NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 847Q Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Fesstdagen. WOENSDAG 8 FEBRUARI 1911 A ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 J3','Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (gy K 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Geïllustreerd Zordagsbla'd, 'voor Haarlem' 1 I OWK XpSJjfilflA C Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per pos! ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij; Zuider Buitenspaame 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemadhtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BI.AD. AGENDA DONDERDAG 9 FEBRUARI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Schouwburg: Frédéric Achard: „Le Million"' 8 uur. De Kroon: Concert Janna Brands- ma, 8 uur. Brongebouw: Concert Haarl. Mu ziekkorps. 8 uur. Sint Bavo: Cursus in de R. K. ge- loofs- en zedenleer. Onderwerp: De leer van do kath. kerk over de uit werking van het bovennatuurlijk le ven: de acht zaligheden. Heemstede: Gemeenteraadsvergade ring, 7 1/2 uur. OM ONS HEEN No. 1303. Twee Lodewijken. Dit opschrift doet denken aan de Fransche geschiedenis. In zoover is het verwarrend, want het geldt Nederlandsche historie en wel van de laatste dagen. Merkwaardig is het wel, dat de woorden Twee Lodewij ken ons Nederlanders aan Frankrijk doen 'denken, terwijl dit artikeltje gaat over twee andere Nederlanders, die Louis heeten. Louis heeten elk met een zeer sterk Nederlandschen achternaamBouw meester heet de een, de Vries de an der. Maar voordat ik over deze twee ver- franschte Lodewijken verder ga, eerst een kort bericht over den jongste van de twee. Dinsdagavond trad Louis de Vries in den Haarlemschen Schouwburg op, ter viering van zijn tienjarige too- neelloopbaan. Voor deze gelegenheid had hij het stuk van Gutzkow Uriel A c o s t a gekozen, waarin hij de ti telrol vervult. Onze medewerker voor tooneel, de heer J. B. Schuil, heeft over de opvoe ring van ditzelfde stuk met dezelfde bezetting te Amsterdam, reeds een uit voerige beschouwing gegeven, zoodat daarover verder kan worden gezwe gen. De belangstelling van het Haarlem- sche publiek in deze feestvoorstelling was niet groot. Er waren nog geen honderd menschen in den schouw burg, maar de aanwezigen stelden speler en spel op prijs. Na de grooto scène in de synagoge, waar Uriel zijn boek herroept, kwam een deputatio uit de letterlievende vereeniging J. J. Crcmer op het tooneel om hem een krans aan te bieden. „Mijnheer de Vries", zoo zei Cre- mers voorzitter, de heer van Gaste ren, ongeveer „tien jaar is nog niet lang. maar u is ook niet uit een fa milie van tooneelspelers gesproten en eerst op lateren leeftijd, toen u al een gezin had, aan het tooneel gegaan. Wij wenschen u van harte geLuk en ik ben er zeker van, dat het Neder- landscho volk u nog eens als een van de eersten, op het tooneel waardeeren zal." Het publiek onderstreepte dat met handgeklap, de heer de Vries dankte met handdruk en buigingen en daar mee was de feestelijke viering van dit tooneeljubileuin ten einde. Onwillekeurig dringt een vergelij king van deze twee jubilea naar vo- Vrijdag Louis Bouwmeester, Dins dag Louis de Vries. Er is nog een andere overeenkomst, dan in de voornamen. Deze dat het onderwerp van het door hen gekozen 6tuk do toehoorders maar zeer weinig kon Interesseeren. Bouwmeester riep onze belangstel ling in voor den hertog van een Duitsch staatje, dien wij niet te zien en voor zijn ziekte, die wij niet te hoo- ren kregen. Mitsgaders voor de com plicaties, die zich zouden voordoen, wanneer de een den ander mocht weg slepen er zou niets meer of minder plaats hebben, dan een hof-omwente ling, daar de troonopvolger andere inzichten had, dan de hertog zelf. Het vreeselijke is gebeurd de hertog sterft en Europa is zelfs niet ten on derste hoven gekeerd 1 Over die geheimzinnige ziekte zijn het niet eens de behandelende genees heer. deftige geheimraad en zijn schoonzoon, ook een medicus, maar die om zijn denkbeelden niet aan 't hof geduld wordt. Hoe kan iemand in ons land voor zoo'n historie belangstelling koeste ren Nu het stuk van Louis de Vries. Daarin wordt behandeld, dat een jonge Portugoesche jood, scherpzin nig denker, denkbeelden verkondigt <lie in strijd schijnen te wezen met die van de rabbijnen. Schijnen, zeg ik, want het ware hooren de toehoor ders niet Wat er wel st&At in het boek, dat ons vier bedrijven lang be zig houdt, vernemen we niet. En dan het stuk speelt in de ze ventiende eeuw, bijna driehonderd jaar geleden, te midden van toestan den en opvattingen dus, die alle voor bij zijn. Evengoed voorbij, als de ge welddadige ontknooping, dio de schrijver voor zijn stuk gevonden heeft, namelijk dat de heldin met ver gif en de held met een pistool zich het leven beneemt. Dat het stuk in verzen geschreven is, zal ook niet tot de belangstelling hebben bijgedragen. Kortom, noch do keus van Louis I, noch die van Louis II leek gelukkig voor een feestvoorstelling. Maar 'daarmee houdt dan ook de overeenkomst op en begint het ver- scliil tusschcn de twee jubilea. Bouwmeester had zoo weiuig mede werkers beschikbaar, dat hij een stuk moest kiezen met weinig rollen en ten slotte er een nam, waar hij zelf niet eens een rol in had. O zeker, hij is wel op het tooneel geweest, hij heeft er gesproken, in al le drie de bedrijven, maar een rol, wat je noemt een rol voor Bouwmees ter, die had hij er niet in. Geen heftig conflict, geen boeiend moment, waar in zijn kracht naar buiten uitbarsten kon. Slapne jammertooneelt je9, waar in ook meneer Jansen of Pietersen de rol had kunnen vervullen van de sterke figuur, die Bouwmeester geko zen had. Dat was niet Bouwmeesters schuld, maar die van het stuk. Waarom dit dan gekozen Waar om niet liever een paar eenactertjes gekozen, een monoloog desnoods, waarin deleeuw zich weer in zijn vol le kracht kon toonen Nu Louis do Vries. Hij had het zich waarlijk niet gemakkelijk gemaakt. Uriel Acosla is nauwelijks achter de schermen, of hij verschijnt weer voor het voetlicht en dat in de meest ver schillende stemmingenhoop, vrees, wanhoop, angst. Nu hij tien jaar too- neclspeler was, heeft hij zijn kennen en kunnen willen toonen. Er waren nog andere verschillen tusschen het eene jubileum en het an dere. Bij Bouwmeester een volle zaal. eer betoon door een Commissie en ver schillende vereenigingen, serenade en triomfantelijke optocht met muziek en fakkels naar 't station. Bij de Vries enkel en alleen de hul de van de vereeniging Cremer, ge trouwe vriendin onzer Nederlandsche tooneelkunstenaars. Geen publiek, geen Commissie, geen serenade de Vries is, toen hij afgeschminkt was, rustig met de collega's naar 't station gegaan. Ik weet wel, er is een geducht ver schil in den staat van dienstBouw meester met een schitterend verleden van een halve eeuw, de Vries met een zeer gunstige historie van tien jaar, maar nog niet tot volle ontwikkeling gekomen. Daar is onderscheid in figuur, daar moest ook onderscheid van waardee ring zijn. En toch zal menigeen, die het vlij tig streven van de Vries als Uriel Acosta zag, zich met eenige vrees hebben afgevraagd, waarom Bouw meester on zijn jubilé-voorstclling niet tot inspanning is gekomen Rekende hij op zijn invloed van historische fi guur Welnu, hij heeft kunnen op merken, dat Haarlem niet vergeten heeft, wat voor moois het vroeger van hem gezien heeft. Maar de roem welkt spoedig, als do krans, die hem vertolkt. Naast den jongeren kunstbroeder, die streeft en werkt, zooveel bem mo gelijk is, kan ook de oudere zijn hoo- ge positie alleen door noesten arbeid behouden. En dezelfde toeschouwer, die den jongen kunstenaar Louis II voorspoed toeweuscht op zijn levenspad ais too- neelspeler, hoopt Louis I weldra iu den Haarlemschen schouwburg te zien met een stuk en in een rol, die aantoonen, dat hij niet rust op de lauweren van vroeger. Dit zou zijn do rust die roest en hoe spoedig roest I J. C. P. Stadsnieuws Prins Hendrik te Haarlem. Z. K. II. Prins Hendrik, bescherm heer van de Koninklijke liedertafel Zang en Vriendschap, heeft den wensch te kennen gegeven op 3 April a.s. hare uitvoering bij te wonen. Dientengevolge is het vierde con cert van Zang en Vriendschap op dien datum vastgesteld. Het koor zal dan de vijf Nederlandsche koorwer ken uitvoeren, die Nederlandeche componisten voor het Gedenkboek hebben afgestaan. Lent.e bode. In den tuin van een perceel aan de Nicolaas Beetsstraat alhier, is een vlinder, een koolwitje, gevangen. Het is uit met den winterl ..Kadettenstreke n.". De Amsterdamsche tooneel-vereeni- giag „De Phoenix", die onlangs hier ter stede de operette „De Groother togin van Gerolstein" uitvoerde, komt in het laatst dezer maand met „Ka- detteustreken" een operette van Vic tor Hollander. S. D. A. P. Do afd. Haarlem der S. D. A. P. zal do volgende week een vergadering houden, waarin de heer Wihaut zal spreken. Benoeming. Onze stadgenoote mejuffrouw j. Neefjes, is benoemd tot onderwijzeres aan de R.-K. Parochiale school te Zwaagdïjk (N.-H.). Afschaffing Huisindus trie. Door de afd. Haarlem van den Bond van Mann. en Vrouwel. Arbei ders in de kleedingindustrie zal bin nenkort een vergadering worden ge houden. waar de heeren Kuper, se cretaris van den bond, en Schaper of V. d. Waerden zullen spreken over het onderwerp Afschaffing van do huisindustrie. STAATSPENSIONNEERING. In hot gebouw „De Nijverheid" ver gaderde gisterenavond onder voor zitterschap van den heer D. de Clercq de afdeehng Haarlem van den Boud voor Staatspensionneering. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer W. G. Droog, sluitend in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 395.71, en nagezien door een commissie, be staande uit de heeren H. van Brede- rode en j. j. F. Klein, werd in orde bevonUen en goougcKenid. De lieer Droog, pei mines aftredend, weid ais lid van net bestuur herko zen. Daarop werd de regeling besproken van <ie propaganua-vergadenng op 17 dezer, waarin jnr. i>e Muralt, uit Zierihzee, ais spre&er zal optreden. Nu reeds bioek voor deze vooriiraciit gioote belangstelling te bestaan. En kele synipuUiiseerende vereenigingen zullen tot bijwoning worden uitge- noodigd. Noen voor de algemeene vergade ring, noch voor de provinciale Fede ratie-vergadering werden voorstellen ingediend. feu slotte werd besloten den arbeid voor het Volkspeiitionuement ook hier ter stede ter hand te nemen. DUITSCHE VOORDRACHTEN. Dinsdagmiddag tusschen 4 en 5 uur werd in de Handelsschool de voor dracht gehouden over Duitsche p> ë- zie, door Marie von Felden. Ruim 30 leerlingen waren hiernaar komen luisteren. De snreekster droeg zeer mooi ©eni ge gedichten, zoowel tragisch als geestig voor. Onder andore citeerde zij der Slingers Fluch van Ludwig Uhland, Erlkönig van Goethe en de ontmoeting van Maria Stuart en Eli zabeth, een scène uit het beroemde dichtwerk Maria Stuart von Schiller. Hiertusschen reciteerde de spreekster eenige geestige gedichtjes, die wel insloegen. De leerlingen bedankten de spreekster na afloop door een harte lijk applaus. Frau Von Felden hield tusschen 3 en 4 uur een dergelijke voordracht aan de II. B. S. met 5-jarigen cur sus, waar zij ook gedeelten uit Maria Stuart en voorts eenige gedichten, o. a. Der Handschuh, voordroeg. G e 1 d-d i e f s t a 1. Bij den melkverkooper A. J. B. zijn op 5 of 6 Februari uit een vest, dat in de kamer hing, 4 rijksdaalders en 15 guldens weggenomen. Van 't Kantongerecht VAN *T KANTONGERECHT. De zitting van het kantongerecht van hedenmorgen leverde niets ver meldenswaard op. Slechts leerplicht wet- en jachtwetovertredingen, bene vens een enkel dronkeuschapszaakje waren aan de orde. Geen van deze, waarvan 't in eerend eel nog verzet- zaken waren, behoeven wij hier uit voeriger te berichten. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. De prijs der beetwortelen, bouw t911, is bepaald als volgt: 11 per 1000 kg'. en f 10.00 bij 14 procent gehalte, met verhooging naar verhouding. Vorig jaar waren deze cijfers /12.25 en 12. Men schrijft ons Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat het voornemen, eerstdaags del postwagen, die des morgens te Hoofddorp van Haarlem arriveert, door te laten rijden naar Aalsmeer. De vele moeilijkheden, die ontstaan bij het vervoer van de vele postpak ketten., die van Aalsmeer via Hoofd dorp worden verzonden, schijnen de zen te nemen maatregel gewenscht ea noodzakelijk te maken. We juichen dezen maatregel van harte toe, daar we gelooven, dat het voor do betrokken beambten een stap in de goede richting is, maar... vol doende is het niet Trouwens de geheel© postdienst in da Haarlemmermeer is, voornamelijk wat de verzending betreft, np ©en ver ouderde leest geschoeid, en ver- eischt, wil hij aan den eisch des tïjds beantwoorden en voldoen, eene radi cale hervorming. HOUTRAKPOLDER. Uit 67 sollicitanten is tot opzichter van dezen polder benoemd de heer C. Koel te Oostzaan. BEVERWIJK. Hedennacht ongeveer half één werd brand ontdekt bij den heer Mole naars aan de Meerstraat alhier. De brandweer maakte geen alarm, doch wist met eeai slang op de water leiding uitbreiding te voorkomen. Het achtergedeelte van het huis, bene vens de inboedel ging verloren. Verzekering dekt de schade. IJ MUIDEN. De stoomtrawler „Z. V. 1" (Undine) werd gistermiddag aangevaren door den stoomtrawler „YM 101" (Gerbrig) en vol water door laatstgenoemden trawler naar hier gesleept. binnenland He Bakkerswetten. Wat wij het vorige jaar aan het eind onzer artikelenreeks over de Bakkerswettten in de Tweede Kamer omtrent de toekomst dezer wetsont werpen neerschreven, is thans go- seliied. Minister Talma heeft de Bak kersraden, dit overtollige instituut van Contröle en bestuur, dat aanlei- leiding zou kunnen geven tot minder- wenschelijke bevoorrechting, inge trokken. En ook heeft de Minister ge volg gevend aan den wensch der Ka mer in de motie-Troelstra—De Klerk uitgesproken, den wettelijk bepaalden arbeidsdag overwogen en als gevolg daarvan, dezo in zijn wetsontwerp opgenomen. Deze werkdag is voor normale dagen gesteld op 10 werk uren. Een onderzoek heeft de meening bevestigd dat in tal van bakkerijen zeer lange arbeidstijden aan de ge zellen zijn opgelegd en tevens den in druk gewekt dat, zij het hier en daar wellicht niet zonder overgangsmoei lijkheden, het bedrijf zich zal weten te voegen naar wettelijke bepalingen betreffende den arbeidsduur mits die bepalingen voldoende rekening houden met de eigenaardige toestan den in een goed deel van het bakkers bedrijf. Zoo zal voor den Zaterdag en ook voor andere dagen waarop zich een buitengewone ophooping van werk voordoet, eene speciale vrijge vige regeling moeten worden getrof fen. Maar ook voor de andere dagen der week zal niet met een eenvoudig ge bod van een, stel tienurigen arbeids dag en van bepaalde, strikt omschre ven rusturen kunnen worden vol staan, zegt de minister; maar zal voor de meeste gezellen eenige meerdere vrijheid van beweging moeten wor den gelaten. De toestand in het mee- rendeel der bakkerijen toch is deze, dat in verband met den loop der voor de broodbereiding vereischte werk zaamheden, aldaar op verscheidene uren van den dag zeer weinig inten sief wordt gewerkt, maar dat ander zijds niet wel een bepaalde arbeids- indeeling kan worden gewaarborgd in dier voege dat de arbeidsdag door verschillende, van te voren streng omschreven, rusttijden wordt onder broken. Deze toestand is intusschen wel die van zeer vele, maar niet van alle bakkerijen. Inderdaad komt het in verschillende ondernemingen voor, dat gedurende den tijd waarop de bakkersgezel in de bakkerij aanwezig is, hij wel intensief moet arbeiden. In dat geval behoort, naar de minis ter opmerkt, de indceling van zijn diensttijd aan hoogere eischen te voldoen wat juist dan ook met min der practische bezwaren zal gepaard gaan, daar in de hier bedoelde bak kerijen reeds e©n meer opzettelijke indeeling van den arbeidstijd der ge zellen pleegt te bestaan, althans mo gelijk is. Met dit verschil in den feitelijken toestand houdt het ontwerp rekening. Het stelt op den voorgrond eene re geling voor het meest voorkomende en hierboven in de eerste plaats ge noemde geval. Wanneer dan tusschen het begin en het einde van den ar beidsdag van een gezel niet meer dun 12 uren liggen, worden geen wettelij ke voorschriften gegeven. Het ontwerp gaat dan van de ver onderstelling uit dat in den 12-urigen diensttijd een feitelijke arbeidstijd van 10 uren is begrepen, doordat, zij het op ongeregelde tijden, te zamen een tweetal uren per dag zal worden gerust. Daar, zooals reeds werd op gemerkt, bedoelde rusttijden als re gel niet op vaste uren van den dag kunnen worden gehouden zal, behou dens gevallen dat het districtshoofd der arbeidsinspectie oordeelt, dat de werkzaamheden in een bepaalde broodbakkerij niet door voldoende rusttijden worden afgewisseld, op de arbeidslijst alleen het begin en het einde van den werkdag kunnen wor den vermeld. Liggen tusschcn begin en einde méér dan 12 uren, dan dient, zegt de minister uiteraard een waarborg te worden geschapen, dat de feitelijke arbeidstijd de 10 uren niet of althans niet noemenswaard zal overschrijden. Zulk een waarborg geeft het ontwerp door te bepalen dat alsdan de werk dag moet worden afgewisseld door een op de arbeidslijst te vermelden rusttijd van althans zooveel uren, ge legen tusschen begin en einde van den werkdag, en 11. Dat bedoeld aan tal met 11 en niet met 12 zal worden verminderd, vindt zijn grond in de overweging dat in een afgebroken ar beidsdag van 12 uur in het algemeen méér rusttijden kunnen worden ge acht te xij'n begrepen dan in een ar beidsdag, die, door een lange rust onderbroken, in twee perioden uit eenvalt Geheel hetzelfde stelsel is gevolgd voor de dagen, waarop een buiten gewone hoeveelheid arbeid moet wor den verricht. Uit den aard moet dan echter de toegelaten arbeidstijd van langeren duur zij'n. De minister meent, dat een 16-urigcn diensttijd voor die dagen moet worden toegestaan. De minister vestigt er bovendien de aandacht op dat de wettelijke rege ling niet in dier voege kan geschie den, dat een samendringen van den arbeidsdag in een periode van 12 res pectievelijk 16 uren bepaaldelijk wordt verplicht gesteld. Immers zal in vele bakkerijen allicht moeten wor den gewerkt 's morgens vroeg men denke, zegt de minister, met name ook aan het bezorgen van brood door bakkersgezellen, waarop volgens het ontwerp de bepalingen omtrent den arbeidsduur mede van toepassing zijn en in de avonduren. Door het ver plicht stellen van een langer rusttijd op den dag wordt dan echter gewaakt tegen een overmatigen duur van den' te verrichten arbeid. Het voorgaande had betrekking op de bakkerijen, waar de betrekkelijk geringe iniensiteit van den arbeid "t hebben van voldoende korte rustpoo- zen tusschen het werk genoegzaam waarborgt. Is het in eene bakkerij echter anders dan kan het districts hoofd der arbeidsinspectie bepaalde, strikt omschrevene rusttijden voor schrijven. De minister gelooft dat door deze re geling die mettterdaad behoudens voor de Zaterdagen en daarmede ge lijk te stellen dagen, den tienurigen arbeidsdag voor het bakkersbedrijf invoert, een groote stap vooruit zal worden gedaan in het belang der ge zellen, zonder dat het belang der on dernemers daardoor te zwaar zal worden getroffen. Dit laatstbedoelde belang wordt nog in het bijzonder ge diend door de bepaling volgens welke naast de bevoegdheid o.a. om gedu rende de laatste 2 uren van den nacht te arbeiden, de bevoegdheid zal be-' staan om iu het kalenderjaar op 15,' door het hoofd of den bestuurder der onderneming zelf bepaalde dageu, over dag arbeid te doen plaats vin den op den voet, voor den Zaterdag bepaald. Wat de Bakkersraden betreft, er kent de Minister nu, dat het beter is deze Arbeidsraden niet thans par tieel in te stellen. Mr. H. J. KIST. Gisteren was het dag, waarop 50 jaar geleden mr. H. J. Kist aan de Leidsclie Universiteit promoveerde. Talrijk waren de blijken van belang stelling, die de jubilaris mocht ont vangen, waaronder telegrammen van zijne medeleden der Eerste Kamer, enz. Ondanks de gelukkig niet ernstige ongesteldheid, waaraan de heer Kist reeds eenige dagen lijdende is, was er receptie te zijnen huize en nam hij persoonlijk de gelukwenschen van de daarop verschijnenden in ontvangst. EEN SLACHTOFFER DER SPEEL ZUCHT. ..De Nederlander" meldt Wederom heeft een der Ilaagscho speelholen, de Deli-CIub aan het Kor te Voorhout, de vernietiging van een, positie tengevolge. Men deelt ons' mede, dat een zeer gefortuneerd offi cier van het Nederlandsche leger eemge weken geleden iu de Deli-Club twee ton heeft verspeeld. Tegen- zulk een aderlating was zijn fortuin niet bestand, eu de geruïneerde man is genoodzaakt geweest ontslag uit hei leger te nenieu en de plaats zijner inwoning te verlaten. P. DUPONT. Uit Hilversum komt de treurige tijding, dat Dupont, de graveur, de teekenaar, hoogleeraar in de graveer kunst aan de Rijks-Academie voor Beeldende kunsten, daar in den ouderdom van 40 jaar is overleden. Het was bekend, dat Dupont reeds eenige weken ziek was. KINDJE VERBRAND. Het 5-jarige dochtertje van den heer G., t© Weert, dat in een ketel met kokend water viel, is aan de be komen wonden overleden. BRANDEN. Hedennacht is te. Amsterdam een uitslaande brand gebluscht op eenj pakzoldcr van een perceel aan het Prinseneiland, waar de speelkaarten, fabriek der firma Vas Dias gevea-' tigd is. De schade is niet zeer groot. Onder Heilouw is een steenfabriek van de firma Van Look eren en Cam: pagne door brand vernield. De machinerieën zijn nog gespaard gebleven. SLAAPZIEKTE. Mej. S., onderwijzeres te Wadding» veen, slaapt reeds sinds Zondag' avond.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1