van HAARLEM'S DAGBLAD trekt, zei moeten gedlIsquaJlflceerrf worden of niet, indien het geen In vloed op den uitslag voü de draverij heeft gehud, daar meermalen voor komt, dat een paard bijvoorbeeld 1 meter vóór zijn startpaal vertrekt en wellicht met 50 meter voorsprong wint. De maatschappij „Renbaan Duin- d:gt" mag zich zegt de „Nedert. Sport" voor het jaar 1911 weder verheugen in de belangsteiltng en den steun van het Vorstelijk Huis. Het heeft H. M. de Koi/ngin be haagd oen groote zilveren medaille uit te loven voor een officiersren. H. M. de Koningin-Moeder stelde twee groote zilveren medailles ter be schikking, terwijl Z. K. H. die Prins der Nederlanden een groote zilveren medaille heeft uitgedoofd. Binnenland PLANNEN VAN MINISTER COLIJN. Naar gemeld wordt, zijn de vier- maauders, die minister Cool in de Mi- liliewet wilde behouden, bij bet te ver wachten wijzigingsvoorstel van mi nister Colijn bestemd te verdwijnen. Voorts verluidt, dat de voorgeno men splitsing der derde afdeeling van het departement van Oorlog vermoe delijk niet zal doorgaan. De officier althans, die als referendaris aan het hoofd van de nieuwe afdeeling zou komen te staan, zal in actieven dienst blijven. Men herinnert zich, dat legen de splitsing, bij de behandeling der wijziging en verhooging van Hoofd stuk Y1H 1910 in October j.l., levendi ge oppositie werd gevoerd, vooral door den heer Duymaer van Twist, liet voorstel werd ten slotte met 47 tc-gen 18 stemmen aangenomen de heer Colijn nam niet aan de stem ming doeL (N. Ct.) LANDVERHUIZERS. Men meldt nog uit Oldenzoal aan de lel.: Geoonstateerd mag worden, dat de landverhuizers van verschillende zij den steun ontvingen. Voorail de H. IJ. S. M. heeft zich niet onbetuigd ge laten. Zij toch verleende den achthonderd lanuverhuizers een goed en warm on derkomen in haar rijtuigen, waar voor twee extra machines van Almelo moesten geiequireerd worden. De overgeb.even Russen weiden later de gelijk ondergebracht in de barak, die dag en nacht behoorlijk verwarmd, ruim verlicht en bovendien geregeld, voor zoover dit maar eenigszms mo gelijk was, behoorlijk schoon gehou den en gedesi ufocteerd wend. Van de zijde der H. LI. S. M. is dus al het mogelijke gedaan om het ieven der menschen zoo dragelijk mo gelijk to maken. DE NACHTWACHT. De correspondent der „N. R. Ct." te Berlijn seint De aanslag op de Nachtwacht wekt hier algemeen ontsteltenis. Een medewerker van de „Berliner Zeitung am Mittag" heeft met Dr. Wilhelm Bode er over gesproken. Bo de zegt, dat men het schilderij zoo zal kunnen herstellen, dat een leek nauwelijks een spoor van de bescha diging merken kan en dat het heele- maal niet moeilijk zal zijn, hot reus achtige doek weer in orde te brengen. De restauratie zou, naar zijne mee ning, het kunstwerk als zoodanig zelfs ton goede komen. De Nachtwacht was sedert jaren steeds meer gever nist en de kleuren van Rembrandt leken er hier en daar vaak smerig door. Verder was zijn moemng, dat men zich nooit tegen dergelijke stre ken van krankzinnigen en misdadi gers zal kunnen beschermen. Het helpt niet, of men de schilderijen al achter glas hangt. Een steenworp tegen liet glas is even erg als een messteek. In Berlijn heeft men sedert jaren de bewaking versterkt en stille speurders in de zalen opgesteld, maar zelfs deze maatregelen tot bescher ming zijn niet afdoende gebleken. Ook iie directeur van liet Keizer- Fredeiik-museum liet zich zeer opti- orstisui uit Hij herinnerde aan Bockhn's schilderij „Gefilde der See- ligen", dat twee jaar geledon ook een scheur opliep en waaraan de leek nu niets meer zien kan. Ook Aloys Hau- sor, de bekende restaurateur der Ber- lijnscho musea, acht het geval niet tragisch. Dergelijke beschadigingen, tQO 7-éide hij, zien er altijd veel or li stiger vit. dan zij in werkelijkheid zijn zelfs al gapen de randen van de wonden van elkaar, kan een be kwaam restaurateur die toch laten aansluiten, zoo, dat er niet meer dan de dikte van een messnede behoeft vernieuwd te worden. Zondag was de Nachtwachtzaal weer voor het publiek opengesteld. Honderden kwamen naar het beroem de schilderij kijken, om te zien of de beschadiging na de restauratie nog merkbaar was. Daar de schram nog niet geheel onzichtbaar was, zal do restauratie heden worden voortgezet. Tot de bezoekers behoorde de Minister van Biniienlandsche Zaken, inr. Th. Heemskerk. ONGELUKKEN. De werkman W. M., te Bolnes, Is verdronken gevonden in do dijksloot bij het stoomgemaal. Waarschijnlijk is hij door de duisternis misleid te water geraakt en is misbruik van sterken drank niet vreemd aan dit ongeluk. EET SMAKELIJK. De politie te Winschoten heeft de daders gevonden van den diefstal van het vleesch ©ener koe, die tegen Nieuwjaar aldaar naar de gemeente lijke mcsvnalt was vervoerd, omdat het dier voor de consumptie afge keurd was. Twee gehuwde mannen, namelijk Geert It. en Mar tin us M., hadden (in verecDiging met den dienstman dor gemeenterelniglng L. de W.) 1 vleoscn vervoerd en verkocht. Een hoeveelheid van pl.in. ICO pond is nog in beslag genomen. TEGEN DE „KWARTJESVINDERS". De directie der H. IJ. S. M. heeft aan het personeel dier Maatschappij de opdracht verstrekt met gestreng heid op te treden togen de „kwartjes vinders" die op de lijnen der Maat schappij reizen en medereizigers tot spelen trachten over te halen. Abonnementen worden aan degenen die als „kwartjesvinders" bekend staan, niet verstrekt, en de „heeren" moeten in door bel trein- en stations- personeel aangewezen compartimen ten plaats nemen Verlangen zij zich aan dien maatregel niet te onderwer pen of hebben zij de gelegenheid ge vonden toch bij andero reizigers plaats te nemen, die zij met hun prac- tijken lastig vallen, dan worden zij uit den trein verwijderd. Nog Zaterdagavond is die maatre gel toegepast aan het station der II. IJ. S. M. in Den Haag, op cenige „kwartjesvinders" die een medereizi ger hadden trachten te dwingen tot kaartspelen en hem hadden belet het treinpersoneel te waarschuwen. VIJF JANTJES AANGEHOUDEN. Zaterdag werd door de politic te Purmerend een vijftal Jantjes aange houden, die gedeserteerd waren win 't pantserschip „Piet Hein", liggende aan Den Helder. Zo zijn op last van den burgemeester weder ter beschik king van de autoriteiten gesteld. ONTSLAGEN. Hot personeel der Eerste Gron. TramwegmaaLschappij (lijn Ziiid- broek-Ter Apel), is aangezegd, dat met 1 April aan allen eervol ontslag wordt gegeven. BRANDSTICHTING. Op de komst der politie kozen twee mannen aan den Beneden Heijschen- dijk te Rotterdam het hazepad. Eén werd er achterhaald en de tweede ls in zijn woning te Oud-Charlois. waar beiden woonachtig zijn, gearresteerd- Het zijn twee losse werklieden. Zij werden betrapt, toen zij bozig waren brand te stichten in een schuurtje. Eonig hooi, in dat schuurtje gebor gen, brandde reeds, maar werd spoe dig door de politie-agenten gedoofd. De beide verdachten zijn bij de politie opgesloten. Stadsnieuws HET TüüNEkL DE KINDEREN, Komedie hi 3 bedrijven van HERMANN BAHR, door do Rotterdammers. Sinds "isterenavond ben ik twee vrienden en twee vijandinnen rijker de vrienden zijn een pa en een ma, de vijandinnen twee bakvischjes, die door mijn schuld de opvoering van „De Kinderen" hebben gemist. We zaten niet ons allen in de tram, op weg naar „De Salonluïtenant", mi litair blijspel \un Von Moser. „Dat lij kt mo nou net 'n stuk voor meisjes toe 1" zei papa. Ik knikte bevestigend. „Je moet tegenwoordig zoo voorzich tig zijn met n) die moderne stukken, niet waar'?" vond mama. „Maar zoo'n Salonluitenant, da's onschul dig 1" „Zeker, mevrouw, zoo'n Saloniui- tenant kan geen kwaad", bevestigde ik. Vóór den schouwburg een groot bil jet met de niededeeling Wegens plotselinge ongesteldheid van mevr. Van KysdenVink hedenavond D e Kinderen via B a h r 1 Verwon derde en vragende gezichten van papa en mama, teleurgestelde uitroepen der bakvischjes. „De Kinderen I Nou, dat zal ook wel aardig zijn meende mama, en papa zou goedmoedg 4 stalles-plaat sen hebben genomen, als ik hem niet bijtijds bij zijn jaspanden van hot lo ket had weggetrokken. „Zeg", fluisterde ik, ,,'k zou maar liever doorgnan. De Kinderen, hm, tja, da's niet voor kinderen I" „Hé, zoo'n onschuldige, lieve ti tel 1 YVeet u 't zeker vroeg mevrouw. „Zeker 1" knikLe ik. Mevrouw was den schouwburg al uit, gevoled door de baavischjes de oudste vond uiij onwijs en ouder- wetsch, daar ik niet begreep, dat zij op haar leeftijd alles mocht zien en toch alles wel wist en -de jongste noemde ruij kortweg „mis punt Maar papa, die niet mij me© naar binnen was gegaan, klopte inij om half elf beteekenisvol op mijn echouder en zei „Dank je wél Uit deze lange inleiding volgt vol doende, dat de verandering geen ge lukkige was. Niet, dat ik iets tégen een opvoering van „De Kinderen" verdere dramatische stijging en logische oulkuoopiug. Bahr goeft ons het recht dit te verwachten door de ernstige wijze, waarop hij de eerste twee bedrijven hooft geschreven. Doch dan zitten wij in do derde acte par does midden in de klucht. Want om dezen dubbelen.... misstap zoo maar aan te nemen, is toch wel wat veel van ons "evergd. Eu in de manier, waarop Bahr dit au fond diep tragi sche donnée uitwerkt, spottend, la chend en cynisch, is iets, dat sterk hindert en tot verzet prikkelt. Wij hooreu in dit bedrijf telkens den schrijver, die zijn poppetjes laat praten, zooals hij wil, maar wij zien niet m«er de inansclien, met wie wij in de eerste bedrijven medeleefden en medev >elden. De tooneelon, die tragisch bedoeld zijn, zooals bijv. de scène, waarin Dr. Sckarizer liet portret van zijn over leden vrouw in stukken wil slaan, gingen ons daardoor onverschillig voorbij; wij hadden de belangstelling voor de personen verloren. Wel heel sterk voelden wij dit bij het gefor ceerde slot van het stuk. Anna hoorde de mededeeling. dat graaf Freyn haar vader was, even koel en onverschil lig aan, alsof men haar had verteld, dat zij dien dag om 8 uur inplaats van om 6 uur zou eten. Mejuffrouw Duymaer van Twist wist blijkbaar niet, wat zij op dat oogenblik van haar rol nog moest maken en het verwonderde ons met, dat zij vol vuur Dr. Scharizer even later ging zoenen, dankbaar, dat zij zich een houding kon geven. Jammer, dat Bahr dit derde be drijf aan de eerste twee heeft geplakt, want in die eerste acles komen zeoi gelukkige godcelten voor. De toonee- len tusschen Anna on Conrad, de twee kinderen, vol van jonge, opbruisende liefde, deden ons dikwijls denken aan de beste gedeelten uit Jugend van Max Ilaibe, tor wijl het slot van liet tweede bedrijf een sterke ontroering over ons bracht. Ook het tooneeltje tusschen Dr. Scharizer en zijn zoon Bayerlein, dat wij als een hors d'oeuvre moeten be schouwen, was knap en sterk getee- kend. terwijl in hel lieele stuk de dialoog puntig en onderhoudend is. Gespeeld werd het stuk voortreffe lijk I Nico de Jong heeft van Schari zer, den cynischen, krachtigen pro fessor met het roode boerenbloed, een pmcht-type gemaakt. Zijn gri me, zijn houding, zijn spreken, het pootige in zijn bewegingen hoe heerlijk was zijn gebnar b.v. als hij kosten een kwartje zijn een guide aapd, omdat de oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zeer groot is en steeds blijft stijgen. [Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. EEN KOSTGANGER. Een weduwe, wonende in de Van Brakelstraat te Rotterdam, is het slachtoffer geworden van de hande lingen van een man, die zich Somers noemt en voorgeeft spoorwegbeambte to zijn. Hii nam bij die weduwe als kostganger zijn intrek, vertelde dat zijn koffer met goed aan het station stond, leende van naar 8 en na vijf dagen in haar gezin gegoten, gedron ken en geslapen te hebben, is hij met de nooroerzon vertrokken zonder iets te betalen. HET NIEUWE MUNT- GEBOUVV. Naar men verwacht zal het nieuwe gebouw voor 's Rijks Munt ie Utrecht in den loop der volgende maand in gebruik worden genomen. ROODE KRUISHONDEN. Aan liet jaarverslag over 1910 der Nodertamlische Vereeniging voor Roo de Kruishondan wordt het volgende ontleend: Bedroeg het ledental aan het einde van het eersie jaar 157, üians telt de Vereeniging vier leden-beguustigers en 370 gewone leden. Twee keer- werd een demonstratie met Roode Kruisbanden gehouden. Kerk ea acliooi ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd doctoraal examen wis- en natuurkunde de hear J. van Hoorn. Leger en Vioot MAJOOR GRAAF VAN DER DUIJN. De ge pens. majoor der cavalerio A. F. M. Graal van der Duijn. die te 's-Gravenhage op 64-jarigeu leeftijd is overleden, trod in 18G3 als dragon der vrijwillig in dienst bij het 4e re giment dragonders. In 1809 werd Graaf van der Duijn benoemd tot Ze- luitenant en in 1S93 verliet hij als ritmeester den militairen dienst. Een paar jaren later werd hem de titu laire rang van majoor verleend. Tijdens de inhuldigingsfeesten ter eere van Hr. Ms. troonsbestijging was Graaf Van der Duijn commandant van de ©erewacht te paard in de so- sidentie. Bij die gelegenheid schonk H. M. aan majoor Van der Duijn de Officiersorde van Oranlo-Nassau. heb. Integendeel, ik voor mij was blij met dit nieuwe stuk kennis te mogen maken. Doch geheel onvoorbereid kwamen nu gisterenavond verschil lende schouwburgbezoekers voor dit nieuwe werk van Babr te staan, waar zij bet meest onnoozele blijspelletje van Von Moser hadden verwacht. En ik kon toch moeilijk al die andere argelooze menschen bij de jaspanden naar buiten trekken. De fout lag hier m. i. aan het Rotterdamsch Tooneel- rezelschap. dat lnstede van het aange kondigde, onschuldige kluchtspel een ander, even „harmlos" stuk had moe ten geven. Hermann Bahr de Oostenrijksche schrijver van het ook hier bekende, geestige blijspel „Das Konzort", heeft niet „De Kinderen" ge'en geluk gehad. Deze met zoo veel ophef aangekondig de komedie, waarvan op 23 Decem ber in 21 verschillende steden de pre mière werd gegeven, is bijna overal een teleurstelling geweest. In Duitsch- land en Oostenrijk moge het werk op sommige ptuutsen een succès d'estime hebbeu behaald, hier in Holland heeft het bijna geen belangstelling gewekt. En nu ik het stuk heb gezieu, verwon dert mij dit niet. Er was in de zaal vooral gedurende de derde acte een geest vou verzet mor ld) aar. De cynische wijte, waarop Bahr spot met de dingen, die den meesten men schen heilig zijn, irriteerde een groot deel van het publiek. Bahr heeft als Shaw maling aan alle conventie en traditie, doch hij heeft niet den fijnen geest en het sprankelend vernuft van zijn lersehen collega. Zeker, hij ls een bijzonder en knap tooneelscbrijver, maar het is bij hem althans In De Kinderen alles meer grof en zwaar op de hand, meer „Duitsch". Hij zet als Shaw de menschen op htm kop, maar hij doet het zoo onhandig, dat rij er bij omvallen. Dit nieuwe stuk van Bahr is g komedie geworden. Wij zijn er ai lang aan gewoon, om alle eischen van logica, voorbereiding, bouw, enz. enz. bij het tooneel over boord te gooiaa. Shaw heeft ons dat wel ge leerd. Bij een stuk als „Men kan het nooit weten", accepteeren wij dat, omdat daarin leder en alles op zijn hoofd staal, Doch, zie nu eens dit nieuwe stuk van Hermann Bahr! In de eerste 2 bedrijven een natuurlijke verwikkeling, een dramatisch gege ven, dat wij kunnen aannemen, al Ls het dan ook een uitzonderingsgeval. Na het tweede bedrijf met zijn span nend. tragisch slot verlangen wii een verzekerde aan niemand van zijn da den rekenschap verschuldigd te ziju liet was alles even mooi. Het is, of deze acteur eik Jaar nog beter wordt. Prachtig vooral was zijn spel in de scène met Bayerlein. Dat onwillige luisteren in liet begin, liet langza merhand herinneren en het eindelijk begrijpen, wie die man daar voor hem was, wat gaf hij dit alles ruar- quant en toch sober weer. Trouwens de heer Vervoorn was een uitsteken- partner deze acteur had van Bayerlein eou kerngezonden, fris- schen natuurkerol gemaakt en dat tooneel van vader en zoon was e proefstukje van kranig samenspel. Slechst één oogenblik konden i het met de opvatting van den heer De Jong niet eens zijn. Het weggaan in de tweede acte, toen hij zijn kin deren alleen liet in de wetenschap, dat die twee voor een zeer moeiiijK moment in hun leven stonden, was te luchtig en te gewild. Er werd in de zaal gelachen on geen wonder I "Wat zou hij met zijn kunnen nietvets moois van die sortie hebben kunnaa maken. De kinderen, Conrad en Anna, wa ren de heer Van der Lugt Melsert an mej. Duymear van Twist. In het be gin schenen zij minder goed op dreef te zijn toen hinderden meermalen een kort, snel weggetrokken lachje en een nerveuze gejaagdheid, al wa ren er ook momenten van warmte en groote teederheid. Doch in de tweede acte gaven deze jonge artiesten zich geheel en in de slot-scène van dit be drijf wist mej. Duymaer van Twist door haar passievol spel ons allen te electriseeren. Deze 19-jarige actrice bezit eigenschappen, die haar door al haar jeugdige kunstzusters benijd kunnen worden zij heeft tempera ment, zij durft zich te geven. Zij is een ras-artieste I Soms geeft zij nog wat te veel, haar spel zal zeker later in diepte en vooral In rust winnen nu an dan is zij nog te druk en niet natuurlijk maar het is een genot, een Jonge actrice met zulke gaven op de planken te zien. Al hadden wij al leen maar dat ©ene tooneel gehad dan zouden wij al over den avornd tevreden zijn geweesthet was een oogenblik van waarachtige kunst, waarvoor wij haar ten zeerste dank baar zijn. De heer Vrolik, die bij de Rotter dammers steeds de graven on baron nen krijgt op te knappen, maakte eon fijn, aristocratisch type van den ouden, jichtlgen graaf Freyn, terwijl de heer Dommelshuizen hoogst ver dienstelijk den ouden knecht weergaf. die met het kasteel „fn andere han den" was overgegaan. Hij was een pracht van een mummie, die als een geest telkens opkwam en weer weg ging. Over het geheel een avond van ge not voor liefhebbers van zuivere, goe de tooneelspelkunst Alleen voor bakvischjes viel het wel wat raar uit I J. B. SCHUIL. Rubriek voor Vragen Geabonueerdtn hebben het voorrecht, vragen op versobilleod gebied, mita voor bo&iilu-oordiug Yatkuuir, in tc zeilden bij de Reductie van Hataiiezn's Dagblad, Groote Horn trost 53. Allo anta-oordca worden gelieetkoslelooe gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naara en Troon plaats vnn den inzender vermelden wordt geen aandacht re:.bonken. VRAAG. Hebben Nick Carter, Buffalo Bill, do Wilsons en Lord Lister bestaan? ANTWOORD. Wei neen, al die onzin is met de namen verzonnen. Lord Lister als iicld van de detective romans is ons nieuw: wel kennen wij een man van bt-vookonis de Engelsch man Joseph Lister, die hat beginsel verkondigde van reinhouden van won den en alles wat daarmee in aanra king komt (antiseptisch! waardoor bij operatieve chirurgie aan duizenden het leven is gered. VRAAG. Aan wie moet ik een sollicitatie richten als conducteur van te leggen electrische tram, die door de stad komt? ANTWOORD. Aan de Noord- ZuicLhoIL Trarnw. Maate. te Leiden. VRAAG. Is dit dezelfde maat schappij als die van de Haarlemmer- meerlijn? ANTYY'OORD. Neen. VRAAG. Aan wie moet ik een schrijven richten om geplaatst te wor den als portier aan het nieuw te bou wen Homoepalhiscli Ziekenhuis te Galekoppersdïjk bij Utrecht? ANTYYOORD. Wendt u tot den Raad van Beheer dei- Hornoepathie te Utrecht VRAAG. Is liet waar dat er in den loop van het vorige jaar een jonge haai gevamren is in 't Spaarne? En was hij levend? ANTWOORD. Neen, 1 beest had voor reclame gediend en was toen (lang dood) in 't Spaarne geworpen. VRAAG. Waar is de grens van het vischwater, gelegen tusschen Haarlem en Heemstede? YNTWOORD. Van de Schouwtjes brug tot aan de Manpadsbrug. bij Be n nebroek. VRAAG. Bestaat er in Leideen een vereeniging van oud-strijders der Land- en Zeemacht? „Het Vaderland ueirouw". AiVTM OORD, Ons niet bekend. VRAAG. Kunt u mij ook opgeven waar de „Beukelaar' en de „Klaroen" woixlen uitgegeven; ea of Mr. Dr. Van de Laar aan de laatstgenoemde verbonden is? ANTWOORD. Het Chr. Soc. Weekblad „de Klaroen" wordt uit gegeven t© Amersfoort, door P. D. Voen, en staat onder redactie van Mr. Dr. A. R. van de Laar. Het blad ver schijnt om de 3 weken. Het blad „de Beukelaar" wordt uitgegeven door J. W. Werkman te Gendringen. VRAAG. Er is mij een kind toe gewezen van de rechtbank, van een vader die uit zijn vaderlijke macht ontzet is, zonder ©enige vergoeding aan mij. Het jongetje is 14 jaar oud, en wil graag door leeren. Nu wil hij op een handelsschooL Is de vader nu verplicht, om dat schoolgeld te beta leu, daar zijn financieele toestand het ruimschoots toelaat ANTWOORD.- Uw vraag is zoo niet te beantwoorden, want ze bevat daarvoor te weinig gegevens. Ls er bij de ontzetting uit de ouderlijke macht, of bij de toewijzing van het kmd niets bepaald Zeker is. dat de vader den moreelen plicht heeft, om de opvoeding van 't kind te bekostigen, maar juist het feit, dat hij uit de ouderlijke macht ontzet is maakt 't waarschijnlijk, dat hij zich om deze more©le verplichtin gen niet veel bekommeren zal. Misschien zou oen bemiddeling van den Voogdijraad in deze u kunnen helpen. Gemengd Nieuws SNEEUW. De laatste dagen zijn in Zwitser land geweldige massa's sneeuw ge vallen, meer dan in de laatste t:oai jaren het geval ls geweest. In sommi ge streken ligt ruim vijf meter sneeuw Man vreest, dat het Simplonverkeor geheel zal moeten worden stop gezet. BOTSING. Volgens een telegram uit Batavia in den staa tNew-York zijn bij een botsing van treinen op de New-York Central Railway, een aantal reizi gers gedood en gewond. Zes lijken zijn reeds gevonden. Het aantal ge wonden bedraagt vermoedelijk acht tien. LANDVERHUIZERSVERKEER DOOR PRUISEN. In de Duitsche bladen vindt men een telegram uit Oldenzoal de Duit sche lering omtrent de moeilijkheden, die van de ztjde van Duitschland aan het landverhulzersverkeer worden in den weg ~elepd Rusland zoo heet het veroorlooft, zooals bekend ls, alleen aan die reizigers het Russische gebied te betreden, die zich door een pas kunnen lecltimeeren Gelijk kort geleden medegedeeld werd, moesten toen eenige boiuierdon Russische land verhuizers, die geen pas hadden en die de Uranium stoomvaart-maat schappij poogde op Duitschland af te schuiven, door de politie aangehou den en naar Nederland teruggezon den worden, daar de menschen, gezien zij geen pa shadden, anders aan de Duitsch-Russische grens hulp loos zouden rijn moeten blijven en aan den Duitschen staat tot last gewor den zouden rijn. Thans, na verloop van acht dagen, Js het aan de Neder- laudsche autoriteiten eindelijk gelukt, van de Russische regeerlng verlof te verkrijgen voor het biuuen komen dor genoemde naar hun land terugkee- rende personen in Rusland bij uitzon- doring zonder pas. Nadat do noodige bewijsstukken waren overgelegd, heb ben de Duitsche autoriteiten den doortocht toegestaan. SABOTAGE IN FRANKRIJK. De saboteurs zijn weer aan het werk geweest. Acht en twintig tele graafdraden van de P. L. M. lijn zijn 's nachts doorgeknipt, hetgeen een geduchte storing teweeg bracht in de telegrafische verbinding. Van de daders geen spoor. HOTELBRAND. Ten gevolge van kortsluiting ls brand ontstaan in een groot hotel te Montreux. De bovenverdieping is ge heel uitgebrand. De logeergasten kon den allen met eenige moeite gered worden. Slechte twee hotelbedienden hebben kwetsuren opgeioopen. STAKING AAN EEN GASFABRIEK. Twaalfhonderd beambten van de gasfabriek te Sydney hebben het werk gestaakt, omdat de maatschappij wei gert ©en beambte weder in dienst to nemen, die ontslagen was. Deze be ambte was secretaris van de vakver- eeniging. HET VERWARMEN VAN WONINGEN. De Lancet bevat een stukje ove* het te sterk verwarmen van woon huizen in den winter, waarin ©en vergelijking gemaakt wordt tusschen de wijzen, waarop in Engeland en in Amerika in het algemeen de koude buiten de kamers gehouden wordt Wegens de groote overeenkomst, die het Engelsche klimaat in den winter met het onze vertoont en ook wegens de overeenkomst in de wijze van ver warmen hier te lande en in Enge land gevolgd, lijkt het ons niet oVfer- odog het stikji va- de Lancet hier weer te geven. Amerikanen, zoo zegt het blad, ver wijten dikwijls aan de Engelscheu, dat ze ouderwetsch zijn en Ameri kaansche geneeskundigen, gewend als zij zijn aan verwarming, zelfs van particuliere huizen, door stoom of heet© lucht, verbazen er zich sterk over, dat in vele Engelsche zieken huizen nog open haarden gevonden worden. Toch blijkt het meer en meer, dat de moderne manieren van verwarming bezwaren opleveren, zoozeer zelfs, dat de Boston medical and surgical Journal van 17 Novem ber er erasti gtegen meent te moeten waarschuwen. Volgens dit blad is de gemiddelde temperatuur van Ameri kaanse he huizen met centrale ver warming 76 gr. F. Maar grooter dan het verschil in warmte is het verschil in vochtighed der lucht. Rn- geLschen, zegt de Lancet, zijn niet bang voor een beetje vochtige lucht; zij is oorzaak van de frissche gelaats kleuren en de afwezigheid van rim pels, die voor Ehgelschen kenmerkend zijn. Het is evenwel ook waar, dat de vochtige lucht de menschen dikwijls rheumatische aandoeningen bezorgt. De gemiddelde vochtigheid van de lucht in de VereenLgde Staten en Ca nada is veel geringer dan die in En geland, maar in de huizen van Ame rikanen en Canadeezeu wordt «Lat verschil door hun wijze van verwar ming nog grooter. Dikwijls is er liet voebtigheidsgehaite der lucht maar half zoo groot als fn de Sahara. De gevolgen van de uiterst droge atmos feer der woonhuizen doet zich gevoe len. De vochtigheid aan de opper vlakte das lichaams wordt opgezogen door de overdroge lucht, de slijm vliezen van keel, neus en keelholte worden droog, gezwollen dn vatbaar voor allerlei infecties en die warm te- regulator van het lichaam werkt niet wanneer het lichaam buiten in de kou de komt Daarom lijdt de Amerikaan 's winters onder de „Amerikaansclio verkoudheid," de herfstver koudheid, zooals de leeken zeggen, de chroni sche Amerikaansche neus-keeihoite- catarrh der medici. Het aantal kwak zalversmiddelen, dat tegen die aan doeningen wordt aangeprezen, is le gio, maar ook de Amerikaansche me dici hebben elk najaar de handen vol. De Boston medioal and surgical Journal noemt het oververhitte Ame rikaansche huis uit medisch oogpunt beschouwd een barbaarschlieid, iets, dat in dezen tijd van verlichten voor uitgang niet thuis behoort. Vele En gelsche medici, zegt de Lancet, doe len die meening na eeai bezoek aan de overzijde van den Oceaan. Maar het kan niet ontkend worden, dat de Engelschen in tegenovergestelde rich ting dwalen. Tochtige gangen, ijs koude slaapkamers, kil]© woonka mers maken 's winters in Engeland evengoed slachtoffers. Voor Enge land zou de Lancet een combinatie van het Engelsche en het Ameinkaan- sche stelsel van verwarming het best achten; de veutiieerende kracht van open haarden en de gelijkmatige temperatuur dar stoomer warming. Slechts in zeer enkele moderne gebou wen wordt in Engeland die combinai- tie aangetroffen. HET STOF IN DB MIJNEN. Uit New-York wordt geseind, dat het Mijn-departement der Vereeirigde Staten thans over den aankoop on derhandelt een or kolenmijn in Penn sylvania, om deze te gebruiken to* proefnemingen. Kunstmatige ontplof fingen zuilen plaats hebben, met het doel vast te stallen, welke de meest voorkomende oorzaken der rampen zijn. 20.000 arbeiders kwamen geduren de deze laatste tien jaren om door

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7