Uit de Omstreken BENNEBROEK. RAADSVERGADERING. Dinsdagavond vergaderden Beune- Droek's vroede vaderen, onder voor zitterschap van Mr. D. Zubli. Afwezig waren de heeren S. Roozen en I. Heemskerk. Nadat do notulen goedgekeurd wa ren, deelde de VOORZITTER mede, dat de Commissaris dei Koningin in de provincie Noord-Holland tot leden van het college van zetters herbe noemd Jtad de heeren H. v. d. Vossen en P. Bakker. Goedgekeurd door Ged. Staten wa ren verder o. m. een besluit tot het aangaan van een geldleening, de ver ordening betreffende de heffing van j-etributie-geld, de rekening en ver antwoording over 1909 en de begroo ting over 1911. De Ned. Bond van Gemeente-amb tenaren verzocht, per circulaire, de borgstellingen van den ontvanger niet hooger te willen stellen, dan het door Ged. Staten bepaalde bedrag. De VOORZITTER zei, geen motief te zien, om in den bestaanden toe stand .erandering te brengen, en de raad legde zich daarbij neer. Inge kopten was verder de bekende motie-Netscher b -.reffende het ver keer over het Noordzeekanaal met de ponten. Ook Bennebroek werd ge vraagd adhaesie te betuigen. Dc VOORZITTER was van oordeel, 'dat Bennebroek wel wat ver ai ligt; de belangen onzer ingezetenen meende spreker zullen toch werke lijk niet door de langzaamheid van het V'elsensch vervoermiddel geschaad worden. En stemme men het request, dan kon der gemeente later wel eens een statistiek-van-belangen gevraagd worden, en.... hoe die saam te stel len Do heeren REYDON en VAN 1T- TEHSUM zagen 't belang der gemeen te evenmin. De laatste was zelfs van oordeel, dat de raad ..ich met een der gelijke adhaesie-betulging zou ridicu- liseeren. Het voorstel tot adliaesie-betuiging werd vervolgens in stemming ge bracht en aangenomen met 3 tegen 2 Btcmmen. Vóór waren de heeren Bak ker, Van Lierop en Stam, tegen de heeren Reydon en. Van Ittersum De stem bureaux werden vervolgens samengesteld. Het verslag over 1910 van de Com missie tot wering van schoolverzuim werd voorgelezen. De werkzaamhe den der commissie bepaalden zich tot het houden van de gewone vergade ringen 4 malen werd aan een va der oen waarschuwing toegediend. De commissie werd voor haar be moeiingen dank gezegd. N. J. Hulsbosch had een eenigszins zonderling request ingezonden. Hij vroeg den raad maatregelen te willen nemen tegen het optreden van den gemeente-opzichter D. van Zetten, die adressant voor „schoft" uitgescholden had, waardoor hij. requestranl, zich begrijpelijk beleedigd gevoelde. Do VOORZITTER, desgevraagd, verklaarde, dat Van Zetten inderdaad het geïncrimineerde woord gebezigd hooft. Maar voegde spreker er bij er zijn dingen gebeurd, die niet door den beugel kunnen, en 't. is niet te verwonderen, dat iemand zijn ge- 'duld wol eens verliest. Meer kwamen we in openbare vergadering van deze kwestie niet te weten. Een verzoek van Th. Hoogesteyn in zake het riool aan de Sclioollaan word in handen van B. en W. ter af doening gesteld. Vervolgens was de verbreeding van öen Zwarten Weg aan de orde. De VOORZITTER deelde thans me- 'de, dat met een verbreodlng van twee meter niet zal kunnen worden vol staan. De opmetlngen van den land meter hebben aan het licht gebracht, dat het eigendom van mevrouw Wil link in 't "midden van de haag be- fint. Teu behoeve van het Talud is us meer noodig. Nu is mevr. Wil link bereid op dezelfde voorwaarden der gemeente in erfpacht over te ge ven, een strook gronds ter breedte van 2 1/2 meter, waarvan twee meter voor weg en een halve meter voor Ta lud bestemd zijn. Mevrouw Willink verzoekt dan tevens de plaatsing van -een hek. Voor een en ander, ophoo ging van den weg daarin begrepen, vragen B. en W. een crediet van ,/12W. Dit wordt toegestaan. De heeren Bijvoet hebben een schrijven gezonden, waarin zij ver klaren bereid te zijn. ter vexTireeding van den Zwarten Weg, der gemeente in veilen eigendom af te staan een 6trook gronds van 2 meter breedte. Zij nemen tevens op zich een draadaf- sluiting en scheiding te maken en den weg op te hoogen, alles te zamen voor f 1100. De heer VAN ITTERSUM ziet niet in, waarom t nu nuttig is den weg weer twee meter breeder te maken. Spr. vindt het ecu overbodige luxe en geld weggooien. De heer BAKKER vindt 't het best liet adres te renvoyeeren naar B. en \V., om praeadvies, waartoe besloten wordt. Het laatste punt van de agenda be treft de GEMEENSCHAPPELIJKE WATERLEIDING. B. en W. stellen voor welk voor stel roeds in de raden van Schoten, Bloomendaal en Velsen is aangeno men aan Ged. Staten machtiging te vragen om te regelen het oprichten en exploiteeren van een Gemeen schappelijke Waterleiding. Een zeer verwarde discussie ont spint zich over deze kwestie. De heer VAN ITTERSUM vraagt of Bennebroek, als de raad dit voorstel aanneemt, zich tot iets hoegenaamd bindt De VOORZITTER antwoordt met een volmondig,,Neen", maar de be- 'teekenis van dit „neen" dringt niet itot de raadsleden door. Integendeel werpen de heer BAK KER en STAM allerlei bezwaren.op, die 't hun onmogelijk maken vóór te sk-mmen. Alleen de heer VAN LIEROP ziet do zaak in als de Voorzitter. Als de VOORZITTER nog eens be toogd heeft, dat Bennebroek volko men vrij blijft, ofschoon zegt spre ker niemand der raadsleden. (och een eigen waterleiding zal wil-' len, wordt gestemd. B. en W.'s voorstel wordt nu v e r- worpen met 4 tegen f stem. Tegen stemden de heeren Reydon, Bakker, Stam en Van Ittersum Vóór was al leen de heer Van Lierop. Bennebroek Is thans dus uit de combinatie. Bij de RONDVRAAG stelt de heer BAKKER, die nog steeds met de waterleiding kwestie bezig is, voor, aan Ged. Staten macht:g:ng te vragen, om met X een gemeenschap pelijke waterleiding te mogen regelen. Maar de VOORZITTER vraagt te recht „Wie is die X Op een oerge- lijke vraag krijgen wij nooit machti ging. Het voorstel-Bakker wordt door nie mand ondersteund, en komt dus niet in behandeling. Toen was de openbare zitting afge- loopen. HAARLEMMERMEER. Men schrijft ons: Onze marktboom gaat verdwijnen; da's jammer! 't Was een sieraad voor Hoofddorp en "niet het minst voor on ze markt. Bij de droogmaking der Meer, door een polderjongen als waardeloos stek je achter de polderkeet geplant, heeft hij zich allengs tot een koloBsalen boom ontwikkeld. Zijn kroon beslaat een oppervlakte van 200 vierk. M. Zijn bladertooi beschaduwde ons geheele marktplein, 't Was een popu lier van eigenaardigen groei; een man kon zijn stam niet omspannen. We zullen hem missen, maar den bouw van bet polderhuis maakt zijn slooping noodzakelijk, daar hij door zijn standplaats de bouwplannen be lemmert De trek naar het Nieuwe Wereld deel, Amerika, begint weer groot te worden. De volgende maand zullen weer eenig© huisgezinnen, te samen uitmakende een GO-tal personen, groot en klein, hunne voorgangers volgen i en wel naar de nieuwe kolonie Noord- Dacofca. De tijdingen die van daar ontvan gen worden, zijn van dien aard, dat meerderen, zoowel familieleden als kennissen, aldaar ook hun geluk wil len gaan beproeven. Ook naar Transvaal zullen de vol gende maand eemge personen ver trekken, om aldaar te trachten eenig fortuin te maken. Op eeïi gehouden vergadering van suikerbietverbouwers in Noordhol- iand is besloten den aangeboden prijs van f 1U.5U per 1000 Kb., basis 14 of f 11 vast contract aan te nemen. Door dit besluit kan het contractee ren dus zijn volle beslag krijgen, VELSEN. UIT DEN RAAD. (Vervolg). Na de pauze i6 aan de orde de be spreking vaii B. e'n W.'s voorstel, aangaande do GEMEENSCHAPPELIJKE WA TERLEIDING. B. en W. verzoeken den Raad goed te keuren, dat zij aan Ged. Staten machtiging vragen om met de bestu ren van de genieenten Bennebroek, Schoten en Velsen het oprichten en ex ploiteeren van een gemeenschappelij ke waterleiding te regelen. De heer DE BOER vindt het aan een kant niet aangenaam legen dit voorstel te moeten sproken, juist om dat het de waterleiding betreft, waar naar elk met zoo groot veriangen uit ziet. Het is dan ook ver van spr. ob structie te willen voeren, maar toch moeten hem eeuige opmerkingen van het hart. We hebben liier twee rap porten, een van den heer Roelof Kui pers en een van den heer Kramers, dus va'n twee deskundigen. Eu de uit komsten, die deze heeren krijgen zijn zeer verschillend. De heer Kramers b.v. gaat uit van een dag-gebruik van 45 L. per gezin, de lieer Kuipers van een gebruik van GO L. per per soon. Wie moet men nu gelooven? En dan komt nog altijd in de eerste plaats de vraag: Wat is beter voor Velsen een eigen waterleiding of een met drie anaerc gemeenten ge meenschappelijk? En die vraag is vol gens spr. nog lang met uitgemaakt» tin spr. gelooft nog steeds, dat het eerste voor deze gemeente het beste is. Om verschillende redenen, voor namelijk om fmaiicieele. Wanneer de gemeenschappelijke waterleiding komt, zal het buizenstelsel voor Vel sen zeer duur worden. Eu ook te gen het contract rijzen talrijke bezwa ren. In verband met een en ander stelt spreker voor, hel vragen van de machtiging uit te stellen, en B. en W. uit te noodigen tegen medio Maart een nader antwoord op de principe-vraag te geven. De heer VERMEULEN zal niet op alles wat de heer De Boer gezegd heeft In gaan. Er zijn vele onjuisthe den in, b.v. de heer Kramers rekent geen 45 L. per gezin, maar per hoofd en dat verschilt met de basis van den heer Kuipers maar 15 L. Maar het gaat absoluut niet om de kwestie van de rapporten. Met de aanneming van B. en W.'s voorstel spreekt de raad zich niet uit over de vraag of eigen exploitatie of •gemeenschappelijke wa terleiding beter is; de zaak is enkel om een principieele opinie uit te lok ken van Ged. Staten, of zij er in pria- cipe voor zijn» De heer J. E. MULDER meent, dat dit niet zoo is. Spr. wijst op dc over wegingen tot dit voorstel, die alle ten guhste van de gemeenschappelijke waterleiding zijn. De heer BROK zal ook zijn stem nimmer aan B. en W.'s voorstel geven als hij zich daarmee in de verste ver te ook maar uitspreekt over het vóór, of tegen van de naamlooze vennoot-; schap. De heer ZEGEL is steeds tegen sa menwerking mei 3 andere gemeenten geweest; spr. heeft uit zooieta nooit wal goeds geboren zien worden. Ook do heer SCHUITENMAKER vindt het eveneens te prefereeren, baas in eigen huis te zijn, al zou het dan ook wat nieer kosten moeten. Voor spreker zijn stem aan het voor stel geeft, wil hij eerst een duidelijk beeld hebben. En er zijn toch ook proefboringen geweest, waaruit bleek dat er in deze gemeente uitstekend water Is. De heer VERMEULEN zegt, dat er op gemeonterrein nooit proefboringen gedaan zijn, alleen op particulieren De beer BROK merkt op, dat die grond dan toch vlak bij dien van du gemeente ligt Spr. zal met tegen B. en W.'s voorste! stemmen, omdat hij den sohijn niet op zicli laden wil, zulk een dringende zaak te willen uitstellen, maar spr. betreurt liet toch dat een dergelijk voorstel eorst nu is ingediend. De heer N'ETSCHER heeft steeds go- zegd, dat de samenwerking met de Staatscommissie voor de waterleidin gen, alleen geschikt was ora de kwes tie op de lange baan te schuiven. En de uitkomst heeft spreker gelijk gege ven. Maar nu zegt de heer Netsoher is de raad bang zich te branden .ian koud water. De Raad spreekt zich met dat vragen van machtiging nergens voor uit. De rapporten zijn slechtA studiemateriaal. Op voorstel van den hoer J. E. .MULDER wordt het woord „is" in de overwegingen, veranderd in „zou kunnen zijn", zoodat wat het „gun stig" betreft alle rechten worden voorbehouden. Over B. en W.'s voorstel wordt ver volgeus gestemd. Hot wordt aangeno men met olgeuieone stemmen op I na, die van den hoor Van Splunter. Nu gaat het vlug. Hot voorstel van B. en W. inzake de verdoeling van kiesdistricten wordt aangonomen. Overgenomen wordt in beheer en onderhoud een wegsgedeelte nabij dc spoorweg-viaducten te Velaeroord. Daar 't advies van de gezondheids commissie nog niet is ingekomen, wordt de redactie-wijziging va.n art. der melkvorordening aangehouden. Dan is oen reeks adressen aan de orde: Het hoofdbestuur van de vereeni- ging voor M. U. L. O- verzoekt eon subsidie voor de door haar af te ne men examens. De Raad gaat mee met B .e'n W.'s afwijzend praeadvies. W. F. J. Meyer c.s. verzoeken den Raad om in de dringende behoefte van bestrating en riuleering van de MoJklaan ten spoedigste te voorzien. Aangezien het voorstei omtrent dit onderwerp reeds werd aangenomen, stellen B. en W. voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. C. Engorink te Schoten verzoekt ontheffing van de rooilijn van don Rijksstraatweg voor het perceel sec tie B 1048. B. en W. stellen met het oog op den plaatselijkcn toestand voor, op dit adros gunstig to beschik ken. Aldus wordt besloten. Hot verzoek van den heer M. T. Ze gel, om bouwvergunning, lokt een lange maar onbelangrijke discussie uit tusschen de heeren Brok en Ver meulen. Met 8 legen 4 stemmen, die van de heeren Van Tuyll, J. E. Mul der, B rok on Scluii ten maker, wordt volgens B. en W.'s praeadvies beslo ten. Een verzoekschrift van de Ijsfabrie ken in zake afsluitiug van den weg beoosten de Rijks-Vischhal wordt in handen van B. on W. ter afdoening gesteld. Voor kennisgeving wordt aangeno men de mededeeling dat zuster Joh. Frounot, moeder-overste van het St. Joseph's instituut liaar verzoek om dispensatie van bepalingen der bouw verordening intrekt. De N. V. Ver. Kou. Papierfabrieken Fa. Van Gelder Li-ien, verzoekt bouw vergunning, die verleend wordt. Mr. H. Ver Loren van Themaai vraagt, voor den bouw van een land huis, vergunning om meer dan 10 M. \an den weg af te mogen bouwen. Wordt toegestaan. De aannemer J. G. ten Broeke ver zoekt, hem de leverantie van de in school B benoodigde banken op te dra gen. B. en W. stellen voor dit adres in hun handen te stellen ter afdoening. De lieer DE BOER stelt integendeel voor eon openbare aanbesteding te doen plaats hebben. Na eenige discussie wordt dit laat ste voorstel met 7 tegen 5 stemmen aangenomen tegen waren de heeren Van der Does, A. Mulder, Falck, Van Rijn en Vermeulen. De vergadering wordt vervolgens tot Dinsdag a.a. te 1 1/4 uur verdaagd Binnenland MINISTERIEELS INSPECTIEREIS. De Minister van Oorlog ls voorne mens van a. s. Maandag tot Vrijdag d. a. v. te vertoeven in de zuidelijke provinciën, ten einde zich persoon lijk op de hoogte te stellen van kazer nen en andere militaire inrichtingen en van legertoestanden in dat gedeel te des lands. De heer Colijn zal op deze inspectie- veis worden vergezeld door zijn ad judant en eenige militaire chefs aan zijn Departement. GESCHüTCOMMISSÏE. Do luitenant-kolonel der Genie Sta ten, hoofd der afdeeling van dat wa pen aan het Departement van Oorlog on de kapitein der Genie Berkhout vertrekken heden als leden der verle den jaar ingestelde geschutcommissie voor de Janus- en kustdefensie naar Frankrijk, teneinde in verband met het vraagstuk van het hodendaagsche geschut eenige inrichtingen daar te lande te bezoeken. DE „LYONS." Het stoomschip Lyons" heeft bij het zuigen op een wrak gestooten, -waarschijnlijk de „Lutiïie". Daarbij is de zuigbuis gebroken. Zoodra het weder gunstig is, worden de pogin gen voortgezet. HET FORT CHABROL. Gistermiddag is door de marechaus sees, die haar eindelijk gevangen na men, te Arnhem binnengebracht de vrouw uit fort Cbabrol te Wychen. EEN VERBETERD BERICHT. Wij lezen in de Avondpost: Het bericht van de Ned. over een luitenant, die hier een paar ton zou hebben verspeeld, behoeft een kleine rectificatie, naar ons Is gebleken. Ten eersle betreft het hier geen lui tenant, maar een hoofdofficier van een der bereden wapens. Ten twee de beloopt het bedrag geen paar ton, maar nog niet dc helft. En ten derde iieeft hier niet zoozeer een speelhuis schuld als wel een ook buiten finan- cieele zaken zeer „bekend" geldschie ter in wiens handen de officier was gevallen, on die hem een betrekkelijk Klein bedrag had geleend, dat spoe dig tot het bovengenoemde was opge- loopen door de rente. Met deze rectificatie is het bericht verder juist. GASONTPLOFFING. De toestand van den heer Velliugh te Leeuwarden, die Zaterdagavond bij een gasontploffing ernstig werd ge wond, is thans bevredigend. De ge neeskundige heeft hoop on herstel. LANGS EEN OMWEG. Men schrijft ons uit Amsterdam Iemand hier ter stede hod G Janua ri jl. een brief aan een adres in Am- sterdam gericht verzonden, met nauw keurige vermelding van zijn naam en adres nis afzender. In weerwil daarvan werd de brief i door een onverklaarbare vergissing! eerst naar Küstrin, een plaatsje aan de Duitsch-Russi8che grens, gezonden en vandaar naar Tientsin in China. Zeer verwonderd was de betrokken persoon, van den consul dor Neder landen in de laatstgenoemde plaats gevestigd, dozer dagen zijn brief, dien dij allerminst nog ver van zich waan de, met een begeleidend schrijven te rug te ontvangen. Op de enveloppe is duidelijk liet stempel Tientsin en eenige krabbels door een Chineeschen postbeambte aangebracht, te zien. DE ONDERWIJS-CIRCULAERE. Naar 't Hbld. verneemt, zal de heer Ketelaar in de raadszi.ttirig van a.s. Woensdag enkele vragen richten tot B. en W. van Amsterdam over de toepassing van de instructie der on derwijzers, inzonderheid wat de jong ste wijziging betreft Mr. H. SMEENGB. Op don 2den April zal hot 25 jaar geleden zijn, dat do heer mr. H. Smeenge voor de eerste maal geko zen werd tot lid van de Tweede Ka mer. HULDE AAN CARNEGIE. Thans heeft ook minister Talma zijn bijdrage voor de Carnegie-hulde aan de directie van den Larenschen Kunsthandel doen t.of-komen, zoodat nu allo Ministers hebben bijgedragen. Uit alle doelen van het land en van alle standen kwamen bijdragen in. Eenvoudige dienstboden zonden zoo goed haar penning als ministers en andore hooggeplaaisien. P AD V IN DERSBE WEG1N G. Ook te Zaandam is een afdeeling van de Nederlandsche Padvinders- organisatie opgericht, aanvankelijk met 40 leden. De troep wordt voorloopig geoe fend door Ainsterdainsche patrouille leiders; een plaatselijk comité is in wording. EEN PLAAT. In het Correspondentie-blad van de Vereeniging van Ambtenaren bij de Rijksverzekeringsbank van 28 Janua ri j.l. was een politieke teekening af gedrukt Op deze plaat stond Minis ter Talma in slagerscostuum te draai en aan een hakmachine, waarboven iu de redevoeringen op schrift van de Tweede-Kamerleden Marchant, Duys en V. d. Vlugt werden gestopt, terw ijl er uitkwam „Nihil". De be doeling was natuurlijk dat wat ook afgevaardigden van verschillend© richting betoogden bij de behandeling der begrooting, er tot heden niets werd gedaan tot ver bete rins; van het lot der lager gesalarieerde Bank-amb- tenaren. Het Bestuur der Bank zag in die iloat een ongepaste critiek op den ïoogsten chef van het personeel, nL 'den Minister, en heeft gemeend het Bestuur van genoemde vereeniging ter verantwoording te moeten roepen. De Minister zelf zond ©en schrijven aan het Bestuur der Rijksverzeke ringsbank, waarin Z.Ex. naar aanlei ding van die z. L hoogst ongepaste teekening verzocht, aan het Bestuur der vereeniging mede to deelen. dat hij het Correspondentieblad der ver eeniging voortaan niet moer aan zijn Departement wenscht te ontvangen. (Hbld.). WONEN BINNEN DE NEDERLAND SCHE GRENZEN. Een der Twentsche corresponden ten van 't Hbld. schrijft In verband met waarlijk „be langwekkende cijfers", verzameld door den heer Terkuile te Enschedé, welke cijfers een treffend beeld ge ven van de economische toestanden in ons land en Duitschland, meenen we te moeten wijzen op 't nu zeer ver klaarbare feit, dat honderden en hon derden arbeiders, die dagelijks werk zaam zijn in de fabrieken te Gronau en Glanerbrucke, onder de gemeen ten Losser en Lonneker hun wonin gen hebben doen bouwen. Deze arbei ders, voor een zeer groot deel van el ders, b.v. uit Frieslands Zuidoost hoek. afkomstig, hadden onder gelijk staande levensvoorwaarden zich heel wat gemak kunnen bezorgen, zoo zij hun woningen in Gronau, veel dichter bij hun dagelijksche werkplaatsen, hadden gekozen. Zij deden dit ech ter niet; ze hebben er gaarne dage lijks een tocht to voet, per fiets of per trein voor over, om te kunnen profi- teeren van de goedkooj?ere levensbe hoeften in die Nederlandsche grens gemeenten. Zeifs zijn er onder deze arbeiders vele Duitschers, b.v. uit de Rijnprovincie, die naast de Neder landers op Nederiandschen bodem zijn gaan wonen. Er worden door fa brikanten te Noxdhorn voor hun ar beiders zelfs woningen gesticht onder de gemeente Denekamp. De slotsom t rekke men zelf. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Nleraandoeoingen zijn ernstig. Lijdt gij aan rug- of lendenpijn? Hebt gij opgeblazen oogen'? Opge zwollen enkels of ledematen? Is uw water bewolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de urineloozing te veel vuldig of te weinig? Voelt gij u rheumatisch bij slecht of vochtig weer? Hebt gij veel last van zware hoofd pijn of duizeligheid? Zïjt gij zwaarmoedig, zwak efa al tijd vermoeid? Nieraandoeningen tosten niet lede ren lijder op dezelfde manier aan geen enkele patient vertoont alle ver schijnselen, doch iedere patient heeft sommige verschijnselen, Indien gij echter eenig teeken van nier- of blaas- zwakte hebt, dan is vernietiging der nieren misschien korter bij dan gij denkt, en is uitstel zóó gevaarlijk, dat gij niet spoedig genoeg met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Niere'n Pillen beginnen kunt. Zij zijn een geneesmiddel uitsluitend voor nier- en blaaskwalen en alleen een nierengeneesmiddel lean eiken wortel van de gevreesde nierziekte uitroeien. De naam Foster's en de handteeke- ning van James Foster is een waar borg, dat gij de èohte Foster's Rug pijn Nieren Pillen bekomen hebt. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groole Hout straat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Pers-Overzicht DE KUSTVERDEDIGING. Ds. Bronsveld behandelt In zijn jongste kroniek in de „Stemmen voor Waarheid en Vrede" o. a. de kustver dedigingsplannen. Hij kan, na alles wat er In het bui tenland over te doen is geweest, niet goedkeuren den „oorlogszuchtigen, hoogdravenden toon" in „De Stan daard" en zegt Heelt dr. Kuyper. door zijn houding in het incident-Van Heeckeren, ons nog geen kwaad genoeg gedaan Heeft deze man, die de beschuldiging van den heer Patijn, dat hij opzette lijk liegt, onweersproken liet, nu nóg niet het recht verbeurd, om adviezen te geven in een zaak, die de eer raakt van ons land Doch dit daargelaten het moeilij ke van den toestand, waarin wij nu verkeeren, is hierin gelegen als wij onze kust gaan versterken, laden wij den schijn op ons, alsof wij nu eens willen toonen, hoe onafhankelijk we zijn 1 Zulk een bravoure-houding zou ons niet alleen duur te staan komen, maar ook alle waardigheid missen. Laten wij het plan, om bij Vlissingen een fort te bouwen, varen, dan zal men niet nalaten te zeggen Neder land durft niet, en gaat uit den weg voor het geschrijf en geschrei in buï- tenlandsche bladen. We verkeeren dus in een zeer moeilijke positie. Zoo wel het gebruik maken van ons recht, als het opgeven van het defensieplan kan tot zeer verkeerde en niet eervolle uitleggingen aanleiding geven. Sport en Wedstrijden EEN WAAGHALS. Te Douai waren eenige personen getuige van een ungstwekkende vlucht van een vlieger, die met alle geweld zijn brevet wilde halen. Het was een zekere Germe, die een mono plan uitgevonden had eu besloot daar mee te vliegen. De machine was spoe dig 10Ö meter hoog toen begon de machine te schudden en draaide in de rondte, zoodat het leek. of de avia- teur zijn macht over de machine ver loren had. Elk oogenblik maakte de machine gevaarlijke bewegingen. Men gaf den aviateur teekens om te dalen, maar deze zette zijn dolle vlucht voort. Na bijna in een bosch gevlogen te hebben, stiet de machine met den „neon" in het veld. Or,mid) dellijk daarna wag then don aviateulQ verschijnen. Hij was ongekwetst, dodj het toestel was letterlijk verbrand. Germe \ertelde, dat hij zijn miu chine niet meester was, maar desoix dan ka zijn vlucht vervolgde, om hég brevet te halen. Toen hij landde, had hij zich stevig vastgehouden, om niel onder den motor te komen. VLIEGEN MOLENHEIDE. Maandagmiddag behaalden de leer lingen A. Mulder en G. H. Bakker hun brevet Bussel kon wegens inval-; lende duisternis zijn laatste vlucht niet volbrengen en hoopt dit nu he den te doen. Op het terrein der E. N.- V. zijn dus de eerste brevetten in Ne derland behaald. Als toestel werd do machine Bahle gebruikt. BIOSCOPE AEROPLANE. Op het vliegterrein te Chalons heeft men dezer dagen interessante proeven genomen met een bioscope-toestel, dat door den aviateur Busson in zijn ma chine werd meegenomen. Een opera teur. die als passagier meeging, maakte in de lucht verschillende oj> nemingen. HET ONGELUK VAN NOëL EN DE LA TORRE. Vrijdag deelden wij den dood van de beide aviateurs Noël en De la Torre mede. Het ongeluk werd ver oorzaakt doordat Noël bij den volpla- né te rechtstandig omlaag ging. De bekende aviateur Sooimer, die eenige dagen terug Noel's aviaiische verrichtingen had gevolgd, had dien vlieger reeds gewaarschuwd tegen dit te scherp dalen. Dinsdag 1.1. nog maakte Summer eer Noel een verwijt van, dat deze zijn raad niet opvolgde. EEN LIEFDADIGE AVIATEUR. De „Kaiserliche Rat" Flesch, uit Weenen, heeft te Nizza een loods ge huurd. waarin weldra zijn „Etrich"- monoplane geplaatst zal worden. Hij wil daar gaan vliegen, /.onder er voordeql van te trekken. Hij vliegt voor zijn plezier en neemt passagiers rnee, wier „vlieggeld" ten bate van de armen van Nizza zal komen. DRAADLOOS TELEGRAFEEREN UIT EEN VLIEGMACHINE. Maurice Karman is er in geslaagd uit zijn aeroplane een draadloos tele gram over een afstand van 50 K.M. te zenden. INTERNATIONA/L KEGEL- CONCOURS. De eere-wedstrijd, gehouden in hot Stationskoffiehuis te Amsterdam, had de volgende uitslag 1. Nooit Gedacht. Amsterdam, 311 2. Oranje Kegelclub. Amsterdam, 304; 3 Waterpas, Haarlem, 302; Allen Om, Amsterdam, 299 5. Zou er kans zijn, Amsterdam, 295 p. PROEF WEDSTRIJD NEDERL. XL Naar de Tel. verneemt, zal op 12 Maart a.s. in Den Haag een proefwed strijd van het Nederlandsch elftal wor den gehouden. AUTOMOBILISME. 135 K.M. 305 lis HET UUR. Jack de Rozier heeft 7iterdog te San Francisco het werelurecord op do motorfiets verbeterd door aldaar de nieuwe baan, die 804 AL lang is, in het uur 135 K.M. 305 af te leg gen. Het oude record stond op naam van F. Huyck met 114 K.M. 820, op fl September 1909 te Springfield ge maakt. Gemengd Nieuws GEDKNKTEEKEN VOOR LOMBROSO. Te Verona, zijn geboortestad, zal voor Cesare Lombroso een gedenktoe- ken worden opgericht. DE PEST IN CHINA. Nog steeds maakt de zwarte dood talrijke slachtoffers >n Mantsjoerijo. In tegenstelling met de uitgesproken meenjng, dut tegen het warmere jaar getijde een heviger optreden der ziek te is te verwachten, hoopt men nu, dat don Juist een verbetering in den toestand zal intreden. Hiertoe wordt aangevoerd, dat de winterkoude in Mantsjoerijo zoo gestreng is, dat do meeste bewoners hun huizen zoo goed als hermetisch sluiten, om de koude bulten te kunnen houden, maar dien tengevolge natuurlijk ook elk© lucht- verversching onmogelijk maken, zoo dat in de huizen oen bij het voorko men van epidemiën voor doze ver breiding zeer gunstige atmosfeer ont slaat. Tc Charbin worden thans proeven genomen met ©en door <Tr. Gras van Marseille aanbevolen middel te-sren d© pest, dat hoofdzakelijk uit arsenaal van soda moet zijn samengesteld Do gencesheeren te Charbin zün n- rr al sceptisch gestemd voor dit middel, mnar zullen toch do proeven voort zetten. Onder de Chsneesche troepen to Tsjangtsjoe en onder de Russische troepen te Tsitsikar zijn ook reeds ge vallen van pest voorgekomen Fr is bericht ontvangen, dat t© Blecowestsfensk vele gevallen van pest zijn voorgekomen, lerwö' utthet gouvernement As'.rnknn berichten in kwamen over dA u-fbreidin» der lon- ge«nest in de Kirgtzen-stcpoe. Tn Manlsjoerije zelf moef het gehee le stadje Ascheho zijn uitgestorven, terwijl Chlneesche cavalerie bij toch ten in de omstreken van Charbin dor pen aantrof, waarvan de geheele be volking door de ziekte was wegge maaid. TEGEN SMOKKELARIJ. De rechter te New-York heeft mo- vrouw Ilill, de vrouw van een Engel se hen officier, veroordeeld tot drio dagen gevangenisstraf en 30.000 gI<L boete, wegens een poging tot "ot binnensmokkelen van een bontmantel ter waarde van 15.000 gld. De réchter verklaarde bij het uit* spreken van het vonnis, dat hij nu voor de eerste maal een hechtenis-! straf uitsprak en daarom zeer cl©-! ment zou zijn, maar dat de volgende; overtreedster van de douanobepalin-j gen. welke ook haar sociale posltidj

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7