NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8486 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 20 FEBRUARI 1911 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERT ENTIËN: per drie maanden: j^kw. Van i5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 J-V; Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der T® Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)„1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 50 Cts" voor 3 Plaatsinien a contant. Afzonderlijke nummers 0.02M J T Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemu.o/xa feVt ïvVV 9 n de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Qo> Drukkerij: Zuider Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de Dlaatsine van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 21 FEBRUARI. Gr. kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Schouwburg: N. V. Het Tooneel: „Lucifer", 8 uur. Sint-Bavo, Smedestr.Openbare ver gadering van meubelmakers, 8 1/2 u. Sint-Bavo: Cursus in de R. K. ge- loofs- en zedenleer: Onderwerp: Do leer v. d. Kath. kerk over de Godde lijke genade; de onschatbare waarde onzer goede werken. VeisenGemeenteraadsv ergadering, 1 1/4 uur. 3tadsnieuws KINDERBAL. In den Schouwburg gaf de danson- derwijzer G. de Lange Zaterdag avond zijn jaarlijkscb kinderbal, dat ook nu weer uitstekend geslaagd mag beeten. Een aller-aardigst gezicht was 't, die kleinen zoo keurig te zien dan sen. Want keurig deden ze het inder daad den heer De Lange komt voor zijn uitnemend onderricht alle eer toe. Hartelijk werd gelachen om het dansen van twee heele kleine meis jes, die zoo parmantig deden en met tooveel ernst de danspassen deden, dat bij "t zien van die twee kleintjes zelfs 't stroefste gelaat zich tot een glimlach geplooid hebben zou. Groote bewondering wekte de door 16 jonge dailies uitgevoerde bloemendans. die ;ware lenlo-poèzie bracht, cn in zeld zame tegenspraak was met den storm wind, die buiten gierde. Na het kinderbal nam een gemas kerd voor de oudoren een aanvang, dat nog langen tijd voortduurde. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. VOORDRACHO BENOEMING GREEFF1ER. Gcd. Staten hebben do volgende voordracht opgemaakt voor do betrek king van Griffier der Staten Mi'. P. Dozy, hoofd-commies ter firovinciale griffie van Noord-Hol- and. Mr. S. K. Thoden van Velzen, secre taris der gemeente Zwolle. Mr. Dr. 11. S. Veldman, secretaris der gemeente Kampen. Ingevolge de beraadslagingen in de vergadering der Prov. Staten, hebben Ged. Staten een gewijzigd reglement tot regeling der pensioenen van do hoofdambtenaren, do beambten en het overig© personeel van do gestichteu „Meeronbcrg" en „Duinenbosch" en van hun weduwen en weezen. inge diend. Ged. Staten hebben gemeend niet ts kunnen voldoen aan den wensch, om in deze reglementen een bepaling op te nemen, volgens welke aan het personeel der beide gestichten op ze keren leeftijd ontslag zou moeten worden verleend. Een dergelijk voor schrift behoort te worden opgenomen in de eveneens door do Prov. Staten vastgestelde zoogenaamde Huishou delijke reglementen der twee goslich- ten. Ged. Staten zijn bereid in de a. 8. zomerzitting een zoodanige wijzi ging ter ta-fel te brengen. Het ligt aan vankelijk in Jiet voornemen van Ged. Staten daarbij voor te stellen, dat in het algemeen aan liet personeel der beide gestichten op G5-jarigen leeftijd ontslag zal worden verleend, doch dat daarnevens aan het college de be voegdheid zal worden toegekend om iemand, die daartoe nog geschikt wordt geacht, in dienst van het ge sticht te behouden. Omtrent een der gelijk voorschrift wordt door Ged. Staten reeds overleg gepleegd met da Comniissién voor de beide gestichten. Evenmin kunnen God. Staten er too overgaan, om ook na een 30-jarigen diensttijd recht op pensioen toe te kennen, onafhankelijk van den leef tijd welken de belanghebbenden heb ben bereikt. Daar do groote meerder heid van bet personeel volgens het voors.eJ van Ged. Staten reeds op 55- jarigen. ouderdom den dienst met pen- eiotsc zal kunnen verlaten, zou een dergelijke bepaling uitsluitend van belang zijn voor ben, die van 48 tot 55 jaar oud zijn. Ged. Sviten meenen nu, dat er geen aanleiding bestaat om voor person--.* op dien leeftijd reeds üe mogelijkheid te openen om, zonder 'acr^^sa ongescniktheid voor .de waarneming hunner betrekking, 'voor pensioen in aanmerking te ko men. De kennisneming van de gevoerde .beraadslagingen heeft Ged. Staten er echter wel too geleid om de bepaling, dat pensioen alleen zal kunnen wor den verleend na verkregen „eervol" ontslag niet te liundhaven. Art. 3 van het ontwerp is door het college daarom in dien zin gewijzigd, dat in overeenstemming met art. 3 der wet tot regeling van de pensioenen der burgerlijke ambtenaren alleen van „ontslag" wordt gesproken cn de re dactie van eenige andere artikelen is daarmede in overeenstemming ge bracht. In verband hiermede is in het ont werp een nieuw art. 7 ingelascht, dat na de aangebrachte wijziging naar het oordeel van Ged. Staten niet mocht ontbreken en met art. 8 van genoemde wet overeenstemt. In verband met do gevallen beslis sing omtrent het aanvankelijk door Ged. Staten voorgestelde art. 25, ten gevolge waarvan oene pensioen genie tende weduwe, wanneer zij wederom in het huwelijk treedt, het genot van haar pensioen zal behouden, stelt het collego voor, door een nieuw art. 26, ecu bepaling in het reglement op te nemen, waardoor cumulatie van we duwen-pensioenen bij opvolgende hu welijken eener zelfde vrouw met meerdere in dienst der gestichten zijnde personen wordt voorkomen. DIEFSTALLEN DOOR EEN DIENSTBODE GEPLEEGD. Do 17-iarige dienstbode A. C. P. heeft bij den banketbakker V. d. W. in de Groote Houtstraat een gouden broche gestolen van de vrouw dos hui zes en een zilveren halskettinkje voor een horloge van dc dochter. Dit kettinkje heeft zij in een closet weggewornen en de broche voor 1.15 boleend. Zij was reeds ergens anders in betrekking, was daar ook weer ontslagen en is een dag weggeweest. Toen 'zij thuiskwam heeft zij dor poli tie den diefstal bokend. EEN SERENADE. Zaterdagavond omstreeks 9 uur heeft de geheel-onthouders-muziek- vereeniging „De Onthouders-bazuin" een serenade gebracht aan den heer W. ten Boom, ter gelegenheid van diens 121/2-jarig huwelijksfeest De ze feestdag is blijkbaar alleen be nut als een welkome gelegenheid, om don heer Ten Boom te huldigen voor diens vele bemoeiingen voor ver schillende Christelijke vereenig in gen, ook wat de geheel-onthouding betreft. Voor de woning van 't bruidspaar werden door do muziekvereeuiging eenige nummertjes uitgevoerd. Do heer Ten Boom en familieleden hoor den deze staando op het balcon aan. Daarna richtte de heer Ten Boom 't woord tot de serenade-brengers. Hij dankte voor dit bewijs van sympathie en sprak den wenscli uit, dat hij nog lang zal mogen medewerken aun de bestrijding van den drank, die zooveel ellende brengt Hierop werden de muzikanten bin- nengchood en was de serenade geëin digd. Door 't gure weer waren er niet voel kijklustigen. Dc politie was met een groote macht opgekomen, om de orde te kunnen liaudnaveii, maar dit ging nu al heel gemakkelijk. Gisierenavond werd bet feest van don beer Ten Boom herdacJit door de afdcciing Haarlem van de Ned. Chr. Geheelonth. Vereeniging, waarvan de lieer Ten Boom voorzitter is. Namens do vereeniging werd het echtpaar ©en fraaien zuil met schemerlamp aangeboden. in feestelijke stemming was men enkele uren gezellig bijeen. BRAND AAN DEN SCHOTERWEG. Hedennacht om drie uur merkte de waker van den Nachtveiligheids dienst van den heer Pothoven, H. Ranzijn, brand in het perceel aan den Schot er weg, bewoond door den gros sier in suikerwerken G. H. Ostcr- thum. De brand bleek op zolder te •oeden. Onmiddellijk werd de Haar- lemsche brandweer gewaarschuwd. Terwijl te 3.10 de politie kennis was gegeven, stond Jetje te 3.13 gereed om uit te rijden, hetgeen één minuut 1 later geschiedde. Ook Spuit X was j spoedig ter plaatse, benevens do lad- j dorwagen der politie. In een kwartier tijd was toen de brand gebluscht met twee slangen op de waterleiding, üe bewoner Oster- thum lag in de benedenkamer te sla pen en werd la nachtgewaad op straat gebracht, waar men hem klce- j dingstukken gaf. De brand heeft een hoeveelheid chocolade onbruikbaar gemaakt, die I op den zolder lag. Behalve op dien zolder heeft in do keuken, achter de benedenkamer de brand gewoed. Dc staf der Haarlemsche brandweer was ter plaatse. Osterthum was verzekerd, niet ech- ter de beide buren, die veel water- schade kreeen, o. a. een winkelier in lampe kappen en papier, j Het blijkt, dat de menschen hard- leersch zijn. want de brand op 't Pre- j toriaplein tè Schoten onlangs, die zoo- j veel ejlcnde heeft veroorzaakt voor de met-verzekerden, was toch wel een waarschuwing aan alle meeverzeker den, dat het onverantwoordelijk is, om een kleine uitgave per jaar te ontgaan, zich bloot te stellen aan groote schade. DE HALSEN-QUAESTIE. De heer A. Bredius schrijft in de N. R. Ct. een ingezonden stuk, met 't op schrift: „MIJN HOUDING IN DE ZAAK DER HALSEN TE HAARLEM. Hij schrijft o.a.: Het heeft den heer Middelkoop be haagd in de Haarlemsche raadszit ting van Woensdag LI. een beschou wing te geven van mijn gedragslijn in bovengenoemde zaak die niet met de waarheid strookt. Dit kan er wer kelijk niet mee door; eD deze havoel- wijze is wel de laatste die ik verwacht had van iemand die telkens den mond ook voortdurend herhalen moest, heid. Laat ik beginnen met :e ver klaren dat ik, reeds lang vóór ik lid dor Museum-commissie was, met Bo de, voor de Halsen staande, over de groote wenschelijkbeid sprak die stukken te bevrijden van de dikke vernislaag die ze niet tot hun recht doet komen. In zooverre ben ik dus! zeker toch consequent gebleven. Vooreerst dan zegt de beer Middel-'t koop dat ik („in mijn eerste periode") de volle verantwoordelijkheid op mij genomen had „voor hetgeen er aan de schilderijen gebeurd is." Ik heb reeds in de Opr. Haarl. Cou rant te zijner tijd uiteengezet, dat prof. Six en ik den Hr. Vos last ga ven de schilderijen te regenereeren. Doch Vos deed dit niet op de Petten- kofer'sche wijze: met alcoholdampen, maar door het bestrijken der schilde rijen met een mengsel van alcohol en copaïva, iets dat op het eerste ge zicht hetzelfde effect heeft, maar niet zoo grondig werkt en dat Vos dan dan ook voortdurend herhalen moest. In het buitenland vertoevende kreeg ik uit Engeland de meest alar- ineorende berichten: de Halsen waren totaal vernield, met een bruine saus oversmeerd enz. Dit sprak ik toen te- gon, omdat ik niet anders wist of Vos had de schilderijen tlleen ge- Teruggekomen, zag ik dat de heeren Veth en 't Hooft, die inmiddels ook een stuk hadden gepubliceerd dat mij daar in het buitenland, niets van Vos' manipulaties wetende over dreven had toegeschenen, gelijk had den: er was geknoeid. Natuurlijk wierp ik daarvoor „do verantwourdelijküeid van mij af.' .Tweede stadium). Hierna begon de campagne, die de couranten vulde met üe meest ver ontrustende berichten. De toestand was hoogstgevaarlijk, elke dag wach- tens kon de Halsen ten doode doemen, Regeering, bet beeie land werd er bij gehaald; er moest dadelijk iets ge beuren. De oude en voorzichtige restaura- j tor Hopman bezocht toen het Museum i en schreef mij een briefje, waarin hij zijn verbazing uitdrukte over al die overdrijving. Hij vond, dat de schil-j denjen er werkelijk zoo slecht nog niet uitzagen, geel waren ze al lang geweest, maar de toestand was in elk geval volstrekt niet verontrustend. Om de ongeruste menschen wat te kalmeeren, verzocht ik den heer Hop-1 man, of ik zijn briefje mocht publi- ceeren. Dit geschiedde. („Derde sta- dium van den heer Bredius".) Bij allo volgende beraadslagingen (en dit weet de heer Middelkoop be ter dan iemand andere) was ik het, j die beslist optrad voor een algeheele herstelling door een kundig restaura tor als De Wild. Ik heb steeds ge zegd, dat het overigens onschuldig regenereeren maar tijdelijk kon hel pen, en juichte het voorstel van den directeur daarom zeer toe. Waarom de heer Middelkoop veronderstelt op welke gronden? dat deze „niet deskundig' is en niets weet van de kwestie dat er „bij het restaureeren dingen voor den dag komen waarvan men vooraf niets weet" begrijp ik niet. De beer Middelkoop heeft deze wijsheid geput uit de Wild's rapport en ik geloof, dat de directeur dit wel even goed gelezen heeft. Waar echter juist de Wild op dit punt opmerk zaam maakt, is toch wel aan te ne men da thij zelf het best zal weten, hoo hierin te handelen en hoe voor zichtig hij dient te zijn. Trouwens, de hoer Middelkoop zegt: de heer de Wild is een uitnemend deskundige. Waarom dit dan alles opgerakeld? De manipulaties van Vos hebben 't meeste kwaad gedaan, niet zoo zeer aan de schilderijen maar door 't uit lokken van een eindeloos geschetter iu de bladen en elders van onbevoeg den. Toch hebben wij er twee goede din- ge naan te danken: het Museum heeft een kundïgen en voortvarenden direc teur gekregen (tegen wiens benoe ming de heer Middelkoop zich gekant heeft) en de schilderijen van Hals zul len eindelijk van al hun vuil on- Uaan worden door een kundig her steller (iets waartegen nog in de laat ste vergadering der commissie, door den heer Middelkoop gestemd werd. S. D. A. P. In dc vergadering der afdecling Haarlem van de S. D. A. P. werd het aftredend bestuur herkozen. De ver slagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. Tot redacteur van het weekblad „De Volksstem" werd definitief be noemd de heer J. J. Joosten. Met den gummistok. Als vermaningen met het woord niet helpen, prubeert de politie die met den gummistok, welke dan ook meer indruk maken. Dat bleek Zon dagavond om 8 uur op 't Klein Heilig land, waar vijf mannen, die ruzie hnden, zich niet wilden verwijderen. Toen de gummistok op de ruggen neerdaalden, gingen zij aan den haal. KOLONIAAL MUSEUM. Prof. Dr. J. F. van Bemmelen, te Groningen, houdt deze week eeue voordracht met lichtbeelden over het onderwerp „De Fransche ballingen op Rodriguez, de eerste Hollanders op Mauritius en de vreemde vogels, welke zij op deze eilanden aantrof fen". VERBETERING VAN VROUWEN- KLEEDING. Vanwege de „Vereeniging voor verbetering van Vrouwenkleeding", ufdeeling Haarlem, wordt dezer da gen een bijeenkomst gehouden, waar in Mej. M. Denekamp, secretaresse van het hoofdbetuur over „De Verbe terde kleeding en de vakschool" zal spreken. EEN TOONEELDIRECTEUR BEKEURD. Gisterenavond gaf „Het Tooneel- ensemble", directie Job. Steenbergen, uit Amsterdam, een voorstelling van „De Man met de Wassenbeelden". Daarin komt een kinderrol voor, die vervuld werd door de Il-jarige Francina H., uit Haarlem. Gelijk meu weet, wordt dit mede werken van kinderen als overtreding van de Arbeidswet beschouwd. De Haarlemsche politie heeft daar om gisteren in den Schouwburg jrro- ces-verbaal opgemaakt tegen den keer Steenbergen. GENERAAL BOOTH KWAM NIET. Op verzoek van het „Leger des Ileils" deelden wij Zaterdag mee, dat Generaal Booth hier ter stede te 11.29 hedenmorgen zou aankomen. Er schijnt verandering in de reisplannen gekomen te zijn. De Generaal zal nu eerst te 7.13 hedenavond uit Den Haag aankomen. Het niet-verschijnen van den stich ter van het Leger was vanmorgen een leleurstolling voor velen, die een wan deling naar het station er voor over hadden gehad, om den grooten man te zien. Voor den uiigaug stond een groote groep personen te wachten, die eerst uiteenging, toen eenige met den trein meegekomen officieren van het Leger meegedeeld hudden, dat de Ge neraal nog wat in Den Haag bleef. Een luchtverschijnsel. Men schrijft ous Gisterenavond omstreeks half tien was in zuidelijke richting aan de lucht een vuurbol waar te nemen, die zich langzaam van het westen naar het oosten voortbewoog, een vurigen staart achter zich latende. MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. De boekerij van het Museum van Kunstnijverheid, die verleden Vrij dagavond, wegens ongesteldheid van personeel, moet gesloten blijven, zal Dinsdag 21 Februari weder geopend zon cn in het vervolg tot 1 April, des Dinsdags- en Vrijdagsavonds, van 7 tot 9 uur, geopend en kosteloos toe gankelijk blijven. Wij twijfelen er niet aan, of velen zullen van deze gunstige gelegenheid gretig gebruik maken. Onderscheiding. Men meldt ons Onze jonge stadgenoot, de kunst schilder, de heer F. Huysmans, mocht van de „Commissie voor de Koninklijke Subsidie aan jonge kun stenaars" het bericht ontvangen, dat hem zoodanige subsidie was verleend. Dit is een bijzondere onderschei ding, daar slechts weinigen zulke on dersteuning deelachtig worden en de mededinging groot is. DIACONIEHUIS JANSSTRAAT., Men schrijft ons: Zaterdagavond was aan de oudeh van dagen weder een feestavond be reid, daar door een dameskoor, onder leiding vaD den heer P. de Nobel, ver schillende zangnummers werden ten beste gegeven, dio door de oudjes met veel genoegen werden aangehoord. Ter afwisseling werden door den heer A. M. Sevenhuijsen eenige ko mische voordrachten gegeven, waar door de lachlust der toehoorders werd opgewekt, en die eveneens met een druk handgeklap werden begroet. Ecne groote verrassing werd den verpleegden nog bereid in den vorm eener tractatie, door de dames van 't koor met milde hand rondgediend. Na afloop trad een der Regenten haar voren, en bedankte in hartelij- ko bewoordingen de dames, den di recteur en de heer Sevenhuijsen voor de moeite en zorgen, die zij hadden besteed om bet den oudjes zoo ge noeglijk mogelijk te maken. Spreker hoopte dat zij nogmaals zoo'n avond- Je ten beste zouden geven, daar deze ln dankbare herinnering zal blijven. Gevonden v o o' r w e r p e n. Terug te bekomen bij W. Hendriks, Bakeuessergracht 30. een R.-K. kerkboek. Het Bureau vau Politie een ledige portemonnaie. G. II. Waage, Harmeujansweg 35, een kinder-portemonnaie met in houd. H. Band, Boogstraat 9, Heemstede, een olielantaarn. B. de Vries, Gasthuislaan 166, een portemonnaie met inhoud. D. v. d. Pulten, Zuid polderstraat 111, tien loterijbriefjes. A. Klinkhamer, Ölivierstraat 15. Schoten, een portemonnaie mei in houd. II. Hendriks, Assendelverstraat 30, een duimstok. J. H. F. Schouten, Baljuwslaan 5 a, een schaar. P. do Koning, Linscliotenstraat 67, een portemonnaie met inhoud. W. v. d. Bosch, Begijnhof 4 B rood, een stuk zink. C. Ümmeriks, Tugelastraat 2 rood, Schoten, een R.-K. kerkboekje. R. Vrolijk, Lange Annastraat 12 B. een bruine damesbont. M- Althoff, Kinderhuissingel no. 34, een bloedkoralen armband. T. C. Houtkamp, Scbalkwijkerstr. 11 C. een gouden medaillon. F. J. Schouten, Spaaruwouderstr. 101, eon paardendeken. II. J. Zegwaard. Binnenweg no. 44, Heemstede, een heerenparapluie. II. de Bruin, Wagemnakerslaan 15, een ceintuur. J. Glas, Hagestraat 35. een kinder muts. J. Iletem, Jan Nieuwenhuizenctraat 17. een zilveren armband. SCHOTEXS HARMONIEKAPEL. Men schrijft ons Zaterdagavond gaf Schoten's Har moniekapel een uitvoering in do „Vauxhall". Do vereeniging is flink vooruit gegaan. De heer R. v. 't Ilof heeft met deze uitvoering laten zien, dat hij de capaciteiten wel bezit om dx> leiding van een korps op zich te kunnen nemen. De verschillende num mers werden dan ook op uitstekende wijze ten gohoorc gebracht. Vooral het toenummer, La Dame de Coeur, van Gerh. Duval, werd uit stekend uitgevoerd. Alleen de beide laatste nummers, Le Volontair, Marsch van H. Coliut, en La Ruche, Ouverture Fantasliquc. van Aug. Pack. waren niet al te zuiver, vooral de pistonist was zijn instrument hier met goed meester, doch onder de be- kwajne leiding van dezen directeur zal dit wel verbeteren. De heer B. EJJerink, humorist, wist de laclispieren van het publiek wel in beweging te houden en had zeer veel succes, zoodat hij eenige nummertjes toe moest geven. Ook komt nog een woord van waardeering toe aan den heer J. Bezem, pianist, die de bege leiding op zich had genomen en deze op uitstekende wijze volbracht. Toch zou wat meer afwisseling ln het programma gaarne gezien zijn, bijvoorbeeld een paar nummertjes zang, solo of kwartet, vioolsolo, kla rinet, mandoline, enz., genoeg om een programma aan te vullendit zal wat meer de belangstelling van het publiek trekken. Aan het bestuur de raad, om een volgendeu keer eeu con troleur aau deu ingang te plaatsen, daar verschillende personen binnen kwamen zonder toegangsbewijs, ten uadeele dus van de kas. Uok het aan stellen van een paar flinke zaal-com missarissen is niet overbodig, daar het Voor een gedeelte der aanwezige» wel noodig bleek te ziju. Gevallen. Gisterenmorgen omstreeks half 12 kwam de 18-jarige Stoute, wonende in de Weverstraat alhier, te Bloemen- daal door bet slippen van zijn fiets zóó ernstig te vallen, dat hij zijn linkerbeen brak. Per electrische tram werd hij naar Haarlem overge bracht en toen met de train van de Ceintuurbaan naar den Kleinen Hout weg vervoerd, vanwaar hij per hand wagen naar het St. Elisabeths-Gust- liuis overgebracht is. Naai- wij vernemen is de toestand thans zeer bevredigend. DIEFSTAL BIJ HAARLEMSCHE GOUDSMEDEN. Tegen H. A. de L., kellner alhier, is rechtsingang met verwijzing der zaak naar de openbare terechtzitting verleend ter zake van diefstal van gouden voorwerpen bij goudsmeden alhier en elders. iZie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. De heer P. A. Messchaert, eervol omslagen ambtenaar van de Secreta rie te Blöemendaal, heeft zicli ge wend tot <len Raad van die gemeente om herstel vuu- grieven. SCHOTEN'S GEMENGD KOOR. De belangstelling voor Schoteu's Gemengd Koor, directeur de heer Anton Smit, schijnt grooter to wor den. Gaf dit koor vroeger gewoon lijk zijn uitvoeringen te Schoten iu een klein lokaal, thans woonden wij «en uitvoering bij in de concertzaal van St. Bavo, alhier, en hoewel deze zaal nog wel wat le groot bleek te zijn, de aanwezigen genoten daarom niet minder van bet vele goede, hun geboden. Het koortje (hoogstens 4Ü personen) zingt zeer zuiver en door den direc teur wordt de nuanceering uitstekend verzorgd. Al en toe hoort men nog wel eens een mooie, of ook wel eens een wat minder mooie stem er boven uit, doch bij ernstige studie beeft dit koor wel reden van bestaan. Ook is het zeer goed gezien van den directeur, alleen liederen mei Hollandschen tekst te laten zin gen. Daar do uitvoering eerst om S 3,'4 uur begon, in plaats van om 8 uur, hebben wij alleen het eerste gedeelte van den avond bijgewoond en hoor den Iu Mei, van Oiman, Zondags wijding van II. Berghuis, en Pel- grim's Nachtlied van R. Hol. Dit laat ste nummer vooral was uitstekend van uitvoering. Het Gemengd Dubbel Kwartet St. Cecilia Inter Nos, van Velsen, kan zeer goed worden, indien de sopranen wat minder vibreeren. Evenals het koor. zingt dit kwartet zuiver en ge nuanceerd, doch het Ave Verum, van Mozart, is nog wat te zwaar. Door het forceeren van de bekende moeilij ke passage werd dan ook D-dur door Es-dur vervangen en kwam men een halven toon hooger uit. De bekende bas-zanger Joh an Schmier had al dadelijk succes, toen hij met - sonoor geluid de woorden „Geacht Publiek" de zaal indonderde. Zijn Proloog was zeer geestig, met „De Trekschuit" had hij veel succes. Het publiek stelde deze medewerking teh zeerste op prijs en vroeg zelfs ni Vrouwenhaar (Dameshoed) om een j extra nummertje. Nu, hieraan vol deed de heer Schmier wel, doch na eerst zijn gehoor gefopt te hebben, 1 door schijnbaar aan het verlangen 19 voldoen, en toen weer heen te gaan, welke teleurstelling evenwel, naar het applaus te hooren, niet heel euvel werd opgenomen. Schoten's Gemengd Koor kan met voldoening aan dezen avond terug denken. Maar het beginne voortaan op tijd.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1