De Erfgenaam van Vering NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. Wo. 8473 Verscfiïjnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 4 FEBRUARI 1911 O ABONNEMENTEN AD VERTENTIÈN: pER drie maanden: 1' X.. Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement Voor Haarlem 'A'* Haarlem vaa 1—5 regels/l.elke regel meer/0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 JAdvertentifin van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederlandl-jg (gV jr_50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. o2t%e?d Zondagsblad, 'voor Haarlem I 0.3714 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal T elefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. DINGEN. DIE NIET IEDEREEN WEET. XXV. Ëlectri.eb licht De EleeLrische verlichting geschiedt floor booglampen en gloeilampen. Booglampen worden b.v. gebruikt voor de verlichting der Haarlemsche hoofdstraten, doch in de dorpen in den omtrek heeft men gloeilampen voor de siraatverlichting, in de hui zen heugt men gloeilampen, omdat de zwakkere lichtsterkte voldoende is om kamers en zelfs zalen te verlich ten. In den laatsten tijd echter heeft Dr. Auer von Welsbach, dezelfde, die de gloeikousjes heeft uitgevonden, gloei lampen geconstrueerd, die even sterk zijn als booglampen. Deze gloeilam pen hebben namelijk een lichtsterkte van 400 tot 3000 kaarsen. (Ons gas gloeilicht is 90 tot 100 kaarsen sterk.». .Volgens deskundigen zal deze sterke gloeilamp de booglamp verdringen, daar deze laatste in het gebruik veel duurder is, doordat men telkens dc koolspitsen vernieuwen moet. Duren de koolspitsen slechts 10 lot 150 uren, de nieuwe sterke gloei lampen hebben een gemiddelde levens duur van 2000 uren. Hoe komt nu het licht in de gloei lamp Een gloeilamp bestaat uit een glazen bolletje, waarin een draadje koolstof of metaal is. Dit draadje staat in verbinding met de electriscne geleiding. Op deze wijze komt er dus electrischc stroom in het kooldraadje of in het metaaldraadje. Maar, wan neer de electriciteit door het draadje stroomt, ondervindt zij wrijving En nu gebeurt daar in het gloeilampje eigenlijk hetzelfde, als wanneer men met een koperen spijkertje langs een wollen lapje wrijft. Dat spijkertje wordt gloeiend heet Nu is de wrijving van de electrici teit logon de klemste deeltjes van den tlruad zoo groot, dat het dunne draadje gaat gloeien en dus licht geeft. W anneer nu dat gloeiende draadje aan de lucht was blootge steld, zou het door de zuurstof, die de lucht bevat, verbranden. Om dat te voorkomen, maakt men de glasbolle- tjes van de gloeilampjes zooveel mo gelijk luchtledig. Daardoor kunnen zij wel duizend uren branden. Maar gelieel luchtledig kan men liet lampje niet houden, want door de warmte wordt het glas poreus, 't geen tenge volge heeft, dat er lucht naar bin nen komt, wanneer het lampje een tijdlang gebruikt is. Er gaat dus langzaam aan iets van 't draadje ver branden, wat men merken kan aan den zwartigen aanslag tegen 't glas. Oorspronkelijk maakte men het draadje van bamboe-vezel, die vooraf in een oven verkoold was. Later maakte men die kooldraden ook van papier of celstof. Zulk oeur kooddrood- lampje heeft een levensduur vuu 1000 uien, maar de z.g. nuttige levensduur d. w. z. de tijd, dat het lampje vol doende licht geeft, is 600 lot 800 uren. Een kooldraadlainp kost gemiddeld 30 cents. Wil men zien, of zulk een lampje deugdelijk is n.l. of het ballonetje zoo good mogelijk luchtledig is dan schudde men het even hoon en woor. In een goed lampje trilt het draadje lang na. Behalve in de fabrieken, die zelf electriciteit opwekken, zijn de kool- draadlainpen duur in gebruik. Daar om heeft Dr. Auer von Welsbach me taaldraadlampen vervaardigd. Het metaal, waarvan in die lampen het draadje gemaakt is, heet osmium. La ter heeft men ook de metalen tantal, wolfram, osram en osm'n daarvoor ge bruikt. Dergelijke kooldraadlampen geven 70 pCt. besparing. Haar levens duur is oók grooter dan de kooldraad lampen. Om de goede eigenschappen van bei de soorten lampen te vereenigen, heeft men gemetalliseerde kooldraadlam pen gemaakt. Hierbij heelt men den kooldraad overtrokken met een dun laagje metaal. Een metaaldraadlamp kost ruim één gulden. Bij wissclstroomn clten kan men re- ductoren aanbrengen. Dit zijn toestel len om de spanning der electriciteit te verlagen. Dit is in die mate voor- deelig, dat deze lampen, even sterk als kooldraadlampen zijnde, 40 pCt. goedkooper zijn dan metaaldraad lampen. Het electriciteitsgebruik is bij deze lampen minder. Per licht sterkte van één kaars tibiuikt de kooldraadlamp 3.5 licht 'ie-id, te gen een metaaldraadlamp 1.5 licht- eenheid en een reductorlamp 0.8—1 lichteenheid. Bij een eenheidsprijs van 20 cent kost zulk een lampje van 32 kaarsen slechts ruim een halven cent per uur, verzekeren deskundi gen. Wil men zuinig te werk gaan, dan is 't aan te raden, op de plaatsen, waar men veel licht brandt, metaal- draadlamnen met reductoren te ne men en voor de lampen, die niet veel gebruikt worden, kooldraadlampen aan te schaffen. Buitenlandscfi Overzicht Er is van over de grenzen slechts weinig nieuws. Er is geen oorlog, zelfs zijn er geen belangrijke verwik kelingen. Alles gaat langs lijnen van geleidelijkheid, dat er weinig in teressants over te zeggen is. De bui- tenlandsche politici houden zich, zooals men weet. bezig met beschou wingen over onze kustverdediging, in verband met den internationalen po- litioken toestand, maar ook dat on derwerp is al vrijwel doodge praat. Er is nu ook nog een andere KUSTVERDEDIGINGS- QUAESTIE, n.l. over de versterking of liever ver zwakking. van de Russische West grens. Kolonel Gadke, de militaire mede werker van het Berliner Tageblatt, schrijft een hoofdartikel over het te rugtrekken van Russische troepen van de Westgrens. Dit vraagstuk heeft dezer dagen in Fransche kringen zeer do aandacht getrokken en niemand minder dan de bekende generaal Bon- nal heeft verzekerd, dat de militaire grondslag van het Russisch-Fransche bondgenootschap teniet was gedaan. Zoo erg zal 't nu wel niet zijn, maar 't is voor de Russische en Fransche bladen toch een aanleiding tot 't ge ven van beschouwingen. Meer belangstelling is er evenwel voor 't heerscben van DEN ZWARTEN DOOD IN GHIN'A. Het ziet er op liet oogenblik treurig uit in Noord-China, waar de pest dui zenden menschenlevens verwoest. Volgens den bekenden Japanschen geleerde, Kitasato, zou de oorsprong van de epidemie moeten worden ge zocht in het Siberische mormel-dier, dat bekend staat als verbreider der post-bacil, en tot die verbreiding in hooge mate kon bijdragen, wijl zijne huid ee»n gezocht artikel is in den bonthandel. Uit de hoogvlakten van Midden-.Azië, het eigenlijk vaderland der pest, moet de ziekte naar Mant- sjoerije zijn overgebracht en daaT in haren gevaarlijksten vorm de lan- genpest zijn opgetreden. De ziekte wordt verwekt dcor de .staaf bacil. Is deze ziektekiem een maal In -de longen doorgedrongen dan vindt zij daar een zoo vruchtbaren bodiem, dat reeds spoedig die alge meen© bloedvergiftiging intreedt, waaraan het slachtoffer bezwijkt. De ziekte is zeer besmettelijk. Zoo staat het vast, dat de tijdens deze epidemie bezweken Chineeeche arts Sjoe Sjis Ming dc ziekt© op liep bij een gesprek met eene door die pest aangetaste ziekenverpleegster. Dr. Graham Ashland, die met zijne echtgenoot» naar Charbin toog, deel de o.a. omtrent het plotseling ver- Joop der ziekte het volgende mede: Men ziet lieden, schijnbaar vol maakt gezond, zich op straat bewe gen. Plotseling voelen z© zich door de koorts aangetast en in twee of drie uren tijds zijn ze dood. In de inland- sche wyk der 6tad komen sedert het uitbreken der ziekte, dagelijks nog 150 sterfgevallen voor, de helft onge veer in de pest-barakken. De andere gevallen betref/en lieden, wier lijken door den gezondheidsdienst van de straat worden opgenomen. Volgens Kitasato zond dn zoowel Yersin's lymphe als Ilaffkine's serum bij deze epidemie volkomen hebben gefaald. Daartegenover verklaart prof. Zabolotni, die onlangs van ee'ne studiereis te Petersburg terugkeerde, dat de longenpest wel degelijk te ge nezen is, indien maar oinmiddellijk wordt ingegrepen. Den Chineeschen chef van den gezondheidsdienst, dr. Woe, zoude het met Haffkine's se rum en anderen genees hoeren met 't, door dr. Roux gevonden serum van het Institut Pasteur gelukt zijn ©eni ge genezingen te bewerkstelligen. Na 't einde van den incubatie-tijd verloopt de ziekte in twee aanvallen, waarvan de laatste doodelijk is. Tus- schen beide aanvallen is echter nog eene tijdruimte van enkele uren. Grijpt men nu onmiddellijk na den eersten aanval in, dan kan de zieke nog worden gefed. Intusschen zijn reeds duizenden en duizeinden in Mantsjoerije aan de ziekte bezweken en tal van lijken ble ven onbegraven, wijl op het oogen blik zulk eeai strenge vorst in 't iuiid heerscht, dat spaden en koevoeten op de harde aardkorst afstuiten. De berekening is, dat ELKEN DAG 1000 MENSCHEN AAN DE PEST STERVEN. De ouderkoning van Mantsjoerije heeft thans den chef van den ge zondheidsdienst, dr. Woe, machtiging verleend, om de lijken uit de Chinee- sche wijk van Charbin te verbran den. De nabestaanden dei' overlede nen wilden zich hiertegen verzetten, maar moesten het verzet opgeven, toen de militaire hulp werd gerequi- reard. Woensdag is een begin gemaakt met het groote verbrandingsproces. In vier groote kuilen worden de kisten bij honderden opgestapeld en met een laag van niet gekiste lijken overdekt. Het geheel wordt dan met petroleum begoten en aangestoken. Niettegenstaande het gevaar voor besmetting, zijn er toch koelies ge noeg, om tegen een kleine belooning die'kisten en lijken naar de crematie plaats te brengen. Zij willen zich daartoe zelfs niet van meskers bedie nen, die als voorbehoedmiddel tegen de besmetting worden gebruikt Het Chineesche volk lacht zelfs Eu ropeanen en Japanners uit om die voorbehoedmiddelen, welke den dra gers van bedoelde gewed en en mas kers een koddig aanzien geven. Er is echter nog iets, waarom de menschen zoo graag er bij zijn, om wat te verdienenEr dreigt toch EEN HONGERSNOOD onder de vele bewoners der Chi- neesche wijk, die zich nu den toe gang tot de Europeesche wijk zien geweigerd, waar zij tot nu toe den kost verdienden. De Chineesche re geering heeft dan ook reeds maatre gelen getroffen, om tienduizend hon- gerigen te spijzigen. Er zijn maatregelen getroffen, om de verbreiding der ziekte uft Mantsjoe rije tegen te gaan. De oude groote Chineesche muur doet hierbij wederom goede diensten De minister van oorlog Jin Tsjang heeft d»en muur door sterke militaire detachementen doen bezetten, die de vlucht van de bewoners van Mant sjoerije uit de met pest besmette stre ken naar het Zuiden moeten tegen gaan. Intuschen zou de pest zich reeds over een oppervlak hebben uitgebreid, dat van het station Manlsjoeria in het Noorden zou reiken tot Sjantoeng in het Zuiden. Te Peking zoowel als te Tietsin zijn da'n ook reeds gevallen van die ziekte geconstateerd en hoezeer hul de gebracht wordt aan hetgeen reeds door dc Chineesche regeering werd gedaan, om verdere verbreiding te gen te gaah, wordt toch gewaar schuwd om die enkele gevallen niet te licht te tellen. Er valt dus omtrent het verder ver loop der epidemie nog weinig te gis sen, en van verschillende zijden, bui ten China zijn reeds maatregelen ge troffen om aan het gevaar der besmet ting te ontkomeln. Zoo zijn o.a. door de Russische re- geering twee militaire cordons ge trokken het eerste bij Mantsjoerla, 't tweede op vijf dagen reizens per spoor van uit etatiota verwijderd bij Ir- koetsk. Intusschen mag hier een woord van hulde niet ontbreken ten aanzien van allen die zich in dienst der menschheid stelden om de ziekte in Mantsjoerije te bestrijden. In massa stroomen jonge geneesheeren, zieken verplegers en -verpleegsters, zoowel Europeanen als Chineezen toe, om de lijdende bij te staan, en het is ze ker op het veld van eer. dat mannen, als dc Fransche geneesheer Mesny en de Chineesche arts Sjoe Sjis Ming, de eerste slachtoffers van hun beroep In dezen strijd tegen den zwarten dood, kwamen te vallen. IN DE ITALIAANSCHE KAMER antwoordde minister-president Luz- zatli op een vraag van den afgevaar digde Salandra, dat de regeering haar belofte gestand zal doen en de aangekondigde hervormingen aan de Kamer zal voorstellen. De minister verzocht degenen, die aarzelen of twijfelen, tegen het mi nisterie te stemmen, want hij wil met gezag aan het bewind blijven, of an- uers zonder leedwezen heengaan. Een motie, waarin de Kamer ver klaarde vertrouwen te stellen in de regeering, overeenkomstig liet verzoek van Luzzatti, werd aangenomen met, 261 tegen 8S stemmen en 9 onthou- dingen. De Kamer verwierp daarna met een groote meerderheid de motie der socialisten over het duurder worden dei' levensmiddelen. DE OPSTAND IN MEXICO. Een telegram uit El Paso meldt, dat Donderdag in Mexico een gevecht plaats had tusschen de regeeringsca- valerie en de opstandelingen in de nabijheid van Juarez. Er zijn 32 man der regeeringstroepen en 6 opstande lingen gedood. Juarez is geheel ont volkt de bewoners vluchtten naar El Paso, wijl zij vreesden vooi- een aan val der 1500 opstandelingen. De com mandant der revolutionairen deelde dan burgemeester en den vreemden consuls' te Juarez mede, dat do bo schieting van de stad Vrijdag te 3 uur in den namiddag zou beginnen, tenzij de stad voor diou tijd capitu leert. Amsterdamsche Kout Voorzichtig 'n Mensch moet voorzichtig zijn met spreken zoowel als met schrijven! Met één regel schrift kan men iemand aan den galg brengen, tenminste als die „men" listig gendbg is om on schuldig bedoelde woorden zóo uit te leggen, dat er een misdaad in ligt en boosaardig genoeg om van die gevat heid gebruik te maken. Maar daarbij blijft het niet. Niet al leen moet men omzichtig zijn met woorden, die anders uiigeiegü kunnen worden als ze bedoeld zijn, maar ook met woorden, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten, volko men correct worden begrepen en mets bevatten dan de waarheid. Drt laatste leid ik af uit een requi sitoir van een onzer substituten bij de Rechtbank, die deze week tegen iemand wegens beleediging 14 dagen gevangenisstraf eischte, omdat hij in een ingezonden stuk iemand een dief had genoemd. Zonder verder op de zaak m te gaan verklaarde de amb tenaar van O. M-, „dat men iemand geen „dief mag noemen, al is hij ook ©en dief.' Ergo het spreken van de waarheid kan ook al misdadig zijn. Ouze Laclihoek ZONDERLING. Papa. 't Is toch vreemd, dat de Japansche tandheelkundigen de tan den er uit halen met de vingers. Jantje. O, dat doet Tante ook, en die haalt ze 'r nog wel allemaal -u eens uit VAN „LEGGEN" GESPROKEN. Wimpie. Wij hebben een hen, die in deze wintermaanden nog elke week een ei legt. Kareitje (zoon van den president der republiek). Dat zou wat! Mijn vader legt elke week een stichtings steen. MOEDERLIJKE RAAD. Clara. Ik zou graag in de bouw kunde gaan studeeren, mama. Moeder. Kind, kijk liever eens uit, om zelf onder dak te komen. Onderwijzer. Ik heb je nu de verhouding van sch.'denaax en schuldeLscher onderling verklaard. Nelis, wat zou ik wezen, als ik bijv. honderd" gulden uitgeleend had? Nelis. Een uil. Want vader zegt, wie in den tegen woondigen tijd geld uitleent, is een uil. In tegenwoordigheid von een boer vertelde iemand van Erasmus, dat deze op zijn zevende jaar het abc nog niet kende. De boer knoopte, dat in zijn oor en toen hij eens het standbeeld van den grooten geleerde mot zijn zoon voor bij kwam, stond hij het aan te gapen en zei: Teuiiis, leer t.och goed, ruien jong, anders zetten ze je na oewen dood ook nog eens te pronk. Net als dien domoor. ERGER. Bleeker. Wat is er, Dalman? Je ziet er slecht uit. Dolman. Huiselijke onaango naamheden. Hevige ruzie met mijn vrouw gehad. Bleeker. Nou. Dat moet je je niet aantrekken. Een onweer klaart de lucht op. Dolman. Ja. Maar dat helpt niet iemand, die door den bliksem is ge troffen. Meester. Jules, zeg jij eens waar Porto en Madeira liggen. Jules. In pa's kelder, meesier PRACHTIGE ZANG. Liefhebber. Ik vermoed, dot de zang je meevoerde tot in het lucht ruim? Criticus. Ik. ben er door in de lucht gekomen, dat is waag, maar door de deux. Hoewel dit buiten de lijn ligt van hetgeen ik in deze causerie wilde ver tellen, wil ik toch even aanstippen, dat wat misdadig en strafbaar is voor een gewoon mensch, heel gepermit teerd is voor een subst.-officier van justitie. Vooral de jongere leden van het parket kunnen soms aardig uit- FEUILLETON Naur bet Engelseh door CHARLES ÜARVICE. 55) Hij stuk er een aan en verdween in het bosch. Toen hij eindelijk weer in den boomgaard terugkwam, waren tij allen verdwenen, behalve Lilian. Toen hij naderbij kwam, keek zij glimlachend op. Waarom is u niet met hen mee gegaan vroeg hij. Zij zijn zeker het bosch ingegaan Ik zou te veel geweest zijn, mon ami, zei ze. Zij zijn allen mid den in hun romantische dagen. Ik heb de mijne al achter den rug, daarom bleef ik hier. En u, waarom heeft u zich niet bij hen gevoegd Ik zei hij. Om dezelfde reden. Toen stak hij zijn hand uit en leg de haar op haar arm. Lilian, het schijnt wel, of de wereld is verdwenen en ons alleen heeft gelaten alleen met het verlo den. Dat is niet zooa'? mmvH zijn. We zijn beiden nog jong Hij keek haar aan, terwijl hij sprak en zijn handdruk werd steviger' maar op dut oogenblik kwam Lady Mary, op de hielen gevolgd door l.oru St. Clare, door dc poort aangesneld en riep O, eindelijk heb ik u gevonden, Lord Vering Wij zochten u overal. Mr. MerivaJe heeft ons geplaagd met een fabelachtige beschrijving van het museum van curiositeiten, dat op Vering Wold is te zien. Heeft u we zenlijk zooveel moois te zien, of heeft Ipi ons wat op de mouw gespeld U weet, ik ben nog nooit op do Wold geweest. Percy stond op en keek naar het groepje, dat om het stoutmoedige meisje heen vergaderd was. Neen zei hij, dat is voor mij een verlies, niet voor u. Hoe denkt u er over, om morgen mijn museum te komen zien u allen Komt, zegt niet neen. Het is een echt célibatair huis, zooals u weetmaar Charlie zal mij helpen de honneurs waar te nemen, en Miss Devigne wil ongetwijfeld wel zoo vriendelijk zijn als gastvrouw op te treden Hoe denkt u daarover, Lady Mary O, ik zeg ja van ganscher harte, zei Lady Mary, terwijl zij naar Charlie keek. Komt u ook, Lord St. Clare Ja, stellig Wij komen allemaal, Lord Per cv Wii snakken er naar. de Wold te zien. Dat is dus afgesproken, zeide Percy, en ik verwacht, u allen om twaalf uur. Toen gingen zij weer allen onder de appelboomen zitten, totdat de huis klok hen waarschuwde, dat het tijd was om heen te gaan en eindelijk galoppeerden zij weg. Lilian Devigne in de gelegenheid stellend, het vol gende telegram aan Graaf Hudspiel te zenden „Morgen. Om vijf uur op Vering Wold." HOOFDSTUK XXVII. Den volgenden dag was het prach tig weer, en Percy wandelde het park door op zijn terugweg van de rivier, waarin hij en Charlie gezwommen hadden, hij bleef een oogenblik staan en met zijn handdoek in de richting van de Wold wijzend, zeide hij Wat een mooi gezicht, niet, Char lie Ja, stemde Charlie toe. Nooit heeft de oude plaats er zoo vroolijk uitgezien. Precies alsof zij wist. da/t er vandaag bekoorlijke ge zichtjes en jonge stemmen zullen ko men. Zij komen immers om twaalf uur hier, is 't niet Ja, zei Percy, en hij begon te lachen. Heb je eenig idéé, waar mee wij hen bezig zullen houden O, maak je daarover maar niet bezorgd, Perce. Laat ze maar door het oude huis en door het park en de bosschen zwerven. De Wold is op zich zelf al een merkwaardigheid. De jonge St. Clare beweerde, dat nie mand hior in den om tick wist, hoe het er binnen het hek uitziet. Percy kreeg een kleur. Dat klinkt als een beschuldiging van ongastvrijheid, zei hij. Onzin, zei Charlie. Jij bent immers ongetrouwd, Perce. Men kan van jou zoo iets niet verwachten. Zij zullen wachten tot je getrouwd bent. Dan is het te hopen, dat zij al lemaal heel jong zijn, merkte Per cy grimmig op. Charlie kreeg een kleur en scheen wat verlegen. Natuurlijk verwacht iedereen, dat jij je spoedig zult vestigen. Je kunt Vering toch niet uit de familie laten gaan Dat is dwaas van je opgemerkt, beste jongen, zei Percy, terwijl hij zijn hand op Charlie's schouder leg de. Je vergeet, dat jij er het naast aan toe zou zijn om meester van de Mold te worden als mij iets over kwam. O neen, zei Charlie, dat ver geet ik niet, en toch ken je mij te goed om te denken, dat ik dit ooit zou wenschen. Neen, Perce, ik ben geen Chasteren de oude legende zegt, dat Vering nooit uit de handen der Chesters zaJ gaan, zoolang er nog een toren blijft staan, waaruit men het land kan overzien. Percy trok peinzend zijn wenkbrau wen samen. .Mijn oom trouwde nooit, zei de hij. Gelukkig voor jou, merkte Cliarlic op. Hij was een ongelukkig man, ging Percy voort heel ongeluk kig. Moraal, zei Charlie, luchtig lachend, vat dat als een waarschu wing op en volg zijn voorbeeld niet op. Mannen die nooit trouwen zijn Hij zweeg plotseling. Ga als 't u blieft verder, lach te Percy. Wel. öf verstandige menschen, óf groote dwazen. Er is geen mid denweg. Je hebt een zeer besliste pieening In dat opzicht, zei Percy. Ik be grijp er* wel zooveel van, dat jij noch een verstandig mensch, noch een groote dwaas wilt zijn. Als je daarmee bedoelt, dot ik zal trouwen zoodra ik kan, zeide Charlie, weer kleurend, dun heb je gelijk, Perce, dat doe ik zeker. Percy schrikte en keek een ande ren kant uit. Je bent nog te jong, beste jon gen, zei hij. Nu zeker maar dat is een gebrek, dat iederen dag beter wordt. Als je er toe komt, dan zal ik uit plichtsgevoel en uit pleizier alles in het werk stellen om jouw kans op wijsheid zoo groot mogelijk te doen zijn, zei Percy vriendelijk. Charlie keek dankbaar op. Nu was het oogenblik gekomen, om alles ie bekennen Maar hoe te beginnen Een blik op het gelaal van Percy was niet aanmoedigend. Al spelend met zijn handdoek, nam Charlie een besluit. Wat beteekent dankbaarheid tegen over alles, wat jij al voor mij gedaan hebt. Perce Ik zal daar dus maar niet meer over spreken. Maar ik moet jo iets vertellen, oude jongen, dat ik je al veel eerder had behooren te zeggen. Ik heb verkeerd gedaan met het voor mij te houden. Jjj, dat weet ik zeker want Cora, die altijd zegt wat zij denkt, zei ronduit, dut ik het jou behoorde te zeggen Hij zweeg plotseling, want toen hij naar Percy keek. zag hij. dat zijn gelaat een uitdrukking van hevige pijn droeg. Wat is er, Perce riep hij uit. Niets. Charlie, mets. Ik heb ze ker kramp opgedaan bij dat laatste duiken. Ga voort. Waarom zou je aarzelen Kom, laat ik jc halverwege tegemoet komen. Veronderstel, dat ik je geheim ken Heeft Cora het je verteld zei Charlie verbaasd, en met een gevoel van verlichting (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9