Unie, A. Haak, Henley en 3. Veen, ia ook bekwaam om goed spel te lever ren, vooral liealey en Haak geven' werk, waarop niet veel Is ai te din gen. Maar de voorhoede...., Philips, J. Haak, Bouwmeester, Houikoojxjr en li.nvker, laten ai en toe wel goed spel zien, doch het ware, het zuivere isle-klasse-spel is hel niet. Nu eu aan scmeteu ze eens uit hun sloi en wer ken prachtig, maar dan verzwakken ze weer. Toch wil ik niet zeggen, dait ze de qualiteiten voor 1ste klasse speler missen, maar veel oeiencn en met ouu ieg en energie spelen ts wel aaai te bevelen. Ban kan «r van deze voorhoede nog wel iets heel goeds ge maakt worden. Vooral de jonge Haak en Philips hebben soios al heol aar dig den slag te pakken. Moe>d gehouden 1 De Haarlemmers hebben een nieuw costuuiu I Het blauwe buis en de roode broek zijn behouden, maar op het buis zijn een rooden kraag en een rood schildje aangebracht. Het nieu we pakje met de irissche kleuren vol deed Zondag wel, alleen stak het wat erg ai, dat Jules in zijn doel met een oude, verbleekt-roode (was liet nog rood broek stond te treuren. Mogc Haarlem in dit nieuwe pakje vele overs', inningen bevechten. Dat het irissche rood de onzen met jeug dig vuur moge bezielen, dan zullen er nog tal van triomfen in Haarlem be haald en naar Haarlem gebracht worden. H. V. V. heeft den wedstrijd tegen Haarlem blijkbaar te gemakkelijk aangezien, want het kwam met eeni- ge invallers. De Hagenaars moeten 't weten, maar zoo verspelen ze ge wis alle kans op de eerste plaats van het. ranglijstje. H. F. C. behoefde niet naar Dordt, want het veld van D. F. C. was Zater dag al onbespeelbaar verklaard. Mis schien is het gelukkig voor H. F. C., want nu is er hoop, dat dc onzen zich in dien tusschentijd nog flink ver sterken en met betere kansen naar Dordt kunnen trekken. Sparta is door de overwinning op Quick weer wat zekerder van .vet kampioenschap geworden, inaar D. F. C. is nog een geweldige concur rent. Spana hoeft tiou wedstrijden gespeeld, waarvan 7 gewonnen en 2 ge lijk gespeeld. D. F. L. heeft van de 11 wedstrijden ook 7 gewonnen en 2 gelijk gespeeld. Hercules staat op het ranglijst je litolouiual onderaan. Van de lu wed- sti ij den heeft Hercules (o, ironie er nog geen èèu gewonnen, slechts drie gelijk gepeeld. Voor Zondag is er wel heel wat aangekondigd. We wagen het nog eens. oiu voorspellingen te doen. Aliereerst de voorzegging, dat net mooi voeibalweer zal zijn. Komt liet niet uit, dan is het niet mijn schuld... WESTELIJKE 1STE KLASSE COMPETITIE. Rotterdam V. 0. C.—D. F. C. Een j geluk spel of een kleine overwinn'ng van Dordrecht. Breda't Zesde—Haarlem. Een overwinning: van Haarlem. Roodbrue- ken, daze wedstrijd kan, on moet dus ook, gewonnen worden. Met 50 naar Haarlem en uw inkomst zal schitterend zijn I Haarlem - IL F. C.—Velocitas. De ze wedstrijd, die hier aan de Span- jaardslaan zal plaats hebben, moet door H. F. C. gewonnen worden. Nu, met eenigen goeden wil kunnen de onzen dit hes: 's-Gravenhage H. V. V.Quick, 'l Zal «en zware strijd worden. Nu zul H. V. V. er alles opzeilen en ook wel met een kleinen voorsprong win nen. utrecht. HerculesSpurta. Natuur lijk geven we Hercules geen schijntje kans. De Rotterdammers zullen de Utrechtenaren wellicht inmaken. OOSTELIJKE 1STE KLASSE. Arnhem: Vitasser-Wilhelmüia. Een overwinning van Vitesse. Nijmegen Quick—U. D. Een dito -van Quick. VV ageuiugen G. V. G.P. W. Een gelijk spel. AMATEUR. sport eu Wedstrijden BANDY TE CHAMONIX. De iu tenia tiunaie bandy-wedstrijd te Chaxnunix is geëindigd. De uitslag is aldus 1. Canada 2. Duitschland; 3. Frankrijk i Belgiè 5. Engeland. WEER EEN RECORD. Breguet heeft te Duuai in oen bi- plan met een passagier 100 K.M. in 1 uur 9 min. afgelegd. Het oude re cord van 10Ü K.M. was 1 uur 16 min. M as de gemiddelde snelheid vroeger 78 K.M., nu is zij 86 K.M. per uur. Broguet woog 77 en zijn passagier 75 K.G. Het record was daarom be langrijk, omdat er met een biplan ge vlogen wem. lu vliegnringen is men n.eor en nicer de juiecmng toegedaan, dat een twee-dekker een grooterö siicuteiu ken bereisen, dan ecu cen- ück&er daarbij komt nog zijn meer dere stabiliteit. EEN 1 U-JARIGE AVIATE LR. James Ward, een Ainorikauasch© Jongen vuu 18 jaar neeit op een Ueiu model aeroplane een tocht gedaan over twee rivieren, de liuveo en gedeelte van den AHuuUschon üce tan bij Charleston. Hij won daarmee prijs van 5U0Ü dollar, uitgeloofd dooi Benige kooplieden van die stad. TWEE AVIATEURS VEROORDEELD. Den 3en October werd te Issy-les- Moulineaux door de machine van den aviatcur Van den Heuvel een dame ernstig aan het hoofd getroffen. Later overleed zij. Door de rechtbank werd de aviateur dezer dagen veroordeeld tot 5Ü francs boete eu 5000 francs schadevergoeding aan den echtgenoot van iiet slachtoffer. i'ö Limoges moest zich de aviateur Baillot verantwoorden, wegens het veroorzaken van dood door schuld. Bij een vliegdemonstratie kwam de machine onder de toeschouwers te recht en doodde een meisje. Hij werd veroordeeld tot een maand gevange nisstraf. MONUMENT CHAVEZ. Op de plaats tusschen Arosa en Do- modossola, waar de dappere aviateur Chavez bij zijn tocht over de Alpen is doodgevallen, is een monument opge richt. Het monument is een obelisk, waarop de vluchten, die Chavez vol bracht heeft, vermeld zijn. NOG EEN VLIEG-PROTEST Volgens de New York American heeft de commissie van onderzoek In zake de wedvlucht om hot Vrijheids beeld te New-York het bestuur van de Luchtvaart-vereeniging aanbevolen, den prijs aan Graham White toe te kennen. De prijs, 10.000 dollar, was eerst toegewezen aan wijlen Moisant, Whi te protesteerde echter. WIJNMALEN, PARTJS—BRUSSEL- PARIJS. Het hoofdbestuur van de Fransche A ulomobiel club heeft officieel' de toe kenning van den priis van 50 000 gulden aan Wijnmalen uitgesproken. Het bestuur heeft tevens besloten, dat een feestmaaltijd aan Wijnmalen aan geboden zal worden. LUCHTVAART. Donderdagmiddag hoeft Louis Bré- guet boven het vliegveld van la Brayelle een snelheidsrecord met een reiziger behaald. Hij legde 50 K.M. af in 31 min. 541/5 sec en 100 K.M. In 1 9.28 4/5, d. i gemiddeld 80.368 M in het uur. Op een recht stuk deed Bré- guet 95 K.M. in het uur. Zijn vliegtuig is van het soort, dat bij het Russische leger in. e-ebruik is. Een jaar geleden werd er te Mun- chen een maatschappij opgericht om met een Parseval-luchtschïp reizigers te vervoeren. Uit geldgebrek is de maatschappij ontbonden. De loods komt aan de stad. 118000 VOOR EEN VOET BALSPELER. Wat groote Engelsche voetbalveree- nigingen voor een goed speler over hebben Twee van de voornaamste hebben ieder f 18,000 aangeboden aan de vereeniging te Falkirk, in Schot land. als zij Simpson, een beroemd vleugelspeler, wil afstaan. Dit is, zegt een Lonaensch blad, hei hoogste wat er nog voor zoo'n overdracht is be taald. SCHAKEN. De jonge Hongaarsche speler Kos- tic en dr. A. G. Olland hebben te Utrecht Lwee partijen gespeeld. Zij wonnen ieder één. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. ;-g Eene zekere uitwerking verkrijgt ineu roet „Ca.lifig". Dit zachte laxeermiddel hoeft cenon zóó luuigonameu smaak, dat zoowel kinderen ols volwassenen het goarno innemen. „Cftlifig" wekt den eetlust op, regelt do spijsvertering door zuivering der spijs verteringsorganen en is alzoo oen waar borg voor het behoud der gezondheid. De bereiding geschiedt steeds op dezelfde wijze en met gToote zorgvuldigheid, hetgeen niet falen kan eene steeds gelijk matige uitwerking te weeg te brengen. „Califig" bestaat uit sap van rijpe Cali- fornische vygen en extract van ver schillende planten van bekende heilzame werking. Verkrijgbaar in Apotheken. Prijs 1.25 per flacon. BBBHZÏBÏTBN.' Aderspattlge WONDEN. Dauwwormen, f Joultlngon, WONDEN J vanelKen aard. TRlrIJ-<n bewijzen van caneilng. E»cM ets p»rmot!o de b.ndterkcnln» 0. OErlKSiErt, Ifa'MusftMiU. O m O I*. IfrwJ. Priaeo #*n tol» lejto poirrliMl »»n Geoerail-Oepct veor NcderUod H. SANDERS, Roti» 8. Am.wnl.ra. Te Haarlem bijJ. J. GöP- PINGER, Gr. Houtstraat 141. Letteren en Kunst LOUIS DE VRIES. Het Hbld. schrijft: 23 Januari sal 't tien Jaar zijn, dot hij op do planken staat. 'n Uitzonderingsgeval, deze Louis, waar men veel van verwachtte. Tub schen doofstomme ouder» groot ge- warden, zat hij achter de schijf dia manten te slijpen. Won daan- brood moe voor de zijnen In op eu afgaan de! ijn. Ook misschien in de zijlinie, Hij heeft het altijd zwaar gehad., en nóg. In zijn vrijen tijd spoelde hij kome die. O, aooaJa bij komedie speelde! Z'n vrienden zeiden: Louis, Jij moet aan het tooneal, en ze sproken er menschen van 't vak over. Louis Bouw meester gaf 'm een certificaat. In Juni 1900 gtog een rondschrijven de wereld in. met Bouwmeester als eerste onderteekenaar. De directeur der Tooneelschool was de tweede. Die belden stelden zich aansprakelijk voor den aanleg van hun candidaat, dien men in een voordracht-wedstrijd reeds met een eersten prijs beloond had. Vrouw en kinderen moesten ver zorgd, dan kon Louis leeren. En het resultaat mogen wij huldigen den 23stan te Amsterdam tn Uriel Ac."«±» Louis de Vries heeft in die tie'n eer ste jaren bijsteir veel moe ton worken. Zijn opvolgende directeuren, Johon Mulder te Rotterdam, Louis Bouw meester bij 't HaarLeinsch To on eel, do Van Uiers, Ned. Toonecflvcrc,:.^ mg. lieten hem weinig ras!. fucehonderd rollen draaide hij af, en er zij:i kop stukken bij, vooral ia den Vah Lier- tijd. In zes dagen een kla>. :..i in elkaar zetten, was daar goen uit zondering. En dan hij do première spelen poot an. Groots.:! op en .n'.en werken al wat je had aan fantasie en temperament. Arendsjong, Silvia Si- lomhra, 't heole Bcrnstein-repc-rloire, lieet van 't vuur. Roef-roof vertalen, repoteeren, spelen... Zoo hoeft, doende, Louis de Vries zich tot een acteur van profossle ont wikkeld. Nu leent hij wel de knepen i en weet waar hij 't in moet zoeken, om de handen te krijgen op elkaar. Waarlijk niet het minst profitabel Is zijn samenwerking geweest niet de Bouwmeesters. Met Louis en met Frits, beide zulke kerels van stavast op de planken, de eerste een prachtig regisseur voor het spet als aJlo groote spelers zijn. Ze doen je of zeggen je wat voor en 't is er, dadelijk. Natuur lijk vermag je 't niet aanstonds na te doen. Maar het weten, hoe 't moet, is er ineens, en oefening brengt liet zèlf-nitd) rukken. Evenals zijn voor-naam-genoot leeft Louis de Vries in het groote spell. Zij'n idealen gaan naufr Oodipus en Cyrano. Hij moet met de ral de hoogte in, zich waarnen aan zijn pa thos. Overlegd modern werk past hom weinig. In de uitbarsting vindt hij zijn kracht; juister gezegd: in lyriek. EUROPA. Het tijdschrift Europa is opgehe ven. Land en Tuinbouw HET VERVROEGEN VAN AARD APPELEN. Dit geschiedt in Zuid-Holland, be halve het Westland, op twee wijzen, welke wij onzen lezers hier willen mededeelen. De eene wijze behoort tot den land-, de andere tot den tuin bouw. Bij de eerste teeltwijze worden de aardapnelen niet kunstmatig ver vroegd. maar poters van vroegere soorten, inet spruiten, welke ze toe- vallis bij de bewaring gemaakt heb ben, worden aan den grond toever trouwd De aardappelen groeien op het veld onbeschut en ontvangen geen bijzonder sterke bemesting ;re geven wel vroegere opbrengsten, maar ioch komt do oogst pas na den tiid, da* do eigenlijke vroege aardappelen geoogst zijn. Zo zijn echter van bijzonder goede kwaliteit en hebben meer waar- da voor den verkoop aan particulie ren dan dio van den tuinbouw, Bij dc teeltwijze der laatste wor den do poters niet alle'en kunstmatig tot hot z.g. „spruiten" gedwongen en deze spruiten op bijzondere wijze tij delijk opgekweekt, ook de aardappels op het veld worden er zooveel mogelijk beschut "ekweekt, meestal ook voor nachtvorsten beschut. Door samen werking van deze bijzondere sprui- tine. beschutting en een sterke be mesting. vooral met stikstofhoudende meststoffen, krijgt men een vroegen oogst, waarvan de kwaliteit evenwel niet de beste is. De kwaliteit speelt echter geen hoofdrol, daar de vroege aardappelen meer als toe- dan nis hoofdspjjs beschouwd worden. Het spruiten geschiedt op verschil lende manieren. De meest gebruikelijke ia de poters in een 10 cM dikke laag op zolder te bewaren, ze daar in het don ker te doen spruiten, door ze met zak ken te bedekken en die bedekkingen ongeveer 8 dagen vóór de uitplanting te verwijderen Een tweede manier bestaat in 't be waren in manden op zolders. Slechts kort voor het uitplanten legt men de aardappelen in een dunne laag ter verdere spruit.ing uil. Aldus krijgt meu nunder mooie spruiten en bijge volg een minder vroeg gewas. Len derde wijze van behandeling beslaat in het bewaren der poters in kuilen, om ze, eenigen tijd vóór het poten in kistjes te doen spruiten. Deze wijze wijkt het minst af van die, welke in den landbouw toegepast wordt en geeft dan ook late produkten. Do vier de manier is de beste: hierbij worden poters in kullen, schuren of zolders bewaard en in Januari in kistjes of mandjes «jaar steeds in dunne laagjes uitgespreid op zolders, in verwarmde schuren of op overeenkomstige plaat sen. Ze loopen daar vrij spoedig uit. Om het uitdrogen te voorkomen, laat men tevens in de ruimten eenigen waterdamp ontwikkelen. Het spruiten heeft plaats onder zoo veel mogelijk gelijkmatige tempera tuur. Staan meerdere manden of kist- !es boven elkaar, dan is het wensche- Ijk, om nu en don de onderste te ver plaatsen naar boven en de bovenste naar beneden, opdat de vorming der spruiten gelijkmatig verloopt. Het spruiten gescliiedt in het donker. en schehjk is het meer licht toe te voe ren. zooals reeds hier en daar geble ken is. De beschutting speelt by de vroege aardappelteelt een groote rol. De een voudigste is die, waarbij op geregel de afstanden op de akkers losse rie ten heiningen zijn aangebracht, die de aardappels voor de Noorden—N.O. en N.W.-winden beschutten. Vlak voor deze schuttingen legt men ge woonlijk een z.g. „dekstrook" aan, waarbij het dekmateriaal op stcunscls ligt ten einde de planten gedurende den nacht voor vorstschade te vrijwa ren. Deze dekstrooken, zoowel als de eenvoudige schuttingen, die van los riet, tusschen latten samen gekneld, zijn gemaakt, geven steeds financieel gunstige resultaten. Op sommige plaatsen worden do vroegst uitkomen de planten met bloempotten bedekt, welke dan denzelfden dienst doen als ie dekstrooken. B. T KAN VERKEEREN, To SInt-Pancras is een bouwer, 'die al zijn roode kool, tusschen 20,000 en 30,000 stuks, verkocht voor /23O0. Het vorige Jaar, toen hij ook dien heelen akker beplant had, leverde hij hem /Hi on. Wel een bewijs dat teelt en opbrengst wisselvallig zijn. Kerk en School NED. HERV. KERK. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft aan zijn presi dent, iR I,. W. de Grient Dreux, te Edam, tc-ren 1 Mei, na 41-jorigen diensttijd, eervol emeritaat verleend. Beroepen te Ezinge, Gron., dis. AE. T. do Boer te Lippenhuizen, Fr. CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERK. Beroepen te Apeldoorn ds. M. Koo- mans te Snoek. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden Geslaagd candidaats-ex. rechten do hoeren L. de Blécourt en W. F. Wery. De beer I. G. Cath, die be-vorderd werd tot doctor in de geneeskunde, verwierf den hoogsten graad, cum laude. Groningen. Bevorderd tot arts K. van der Walgeslaagd eerste gedeel te arts-examen F. H. van Loon. Amsterdam. Geslaagd voor het candid aatsexameai in de Nederl/aad- 8Cho Letteren mej. J. L. Droste. Leiden. Geslaagd voor het candli- diaals-ex. in de rechten VV. J. M. Ben schop, voor het artsexamen eerste ge deelte, J. J. Munnlks de Jong en H. C. J. van Dijk. Koloniën EEN DELI-KOLONIE IN DE LAMPONGS. In de laatste jaren zijn verscheide ne Delianen hun fortuin gaan zoeken in de Lampongs, waar o, m. de Aub- ber Maatschappij Sumatra werkzaam is. Genoemde onderneming is nu, naar wij vernemen, ook begonnen Deli-tabak te planten. Op twee estates zullen, naar wij hooren, 300 velden worden beplant. Ook wil men er zoo veel mogelijk gaan werken met k> ©- lies, die aan het Deli-„inatjain" ziin gewend, en te dien einde is dezer da gen een nlnnler vandaar naar Reli overgekomen ,die reeds verscheidene ploegen Javoausche en Cbineesclie koelies van hier naar de Zuid-Suma- traausche nederzetting heeft kunnen zenden. (Sumatra Post.) CHOLERA. De Sumatra Post bericht, dat de cholera zich in Makassar weder uit breidde. AUTOMOBIEL-ONGELUK. Een courant te Palembang verneemt uit Moeara-Enlm: Zaterdagavond ver trok de heer Liotard, chef van den gouvernements automobieldienst, ln gezelschap van den heer Ansingh, employé bij de Bataafsche Petroleum Maatschappij te Kampong-Mlnjak, met eigen auto (van de 7 gouverne- ments-auto's zijn er maar 3 bruikbaar en dezen deden alien dienst] des avonds om half 5 van Moeara-Eniin naar Soengih-Waras met de bedoe ling daar te overnachten om den vol genden ochtend vroeg naar Batoe- Radja te gaan. alwaar hij den bezine- voorraad wilde opnemen. Hij dacht Soengih-Waras nog vóór dat het donker was te zullen bereiken, maar onderweg had hij oponthoud, o.a. door regen, waarvoor hij eenigen tijd moest schuilen en door het wegzak ken van de auto in de losse aarde, waarmede de breede goten langs den weg waren aangevuld. Eerst om half 8 was hij bij de doesoen W'atas. Een in de nabiiheid dier doesoen gelegen brug overgegaan zijnde, slipten de wielen bij het oprijden van een hel ling. Hi] reed daarop achteruit om een aanloop te nmen. Daarbij raakte de ifuto van den weg af, kantelde over een aan den kant van den weg lig gende balk, sloeg om en viel met de onderzijde naar boven in het ravijn tje naast don weg. Beide heeren raakten bekneld on der de auto. De heer Liotard riep den heer Ansingh toe, te trachten onder de auto vandaan te komen en dan hem te helpen. De acetyleenlampen waren dadelijk uitgegaan, maar de petro leumlampen waren in brand gevlogen. Daardoor werd de benzine, die uit de bezinetank vloeide, in brand ge stoken. De heer Liotard, die dat het eerste bemerkte, riep nu den hoer Ansingh toe, dat de benzine ging branden. Na vele vergeelsche pogingen ge lukte het den heer Ansingh eindelijk zijn linkervoet, die bekneld zat, los te trekken en onder de auto weg te ko men. Hij heeft toen getracht den hoer Liotard, wiens lichaam onder de zit plaatsen bekneld lag, maar wiens boe nen buiten de auto uitstaken, uit diens benarde positie te redden, door te beproeven hem er bij de beenon uit te trekken ;toen dat niet ging, heeft hij geprobeerd met den schouder de auto naar den oenen kant eenigszins op te lichten, maar het was onmoge lijk. De bezine stroomde eteeds meer toe, de kleeren van den heer Liotard geraakten geheel ln brand en einde lijk stond alles in brand. Op deze wijze vond de heer Liotard den dood. Zijn iyk is naar Lahat overgebracht en Maandag daar op het kerkhof be graven. De ontsteltenis over den vreeeelij- ken dood van den heer Liotard ia al lerwegen groot, zijn smartelijk einde wekt groote deelneming. ONGEWENSCHTE TOESTANDEN. Bij feestelijke gelegenheden gaat bet op Curagao ook nog wei eena rauw toe ouder de lagere klassan. De „Vrijmoedige" schreef: De Kerstdagen zijn dit jaar betrek kelijk stil verloopen, vermoedelijk tem jnevoifi» van don slechten eoonorud- 'achen toestand van het ©nana. Toch heeft bet niet aanvechtpartijen ais ge voig van dronkenschap ontbroken, bij eene waarvan ln de stad liet mes zolfs een rol heeft gespeeld. Ook is een dronkeman naar men zegt eon detrium tremenslijder bet huis van een achtenswaardige familie op P.ctennaal binnengetreden eh moet aan daar aanwezige bejaarde da mes slagen toegebracht en menig stuk huisraad vernield hebben. Hij word door de politie in verzekerde be waring genomen. DE VERBETERING DER HAVEN VAN CURASAO. In haar overzicht over liet jaar 1919 schrijft nu ook de Cur. Ct., dat die voorwaarden, waarop aan het Koloniaal Bestuur concessie is ge vraagd voor de verbetering der haven van Curacao, zoo bezwarend zijn, dat het verzoek aJs niet voor inwilltging vatbaar dient te worden beschouwd, liet blad meent, dat het werk onge twijfeld van bestuurswege zal worden ondernomen. Uit de Arbeiderswereld HET ARBEIDSCONFLICT TE HENGELO. Alle zettelstars op zeven na, die ontslag hadden genome'n aan die weef goöderonfabriek te Hengelo, hebben Donderdagmiddag op de oude voor- waardien weer werk gevraagd. Dege nen wien weer werk zal verschaft worden .zullen daarvan successieve lijk bericht ontvangen. LOONSVERHOOGING. De directie der stoomspinnerijen en weverijen voorheen S. J Spanjaard te Borne heeft, na een conferentie met de besturen der R K. organisatie en „Unites" de volgende loonsverhoo- gingen ingevoerd le Hot uurloon van wevers, die ann mode- werk worden gezet, gebracht van 12 op 15 cent. 2e. Wachtgeld, voor wachten op grondstof. an 25 op 37 1/2 cent per dag gebracht. 3e. Vaste arbeiders of z.g. uurwer kers een loonsverhooging van 75, 50 en 25 cts. per week. leger en Vloot VACATURES BIJ HET DEPARTE MENT VAN OORLOG. Naar wij van doorgaans welinge lichte zijdte vernemen, zaü <Je voor loop^ uitgestelde splitsing van die 3e afdeellng van het departement van oorlog eerst plaats hebben, wanneer de thans bij die afdeellng werkzame hoofdofficier den dienst bij den troep zal hebben hervat en vervangen zal zijn door een Lid van het bestuur dor Christelijke offlcieren-vereeniging. Dat lid zoude aa'nvankeflijk warm ziin aanbevolen tot referendaris, hoofd der 1ste afdoeling van dat departe ment, doch de vorige minister van oorlog wilde daaraan geen gevolg ge ven, vermits steeds aan het hoofd d.er afdeellng een rechtsgeleerde van ee nigen naam heelt gestaan. (N. R. Ct) Aan een officier van het Indische leger, gedetacheerd te Delft, heeft de regeenng aangeboden, in Frankrijk te leeren vliegen, ten behoeve ven het Lndiisclie leger. Pers-Overzicht EEN MEDICUS IN DE KAMER. T Centrum schrijft Van anti-revolutionnaire zijde ls voor de Kamer-vacature, ontstaan door het optreden van den heer Colijn als Minister van Oorlog, een medicus candidaat gesteld. Dit lijkt ons een gelukkige keuze. In onzen tijd, nu bij de behartiging der sociale belangen, adviezen op me disch en hygiënisch gebied, herhaal delijk en meer dan vroeger van noo- de blijken, ia een deskundige op dat gebied in de Kamer alleszins op zijn plaats. Wij hebben dan ook bij herhaling er op aangedrongen, dat van katho lieke zijde een zoodanige candldatuur zou worden gesteld. Tot dusver te vergeefs. Maar het anti-revolutionnaire voor beeld zal misschien te gelegener tijd tot navolging prikkelen. Een getal van drie of vier medici, of hygiënisten zou in onze Volksver tegenwoordiging zeker niet te groot rijn. En waar hun advies ook bij de be handeling van zedelijke vraag stukken veel gewicht kan hebben, be hoeft de wenschelijkheid om het c h rl s t e lij k element der dokters- wereld In de Kamer te doen vertegen woordigen, niet nader te worden be toogd. Dat de antl-revolutionnalren thans de daad bi] het woord gaan voegen, is daarom toe te Juichen. En ook als koloniale specialiteit schijnt dr. Scheurer een uitnemend candidaat te zijn. Gemengd Nieuws EEN EIGENAARDIGE PROCLA MATIE. Wat zeggen de lezers ven de volgen- de proclamatie van den burgemeeo- ter van een kfein dorpje ergens hoog in Savoy ei Gezien, dot ln ddt lahd die aardap pelen bedorven rijn evenals in Frank rijk. Holland en andere landdnj overwegende, dat de ellende groo ia en dat hedootttle ziekte >n dè aard appels een groot ouigeduk is, gcziei dat bet graan duur is en de boekwe^ een slecht beschot gegeven heeft; overwegende, dat ik, in het bolan* van iedereen, een week lang mijn var. kens en vee met de aardappels g» voerd heb en er zelf van gegeten om weten en dat we geen van al'en ouwcf geweest zijn; overwegende, dat, zoo de vaars vox Plchard ook ai gestorven is, tiet dies toch geen bedorven aardappels gage- ten ha/1, gezien, del ik me daar var overtuigd heb; gezien, xiit de Akademie van Lycm het zegt in de krant, die ik krijg; ge- z.e'n ook, dat do apotheker van Chatn- béry bedorven aardappelen gegoten heeft en dat hij maar één keer onwed geweest is; overwegende, dat dit allemaal be wijst, dat bedorven aardappelen niel ongezond zijn; zoo gelasten wij aan alle inwoners, koeien, ossen, paarden en varken» van deze gemeente bedorveh aardap pels te eten, want zo doen geer kwaad. Misschien denkt men, dal deze pro cïamatie wie weet hoe oud is? Vol strekt niet. Het dokument is in Juif 1910 door den burgervader van eer bergdorp in Savoyo uitgevaardigd. Dr. COOK. Lonsdale, dö secretaris van den vel. maarden dir. Cook, heeft zich tot de Universiteit van Kopenhagen gewend om teruggaai van de bij dut lichuum ingediende dagboeken en andere be wijzen ter staving van Cook's bewe ring, dat hij de Pool zou hebben be reikt. Men weet dat de universiteit, na een onderzoek van deskundigen naar de bewijswaarde dier stukken, b&Jisie. dat Cook het bewijs niet naar behoorou had vermogen te .okcrett. De universiteit heeft nu dezer dag-.n besloten, dat Cook zijn fameuze de cuiuenten zal terug krijgen; maar ui- vorens daartoe over te gaan, zal de universiteit zoo voorzichtig zijn, de belangrijkste gedc-ellen van het dag boek te laten fot/vgrafeeren. Men kan nooit weten... UIT CHINA. De prins-regent van het Chmeescha rijk heeft een manifest gepubliceerd, waarin hu zich verzet tegen het be sluit der Nationale Vergadering, waar bij getracht zou worden een verent woordelijk ministerie in China In t* stellen. Ik do regent zoo heet het in het manifest ben van meening, dat al leen de keizer het recht heeft, beamb ten te benoemen en te ontslaan. Dit wordt uitdrukkelijk in de grondwet van keizer Koeang-tsu bepaald. De Vergadering Is niet bevoegd uit te ma ken of de Groote Rand verantwoorde lijk moet worden. Het besluit der Na tionale Vergadering moet als ongel dig beschouwd worden. Na dit manifest van den prins-re gent, hohhen de leden van den Groo- ten Raad gezamenlijk besloten, hun ontslag ln te dienen. Iets dergelijks is in China nog nimmer voorgekomen, zoodat deze stap groot opzien baart. De prins-regent het-li nu den Gr> oJen Raad een antwoord gezonnen, ge schreven met rooden inkt. Dit betee- kent, dat de regent het antwoord eigenhandig geschreven heeft en dut de Raad daarover niet is geraad pleegd. In het antwoord wordt ge zegd, dat de Rand de keizerlijke fa mille en het vaderland groote en ge wichtige diensten bewezen heeft en dat er geen termen gevonden kunnen wprden, om het ontslag aan te ne- In het voorloopige parlement kwam het, naar aanleiding van de voorle zing van het manifest van den regent tot woelige tooneelen. Verschillende sprekers betoogden, dat de Groote Raad met den regent heulde en dat de leden er van zeker waren, dat hun verzoek om ontslug niet zou wordeD aangenomen. EEN MARKETENSTER. Dezer dogen overleed, arm en ver geten. in een „tehuis" te Vésinet, de voormalige murketenster van het eer ste regiment Fransche huzaren, ma dame Le Breton. De vrouw, die SI jaar oud geworden is, maakte 3 jaar geleden nog een veldtocht in Marokko mee, waarbij zij gewond en eenige weken door de Marokkanen in gevan genschap gehouden werd. Zij nam deel aan 5 veldtochten, werd twee maal gewond en driemaal gedeco reerd. De ..moeder der Zouaven" werd in een Algerijnsrh fort geboren ls dochter van een marketenster, die wegens betoonde dapperheid met liet legioen van eer gedecoreerd was. Op 15-jarigeu leeftijd trouwde zij inet een Zouaaf en trad bij diens regiment al» marketenster in dienst. Zij ontving, den vuurdoop in de Krim, ging met haar regiment naar Italië, werd na Solferino gedecoreerd en maakte don Mixicaanschen oorlog mee. In den oorlog van 1870.11 nam zij aan ver schillende veldslugen deel en werd door de Duitschers gevangen geno men. Madame Le Breton was nog verwant aan hei Zweedsche vorstenhuis. Haar vader namelijk, de majoor der artil lerie Bernndotte, was Iamllie van den veldmaarschalk Rornadolte, die als Kapel XIV den Zweedschen troon be steeg. VIERVOUDIGE INSTALLATIF,. In een buitengewone ritting van het Gerechtshof te Amsterdam en in te genwoordigheid van eenige leden der rechterlijke macht en balie, werden hedenmiddag op plechtige wijze -e- Installeord als plaatsvervangende raadsheeren, Mrs H Sta.- Busman, en Prof D. P. D. Fabius, Pref. D. Jo- sephus Jilta en A. Slotemaker. VIER MEISJES VERDWENEN. Te Bannen zijn sinds eenige dagcp vier meisjes, die pas de school veria- ten hadden, verdwenen. Men denkt' aan een misdaad.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 11