NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8488 Verschijnt dagelijks, behalve op Zoi»- en Feestdagen. WOENSDAG 22 FEBRUARI 1911 A HAARLEM'S DAG ABONNEMENTEN ADVERTENTIÊN: per drie maandeni e^llL «Piisip^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1 1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per reeeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kotn der KAct Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Jl Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland l-65 (j&M. ]|^!rj?||r 90 Cts. voor 3 plaatsingen eontant. OfSstreeri STpbla'd, 'vo'or Haarlem' 1 a37W Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. n de omstreken en franco per pos! 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der VennootscÈap Lourens Coster. Directenr J. C. PEEREBOOM. *£?-<&■ Drnkkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiin en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemadhtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon intere. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Dingen die niet iedereen weet. Voor onze geabonneerden zijn kos teloos afdrukken te bekomen van de inhoudsopgaaf van de Enveloppe-1910 en tevens de Enveloppe 1911 voor de nieuwe serie. In Haarlem kunnen die afdrukken worden afgehaald aan onze bureaux Groote Houtstraat 53 en Zuider-Bui- ten Spaarne 6, in de omliggende ge meenten bij onze agenten. AGENDA DONDERDAG 23 FEBRUARI. Gr. kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. De Kroon: Vereeniging gewijd a. h. onderzoek op Geestelijk gebied. Le zing door Mevr. A. de KoningNier- strasz. 8 uur. Sint-Bavo: Cursus in de R. K. ge- loofs- en zedenleer. Onderwerp: Laat ste beschouwing van de leer der ge nade. Haarlemmermeer: Gemeenteraads vergadering, 11 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In hot Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel ,De Pest" in de rubriek Om Ons ët VALLENDE GEVELS. IetsvoorBouw-enWoning- toezicht. Het geval, in de Frankestraafc voor gekomen, waar de storm een stuk van een trapjesgevel afbrak en op straat wierp, heeft zich op de Ged. Oude Gracht herhaald. Daar is, on der vrijwel gelijke omstandigheden, een stuk van den trapgevel naar be neden gekomen van het oude perceel no. 45. Hot stuk zandsteen, dat op straat viel en in groote stukken brak. woog naar onze schatting minstens 10 kilo. Weor is dit ongeval op een gun stig tijdstip gebeurd gisteravond tnsschen half 12 en 12 uur. Er zijn dan ook sreen verdere ongelukken te betreuren. Maar toch, nu een dergelijk geval zich in korten tijd tweemalen heeft voorgedaan, is de vraag wel gewet tigd. uf het niet mogelijk is, dat de oude perceelen in onze stad eens na gegaan worden door Bouw- en Wo ningtoezicht. Want er schuilt toch ,we! een ernstig gevaar in die oude gevels. Ook overdag stormt het en 't kan dus gebeuren, dat op een druk ker uur voorbijgangers getroffen worden door neervallenden steen. Een deskundige, dien wij hierover spraken, acht een dergelijk onderzoek wel mogelijk. Zonder een diepgaand onderzoek is te zien. welke muren vallen zullen en welke niet, ook bij welke windrichting het vallen plaats zal hebben. Zelfs is te berekenen met welken winddruk een stuk metsel werk zal omvallen. ij meenen er goed aan te doen, eens op deze zaak te wijzen, hoewei »we ons li iet verhelen, dat een derge lijk onderzoek wel eenigc moeilijkhe den zal opleveren voor de ambtena ren, daar dezen geen gebrek aan ^iwerk hebben. LEGATEN. Naar wij uit het Weekblad voor Bloembollencultuur vernemen heeft wijlen de heer W. J. Leefkens, in le ven penningmeester van de afd. Be verwijk der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur, aan die ver eeniging ItiCO vermaakt, om uit do jrente bekroningen uit te loven in het buitenland, op tentoonstellingen voor "bloeiende bolgewassen, benevens ƒ500 ender lust van vruchtgebruik. Dezelfde erflater schonk ook ƒ1000 aan de Krelage-stichting. Nieuwe Jongensschool. Men schrijft ons .- Hoogop gelegen bij de hrug aan do Nieuwe Kathedraal rijst in forscho, ihoogopgaande lijnen de nieuwe jon gensschool met patronaat, naar plan nen van den architect C. L. M Rob bers. De majestueuze Kathedraal op den achtorgiond maakte het den bouwmeester niet gemakkelijk, op dit vrij staande hoekpunt, zijn teekening uit te doen komen, alhoewel de hoo- ge ligging van het terrein, daaraan tan goede komt. Er is ook rekening gehouden met de bouwlijnon van den noordelijken transeptgevel van de Ka thedraal, waarmee duidelijk een ver band valt op te merken. Een en an der laat zich aanzien als een teer practlsch en aolied bouwwerk. KUNST NA ARBEID. Ter gelegenheid van haar 121/2- jarig bestaan gaf de muziekvereni ging „Kunst na Arbeid", onder-af dee- ling der Haarlemsche Jongelings-Ver- eeniging, directeur de heer G. Schmidt, in het gebouw in de Lange Margarethastruat een uitvoering. Na een pittig gespeeldeii Bonds- marsch van Krönig, opende Da C. Veen met gebed de uitvoering, en sprak vervolgens zijn feestrede uit, die aandachtig gevolgd werd, en waarin spreker terecht den ijver, de moeite en de zorgen, door den heer Schmidt onder Gods zegen aan het fanfare-corps besteed, herdacht Daarna onthulde Ds. Veen het dor vereeniging door een commissio ge schonken vaandei. Het is een mooi stuk werk van blauw met goud, een lier doorvlochten met bloemen, waar boven do woorden Chr. Muziekver- eeniging „Kunst na Arbeid". De reeds door de vereeniging be haalde prijzen waren er aan beves tigd. Het moment der onthulling werd met applaus door de vele aanwezigen begroet. Namens de vereeniging werd door een welsprekend lid (geen werkend lid, want zooals spreker zeide, speelde hij thans alleen voor de vereeniging op den geldtrommel) voor dit ge schenk hartelijk dank gebracht. Hierna voerde Kunst na Arbeid Christoffel Columbus, Ouverture van Paul d'Acosta, en 't zij dadelijk ge zegd, uitstekend uit. Met deze ouver ture behaalde Kunst na Arbeid vroe ger een lsten prijs. De stemming valt zeer te loven en aan de juiste voordracht herkende men de degelijke leiding des heeren Schmidt. Wij sluiten ons gaarne bij de woor den, door Ds. Veen gesproken, aan wat betreft de vlijt en de volharding, die door den heer Schmidt aan zijne vereeniging zijn besteed, wij kennen ook de vele teleurstellingen, die hij heeft moeten ondervinden, wanneer hij zijn leden op een zekere hoogte had gebracht, en zij hem dan weder verlieten, zoodat hij weder van voren af aan kon beginnen. Thans kan Kunst na Arbeid even wel wederom uitstekend voor den dag komen en in het bijzonder willen wij nog even aanstippen het beschaafde en zeer zachte blazen der musici. De avond werd opgeluisterd door een viool-trio. Hoewel wij het met de tempi en de opvatting der h-eeren niet eens waren, nog minder met het zeer hoorbare mantlrnppen, willen wij er kennen, dat zij zeer zuiver spel gaven te hooren en dat de eerste violist in het bijzonder wel aanleg schijnt te bezitten. Het publiek toonde zich zeer dank baar voor deze medewerking. Moge Kunst na Arbeid tevreden zijn over het bereikte in haar nog maar 121/2-jarig bestaan, gaarne weuschen wij haar ook onder haar degelijke leiding een herdenking van haar 25-jarig bestaan toe. Moge dan menige lauwer haar fraai vaandel versieren. HET BRONGEBOUW. Hedenmorgen heeft „Het Broncomi té" vergaderd, om na te gaan de be wijzen van instemming met zijn po gen, óm zich tot den Gemeenteraad te wenden met het verzoek, op de eeue of andere wijze het voortbestaan van het Brongebouw met zijn park als ontspanningsplaats te verzekeren. Een boven verwachting groot aan tal vereeingingen te dezer stede heb ben schriftelijk adhaesie betuigd, ter wijl van andere mondelinge mededee- liug daaromtrent werd ontvangen. Het adres te dezer zake zal do vol gende week ter teekening worden neergelegd. Tot zoover het ons toegezonden communiqué, waaraan wij ter ver duidelijking kunnen toevoegen, dat het ter teekening leggen van het adres bedoelt de vereenigingen die instemming betuigd hebben, gelegen heid te geven het adres nu ook te tee kenen. Eenigen tijd geleden dit adres be sprekende. hebben wij betoogd, dat wij van zijn uitwerking in den Raad niets verwachten. Sedert dien zijn wij niet van ge dachten veranderd. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij M. Tuin, Leidscbestraat 111, een witte handschoen. H. Ploegers. Gen. Joubertstraat 45, een gummibal. C. P. Warmerdam, L. Boogaardstr. 21, een boxhond. H. Ploeg, Meester Joostenlaan 19, een broche. P. van Dijk, Oranjeboomstxaat 125, een meisjeszak met inhoud. Ds. Moeion, J ordensstraat 58, een taschje met inhoud. H. Ranzijn, Assterstraat 12, een lorgnet in étui BEGRAFENIS A. D. LODEWUK. Te midden van een plechtigen stoet werd hedenmiddag het stoffelijk overschot vah den gepens. hoofdbrie venbesteller Andries Dirk Lodewijk grafwaarts gedragen. De lijkwagen werd voorafgegaan door de „Postharmonie", die onder directie van den heer P. Blad, langs den weg, van de Oranjestraat door de Wilhelminastraat en Zijlstraat naar het kerkhof, nu en dan de „Mar- che funèbre" deed hooren, terwijl in de tusschenpoozen de roffel werd geslagen op den omfloersten trom. De banier van de „Postharmonie" die vooruit gedragen werd, was met rouwkrib omhangen. De stoet werd gesloten door een vijftig bestellers in uniform, onder leiding van den ehef-hoofdbesteller Van der Walle en de hoofdbestellers Landman en Buising. Het postkantoor, waar de tocht langs ging. was hij het voorbijtrek ken, gesloten. Deze plechtige ter aardebeetelling trok zeer veel volk. Een groot getal menschen omgaf den lijkstoet. Dank zij de goede maatregelen door den Inspecteur van Politie C. F. Kern pers genomen, geschiedde alles op de drukke wegen, in volmaakte orde. Ook op het kerkhof maakte de oor deelkundige afzetting, door de poli tie ditmaal zonder touwen dat de plechtigheid zonder stoornis ver liep. Nadat de Postharmonie het koraal „Jesus meine Zuversicht* had laten hooren, daalde de lijkkist in de groe ve. Op de rouwwade lagen bloemstuk ken, o.a. van de Postharmonie. Drie familieleden spraken aan het graf, ook om degenen te bedanken, die aan de plechtigheid hadden deel genomen. Ten slotte speelde de „Postharmo nie" de koralen „Eine Hand voll Er- de" en „Nach eine Prüfung kuraer Taae". Van 't Kantongerecht MET DE ZEGEN. De visscherlui G. S., W. V. en P. W. moesten terecht staan, omdat ze in do Genievaart te Heemskerk op den 9en December van het vorig jaar met de zegen gevischt hebben. De beide eersten waren verschenen. S. had vergunning van den pachter, om in de Genie-vaart te visschen was evenwel naar zijn zeggen onbe kend met een der pachtsvoorwaar- den, die de Staat der Nederlanden gesteld heeft, nl. dat daar niet de ze gen als vischtuig mag gebruikt wor den. V.. die uit vriendelijkheid mee gegaan was, zeide er geheel en al te goeder trouw te zijn geweesthij meende door de vergunning van S. gedekt te zijn. De veldwachter Jongkind vertelde evenwel andersbeide beklaagden wisten zeer goed, dat het visschen met de zegen in de Genievaart verboden is. Ze waagden het dien dag maar, in de hoop, het geheele water in eens leeg te visschen. De eiscb tegen elk der visschers luidde 5 boete, subs. 2 dagen hechte nis. Bekl. V. zei nog, om 1 geld niet te geven, maar voor zijn eer en goeden naam was een veroordeoling heel erg. GEEN VERGUNNING. J. Sch. heeft in de Haltestraat te Zandvoort een verlofzaak. Toch had hij in een kamer, verstopt onder de gordijnen..twee volle kruiken sterken drank. De kamer stond binnenshuis in verbinding met de verlofslokaiiteit Beklaagde zei, niets van de zaak te weten zijn zoon had de jenever in huis gehaaid. De ambtenaar wees er op, dat het niet de eerste keer was, dat Sch. te recht stond, en eischte ƒ50 boete, subs. 10 dagen hechtenis. De wed. B.. ook te Zandvoort nend en eveneens verlof „voor don verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterkeu drank" bezit tend, had hot nog een graadje erger gemaakt. Zij had een gluasje gedeel telijk met jenever gevuld in het buffet van de verlofs-lokaliteit staan, en een bezoeker betaalde voor die versnape ring. De vrouw zei, dat het geen jenever maar port was. De veldwachter De Bruyn evenwel, verklaarde pertinent, dat het glansjo dat thans op de groene tafel prijkte en met een oranje-achlig mengseltje gevuld was bittere Jenever bevatte. Ook lrvi hij gezien, dat Juffrouw B., toen Rij binnenkwam, een flesch aan een harer kinderen gai, die er snel ee heenliep. De ambtenaar vroeg een deskundi- wte benoemen, die onderzoeken zal, óf de vloeistof in het glaasje werke lijk jenever is. Uitspraken 1 Maart. Voorts kwamen veel strooperszaak- jes, die geen van alle iets belangwek kends opleverden, in behandeling. Het waren meest overtredingen van art. 461 W. v. S. UITSPRAKEN. Hedenmorgen werden door Mr. Thöne de navolgende uitspraken ge daan G. G. te Amsterdam, en H. D., te Vclsen, overtreding Wapenwet, no. 1 ƒ5 boete of 2 dagen hecht., no. 2/3 boete of 2 dagen hecht. J. S. S., te Haarlem, overtreding» Drankwet, 5 boete of 3 dagen hechi. H. R. te Haarlem, overtreding Jachtwet, 7 dagen hecht. Th. F. B. te Haarlem, overtreding Arbeidswet, 1 boete of 1 dag hecht J O. en J. W. te Haarlem, overtre ding IJkwet, 2 boete of 2 dagen h. G. J. M. te Velsen, geen ti.idicre ge boorfe-aangifte doen, ƒ1 boete of 1 d hecht. P. W. de L. te Schoten, in dron kenschap de orde verstoren, 8 boete of 2 dagen hecht R. K. te Zandvoort en J. Th. M. te Haarlem, straatschenderij, no. 1 6 boete of 3 dagen hecht., no. 2/3 boe te of 2 dagen hecht. VV. v. 't H., te IJmuiden, en 2 ande ren, een gemeerd liggend vaartuig niet verlichten, no. 1 0.50 boete of 1 dag hecht., de anderen 3 boete of 2 dagen hecht H. V. te Haarlem, en 10 anderen, loopen op verboden grond, 5 boete of 3 dagen hecht, en 3 boete of 2 d. hecht. T. IJ. te Haarlem, overtreding Prostitutieverordening Haarlem, 5 boete of 5 dagen hecht H. J. B. en 2 anderen te Haarlem, 'overtreding politieverordening Haar lem, 1 boete of 1 dag hecht. J. C. P. M. v. H. te Velsen, overtre ding politieverordening Velsen, vrij- A. H-. te Haarlem, en 3 anderen, .ertreding politieverordening Bloe- mendaal, 1 boete of 1 dag hecht L. K., te Zandvoort, overtreding po litieverordening Zandvoort, 1 boete of 1 dag hecht H. K. te Hillegom, overtreding Mo- torkentoekenbesluit, 3 boete of 2 d. hecht. A. Th. v. d. N. te Haarlem, en 29 anderen, overtreding Motor- en Rij wielreglement, 2 boete of 2 dagen h., 2 boete of 1 dag hecht, en 1 boete of 1 dag hecht Voorts werden er nog 5 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot ƒ2 boete of 2 dagen h. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN, Aanbesteding. Heden werd ten raadhuize steed het leveren van schoolbanken voor de uitbreiding van school A. Ingeschreven werd door: L. Sickler te Buiksloot, f 950. J. Kaub en Bierboom, Haarlem, f 1069. Firma Keuning, Amsterd., f 1590.50 Louw en Lubbers, Haarlem, f 1347. A. Krok, Assendelft, f 1316. L. J. Overtoom, Schagen, f 1460. J. Jansonlus, Zaandam, f 1031. Beccarle, Haarlem, f 1950. Benoeming. Door B. en W. Is tot tijdelijk on derwijzer aan school B benoemd de heer G. C. Spruyt te Haarlem. SPAARNDAM. De rijksveldwachter Boorsma be keurde een visscher, die met ongeoor loofd vischtuig (schakels met te klei ne mazen) vischte de netten zijn in beslag genomen. HAARLEMMERLIEDE. Op voorstel van het bestuur besloten stemgerechtigde ingelanden van den Poelpolder de bemaling van den pol der niet moer door een windmolen, maar door een pompinstallatie met te doen geschieden. petroleummotor i HEEMSTEDE. Gisteren is alhier in den ouderdom van 73 jaar overleden, de ZeerEerw. Heer H. P. Zeegers, rustend pastoor. Van 23 dezer af ligt het stoffelijk overschot in de kerk. De begrafenis zal plaats hebben op de R. K. bijzonder® begraafplaats al hier op Vrijdag 24 Febr. a.s. voormid dag 10 uur. HAARLEMMERMEER. Hedennacht is door onbekende oor zaak geheel af- en uitgebrand het woonhuis annex winkel en bakkerij, bewoond door J. Kruk en staande op den Ringdijk bij Halfweg. Niets is ge red kunnen w orden ook de trekhond is verbrand. De gemeentelijke brand weer had, hoewel de hevige wind op waarts woei, alle mogelijke inspan ning noodig de onmiddellijke belen dende perceelen te behouden. Een kreeg groote waterschade en twee schuurtjes zijn nog verbrand. Huis en roerend goed zijn verze kerd. Het perceel behoort in eigendom aan den bewoner Kruk. Door de directie der Haarlemsche Bauk is het perceel, thans bewoond door den horlogemaker Stolk, te Hoofddorp, aangekocht, teneinde er een nieuw gebouw to stichten, waarin een filiaal der Bank zal worden ge- estigd» Onze vroegere dorpsgenoot, de heer Eggink Jzn., ambtenaar ter secre tarie te Wassenaar, is benoemd tot secretaris dier gemeente. BENNEBROEK. Voor een goed gevulde zaal gaf het harmoniekorps „Kunst na Arbeid' Dinsdag eene uitvoering in „de Ge leerde Man", Het programma bevatte een 7-tal nummers. Met genoegen konden wij consiateeren, dat het onder leiding van den directeur J. v. d. Molen in den laatsten tijd flink vooruitgaat. De erschillende muziekstukken waaron der een solo voor piccolo, op verdien stelijke wijze voorgedragen door den heer J. Slot, oogstten succes. Vrugt van Haarlem zorgde vour aangename afwisseling met zijn voor drachten. Binnenland BESTRIJDING VAN ZEDELOOS HEID. De Minister van Justitie heeft een nadere nota van wijzigingen op het betrekkelijk wetsontwerp ingediend. De heer Van Vuuren heeft een amendement voorgesteld, dat ten doel heeft de kansovereenkomsten, waartoe de gelegenheid tot deelne ming is geboden door ondernemers van paardenwedstrijden, gelijk te stellen met alle andere kansovereen komsten over den uitslag van wed strijden. KOLONIAAL INSTITUUT. In het verslag van de eerste alge meene vergadering van 6tichters, do nateurs en gewone leden der ve niging Koloniaal Instituut is o.a. mee gedeeld, dat met het gemeentebestuur van Amsterdam onderhandelingen zijn geopend over een afstand van een terrein aan de vereeniging. Dit terrein maakt deel uit van de gron den der voormalige Üosterbegraaf- plaats, buiten de Muiderpoort. Het instituut zou dus verrijzen te midden van hoogopgaand groen, in de on middellijke nabijheid van het nieuw anatomiech-laboratorium en van an dere groote gebouwen, echter op nigen afstand van het centrum der stad. MEVROUW CURIE TE LEIDEN. Mevrouw Curie, uit Parijs, heeft het plan. gedurende «enigen tijd te komen werken in 't cryogene labora torium van professor Kamerlingh On nes te Leiden. DE 9-URIGE ARBEIDSDAG. Do muntmeester aan 's Rijks Munt te Utrecht heeft bepaald, dat bij de in werkingstelling van het nieuwe muntgebouw de arbeidsdag van het personeel op 9 uur zal worden go- sield, zonder dat daardoor loonsver mindering zal plaats hebben. Thans bedraagt de arbeidsdag voor het personeel in liet oude gebouw 10 uur. HET ONGELUK AAN DE ARTILLE RIE-INRICHTING AAN DE HEMBRUG Gistermiddag is te Zaandam onder zeer veel blijken van belangstelling, zoowel van de zijde der directie van de artillerie-inrichting als van de werklieden en het publiek, het stoffe lijk overschot van den bij de ontplof- fing van Zaterdagmiddag noodlottig om het leven gekomen sergeant-ma joor H. de Ruijter uitgedragen, om per sleepboot naar Alblasserdam ge bracht te worden, waar de begrafenis plaats had. De lijkbaar werd gedekt door twee kransen, een van de officieren der Muuitiefabriek en een van de onder officieren en opzichters der artillerie- in richtingen. EEN VELDWACHTER DOODGE SCHOTEN Omtrent den moord op den rijks veldwachter P. Stevens, te Wehl wordt nog het volgende gemeld: De stroopers waren de gebroeders Driessen. Een hunner, die gewond is, werd naar de gevangenis te 's-Her- togenbosch overgebracht. Degeen, die in geweer had, is voortvluchtig. Gister is door de marechaussees naar 's-Hertogenbosch overgebracht tweeloops jachtgeweer, alsmede stuk borstvleesch van de versla- gene, nabij de hartstreek. Het vleesch zat vol hagel. De proppen der patro nen zaten tegen het hart aan; 't schot moet dus op zeer korten afstand ge lost zijn. ENQUêTE-COMMISSIE. De Raad van Dordrecht besloot na uitvoerige gedachtewisseling tot het Instellen van een enquête-commissie laar de toestanden en verhoudingen aan gemeentewerken. Over de toe standen aldaar liepen allerlei geruch ten. De wethouder van openbare werken noemde bij voorbaat alles kletspraat jes en het heele college stelde zicli gaarne verantwoordelijk voor den loop van zaken .De commisie, welke bestaat uit de lieeren H. J. Wicheis, burgemeester .voorzitter en L. C. van Oldeiihurgh, dr. Th, Stoop, D. Wis boom Verstegen en inr. Meijer Wiers- ma, heeft het recht, alle bescheiden te onderzoeken en alle gewensclite personen te hooren. KINDJE VERBRAND. Een vierjarig meisje J. S., wonen de in de Bootstraat te Amsterdam, had gistermiddag het ongeluk in eeu tobbe met heet water te vallen. Zij werd naar een zittinglokaal van den geneeskundigen dienst overgebracht, waar het kindje weldra den laatsten adem uitblies. EEN R K. OVER DE KUST VERDEDIGING. Men leest in 't Huisgezin: Mr. Fr. Janssen, iid der Tweede Ka mer, heeft voor de Kath. Klesvereeni ging te Maastricht gesproken over de kustverdediging. Spreker erkende Nederlands recht, het fort te Vlissingen te bouwen, doch achtte dit niet noodig. Veeleer verklaarde hij zich voor 'n betere organisatie van het landleger. Zeker behoort de kust hier en daar te worden versterkt, doch op de eer ste plaats moet worden gezorgd voor beter bewapening van de bestaande forten en voor voldoend klein mate rieel op zee. Al de verdedigingsplannen moeten vooral van de financieel ezijde wor den beschouwd, en daarom wil mr. Janssen op de eerste plaats door de regeering worden ingelicht, wat de geheele defensie, verbetering van het landleger, enz. daarbij inbegrepen, zal kosten. BRANDEN. Maandagavond is te Driel bij Arn hem door onbekende oorzaak afge brand het café met uitspanning het Fortuin, bewoond door den heer Boekhorst Van den inboedel werd weinig gered. Ook de rijtuigen ver brandden. Eén schuur bleef behou den, evenals het vee. Alles was ver zekerd. BLOEDVERGIFTIGING. Een vrouw te Zaamslag, die zich met een speld aan den vinger ver wondde, is ann de gevolgen van de daardoor ontstane bloedvergiftiging overleden. OVER BOORD GESLAGEN. Te Lemmer arriveerde het tjalk schip „Nova Gura", schipper B. Vleeschhouwer van Brouwershaven op de reis van Amsterdam naar Lceu warden, die rapporteerde, dat op het traject Urk—Lemmer, zijn huishoud ster G. D., een meisje van omstreeks 20 jaren, overboord moet zijn gesla gen en verdronken. Tot kort voor de

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1