is Inljes-ükMÉ van HAARLEM'S DAGBLAD April, deden zich verschillende b& swaren kennen. Een der eerste, waaiv van het gewicht aanstonds zeer sterk word gevoeld, betrof de klacht, dat door oen bloemenverkoop In het vo rige jaar groote schade was gedaan aan oen klasse van lieden, die, op een dag als deze, gehoopt hadden eenige verdienste te pulten uit den verkoop van oranje-versierselen. Deze klacht was juist, en overweging er van leid de tot de overtuiging, dat men èn tor wille van de verkoopera van oranje èn om de beteekenis van den feestdag zeiven, verkeerd zoude doen den geboortedag der Prinses lot uit sluitenden verkoopdag der bloem te bestemmen. De overgroote meerder heid van ons volk wil op dien dag aan haar gevoelens uiting geven door het dragen van oranje; het scheen ons nauwelijks geoorloofd, haar als het ware te willen dwingen, in plaats daarvan zich met een willekeurige, door het bestuur der Centrale veree- niging gekozen, bloem te tooien. Want de wijze, waarop men over het algemeen den bloemendag van het vorige jaar heeft opgevat, maakt het onvermijdelijk, dat aan een hernieuw de aanwijzing van den 30sten April, al was dat geheel tegen de bedoeling, de gedochte aan een persoonllj-ka hul diging van de Prinses kan worden verbonden. De naam van Jullana- bloera vanwege de Centrale Vereeöi- ging nooit uitgesproken, maar door de spraakmakende gemeente aan stonds op den voorgrond gebracht, zou dan gebleven zijn en het karakter van de bloem, die wij nooit anders dan als tuberculose-bloem bedoeld hadden en ook nooit anders bedoeld wilden «ien, voorgoed veranderd heb ben. En, mede in verband met het be oogde doel, zou deze bloem onmoge- lij ktelken jare een oranje bloem kun nen zijn. De wensch is vernomen, dat ook ditmaal het madeliefje van het vorige jaar te koop zou worden geboden, maar het is duidelijk, dat dit niet doenlijk zou wezen, omdat de geheele uitslag ten bate van de tu- berculose-bestrij&mg daardoor in da waagschaal zou worden gesteld. Om zeker te zijn, dat geen onbevoegde verkoopers de bloem ten eigen bate verkoopen, zal telken jare een ander model, dat tot het laatste oogenblik geheim gehouden wordt, gekozen moeten worden. Daarvoor ieder jaar een oranje kleur te kiezen, ware niet wel moge lijk, maar toch zou de uitkomst we zen, dat bet publiek die bloem ging dragen ter eere van oen Prinses van hot Huis van Oranje en dat de aloude oranjeversiering dus terug zou wor den gedrongen. Hare Majesteit de Koningin-Moeder zou men kunnen eeren door het dra gen van een bloem, die den strijd te gen de tuberculose, waarin zij ons al len voorgaat, verzinnelijkt tot hul diging van Prinses Juliana voegt al leen het oranje. Door do beslissing, ten slotte door den raad van bestuur genomen, dat de verkoop niet verbonden zoude wor den aan den geboortedag der Prinses, waaruit de plaatselijke en andere ver- eenigingCn daartoe een of meer der dagen van 29 en 30 April en 1 Mei zouden kunnen kiezen, werd ook aan andere, bekend geworden bezwaren .van godsdienstigeu, socialen en loca len aard tegemoet gekomen. Wij vertrouwen met het boven staande de motieven, die geleid heb ben tot de organisatie van den ver koop der tuberculose-bloem in dit jaar, voldoende klaar te hebben go- maakt HET BEZOEK VAN PRESIDENT FALLlèRES. l it Parijs wordt aan de TeL ge seind Informaties inwinnend, naar aan leiding van een telegram uit Brussel aan de „Temps", waarin wordt ge meld, dut het driedaagsch bezoek van president Faillières aan België's hoofdstad is vastgesteld in het begin Mei, en dat de presiuent daarna onnuudellijk naar Parijs zal terug- keeren, verneem ik. dal de Belgische reis van president Falhèrea geheel onafhankelijk is van een eveutueeJ. be- zoc-k aan Nederland. Al sedert maanden is vastgesteld, dut de beide reizen niet zullen samen- i allen. Overigens meen ik te kunnen ver zekeren. dat tot dusver geen invitatie inkwam van den kant der Nederland- sche regoering. (Jit de Arbeiderswereld LOONS VERHOOG ING. Te Barneveld, waar de werklieden der bouwvakkeu al telkens op loons- verhooging hebben aangedrongen, is door hen thans definitief besloten, met ingang van 1 April, twee cent per uur meer te eischen. Wordt aan dezen eiscb niet voldaan, dan zal tot staking worden overgegaan. Naar aanleiding hiervan hebben de patroons Dinsdagavond besloten, liet uurloon, dat thans 1-4 cent be draagt, met 1 cent te verhoogen. Tevens werd overeengekomen, dat van hun kant in dew zaak het laat ste woord gesproken ia Sport en Wedstrijden VOETBAL IN BELGIS. In BelgiS doen de voetbalautorifeï- ton al het mogelijke om maatregelen te nemen tegen de toenemende on hebbelijkheden van het publiek. Den 22en Januari hadden na af loop van den wedstrijd voor de re- se r te-af deeling F. C. BrugeoisR. C. Malines onregelmatigheden plaats, waarbij de spelers van Malines wer den mishandeld Ten deele was de H. G.- Malim door haar optreden ook aan ean en ander schuldig en nu ls als straf be paald dat Malines den wedstrijd met 5—0 verliest en frs. 50 boete betaalt, terwijl de F. C. Brugeois de eerst6 4 Zondagen op haar terrein geen pu bliek bij do wedstrijden mag toelaten. Voor de F. C. Brugeois een enorme schade, daar hierdoor o.a. de plaatse lijke wedstrijd tusschen de beide clubs van Brugge, welke voor het kampioenschap beslissend is, niet door het pubhek mag worden bijge woond. Een flinke straf derhalve voor club en publiek. Bovendien werden nog eenige spelers geschorst. Rechtszaken DE EX-HUZAAR. Voor het kantongerecht te Amster dam verscheen de 29-jarige ex-huzaar S. Iv., thans zich noemend koopman, beschuldigd van op 11 Januari j.L in de Oudebrugsteeg te hebben gevent met boekjes en daarbij luidkeels te hebben geroepen „Onschuldig ver oordeeld, prijs 5 cent", aldus de openbare orde dreigend te varstoren. Men zal weten, dat S. K. zich on rechtmatig veroordeeld acht door den krijgsraad en nu de publieke opinie voor zich tracht te winnen door bro chures te verkoopen, waarin hij zijn zaak bepleit. Op deze wijze verdient hij tevens zijn brood. Indertijd werd hij op het Damrak door do Paleis-wacht gearresteerd, doch de plaatselijke commandant vond geen termen tot zijn aanhou ding (al droeg hij een blauwe huza ren-uniform zonder eenig versiersel en rijlaarzen zonder sporen), omdat deze zaak behoort bij den burgerlij ken rechter. Beklaagde geef toe iets luidkeels Beroepen te hebben, al waren 't niet de woorden, hem ten laste gelegd, maar hij beweert nooit stil te blijven staan. De agent, die hem op 14 Januari j.l. bekeurde, verklaart, dat zich ruim 40 personen om den als huzaar geklee- den koopman heen bevonden en deze stapvoets doorliep. De ambtenaar van het O. AL vraagt aan den beklaagde, of deze geen an dere kleeren heeft, dan die hij draagt Beklaagde geeft toe, op het oogen blik wel andere kleeren te bezitten, doch ze niet te willen dragen. De ambtenaar van bet O. M. acht beklaagde schuldig aan het hem ten laste gelegde. Verontwaardigd wijst spreker er op, dat deze beklaagde met de politie een loopje schijnt te nemen en zich keer op keer laat bekeuren. Hoe het komt, dat het der politie nog niet gelukt is een einde hieraan te maken, is spreker een raadsel. Om het den ex-huzaar af te loeren, eischt de ambtenaar van het O. M. daarom een zware straf en wel een hechtenis voor den tijd van 6 dagen. „Is 't verboden", vraagt beklaagde, in deze uniform op straat te loopen Ik weet niet of het verboden is." „Daarvoor staat u niet terecht", antwoordt de president. „Maar", merkt beklaagde op, „die meneer (doelend op den ambtenaar van het O. M.) wil me juist zwaar straffen, omdat ik in deze uniform loop. Overal word ik weggejaagd. De hoofdcommissaris van politie beloof de me t.e helpen en dat deed ie door naar alle posthuizen de boodschap te sturen, goed op me te letten. Ik ver dien mijn brood en wensch daar niet in belemmerd te worden." De uitspraak In deze zaak werd be paald op 22 Februari a.s. („TeL"*)- ZONDAGSHEILIGING. Door het legerbestuur is bepaald, dat, met betrekking tot de schiet oefeningen tot verhooging van 'slonds weerkracht, die op 1 Mei a.8. zullen aanvangen, het houden er van op Zon- en algemeen erkende Christelij ke feestdagen tot het strikt noodzake lijke beperkt behoort te blijven. DE ZAAK-VROONS. Men meldt ons uit Amsterdam: Door do Rechtbank werd uitspraak gedaan in de zaak Vroons. Tegen de zen gewezen marinewerkman door het O. M. 14 dagen gevangenis straf geèiscbt wegens smaadschrift. BekL had in het dagblad „Het Volk" een artikel geplaatst waardoor de scheepsmaker M. van Essen zich in zijn eer en goeden naam aangetast achtte, terwijl Vroons betoogde dat de man zich niet beieedigd kon gevoe len, wijl de beschuldigingen te Van Essen nopens gepleegde diefstal len aan de marinewerf waarheid be vatten. De Rechtbank uitspraak doende, meende dat hekl&agde's bewering, als zou hij in het algemeen belang heb ben gehandeld niet opgaat, terwijl niet kan worden toegelaten het tulgenbewijs van de door Vroons be weerde diefstallen, wijl het hier een geval van eenvoudige beleediging be treft Vroons werd veroordeeld tot f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Naar wij vernemen zal door Vroons appel tegen dit vonnis worden aan- geteekend, zoodat deze zaak voor het Hof zal komen. Gemengd Nieuws PEST IN MADRAS. Volgens de „Tunes of India" werd Ponnani in Zuid-Malabar met pest besmet verklaard, wijl de laatste da gen daar vijftig gevallen van longen- pest waren voorgekomen. Ponnani is een kleine, bijna ult- sluitend door lieden van den stam Moplah's bewoonde zeehaven, doch tevens een marktplaats voor visch, die vandaar naar het binnenland wordt verzonden. Overigens werd uit verschillende plattelandsplaatsen in Madras het voorbomen van pest gemeld, zoodat men vreest voor eene epidemie in die provincie. VROUWELIJKE POLt HE-DIENAARS. Hoeveel moeite de justitie zich ook geelt, om de daders te ontdekken van do diefstallen, welke in Italië voort durend in de stations en treinen plaats hebben, zij kon daarin tot nog toe niet slagen. De minister van blnnenlandsche za- ker heeft thans besloten een korp® vrouwelijke detectives op te richten. Voor de honderd opengestelde plaat sen hebben zich niet minder dan 3000 sollicitanten aangemeld EEN GEVAARLIJK SUJET. Het is thans voor jonge meisjes met lange vlechten gevaarlijk zich te Pa rijs op straat te wagen "erscblllande harer toch zijn het slachtoffer ge worden van een persoon, die in het gedrang met groote handigheid het haar ajjuupt, zonder dat de beroof de er iets van bemorkt. Van verschillende zijden zijn bij de politie klachten ingekomen, doch de- zo is er nog niet in geslaagd den haar- roover gevangen te nemen. DE ZAAK DURAND. Uit Parijs wordt geseind Na een bijeenkomst met de justitiecle com missie beiast met het onderzoek van de revisie-aanvraag van Durand heeft de minister van justitie aan het Hof an Cassatie het dossier in do zaak- Durand toegezonden en tevens aan "t parket te Rouaan last gegeven Du- rand voorloopig in vrijheid te stollen. GEVECHTEN IN WADAI. BIJ het ministerie van Koloniën zijn berichten ingekomen, waaruit blijkt, dat de Fransche troepen niet geaarzeld hebben wraak te nemen over het sneuvelen van den overste Moll en de zijnen bij Drigeló in No vember van het vorige jaar. Reeds vier dagen na die duur gekochte overwinning heeft kapitein Faure den vijand weder aangetast te Sag- namL De Inboorlingen werden terug geworpen met een verlies van 200 dooden. Aan Fransche zijde werd nie mand gedood of gewond. Sindsdien is de olgem-ane toestand in Wadaï aanmerkelijk verbeterd SCHOOLKINDEREN TEGEN ONGE LUKKEN VERZEKERD. In het Isle of Wight zijn 9000 kinde ren door het County Education Com mittee verzekerd tegen ongevallen. Men betaalt 18 stuivers per 100 per jaar. Door het gerechtshof was ultge- Het stoomschip öiquöto (uitrela) vertrok 14 Febr. van Southampton. llet stoomschip Tabanau (thuisreis) is volgens draadloos telegram 15 Fe bruari des nacht Ouessant gepas seerd. Het stoomschip Wharingen arriveer de 15 Februari van Java te Rotter dam. KON. HOLL. LLOYD Het stoomschip Zaanland (uitreis) vertrok 14 Februari van Rio Janeiro. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het stoomschip Amsteldijk, van Phi ladelphia er: Boston, passeerde 15 Februari, des voormiddags twee uur, Li aard. Het stoomschip Orihia arriveerde 13 Februari van Rotterdam te Balti more. 8'fOOMV. MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het stoomschip Antenon, van Pe nan g naar Amsterdam, vertrok 16 Febr. van Colombo. Vervolg Gemeenteraad De VOORZITTER deelt mede: A. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies: le. een verzoekschrift van H. P. AL A. Vogel en anderen, betreffende den huurprijs van den tuingrond achter hunne perceelen aan de Nieuwe Gracht nos. 43, 45, 47, 49, 51 en 53. 2e. een verzoekschrift van W. C. Lasschuit om te worden benoemd tot makelaar in metalen; 3a een verzoekschrift ven de Maat schappij tot voortzetting der zaken, gedreven onder den naam van Klaas Tilly, om afwijking van het bepaalde bij art. 7 la der Bouwverordening voor dsn bouw van oene oliekokerij op een terrein aan den Schalkwijker- weg; B. dat zijn Ingekomen: le. een voorstel van B. en W. tot vaststelling van het uitbreidingsplan van gronden nabij den Kleinen Hout weg; 2e. een schrijven van dezelfden, hou dende gegevens omtrent het loon van 'dat 'door den Commissaris 'der Koningin in de provincie Noord-Hol land eervol ontslag is verieeod als buitengewoon gemeente-veldwachter aan H. van der Roest, eervol ontsla gen opzichter late klasse bij den dienst van O. W D. dat B. on W. Intrekken hunne voorstellen tot onbewoonbaarver kla ring van de perceelen aan de Jans- straat nos.22 en 65 (gedrukte stukken nos. 12 en 13 van 1911), zijnde thans In het gebrek aan goed drinkwater in die perceelen voorzien; B. dat door B. en VS is benoemd tot adjunct-oprichter bij het bouw en woningtoezicht, C. Steketee; F. dat de ambtenaren, belast met de inning van haven- en kaai gold dank hebben betuigd voor de herzie ning hunner s&lartsregeling; G. dat door B. em W. pensioen is verleend aan: H. v. d. Roest, eervol ontslagen op zichter 1ste klasse bij den dienst van O. W., ten bedrage van f 676 per Jaar, en aan W. Verpuij, weduwe van L. Ruljk, in leven ploegbaas der gemeen telljke duinwaterleiding, en hare kin deren tot een gezamenlijk bedrag van f 310 per jaar; H. dat B. en W. voorstellen mach tiging te verleenen om: le. de huur van grond, gelegen vóór de perceelen aan den Zljblngel, nos. 2, 4 en 6, bij raadsbesluit van 30 November 1910 no. 12 'volgnummer 8) verhuurd aan de erven M. P. T. Pré- vinaira over to schrijven ten name van het Kerkbestuur der Parochie van den H. Antonlus van Padua; 2e. de huur van eeai stuk grond aan den weg langs de Leidsche Vaart, bij raadsbesluit van 31 November 1910, no. 12 (volgnummer 79), verhuurd, aan de wed. A. J. Kemink te Vogelen zang over te schrijven ten name van G. Tit, aldaar; I. dat zijn ingekomen: le. een schrijven van Ged. Staten der provincie Noord-Holland, ten ge leide vaïi het door hen goedgekeurde lste suppletoire kohier der plaatselij ke directe belasting, dienst 1910; 2e. een schrijven van dezelfden, ten estbsBMi een je zijn een gwldleia -saarashiB>3£*^., omdat do oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zeer groot is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. maakt, dat schoolautoriteiten tot schadeloosstelling verplicht zijn als kinderen op school of schoolterrein een ongeluk overkomt Vandaar de verzekering. SLECHTE MELK VOOR ZIEKEN. De Parijsche recherche heeft twee boorenkaechten gearresteerd, die be last waren met de levering van uielk aan het stedelijk ziekenhuis. Onder weg echter verkochten zij een gedeelte der melk en vulden het ontbrekende aan met water uit een fontein in den tuin van het g;tsthuis. zoodat de zieken steeds deze aange lengde melk te drinken kregen. Koloniën AANSLAG OP EEN PLANTER, Te Koeala Loeinpoer werd bertéht ontvangen, dat de heer C. R. Harri son, planter te Koeala Selangor, in't hospitaal was gebracht met een ern stige wond aan den hals. Men ver moedt. dat hij ln zijn slaap is aange vallen en dat men hem den hals heeft willen afsnijden. Bijzondorheden zijn nog niet bekend. De heer Harrison is buiten onmiddellijk gevaar. (Sumatra Postj. Kerk en Schooi ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. GesL KerkeL vcorber. <Se hoeren G. A. Pott en A. E J. G. V. Voorthulzen. Stoomvaartberichten STOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het stoomschip Oranje (thuisreis) i 15 Febr. te Genua. KON. NEDERL. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Het stoomschip Clio vertrlk 14 Fe bruari van Patras naar Piraeus. Het stoomschip Juno vertrok 14 Fe bruari van Syracuse naar Catania Het stoomschip Pomona vertrok 15 Februari van Cuxhaven naai- Am sterdam. Het stoomschip Stella vertrok 14 Febr. van Piraeus naar Nauplia. Het stoomschip Themis vertrok 14 Febr. van Smirna naar Alexandria. Het stoomschip Venus, van Cartha ge na naar Amsterdam, passeerde 13 Febr. Gibraltar. ROTTERDAMSCHB LLOYD. Het stoomschip Malang (thuisreis) passeerde H Febr, Kaap del.AriÖ, gemeente-werklieden in andere plaat sen; 3e. de verslagen van de door de le, 2e en 3e af deeling van den Raad ge houden vergaderingen betreffende de voorstellen ter uitvoering van het Werkliedenreglement; 4e. een voorstel van den heer E. H. Krelage, betreffende bet herstellen van schilderijen van het Museum. (Te behandelen bij punt 11 van den oproepingsbrief). 5e. een verzoekschrift van J. W. Karstens, betreffende het herstellen van de Schilderijen van Frans Hals; (Te behandelen bij punt 11 van den oproepingsbrief). (De heer Karstens schrijft in dit adras, dat hij 3 Jaren hij den heer Frans Vos in betrekking is geweest en aan de Haleen heeft gewerkt. Hij is dus met de bewerking en de prae- pa raten bekend. De heer Karstens heeft zich nu een eigen methode van resta ureeren gevormd, afwijkende van die van den heer Vos. Adressant acht het noodzakelijk de lagen op de oorspronkelijke verf der Halsen langs betrouwbare en voorzichtige wijze te verwijderen. De heer Karstens meent de schilde rijen naar behooren te kunnen her stellen. Adressant voegt bij dit adres ver klaringen omtrent zijn werk van heeren Bredius, A. le Comte, direc teur van het „Huls Lambert van Meerten' en C. J. Gonnet). 6e. het verslag over 1910 der Com missie C tot wering van schoolver zuim; 7e. een schrijven van D. A. Willem- Ben, directeur van het Bouw- en Wo ningtoezicht, houdende dankbetui ging voor de verandering van zijne titulatuur; 8e. een schrijven van C. Pels te Tiel, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot onderwijzer aan de school voor uitgebreid lager on derwijs lett. B.; 9e. een schrijven van de Directie der Noord-Nederlandsche Machinefa briek te Winschoten, houdende dank betuiging voor de kwijtschelding van de door haar verbeurde boete wegens tejate oplevering van de ookealoods; geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 25 Januari j.L no. 16, tot verkoop van grasgewas; 3e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 25 Januari jl. 17, tot verhuring van gemeente- eigendommen; 4e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit von 25 Januari J.L, no. 18, tot aanwending van voor straat bestemden grond. PUNT 10. Bij de begrooting voor 1911 werd door B. en W. voorgesteld volgnum mer 115 met 1 2400 te verhoogen, ten einde eventueel uitvoering te kunnen geven aan het voornemen om twee tijdelijke opzichters bij den dienst O. W. in vasten dienst aan stellen. De Raad vereenigde zich des tijds met dit voorstel niet. Blijkbaar werd nadere toelichting gewenscht en thans is voor de raadsleden *n nader rapport van den directeur van O. W. neergelegd. Daaruit Wijkt de wen- schelijkheid om de opzichters tn vas ten dienst aan te stellen. B. en W. dienen uit dien hoofde hun vroeger voorstel thane opnieuw De heer THLJSSEN maakt geen be zwaar tegen dit voorstel, maar merkt op. dat dit punt niet onopgemerkt mag voorbijgaan, daar deze post elk jaar bij suppletoire begrootmg moet verhoogd worden. Verleden jaar was die erhooging 2WO. Wanneer en W. mei ernst deze zaak hadden nagegaan, dan hadden zü bij de Be groeting reeds kunnen voorzien, hoe de zaak loopen zou. De heer RINKEMA spreekt over een rapport, dat B. en W. aan den Raad hebben overgelegd omtrent de werkzaam heden van het Bureau van Ópenbare Werken. Nu hij dit rapport gelezen heeft, wil spreker verklaren, dat het hem spijt, dat hij bij de Be grooting zoo scherp heeft gesproken over dit Bureau. Dat was te scherp, heeft spreker nu ervaren. Maar die scherpe uitval is uitgelokt door B. en W. Want men had zoo dikwijls ge vraagd om een overzicht van de werk zaamheden der ambtenaren. Uit het rapport is spreker gebleken, dat het werk niet Juist over de ambtenaren ls verdeeld. De Directeur beeft te veel werk. Spreker meent, dal de Direc teur niet overal over behoeft te adv'. seeren. Veel zaken kunnen aan d® ambtenaren worden overgelaten. Do lieer DE BREUK komt er tegen op. dat de Begrooting niet met genoeg zorg ls opgemaakt. In 1908. 1909 en 1910 zijn de go-raar mie posten over schreden. Nu weer is dc pist met 1 6CX) overschreden. Met genoegen heeft spreker van den heer Rinkema gehoord, dat hij zijn scherpe woorden terugneemt. Nu is een blaam, op een der ambtenaren gelegd, van dezen afgewenteld. Spreker meent, dat B. cn W. niet de aanleiding geweekt zijn tot het spreken van die scherpe woorde In tusschen doet het hem genoegen, dat öe zaak nu tot een bevredigend einde is gebracht. De heer THLJSSEN zegt, dat Juist de overschrijding van den Begroo- tingspost een grief van spreker is. De lieer KLEYNENBERG begrijpt er niets van. De Raad heeft gedaan, wat de heer Thijssen verleden jaar wilde, omdat men toen aan het werk van het Bureau twijfelde. Maar nu maakt hij wederom bezwaar. Wat betreft het rapport aan de Commissie van Openbare Werken, spreker heeft dat mede aangevraagd, omdat hij merkte, dat er bii de amb tenaren aan Openbare Werken eene zekere ontstemming hoccschtc over de woorden van den heer Rinkema. Overigens meeut spreker, dat de ver deeling van den axb id aan den Di recteur moet worden overgelaten. Spreker ls ook zeer verheugd, dat de zaak nu geregeld is. De VOORZITTER bestrijdt, dat B. en W. bii de Begroeting niet genoeg zaam het licht hebben laten vallen op deze aaijgelegenlieid. De lieer Huiswil en de Voorzitter hebben dien post verdedigd. Van een misverstand kan geen sprake zijn, daar de Wet houder en de Voorzitter volkomen op de hoogte waren van het werk aan Openbare Werken. Ten bewijze van ziju betoog citeert de Voorzitter het Raadsverslag uit „Haarlem's Dagblad'. Dit is wel geen stenografisch verslag, maar to ii zijn de verslagen dezer courant in dén regel juist, zegt de Burgemeester. Ook komt spreker er tegen op. dat de heer Rinkema zei. dat B. en W. de scherpe woorden hadden uitge lokt Wanneer de Commissie zich niet voldoende ingelicht achtte, had zij toch wel om meerdere inlichtingen kunnen vragen. D0 heer RINKEMA zegt. dat hij dikwijls in de Commissie had pizegd tegen den heer Dumont, dat hij toch eens een plan moest maken voor een betere regeling. Toen spreker later daarnaar nog eens informeerde, kre-^ hij ten antwoord „Dat ls al anderhalf jaar lang In orde." Spreker zegt. dat d-: Commissie van bijstand door zulk een bt..andeling der zaak staat als een kat in een vreemd pakhuis. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. PUNT 11. De heer Kronig, de Directenr van het Schilderijenmuseum, heeft het vorig jaar 5 November aan B. en W. een brief gericht, waarin hij den toestand der Halsen, ondanks het leger.ereeren, „verre van bevredi gend" acht. Wat er nu aan gedaan is, noemt hij een lapmiddel, dat het kwaud niet herstellen kan en maar voor korten tijd aan de schilderijen een beter aan zien geeft De eenige goede eu afdoen de maatregel is het grondig verwijde ren van al het vuil, al het onbruik baar geworden oud vernis en al de copaivu. De Directeur stelde daarom door den heer De Wild te 's-Gra- venhage te doen herstellen ln de eer ste plaats stuk no. 129 (catalogus 1909) en dan nos. 128, 126, 127, 125. 130 en 123. Bij de Commissie van toezicht blijkt verschil van meening te bestaan over dit voorstel, schrijven B. en W. De Commissie geeft n.L ln overweging eerst het Regentenstuk van hef. Oude- Manncnhuls door den her Heyden- rijk nog eens verder te doen afpoeie ren tot alle vetstoffen daaruit verwij derd zijn. Indien deze maatregel niet afdoende blijkt, k-innen de schilde rijen behandeld worden op de manier die ^le Directeur aangeeft B. en W. deelen mee. dat zij zich bezwaarlijk kunnen neerleggen hij het advies der Commissie, ,om de zank. in haar geheel, nog wat aan te zien en voorloopig eenige jnren te la ten rusten, noch bij haar advies, om stuk no. 129 „nog wal verder te doen afpoeieren" en eens te zien hoe het zich dan na verloop van tijd houdt, wanneer B. en W. op den voorgrond stellen, dat de toestand der meester werken van Frans Hals op 't oogen- Wik niet zoo ls. als hij behoorde te zijn. In elk geval achten B. en W. den tijd gekomen den Raad omtrent een en ander ln te lichten en van hem „in hoogste Instantie de verantwoor delijke autoriteit" een beslissing uit te lokken. Het rapportDe Wild tieeft bij B. ea W. de meeninsr doen ontstaan, dat dit afpoeieren hier niet voldoende is. om duurzame verbetering aan te brengen. en W. ze«rgen. dat men daarom te lichter van het advies der commis sie af kan wijken omdat zij relf geens zins nfkeerlg blijkt, bet -dries van den Directeur te volgen, wanneer het afpoeieren niet helpt. R en W. stellen daarrnn voor het advies ran den P'ractenr te volgen en den heer De Wild op te drneen stuk no. 129 te doen herstellen. De kosten daarvan bedragen f TW> f 2400 Na deze restauratie kan de Pand beelissen of zij met deze restauratie voort wil gaan. De kosten vau lier- stelling der zeven schilderijen bedra gen f 15 000 tot f 17.000, een rij aan zienlijk bedrag, maar toch een slechts luttele som in vergelijking met de waarde der schilderijen En dan op

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7