HAARLEM'S DAGBLAD. ™™5t5EL De Erfgenaam van Vering OM ONS HEEN No. 1311. Jonge boosdoeners. Onlangs hebben vier knapen hier ingebroken, maar zijn door hunne on- ervarenheid gesnapt, hebben het mis- drijf bekend en zullen de eerste jaren do samenleving wel niet meer onvei lig maken. De vraag is toen gedaan, hoe deze vier, waarvan er twee eigen lijk nog maar kinderen waren, zijn kunnen komen tot een misdrijf, dat opzet, voorbedachte raad en brutali teit vereischt. Hoe was wel hun om geving, wat zagen zo daar, hoe leef den ze zelf? De een is een wees. Vader was al een jaar of wat dood, moeder vóór korten tijd overleden. Een tijd lang is hij loopknecht geweest, maar kwam op zekeren dag onder zoo ster ke verdenking van oneerlijkheid, dat de directie hem niet in dienst houden kon. Toen raakte hij aan 't zwerven, ging om met vrouwen van laag al looi. Een van de vrienden was nume ro twee van de inbrekers. Numero twee is niet bepaald bru taal of slecht van inborst, maar zwak een onbeduidend persoon. Thuis tijn de verhoudingen niet regel matig. Hij is ook loopknecht ge weest, heeft in de zaak, waar hij werkte, wel voldaan, maar ten slotte zelf voor het baantje bedankt. De om gang met numero Óen heeft hem klaarblijkelijk geen goed gedaan. Numero drie was niet aan zijn proefstuk. Vroeger is hij al voor dief stal veroordeeld en nog maar kort geleden was hij uit de gevangenis ontslagen, 's Nachts was hij maar zelden thuis, meestal trok hij er op uit en waarschijnlijk niet met de beste bedoelingen. Een onverschillig exemplaar. Numero vier is er een met een tot dusver schoon strafregister, hoewel hij meermalen van diefstal verdacht is geweest. Thuis kreeg hij een slecht voorbeeld twee broers zitten in de gevangenis, een is in de tuchtschool geborgen. Ziedaar een korte beschrijving van dit edele klaverblad van vieren. Wan neer er niet iets merkwaardigs ge beurt. bijvoorbeeld een van de jon gens een brave vrouw treft, zeldzaam fortuintje na zoo'n levensbegin, of er gens in een ander land gelegenheid krijgt om een beter leven te beginnen, 'dan zullen, de namen van dit kwartet nog wel vaker ia de strafregisters van de justitie voorkomen. De ervaring leert, dat dè gevangenis alleen den eersten keer indruk maakt. Daarna is de veroordeelde door dc wol ge verfd. Hij voelt de moeilijkheid om j aan goed betaald werk te komen drie- j maal dieper, dan anderen, vooreerst omdat een ontslagen gevangene niet licht in dienst genomen wordt en ook, omdat hij gewoonlijk geen vak ver staat. Let op, dat twee van het gezel schap loopknecht waren, ze kenden niets beters. En zoo komt het vanzelf tot nieuwe misdrijven, waarbij het een spelletje wordt met de justitie snap je me, snap je me niet. Zoo niet, dan hebben ze den triumf, zoo ja, dan is 't minder plezierig, maar och, de weg is bekend, de cel warm, je bent veilig onder dak en een maand of wat gaan gauw om. Er is in de laatste jaren over de resultaten van ons gevangeniswezen veel gezegd en geschreven. Een war me verdediging van het stelsel, om de menschen door afzondering tot na denken te brengen, herinner ik me niet, te hebben vernomen. De geleer den zijn het er, schijnt het, wel over eens, dat de celstraf niet heeft opge- levord, wat daarvan verwacht werd. He.t doel moet dus wezen biet kind, dat in een verkeerde omgeving ver keert, zoo spoedig mogelijk naar een betere over te brengen. Dat hebben de Kinderwetten mogelijk gemaakt en sedert December 1905, dat is dus nu ruim vijf jaar, hebben de Voogdijra den hun uitstekend werk gedaan. En dat door ons heele land heen. Het mag wel eens gezegd worden, dat mannen van allerlei overtuiging en richting, in deze lijn met geestdrift samenwerken, om het behoud van jong-Nederland, dat op het punt staat verloren te gaan. En de taak wordt, als ieder goed werk. maar voortdurend uitgebrei der. De correspondentie van den se cretaris zwelt aan van jaar tot jaar, de bemoeiingen gaan voortdurend verder, de Staat der Nederlanden spaart den omhaal niet altijd, koorts om er wordt daar, zonder dat de meeste Nederlanders er van weten, door kleine colleges in samenwerking met allerlei philantropische instellin gen, een werk geleverd, dat mij deed denken aan een onlangs in dit blad gestelde vraag. Gaan wij vooruit? Als we deze zorg voor het misdeelde kind zien, dan mogen we zoggen ja, we gaan wel waarlijk vooruit 1 Dronkenschap en onzedelijkheid zijn van de Kaden van voogdij grootste werkgevers. Maar soms v ken ook andere maatschappelijke toe standen in verkeerde richting. Het is voor een vader van eon groot gezin een bijna onoverkomelijke ramp, wanneer zijn vrouw komt te overlij den. Hij kan met geen mogelijkheid een oog houden op de kinderen zijn erk roept hem 's morgens vroeg weg en laat liem 's avonds pas weer los. In dien tusschentijd verwilderen de kinderen, wanneer er geen toezicht is. Een huishoudster kan hij nemen, maar een bejaarde is tegen het werk niet opgewassen en met een jonge ontstaan licht ongewenschte verhou dingen. Hertrouwen gaat bezwaar lijk, omdat voor het groote gezin niet licht een tweede moeder gevonden wordt. En doet zij zich op, dan heb ben de kindoren uit het eerste huwe lijk dikwijls een bitter lot. Ja waarlijk, in elk gezin is het heen gaan van de moeder een zware slag, in een arbeidersfamilie treft die het meest. Zoo komen weduwnaars tot lapmiddelen. Het geval is voorge komen van een. die met zeven kinde ren was achtergebleven eu het huis houden overliet aan het oudste, een meisje van vijftien jaar. Kwam hij 's avonds van zijn werk terug, dan ging hij uit naar de herberg neen, naar den Boekwinkel. De man was een eerste snoeper. Kook on cho colade waren zijn, kinderlijke, maar lang niet onschadelijke liefhebberij, want terwijl bij zijn aandacht en zijn geld aan zoetigheden besteedde, raak te het gezin in verregaand vervuil den toestand. Twee kinderen kwamen Van de andere vijf kunnen rede lijke leden van de maatschappij groeien, wanneer ze aan deze noodlot tige omgeving worden onttrokken. Nog slechter was een andere we duwnaar er aan toe, die geen meisje had, waaraan hij het toezicht over de andere kinderen kon opdragen en, evenals de eerste, geen vrouw in huis verkoos te nemen. Hij stelde een jon gen tot huismoeder en kok aan de stakker deed wat hij kon, kookte drie maal per week eten, maar zag gocn kans, het schip recht te houden. Daar is nu evenwel ter elfder ure een vrouw in huis gekomen, de man gaat hertrouwen en wanneer de rechtbank overtuigd kan worden van de goede kansen in de toekomst, zal zij den man zijn kinderen wel laten. De stap pen, die voor ontzetting zijn gedaan, hebben dan preventief gewerkt, wat natuurlijk het meest gewenscht is en ook het vaakst voorkomt. Dikwijls helpt een gemoedelijk woord vim den secretaris al of an ders een vermaning van den voorzit ter in de vergadering van den voog dijraad. En de rechtbank, op haar beurt, gaat niet al te vlug tot ontzet ting uit de ouderlijke macht over. Re gel dient te zijn, dat vader en moeder de zorg dragen voor hun kindo ren. Eerst bij uitzondering mag, in 't algemeen belang en dat van de ramp zalige kinderen, do Staat hun die taak uit de handen nemen. Hij vindt wel droevige toestanden. Van een vader, die als knap arbeider den toestand recht tracht te houden, torwijl de moeder aan den drank is geraakt en de kinderen aanzet tot diefstal. Van jen andoren, die voor de tweede maal getrouwd is» zijn werk naar behooren doet, maar door zijn vrouw in een absoluut verkeerde om geving verkeert, waarom zijn drie kinderen uit het eerste huwelijk hem zijn ontnomen. Een enkel cijfer, om de beteekenia van den arbeid van deu Voogdijraad te schatten. In ruim vijf jaar sprak alleen do Haarlemsche Rechtbank 124 maal een ontzetting van de ouderlij ke macht uit, ten opzichte van vier honderd en twee kinderen Meer dan vierhonderd, die anders immers door verwaarloozing, zoo niet erger, do verkeerde richting wel had den moeten gaan. worden nu door nauwlettende zorg in de goede lijn gebracht. De opgedane ervariCg is nog jong, maar geeft nu al aanlei ding tot goede verwachtingen. Af komst kan wel kwaad doen, maar omstandigheden doen veelal méér goed. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Er heelt- EEN EIGENAARDIG VOORVAL PLAATS GEHAD IN 'T EN- GELSCHE LAGERHUIS. Meer dan twee uur is gesproken over bet gevolg, dat het protest van GinneJI bij de verkiezing van den voorzitter heeft gehad. De liberaal Wedgwood had een particulieren binef aan Ginnell geschreven, waarin hij dezen zijn instemming betuigde en de bewering herbaalde, dat de voorzitter Lowther niet onpartijdig was bij het kiezen van sprekers in den loop der debatten. Ginnell heeft dezen brief in een Iersch blad ge plaatst. De cruaestie is verleden week het eerst aan de orde gesteld en werd toen aangemerkt als laster op Low ther en inbreuk op de privelegies van hot Lagerhuis. Wedgwood heeft den voorzitter gis teren zonder eenig voorbehoud ver ontschuldigingen aangeboden, die ook door den voorzitter aanvaard zijn. Ginnell daarentegen hield een lan ge rede. waarin hij betoogde, dat hij Lowther. den voorzitter, niet persoon lijk had willen aanvallen, maar wel de wijze, waarop de sprekers worden uitgekozen, om aan het debat deel te nemen. Hij had geen inbreuk ge maakt o<p de waardigheid van het La gerhuis en bood geen verontschuldi gingen aan. De minister-president Asquith ver klaarde. dat de quaestie de waardig heid van liet Lagerhuis betrof eri gaf zijn spijt te kennen, dat Ginnell geen verontschuldigingen had aangeboden. Asquith stelde ten slotte een besluit voor. dat Ginnellvoor een week als lid van het Lagerhuis schorst. Het besluit is met 311 tegen 34 stemmen aangenomen. Do berichtgever der „Siècle" te Berlijn zegt als zeker te kunnen me- dedeelen, dat de keizer te Rome zal komen, en wel eind April of begin Mei. Do keizer zal Victor Emmanuel komen gelukwenschen met het halve- eeuwfeest van ltalie's eenheid en zal dan tevens de gelukwenschen van Frans Jozef overbrengen. De keizer zal drie dagen te Rome blijven. DE VERBANNING DER PORTU- SCHE OUD-MINISTERS Jose Azevedo Castello Bronco (minis ter van buxtenland9che zaken in het laatste kabinet onder de regeering van koning Manuel) en Joao Azevedo Coutinho (oud-minister van marine) heeft plaats gehad, omdat ze beschul digd warden van samenzwering tegen de regeering en van riet houden van oliferent*es met officieren van eelti ge iiiiti-regceringsgezinde regimenten in het noorden van Portugal. Ook aan Alvaro Pinheiro Chagas, redacteur van de „Correio da Matiha" iens kantoor onlangs door het volk vernield weid, is het verder verblijf in Portugal ontzegd. Dit zal in Bulgarije plaats hebben. De commissie uit de Buig aar scire Kar mer. die opdracht heeft een onder zoek in te stellen naar de beschuldi gingen. die tegen verschillende mi nisters, partijgenooten van Stamboe- lof. te beide zijn gebracht, is tot de slotsom gekomen, dat er geen geldige reden is. om Sjisjmanof te vervolgen. Daarentegen ls de commissie van meening, dat Goedef, Petrof, Ghena- diëf, Sasof en Hatsjef ter verantw ding geroepen moeten worden. DE TURKSCHE KAMER verwierp met 136 tegen 95 stemmen de door den Senaat in de Grondwet gebrachte wijziging, waardoor de Se naat de bevoegdheid zou krijgen over wetsontwerpen te beraadslagen v dat zij in de Kamer in behandeling zijn geweest. UIT GRIEKENLAND. Een telegram heeft reeds gemeld, dat de minister president Venizelos in de Nationale Vergadering een be sliste tegenspraak heeft gegeven van de geruchten, dat liij de Nationale Vergadering zou willen ontbinden en naar een dictatuur streefde. In de zelfde zitting der Vergadering heeft de premier verklaard, dat do reg< ring wenschte, dat de vergadering haar werkzaamheid zou bespoedigen, opdat binnen zes maanden do geheele wetgevende arbeid, waaronder ook de grondwetsherziening zou zijn afge- loopen. Of 't zoo gauw zal gaan HET LIJDELIJK VERZET der ambtenaars on beambten te Triest neemt nog steeds in omvang toe. Gemeld wordt, dat de loodsen, het personeel van de bureaux von den stadhouder en het personeel van de Zuiderspoorwegen zich bij de be weging hebben aangesloten. De toe stand in het station van de Staats spoor en in de opslagplaatsen biedt enorme bezwaren. Intusschen kant de opeubare mea ning ziclt meer en meer tegen de be weging. Eenige bestuurderen van de Beurs zijn bii den stadhouder geweest en hebben om beslister ingrijpen van regeertngswege gevraagd. Anderen achten toegeven met het )g op het gezag van den staat thans uitgesloten. IN PERZIë is het ook nog erg onrustig. Volgens oen telegram uit Teheran zijn twee burgers der stad in den nacht bij de Doletpoort op den ^ju- blieken weg vermoord en beroofd. Men denkt, dat Kaukasiérs de schuldigen zijn en de openbare mee ning is door cbsen aanslag zeer ten gunste van den eisch van den regent, die alle anarchisten het land uitgezet wil zien. beïnvloed. De regeering was van plan, een expeditie uit te zenden tegen den rooverhoofdman Nahib Hussein. Deze heeft echter telegra- phisch zijn onderwerping aangeboden en zich bereid verklaard zijn wapens uit te leveren. De regent is intusschen druk bezig met de politici te onderhandelen, om het mogelijk te maken, een ministe rie te vormen. De WOELINGEN OP HAITI duren voort. Een telegram meldt Regeoringstroepen hebben zich na de herneming van de stad Owana- minth aan het toezicht der officieren onttrokken en de stad geplunderd en verbrand en vele inwoners vermoord. Ook werd een Fransclunun aangeval len, zijn zoon vermoord en zijn huis verbrand. Het geschil tusschen RUSLAND EN CHINA is nog in hetzelfde stadium, t Wach ten is op het antw oord van China op de Russische nota, hetwelk wellicht lieden verzonden zal worden. In de „Agence d'Extréme Orient" heeft de Clnueesche regeering evdi- wel al een officieus antwoord gege ven. Aan hel eind der tegenspraak van do door Rusland gestelde eischen wordt geschreven „De Russische nota is dus in strijd met den geest en de letter van het verdrag van 1881. Het is een brutale manifestatie, die geenerlei steun vindt in liet internationale recht, een daad van geweld zonder geldige re den. China is echter sterk door zijn recht en zal zich geen vrees lateD aanjagen." De partijen staan dus nogal scherp tegenover elkaar DE PEST IN CHINA. Blijkens een telegram uit Peking wordt in een rapport van het minis terie van buitenlandsche zaken mee gedeeld, dat de pest in Mandsjoerije overal afneemt, waar Je geneesheo- ren een stelselmatige iaoleering tot stand hebben kunnen brengen. Te Toets jiadi&n zijn Zaterdag slechts 6 personen overleden en te Tsjantejoen en de omliggende dorpen, waar ie Amerikaansche geneesheer Young den gezondheidsdienst leidt, is liet aantal gevallen verminderd van 250 op 75 per dag. De versprei ding van de ziekte naar het Zuiden schijnt gestuit, in het Noordoosten van Mandsjoerije evenwel woedt zij nog met onverminderde kracht voort. Onze Lachhoek Stadsnieuws Het S n a a r n e. De „St.-Crt." bevat de Kon. goedge keurde Statuten der Naamlooze Ven nootschap Bierbrouwerij en Ijsfa briek „Het Spaarne", te Haarlem. Het kapitaal der vennootschap Is oorspronkelijk vastgesteld op f 250,000 verdeeld in 250 aandeelen, elk groot 11000, doch wordt door evenredige vermindering van het bedrag van elk aandeel teruggebracht tot f 125,000, verdeeld in 250 aandeelen, elk groot f 500. Verlof Drankwet. B. on W. van Haarlem brengen ter penbare kennis, dat is ingekomen en verzoekschrift van H. de Bie, echtgenoote van W. Nieman, om verlof tot het verkoopen van alcohol- houdenden drank anderen dan ster drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het perceel aan het Begijnhof no.7. Aanbesteding. De H. IJ. S. M. heeft aanbesteed het uitvoeren van onderhoudswerken op de Centrale Werkplaats en het hoofdmagazijn te Haarlem. Raming t 9200. Minste inschrijver de heer D Middelkoop, Haarlem, 8770. Rubriek voor Vragen Geabonneerd en hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits vcor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aon vragen, aio niet volledig naam woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Wanneer een dienstbode i haar dienst ziek wordt en zij neemt den dokter dien zij wenscht, waarop zij naar het ziekenhuis moot, voor wie zijn dan de kosten? ANTWOORD: Wanneer daarin op geene andere wijze wordt voorzien, is mevrouw verplicht voor geneeskun dige behandeling en verpleging te zorgen, waarvan de kosten geduren de de eerste vier weken voor hare re kening zijn, terwijl do verplichting zelve zee weken duurt. VRAAG: Twee zusters zijn op el kanders leven verzekerd. De eane is getrouwd en voldoet geregeld aan de betaling, maar komt te overlijden. Wie heeft nu recht op de uitkeermg? De polis staat op naam van de zus ter. En wie moet de begrafeniskosten betalen? ANTWOORD: Wanneer de zuster s verzekerde is aangeduid, dan is de uitkeering ook voor haar. Wat de begrafeniskosten betreft, die komen voor rekening der erfgenamen, wie dat dan ook zijn mogen en geheel af gescheiden van de levensverzekering. CORRESPONDENTIE. Den heer A. Het zal u niet ont gaan zijn, dat in ons blad reeds een verslag van die uitvoering heeft ge slaan. REDACTIE. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Do Burgemeester van Haarlemmer meer heeft de leden van den Gemeen teraad opgeroepen tot het houden van eene vergadering op Donderdag 23 Februari 1911, des voormiddags te 11 uur precies. Agenda 1. Vaststelling der notulen van de vergaderingen van 29 December 1910 en 19 Januari 1911. Mededeeling van ingekomen stukken. GALGENHUMOR. Cipier (tot gevangene;. Morgen komt do gouverneur van de provincie ia je cel. Boef. -Zoo, wat heeft hij uitge kaald t Mevrouw. Mijn nieuwe keuken meid is zóó verzot op het miiitairis- ine. dat ze hij het omkeeren vau een biefstuk zoo luwl mogelijk „links om." commandeert. Toen Napoleon I op zijn vlucht na don ongelukkigen veldtocht in Rus land, aan den oever van do Niemen kwam, vroeg hij den veerman: Zijn er reeds veel Fransche de serteurs de rivier over Neen. zeide hij, gij zijt de eerste. Je kunt toch zwijgen Meneer de baron, ik diende tien jaren bij een worstfabrikant; dat zijn voldoende bewijzen. Man Is het eten nou nog niet klaar Vrouw. Dadelijk, hoor Ik hak het hout al om de kachel aan te ma ken. Politieagent (bij nacht). Heeren, als u blijft doorzingen, haal ik assis tentie t De studenten. Ja, maar asje blieft alleen tenoren, bassen hebben - genoeg. 3. Verzoek van den heer H. Jippes. om eervol outslag als onderwijzer met verplichte hoofdacte aan school No. 10 (bij de Sloterbrug). 4. Benoeming van een onderwijze? aan school No. 4 (te Hoofddorp). Voordracht 1. D. C. Kooiman, te Bovenkarspel (reeds tijdelijk onderwijzer te Hoofd' dorp). 2. J. Bakker, te Zaandam. 3. H. Hageman. te Maarssen. 5. Benoeming van eene onderwij- >res aan school No. 7 (hoofd de heer S. Veldman). Voordracht a. Mej. M. dc Groot, tc Haamstede. b. Mej. A. J. Beversluis te Eenrum. c. Mej. G. J. H. Lobrij, te Haarlem. 6. Benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur voor wijk 4, (vacature R. W. Lammerts). Aanbeveling a. H. J. C. Lammerts, landbouwer te Haarlemmermeer b. Jb. F. Gehrels. landbouwer te Haarlemmermeer. 7. Benoeming van een lid der Com missie fot wering van schoolverzuim (Vacature II. de Jong Jr.). Aanbeveling a. J. A. Huisman, hoofd van school No. 9. b. W. W. Vallentgoed, hoofd van schooi No. 3. 8. Voorstel tot vaststelling van een besluit tot verkoop aan het Rijk van een stuk bouwterrein, achter het raadhuis te Hoofddorp, voor de stich ting van een Kantongerechtsgebouw. 9. Voorstel tot wijziging van eu- kele voorwaarden in de getroffen overeenkomst met het bestuur van den Haarlemmermeerpolder. in zake verplaatsing van het marktterrein. 10. Voorstel tot het doen aanbren gen van eeaige verandering in de woning van het hoofd van school No. 3, te Vijfhuizen. 11. Behandeling van belasting reclames. 12. Rondvraag. BEVERWIJK. Ned. Herv. kerk. Beroepen, toez., bij de Ned. Herv. Gem. te Cleve, Duïtschland, ds. J. C. V. van Bemmel. herv. predikant te Beverwijk. IJMUIDEN. Vuurschip. Van Amsterdam is alhier aangeko men het nieuwgebouwde vuurschip Suriname, bestemd voor West-Indië. Bij gunstig weer zal het schip door de sleepboot Simson door het Engel- sche Kanaal gesleept worden, waarna het de reis per eigen zeil vermogen zal vervolgen. Luchtversch ij nseL Zondagavond is bij hevigen hagel slag en weerlicht in de Kanaalstraat te IJmuiden, een vuurbal uit de lucht gevallen ter grootte van een rnans- vui&t. Tegen den trottoirband is hij uiteengeslagen, zonder sporen na te laten. FEUILLETON Naar bet Eugelsch door CHARLES GARVICE. 69) Terwijl hij dat deed, druppelde er iets warms en vloeibaars op zijn pols en daarop neerkijkend zag hij, dat het bloed was. Het volgend oogenblik zag hij .het lemmet van den dolk schitteren naast de witte kant, dio haar hals be dekte. Direct daarop had hij haar den dolk uit de hand getrokken, en riep doodsbleek en bevend uit Cora Pas opWat heb je ge daan Zij zei nu kaltn U zal niet heengaan, ntylord u zal blijven om te leven eu lief te heb ben, als Cora het kind Cora voor altijd zal zijn heengegaan Groote Hemel -- riep hij uit, met dc scherpe, snijdende stem van een man in doodsangst. Wat heb je gedaan Laat mij dadelijk kijken Ik wil het zien En hij soheurde de kant open en l veegde het bloed van de wond. Gelukkig I zuchtte hij met ver ademing. O, kind kind I je hadt jezelf kunnen vermoorden En waar om, o, waarom Wat zijn wij toch blinde wezens geen mannen, maar vleermuizen Cora, mijn kind! kind lief want zij was in zijn armen gezonken. Cora, je bent bijna flauw Wal heb je gedaan De bel de bel Zij stak één hand op en legde haar veegde het bloed van de wond aan den hals. Te laatte laat fluisterde zij. Het was mijn Indinansche dolk. Kijk eens hoe het bloedt; hij was vergiftigd, vergiftigd en zij koek hem glimlachend aan. Percv werd doodsbleek, alsof de hand des doods zich op zijn hart, leg de, toen kwam er weer kleur op zijn wangen, en hij klentde haar vast te gen zich aan, en itteld haar gelaat tlak bij het zijne. Neen, neen, riep hij uit, niet te laat Je zult niei sterven Cora, zeg mij. dut het niet waar is O het kan niet zijn Waarom heb je dat gedaan, waarom Hoe duister is mij alles Cora Cora waarom Kan u dat niet raden fluis terde zij. Kan u in ntijn oogen kij ken en dat niet weten Percy, denk je, dat ik zou kunnen leven en we ten, dat je armen haar omvat hiel den, zooals zij het eens mij gedaan hebben zooals zü mij nu vasthou den Ik zou niet kunnen leven, Per cy, mijn opperhoofd, mijn dappere, omdat ik je I 1 c f he b Met een kreet tilde Percy haar van de sofa op en hield haar tegen z(jn borst gedrukt. Je hebt mij lief! hijg de hij. O Ben ik krankzinnig O. dwaas dwaas snikte hij. En nu sterft zij Neen, neen Cora, doe je oogen open I Je moet leven Zn schudde met een zwak glim lachje haar hoofd en nestelde zich dichter tegen zijn hart. Kus mij, Percy, zei ze. Fluister: „Ik bemin je, Cora, mijn kind I". Och, doe dat eenmaal Al is het niet waar fluister het toch. Waar riep hij schor uit. Wie anders heb ik bemind dan jou, mijn leven, mijn liefde, mijn eenige lieve ling Ik heb je al deze jaren lief ge had. Op het oogenblik, dat er op de Grange heftig aan de bel getrokken word, en bedienden in de grootste haast werden uitgezonden, om docto- ren uit de naaste stad, terwijl ande ren telegrammen moesten verzenden voor de beste medici en chirurgen uit Londen, telden de passagiers van ze kere spoorwegcoupé de minuten tus schen hun aankomst aan het station en hun vertrek naar het Noorden van een ander perron. Niet dat spoed hier zoo noodzakelijk was. behalve om het genoegen, dat er uit voortvloeit, want meergenoemde passagiers hadden iedere vervolging van onwaarde ge maakt door zich zelf buiten de macht te stellen vau strenge ouders, die hen wilden scheiden, door met een specia le acte dien middag nog te trouwen. Alle# was heel goed gegaan. Lady Mary had genoeg moed weten te ver zamelen of liever nog, had niet ge noeg moed weten te verzamelen om op te treden tegen den machtigen wil van haar heer en meester, was uit het huis geslopen en had zich laten trouwen, en was toen kalm eenige uren teruggekeerd, had een klein va lies gepakt, en zich toen uit het biblio theekvenster in de armen van haar verlangenden en liefhebbenden echt genoot laten vallen, en uu waren zij hier zij van het hoofd tut de voeten bevend tegen zijn breeden schouder, hij om beurten bevelend en teeder, en beiden uitbundig en dwaas gelukkig. Nu, lieveling, zei Charlie, toen zij het Great Northern station binnen- stoomden, Beamish moet hier over vijf minuten zijn. Ik durf er wat on der te verwedden, dat hij punctueel op tijd is. Maar om alles zoo gauw mogelijk af te handelen, zal ik even kaartjes gaan koopen. Jij doet ver standiger met hier te blijven .Doe het gordijntje naar beneden, voor 't go- val. dat er een van onze kennissen naar het Noorden mocht gaan. Heel goed, lieveling, zei Lady Mary, met een onderworpenheid, waaraan haar nieuwe verhouding tot Charlie schuldig was, zooals je wilt; maar blijf je niet lang weg Geen minuut, vrouwtje, zei Char lie, en weg ging hij. Hij was al langer dan een minuut weg en Lady Mary, met al het onge duld van een pas getrouwd vrouwtje, was brutaal genoeg om eens uit het venster te kijken. De coupé stond pre cies tegenover een groote lantaarn en toen haar bekoorlijk gelaat een oogenblik in de lijst van het venster verscheen, bleef een man, die pas- seorde en juist zijn hoofd haar kant uit wendde, plotseling staan, sloop daarop vlug naar den spoorwegwag- gon en opende het portier. Lady Mary keek verbaasd op, en liet een zachte kreet hooren, toen zij in het uitgehon gerde gelaat mei zijn blauw-omrande uogen in "de ven allen gestalte den eens zoo schitterenden graaf her kende. Lady Mary 1 riep hij op schor ren. half angstigen toon. Ik heb mij dus niet vergist Is u hier alleen Kent u mij nog Ja, u is Graaf Hudspiel, zei La dy Mary met bewonderenswaardige zelfbeheersching en ik ben niet alleen lk verwacht hier elk oogen blik Mr. Merivale. D« graaf ontstelde blijkbaar <rv«r dit bericht en scheen op het punt hel hazenpad te kiezenmaar plotseling boog hij zich voorover en keek liaar hongerig aan. Lady Mary, u herinnert zich wie ik was zie mij nu aan. Ik ben uit gehongerd. Om 's Hemels wil, geef mij wat geld l Lady Mary w as te ontsteld om zich te bewegen of te spreken. Vlug. alstublieft zei de graal koortsachtig Ik sterf bij'na van hon ger en koude ja, aan mijn lot overge laten om als een hond te sterven door hen, die mij hebben verluien mijn wettige vrouw mijn wettige vrouw En hij gesticuleerde met dreigende gebaren. Lady Mary stak haar hand in haar zak en haalde een elegant beursje te voorschijn. Graaf, zei ze, eens heelt u ge tracht om vrienden, die mij heel liet zijn, een groote beleediging aan te doen Ja! ja zei hij smeekend, maar daarom zal u mij toch niet laten ster ven. Zij zijn nu gelukkig en ik ben in een ellendigen toestand. Kan u ntii wegzenden zonder geld om een brood te koopen en hij stak zijn beide han den uit. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5