1 TWEEDE BLAD. Oe Erfgenaam van tag DINSDAG 31 JANUARI 1911 Met dankbaarheid werd gewag ge maakt van de medewe: King, die steeds van de zijde der militaire auto riteiten on der vonden was. maar be treurd werd, dat hel verzoek van de afdeeling aan het gemeentebestuur, om een openbare speelplaats achter de SL Havo, nog steeds op de lijst der onafgedane stukken prijkt In het bestuur kwam wijziging, doordat de lieer W. C. SchönsLedt, die met dankbaarheid herdacht werd, zich metterwoon te Amsterdam ves tigde. Het voorloopig jaarverslag werd goedgekeurd. De heer Kleynenberg maakte naar aanleiding van het verslag cenige op merkingen. In de eerste plaats achtte de voorzitter de contributie wat laag. Dit is niet zoo erg, als het ledental dan ook maar zeer groot is maar als er slechts een tamelijke belang stelling l>estaat, kan de financieele toestand nooit zeer schitterend wor den. Daardoor kan het zijn. dat ver- eenigingen, die veel minder leden tellen, toch in veel beteren geldelijken doen verkeeren. De heer Kleynenberg zal met Dr. W. E. Merens zich nog eens persoon lijk aan de zaak van opvoering van het ledental wijden. Persoonlijk be zoek kan soms zeer veel uitwerken. Wat het speelterrein betreft, aan die rruaestie die niet zoo eenvoudig als de buitenstaander wel denkt, der gemeente groote financieele offers vragen zal wordt de ver- eischte aandacht besteed, en spreker vertrouwt, dat de openbare speel plaats, die den kant van 't Leidsche kwartier uit zal komen te liggen, er binnen een jaar zijn zal. De verschillende commissies brach ten tevens hare verslagen uit. Do wandeltochten wei-den lot De cember toe geregeld gehouden 4000 kinderen hebben er aan deelgenomen en tamboers en hoornblazers ani meerden de tochten zeer. Met de Haariemsche Onderwijzers-Zwemclub werd door de zwem-coinnussie op de meest genoeglijke wijze samenge werkt Ter sprake kwam de quaestie van de overdekte zwemschool. Op aanra- den van den heer Kleynenberg werd besloten, met verdere propageering der idee te wachten tot het rapport van de raads commissie verschenen zal zijn, dat thans wel binnenkort komen kan. De gymnastiek-cornmissie maakte in haar verslag gewag van een groo te bellngsteling van de jongens; een meisjes-klusse kon nog niet in l;et leven worden geroepen. Veertig maal werd gespeeld slagbal en handbal werd beoefend aan de spelen namen niet minder dan 21.149 krnderen deel. Dr. \V. E. Merens bracht, als pen ningmeester, het financieel verslag De ontvangsten bedroegen 744.06 1/2, de uitgaven ƒ709.201,2, terwijl van het vorig jaar een nadee lig saldo overgebleven was van 40.53 1/2. Het nadeelig saldo bedroeg bij het begin van t boekjaar 5.72 1/2. Dank zij het bunds-subsidie is mo menteel een bedrag van ongeveer ƒ100 in kus. De begroeiing voor het vol gend jaar vertoont evenwel een vrij groot nadeelig saldo meer leden zul len dus wel noodig zijn. De rekening en verantwoording was nagezien en accoord bevonden. Het aftredend bestuur werd in zijn geheel herkozen tot voorzatter werd met groote stemmemneerderheid ge kozen de heer Dr. G. Adrian. Na nog eenige besprekingen van meer huishoudelijken aard werd de vergadering OEFENING WEERBAARHEIDS- VEREENIGINGEN. Zaterdag heeft de afdeeling 's-Gra- venhage der Kon. Ned. Weerbaar- heidsvereoniging onder leiding van haar wnd. commandant in vereeni- gmg met de afdeel ingen uit Rotter- <f|im. Delft, Leiden en Haarlem een avondoefening gehouden. De opkomst was vrij goed. NEDERLAND EN INDIë. Door de Haariemsche Jongelieden af dee;1:! ig van 't Algemeen Neder- landsch Verbond is aan leeruren vereenigiugen onder jongelui een i culaire gezonden, Waarin o.a. wondt meegedeeld: Ons bestuur heeft opgave van een groot aantal jongelui in Ned.-lndiè ontvangen, die den wensch te kennen hebben gegeven, met jongelui in Nederland, in brief wisseling te treden. Aangezien deze briefwisseling zeer veei nut kan afwerpen, doordat de deel nemers(sters) in de gelegenheid worden gesteld om wederzijds dachten uit te wissdlcn en om op aangename wijze hun gezichtsveld te verruimen, verzoekt het bestuur u be leefd er bij uwe leden of leerlingen op te willen aandringen zich voor deelneming op te geven aan den hi S. M. Latif, Zijl weg 87. Haarlem. Afgezien nog van alle voordeelen, meent het bestuur op de medewi king van de Nederl. jongelui te n gen rekenen, waar het geldt de plicht jegens hun Indische stamverwanten te vervullen, die de eerste stap ge daan hebben om de band met het moederland nauwer aan te halen. Uit de Rechtszaal (Vervolg). Ds Inbraak b|) Mevrouw Rljnbenfle- Von Hemen. De president richt thans het woord tot de beklaagden en vraagt, waar om vier flinke jongens dit gedapn hebben.. Van der Voort zegt, dat hij bakkers knecht, doch nu al twee moahden werkloos was. De moeder van Scheffer verklaart snikkend, dat haar jongen nooit iets slechts had gedaan. Sedert 3 weken was hij ontslagen bij Hartenlust Toen ls hij in aanraking met Van Voort gekomen en den slechten weg opgegaan. Do johgen behoefde zooiets niet te doen wegens werkloosheid, daar er thuis altijd voor hem gezorgd werd. Mr. Hoyer brengt in den aanvang v»an zijn requisitoir hulde aan den Rechter-Commissaris Mr. Pasteur, aan wiens werkzaamheid het te dan ken is. dat zooveel van het zilver te recht kwam. Voorts brengt de Officier hulde aan de Leidsche politie, die zeer she! is opgetreden, in connectie met de Haariemsche Justitie, die al tijd zeer goed heeft gewerkt. Mr. Hoyer verdeel' de diefstallen in Iwee fasen de eerste- de di^tallen tusschen 15—18 Augustus. De Officier betoogt, dat het vast staat, dat hier gezamenlijk en in ge meen overleg diefstal is gepleegd door twee der beklaagden. Wat d» tweede fase betreft de diefstal £n den nacht van IS op 19 Aug. vindt Mr. Hoyer ook hier, dat de diefstal met braak wettig en over tuigend bewezen is. Deze is gepleegd door de vier beklaagden. Dirks had een groot deel van het zilver bij zich maar ook de anderen Wadden voor werpen bij zich. Wat de diefstallen der eerste fase betreft, meent de offcier, dat Schef fer mlaschïien niet veroordeeld zal worden, omdat hij geen zilver bij zich bod. Maar toch meent de ambtemiar, dat Scheffer ook aan die eerste diefstal len een werkzaam aandeel had. Aangaande de personen van de be klaagden, zegt Mr. Hoyer, dat hij Van dor Voort als de leider der inbraak beschouwt. Hij heeft bet plan op touw gezet, en naar reeds Week uit de mededeeLIngen van de moeder van Scheffer dezen jongen overgehaald om mee te doen. Van der Voort le nog nooit veroor deeld geworden, dat ls waar, nvaar er zijn twee diefstallen bij het Par ket ln portefeuille, wel is waar zijn deze diefstallen zeer licht in vergelij king met hetgeen waarvoor hij nu terechtstaat. Scheffer is slechts en kele rnalen met den kantonrechter In aanraking gekomen. Groeneveld is recidivist; hij heeft reeds 8 maanden achter den Tug gens diefstal. Dirks is nooit veroor deeld geworden, maar in deze zaak heeft hij getoond, dat hij de spo ren kon verdienen door het plegen van één d-aad. Is Van der Voort de leider geweest, Dirks, die te Leiden een meisje had, heeft de zaak aange dreven door een weg aan te gevt waar men liet zilver kwijt kon, nl. Leiden, waar hij bekend was. Lukte het daar niet, het gestolene van de ho ud te doen, dlan zou men naar Den Haag gaan. Van der Voort en Dirks zijn dus de meeet schuldigen. Op grond van dit betoog acht de substituut-Officier wettig en overtui gend beweren, dat Van der Voort cjj Scheffer zich in de eerste fas- ,15-18 Augustus) hebben schuldig gemankt aan diefstal mei braak in voor nacht rust bestemden Lijd en alle vier de be klaagden aan hetzeifde feit in de tweede fase (1819 Augustus). Wat de strafmaat aunlHangt, meent Mr. Hoyer, dat de straf niet gering moge zijn. Hij zal een zware straf vragen in het belang der openbare orde. De ambtenaar van liet O. M. eischt daarna de reeds gisteren meegedeel de gevangenisstraffen van 5, i 1,2, 4 en 3 jaar, onderscheidenlijk tegen Van der Voort, Dirks, Groen eveld en Scheffer. Als tegen Van dor Voort 5 jaar rrdt geëischt, slaken de vrienden op de publieke tribune een sponla- nen kreet van ontsteltenis. Dai wurdt nog eens herhaald, als tegen den jon gen Scheffer 3 jaar wordt gceischt. Mot één jaar dacht men. zou die cr wel afkomen, als hij al geen tucht school kreeg. Thans was 't woord aan de verdedi gers, die een korte rede hielden. Trouwens, veel te verdedigen viel er ook niet. Mr. Van Siooten riep de clementie in voor Scheffer, die. meende hij, ri der de bescherming der kinderwetten viel. Ook echtte hij hem niet schuldig aan de in de eerste fase gepleegde diefstallen. Voor zijn anderen cliënt wees Mr. Van Siooten op het ongunstig million, aaruit deze voortkomt. Mr. Simonsz bepleitte eveneens, dat sociale omstandigheden mede-oor zaak zijn. dat zijn cliënten den slech ten weg opgegaan zijn. Mr. Van Siooten merkte nog op, dat de z. i. overdreven courantenberich ten uit den eersten tijd en de gewel dige voorlcopige informaties bij hot onderzoek van invloed zijn geweest op rlen substituut-officier, vandaar ile zware straffen, dié hij eïschte. Mr. Van Nes van Meerkerk treeft dan het woord aan de beklaagden, oni nog iets tot hun verdediging le- zeg gen. Van der \oorl z«.-gt, dal de mis daad niet vooraf beraamd was. Hij liep op den Kleinen Houtweg met Scheffer, toen Inj hem vroeg, of hij nog geld had. „Dan moeten wo wat zien te krijgen', had Scheffer ge zegd, toen hij een ontkennend ant woord kreeg. Toevallig hadden zij lood op het onbewoonde huis van Mevr. Rijnbende gezien. „Zouden wc dat niet kunnen nemen hadden zo elkander gevraagd. Toen had Schef fer gezegd„Dan gaun we van avond". 's Avonds waren zo op 't dak geklommen .maar toen bonden zij 't lood niet los krijgen. Zij zijn daarop verder gaan kijken en kwamen voor een gebroken dakraampje. Daar zijn zij naar binnen gegaun. Van der Voort doet het voorkomen, alsof Scheffer eigenlijk degeen is geweest die voor gesteld heeft het zilver te stelen. .,Ik ben heelemaal de leider niet geweest", zegt hij. Scheffer vertelt echter, dat het juist andersom is als Van der Voort zegt, Groeneveld vertelt, dat hij na zijn straftijd te hebben uitgezeten naar Duitschland is gegaan om werk io zoeken. Daar hij echter geen midde len van bestaan had, werd hij over de grens re zet Nu had hij willen ste len. om geld te hebben, om naar Duitschland te gaan. Dirks heeft ook meecredaan, omdat hij werkloos was. Uit 't verhaal van den beklaneda blijkt, dat no? twee anderen bij deze inbraak be-trokken zijn gewest. Die 7iin ook in 't huis geweest. Voorts hinkt. dat. nadat Van der Voort en Scheffer de bult ontdekt hadden, er concurrentie is gekomen van de on deren, maar eindelijk is men met z'n vieren er op uitgetrokken. Hiermee is de behandeling der zaak afgeloopen. Als de beklaagden naar hun cellen worden teruggevoerd, lachen drie van de beklaagden tegen hun kameraden op de tribune, maar de jonge Scheffer kijkt heel bedrukt en bedroefd zijn moeder 8an, die met behuilde oogen haar zoon ziet heengaan. Rubriek voor Vragen Qeabonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied. mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij da Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloo» gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aau vragen, dio niet volledig naam en vroonplaats van den inzender vernielde* V.'ordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Welke zijn de belasting- kosten voor een maudhondje. ANTWOORD. 3. Buitenlandsch Overzicht DR ALGEMEENS POLITIEKE TOE STAND IN EUROPA is gisteren in de Oostenrijksche dele gatie besproken. De minister van bul- tenluiulsche zaken, graaf Aehrenthal, hield daarover een rede en heeft OGiiigo belangwekkende meedeel ingen gedaan. Excellentie begon met de verze kering, dat or thans geen quaestie aanhangig is, dio gevaar pplevort voor do verstoring van den Europee- se hen vrede. Alle groote mogendheden beijveren zich om onder elkander de beste betrekkingen te bewaren. Het doel van het Drievoudig Ver- nond is handhaving van den vrede, van den territorialen status quo in het algemeen, en van de integriteit der Balkan-Staten. De Duitsche Rijkskanselier legde de betrekkingen mol Engeland en Rus land uil op een wijze, die bij do do vrienden van verbetering der in ternationale verhoudingen, voldoe ning" moet wekken en hij sprak over de geneigdheid van Duitschland om zich mot Engeland te verstaan en een openhartige bespreking te houden. Wat de samenkomst te Potsdam bc- toft. kon de Rijkskanselier een toena dering tusschen Duitschland en Rus land constateeren, zonder dat die oven wel een verandering brengt in de algemeene richting van hun poli tiek. De toenadering berust op alge- mcone beginselen, o. a. handhaving van den status quo in het Oosten en do overeenkomst inzake Perzië. Graaf Aehrenthal verklaarde, dat de Rijkskanselier hem had ingelicht over deze besprekingen, en dat bij met voldoening van die mededeeling kennis had genomen. De minister voegde daaraan toe, dat in het belang <ler monarchie is een autonome, vreedzame ontwikkeling van Turkije, en de onafhankelijkheid der andere Ralkan-Siaten te begunstigen, en hun tevens steun daarvoor te verleenen. Ilij hoopt, dat de betrekkingen jnet Rusland, die op het oogenblik goed zijn, ook in do toekomst bevredigend zullen blijven. In de goede betrekkingen tot Frank rijk en Engeland kwam geen verande ring. Dc minister sprak zijn instem ming uit met het denkbeeld, door den Franschen minister Pichon ontwik keld, dat er geen tegenstrijdige be hingen Bestaan tusschen Oostenrijk- Ilongarije en Frankrijk, hoewel zo t"t verschillende allianties behooren. Aohrenthal hoopte, dat de binnen- l.ntdsche toestand sn Turkije steeds bot ei zou worden, c-n hij verklaarde zich biiz aider ingenomen met de slui ting van het nieuwe handelsverdrag lutsehen dc monarchie en Servië. Besluitende, herhaalde de minister, out er geen quaestie is, die oogen - blikkelijk gevaar oplevert voor den vrede van Europa. Maar de openbare meaning is ongelukkigerwijze m alle Europecsche staten zeer gemakkelijk te prikkelen, de politieke barometer kun plotseling op slecht weer komen te staan. Om do belangen van do monarchie en den vrede te verdedigen, moeten leger en vloot klaar zijn voor hot ge vecht. 'hot zoover Z. Excellentie. De minister heeft dus een gerust stellende rede gehouden. Alleen is 't jammer, dat hij op 't laatst nog roet door 't lekkere etenspotje komt gooi en, door de zinspeling op de wissel valligheid van den politieken baro meter Op deze rede volgde cenig debat. Naar aanleiding van eenige geopper de bedenkingen zei Graaf Aehrenthal nog Geen enkele groote Europeescho mogendheid is volkomen onafhan kelijk, waar het buitenlandsche poli tiek geldt. De toestand, die voor de Europeesche staten liet gevolg is van de stelsels van bondgenootschappen en de verplichtingen, die daaruit voortvloeien, hebben tusschen hen punten van zoo nauwe aanraking ge vormd, dat er voor geen enkele mo gendheid sprake kan zijn van een ab soluut onafhankelijk? politiek. Eens gezind met Duitschland hebben we belangen te verdedigen. Hetzelfde geldt voor Italië. Maar, steunende op onze kracht, moeten we onze eigen belangen verdedigen. De minister verklaarde met de an dere regeeringon van gedachten te zullen wisselen over het door Taft ge nomen initiatief betreffende ONTWAPENING. Het voorstel van Taft heeft 's minis ters levendige belangstelling, maar hij kan zich niet verhelen, dat. op liet oogenblik de toestand van gewapen- den vrede allerwegen beschouwd wordt als den zekersten waarborg te- FEUILLETON Naar net Eugelscü door CHARLES GARVICE. 51) Ik heb er niets mee te maken, ma ma, zei ze vol minachting. Jij er niets mee te maken, inooie, blanke schoonheid i rei de graaf, ter wijl hij opstond en voor haai- ging staan. En is het niet om jouwent- willfct geweest, dat ik mijn rechten niet heb doen gelden, dat ik het an dere verborgen heb gehouden, en je op deze wijze heb laten voortleven? Jij er niets mee te maken Wacht tot morgen, als de wereld weet, dat de man, die de deur is uitgegooid bij Lord Egerton te Richmond, de echt genoot van je moeder is Juistdie is raak, niet Denk je, dat zij zullen toe laten, dat de stiefdochter van een in ongenade gevallen man haar hoofd zoo hoog zal blijven houden in hun kringen Neen je verwenschte En- gelschen zullen je den rug toekeoren ais aan een zwart schaap, evenals zij gen den oorlog. Tafs's initiatief zal moeilijk onmiddellijke resultaten kun nen hebben. Een resultaat zou moge lijk zijn op den dag, waarop allo be langhebbende mogendheden zich /.ou den vereenigen en naar aanleiding van de steeds aangroeiende militaire uitgaven het eens zouden worden over c-en voorstel, dat zeer zeker do alge meene sympathie zou verdienen. In België treedt in den laatsten tijd weer meer dan vroeger DE STRIJD. TUSSCHEN *T VLAAMSCH EN FRANSCH naar voren. Te Luik heeft Zondag een betooging van Franscli-gezinden pljats gehad, m te protesteeren tegen <le toenemen de Vlaamsche beweging en vooral te gen de vervinsunsching van de Gent- sche hoogeschool. Berst werden, in tegenwoordigheid van een talrijke menigte, kransen ge legd op het standbeeld van Rogier don held van de revolutie van 1830, en daarna werd een vergadering gehou den, ouder voorzitterschap van den heer Dupont, vice president, van den Senaat, waar redevoeringen werden uitgesproken tegen het Flamingantis me en de Flaminganten. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin geprotesteerd werd tegen het plan, om de universiteit van Gent tot een Vlaamsche hoogeschool te maken en herziening werd geëischt van de wet ten, die ten gunste der Vlamingen zijn. Wat zulke betoogingen zeggen Dat de Fransch-gezinden zich ongp- rust beginnen te maken over 'i veld- winnen van 't Vlaamsch en dat de vooruitgang de opleving van 't. Vlaamsch, een feit is. Ons Nederlanders kan dit slechts tot verheuging stemmen Er is al meermalen iets uitgelekt over EEN DREIGENDE SPOORWEGSTA KING IN ITALIë, welke quaestie thans in den Italiaan- schen Senaat tor sprake is gekomen. Er werd een interpellatie gehouden over de aanslagen op de vrijheid van het spoorwegverkeer. De minister-president Luzzatti zei, dat de regeering alle noodige maatre gelen genomen heeft, om deze aansla gen krachtig te onderdrukken. De re- geering zal ter wille van de'veiligheid en de waardigheid van den staat on verbiddelijk zijn, waar het geldt de wet te doen eerbiedigen en de openba re diensten, van welk© de macht en de economische en militaire verdedi ging van het vaderland afhankelijk zijn, te beschermen. (Algemeene toe juiching). De minister van openbare werken verzekerde daarop nog, dat de regee ring gereed is om aiie eventualiteiten het hoofd te bieden. Er kan niet wor den toegestaan, dat ongestraft een aanslag op de publieke diensten wordt gepleegd. Als het gaat om de verdedi ging van nationale levensbelangen, kan.de rcecrïng rekenen op den zeer krachtigen steun van het parlement en van het land. De premier Luzzatti, later weer het woord nemende, verklaarde nog, dat de regeerlng sinds lang is voorbereid op de mogelijkheid van een spoorweg staking, maar dit verhindert niet, dat zij het parlement de maatregelen zal aanbevelen, die zij billijk en noodig acht, en die niet zijn ingegeven door vrees, maar door de zucht om het al gemeen belang te beschermen. DE OPSTAND IN YEMEN neemt een steeds ernstiger karakter De Arabieren vielen nabij Hodeida met groote dapperheid de Turksche troepen aan, maar werden terugge slagen met é.en verlies van 600 man. De Turksche ver lieren bedroegen 156 man aan dooden en gewonden. Volgens een bericht zijn de aanvul- lingsi ©serves van het derde Turksche legerkorps opgeroepen, tengevolge van den kritieken toestand in Yemen. BULGARIJE EN TURKIJE. Een Fransch blad verneemt uit Konstautinopcl, dat Turkije en Bul garije. ter voorkoming van een ta rieven-oorlog, iiebben goedgevonden een voorloopige overeenkomst te lee- kenen voor één jaar. in afwachting van het sluiten van een definitief ver drag. Een telegram uit Sofia meldt, dat de Bulgaarscho minister van finan ciën bepaald heeft, dat tot nader or der het algemeen tarief zal worden toegepast op de producten uit Tur kije. ONRUST IN MIDDEN-AMERIKA. Uit New-York wordt geseind, dat de toestand iu Midden-Amerika bij voortduring onrustig is. De gevechten van de Moxicaansche regeeringstroe- liet mij gedaan hebben Zij zullen het huis, waarin jij en ik en zij hierbij wees hij op Lady Devïgne wonen, schuwen alsof tiet besmet was, en je zult weten wat het zeggen wil te voe len, wat ik nu voel Hij liet zich weer op zijn stoel neer vallen, klagend en vloekend, zich net zweet van zijn voorhoofd vegend en huilend als een woest roofdier. Lilian Devigue zat onbeweeglijk en kalm met haar handen in den schoot Sst, sst hernam Lady De vïgne, haar handen wringend. Wil ie mij niet vertellen, wat er ge beurd is, Eugène Wie heeft het ge daan Wie heeft je zoo beleedigd Wie 'antwoordde hij schor, terwijl hij Lilian bleef aankijken. Wie anders dan die lord met zijn grimmig gelaat, waarnaar jij altijd zit te zuchten en naar wien jij je netten uitspant Lord Vering Verwenscht zij hij I Lilian Devigue bewoog zich lichte lijk en een glimlach van kwaadaar dige voldoening kwam op haar bleek gelaat. Deed hij dat Ja. O, nu glimlach je, maar ik zal het hem terugbetalen, wees maar niet bang Voor het werk van dezen avond zal ik hem zijn geheele leven bederven. Ik heb dat gezworen en ik zal het doen ook, al kost het mij miin leven I pen met de opstandelingen worden steeds heftiger. Laatstgenoemden heb- ben bij Galanea gewonnen. De regee ring heeft 400 man naar ChihuaJuia gezonden, maar het is bijna zoker, dat het dorpje Casas Grandes in handen der rebellen zal vallen, waardoor de weg naar Ciudajuarez open staat.. Groote scharen Mexicaansche vluchte lingen trekken met paarden en vee de Texaanscho grens over. Do regeering te Washington zendt steeds meer troepen om de neutraliteit van de grens te verzekeren. De vluchtelingen worden als landverhuizers beschouwd en behoeven geen invoerende rechten Ie betalen voor hun paarden en hun huisraad. Voor het andere vee moet wel worden betaald. In Honduras winnen de opstande lingen eveneens terrein Zij hebben Ceibas genomen en zijn Puerto Cor- tez voorbijgetrokken. Een Ameri- kaansch en een Engelsch oorlogs schip waken streng voor het handha ven eener neutrale zóne om de belan gen van Engelschen en Amerikanen te beschermen. Daardoor wordt ech ter generaal Perdo Diaz, de aanvoér- der der regeeringstroepen, tenzeerste belemmerd in zijn actie tegen de op standelingen. En ten slotte is het onrustig In Ni caragua. en hoewel Guatamala zich onzijdig heeft verklaard, is de kanon neerboot Hornet, die dezer dagen door een Amerikaansch oorlogsschip is opgebracht, klaarblijkelijk daar uitgerust. EEN VLOEDGOLF OP DE PH1L1PPUNEN. Berichten uil het Taai-distiict ma ken melding van de verwoesting van vijf kleine dorpen door een vloedgolf, die volgde op een vulkanische uitbar sting. Er zijn minstens driehonderd dooden. Velen dezer zijn omgekomen in het vuur, veroorzaakt door massa's gloeiende lava. Stadsnieuws BOND VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. In de jaarvergadering van de af deeling Haarlem en Omstreken van den Nederlandschen Bond voor Li chamelijke Opvoeding, die gisteren in de turnzaal van café Brinkmaan gehouden werd, presideerde de lieer J L. E. I. Breda Kleynenberg. Het doorgaan dezer vergadering hing aan een zijden draad. In de sta tuten toch staat een bepaling, dat een algemeene jaarvergadering slechts belegd kan worden, wanneer min stens twintig leden aanwezig zijn. Die nu waren er niet. Maai- er werd raad geschaft. Een lid, dat later komen zou, werd vast aanwezig geaciit, en twee der aanwezigen schreven zich op de presentie-lijst levens iu als ver tegenwoordigers van de Haariemsche Polo-Club en van de vereeniging „Verfraaiing". En zoo werd het vereischte aantal, in theorie althans bereikt. Maar dat was niet de eenige moeilijkheid, waarmee deze vergadering te kampen had. Nadat de voorzitter don aanwezigen het welkom had toegeroepen, moest hij tot zijn leedwezen mededeelen, dat het belangrijkste punt van de agenda niet behandeld worden kon, zoodat daarover een tweede vergadering bin nenkort belegd worden zal. Niettegenstaande herhaalde aan schrijvingen door den secretaris was de beschrijvingsbrief voor de alge meene vergadering van den Bond nog niet ingekomen en zeer terecht wees de heer Kleynenberg er op, dat het hoogst wensehelijk is, om de leden met de voorstellen voor die vergade ring kennis te doen maken, en ze nader onder de oogen te zien. In verband met het voorloopige ka rakter van deze vergadering, bracht de eerste secretaris, de Jieer J. J. van der Hoek, een beknopt jaarverslag uit. Dat begon zooals veel jaarver slagen beginnen met een Klacht over de nog steeds te kleine financi eele medewerking. De comiuisstën konden daardoor niet zooveel doen, ais ze wel zouden gewild hebben ofschoon haar werken toch zeer be langrijk en vruchtdragend was. Her innerd werd vervolgens aan de prach tig geslaagde openbare les, die op den 21stcn September van liet vurige jaar op het H. F. C.-terrein gehouden is. Die les bedoeld© Haarlem's bur gerij en ook de autoriteiten wat beter met het werken van de afdeeling be kend te maken, en vooral daarvoor sympathie te wekken. Toch had de les niet het uiterlijke resultaat, dat verwacht mocht worden. Want van de 2500 circulaires, die na de les rondgestuurd werden, kwamen er slechts20 get eekend terug. Toch steeg het ledental flink, van 230 tot Lady Devigne huiverde. Zij had deren man eenige jaren geleden in Duitschland getrouwd in het idee, dat hij van goede familie en welge steld was. Zij had nooit gedroomd, dat hij een spion van de regeering, een avonturier en een schurk was maar zij was zich bewust dait, hoe zeer zij zijn gemeen© natuur kende, zij nog nooit de diepste schuilhoeken daarvan had doorgrond. Houd op, houd op. smeekte zij. J© doet mij huiveren, je zult mij nog dooden O, altijd jezelf I Maar nu denk ik eens aan m ij ze 1 f I Kijk mij aan! Ben ik ooit hard voor je geweest Heb ik niet aan al je wenschen toe gegeven Heb ik den band tusschen ous niet verborgen gehouden een tehuis opgegeven hij keek kwaad aardig rond mijn vrouw opgege ven, zoodat jij vrij en zonder gevaar je eigen weg zou kunnen gaan En nu heb je geen woord voor mij en denk je alleen maar om jezelf. Het was ook in je eigen belang, zuchtte de beklagenswaardige vrouw. Je hebt meer dan de helft gehad van hetgeen mij toebehoort. Heb ik je ooit geld geweigerd Je kunt nu ook weer geld krijgen, Eugène Geld Wie spreekt daarover Ik nietDe dwaas liet mij alles hou den in overvloed. Geld I Neen, wat ik noodig heb, wat ik wil hebben, is wraak Wraak I.... Je je zult toch niets overijlds doen riep Lady Devigne. achter uit deinzend. Hem opwachten en dan ver moorden Hem neergooien en door steken Neen, ik heb een veel beter en veel zoeter manier dan die 1 Ha schoon e dame hier wen dde hij zich grinnikend tot Lilian ik zal maken dot je voorname lord meer voelt, dan ik vanavond I Ik weet watIk ben niet blind Daar is dat meisje, die Indiaansche, die hij bemint Daar weet ik meer van, ha, alles, en ik zweer, dat ik gewroken zal worden Hij bemint haar, jou dierbare graaf Je schrikt, mooi. wit duifje Bah Ik zai je minachting betaald zetten Ik zal mij wreken op je beiden Deze Indiaansche loovergodin zal ik hein ontstelen haar uil ziju klauwen ruk ken, en dan zal ik hem laten zien, welk soort van vrouw hij zou hebben, als bij dwaas genoeg was jou te trouwen IJ heeft een kleine vergissing ge maakt, zei Lilian, met haar hel dere stem. U heeft m ij buiten uw berekening gelaten. Morgen zal ik naar hem toegaan en uw bedrei ging, woord voor woord, herhalen Bedaar maar, ik weet wat ge wilt zeggen. Ik zal hem dan voor altijd verliezen, maar zij glimlachte vriendelijk tegen hem ik zal uw plannen ook verijdeld hebben I Bleek en bevend stond hij op. Heks die je bent 1 siste hu. Ja, zei ze, aat zai ik. tie; gaat mij nu wel aan, moet u weten. Ik heb er wel wat mee te maken, eu bepaal mijn houding in dit geval. Ge waart dom. Graaf lludspieL Hadt ge uw plannen tegen het Iudiaausclic meisje uitgevoerd en u tot haar be perkt, dan zou Lk alles hebben laten begaan, of u geholpen hebben. Maar ge gaat te ver. Hij stond haar van onder zijn neer geslagen oogléden scherp onderzoe kend in het besliste gelaat te kijken. Lady Devigne kwam smeekend naar hem toe. Eugène1 Hij keerde zich met een verwen- sching tot haar. Zwijg l Ga naar je kamer I lk moet met haar praten. Ga, zeg ik je Met een angstigen blik op haar dochter, aarzelde zij. Ga heen, mama, als Graaf Hud- spiel het wenscht. De rampzalige vrouw, die ineen kromp bij de bittere ironie van het laatste woord, ging schreiend de ka mer uit. Do graaf bleef een oogenblik in ge dachten verloren zitten, toen keek hij met een leelijken grijnslach op. Och ja. eigenlijk waarom niet? Waarom zou ik mij niet daartoe be palen? Zijn Indiaansche lieveling van hem wegsleuren en hem aan jouw teedere genade overleveren Geen wraak zou meer volkomen kunnen zijn, en hij glimlachte kwaad aardig. Lilian zat daar volkomen onver schillig en onbewogen over dien brutalen uitval. Kom, zei hij, zijn stoel dichter bij dien van haar trekkend. La ten wij het met elkaar eens zien te worden. Als ik mij bedaard houd, als ik mij tot het meisje bepaal, eu tou aau je lot overlaat, dan zul je mij dus helpen Laat mij je plannen hooren, rei ze kalm. HOOFDSTUK XXVL De tijd gaat voortook was de laatste das vóór de vacantia einde lijk om en Cora was in de villa te Fuirleigh, waarvoor Lilian Devigne had gezorgd. Het was een lief huis in een mooie streek, half villa, half boerderij want tot Cora's onuit sprekelijke blijdschap had zij vriend schap gesloten met iedere koe, met ieder paard en ieder varken, op de plaats aanwezig, en zij had een mooie japon met zwarte moezen voor altijd bedorven, eer zij nog een half uur in haar tijdelijk tehuis aanwezig was. {Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5