HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE i:AD. De Erfgenaam van Vering VHIJDAG 10 F1 Buitenlandsch Overzicht In het Engelsche Lagerhuis is gis teren een stemming gehouden, die wel belangstelling wekt Om twee redenen. Allereerst was het EEN KRACHTPROEF VOOR HET MINISTERIE, en ten tweede gold het een beslissing over een tarieven-quaestie. In behandeling was weer het Ame- ri kaansch-G An adeesche hau dels ver drag, waarbij de oppositie oen amen dement had ingediend, om aan de handelswaren uit de kolonie Canada in Engeland prelerentieele rechten toe te kennen. Er werd in het Lagerhuis zwaar geboomd over de handelspolitiek. Nieuws is er door de sprekers even wel niet verteld; het onderwerp is uit geput. 't Kwam op de stemming aan. Met 324 tegen 222 stemmen werd het amendement der oppositie verwor pen. De regeering had dus eene flinke meerderheid. De leden der arbeiders partij en de lersche nationalisten stemden voor de regeering. Tot dusver hadden de Ieren bij stemmingen over de fiscale quaestie zich steeds onthouden. Eenigen tijd geleden heett de Duit- sche rijkskanselier zich uitgelaten over onderhandelingen, die er tus- schen Engeland en Duitschlnnd ge voerd werden, ten opzichte van de vraag, of het mogelijk is, iets doen tot BEPERKING DER OORLOGS- BEWAPENING. Gisteren vroeg een afgevaardigde in het'Engelsche Lagerhuis aan den minister van buitenlandsche zaken, of deze op «enigerlei wijze in wilde gaan op hetgeen de Duitsche Rijks kanselier had verklaard. Namens de regeering antwoordde Wood, dat do officieuze besprekingen, waarop de Rijkskanselier zinspeelde, nog voortduren. De Britsche regee ring hoopt vurig, dat zij tot de hand having en bevordering van de vriend- scliappel.jke betrekkingen tusschen beide landen zullen bijdragen. Dat nopen zeker zeer veien met den minister 1 Er is weer EEN WEINIG STICHTELIJK TOO- NEELTJE IN HET OUSTEN- RUKSCHE HUIS gepasseerd. Jij de ïxdiandeling van de wet op liet venten raakte de Duitsch-natio- nule algevaardigue Malik met zijn Joodsch-natioualen collega Mahler in ooDflict. Malik hield een schetterende rede, die voornamelijk betrekking had j op zijns tegenstanders afstamming, I en Mahler antwoordde met leugenaar en een woord, dat we welvoegelijk- heidshalve maar onvermeld zullen j laten. Daarna ging Malik zijn collega Mahler te lijf. Mahler zond getuigen voor een duel, maar Malik zei, dat de uitda ging Eenige minuten te laat kwam en dat hij dus geen satisfactie zou ge ven. Mahler duelleert volgens zijn zeg gen principieel, niet om het duel, maar om de bewering, dat joden laf zijn, uit de wereld te helpen. Malik zegt, dat de zo.aa in orue is, maar Manier schijnt er voorloopig nog an ders over te ueuken. DE GRONDWET VOOR ELZAS LOTHARINGEN. In de Rijksdag-commissie voor de grondwet va.i Eizus Louiaimgen is uiet 17 tegen 7 stemmen besloten het Rijksland tot een zelfstandigen Bunasstaat te verhellen en met 20 te gen 4 stemmen, om Elzas Lotharin gen vertegenwoordiging in den Bondsraad te geven. Hierdoor is, naar de verklaring van staatssecretaris Delbrück, het veilee- nen van een grondwet aan het Rijks- land voor afzieuhareu tijd onmogelijk gemaakt. Over DEN SLECHTEN TOESTAND VAN DE RUSSISCHE MARINE heeft de minister van marine in de Doema harde waarheden moeten slikken. Eenige opmerkingen over het gebeurde met het slagschip „Slava" waren aanleiding tot het aannemen van een motie, waarin betoogd werd, dal het treurige geval van de Slava" helaas niet op zichzelf slaat, maar het resultaat is van de zorgeloosheid en de onachtzaamheid niet alleen van enkele beambten, maar van den ge ileden dienst en de leiding van het ministerie, waar een verkeerde gang van zaken heerscht en gebrek is aan ervaren en goed geschoolde deskun digen. Daarmee kunnen de belanghebben den 't wel doen 1 'T BULGAARSCHE KONINKRIJK. Niemand heeft er zich tegen verzet, dat Bulgarije zich tot koninklijk ver heven heeft. Alleen de Turken bromden wat, maar dat was al. De Bulgaar sche regeering h >eft nu bij haar volksvertegenwoordiging, de Sobranje, het voorstel ingediend, tot bijeeuroeping van een groote Natio nale Vergadering, die tot taak zal hebben eenige punten van de consti tutie te wijzigen en eenige zuiver vor melijke veranderingen goed te keu ren, noodig geworden tengevolge van Bulgarije's verheffing tot onafhanke lijk koninkrijk. Belangrijker zaken heeft DE GRIEKSCHE VOLKSVERTEGEN WOORDIGING te behandelen. Woensdag werd de zitting der Ka mer geopend. De minister van Justitie legde een door hem bewerkte leiddraad over. te gebruiken bij de behandeling der artikelen van de Grieksche grondwet, welke voor herziening In aanmerking komen. Hierop deelde de minister-president Venlzelos aan de vergadering zijne Inzichten mede, omtrent het nieuwe tijdperk, dat voor Griekenland aan breekt en maande de Kamer tevens aan, het werk der nvisie ernstig en hoopvol onder handen te nemen. TURKU E EN KRETA. Een Duitsch blad verzekert, dat Turkije besloten heeft, alle Kreten- sers als Ottomaausche onderdanen te behandelen en een commissaris naar het eiland te zenden, om de militie- lijsten op te maken. Daarmee zullen de eilanders wel geen genoegen nemen. Maarzul len ze er veel tegen kunnen doen Aangaande DEN OPSTAND IN YEMEN is weinig nieuws. Men verneemt, dat de mobilisatie van oude Turksche lichtingen voor den veldtocht in Yemen moeilijkheden oplevert De mannen zeggen, dat zij niet willen komen, voordat.. de nog uit den tijd van Abdoel Hamid achter stallige soldij is uitbetaald I Er zijn op hot oogenblik dan ook niet meer dan 5000 man voor Yemen beschik baar. Over DE PEST IN CHINA komen niets dan treurige berichten. In een Russisch blad is een brief opgenomen van een bewoner van Kharbln, de ivlandsjoerijsclie stad, die zoo hevig door de pest geteisterd wordt. We lezen „Het zal niet lang meer duren, of men zal geen schrede meer op straat kunnen doen, zonder over een lijk te moeten heenstappen. In de Chiueesche stad Foesjiatien, waar de ziekte voor ongeveer ander halve maand zich voor het eerst ver toonde, sterven thans 400 personen per dag en Foesjiatien ligt slechts één en een kwart K.M. van Kharbln. Eiken dag sterven in onze stad 25 tot 30 personen, meest Chineezen. Tot de Europeanen, die aan de gevreesde ziekte ten slachtoffer zijn gevallen, behoort dr. Fresny, een Franschman, die getracht heeft de pest te bestrij den. nxaar zijn pogingen heeft moeten opgeven wegens do buitengewone on verschilligheid der Chineezen. Toen hij te Kharbin was teruggekeerd, nam hij zijn intrek in het Grand Ho tel, in het midden van de stad. Daar bemerkte hij reeds spoedig, dat ook hij aangetast was en hij liet zich dus overbrengen naai' de pest-barakken, waar hij na korten tijd overleed." In het buitenland wordt er aan ge dacht. China en Rusland bij de be strijding hulp te bieden. Ook in Bel- git. In de Kamerzitting antwoordde de minister-president op een desbe treffende vraag, dat de regeering de quaestie, om het Russische gouver nement ter hulp te komen door een krediet ter bestrijding der pest, in overweging zal neiuen, maar dat offi cieels inlichtingen nog ontbreken. wasgroote gala-élite-parade-voor- stelling. extra uilgekozen nrogram- ma Vijf nummers Lachen! Lachen! 1. De ontvluchte Boef ci de Justitie bedrogen 2. In den uitdragerswinkel, of De Jacht naar een mlllioen 3. Op liet Commissariaat van politie of In den slaap leert men zijn vrien den kennen 4. Bij den tenor Sopranellt, of Wacht u voor de kwade vrouw l; 5. De beloonde Deugd, of Eindelijk gevonden 1 Morgenavond om 8 uur geheel nieuw programma I Er Is veel gelachen en na elk num mer werd er geapplaudisseerd. Om elf uur was de bioscope afgedraaid, en gingen wij naar huis. Voor iemand, die van oen bioscope-voor- stelling houdt, kunnen wij deze op nemingen van Achard zeer aanbeve len I Ze zijn minstens even do) als die van Alberts frères of van Pathé. En de figuren trillen niet, wat bij al die overvloedige beweging aehter het voetlicht tenminste een rust voor de oogen is. In ernst, veel meer dan een bios- cope-vooratelling was deze vertooning van Achard eigenlijk nietzij was in het soort doller dan dol 1 Het niet talrijke publiek beeft zich geamuseerd en aangezien de oprechte reclame- biljetten niets meer hebben beloofd, kunnen wij tevreden zijn. De inhoud van „Le Million" Die is onschuldiger, dan van het stuk, waarmede de Duitschers hier 1.1. Maandag zijn geweest. In het Montmartre-kwartler wonen op een atelier de drie vrienden Mi chel. Prosper en Champaubert, ge lukkig en zorgeloos als Sandy, Taffy en Billy zaliger. Ook een Trilby man keert niet, al heet de edelmoedige, weinig eischende vriendin in dit stuk op zijn Fransch Béatrice. In net eerste bedrijf, als Béatrice alleen is, komt onverwachts een on bekende naar binnen stormen, een familielid van Axsene Lupin, die duor de politie achtervolgd hulp vraagt aan het zachtaardig vriendin netje van den scuüder MicheL Bea trice werpt hem een scnildersjasje toe en ula de politie verschijnt, slaat de geniale boef, rustig als een tweede Matthys Maris, met het palet en het jxnseel in de liaud voor den schilders ezel. Hij is gered en wanneer hij even later vertrekt, verzekert hij zijn wel doenster, dat als zij ooit zijn hulp noodig heeft, zij zich maar heeft te vervoegen bij Thomas Crochard, rue des Vieilles—Haudnettes, no. 23. Nauwelijks is hij weg, of Champau bert verschijnt met de trekkingslijst van de loterij om het millioen. Goeie genade 1... op 27009, het nummer van Michel is de prijs gevallen! Algemee- ne vreugde! Waar Is het biljet'? Waar is bet nummer? In de jas van Michell Waar is de jas? Aan het lijf van Tho mas Crochard! Nu begint de jacht om het millioen. Men holt naar den uitdragerswinkel in de rue des Vieilles Haudriettes. Te laatl Crochard heeft de jas zoo juist verkocht aan den tenor Sopronelll, van den voorbijsnorrenden tuf-tuf. Twee hohderd Parijache apachen on der aanvoering van Thomas Crochard zijn noodig om de auto te achterha len; de Jas wordt gered en de edel aardige Béatrice ziet als vrouw van een milliunnair haar trouw en haar deugd beloond. Labiche heeft In „Un Chapeau de paille d'Italié" ook een dergelijke jacht gegeven, maar... Labiche was op zijn eentje geestiger dan Georges Berr en Marcel Guillemaud met hun beiden. Het spel was vrij middelmatig. De Franschen zijn nu eenmaal geboren tooneèlsp'elers en zij bewegen zich altijd wat losser en vlugger dan bun Hollandsche collega's, wat ook giste renavond weer opviel. Maar veel bij zonders was dit troepje toch niet. Juist getaxeerd: een derde rangsge zelschap uit Brussel. Maar voor een bioscope-voorstelling werd ook niet veel meer verlangd. Achard speelde de vrij onbelangrijke toI van commia- saris van politie. Als wij dan nog de heeren Camus en Mercier Prosper en Crochard noemen, gelooven wij onzen plicht naar behooren te hebben vervuld. J. B. SCHUIL. ORGELBESPELING ln de Groote- of SL-Bavo-kerk te Haarlem, op Dinsdag 14 Februari, des nam. van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga No. 2, Men delssohn. 2. Andante,. Niels W. Gade. 3. Sonate, J. Lemmens. a. Allegro moderato* b. Adagio. c. March© pontificale. d. Fuga. 4. Andantino, W. Volckmar* 6. Ave Maria, Max Reger. (Jit de Rechtszaal VAN SCHOORSTEENMANTELS. De steenhouwersknecht J. J. v. d. L. heeft te Llsse. toon hij werkte bij den steenhouwer Leendert Boot aldaar, op 10 November van het vorige jaar, drie marmeren schoorsteenmantels beschadigd, door er diepe krassen in te geven. Daarvoor stond L. gisterenmiddag terecht. HO bekende en zelde de daad begaan te hebben, omdat hij door zijn baas „ten onrechte uitgemaakt was". Dus om zijn woede te koelen I Mr. Hoyer achtte deze beschadiging een ergerlijk staaltje van sabotage en eischte 8 maanden gevangenisstraf. VERONTWAARDIGDE PLEEGVADER. Op 10 November van 't vorige Jaar Het me}. A. Uzerdraat, onderwijzeres aan de openbare lagere school te Zandvoort, het pleegdochtertje van Arie van D. nablijven. Daarover ont stak de pleegvader in groote woede. Hij ging naar 't schoolgebouw en wil- de dat zelfs na daartoe driemaal te W noo<llS ha<1 ï°°r r°' in,,ijn - niet verlatöi. „La Vie de Bohème Dan maar weer j Het kind nam hij ten slotte niee. op den zoek naar Sopranellil De pleegvader, die nu als bekiaag- Het is niet meer noodig, want de de terecht stond, zei, dat hij 't kind politie verschijnt en, handig als de noodig bad, daar hij anders niet op vertegenwoordigers der Justitie in el- 1 "W »,.«rk k°??°tt .kon' ke Fransche klucht, rekent ze Michel Stadsnieuws HET TOONEEl LE MILLION, comédic-vaude- ville van Georges Berr en Marcel Guillemaud. Wij hebben gisteren de Cinemato- grnaf in den Schouwburg gehad. De groote, hei-kleurige reclame-platen met 't geheimzinnige „numéro 270091" had impressorio De Haan voor een paar dagen van het Bioscope- theater op de Markt geleend. Het en Champaubert in; de twee vrien den moeten mee naar het bureau, on der de verdenking van te zijn: Tho mas Crochard, de tweede Arsène Lu- pinl ln het derde bedrijf zijn wij op het commissariaat van politie, waar de agenten weinig anders doen dan smousjassen en slapen... enfin, zocals zij doorgaans doen in kluchten van Fransclien oorsprong. Wanneer Mi chel en Champaubert ontsnapt zijn, gaat de jacht weer ongestoord door. Bij den bewusten tenor vindt men eindelijk de gezochte jas, maar So- pranelli, die op het punt staat om naar Amerika te vertrekken, is niet genegen haar af te staan en er is heel wat vrouwenlist voor noodig zie 4e nummer: Wacht u voor do kwade vrouw! aleer Béatrice de jas met het gelukkige nummer in handen krijgt. In triomf gooit ze het klee- -dingstuk uit het venster naar bene den, waar Michel en Champaubert 't zullen opvangen... helaas, het nood lot wil, dat juist een automobiel pas seert, en de jas verdwijnt op de kap Het verband tusschen beide bewegingen bleek niet duidelijk. Een andere onderwijzeres kwam verklaren, dat de Zandvoorters mee- nen op school de baas te zijn. De on derwijzeressen hebben mets in te brengen. Up die manier gaat natuur lijk geheel haar prestige verloren. Mr. Hover eischte tegen Van D. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. ONEERLIJKE DIENSTBODE. De dienstbode van mevr. V. te Bloe- mendaal. Jac. L- de W. heeft tus schen 1 Mei en 26 October eenige voorwerpen, een schrijfportefeuille, oen witte blouse, drie leesboeken, on dergoed en twee portretten, alles toe- bëhooreude aan mevrouw, weggeno men. De diefstallen kwamen door een toeval uit. Gistermiddag moest de dievegge terecht staan, maar zij was niet verschenen. Mr. Hoyer eischte, met 't oog op het ziekelijk gestel van 't meisje, 4 dagen gevangenisstraf. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. UIT DEN RAAD. Onder presidium van den burge meester, Mr. D. E. van Lennep, ver gaderde gisterenavond Heenistede's vroedschap. Alleen <ie heer Van Hou ten ontbrak op het appèl Alvorens met de afwerking Yan de agenda een begin te maken, richtte de VOORZITTER zich tot den heer Hoeker, die. na een ernstige zb doorstaan te hebben, thans weer voor de eerste maal aanwezig was. Mr. Van Lennep sprak de hoop uit, dat de herstelde nog langen tijd voor zijn gezm mocht bewaard blijven, en dat hij nog vele jaren mot ijver en lust de belangen van de gemeente zou blij ven dienen. (Applaus). Als eerste punt kwam vervolgens aan de orde de reorganisatie van de brandweer, waarover we reeds uit voerig berichtten. Veel bespreking lokte deze zaak ook thans niet uit. De Raad bleek van de noodzakelijkheid dar harvorming wel overtuigd. Alleen bij de verordening op de vrij willige brandweer maakte de heer VAN DEN BERG een opmerking. Dit raadslid vond het minder juist, dat de opper-brandmeester een salaris van 100 en de secretaris slechts een van 125 per jaar geniet Spreker meende, dat aan de functie van secretaris nog wel eenige werk zaamheden verbonden zouden zijn. Hij was van oordeel, dat, als men toch f 125 wilde besteden, 75 voor den opper-brandmeester en f 50 voor den secretaris een betere verdeeling zijn zou. De VOORZITTER deelde mee, dat B en W. hun licht hebben ontstoken bij de gemeente Bussum, waar de opper-brandmeester niet minder dan f 300 ontvangt. De secretaris zeide spreker zal waarlijk niet zooveel te doen hebben. Het was de bedoeling om een der secretarie-ambtenaren met werkzaamheden te belasten. De heer VAN MEEUWEN merkte nog op, dat de opper-brandmeester vee! grooter verantwoordelijkheid draagt. Terwijl deze altijd bij eéu brand tegenwoordig zal moeten zijn, kan de secretaris waarschijnlijk wel rustig thuis blijven. De heer Van den Berg zwichtte, en zette zijn meening niet m een voor stel om. De VOORZITTER deelde nog mede, dat de huidige toestand tot 1 Mei van dit jaar bestendigd zal moeten blij ven. omdat men anders niet klaar komen kan. De brandweer-voorstellen gingen er zonder verdere discussie door. B. en \V. stelden vervolgens voor, den toren op het Ned. Herv. kerkge- buuw te onttrekken aan den pubiie- ken dienst en hem te verkoopen voor de som van 1 aan de Ned. Herv. Ge meente. De heer VAN MEEUWEN dacht nog aan de brandweer en natuurlijk ook aan brand. Die gedachte ontlok te hem de opmerking Maar als er nu eens brand komt, zal dan, zooals vroeger, de klok geluld kunnen wor den Het zou misschien wel goed zijn. als die verplichting voor de Ned. Herv. Gemeente in de acte van over dracht stond. De VOORZITTER was van oordeel, dat luiden toch niets geeft. Het is volkomen onnoodig, zelfs is het met nuttig. Want het luiden roept maar nieuwsgierige menschen op de been, die men bij een brand best missen kan. De luitjes ,die men noodig heeft, kan men ook zonder luiden wel vin den. En vervolgde spreker in de 19 jaar, dat ik hier burgemeester beu. is de klok bij mijn weten maar één maal geluid. De beer Van Meeuwen ging er nu niet verder op door, en de zaak kreeg haar beslag. Een verzoek van J. Hilgerman, om afwijking van art 15, 1ste lid, der bouw- en woningverordening voor den bouw van villa's in het Wester - houtpark. werd toegestaan. .De heer J. de Goïjer vroeg te wor den benoemd tot makelaar in hypo theken. B. en W. waren van oordeel, dat men dit verzoek niet moest toestaan, omdat de wet geen makelaars in hy- puinokeii kent, maar net College stel de toch voor, adressant te benoemei tut makelaar w assurantiën en roe rende goederen. Aldus werd besloten. Vervolgens was aan de orde voorstel van B. eu W.. om een crediet te verleeuen van ten hoogste I 100 voor aankoop van een roeü&ot en voor verdere voorbereidende maatre gelen voor een overzetveer over het Zuider Bultenspaarne lnj de Vijver laan. Dr. Droog heeft deze zaak in dertijd op touw gezeL Toch lichtie de VOORZITTER toe is zij zoo eenvoudig als ze wei lijkt, omdat o. m. een overeenkomst met H. lemmerhede, dat &au de overzijde bet Spaarnê ligt, zal nieten worden aangegaan, die de goedkeuring van Gedeputeerde Staten behoeft. De heer VAN DEN BERG geloofde Onze Laclilioek GALANTE ZWANEN. Broertje. Kijk, Truus. dat is de vader en dat ae moeder van de zwaantjes. Zusje. Hoe zie je dat zoo dade lijk Broertje. Nou zeg, die is ook goed. Het spreekt toch vanzelf, dat de dame rechts van den heer zwemt.. WIE KAATST. MOET.... In zekeren schouwburg wei kort voordat de voorstelling begon, terwijl de voor deu aanvang bepaalde tijd reeds lang verstreken was. op de bo venste galerij een geweldig alarm en geschreeuw gehoord. Iemand uit het parterre riep vol toorn en woede Houdt u stil daarboven, gff ossen 1 Eene stem van boven antwoordde hierop - Gij vergist u hierboven ia de' hooizolder, de stal is beneden. Boer. Je hebt me beetgenomen. Hel paard, dat ge mij verkocht hebt, zou geen enkel gebrek hebben. Paardenhandeiaar. Dat heeft het ook niet. Boer. En het heeft maar één oog. Paardenhandelaar. Dat is geen gebrek, maar een ongeluk. niet aan het nut van een veer. want de Schalkwij kers, die er uiteraard het meest van zouden gebruik maken, zijn maar weinigen. Liever nog zou spreker een veer hebben, dat op het hart van de gemeente correspondeer de. En dan, le meeste bewoners zijn an een bootje voorzien. Ten slotte zou spreker ook de ver antwoordelijkheid met aandurven bij ijsgang of storm kunnen in een roeiboot heel gemakkelijk ongelukken gebeuren. De heer DROOG meende, dat er heel wat meer menschen, dan de heer Van den Berg wel dacht, van zouden profiteeren. En wat de verantwoor delijkheid betreft, de te koopen roei boot is een flinke, die spreker is haar gaan bezichtigen stevig vast ligt. De heer VAN DEN BERG Ja, z'J ligt nu ook aan twee louweu I De heer HöCKEIt zou meer voelen voor een pontje, dat aan een ketting heen en weer voer, maar de VOOR ZITTER wees op de groote financiee- le bezwaren, die daaraan verbonden Ook de heer HONIG zag de behoef te aan een veer niet in. De VOORZITTER voelde persoon lijk meer voor een regeling door mid del van het particulier initiatief, dat desnoods door de gemeente met een subsidie ondersteund zou kunnen worden. Gestemd werd vervolgens over de principieele vraag, of 't op den weg der gemeente lag in gemeenschap met Haarlernmerliede een veer op te richten. De Raad vond van niet; slechts de heeren Droog, Hoeker en Van Meeuwen stemden voor. De VOORZITTER of men nog de boot wilde koupen. Maar de heer VAN W1CKEVOORT CROMMELIN meende dat men nooit Iets moet koopen waaraan men geen bepaalde behoefte heeft, al is het ook goedkoop, en zoo werd besloten de boot niet te koopen. P. G. Smit te Heemstede, vroeg op gemeentegrond een hekje te mogen plaatsen voor het Wijkgebouw aan 't Raadhuisplein. B. en W. stelden voor dit verzoek in te willigen, uiterlijk voor zoolang het gebouw voor de wijkverplegiug gebruikt wordt, en verder op de gewone voorwaarden. Het verzoek werd toegestaan. De heer DROOG had een voorstel ingediend tot het doen doorbranden van de lantaarns in de morgenuren. B. en W. hadden met betrekking tot dit voorstel een staatje opgemaakt, waaruit de meerdere kosten bleken. Thans kost de straatverlichting f 5700.20, liet men alle lantaarns branden, dan zou die komen op f 6813.80. Dat zou dus van de gemeente een groot geldelijk offer vergen. De heer DROOG vulde zijn voorstel thans aan. liet was alleen zijn bedoe ling de lantaarns te laten doorbran den gedurende, den donkersten tijd van het jaar, en wel drie maanden, FEUILLETON Naur bet Engelsch CHARLES GARVICE. 60) Eindelijk stapte tot zijn verlichting Cora de kamer binnen. Zij stond daar voor een oogenblik onopgemerkt, be halve door "hem. Hij keek om naar Charlie, die zich niet bewoog, die al- los om zich heen vergeten scheen te zijn achter dat venster Lord St. Clare, was met de pech, waarvoor hij bekend stend, dc éene deur uitgegaan cm Cora te zoeken, juist toen zij de andere inkwam. Percy stond op en ging naar haar toe. Waar ben je geweest Je thee zal wel heelemaal koud zijn. Hier is een stoel. Zijn slem, altijd onder bedwang, was als gewoonlijk, kalm, vriendelijk en vastmaar zij kon haar oogen niet tot hem opslaan, omdat haar geheim zoo luid weende in haar hartzwij gend ging zij op een stoel naast hem zitten. Heb je naar de zwanen gekeken vroeg hij, terwijl Lilian een kop thee voor haar inschonk. Ja neen, 7/ei Cora. Ik ben in het boschje geweest.». O 1 zei Percy in een vlaag van jaloezie. Met St. Clare 1 Ik zie, dat hij hier niet meer is. Neen, alleen, zei Cora, terwijl zij met moeite haar oogen tot hem op sloeg. Het was laat, en... Waarom aarzelde en beefde zij Ja, zij beefde, want toen hij haar de thee aanreikte, viel het fijne kopje, niet veel dikker don de vleugel van een vlinder uit haar hand. Wat spijt mij datzei zeeen van die mooie kopjesEn u heeft er zich stellig aan gebrand... Aan koude thee, zei hij, terwijl hij zich bukte om de scherven op te rapen. Je hebt je eigen japon bedor ven, en zoo wordt je zelf gestraft of liet ik het vallen Mier James, neem dat weg.... En hij koek rond naar een knecht Terwijl hij dat deed, stierf de glim lach op zijn gelaat weg en maakte plaats voor een ernstig vragenden blik, want voor het open venster ver scheen het vreemde schouwspel van drie mannen, blijkbaar pogende, om half door dwang half door overre ding toegang te verkrijgen, hetgeen drie of vier bedienden met kracht wilden verhinderen. Alle gasten luis terden sprakeloos en onbewegelijk met verbazing. Percy stond op, liep de kamer dwars d or, en bewoog de bedienden op zij te gaan. Wie zijn die menschen vroeg hij. Toen plotseling veranderde zijn manier van doen, want toen de hee ren binnentraden, herkende hij twee hunner Mr. Jackson, de Yankee en Graaf Hudspiel. De derde was een man met een ongunstig uiterlijk, die het onmiskenbaar stempel droeg van een advocaat van den tweeden rang. Dit drietal maakte nu alsof zij het vooruit afgesproken hadden, een be leefde buieing, en stelde zich in posi tie met den rug naar de deur. Van Graaf Hudspiel viel op te merken, dat hij al te zorgvuldig vermeed om naar de theetafel te kijken; en Mr. Jack son vestigde zij n oogen met een scher pen, triomfanlelijken blik op Cora Cora met doodsbleek en vertrokken gelaat. Wel, mijnheer, wat komt u hier doen vroeg hij. Wel, Graaf Vering, zet de Yan- ke. terwijl hij met zijn hoofd knikte; dat is in elk geval een vraag op don man af. Ik en mijn vrienden.... Eén hunner herken ik als een valschen speler, die enkele avonden geleden door eenige heeren om die reden de deur is uitgegooid, zei nu Percy met groote minachting. Na die woorden aan hun meester, kwamen de bedienden dadelijk toege schoten maar Percy weerhield hen van een aanval. Neen, zei hij, hij mag blijven maar niet in de nabijheid der dames. De bottelier, die ook was biuuenge- koinen, duwde den graaf dichter naar de tuindeur, alsof hij een of andere besmettelijke ziekte had en toen gaf Percy door een handgebaar te ken nen. dat Mr. Jackson kon voort gaan. Ik en mijn vrienden een hun ner is een man van rang en stand, dien u lichtvaardig heeft beleedigd zijn hier. Graaf Vering, om een wet telijke aanspraak te laten geiden op een jong meisje, dat gij hebt ont voerd een aaiispiaak, die wij vol komen wettelijk in orde hebben laten maken, en die wij, zoo noodig, hier met alle kracht en maclil van de wet, zuilen laten gelden. Er volgde een gegons van opgewon denheid, verbaziug en niet willen ge looven, terwijl de advocaat een rol perkament uit zijn zak nam en het met een dreigend gebaar openvouw de. Toen maakte Lilian Devigne van de gelegenheid gebruik, en opstaan de liep zij op Percy toe. Lord Vering, wij zullen allen gaan en toen zij zweeg stonden al len op. Percy stak zijn hand op. Inte gendeel, zei hij, ik zal heel dankbaar en vereerd zijn als u wil blijven ten minste totdat wij wat meer van deze menschen gehoord hebben. Eén oogenblik aarzelden de gas ten daarop gingen zij weer zitten, Lilian liep op Cora toe eu drukte haar geruststellend de hand. Nu, zei Percy, tol den Yankee gekeerd, vóórdat u nog verder gaat met deze grap of dit drama, als u het zoo wilt noemen wil ik u in tegenwoordigheid van getuigen waar schuwen, dat als u duor woord of daad iets strafbaars verricht, de wet u die straf ten volle zal toekennen. Ik zal geen genade gebruiken. U zal eerder genade voor uzelf noodig hebben, mvlord, zei hij. met kalme onbeschaamdheid. Ontvoering is een strafbaar feil, zoowel in Ame rika als in Engeland, en ik beroep mij op de wet. Daarom I Percy glimlachte grimmig. Laat ons voortgaan, zei hij. Nu ik deu aard van uw boodschap ken, zou ik ook deu naam en beschrijving wel willen kennen van de persoon, die ik ontvoerd moet hebben, en uw rechten om aanspraak te laten gelden op die persoon. De naam is Cora, een Indiaansch meisje, dochter van Tahitari, kleindochter van een oppei hoofd der Modoes, Zwarte Havik genaamd op het oogenblik van uw ontvoering der tien jaar oud een burgeres van Vareenigije Staten, en on<" ming van de Amerikaan sche repu bliek, waarvan u haar gewelddadig en onwettelijk ontvoerde oti stal, zei de Yankee. Even zwijgend uit gebrek aan adem, wendde hij zich tot don advo caat, die zijn perkamenten rol ont vouwde en de aanklacht voorlas, de beschrijving van Cora, het verslag van het tooneel in de herberg midden in de bosschen, en eindelijk een reeks van volmachten en bevelschriften om haar weer op te eïschen, behoorlijk onderteekend dc*r Ameriknnnsche en Canadeesche overheidspersonen. Het was overweldigend, schrikaanjagend en sloot even mooi als een huwelijks- ring. Eenige Indianen, naaste bloedver wanten van Cora, hadden beèedigdo verklaringen afgelegd en oudertoe- kend van haar verlies en van hun ver zoek om haar weer terug te brengen. Magistraten hadden schriftel k be weerd, dat zij ontvoerd was met het doel, om huar publiek ten toon te stellen, en dat haar terugkomst nood zakelijk was voor den vrede en het welzijn van de Indiaansche eigen dommen document na document, verklaring na verklaring beschreef haar, haar leeftijd, twee kenteekenen op haar arm haar geboorte, bloed verwantschap haar leven tot op den dag van haar vlucht en haar redding 1 door Percy(Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5