NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28« jaazgang. No. 8464 Versohijnt dagelijks, behalve ep Zon- en Feestdagen. woensdag 25 januari 1911 a HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDEN: Yoor Haarlem1.2Ö Vcor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37ié w de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cis.; iedete regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Aduerteatiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drokkerip Znider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertenfiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemadhtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALT A Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIl' NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BI.AD. AGENDA DONDERDAG 26 JANUARI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. De Kroon: Euseiuble-Gastspiel Rus- «ischer Hof-Gpernkiins tier und Künstlerinnen, 8 uur. Brongebouw: Concert Haarl. Mu ziekkorps, 8 uur. KI. Vereenigmg: Concert, 8 uur. Sint-Bavo. Cursus in de R. K. ge- lools- en zedenleer. Onderwerp: Do loer v. d. Katb. kerk over de vermo gens (organen) van liet bovennatuur lijk leven; de zeven gaven van den Heiligen. Geest. BloeinenclanJ: Raadsvergadering 2 uur. Stadsnieuws OmOnsHeen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Genezing vun tuberculose" in de ru briek Om Ons Heen. DE NUTS-SPAARBANK. Met genoegen vernemen wij, dat door den directeur van de Haarlem- sclio Nuts-spaarbank, den hear J. D. D. Pruissen, in overleg met het be stuur verschillende maatregelen wor den voorbereid, om deze instelling in alle opzichten te doen beantwoorden aan moderne eischen. Zoo zal do spaarbank eiken dag worden opengesteld en wel des mor gens, namiddags en des avonds, op voor iedereen geschikte uren; de lo ketten zullen zoo worden ingericht, dat een ander- niet verneemt, hoe groot de som is, die iemand inbrengt of opvraagt. Een nieuw boekje wordt ontworpen. Kortom, de beer Pruissen, die jaren lang eeui plaats bekleedde bij de hoofdadmimistratie van de Rijkspostspaarbank en dus deskundi ge is op spaarbankgebied, zal de Nuls spaarbank brengen op de hoogte van een moderne instelling. Het terrein daarvoor is in alle op zichten geschikt. Haarlem is een stad van veel spaarders en de omstreken kunnen een groot contingent daarbij leveren. Naar onze meening gaat dus do Nutsspaarbank, in het bezit vtun een belangrijk reserve-kapitaal en van den moreelen steun van een in alle opzichten degelijk bestuur, een goede toekomst tegemoet. De datum der opening, aanvanke lijk 1 Februari, moet verschoven wor- digde eu plaatsvervangend afgevaar digde naar de algemeene vergadering op 23 Maart e. k. te Rotterdam te hou den, werden benoemd resp. do heoren P. C. van Dobben en C. de Wijman. Aan bet einde der vergadering wer den door enkele leden nog eeuige reis plannen en -plannetjes voor den a. s. zomer opgegeven, waarna de bijeen komst omstreeks 11 uur door den wud. voorzitter werd gesloten. KAPPERS- EN BARBIERS BEDIENDEN. Men schrijft ons Maandag j.l. had op initiatief van de afd. Haarlem van den Ned. Bar biers- en Kappers-Bond (patroons-or ganisatie) in „De Karseboom" een vergadering plaats voor kappers- en barbiersbedienden tedezer stede. Als spreker trad op de heer Linge- man, 1st© secretaris van de afd. Haar lem on commissaris in het hoofdbe stuur, die de belangen en 't. nut van de organisatie in het bedrijf op dui delijke wijze uiteenzette. Het gevolg hiervan was, dal een be- dienden-vereeniging werd opgericht, met aanvankelijk 17 leden en 6 adspi- rant-leden. met de bedoeling, dat de- zo vereeniging zich als afdeeliug zal aansluiten bij den te stichten Ned. bond van kappers- en barbiersbedien den. Tot leden van bet voorloopig be stuur werden benoemd de heeren P. A. Kokelaar, voorz., B. L. Walbrecht, penningmeester, M. J. v. d. Meer, commissaris, W. Tulleken, secundus en C. P. W. v. Oploo, secretaris. EEN CONCERTAVONDJE IN HET DIACONIEHUIS aan de Jansstraat alhier. Men schrijft ons Maandagavond werden door eenige philantropische dames-dilettanten, de oudjes op aangename en boeiende wij ze onthaald op een vocale en instru mentale uitvoering. Zoowel de pia- nisto als violiste gaven blijk, dat zij harfe instrumenten volkomen be- heerschen. want de stukken getuigden van een warm gevoel met groote ar tisticiteit. Vooral bet triopiano, viool en zang, het glanspunt van de ze séance, maakte een diepen indruk op alle aanwezigen en men kon het den oudjes aanzien, dat, hoewel de oogen wcaens ouderdom verflauwd zijn, de lieflijke klanken van den zang cn de heerlijke tonen der muziek een nieuwe lichtstraal in het gemoed dfe- den ontgloeien. Dat men van dit te snel vervlogen avondje veel verwachtte, daarvan ge tuigde do aanwezigheid van regenten en hunne dames. Het aanhoudend en daverend ap plaus, hetwelk bij beëindiging van elk nummer aan de dames ten deel viel, strekko haar tot belooning en zelfvol doening. Geen wonder dan ook. dat de presi dent-regent aan de dames een warm en welverdiend woord van hulde en j—Lil 11 Lil Li LllLTllLl 11UUIU 1 au 11 UI Li tl Cil den tnt vermoedelijk Id April. Den is; dant toetocllt nameM iet Bel,eel6 liet huis in de Jansstiaal ook ver-j gehoor en zich voor een herhaling be bouwd en op druk bezoek ingericht: 1 Jeefd en vriendelijk aanbeval. het z« 1 ook strekken tot woning voor I den heer J. 11. Droste, die reeds zoo- Electrische tram Ver veel jaren zijn krachten aan de wu,^tj7~P_\erv! spoarbank wijdde en nu als haar hoofdboekhouder op zul treden. I. e v e r in g. Door het Departement van Oorlog ls aan de N. V. flandel-Maatschappij van A. .Resink te Haarlem, do leve ring opgedragen van 14001) kg. vloei- staal voor bewerking op automati- scho machines. NEDERLANDSCHE RE1SVEREEN1GING. Dinsdagavond had in het gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85. de eerste jaarvergadering plaats van de afvloeiing Haarlem der Ncderlandsche Reisvereeniging. De wnd. voorzitter, de heer S. Heyblok, wees er in zijn Aan het boscbje bij de Zijlbrug zijn ue voorbereidende werkzaamheden begonnen voor den aanleg eener brug over don Zijlsingel. DIEFSTAL IN 'T SLACHTHUIS. Eergisteren zijn uit de brandkast op 't Slachthuis weggenomen eén bank biljet van (50 en twee van 10. De politie doet onderzoek. Ladelichting. Bij den bierhuishouder M. van der M., Kleine Houtstraat 2, zijn uit do toonbanklade één rijksdaalder en twee guldens weggenomen. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij II. Maas, Sjjoorwegstraat 16 zwart, openingsrede op, hoe de afgetreden een bankbiljet van 10. voorzitter, de heer v. J. Uri, thans te e. y. Akon, Bilderdijkstraat 55. een Groningen woonachtig, den eersten boezelaar. stoot tot de stichting der Haarlem-1 Het bureau van politie, een klnder- sche afdeeling had gegeven en met zakje met inhoud, welk een groote toewijding hij steeds j v. d. Meij. Gen. Joubertstraat 71. do belangen der Vereeuiging bad be- ©en hartigd. Met leedwezen had het bestuur hem dan ook zien vertrekken. Voor al het geen de heer Uri in het belang der afdeeling had verricht, wenschte het bestuur hem in een schrijven zijn dank to betuigen, waarmede do vergade ring ten volle instemde. Uit do jaarverslagen bleek, dat de Jeugdige Vereenigiug in bloei toe neemt. Met een aantal van 37 leden opgericht, bedroeg dit getal op 1 Jan. j.l. reeds 76, terwijl sedert dien da tum weder 6 nieuwe leden waren toe getreden. De kas sloot met een nadeelig saldo van 2 1/2 cent. lot voorzitter werd benoemd de een blouse, beer P. H. Craandijk. Directeur der I v. Eijk, Tetterodestraat 9e, een Haarl. Hypotheekbank. Tot afgevaar- borduurde strook van een rok. groene paardedeken. F. Laconis, Leidseheplein 28, een schooltasch. H.difusseman, Saearedamstraat 66, een centimeter. M. Bosselaar. De Clercqstraat 72, een kinderbontje. J. Mortens, Gasthuislaan 117a, een portemonuaie met inhoud. P. J. H. Gubel, Teylerstraat 11 rood, een witte gladharige hond. J. v. Maaneu, Vooruitgangstraat 92, een onderstuk van een oorbelletje. J. Baan, Wolstraat 4, een bruine settor. f. 11. Tolk, M. v. Heemskerkstraat 39, een ceintuur. J. Dijk hof, Gen. de Wetstraat 20 zw. Van 't Kantongerecht EEN REIS-QUAESTIE. Een reiziger is in conflict gekomen met de e enigszins ingewikkelde regle menten van de Hollandsche Spoor. De man kocht aan het station te Haarlem een kaartje naar Driehuis. Evenwel Lam hij een trein, die aan die halte niet stopte en dat wist hij. Onze man reed dus mee Velsen en stapte daar uit, meenende dat hij zich niet aan een overtreding schuldig gemaakt had. Hoe hij dat denken kon Wel, regeling is aldus. Neemt men te Drie huis een ééndaagsch retour naar Haarlem, dan mag men op de terug reis, treft men een trein, die te Drie huis niet stopt, tot Velsen doorrijden. De man die geheel te goeder trouw was dacht, dat deze bepaling ook in omgekeerde richting haar kracht wel behouden zou, maar thans is hij tot de ervaring gekomen, dat dit niet liet geval is. „Er is geen oog meer op te hou den", verzuchtte de beklaagde, in moedeloosheid over de ingewikkeld heid der voorschriften. De am hen aar eisebte 2 boete subs. 1 dag hechtenis. EEN VOGELAAR. De Haarlemsche arbeider Joh. O. houdt zich in vrijen tijd met de vangst van vogels bezig. Te Benne- broek werkte hij op een terrein aan den Zwarten Weg zonder dat hij van den eigenaar daartoe vergunning had met een loksijs en volgens het proces-verbaal van den veldwach ter Take Bosch met lijmgarden. Dat laatste ontkende beklaagde ten sterkste „Ieder vangt daar vogels", hij. „De jongens leggen overal lijmstokjes, maar op dien löden No vember heb ik ei- zelfs geen gedachte aan gehad." De ambteraar achtte nu het hoeren ui de getuigen beklaagde's schuld - behalve svat heL stellen van de lijmgarden betreft bewezen, en eischte 4 boete subs, twee dagen hechtenis. STEENEN GOOIEN EN NO0 WAT. Op Zondagavond 16 October van het vorige jaar hebben Pieter de L. en Chr. v. d. M. te kwart voor elf, na een langdurig café-bezoek, met eteenen geworpen. Tegen een aan plakbord aldaar, maar dat werd door den verschenen beklaagde Pieter de L. ontkend. Getuige E. K.een 19-jarige bakker, erkl aarde hedenmorgen, toen hij onder eede gehoord werd, alleen ge zien te hebben, dat Chr. v. d. M. een steen opnam en daarmee wierp, ech ter niet tegen het aanplakbord. Dat Pieter de L. met steenen gooide, zei- de hij in het geheel niet gezien te hebben. Indertijd heeft hij aan den veldwachter Lokerse juist het tegen deel verklaard. Die verklaring werd getuige voor gelezen, maar K. bleef bij die van hedenmorgen. De kantonrechter, van oordeel, dat getuige onwaarheid sprak, liet pro ces-verbaal tegen hem opmaken en zal een instructie tegen hem openen. Getuige Evert den B. legde een ge- j lijke verklaring als K. af die even-pen jaar Uwe medewerking eens in strijd met do aan de politie vraagd; veel, in KL J. van T. te Haarlem, en 27 an deren, overtreding Motor- en Rijwiel- reglement, 2 boete of 2 dagen hecht., 1 boete of 1 dag hecht., 0.50 boete of 1 dag hechtenis. Voorts werden er nog 25 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap, tot 3 weken hecht., 2 we ken h., 7 boete of 3 dagen hecht., 6 boete of 3 dagen hech., ƒ5 boete of 3 dagen hecht., 3 boete of 3 dagen hecht,, en ƒ2 boete of 2 dagen hecht. Naar wij vernemen is de vorige week een cursus in wijsbegeerte voor onderwijzers geopend. Dr. De Hartog is daarvan de leider. Er moeten 40-tal deelnemers zijn. Burgemeester Boreol blijft. De BURGEMEESTER zeide het volgende in die heden gehoudiein Raadsvergadering: Bij den aanvang van onze eerste bijeenkomst in dit jaar zij het mij vergund ofschoon wat laat U, Mijne Hoeren, mijne gelukvvonschen aan te bieden en daarbij de hoop uit te spreken, dat lust en opgewektheid ons mogen worden gegeven can onze taak te vervullen. Wanneer wij op hel afgeloopen jaar terugzien, geloof ik, dat wij alle reden tot tevredenheid mogen hebben-. Onze goede stad is van ©rustige fei ten bevrijd gebleven, de gezondheids toestand mag alleszins bevredigend worden genoemd. Maar boven onze tevredenheid gaat uit onze erkentelijke voldoening over het bozoek van Onze Geliefde Vorstin met Hoogstderzelver Dooriuchtigen Gemaal, dat het jaar 1910 met gulden lettoren zal doen boekstaven in Haar lem's geschiedenis. Hoezeer de burge rij dit bezoek op prij6 lieeft gesteld, is wel het beste gebleken door de schitterende wijze waarop schier al len hebben medegewerkt om de ge liefd© Vorstin te ontvangen, zooals Zij recht heeft door haar volk ontvan gen te worden. Ware het nog moge lijk, ik ben er zeker van, dat de ban den, die Haarlem aan ons dierbaar Vorstenhuis verbinden, na den 26sten Mei 1910 nog nauwer zijn geworden. Eene tweede gewichtige gebeurte nis, die te vermelden valt is de tionale Bloemententoonstelling, in "t voorjaar van 1910 alhier gehouden. Duidelijk is toen gebleken, hoe juist Algemeene Vareeniging voor Bloembollencultuur gezien had door diie ten toonstelling hier te houden diaacranede opnieuw te bewijzen, dat Haarlem het werkelijke centrum der bloembollencultuur is. Aan die vereeniging, die zooveel daan heeft om Haarlem's roem. ook in het buitenland, te vestigen en verhoogen, mag een woord van hulde •an deze plaats niet ontbreken. Op velerlei gebied is in het afgeloo- gegevene was. Ook tegen Den B. werd, wegens het afleggen van een verdachte verkla ring. proces-verbaal opgemaakt. De zaak werd vervolgens, op ver zoek van den ambtenaar, voor onbe- paaiden tijd geschorst. UITSPRAKEN. Heden werden do navolgende uit spraken gedaan B. V., zwervende en 3 anderen, over treding Spoorwet, 3 boete of 3 dagen hecht., 3 boete of 2 dagen hecht.., 1 boete of 2 dagen hecht. W. van D, te Haarlem, overtreding Leerplichtwet, 5 boete of 3 dagen h. L. van B. te Katwijk aan Zee, en 8 andoren, ©en gemeerd liggend vaar tuig niet. verlichten, 3 boete of 3 d. hecht. A. H. aldaar, vrijgesproken. T.. A. S., te Zaandam, een trekdier onbeheerd laten staan, 2 boete of 2 dagen hecht. B. D. te Beverwijk, en 29 anderen. geringer mate belangrijk, kwam tot stand. Ik denk hierbij o.a. aan de instel ling van den gemeentelijken keu ringsdienst van levensmiddelen. Stond Haarlem met zijne melkcontroie, zij- no bacteriologische onderzoekingen, zijne bestrijding van diphteritis, ty phus en andere besmettel ij ko ziekten, op het gobied der hygiène zeker niet achteraan de inzending van deze gemeente op de in Juni j.L te Scheve- ningen gehouden 'tentoonstelling van gemeentebedrijven deed zien, dat dit gebied onze gemeente eene goedo plaats onder hare zustorgemeentan inneemt de uitbreiding der keuring van levensmiddelen deed de noozake- lijkhold van scheiding van dezen dienst en die der waterleiding op den voorgrond stellen. En ik mag hier wel uiting geven aan de groote waarde© Icopen op verboden grond, 5 boete j ring voor den heer Havclaar, die de of 3 dagen hecht., 4 boete of 3 dagen eerste schrede op dezen weg heeft en d>oor de wijze waarop hij dat deed. eene geloidolijke ontwikkeling van dit stuk gemeentelijke werkzaam heid waarborgt. Voorts zij hier gewaagd wn do uit breiding van do Electrisclie Centrale, voor het eerste gedeelte waarvan door U een crodiet werd verleend. Deze uitbroidling zal het mogelijk maken te voldoen aan d© in verband met het contract van stroomlevering met de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij en de verlaging van den prijs an electrischen stroom te Yerwach- hecht., ƒ3 boete of 3 dagen hecht. II. F. J. te Haarlem, vrijgesproken. H. D. te Schoten en 4 anderen, overtreding Politieverordening Haar lem, no. 1 10 boete of 3 dagen hecht., de anderen 1 boete ol 1 dag hecht. L. B. en R. van N. te Velsen, over treding Politieverordening Velsen no. 1 ƒ2 boete of 1 dag bocht., no. 2 ƒ1 boete of 1 dag hecht. Jhr. W. C. van P. te Noordwijk, overtreding V erkeersverordening BloemendaaJ, 3 boete of 1 dag hech tenis. E. van D. en G. van der M. te Zand- voort, overtreding Politieverordening Zandvoort 1 boete of 1 dag hecht. C von V. te Velsen, overtreding Po- I aanzienlijk grootore vraag naar litiereglement Visschershaven, 5 boe- stroom. Men mag in deze uitbreiding te ©f 3 dagen hecht zien een eerste stap op den weg van krachtige ontwikkeling van onze elec- trischo centrale. Door U wend! besloten tot stiohtihg van een fonds voor de pensioenen der ambtenaren, betgeen bij de instelling der pensionneering was nagelaten. Daardoor wordt tevens voorkomen, dat het nageslacht de gevolgen draagt van hetgeen het tegenwoordig© go- slacht zoude verzuimen. Ik noem ver der nog de geneeskundige controle op de ambtenaren, bedienden en werk heden in dienst der gemeente, welke in het afgeloopen jaar tot stand kwam. Intusschen, al kan wellicht met vol doening op onze werkzaamheid wor den teruggezien, men mag in dit op zicht nooit tevreden zijn met de ver kregen resultaten, doch behoort te waken tegen zelfgenoegzaamheid, dio onvermijdelijk tot slapheid voert en energie doodt. Voor nieuwe eischen het oog geopend te houden en aan die nieuwe eischen met verstand voldoen, is voor het gemeentebestuur een eerste plicht. Zoo zal ook in dit jaar allerlei aan Uw oordeel worden onderworpen. Al kan ik over veel, dat in voorbereiding is, op het oogenblik moeilijk in me- (ledee)ingen mij begeven, er zijn on derscheidene zaken bij Uwen Raad aanhangig, waarover eerlang eene beslissing zal moeten worden geno men. Om slechts enkele te noemen, wijs ik op de verdere uitvoering der Museum-plannen, de verbetering dor toegangswegen aan de Oostzijde der stad (Amsterdanische poort), de schei ding van het beheer der gasfabriek en der electrische centrale, enz. In grondgebied en inwonersaantal kan onze stad zich niet veel ineer uitbreiden. Maar, werkelijke bloei ligt niot steeds in die uiterlijk© ken- teekenen. Belangrijker acht ik eene verhooging van onze innerlijke kracht Ons streven zij derhalve ge richt op oen rusteloos voortgaan op elk gebied, en zoo, in goede harmonie met onze naburen levende, op een verhoogen der welvaart van dc ge meente en hare ingezetenen, opdat Haarlem blijve een krachtig middel punt van een bloeiende streek. Moge 1911 voor den bloei van ouze gemeente en haar omgeving vele vruchten afwerpen 1 Én nu vcroorloove de Raad mij nog een' enkel woord te spreken naar aanleiding vun liet feil. dat in April a.s. de termijn, gedurende welken liet I-Iare Majesteit behaagd heeft mij tot Burgemeester van Haarlem te benoe men, verstreken zal zijn. Verschillende omstandigheden ma ken het mij zeer moeilijk, mijne be trekking te blijven waarnemen, en daarom was, na ernstige overweging, het voornemen bij mij opgekomen, na een 18-jarig Burgemeesterschap, eene eventuoelo herbenoeming niet te aan vaarden doch hoewel ik mijn krach ten niet wonsch te overschatten, en mij volkomen bewust ben van vele tekortkomingen, hebben de waardee ring en medewerking, welke ik gedu rende al deze jaren van den Raad heb mogen ondervinden, d© bijzon der aangename verhouding, waarin ik thans sta tot het College van Bur gemeester en Wethouders, mij ern stig de vraag doen stellen, of ik wel licht het belang der gemeente, die mij lief is geworden, zoude kunnen die nen, door nu nog aan te blijven, en heeft ten slotte een gevoel van plicht mij gebracht tot liet besluit, om, voor het oogenblik althans, aan dit voornemen nog geen gevolg te ge ven. (Applaus). De heer VAN STYRUM wijst er op. dat do Burgemeester nu sinds eenige jaren de gewoon té heeft, om een Nieuwjaarsrede te houden, die de vroegere, betreurde nestor, de heer Sncltjes, oen Troonrede noemde, en waarvoor hij een commissie wilde doen instellen. Dat was niet onjuist. Van zoo'n troonrede wordt niot alles uitgevoerd, dat bleek ook dit jaar. Spreker wenscht nu de Burgemeester op zijn beurt geluk, zoowel in zijn ambt, als in fijn gezin. Dit jaar heeft de rede dit belang rijks, dat do Burgemeester heeft mee gedeeld, dut hij aanblijven zal als Burgemeester. Men heeft gevreesd, toen men de geruchten hoorde. De Raad zou het zeer betreurd hebben, als Jhr. Boreel was heengegaan, om dat hij het een Gemeente-belang acht, dat de Burgemeester aanblijft. De redevoering heeft geleerd, dat a vrees niet ongegrond was. Nu do Burgemeester echter heeft meegedeeld te zullen blijven, zegt spr., had Jhr. Boreel den Raad geen beter Nieuw jaarsgeschenk kunnen geven. Spreker hoopt dan ook, dat de Raad onder zijn leiding veel tot stand zal brengen, j D© heer Van Sty rum dankt den Bur gemeester voor zijn besluit. (Ap plaus). D© beer KRUSEMAN zegt. dat do Burgemeester gisteren in 't colleg© van B. en W. heeft meedeeling ge daan van zijn besluit. Toen is bin-. nenskamers gesproken over de goe de verstandhouding in 't college an B. en \V. Dit wil de heer Kruseinan ook in het openbaar uitspreken. Hij zegt, dat het ann de degelijk© leiding van den heer Boreel te dan ken is, dat er zooveel gedaan wordt. Ook al is de Burgemeester hef niet eens met de gevallen beslissing, toch spreekt de heer Boreel er later nooit meer over. Daardoor blijft de ver standhouding zoo goed. Die verstand houding is altijd goed geweest in 't college van B. en W., ook bij de ver wisseling der personen. Spr. hoopt, dat die goede verstandhouding in "t college zal behouden blijven. (Ap plaus). De VOORZITTER dankt voor de hartelijke woorden der heeren Van Styrum en Kruseman en den Raad voor het applaus. (Zie verder Stadsnieuws onder laat 'ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Wethouder De Waal Malefijt en de Gemeenschappelijke Waterleiding. In ons Tweede blad van liet num mer van heden vindt men een uitvoe rig verslag van een gisteravond ia „Rusthoek" gehouden vorgad:. Ing over de waterleiding. In verband met het daar dooi do heeren Richards, Smit Kleine en Mr. Tideman gesprokene, hebben wij een onderhoud gehad met don Wethou der Do Waal Malelijt. Wij zullen voor heden volstaan met oonige punten uit ons gesprek te me- moreeren, en geven dan in ons num mer -van morgen een overzicht van de andere punten,"die tor sprake kwamen. D© heer Malefijt ontkende, dat do wateranalyse van den heer Van der SJeen vervalscht was door weglat Ing an do opgaaf der alkalische bestand- deelen. De zaah is, dat men naiist het rap port van den lieer Van der Sleet, -v a rapport heeft gevraagd van Dr. X. Schoort te Utrecht. Diens rapport geeft andere cij fers! De weihouder zou de waterleiding in Duin-en-daal van de K. E. M. heb ben doen aankoopen, om die weg f© werken. D© heer Malefijt zei daarover, dat het natuuriijk was, dat, wanneer Bloemendaal ©en eigen waterleiding ging stichten, de Gemeente eerst da vaterleiding in handen moest hebben, omdat die in Duin-en-daal levert en de Gemeente dit pairk natuurlijk noo- dig heeft voor een loonende exploi'r - tie. De wethouder ontkent echter, dat hij gezegd heeft, dat van doze water leiding de beste uit de buurt was te maken. Wel heeft hij vroeger aan de E. M. meegedeeld, dat het water beter te maken was, door ontijzerinv, maar geheel kon die ontijzerlng nvt geschieden, omdat daarvoor het be-l bedrijf te klein was. De heer Malefijt is dus niet omgo-j draaid, als de heer Tideman voor-1 geeft. Dat de watertoren voor de vier ge-i meenten voor ongeveer hetzelfde geld kan gebouwd worden, als voor Bloemendaal alleen, komt hierdoor, dat de duinen waar do watertoren I voor Bloemendaal zou komen, onge- j veer 15 meter lager zijn, dan die.' waar d© toren voor de vier gemeen- ten gebouwd zal worden. Men kniv dus dezen toren 15 Meter korter ma-1 Ml. Wet betreft de smeerolie aer Dies-; se!motoren daar is inderdaad en fout mee gemaakt. Niet voor f 1340 zul de twee motoren aan olie gebrui ken. doch voor f 2280. Dit maakt echter weinig verschil echts twintig honderdsten cent een knb. M. water. Ten slotte zeide de heer Malefijt d u heer Tideman er dankbaar voor t« zijn, dat hij zijn dien van den wet-j houder naam zoo nauw verhondonf had aan de waterleiding. Dat reken-i de de wethouder zich inderdaad tot! Naar we vernemen is hodenmiddfigj 't adres (zie verslag 2de blad) reeds hij den Gemeenteraad ingediend, door ongeveer 25 k 30 personen getee- kend. Ongeveer 25 personen zijn voorloo? pig als leden tot de vereeniging G©<, meentebelangen toegetreden.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1