezing van dat rapport, werd besloten ee'n dienovereenkom stig opgemaakt adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generoful in te zen den, het adres te doen drukken en een afdruk er van aan elk der leden van de Staten-Gcneraal te doen uit reiken. De Kamer is met de Regeering van oordeel, dut verbetering van wet telijke regeling op het stuk der Naamlooze Vennootschappen noodüg is. De Kamer dringt aan op verwijde ring van eenige schadelijke bepalin gen. En als zoodanig noemt zij bepaal delijk bet ontworpen voorschrift be treffende de openbaarmaking van de halans en winst- en verliesrekening (artikel 44e), hetwelk voor de gezon de ontwikkeling van hel bedrijfsleven allerminst noodig is, en waartoe al leen behoort te worden overgegaan als de noodzakelijkheid er vah vast staat Gemakkelijker dan bij den particu lier kan het voorkomen, dat het ver mogen der naamlooze vennootschap aan de schuldeischers onttrokken wordt, als namelijk de aandeelhou ders zich gefingeerde winsten aks di vidend doen uitkeeren. Openbaarma king van winst- en verliesrekening of balans kan daartegen niet helpen, wel verscherping, zoo noodig, van de waarborgen voor schuldeischers, dat hunne aanspraken onverkort blijven. (Zie art. 42 v.v. der Faillissements- wet). Het komt ons voor dal aan dat vaarlijk misbruik niet voldoende aan dacht is geschonken. Art. 51a (zie ook art 336 W. v. Str.), stelt bestuurders aansprakelijk, die een onware balans of winst- en verliesrekening openbaar maken. Alen nu jet hier echter denken aan de stukken die ingevolge art. 44b aan de vergadering van aandeelhou ders worden voorgelegd. En dan wa re in tweeërlei zau uitbreiding dezer bepaling te overwogen. Immers heb ben we hier het geval op liet oog dat bestuurders, zonder daarom nog be paalde onwaarheden te zeggen, door het niet voldoende in aanmerking ne men van loopende risico's, door te la ge afschrijlvingeu on diergelijke, op zettelijk en tegen beter weten in de voorstelling wekken dat winst is ver kregen. waar inderdaad verlies aan wezig is. En iu de tweede plaats mag niet worden voorbij gezien, dat het hierbcdoelde misbruik ten bate van aandeelhouders komt, en de vraag zich daarom voordoet of niet de wet gever heeft te zorgen, dat wat door aandeelhouders op die wijze onrecht matig aan de naamlooze vennoot schap onttrokken is, weder ter be- sciiikking van crodibeuren kan ko men. Een strafbepaling zou niet i plaatst zijn. Naar aan de Kamer voorkomt, zou Dn de akte moeten zijn bepaald, dat een register van aandeelhouders steeds voor hen ter inzage moet lig gen, en dat de oproepingen tot de ver gaderingen van aandeel houders schriftelijk aan ieder geschieden. En vooral dat als voorwaarde ge steld werd, ter bescherming van de belangen der minderheid, dat ieder aandeelhouder niet meer dan een be paald aantal stemmen bijv. 6 mag uitbrengen. De Kamer zou het zeer betreuren indien het preventief stelsel, hetwelk thans in de Koninklijke bewilliging zijn uitdrukking vindt, geheel werd afgeschaft. Omtrent de wenschelijkheid der be paling van art. 48a alinea 2, dat slechts natuurlijke personen tot be stuurders benoembaar zijn, bestaat in de reeds aan de Tweede Kamer ge zonden adressen verschil van mee nling. De Haarlemscke Kamer zou 't toejuichen, indien de mogelijkheid opengelaten kon worden dat onder do noodige waarborgen de Directie aan eene vennootschap onder firma kon worden opgedragen, eene regeling, J die in de praktijk dikwijls zeer wen- schelijk is, en waarvan de bezwaren, naar ons voorkomt, gemakkelijk te onderva'ngen zijn. T LUTHERSCHE HOFJE. In 't weekblad „Eigen Haard" vin den we heden een tweetal foto's uit onze stad, n.l. van 't Lutliersche Hof je. Daarbij is te lezen Een van de vele oude instellingen te Haarlem is voorzeker het Lutliersche Hofje in de Witte Heorenstëeg, het welk aan 9 vrouwelijke lidmaten dier gemeente woning aanbiedt. Aan dit Hofje is echter voor eenigen tijd een oogenschiinlijk zeer eenvoudige con sistorie- óf kerkeraadskamer aange bouwd, wier innerlijk echter door kostbare mcubilee-ring etc. aan een koninklijk paleis doet deuken. Voor al dc prachtige schoorsteenmantel, af komstig uit het tot dusverre tot pas torie gediend hebbende huis in de Witte Heerensteeg, en dagteekenend van het begin der 16de eeuw, trekt ieders aandacht. Niets is er gespaard om het geheel een vorstelijk aanzien to geven, (men spreekt van ruim f 10,000) en den bekwamen architect, den heer London te Haarlem, komt voor dit werk zeker een pluimpje toe. Ook is in dit weekblad een foto van wijlen Mr. A. A. Land opgenomen. .STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen voor wederom aan I. F. van Riessen te Schoten tot wederopzeiriring, maar uiterlijk tot31 Dec. 1912, vergunning te verleenen tot het hebben en gebruiken van een uit gang aan de westzijde van den Spaarndamschen weg, tegen een re cognitie van 5. B. en W. stellen voor, na mede gedeeld te hebben, dat ze zich met de strekking van het adres van 't gemeen tebestuur van Velsen aan de regee- ring nopens het verkeer met de pont over het Noordzeekanaal, wel kunnen vereenigeu, aan dit adres instemming te betuigen. De ambtenaren, belast met de inning van haven- en kaaigelden vra gen verhooging hunner jaarwedden. B. en W. meenen, dat er alleszins tormen zijn, om het maximum van de jaarwedden met 100 te verhoogen en het uurloon van de noodhulp- ambtenaren ook iets te verhoogen. De bezoldiging zal voorlaan zijn van 750—/1000, alleen de ambtenaar die vrije woning geniet in 't perceel aan do Kampervest, ontvangt 50 minder. 't Bedoelde uurloon wordt op 25 cent gebracht, voor Zondagen 28 cent, met een minimum van f 2 en een maximum van f 3 als daggeld voor werkdagen en /2.50 en 3.50 voor Zon- en feestdagen. „KUNST ADELT'.'. Het Geheoi-Onthouders-Zongkoor „Kunst Adelt" hoeft een godenkwaar- digen avond te boeken. De uitvoering, die dit koor gisteren in de Vereeni ging gaf, stond aangeduid als „Vaan del-concert" dat wil zeggen, dat op dezen concertavond het Vaandel comité ziin werkzaamheden zou be ëindigen en bekronen door het over dragen van het resultaat zijner be moeiingen het nieuwe vaandel. Dat geschiedde dan ook na een hartige toespraak van den voorzitter van bo vengenoemd Comité en nadat de vaan sober van tint en strong van lijn met handgeklap en feestge zang was begroet, behoorde het plech tige gedeelte van dezen avond tot de geschiedenis, en werd het concert voortgezet bij monde van mej. A. Broms (sopraan) van Amsterdam, die met haar lieve stem en haar uitste kende wijze van zingen een drietal lie deren van Kor Kuiler, Henr. J. v. d. Brandeler en Willem Andriessen ten gehoore bracht, welke zeer wer den toegejuicht en waarvan vooral Andriessen'B „Voor de Liefste" een zeer goeden indruk maakte. Het koor dat den avond geopend had met „Goeden Morgen" van Beijerle en „Blauw Bloemelijn" van Cath. van Ren nes, besloot nu het eerste gedeel te met „Morgen" en „Muziek" van den juist genoemden componist Beijerle. De beide laatstgenoemde nummers hebben voor de zangveree- niging hun bijzondere beteekenis. Met het eerste werd namelijk op het Jong ste concours van „Zang en Vriend schap" een eerste prijs en een eere- prijs beide met algemeene stem men gewonnen. Het tweede, dat hier zijn eerste uitvoering beleefde, was aan ..Kunst Adelt" en den direc teur P. de Nobel opgedragen door den componist, die van de uitvoering ge tuige was en, na afloop ter estrade ge roepen. een tegenhulde in den vorm van een lauwerkrans had te aanvaar den. Beide composities van Beijerle ge ven der vereeniging gelegenheid, met haar mooi vrouwenkoor „muziek" in 't bijzonder met de sonore-allen te schitteren, van welke gelegenheid een zeer gelukkig, ik bedoel een zeer artistiek gebruik werd gemaakt. Na de pauze kwam het hoofdnum mer van den avond Niels Gade'a be minnelijke ballade voor soli, koor en begeleiding „Erlkónigs Tochter". Het koor zong zijn deel met uiterst be schaafden klank, fraaie nuanceering en zeer verzorgde uitspraak en voor al weer het vrouwenkoor bleef niet in gebreke zijn bekoorlijke eigenschap pen te doen waardec-ren. En wat de solisten betreft 't Is gek ik labo reer bij mijn weten toch hensch niet aan overmaat van galanterie maar 11< moet zeereen, dat ook hier de beide dames aanmerkelijk in 't voordeel wa ren. Uit de verklaring, dat de heer J. II. Krul zijn Oluf-partij bijzonder verdienstelijk zong. kan dus gemak kelijk worden afgeleid, hoe hoog m. 1 het aandeel van de dames Annie Uroins (Erlkónigs Tochter) en Hor- mine Scholten (Mütterj in het succes van dit werk, en van de geheele uit- voering want mej. Schuiten zong later nog liederen van Herman v. Loouwen, Hendrik v. Oort en Ida v. Malden is san te slaan. Als derde der dames zij genoemd mej. Ré Levie en dat wel met even grooten als welverdienden lofwant haar dikwijls hooge eischen stellen de klavierbegeleidingen onderscheid den zich door accuratesse en fijne mu zikaliteit Alet een paar eenvoudige koorwerk- j€s van H. Mohr en C. Beker werd deze schoone avond op waardige wijze besloten. PHILIP LOOTS. Bezoek aan een Brood fabriek. Gisteren hebben de leerlingen 'er Rijkskweekschool voor Onderwijzers een bezoek gebracht aan de Haarlem- ache Brood- en Aleelfabriek alhier, onder geleide van hun leeraars, met hel oog op een wetenschappelijk overzicht op dit bedrijf. Baden. In het douchebadhuis aan den Kou- denhorn zijn In de afgeloopen week 719 baden genomen in dat aan het Leidscheplein 604. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij C. Puts, Kloosterstraat 47, Schoten, een gouden medaillon. AL Leising, Turfsteog No. 2 A, eon jongenspet. D. Schoon, Smedestraat, een rozen- C. Koenen, Teylerstraat 8, een fik hondje. W. Redeker, Anisterdamstraat 3, een zilveren medaillon. F. Zweers, Zijlstraat 65, een kin derhandschoen. F. Beeres, Van Marumstraat no. 33, een rijtuigmoer. A. Jansen, N. Kerksplein 4 rood, een boezelaar. A. van Velden, Kruisweg 37, een dameshandschoeu. W. C. van Veen, Zijlstraat 96, een kinderhandschoon. W- Opdam, President Stoynstraat 12, een glucé handschoen. M. Tan us, SaenreiLunstrant no. 66 rood, een bruine houd. M. Brandt, Paul Krugerstraat no. 6 rood, Schoten, een witte manchet met knoop. J. Suneina, Leidscheplein 25 zwart, een wandelstok. Politiebureau, een zakje met zilver geld. Gevonden op de Vuilnisbelt twee bankjes van 25 gulden. SYNAGOGAAL FEEST. Zaterdag 17 Juni is het voor de Haarlemscho Israëlieten een belang rijke dag. Dan bestaat nl. de Synago ge 70 jaren. De Israëlieten zijn van plan dit feest met grooten luister te vieren. Reeds heeft men een comité, een feestcommissie, een commissie voor do versiering en een financieel comité gevormd. Het hoofdcomité staat onder leiding van do volgende lieeren Eere-presi- denten Dr. W olff en S. Ph. de Vries, RabbijnVoorzitter de heer Gerzon de Haan, secretaris de heer M. School meester en penningmeester de heer J. Slager. Er is veel belangstelling voor het feest. Dit blijkt hieruit, dat de Israë litische Begrafenisvereeniging een crediet heeft toegestaan van 1000 tot f 1200. Van alle kanten komen giften van Israëlieten, die vroeger te Haar lem woonachtig waren, zelfs uit Ame rika en Engeland. Het plan ls aan de Synagoge ge schenken aan te bieden voor den dienst en aan die aanbieding een feest to verbinden, Museum van Kunstnij ver beid. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zijn thans de merk waardige stoffen uit het Koptische (oud-Christelijke) tijdperk, die door heer Graf in de omstreken van Sint en Achmin in Egypte werden opgegraven, tentoongesteld. Eenige teekenstudien van het werk der leerlingen werden in het trap portaal opgehangen, terwijl verschil lende studiën van drijf- en ciseleer werk in een der vitrinen van het Mu seum werden ondergebracht. Zondag is de toegang kosteloos. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht S. Telefoon 1170. Ingeschreven: 23 timmerlieden, - machinale houtbewerkers, wa genmaker, 6 meubelmakers, 1 mo delmaker, 14 metselaars, 19 oppor- lieden, 7 6tucadoors, 4 witters, C machinebankwerkers, 1 monteur, 9 grofbankwerkers, 1 motaaldraaiers, 4 vuurwerkers, 1 ketelmakers, 7 burgersmed.n, 8 machinisten, 6 sto kers, 1 electricien, instrument maker, 1 koperbankwerker, 1 ko perslager, 2 loodgieters, 1 schoen maker, 3 zadelmakers, 2 kleerma ker, 49 schilders, 2 behangers. 8 stoffeerders, 11 bloemisten, li tuin lieden, IS grondwerkers, 2 bakkers, 3 banketbakkers, 2 slagers, 2 krui deniersbedienden, 1 kellner, 13 ma gazijnknechts, i7 loopknechts, 8 huls knechts, 1 sigarenmaker, 4 kantoor bedienden, 1 boekdrukker, letter zetters, lithograaf, 1 hinder, 41 losse werklieden S dienstboden, 9 werksters, 9 naaisters, 1 kook ster, 1 huishoudster, 8 vrou welijke kantoorbedienden, adspl- ant bouwk. opz., steenhouwer Een reuzenbrood. Vrijdagmiddag reed door de stad een wagen, die veel bekijks had. De Broodfabriek „Het Oosten", had daarop nl. een reusachtig brood laten namaken. Een koetsier in bakkers kleeding be stuurde het voertuig. BESCHAAFD .HAARLEM. Do „Tucht-unie" verzamelt in haar archief staaltjes van ergerlijke behan delingen, die men op straat kan on der-vinden. Wij bieden haar hot volgende staal tje voor haar verzameling aan. Gisteren wandelden een 17-jarig meisje en haar 19-jarige vriendin in de KamperslraaL Ons straatpubliek, dat nu eenmaal niet gedoogt, dat men anders gekleed gaat, dan hei gewoon is te zien, schoolde spoedig om de meisjes sa men. Want zij droegen nauwsluiten de rokken 1 Dit feit vonden de men- schen zóó afkeurenswaardig, dat zij de meisjes najoelden en hot haar ten slotte zóó lastig maakten, dat zij een groentenwinkel moesten invluch ten, om aan de menigte te ontko men. En toen nog moest de politie de samengeschoolde menigte uiteendrij ven. De houding van dit publiek Is zóó beneden alle critiek, dat wij er maar geen critiek op zuilen geven. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Z ANDVOORT. Voor den nieuw aangevangen cur sus voor de Franse he taal aan school B hebben zich 28 leerlingen aange meld. Een getal wat tot nog toe niet was bereikt. Door den jachtopzichter J. v. d. Valk Is proces-verbaal opgemaakt tegen J. B., wonende te Noordwij kerhout wegens het vervoeren van wildstrikken in het jachtveld. Vier- en-veertlg strikken met toebehooren zijn door hem in beslag genomen. LJMUIDEN. Men seint ons Het Engelscbe stoomschip „Louga", van Hamburg naar Kingslyu, is met verlies van een schroef alhier bin nengesleept door de stoomtrawler .Holland I". Uit de Omstreken OVERVEEN. Het jubilé van Dr. Bornwater ls niet 13, maar 12 Februari. SCHOTEN. Eerstdaags zal door de Liberale kiesvereeniging Burgerplicht en Vrijzinnigen Vereeniging aldaar een openbare vergadering worden gehou den met debat, waar zal spreken Air. Adolf Perel uit Amsterdam, o.m. over het onderwerp: Democratische gemeente-politiek. SANTPOORT. Weldra zal de heer J. A. Touts te 's-Gravenhage, die van 1868—1874 alhier predikant was, in het hotel „de Wij man" eene voordracht met lichtbeelden houden over Toynbee en Toynbeewerk. Zooals zeker wel bij allen bekend zal zijn, was genoemde heer de op richter van de stichting „Ons Huis" te Amsterdam en bekleedde langen tiid ée functie als directeur daarvan. Binnenland De Print Willem V tereebt. (Men zie ook 2de blad). Men seint ons, dat de Prins Willem V 10 Januari te Paramaribo arri veerde. Zooals men zich herinnert, begon- men zich hoewel ten gevolge van de vertraging, waaraan telegrammen van Paramaribo uit onderhevig wn- 1, hiertoe geen aanleiding bestond in sommige kringen ernstig onge rust te maken over het uitblijven \an eenig bericht van het stoomschip. Met bovengenoemde mededeeling van de directie is gelukkig aan deze be zorgdheid een einde gemaakt. BRANDGEVAAR IN HOTELS. Wij lezen in de Kampioen: Een bespreking van de Haagse he schouwburgkwestie vestigde weer eens de aandacht op een onderwerp, dat reeds vroeger in de vergaderin- von ons DageiijkschBestuur werd behandeld. De heer Van Sandick wees in den Haagschen gemeenteraad er zoo te recht op, dat bij branden van gebou wen, waar veel publiek is, bijzondere factoren een groote rol spelen: ,.het publiek went aan het gevaar, het ziet hoe In enkele minuten het ge bouw leegloopt, in weerwil van den geruimen tijd," voegt hij or snaaks aan toe, „die de dames noodig heb ben voor haar hoeden en hoedepen- nen. Echter, zoo geschiedt het. in ge wone gevmllen, maar wie de psycho logie van den angst kent, redeneert anders. Bij een gedrang gaat ieder naar het punt, waar Juist de opstop ping is, de beginnende fietser komt precies tegen het voorwerp, dat hij vermijden wil." Voor onze toeristen is zeer zeker deze kwestie ook van belang; hoe velen toch bezoeken schouwburg- en concertzalen, wanneer zij des daags per rijwiel of auto, met zeil- of motor boot in de grootere steden zijn aan gekomen. Zij zijn in een geheel vreemde omgeving en op hen werkt sterk het z.g. kuddegevoel, waarsan de heer S. spreekt, de eigenaardige angst, die alle menschen doet drin gen naar de deur, waarvoor al velen staan te wachten, in plaats van een andere deur te kiezen. Maar meer nog dan daarbij heeft do toerist belong bij maatregelen, die hem verzekeren, dat hij rustig het hoofd kan neerleggen ln een vreemd hotel. Hotelbranden zijn zeker niet zeld zamer dan schouwburgbranden, e>n moge het aantal personen, dat be dreigd wordt, dikwerf geringer zijn, het feit. dat de mensehen in den slaap verrast kunnen worden door het vuur en den verstikken dén rook, do om standigheid, dat langs sma lle gen gen en tal van vaak weinig breede trap pen moet afgedaald worden, maken hotel-branden niet minder gevaar lijk. Het komt ons voor, dat dit gevoai inderdand te licht geschat wordt; wij zouden de hotelhouders met dit woord wel willen opwekken om hieraan meer aandacht te schenken. O zeker, er zijn hotels mei breede gangen en slechts steen en trappen, met brand- balcons en -ladders aan de zij- en achtermuren, met noodlichten op de gangen, brandslangen en hand- bi uschapparu ten, maar er zijn er ook' met gebrekkige electrise he installa ties, houten trappen, die opgaan vlak boven de hotelkeuken, met kronkel gangetjes en kamers, waar bij een

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1