Is Inrtjes-MnMiin noemde net een heerlijk teelten, flat nu de gomeénten komen tot gemeen schappen jken arbeid. Daarna gaf de heer Middelkoop liet woord aan den heer TIHEL. Deze zotte de aanleiding tot deze bespreking uiteen, nl het plan •vier gemeenten om een Gemeenschap pelijke waterleiding te stichten. Dit plan is niet uit de lucht komen vallen, het is de sluitsteen geworden op de voor-geschiedenis van zaak, een soort van waterleiding-oor log tusschen Haarlem en Bloemen- daal. Er is eon leant In deze zaak tegen Haarlem gekeerd. Er klinkt geen kreet „Kehnemerland vereeinigt u!", maar een kreet „Los van Haar lem!" Dit heeft spreker getroffen, dat de vier gemeenten Bloemendaal, Velson, Schoten, Bennebroek zich hebben ge combineerd tegen Haarlem. Msr. Tihiel betreurt dit en acht het zaak van alle betrokkenen, in de eerste plaats Haar lem zelf, om deze aangelegenheid na der te bezien. Een oer-IIaarlemmer kan zich op 't standpunt plaatsen, dat wij een wa terleiding hebben en met onze water leiding geen nood hébben. Wel heeft men veel kwaad van de Haarlemsche waterleiding verteld. Daarop zal spre ker straks terug komen. Maar Haarlem heeft geen nood, dus kan men redeneeren: „Wat gaat het ons aan, wat men in de nabnrige ge meenten doet.' Maar Haarlem Is geen eenheid op zich zelf, los van zijn buren. Wij zit ten aan de omliggende gemeénten vast. Daarom la het belang van de om liggende gemeenten ook het belang van Haarlem. Deze laatste is geen eenheid, herhaalt spreker, doch een deel van een economische eenheid. De grenspaal op den Zijl- weg, moge de grens aanwijzen, waar de Haarlemsche verordeningen ophou den, niet wijst zij aan de economische grens. Die ligt veel verder, verder dan de bij de voorgenomen annexatie voorgestelde grens, zij omvat geheel Kehnemerland. Niet alleen bestaat er een economi sche samenliang tusschen onze Ge meente en de nabuirige dorpen, ook behoort er te bestaan een samenhang van bestuur. Er is geen onderdeel van Gemee'n- tezorg, dat ec-n der gemeenten afzon derlijk voldoende kan behartigen. üijv. de verkeersmiddelen. Deze vergemakkelijken den samenhang door vervoer van personen en goede ren. Spr. wijst op de tramverbindin gen. Haarlem heeft in dit opzicht vol doende verbindingsmiddelen. Maar deze verbindingen zijn tot stand ge komen zonder samenwerking der ge- meenten. Mr. Thiel vestigt hier de aandacht op het niet doorloope'n van de nieuwe electrische tramlijnen naar het noorden en zuiden. Aan de grens zal éêff meter gaping blijven. Die meter gaping is voor spreker een symbool voor het ontbre ken van de samenwerking der ge- meeuten. Die gaping is ook een pas kwil. Spr. wil daarmee niemand cri- tiseoren. Hij zelf heeft voor die pa ping gestérad en zou er morgen aan den dag weer voor stemmen, omdat het niet anders kan. Want de Hol- landsehe Spoor geeft o'ns niet, wat wij noodig hebben. Zij, heeft geen oo- genbli kgedacht om ons te helpen aan 't geen, waaraan wij behoefte hebben, een z.g. Vorortsverkehr, een verbin ding tusschen het centrum Haarlem B'n de omgeving. De Hollandeche Spoor wil aanleg gen ecu electrische spoor van Rotter dam over Haarlem naar Alkmaar rmgsdiensi op levensmiddelen en zegt dat de Bloemendaalsche Gezond heidscommissie meewerkt, om veror deningen als de melkverordening, ook in do omstreken ingevoerd te krij gen. Dan spreekt Mr. Thiel in dit ver band over bouw- en woningtoezicht, uitbreidingsplannen en Gemeentebe drijven. Over het Electrische bedrijf zal spr. het niet henben, want de Kenneiner Electr. Mij. heeft de om liggende gemeenten reeds als afneem- sters. Haarlem vindt daaT dus geen afzetgebied meer. Maar wel spreekt Mr. Thiel over de Gasfahriek. Al wordt er wel eens kwaad van onze Gasfabriek gespróken, toch is dit ©en eerste klasse fabriek. Maar dit hin dert spreker steeds, als hij in de Gasfabriek kwam. nl. dat aan den overkant van het Spaarne een gasfa- briekjo van Schoten etaat. Dat din getje had daar nooit mogen komen. Het is een voortdurende en walmen de aanklacht.... Tegen wie, zal spre ker niet uitmaken. Ook Heemstede heeft zoo'n fabriekje. Spreker noemt deze fabriekjes „stukken zonde van degenen, die niet zijn gekomen tot samenwerking". Dat die fabrieken er niet hadden behooren te komen, be wijst het feit, dat Haarlem gas kan leveren aan het vorder verwijderde Velsen. Samenwerking behoordo zijn. Heeft die samenwerking geen be zwaren vraagt spreker. Mr. Thiel meent, dat die bezwaren wel zeker bestaan. Er is ©en zeker antagonisme tusschen Haarlem en de omstreken, speciaal tusschen Haarlem en Bloe mendaal. Dat antagonisme komt ook elders voor, waar men toestan den heeft, als hier. De oorzaak vap dat antagonisme is volgens spreker deze De dorpen rondom de steden zijn van onbeduidende plaatsjes kleine stadjes geworden. Dat zijn zij kunnen worden .omdat zij, wat men noemt de beste sappen aau de steden onttrek ken, nl. de" forensen. Dat zag men in de steden met leede oogen. Zoo is er een periode geweest, dat Haarlem zich onttrok aan samen werking met de omstreken. Dat was niet bepaald een systeem, meent snr. Deze periode is men thans te boven, in elk geval behoort die periode uit to zijn. In dit vroegere tijdperk heeft men de bewoners der omstreken, die gas en water van Haarlem namen, anderhalf inaal den gewonen prijs laten betalen. Men liet dien verhoog den prijs betalen, omdat men zeide, dat, als men. door buiten te gaan wo nen, minder belasting betaalde, men op deze wijze behoorde bij te dragen in de lasten der gemeente. Mon hoeft gemeend, dat do trek naar buiten het gevolg is geweest van de zucht om minder belasting te be talen. Dit bestrijdt spreker. Veeleer meent hij. dat de begeerte om buiten te leven zelf de oorzaak is, dat men de steden gaat verlaten. Er is een ster ke opleving van liefde voor de na tuur. Dit wordt veroorzaakt door het mooie onderwijs in de natuurlijke historie en in de hand gewerkt door de betere verkeersmiddelen, sport, enz. Spreker erkent, dat dit buiten-gaan wonen niet aangenaam is voor een centrum als Haarlem. Maar dit mag aanleiding zijn, dat men dien trek naar buiten belemmert Uit een algemeen oogpunt moet dit juist wor den toegejuicht, in dit verband wijst spreker er ook op, dal men buiten veel aangenamer woont, dan in de stad, onder dezelfde voorwaarden. De Gemeenten moeten dan ook de ze zaak niet alleen van een fiscaal standpunt bezien. Spreker geeft toe, dat een eind zal moeten komen aan de idioterie, dat iemand een f 500 min der belasting betaalt, indien hij een honderd meter verder gaal wonen. Haarlem heeft dat standpunt verla ten en in de laatste jaren verschillen de besluiten genomen, die van goede gezindheid tegenover de omstreken getuigen. Een Bloemendaler zal dit mis schien niet dadelijk toegeven maar een Heemstedcnaar wel. Spreker zet dit nader uiteen. Haarlem was eige- naar van verschillende wegen, vaar- Maar wij Min go™ KM om I ta im(iu I. j»m. B«» stede. Toen de Gemeente Heemstede met de eleeiriscue tram naar Kotter- jj gaefabriek ging maken en er dam of Alkmaar te gaan, wij heb- dufl belanv bij had, eigenares te wor- ben behoefte aan het Vorortsverkehr. j den van de wegen enz., om daarin Had men samenwerking tusschen gasbuizen te kunnen leggen, heeft de Gemeenten gehad, dan hadden zij Haarlem zijn eigendom, zonder daar- R,n,ik ftAn verkeer kunnen totvoor vergoeding te vorderen, aan 4UlK Heemstede overgedragen Spreker legt stand brengen. Dergelijke tramverbin-Gr den nadru,k op> dat Haarlem deze dingen door samenwerking der ge- vvegen had kunnen behouden, had 't meenten, heeft men tusschen Lonne- Heemstede dwars willen zitten. Enschedé en van Venlo uit. Als straks in 1913 de telefoonconces- »je afloopt is er wederom samenwer- Dat, Haarlem dit niet heeft gedaan is een bewijs, dat onze Gemeente geen antagonie meer koestert tegen de omgeving. Bij die zaak heeft zich ech- king uoodig. Bloemendaal noch IlaarJter een göval voorgedaan, waarbij lem kunnen alleeai een net nemen, Bloemendaal geen blijk van zulk een want de Haarlemmers moeten met del goede gezindheid gaf. Bloemendalers kunnen telefoneeren 1 Van de Ileèmsteedache wegen had en omgekeerd. I Haarlem een stukje overgehouden, nl. Haarlem doet vee! aan hygièn* Wij hebben een melkverordening, I f]af dcM w0g ln Bloemendaal was ge- Slachthuis, een bactenologischen iegen Maar Bloemendaal zei. dat dienst, een ontsmettingsdienst. Maar i men wel dien weg wilde hebben, won- Maar wat helpen die dingen, als de neer het bovendien nog de Kleverlaan, omliggende gemeenten daaraan niets aan Haarlem hoort, cadeau kreeg, doen Dank zij het optreden van den 'j^ z™r ^ïafg^èSn heer Havelaar zijn de aantallen diph- n 20,000 aan tie Kleverlaan ten terie-gevallen belangrijk beperkt. (koste gelegd, 't Wa9 als wanneer Maar wat baat dit als men in hetiemand, wien men een sigaar presen- Sciioterkwarlier niet dergelijke maat- teert, zou zeggen „Ik wil wel die si- regelen neemt, als men hier in Haar lem doetl De grenslijn der Gemeente en Scho ten ligt midden in eeil straat. Wan neer nu de ontsmettingsdienst b.v. Lij een roodvonk-epidemie een huis aan den linkerkant van de straat in gaat, maar een aau den rechterkant voorbijgaat, wat geven dan de maat regelen van Haarlem? Mot het Slachthuis gaat het even- Al wordt in Haarlem al het vee in het Slachthuis geslacht, dit baat niet afdoende, wanneer de mogelijkheid openstaat, dat uit andere gemeenten ongekeurd vleesch wordt inge voerd. Met politie alleen kan men den [Invoer niet voldoende tegengaan. Voor de hand ligt, dat de omliggende gemeenten ook in 't Haarlemsche •Abattoir doen slachten. gaar, maar dan moet 'k er een kistje after-dinners bij hebben." Verder zei de heer Do Waal Male- fijt in den Raad, dat Haarlem den Aevdenhoutsweg kwijt wilde, omdat deze weg aan Haarlem geld kostte. Haarlem gaf een iweeue voorbeeld van goede gezindheid. Heemstede ging gas leveren. Tot nu toe leverde Haarlem gas en water aan de bewoners van Bosch en Vaart. Voor de Lichtfabrieken was Heemste de daardoor een klant, die f 5000 per jaar aan gas betrok, dus een goede klant. Niettegenstaande dat heeft Haariem dien klant aan Heemstede cadeau ge geven, toen Heemstede er op wees, dat het gaarne ook op Bosch en Vaart gas leverde. Mr. Thiel bespreekt thans de water leiding-zaak der omliggende gemeen- der1 Gemeentewei ia Noord-Holland en tusschen Alphen én Aarlanderveen verbintenissen zijn gesloten, om men een zaak van gemeenschappelijk belang te beheeren. Zulk een regeling bestaat dus. Hier in da omstreken heeft men den vorm van een Naam- looze Vennootschap gekozen. Daarte gen bestaan ernstige bezwaren. De overbrenging van de aangelegenheid van publiekrechterlijk terrein op dat van het privaat recht heeft ten gevol ge, dat de Gemeentebesturen de con trole voor een deel missen. Bovendien wordt het wezen van een naantl. ven nootschap voorbij gezien. Een aandeelhouder toch is alleen aansprakelijk voor het b<klrag van het aandeel. Maar zoo staat het bij een naaml. vennootschap der gemeen ten niet. Als de zaak slecht gaat, zul len zij niet kunnen zeggen, dat zij niet meer bijpassen. Zij zullen moe ten bijbetalen, anders gaat het ge- lieele dool der samenwerking verlo- Tooh geeft deze regeling zulke groo ts practische voordeelen, dat spreker over principieels en dogmatische be zwaren zou willen heenstappen. Mr. Thiel merkt hierbij onder luid gelach der vergadering op, dat het geen kleine zaak is, om de leden van vier of vijf gemeenteraden samen te brengen tot het nomen van een ver standig besluit Dit weten degenen, die ondervon den, hoe moeilijk het soms is één Ge meenteraad te bewegen tol het ne men van een verstandig besluit De spreker stipt dan nog een an dere regeling aan, nL die van het abonnement van da kleinere gemeen ten bij de grootere en betoogt dan, dat de Nederlandsche Gemeentewet niet kent een orgaan, dat een kring van gemeenten omvat, die gelijke belan gen hebben, zooals b.v. de Franscbe wet, die sinds 1890 „Syndicats des Communes" veroorlooft. Ook in onB land zouden zulke vereenlgingen van steden en dorpen tot een intercom munaal gemeentecomplex zeker aan bevelenswaard zijn. En al mogen rechtsgeleerden van den ouden stem pel zweren bij de autonomie der ge- gaal, dan zal zich 'dit offet ten, want hot is geen kleinigheid, om deze 1000 H.A. aan te koopen en fn te richten. Als het niet hoeft, dan zal men en spr. cok, heel dankbaar zijn, maar als de waterletcltagcommlssie er toe adviseert, dan zal Haarlem zich het offe rgetroosten. En dan mag in Bloemendaal op z'n achterste boe nen gaan staan, dan krijgen we het terrein toch. Spr. zegt daarbij, 'dat hij niet kan begrijpen, dat Bloemendaal zidh voor hot wagentje van mevrouw Van der Vliet heeft laten spannen. Wat veran dert de zaak, indien in plaats mevr. v. d. Vliet, Haarlem eigenaar van dat terrein is. Immers 'niets, <Laar Bloemendaal zijn bestuursrechten be houdt Verder het Interview in ITaarlem's Dagblad" besprekend, erkent Thiel, dat Haarlem aan Bloemendaal duur water heeft geleverd. Zoo'n con tract, als in 1897 is gemaakt, -zou nu niet meer gemaakt kunnen worden. Het heeft geen zin, om water te ha len uit de Bloemendaalsche duinen, dat ons zeH maar zes cent kost en dat aan Bloemendaal te verkoopen voor 15 cents. Maar vroeger kostprijs van het water hooger dan nu en thans levert Haarlem het wa ter voor 10 cent. Evenwel meent spre ker, dat Bloemendaal al lang voor dien tijd had moeten komen bij Haar lem om prijsverlaging te vragen. Dat deed het niet. Spreker zegt dan voorts, dat hij niet wist, dat Haar lem zoo onhandelbaar is geweest omtrent de verplaatsing van het me terhuisje te Overveen. Wanneer Bloemendaal water neemt van de Gemeenschappelijke waterlei ding, dan beteekent dit voor Haar lem, dat het een klant van f 5000 ver liest, een klant, die men hier op prijs stelt, maar meer niet. De Haarlem sche waterleiding, die een bedrijfscij- fer van f 200.000 heeft, zal er dus niet minder op worden. In dit opzicht is dit niet zoo'n heel groot belang voor Haarlem, maar wel dit, dat Bloemendaal een prise d'eau gaat maken tusschen de Haarlemsche en Amsterdamsche ln. Daarvan kan Voor het onderhoud: van dón weg in de beurs taston. Maar bij de K lever- laan-kwestie hoeft Haarlën» n;et toegevend Het gemeentebe stuur van Bloemendaal heeft Haarlem gevraagd, om buizen dooi de Kleverlaan te mogen leggen ten behoeve van waterlevering aan den heer Stoel, dio daar zijne inrichting heeft. Dit werd niet toegestaan. Spreker herinnert hierbij aan het opbreken van do Kleverlnan door de gemeente Bloemendaal, dat tot een kart geding voor den president van de rechtbank leidde. Mr. Tideman wijst dan op 't proef schrift van Mr. Van Leyden, waarin hij de mogelijkheid betoogt ora inet het huidivo artikel der Gemeentewet intercommunale bestuurslichamen te maken voor gemeente-complexen, en herinnert aan dergelijke complexen in Dultschland, z.g. Kreisambte. Hij zet don nog eens zijn, reeds vroeger ontwikkelde, bezwaren tegen den vorm van de naamlooze vennootschap de gemeenschappelijke waterlei ding uiteen, namelijk dat de centrale der gemeenten zal ontbreken en men het af te kleuren geval zal krijgen dat de leden der aandeelhoudersver gadering in de practijk dezelfden zul len zijn als de leden van den Raad van Beheer, namelijk de Dagelijksche besturen der gemeenten. De gemeen schappelijke waterleiding in dezen vorm zal een enorme débacle, een ontzettende strop worden. Wat het plan Kuipers aangaat, er ia nu al een tweede verbeterblad ver schenen. Tenslotte betoogt Mr. Tideman, dat het niet hetzelfde is, of de gemeente Haarlem dan wel mevrouw Van der Vliet eigenares der duinen is. Haar lem kan er een vuilnisbelt gaan ma ken, een sanatorium voor Ionglijders, kan de duinen uitgeven voor bouw terrein, enz. De heer JAN GERRITSZ wijst er op, dat onlangs een wet is aangeno men, waardoor de mogelijkheid ge opperd wordt, dat het Rijk de telefoon overneemt. REPLIEK. zijn repliek handhaaft Mr. THIEL zijn meening, dat de oprich ting der gasfabriek te Schoten geld verspilling was. Wie de schuld daar van is Mr. Tideman zogt Haariem. Dat kan zijn. Schoten en Haariem zul len wel allebei schuld hebben. Had Tideman gezegd, dat Bloemen- B fPTeaer af en to8 «v wordt, als hij iets over! BI nemend an I's houding leest. Dan ia het hem altijd, alsof hij een stuivers-; roman leest, Het eerste hoofdstuk] heet ..De Verwijdering", het tweo-J de ,,De toenadering", en het derdeV „Zij hebben elkaar gevonden". Bloemendaal is de schoonste eri rijkste bruid van Kennemerland. En) dat weet zij maar al te goed. Nu boudeert do bruid 'n beetje, zij is uit haar humeur en de Haarlemsche' „Worher" is niet soepel genoeg, weet' de wegen tot. haar hart niet zoo goed] te vinden. Maar vinden zullen zij elkaar. Spreker heeft daar goede hoop op. omdat Haarlem's Burgemeester niet alleen is de eerste Haarlemmer, maar ook do eersto Kennomeriander, die voelt voor geheel Kennemerland on zijn belangen kent. (Applaus). Tc kwart voor twaalf sloot do heer Middelkoop met een woord van dunk aan den heer Thiel voor de schltte- •Oüde rede, de bijeenkomst. van HAARLEM'S DAGBLAD O S3 tb 33 JTR een iftje zijn een •sareaaa.aE"*!., omdat do oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zeer groot is en steeds büijft siijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. Verder wijst spieker op den keu-1 ten en zegt. dat op grond van art. 121 meenten, die van jongeren datum be hoeven er geen bezwaar tegen te heb ben. Mr. Thiel komt dan tot het inter view in „Haarlem'a Dagblad", waar in de Bloemendaalsche wethouder De Waal Malefijt zijn houding in zake het Waterl eidingvraagstuk uiteen zette. Er is voel kwaads van de Haarlem sche waterleiding gezegd, meent Mr. Thiel: Wij boren niet diep genoeg en wij maken het water zoo duur. Maar niot zegt mon, dat de qualiteit van het wate roiet deugt. En dat is een der hoofdzaken. Wij hebben hier in Haarlem kostelijk water. r. Thiel becijfert dan, dat het Haarlemsche water wel 13.4 cent kost, de heer Malefijt beweerde, maar dan is het kant en klaar om gedron ken te worden. In de duinen kost het Haarlemsche water nog geen zea cent. Het is dus onjuist, dat volgens het plan-Kuipers goedkooper water ver kregen wordt. Want de 7 1/2 cent, die daar opgegeven worden, moeten niet vergeleken worden met de 13.4 cent van Haarlem, doch met de cent. Spreker geeft toe, dat bij de Haar lemsche waterleiding bezuinigd kan worden. B.v. door het bedrijf te elec- trificeeren en het oppompen vau wa ter te doen geschieden, uls er in de stad weinig stroom gebruikt wordt. Bovendien lieeft het Haarlemsche Gemeentebestuur eon commissie be noemd tot onderzoek naar de ge schiktste manier van waterwinning. Bloemendaal heeft ons een lesje wil len geven, maar wij zijn ook maar Haarlemmers en geen Bloemendalers, zegt spr. onder gelach der vergade ring. Dan komt spr. tot de onteigenings- kwestie Haarlem verzocht een. ge deelte van de duinen van Mevrouw Van der Vliet te onteigenen voor de uitbreiding van het prise d'eau. In Bloemendaal beschuldigde men Haar lem toen van imperialistische neigin gen en men deed alsof de wereld op z'n minst in dien duinhoek vergaan zou, als Haarlem dat terrein kreeg. Mr. Thiel betoogt dan, dat die ont eigening geen stokpaardje is voor Haarlem. Als Haarlem er toe over- de Haarlemsche waterleiding sdiade 'ondervinden. Het tweede belang, dat Haarlem bij deze zaak heeft, Is dat, dat men hier gemeenten gaat separeeren, die bij elkander behooren. Dat betreurt spre ker zoer. Wanneer men oen overeen komst gaat maken tusschen belang hebbende gemeenten, zondeT dat de grootste er bij is, handelt men ten nadeele van alle. Haarlem mag misschien wel eens wat uit de hoogte geweest zijn, Bloe mendaal leed aan, laat spr. het zoo noemen: overprikkeld zelfgevoel. Bloemendaal is rijk, dat weet het, en toont het ook. Het zou uit eigen middelen een eigen waterleiding, een gasfabriek, zelfs een slachthuis kun nen houwen, maar toch niet zonder belangrijke „diepboringen" te onder nemen in de beurzon der ingezetenen. Een langdurig applaus volgde op deze rede. GEDACHTENWISSELING. Mr. P. TIDEMAN komt er tegen op, dat Mi-. Thiei door den toon zij ner redevoering blijk gaf, dat er nog iets is overgebleven van de vroegere gezindheid tegenover Bloemendaal. Ook het applaus van de vergadering na sommige gedeelten der redevoe ring bewees, dut er nog iets heerscht te Haarlem van den ouden droesem. Omtrent de telefoon-concessie van Bloemendaal merkt de debater op, dat als Haarlem de telefoon-concessie beëindigt, het Bloemendaalsche net het centrale punt mist. Overigens zegt hij, dat de Haarlemsche telefoon niet op de hoogte van den tijd is. De automatische toestellen ontbreken nog. Bloemendaal nu heeft de bepa ling in het contract opgenomen, dat hot de fiell-teiefoon bevelen kan, de nieuwere vindingen toe te passen. Wat betreft de gasfabriek ie Scho ten, meent de heer Tideman, dat de stichting dezer fabriek de schuld Is van Haarlem. Dit is te erger, omdat de Haarlemsche gasfabriek van den beginne af aan schijnt ingericht te zijn op de levering van gas aan de omstreken. De kwestie met de Kleverlaan. Bloe mendaal vroeg geen geschenk van Haarlem. Mr. Thiel Is zelf van mee ning, dat een gemeente niet veel heeft aan een openbaren weg in een andere gemeente. Krijgt Bloemendaal de Kleverlaan, dan moet die gemeente daal wel gevraagd, iiad om lageren prijs van duinwater, dan zegt spre- ker, dat hij daarvan nooit iets ge hoord heeft. Omtrent de kwestie der Kleverlaan houdt spreker zijn opinie vol. Dat was een geschenk vragen. Want Haarlem moet van dio f 25.000, die de weg ge kost heeft, nog eik jaar rente en af lossing betalen. En Haarlem zond de Aerdenhoutslaan niet zoo maar aan Bloemendaal thuis, zegt spreker, want er waren vooraf onderhandelin gen gevoerd. Wat het opbreken van d© Klever- laan door Bloemendaal aangaat, spreker was het volkomen met Haar lem's Burgemeester eens, dat dit toch te ver ging. Daarom is er een rechts zaal! van gemaakt, zeer Lot persoon lijk leedwezen van Jhr. Mr. Boreel van Hoge banden, De president der rechtbank heeft toen het opbreken doen staken. Overigens meent spre ker ook, dat de Kleverlaan aan Bloe mendaal moet overgedaan worden, maar niet op de manier, die Bioe- menüaai wil. Sprekend ovei de dissertatie van Mi'. Van Leyden, zegt Mr. Thiel, dat diens betoog iiein niet overtuigd heeft dat art. 122 der Gemeentewet syndi cats des communes toelaat. Het plan Kuipers is voor een belangrijk deel overgeschreven uit het plan voor.... Zuid-Bevoland. Er zullen nog wel meer verbeterbladen op volgen, meent spreker. Mr. Thiel erkent, dut het mogelijk is, dat de gemeenschappelijke water leiding een strop kan worden voor de deelnemende gemeenten en adviseert deze, om nog eens advies over het plan in te winnen van de Staatscom missie voor de Waterleidingen, die dit gratis geeft. Heeft Mr, Tideman gezegd, dat de annexatie van de duinen Haarlem twee drie millioen zal kosten, dan zegt spreker, dat hieruit blijkt, welk eon offer Haarlem zou moeten bren gen. Spreker zegt, dat het niet juist is, dat Haarlem in de dumen kan doen wat het wil. Bloemendaal houdt zijn bevoegdheid van gemeentebestuur. I-Iaarlem zal die gronden dus nooit kunnen uitgeven als bouwterrein. Spreker protesteert er krachtig te gen, dut Haarlem de duinen voor dere doeleinden wil hebben dan voor do waterleiding. Het spijt den spreker, dat zijn toon den heer Tideman heeft gehinderd. Men stoot zich wel eens meer aan spreker's toon. (Gelach). Misschien is die toon hier wel een B a 1-mascfué Jacob van Lonnep. De prijzen, aangekocht voor het bal- masqué van „Jacob van Lenneji" orden geëtaleerd bij den heer J. Lott,gering. in de Groot© Houtstraat. De zaal zal a giorno verlicht wor den met meer dan 1000 electrische liehten in diverse kleuren. Dè elec- trischo installatie zal worden aange bracht door het electro-tech nisch bu reau van den heer Spoelstra. De jury zal bestaan uit de hoeren G. J. Feith directeur der Hcndnek de Koijscrschool, Amsterdam, J. Bron- ner, beeldhouwer te liuarlem, en H. Morckens, lid der firma Kruijmel en Merckens, atelier voor decoratieve kunst, eveneens te Haarlem. iu.1 iouAtti DE VOORDRACHTAVOND VAN ALBERT VOGEL. De heer Vogel is oen groot bewon deraar van Louis Bouwmeester. Wan neer uien Vogel m zijn kunst heeft ge volgd, dan zal dit zeker geen ver wondering haren, want er is on danks veie verschillen één slerk- opvaliende overeenkomst tusschen Bouwmeester en Vogelzij zijn bei den krachtmenschen. mannen met een overweldigend temperament. Er smeult in Vogel evenals in Bouwmeester een vuur, dat steeds weer oplaait, zoodra het maar even wordt aangewakkerd. Dit hebben wij gevoeld in sommige gedeelten van zijn „Oedipua" en „Coriolanus", en nu weder gisterenavond bij zijn voor dracht van de bekende forum-scène uit „Julius Caesar", lri zulke gedeel ten, als Vogel zich. niet behoeft in to binden, wanneer hij zich kan geven,, geheel en al, is hij op zijn sterkst dan is Albert Vogel werkelijk een groot kunstenaar. Een ieder, die den heer Vogel Corio- •iius heeft zien voordragen, zal zich herinneren, hoe hij daarin een volks massa in haar opwinding en harts tochten wist weer te geven. Het is dan ook zeer begrijpelijk, dat hij zich aangetrokken heeft gevoeld tot het beroemde tooneel uit „Julius Caesar", rin de invloed de.r demagogen op de domme, brute massa zoo ma gistraal door Shakespeare is getee- kend. Onze verwachtingen waren hoog gespannen, en laten vvtj hel maar dadelijk zeggen de heer Vo- :1 heeft in de forum-scène zeer yeel oois gegeven. Wij zagen en hoor den het volk, wij ondergingen den invloed der ophitsende woorden van Marcus Antonius mede, wij waren daar op hei forum bij Caepar's lijk tusschen de joelende menigteliet werd, zooals Vogel het voordroeg, één brok leven. Welk een virtuositeit, maar ook welk een kunstWeerga loos knap, die plotselinge overgan gen, dat vlug en zeker aangeven van de ver sol ül lende stemmen, en daar- tusschen stevig vastgehouden do twee hoofdfiguren Brutus on Mar cus Antonius. Wat hebben wij weer zijn prachtgeluid bewonderd en zijn ontzagwekkende techniek. Alleen drong zich nu en dan de vraag bij ons op, of liet tempo, waar in Marcus Anionius sprak, niet wat a) t© langzaam was. Verdrong do declamator niot op sommige oogen- blikken den demagoog Als tweede nummer kregen wij „Do Toespraak tot de hoofden van Lebak uit den Max Havelaar". De heer Vogel diroeg deze zittende aan een tafeltje voor, zooals ook een assistent-resident, de vertegemvoordi- van het Hollandsch gezag, dit op Java zou doen. Hij deed het daarom ook zonder eenigen pathos of over dreven stemverheffing, hij sprak met, juist begrip van de eigenaardige positie van den bestuursambtenaar Indic eenvoudig, rustig en waardig, maar toch steeds met sym pathieke warmte en diep gevoel. En Vogel hoeft daardoor zeer veel be reikt. Welk een schakeering ondanks de groote soberheid w5j hebben den heer Royaards eenige jaren geleden dezelfde toe spraak op een Multatuli-avond hoo- ren houden, en wij bleven er koud en onverschillig onder. Misschien door dat wij in Indië zijn geweest, vonden wij het toen holle rhetoriek wij )>e- grepen. dat de Inlander nauwelijks naar zoo'n toespraak zou luisteren. Maar zooals Vogel hoar voordroeg, werd liet opeens iets anderswij voelden plotseling den indruk, welken deze woorden op de hoofden van Le- gemaakt zouden hebben. Hij dwong tol luisteren en ontroerde. Het was héél, héél mooi a de pauze droeg de declamator een korte inleiding „Het Minne- tooneel in Matho's tent" voor, een fragment uit Flaubert's Salèmmbo, in een zeer goede vertaling van II. van de Wal, den dichter van Koning Svend. Het is een stuk, vol zwoele passie en verteerenden hartstocht, dat door Vogel kleurrijk en met gloeil werd voorgedragen. Het was een waardig slot van dezen mooier» avond. Het is ons een genoegen, te kunnen mededeelen, dat de heer Vogel hier dezen winter nog eens denkt op te treden en wel in den Schouwburg met het drama „De Verloren Zoon", een werk van den priester-dichter W. N. Smulders. Waarschijnlijk zal dit zijn tegen het einde van Maart. Wij roe-l pen hem een hartelijk gemeend: „Tot weerziens I" toe. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6