De Kwartjes-Advsitenliën van HAARLEM'S DAGBLAD \üe te land eh aan den Minister van Marine zoo liij tot de zeemilitie behoort Voorts wordt nog ter kennis ge- bracht, dat, indien uit het ingestelde [onderzoek betrekkelijk eene aanvrage oin vorgoeding blijkt, dat er termen aanwezig zijn, den ingelijfde in aan merking te doen komen oiïi van den werkolijken dienst te worden onthe ven, de bij de aanvrage betrokken Minister alsdan aaii den ingelijfde Kil doen kennen, dat deze zich tot H. M. de Koningin zal kunnen wen den, met een verzoek tot het erlangen van vorenbedoelde ontheffing. HINDERWET. B en W. van Haarlem maken be kend, dat bij hunne beschikking van 15 Februari jl. aan Jac Weststeijn, 'vergunning is verleend'tot oprich ting van eener rookerij voor vleesch- waren in het perceel aan de Schouw- tjcslnan no 45. HET TOONEEL TE AMSTERDAM. „DE BRUGGENBOUWER, tooneei- spel in 4 bedrijven van Alfred Sutro, door het Nederlandsch Tooneel. Nog geen tien jaar geleden was het een zeldzaamheid, als er eens een En- gelsch stuk in liet Hollandsch werd gegeven tegenwoordig waait de wind uit een heel anderen hoek, en zijn de Engelschen in de mode. Na hot succes van Oscar Wilde en Shaw is men het ook met Pinero, Jones, 'Alfred Sutro, Maughan Somerset en hoe de mindere goden verder mogen boeten, gaan probeeren. Eduard Ver- kade, die een gevaarlijke voorliefde hoeft voor alles, wat van over de zee komt, is er mee begonnen dit jaar heeft hij zelfs nog niet anders dan Engelsche stukken gespeeld. Royaards haalde „De Vrouw in het spel" en „John Clayde" in het land, en nu kregen wij gisteren in den Stadsschouwburg de première van ,.De Bruggenbouwer", van Alfifl Su- Vro Die anglomanie lijkt ons niet erg verstandig toe. want hoe langer hoe meer blijkt het, dat alle Engelsche tooncelschrijvers geen Shaw's en Oscar Wilde's zijn. Ons tooneel zou er niet veel aan verloren hebben, als de meeste dier stukken onvertaald waren gebleven en niemand zou er om getreurd hebben, als ook deze „Bruggenbouwer" maar stilletjes in Engeland was blijven wonen. Eduard Thursfield, een ingenieur, Is te St. Moritz. waar hij voor zijn gezondheid verbliif hield, in kennis gekomen met Dora Faringay. Het blijkt, dat hij meer weet van het brug gen bouwen dan van de vrouwen, al thans, daar in die hooge, ijle lucht streek valt- hij al heel spoedig in de strikken, die de jonge Dora liem spant en als hij met haar in een bob slee in razende vaart langs een af grond sliert, fluistert hij haar in het oor „Wil je m'n vrouw worden welko vraag zij ook in de bobslee, snaar waarschijnlijk voorbij den af grond met, „ja" beantwoordt. Waarom dit juist in die bobslee moest gebeuren, is ons niet duidelijk ge worden. In ieder geval zal men moe ten toestemmen, dat dit niet de meest gebruikelijke plaats is om een meisje to vragen. Maar er is meer, dat dit geval verre ■van gewoon maakt. Dora, die in En geland geengageerd is met Walther Gresham een alleronaangenaamst Individu is naar St. Moritz gereisd, speciaal met het doel om te flirten met Thursfield. een persoon, dien zij in t geheel niet kent, maar dien zij noodig heeft. Haar broer Arnold is namelijk op liet kantoor werkzaam, waarvoor Thursfield bruggen bouwt. In een oog nblik van lichtzinnigheid heeft hu gespeeld en 3000 pond verloren. JIii is met bobsleevaart verder gegaan en heeft zich het geld toege ëigend door middel van een valschen wissel, waarvan het bestaan alleen aan Thursfield bekend kan worden. Om haar broer nu te redden, is Dora naar St. Moritz gegaan en heeft zij Thursfield tot den onvoorzichtigen tocht in de bobslee verleid. Dit alles hooren wij in het eerste bedrijf, als Dora Faringay weer in Engeland terug is, dubbel geënga geerd, n.l. in het publiek met Wal ther Gresham in het geheim met den Bruggenbouwer. Arnold voelt, dat de oplossing, die zijn zuster gezocht heeft, alelrgevaarlijkst is-, hij bekent aan den procuratiehouder zeer goed gespeeld door den heer Lobo zijn fout en als Thursfield hiervan hoort, besluit hij onmiddellijk den broer van zijn meisje te helpen. Hij stort de 3000 pond gelukkig houdt hij nog 2000 over maar bezweert Arnold hiervan niets aan Dora te zeg gen; die mag nooit weten, dat zij ee- nige verplichting aan haar aanstaan den man heeft. Arnold belooft dit plechtig... en vertelt het daarom 3 minuten later aan zijn zuster. Dan beseft Dora hoe edel Thursfield gehan deld heeft en zij wil haar anderen verloofde overreden om het geld voor 'Arnold te storten. Gresham denkt daar echter niet aan een excuus voor den armen kerel is, dat hij er maar 2000 heeft en dus in edelmoedigheid niet geheel te gen Thursfield op kan wat voor zijn meisje een reden is, om zijn en gagement te verbreken en hem mon deling, schriftelijk en ten overvloede .door een bo- dschap aan de meid de deur te wijzen. Gresham is nauwelijks weg, of de Bruggenbouwer verschijnt en wordt bij Dora's tante geïntroduceerd als pijnde de nieuwe galant. Vroolijk en ;wel zal hij zijn eerste kopje thee bij [de familie drinken, ais Gresham plot- feeling terugkeert. Waarom hij terug komt na zoo smadelijk de bons te nebben gekregen, werd niet opgehel- Idord, maar het was hliikbaar dan ook alleen om den heer Gimberg l^iuirs field in de gelegenheid te stellen een scène-è-faire te.spelen, waarin hij eerst Walther Gresham, daarna tan te, vervolgens Arnold en ten slotte zich zelf de deur wees. Hij begrijpt, dat dezo Dora gcon vrouw voor hem is. Erg verstandig zou men zoo zeg gen en als het geen Engelsch stuk was geweest, zou het hiermee geëin digd zijn. Maar Alfred Sutro heeft kans gezien om ln een vierde acte die twee toch bij elkander te brengen en aan het slot hooren wij, dat Dora Thursfield naar Rhodesia zal volgen, waar hij een nieuwe brug zal bou wen. Dit heele verhaal doet denken aan een novelle uit een Engelsche of Ame- rikaansche Magazine en de uitwer king is al even onbeholpen en on waarschijnlijk als de inhoud. De eerste twee bedrijven zijn vree- selijk gerekt; wij hooren telkens weer dezelfde verhalen in een zeer slappen dialoog, en wij zien de menschen ko men en gaan, zonder dat daarvoor ee- nig geldig motief is. Het derde be drijf ia zeldzaam onhandig geschre ven.- Misschien heeft het spel van den heer Meunier hiertoe een weinig bij gedragen, maar deze acte werd een uitbundig lachsucces, wat waar schijnlijk niet de bedoeling van den schrijver is geweest. Het is toch niet goed aan te nemen, dat de heer Sutro het zoo belachelijk vond, dat den ei genlijke verloofde de deur werd ge wezen, te meer niet, waar hij dadelijk daarop de zeer ernstig bedoelde groo- te scène laat volgen. Het terugkomen van Walther Gres ham, wat bij een goed geschreven stuk een schok bij het publiek had moeten teweeg brengen, werd nu met een onbedaarlijk gelach begroet. Van karakterteekening is bij dit stuk geen sprake. Zelfs Thursfield, de bruggenbouwer, de held met het edele hart, is een man geworden van ongeloofelljke naïviteit. Maar zooals in een Magazine de plaatjes het meest de aandacht trek ken, zoo zijn in dit tooneelspel de speolscènos de hoofdzaak geworden. Er komen eenige tooneel en in voor, die gelegenheid geven tot „spel", waarvan de artisten van het Neder landsch Tooneel dan ook ruimschoots gebruik hebben gemaakt. De heer Gimberg wist zijn groot© scène in III krachtig te spelen aan het slot van IV was bij wat onbeholpen en ook niej. Rika Hopper Dora deed al les, wat zii kon, al vermocht zij ook niet haar rol ©enig leven in te blaezn. De heer Reule was als Arnold te druk en te beweeglijk, al erkennen wij, dat hij den heelen avond ook wel heel erg „in den druk'' zat. De heer Schulze had maar twee too- neelen te spelen en beide keeren werd hij alleronaangenaamste gewoonte in den Stadsschouwburg bij open doek teruggeroepen, liet type, dat hij van Sir Henry Killick, den chef van Thursfield had gemaakt, was dan ook bijzonder goed. Eri naast dezen ras-acteur hebben wij weer mevr. Chr. Poolman bewon derd als de onnoozel© tante Debnoy. Telkens weer- treft ons deze artiste door haar natuurlijk, mooi snel. Het vrij talrijk publiek was zeer te- vlieden wij gelooven echter, dat het applaus meer het spel dun het stuk heeft gegolden. Na dit. tooneelspel van Sutro gezien te hebben, kunnen wij ons begrijpen, dat Shaw zenuwziek is geworden, toen hij 10 jaren lang En gelsche stukken had gecritiseerd. Is het eigenlijk niet vreemd, dat wij tegelijk met Shaw de stukken in het land halen, die den geestigen Ier zoo hebben geërgerd Logisch is het zeer zeker niet. Om dit eens aan te too- nen, heb ik zoo lang uw aandacht gevraagd. Gelukkig, dat het Nederlandsch Too neel hier 2 Maart niet niet een En gelsch, doch met een onvervalscht Hollandsch blijspel komt. Laten wij, Haarlemmers, dan door groot© op komst toonen, dat wij dit weten te waardeeren. J. B. SCHUIL. Loonactle. De afd. Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Meubebn., Behangers, enz. en de R. K. Meubekn.-vereeniging St. Paulus hebben besloten tot het geza menlijk voeren van een loonactie, ter verkrijging eener loonsverhooging van twee cent per uur. Dit besluit is genomen naar aan leiding hiervan, dat de loonen geen gelijken tred hielden met de stijging der levensmiddelen. Ter toelichting van dezen eisch houden zij dezer da gen een openbare vergadering, waar op ook de patroons zijn uitgenoodigd. Militaire zaken. De lo luit. J. G. van der Veen, van het 10de regiment infanterie, is be stemd tot hulpinstructeur bij de nor maalschietschool te 's-Gravenhage. Rubriek voor Vragen Geabonnoenlen hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbanr, in te zenden bij de Redactie van Roarlem's Dagblad, Qroote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van don inzender vermeldon wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Wanneer ik aan een meerdere schrijf, en dit schrijven gaarne beantwoord zag, is 't dan be- leedigend voor dien meerdere zoo ik er een postzegel bij insluit? ANTWOORD. Dat hangt grooten deels van de omstandigheden en ook wel van de verhouding af, waarin u tot den meerdere staat. Als u slechts eeta eenvoudige inlichting vraagt kunt u in den regel wel een postzegel Insluiten. Solliciteert u naar een betrekking, dan is het beter dat niet te doen. Een algemeene re gel is evenwel niet te geven: wanneer u aah een Minister schrijft b.y., sluit nimmer een postzegel in. VRAAG. Kunt u mij ook de adres sen opgeven van de opzichters der ge- meenterelniging hier ter stede? ANTWOORD. Opzichters zijn de heeren A. van Driel, E. W. Goedhart en Ant. G. Maas, wonende resp. Har- menjaüsweg 85, Z. B. Spaar'ne 74b rood en Kamperstraat 1 rood. VRAAG. Hoe wordt de Plaatse lijke directe belasting hier ter stede geregeld? Over welk jaar wordt be taald en hoeveel kan men voor één kind aftrekken? ANTVN OORD. Wilt u op dit stuk voitedige inlichtingen erlangen, dun doet u het best ten stadhnize, afd. be lastingen, te ïnformeeren. VRAAG. Wat is het adres van de scheopsbouweis Van Dijk en Brou wer? ANTWOORD Schoten. VRAAG. Waar is het twee-be drijvige tooneelstuk „Plicht" verkrijg baar? ANTWOORD. Bij iedereu Boek handelaar. VRAAG. Mijn vader is overleden en mijn moeder is in het bezit geble ven van de geheele nalatenschap. Bij een der perceele'n, tot die nalaten schap behoorende, is een stuk grond, waarop een paar woningen gebouwd kunnen worden, wat dan ook ge schied is met goedvinden van al de meerderjarige kinderen. Mag moeder nu op die perceele'n zoo noodig hypo theek nemen? Mag moeder met goedvinden van de meerderjarige kinderen en van den toezienden voogd den minderja rigen, de bedoelde huizen verkoopen? Kan een der meerderjarige kinde ren haar dan geld leenen op een ge wone schuldbekentenis, zonder daar door later in moeilijkheden te komen? Er is 'n boedelbeschrijving opgemaakt maar niet notarieel. ANTWOORD. Alleen op hare on verdeelde aandeeleh, en dat zal niet gemakkelijk gaan. Anders zouden de meerder jarige kinderen ook moeten medewerken en voor de minderjari gen -rechterlijke machtiging moeten worden gevraagd. Neen, zoolang er geen scheiding heeft plaats gehad, kan van zoo iets geen sprake wezen zonder rechter lijke tusschenkomst. De voogdes mag niets willekeurig ten aanzien der be zittingen van de minderjarigen han delen, die mede-eigenaren blijven. Dit laatste is geen bezwaar en wat dat geld leenen op schuldbekentenis betreft, dat is eigenlijk een zaak van persoonlijk vertrouwen, daar uw moe der alleen daardoor verbonden is. Misschien zou de zaak met een borg tocht door de overige meerderjarigen te vinden zijn. VRAAG. Mijn man heeft altijd goed werk, maar ik krijg niet meer dan om het noodige eten voor te koo- pen. Hij geeft geen geld voor kleeren vooir de schoolgaande kinderen. Is hier nog wat aan te doen? ANTWOORD. Wij vreezen er voor. De feilen die u ons mededeelt, zijn, dunkt ons, niet ernstig genoeg om een ontzetting uit de ouderlijke, macht te wettigen. Echter kunnen wij u aanraden, eens te gaan spreken met den heer secretaris van den Voogdijraad. VRAAG. Ik ben 12 jaar in een betrekking geweest en nu heb ik door een geschil mijn ontslag genomen 14 dagen vroeger dan mij gezegd was. Nu wil de patroon wel getuigen ge ven, maar geen getuigschrift. Is daar iets aan te doen? ANTWOORD. Ja, de patroon moet oen getuigschrift geven en als hij het niet doet, dan kunt u zich tot den kantonrechter wenden, maar wanneer u bij uw ontslag u niet ge houden hebt aan den vvettelijken of overeengekomen termijn van opzeg ging, dun mag hij dat in het getuig schrift vermelden. VRAAG. Mijn vader is overleden en wij zijn als kinderen zijne eenig© erfgenamen. Hoeveel successierech ten neemt het rijk van een huisje, als dit verkocht wordt. De waarde is on geveer f 800. ANTWOORD. De heffing van successierechten heeft met den ver koop van dat huis niets te maken. De kinderen betalen van het zuiver-saldo der nalatenschap het recht, ten be drage van één percent, en 38 opcen ten, tenzij ieder minder dan f 1000 mocht erven. VRAAG. Hoeveel moet betaald worden van elke honderd gulden in lage Rijkspostspaarbank? ANTWOORD. Dat is vooreerst onder het gewone successierecht be- gropen, maar bovendien is van die inlage een afzonderlijk recht, het zoo genaamde recht van overgang ad 14 verschuldigd, wanneer de in lage niet doelt in den vrijdom voor dat recht toegestaan. VRAAG. Wij hebben een notaris noodig om liet geld te kunnen inhen. Hoeveel zouden de kosten da airvan kunnen bedragen? ANTWOORD U zult niet uit sluitend notarieele hulp noodig heb ben voor de terugbetaling van het geld vah de Spaarbank, maar. ook voor de successieaangifte en wat er verder mocht noodig zijn. Kosten van boedelredding opgeven kunnen wij onmogelijk; dat zou doodeenvoudig raden of gissen zijn en u zoudt er dus niots aan hebben. VRAAG. Ik was in dienst voor 3 maanden maar het ging van weers kanten niet. Met goedvinden van me vrouw ben ik twee avonden op een dienst uit geweest en den derden avond om tien minuten over tienen mocht ik er niet meer in. ïk heb ge zegd dat het mij spijt dat (verder niet leesbaar). Mag mevrouw op die ge zegden mijn gelden inhouden of heb ik recht op schadevergoeding? ANTWOORD. Uw vraag is moei lijk te ontcijferen, maar in ieder ge val is het, nis partijen wat op elkaar gebeten zijn, in dergelijke gevallen dos rechters taak om een beslissing te nemen en wij zouden u dus raden te trachten, den heer kantonrechter eeus te spreken. Dat zal u niet moei lijk vallen en wanneer u uwe zaak met bescheidenheid voordraagt, dan zal Z.E.A. u wel een goeden raad geven. Uit de Omstreken UMÜIDEN. STOOMTRAWLER-VISSCHERU „IJMUIDEN", TE AMSTERDAM. In de buitengewone algemeene ver gadering van aandeelhouders werd de liquidatierekening goedgekeurd en de ultkeering vastgesteld op f 208 per Gemengd Nieuws EEN WREEDAARD. Op zijn gewone onmenschelijke wijze heeft sultan Moeley Hafid wraaJk genomen op een aantal van zijn vrouwen, die zich, men weet niet hoe, tegenover hem misdragen had den. Drie negerinnen werden op be vel van dien sultan, voor de leeuwen geworpen. Eenigo anderen liet hij in hechtenis nemen en met stokslagen bestraffen. DIJKBREUK. Een dijkbreuk welke Zaterdag plaats had tusschen het Léfèbre-dok en het nieuwe droogdok te Antwerpen, ver oorzaakte een aanzienlijke schade. Persoonlijke ongelukken vallen niet te betreuren. Eene schatting maken over de schade, die deze ramp heeft teweeg gebracht, is totaal onmogelijk, maar beloopt duizenden en duizenden. GROOTE ONDERZEEBOOT. De Fransche minister van marine heeft aan de werf van Cherbourg op dracht gegeven, onmiddellijk de kiel te leggen van den onderzeeër Gustave Zédé, die 70 meter lang zal zijn en 1000 ton zal meten. Dit zijn de groot ste afmetingen die tot dusver voor een onderzeeër, zelfs in teekening, be kend zijn. Het schip krijgt een be weeglijken toren, die de redding der bemanning gemakkelijker maakt- Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam, Geslaagd voor het doc toraal examen in do rechtswetenschap do heer G. Scholten. Vrije Universiteit. Geslaagd voor het candid a atsexame'n in de rechten de heeren L. Lindeboom en R. Pol- lema, VRIJE UNIVERSITEIT. Deelden wij voor enkele dagen me de, dat een aantal Afrikaners zich aan de vrije universiteit hadden doen ihschrijven, thans kan wederom de komst van oen tweetal Amerikanen bericht worden. Twee predikanten ie Grand-Rapids hebben voor drie ja ren verlof gevraagd en bekomen om hun studiën aan de vrije universiteit voort te zetten. (RotL) VRIJE MIDDAGEN. B. en W. van Den Haag hadden aan de openbare burgerschool aan de Van Hoornbeekstrant aldaar 3 vrije middagen ingevoerd, met welke rege ling de districts-schoolopziener zich niet vereentgen kon. In de jongste vergadering der Haag sche schoolcommissie is nu mededee- ling gedaan van een brief van B. en W. aan het hoofd van bedoelde school waarin werd bericht, dat de minis ter van binnenl. zaken den districts schoolopziener in het gelijk gesteld heeft. EEN SLECHT JAAR VOOR DE ZENDING. Men deelt het volgende mede aan 't „Ilbld." Het jaar 1910 is in geldelijk opzicht voor de Zending ongunstig gc'.veest. Het Ned. Zend. Genootschap kondigt een vermoedelijk tekort aan van 120.000 de Utrechtsche Zendings- Vereeniging van 20.000 de Neder- landsche Zendings Vereeniging van f 10.000 en het Sangi en Talaud Co mité van f 3000. Nu kan het wel zijn, dat de toe stand bij het opmaken van de jaar rekeningen, na ontvangst van de ze- gevens uit Indië, gunstiger is dan verwacht wordt, maar het kan ook zijn, dat de toestandtegenvalt; het Zendingswerk verkeert, ook wat zijn fiuaucieelen toestand aangaat, in een tijdperk van overgang en de ramin gen van behoeften kunnen niet opge maakt worden met dezelfde zeker heid als vroeger. In elk geval moet nu rekening gehouden worden met do beschikbare gege\eus, en die wij zen bovenstaande cijfers aan. Dat onder deze omstandigheden de toestand in hooge mate benard is, behoeft wel geen betoog. Er bestaat zeer ernstig gevaar, dat dit nuttige, en thans algemeen gewaardeerde werk ernstig schade zal lijden. Eerstdaags zal bij de Hollandia- drukkerij in de serie over de Zending een brochure verschijnen, waarin de oorzaken van dezen toestand en de middelen tot verbetering worden be sproken. Land en Tuinbouw MOND- EN KLAUWZEER. Door den districtsveearts dr. A. A. Overbeek te Groningen werd mond en klauwzeer geconstateerd onder het vee van den landbouwer W. Pool te Aduard. Negentien runderen en vier schapen zijn in het abattoir te Gro ningen afgemaakt. Uit de Arbeiderswereld DE STAKING TE VRIESCHELOO. De staking te Friescheloo duurt voort. De afrekening heeft onder poli tietoezicht plaats gehad. Stakers ver brijzelden ruiten in de directiekeet en wilden deze afbreken wat voorkomen werd. Ongeveer 50 arbeiders boden zich aan tegen het vroegere loon te werken, doch de aannemers waren niet genegen het werk te hervatten. Letteren en Kunst TIJDSCHRIFTEN. Het laatst-verschenen nummer van „De Aarde en haar Volken" bevat: De witte olifanten in China. Van Saigon naar Singapore 'door AngRor, rondom de golf van Siam, naar het Fransch van commandant E. Lunet de Lajonquière. Een nieuwe inter nationale weg tusschen Europa en Amerika. Bookjes voor hoofden. Komen en gaan van passagiers voor New-York te Cuxhafen. Pers-Overzicht DE TUBERCULOSE-BLOEM De Tijd schrijft: „Het Volk" noemt de verklaring vau het bestuur „een leelijke streep door de rekening van hen", dio van den verkoop van de tuberculose-bloem zoo graag een anti-socialistisch zaak je en tegelijk een monarchale recla me gemaakt hadden.' Wij vermoeden, dat de streep een andere richting zal uitgaan dan „Het Volk" denkt en wel dóór de bloemen- rekening! Financiëeie Berichten N. V. „N. ROTT. CRT." Volgens de door de directie der NaamJ. Venn. „Nieuwe Rotterdam- sche Courant" opgemaakte balans kan aan de aandeelliouders over het boek jaar 1910 wederom een dividend van 33 1/3 worden uitgekeerd. Stoomvaartberichten STOOM V.-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het st. Oranje (uitreis) passeerde 18 Febr. Kaap del Armi. Het st. Prinses Juliana (uitreis) ver trok 18 Febr. van Colombo. Het st. Lombok (uitreis) vertrok 17 Febr. van Suez. Het st. Rembrandt vertrok 18 Febr. van Amsterdam naar Batavia. Het st. Vondel (thuisreis) arriveer de 18 Febr. te Genua. KON. NEDERL. STOOMB. MIJ. Het st. Castor, van Lissabon naar Amsterdam, passeerde 18 Febr. Dun- geness. Het st. Clio arriveerde 18 Febr. v. Piraeus te Salonica. Het st. Juno vertrok 18 Febr. vaö Palermo naar Cadix. Het st. Leda arriveerde 18 Febr. v. Barcelona te Tarragona. Het st. Mercurius arriveerde 18 Febr. van Salonica te Konstantinopel. Het st. Titan arriveerde 18 Febr. v. Rotterdam te Southampton. Het st. Zeus arriveerde 18 Febr. v. St. Ubes te Genua. liet st. Apollo arriveerde 17 Febr. van Amsterdam te Hamburg. Het st. Neptunus vertrok 17 Febr. van Tangor naar Smirna, Plet st. Pollux vertrok 17 Febr. van Konstantinopel naar Salonica. Plet st. Pomona arriveerde 18 Febr. van Hamburg te Amsterdam. Het st. Saturnus vertrok 17 Febr. van Malaga naar Algiers. Het st. Themis arriveerde 17 Febr. van Smirna te Alexandria. Het st. Uranus vertrok 17 Febr. van Torre Anuunziata naar Malta. ROTTERDAMSCHE LLOYD, Het st. Siudoro (uitreis) vertrok 18 Febr. van Lissabon. Hek st. Solo vertrok 18 Febr. van Batavia naar Rotterdam. Het st. Gorontalo (thuisreis) pas seerde 17 Febr. Pantellaria. Het st. Walcheren vertrok 17 Febr. van Sabang naar Rotterdam. HOLLAND—AMER1KA-LIJN. Het st. Noordam vertrok 18 Febr. van Rotterdam naar New-York en was des-v.ra. 7 u. 15 m. in zee met 30 le kl., 402 2e kl. en 455 3e kl. passa giers aan boord. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Maasland arriveerde 16 Fe bruari van Amsterdam te Buenos- Ayres. STOOM V.-MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het st. Pyrrhus. van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 17 Febr. te Port Said. DIVERSE STOOMVAARTLIJNEN. Het st. Hanau van Java naar Am sterdam, arriveerde 18 Febr. te Suez. Het st. König (thuisreis) arriveerde 18 Febr. te Suez. Het st. Kiel vertrok 10 Februari V« Padang naar Amsterdam. Burgerlijke Stand BENNEBROEK. BEVALLEN M. Warmerdam, geb. Sprokkelen- buxg, 2. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Rotterdam. L. Bil, metselaar, te Rotterdam. Curator: mr. EdL Jacob- H. Th. Kosterman, schilder, te Rot terdam. Curator: mr. L. van Dantzig. Rechter commissaris in beide zake» mr. PI. VV. B. Thomas. Leeuwarden. E. Bosma, bak kersknecht aldaar. Rechter-commis- saris mr. C. W. Stheeman curator mr. W. T. van der Ley. Alkmaar. A. Bet, weduwe van D. Doodemau, landeigenares to Zuid- scharwoude. Rechter-commissaris mr. A. D. Tl. Fockema Andrcae curatoï mr. A. M. de Lange. Opgeheven F. Pepels, destijds handelaar ia bouwmaterialen te Stein, thans zon der bekende woon- of verblijfplaats. Geëindigd J. van Daalen, vroeger metselaajr, te H.-I.-Ambacht. A. van Herp, handelaar, te Terneu- oen. fee 'fee jol een lg;-8ara.»»lb je maar zijn een omdat do oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zeer groot is en steeds blijft stijgen. (Jaarlijks worden er gewas»® TIENDUIZENDEN geplaatst.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 8