Be Kwaiijes-Akfleiitiêii Se Erfgenaam van Vering vara H AASf LEf^i'S DAGBLAD tk'k-vrijheid, die Rusland beat in do grensdistricten. 2. China erkent de exira-territorta- iitoitsrechten, waarop door Rusland wordt aungedrongen. 3. China erkent de gegrondheid der Russische eischcn hetreifende de (vrij- heni van reizen en trekken en hu naa ien van de) Russen in Mongolia en het gebied achter den Grooten Muur, wat betreft vrijheid van indirecte 5>c- lastmgen. China geeft toe, dat Rusland liet recht heeh consulaten in te stellen, wiiar de Russische handel die noodig ninakt. hetgeen echter volgens China nu nog niet het geval is. 5. China geeft niet toe, dat Rus land gegronde reden heeft tot klagen over de houding der Chïneeschc au toriteiten jegens Russische consuls. 6. China erkent het recht, dat Rus sen hebben om in bepaalde (met name aangeduide streken) grondgebied te bezitten en er gebouwen op te laten eetten." DE WOELINGEN IN YEMEN. Hot comité te Konslantinopel hoeft het volgende bericht gepubliceerd over den toestand in Yerren Vier bataijons van het tweede leger korps zijn er op 6 uren afstaiwls van Hodeida in geslaagd, zich mot de hoofdmacht der Turksche troepon te vereenigen. Do vereenigde troepen hebben toen met artillerie en machi ne-geweren <le Arabieren aangegre pen, die zich met een verlies van 400 man terugtrokken. Vóór Sanaa had etri scherp gevecht plaats tussctien twee Turksche bataljons en de op- siuuuelingen. waarbij de Turken een officier en 50 man verloren. De Ara bieren trokken met zware verliezen terug. De minister van oorlog heeft het verzoek van den Turkschen militai ren attaché te Berlijn, om de expedi tie in Yemen als vrijwilliger mee te mogen maken, afgewezen. Over DEN OPSTAND IN MEXICO komt belangrijk nieuws. De opst?.ndeliugen hebben nieuwo resultaten bereikt. De regeering, die toegeeft, dat haar troepen onmachtig zijn, belooft hervormingen en afschaf fing van het feudale stelsel, wanneer de opstandelingen de wapenen neer leggen. Of ze dit zullen doen UIT HAÏTI.: Uit Cap llaitien is bericht ontvan gen. dat in de districten 'i'rou en Guaiiainmih de staat van beleg is af gekondigd. Ook te Port au Prince neerschen ernstige onlusten. Presi dent Smiou treedt onmeedoogend to gen de opstandelingen op. De troepen hebben la Guanamintb een ontzettend bloedbad aangericht, ie Port Liberty zijn een aantal verdachte personen gefusilleerd. Stadsnieuws ME UBELMAKERS-ACT1E. ,In de groote zaal van de St. Bavo vergaderden Dinsdagavond de afd. Haarlem van den Aig. Ned. Bond van Meubelmakers, Behangers enz. on do R. K. Meubelmakersvereeniging „St. Puulus", ter bespreking van eon to voeren loouactie. De leden van beide vereeniginge'n waren flink opgekomen. Dat constateerde de voorzitter, de heer C. J. C. Loman met genoegen. Spr. ging even de geschiedenis der actie nu. De eisch was 2 ct. verhoo- ging per uur. De behangerspatroons meldden evenwel, dat zij op 't oogen- blik geen reden zagen het loon te ver heugen, vooral omdat te Haarlem een uitstekend hoog loon wordt uitbe taald. De meubelmakers-patroons zonden in het geheel geen antwoord. Daarna gaf de voorzitter 't woord aan den eersten spreker van den avond, den heer N. W'alop van Rot terdam, die het hebben zou over de vraag of deze loonactie gerechtvaar digd is. De heer VValop begon mot op te merken, dat onder alle arbeiders en overal toonbewegingen aanhangig zijn. Ook onder ons, in de meubelma kers- en behangersvakken. Het is dan ook te wenschen, dat de tegonwoordi- ge toestand verandert. De eerst-noo- dige levensmiddelen stijgen in prijs, de belastingen worden drukkend, de woninghuren gaan de hoogte in. Re latief is de arbeider armer gewor-! den; in zijn positie moet verbetering komen. Spr. vertelt hoe 't Centraal Bureau voor de statistiek heeft meegedeeld, dat, brood, boter en koffie in de laat ste 10 jaren met 25 in prijs geste gen zijn. FEUILLETON Naar het Engelsch door CHARLES GARVICE. 70) Lady Mary smolt van medelijden bij liet hooren van dien diep wanho pig oil toon in zijn stem, en stak hem haar beurs toe. Hij greep er gretig naar. - - Alles vroeg hij. Zij knikte ernstig. -- Eens zal ik u misschien vragen niu uw dankbaarheid te toonen, graaf, door mij dingen uit te leggen, die u duidelijk schijnen te zijn. - Dat is goed. zei hij en ik zal too nen. dat ik niet ondankbaar ben. Zie llier, zei hij, terwijl hij eenige papie ren uit zijn versleten, oude jas nam, als u mij wil spreken, schrijf dan aan dit adres. En hij haalde een potloodje te oorschiju. Op dit oogenblik zag Lady Mary de flinke gestalte van Charlie naderen. Waar Vlug Daar komt mijn lechtMr. Merivale. De graaf keek zenuwachtig rond, krabbelde gauw wat op een van do En vraagt de heer Wal op -»■» is ook uw loon mot 25 gestegen? Spre ker geeft dan cijfers, die voor Rotter dam gelden, maar ook op Haarlem zijn ze van toopassing. In Rotterdam hooft oen raadscommissie berekend, dat een gezin, bestaande uit man en vrouw en drie jonge kinderen per week noodig heeft f 16.70. Iïn bij dat bedrag is niets voor ontspanning'. Toch heeft niemand te Haarlem dat locyi. Waar dit 't geval Ss, moet ver andering komen. De armeren leven, volgens de sta tistieken, korter dan de rijken, dat komt, zegt spreker, door de ondervoe ding: omdat de tering al'te krap naar de nering moet gezet worden. Nu zeggen de patroons wel: Gij, ar beiders, die steeds op loonsverhooging aandringt, maakt juist daardoor dat de levensmiddelen in prijs stijgen. Dat is evenwel nlot zoo. Of zou de ge ring© loonsveFhooging, die de bouw vakarbeiders e.a. gekregen hebben, zóó grooten invloed kunnen hebben, dat de huren geweldig omhoog gaan? Ook het zeggen, dat, wanneer oen ze ker bedrijf goed gaat, ook de arbei ders daarvan profiteereh, gaat niet op. Spreker haalt de textiel-industrie van Twente als voorbeeld aan. Het verzoek aan de meubelmakers patroons was billijk; de toonen in Amsterdam, Den Iiaag en Rotterdam zijn hooger. In de eerste stad' betalen enkele patroons zelfs 30 ct. per uur. En de arbeiders, die in die gunstiger toestanden geplaatst zijn, vragen nog om loonsverhooging. Wat moeten wij dan wel niet doen? We zullen zegt spr. geleidelijk te werk gaan, maar blijven de pa troons bij hun weigering, dan zijn ook zij alleen voor de gevolgen aan sprakelijk. Maar wil men succes hebben dan moeten alle vakarbeiders zioh aaneen sluiten. Spr. wekte de ongeorgani seerden ten slotte op zich bij den vak bond als lid op te geven. Luid applaus volgde op (leze rede. De laatste woorden van don heer Walop behoorden eigenlijk reeds tot het gebied van den volgenden spre ker, den neer J. A. Lobel van Haa-r- lom, die de vraag „Waarom verec- nigd?" behandelde. Alvorens de beur Lobel begon, deel de de voorzitter mede, dat zoo juist de meubelmakers- en behangerspa troons bericht gezonden hadden deze vergadering tot hun spijt niet te kun nen bijwonen, wegens ongesteldheid van bestuursleden. De heer Joh. v. Kempen kon niet komen, omdat hij de uitnoodiging te laat ontvangen had. De heer Lobel ving vervolgens zijn rede aan, waarover we kort kunnen zijn. Spreker ging de geschiedenis van de vakorganisatie na, stond eeni- gen tijd stil bij de zoogenaamde pad denstoelen- en ziekeiipoüenperioclen, en liet zien, hoe de moderne organi satie zich daaruit ontwikkeld heeft. De organisatie zei spreker is voor den arbeider het strijdmiddel. Wat do enkeling tegenover den pa troon, die de kapitaal-krachtige is, niet vermSg, kan de organisatie wel. Het is dan ook de plicht van ieder on zer, zich bij een vakvereeniging aan te sluiten. Het oude devies: „Een dracht maakt macht" is bovenal in dit opzicht voor de arbeidersklasse waar. De patroons kunnen wel één arbeider, maar niet al hun arbeiders voorgoed missen; en daarvan moeten de laatster, juist party weten te trek ken. Een groot kwaad doen de onge organiseerden, want die houden de vomming eener machtspositie, en daardoor van lotsverbetering tegen. Het moeten betalen van een hooge contributie mag geen bezwaar zijn; een vereeniging zonder geldmiddelen is een vliegmachine zonder motor, i Ook als men bij een goeden patroon werkt, die hoog loon uitbetaalt, riioet men zich nog aansluiten. Niet enkel uit een gevoel van solidariteit maar ook, omdat men plotseling zijn be trekking zou kunnen verliezen, en dan in slechte conditie komen. Ook deze spreker werd langdurig toegejuicht. De heer NEDERKOORN, meubelma kets-patroon, wenschte voor de slui ting der vergadering een enkel woord in het midden te brengen. Dal van de zijde der meubelmakers op dc-n eisch der vereenigingen nog geen ant woord is gekomen, vindt zijn oorzaak stukjes papier, stopte het in haar kleine gehandschoende hand en snel de weg. Lady Mary liet zich achter over vallen en hield het stukje papier naar boven gekeerd. Toen staarde zij cr op alsof het het verloren hoofd stuk uit de Koran bevatte want de graaf had zijn adres bij toeval op den ROhterkant van het telegram van Li lian Devigne geschreven Het ont brak Ladv Mary niet aan gezond ver stand. Dikwijls had zij een soort van vaag wantrouwen tegenover de mooie Lilian gevoeld, en plotseling word nu de geheele intrigue haar duidelijk. Daar kwam Charlie ongeduldig en buiten adem aangehold. Waar ter wereld kan die vent nu toch zitten? Beamish is anders nooit te laat. Hallo Wat voor den drommel.... Want op dat oogenblik kwam Bea mish aangesneld en greep zijn arm. Hij stond daar te hijgen en te blazen, tolaui verschillend van zijn gewone, kalme en bezadigde manier van doen. O, Mr. Charles! hijgde luj. Ik dacht, dat ik nooit hier zou komen. Kyk eens. mijnheer, deze twee tele grammen kwamen éen voor mij, voor 't geval, dat u uit mocht zijn, en wat moet ik nu doen Charlie nam de twee telegrammen aan en keek ze in toen stapte hij na een oogenblik gezwegen te hebben de coupé binnen, van waaruit het ge-. daarin, dat de Besprekingen nog han gende Rijn. 8pr. die uitdrukkelijk zeide voor zich zelf alleen te spreken hoopte dat dit antwoord een gun stig ïi.n mocht. Want deze vergade ring had spreker'a sympathie. Toch moet men uiet vergeten, dat ook klei nere meubelmakers-patroons 't dik wijls hard te verantwoorden, hebben. Van zijn kant wokte spreker tot or ganisatie op. Maar zei de heer Ne derkoorn ia die organisatie gelukt, spoor dan de jongeren tot wat rneer ernst aan. De meubelmakers van vroeger zorgden grootendeols voor hun eigen gereedschap, nu denken de jongelui veel meer over voetbal, zang verenigingen en dergelijke. En poog dan ook de beunhazerij in het vak te gen te gaan; gebeurt dit, dan kan mén eerst gezonde toestanden krijgen. Ten slotte meende spreker dat de verhooging-in-prijs van levensmidde len en de loonstijging wel ongeveer gelijken tred gehouden hebben en adviseerde, alvorens verder te hande len, 't antwoord van de patroons af te wachten. Een door het bestuur voorgestelde motie werd op aanraden van don heer Nederkoorn, bij wiens meening zich ook een tweetal der vergaderden aan sloten, aangehouden. De aanwezigen besloten daartoe bij acclamatie. Nadat de voorzitter en do heer Wa lop op enkele der opmerkingen van den heer Nederkoorn geantwoord hadden, werd de vergadering geslo ten. HET TOONEEL JAN MUSCH ALS LUCIFER en iets over de waarde van program ma's by da voorstellingen van „Het Tooneel". Jan Musoh is een groot kunstenaar, ja. hij is op weg om één van onze al lergrootste tooneelapelers te worden. Wie dit nog niet wisten, hebben dat gisterenavond kunnen zien. Het was ons bekend, dat zijn ta lent veel z" dig en zoer bijzonder was bij de Tooneelvereenigiiig heeft hij hiervan meermalen blijk gegeven. In rolien als Ricaudet in Het zevende Ge bed, Sachel in Ghetto en „De Koster" in Allerzielen hebben wij telkens weer zijn typoerfögskunst bewonderd, in de comédies van Molière en in de moderne blijspelen had hij getoond een komisch talent te zijn van zeldza me kracht, maar dat hij ook in staat was een heroïsche rol als Lucifer te spelen en verzen kon zeggen zooals slechts uitverkorenen kunnen, dat hebben wij eerst gisterenavond on dervonden. I-Iet woord „openbaring" wordt in kritieken nog al eens licht vaardig gebruikt; toch schromen wij geen oogenblik om Musch' Lucifer een openbaring te noemen. Welk een figuur van verheven grootheid werd deze stedehouder, zooals Musch hem uitbeeldde I Hij had niet de forsche gestalte van Royaards en ook niet dat machtige geluid, maar toch, welk een kracht en bezieling gïngon er van hem uit, wat was hij in alle opzich ten de opstandige aartsengelHet was of zijn kleine figuur grooter werd, toen hij daar stond op te tre den van den Engleburgh. gereed om aan het hoofd der Lucifêristen den strijd tegen Michael aan te binden. Maar het meest heeft hij ons gètrof- laat van Lady Mary hem angstig had gadegeslagen. Luister eens, lieveling maar schrik niet. Ik zal ze je dadelijk la ten zien. Je moet weten, dat Cora heel ziek is gevaarlijk ziek en er is op de Grange iets ernstigs ge beurd. Percy, die natuurlijk niet op de hoogte is van ons verbond, heeft om mij getelegrafeerd. Kijk maar, lees het zelf en zeg mij of ik gaan moet. Gaan I riep Lady Mary uit. Wel natuurlijk, nu dadelijk I O, Charlie Mijn arme Cora Waarom aarzel Je nog O, beate Charlie, laten wij dade lijk naar hen toegaan. HOOFDSTUK XXXIV. De lichten brandden nog boven en beneden, en veel voeten liepen zacht schuifelend en haastig af en aan de geheele huishouding was doodelijk ontsteld. Twee doctoren waren geko men een beroemde interne medicus, die menige worsteling met. den grim- migen dood had bijgewoond en dik wijls overwinnaar was gebleven. Hij was op zijn bedaarde, zelfbewuste manier rechtdoor naar de stille ka mer gegaan, en had daar do gestalte onderzocht, die daar zoo bekoorlijk er. toch zoo koud als een stuk marmer ter neder lag- En hij had aan den fen in het zeggen der verzen. Zelden is Vondel s taal mooier en heldorder tot ons gekomen. Hij deed haar levc-n door rijke schakeering, elk woord kreeg zijn beteokouis, elke zin werd gebeeldhouwd. En hoe wist hij tel kens de verschillende gemoedsstem mingen weer te geven door den klank van zijn mooi, vol geluld. Daar was o. ie zijn uitroep„Ik zal het koe ren 1" Welk een overtuiging en wils kracht gingen er van die woorden uitWat was zijn spreken tegen Apoi- lion en Belial niet overredend in het i tweede bedrijf, in het gedeelte,- dat be gint met: „Mijn broeder." En zeld zaam mooi was hij in het groote toc- r-cel met de Luclferistan. zoo wisse lend van stemming. Wij weten het nu heel zeker, Jan Musch is een kunste naar, van wien wij nog zeer veel groote dingen kunnen verwachten. Na dezen majeur-toon moeten wij in den mineur overgaan wij iiebben ons bij doze vierde Lucifer-opvoering te Haarlem over veel geërgerd. Niet, dat do opvoering op een minder hoog peil stond dan de eerste, die wij bij woonden, maar wij hebben niet ge- krogen, wat men ons beloofd had. Op het programma stond vermeld Luci fer.... Willem Royaards of Jan Musch. Dit was dus ia orde. Dat de rol van Belial door een on- bekonde gespeeld werd, kunnen wij ook nog Jul lijken, omdat de lieer Musch. dien het programma vermeld de, moeilijk twee aartsengelen tege lijk kon zijn. Maar laten wij nu eens verder onzen officieelen voorlichter volgen. Voor de rei van zang-engelen ston den drie dames vermeld, die maar stilletjes in Amsterdam waren geble ven, de rei van engelen, die voor re kening van mej. Jurgens moest ko men. werd gezegd door een dame X. wij ineenen mej. Van der Gaag terwijl mej. Jurgens als tweede zang- (hier spreek-) engel optrad. Maar wat het ergste was de mu ziek van Hubert Cuypers, die ons be loofd en nota bene op het programma met vette letters vermeld stond, weid ons gewoonweg geheel en al onthou den. Zoo iets nu kan niet door den beu gel. Meent de heer Royaards, dat het Haarlems cli© publiek alles toch wei zal slikken Och ja, er zullen mis schien wel enkelen zijn geweest, die do tonen van dat armzalig orgeltje achter de schennen voor_ de muziek van Cuypers hebben gehóuden we hoorden iemand zelfs de naive op merking maken, dat de muziek van Cuypers hem niet meeviel maar er zijn or gelukkig ook nog velen, die Lucifer in Haarlem willen hooren, zooals het ook in Amsterdam wordt gegeven. Lucifer was hier reeds drie malen voor volle zalen gegeven en ook gisteren was de schouwburg tot den nok gevuld. Wanneer het „Too neel" echter doorgaat met ons, Haar lemmers. voor „goeie buitenlui" aan te zien. dan achten wij ons verplicht hot publiek hiervoor te waarschu wen. Wil de heer Royaards Lucifer ge ven zonder muziek en zonder zang engelen, uitstekend wij voor ons hooren de reien zelfs liever zoo dan anders maar dan heeft het pu bliek het recht, dit vooraf te weten en. geve men geen programma's, die vóór de helft uit verdichtsels bestaan! Het Haarlemsche publiek, dat zoo trouw opkomt bij de voorstellingen van hot „Tooneel", heeft hel recht om met de noodige égards behandeld te worden. J. B. SCHUIL. diep getroffen man beneden bericht gezonden, dai de dood nog niet was ingetreden. Het was een armzalige troost, maar het was er toch een en zeker zou hij aanmoedigende woorden hebben gesproken, als hij dat naar waarheid had kunnen doen, tegen over den vreeselijken doodsangst, die het gelaat verduisterde van den man, die hem boneden in de bibliotheek wachtte. Is er eenige hoop had Percy op schorren toon gevraagd. Zoo lang er leven is. Wil u zich de moeite geven om mij alles tot in de kleinste bijzonderheden te vertel len Toon kwam Percj uit het donkerste hoekje der kamer naar voren en ver telde het tweetal alles, wat er te var tellen was. Vergift 1 zei de dokter bedaard. Waar is de dolk Percy reikte haar over. Hem 1 zei de dokter. Het zou be ter geweest zijn, dat u om Dr. May- well gezonden had in plaats van oin mij Hij heeft verstand van het ver gif der wilden. Zend hem dadelijk een boodschap en zeg dat ik hier ben. Oogenblikkelijk werd er een bood schapper afgezonden, en de twee doctoren verlieten de kamer. Zoo ging de nacht voorbij, en het werd weer dan en Cora latr nog altiid in haar LEANDER SCHLEGEL. De Beriijnsche muziek-medowerker van het HblcL, C. V. O., schrijft o.u.: De Beriijnsche Toonkunstenaarsvor- oonigiug had hare poorten wijd open gezet voor onzen pseudo-latnlgenoot, en haar vierden Vortragaabcnd ge- boel aan ziju werken gewijd. Ten g&aoore werden gebracht de Sonate Op. 14 voor klavier, viool, alt en cello, en de Sonato voor viool en klavier Op. 34. Daartusschen zong Martha Stapeifeldt vier liederen uit Op. 22 en 24. Uitnemende artisten als Henri Marteau, Carl Markees, Pioning uit Meiningen en WiilL Scholz hadden zich verder ten dienste gestold, en het was zeker niet het minst dank zij hunne warni-tempera- mentvoilo en levendige interpretatie, dat Leander Sohiegel's werk oen groot en warm succes vond. De stemming is nu op deze avon den, die bijna uitsluitend door (1e le den bezocht worden wel is waar door gaans eene opgewekte, doch zonder twijfel is Sohlegel's muziek zeer ge vvaardeerd geworden, en reeds 'na 't kwartet was het applaus zoo leven dig, dat de componist herhaalde ma len het publiek kon danken. De ka mermuziekwerken van den in Haar lem mot recht zoozeer gewaardearden componist, dragen zonder uitzonde ring den stempel der kunst van goe den tiuïze. Voornaam in vinding, zon der dat de gevonden motieven juist sterk geprofileerd zijn, smaakvol in uitvoering, spreken zij van een., bet banale instinctief vermijdenden, warm voelenden geest, en van een zeer kundige hand. Invloeden van Brahms en Schumann zijn merkbaar, doch niet storend; de piano-begelei ding doet, meer dan goed is voor on ze moderne ooren, aan Mendelssohn denken. Sohlegel's muziek representeert een tijd die eigenlijk reeds achter ons ligt, on voor ons waards blijft behou den door de standaardwerken, die ula merkpalen ten eeuwigen dagen zullen blijven leven. Toch kan zij, als ongezochte uiting van een door en door muzikale natuur, nog veel go noegen geven. Releveeren wil ik uit bet kwartet speciaal het fijne stem mingsvolle 2e deel, Allegretto piace- volo. Een avond dus, die door Leander Séhlegel met een sterretje in zijn le vensboek kan worden aangeteekend. Telefoonverkeer. Met ingang van 25 Februari wor den Haarlem en Hillegom opgenomen in het telefoonverkeer met Erfurt. HINDERWET. B on W. van Haarlem maken be kend, dat van heden op alle werkda gen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 7 Maart e. k., 's voormiddag.© te 11 3/4 uur, ter ge meente-secretarie (7de Afdeeling) ter inzage is nedergelegd het Ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van L. Schoorl en B. Doorn, om defhiitievo vergunning tot oprichting van een zuiveringsinrichting van n'I-vluchti ge minerale vetten, waarbij als be weegkracht een staande stoomketel van 10 vlerk. M. verwarmend opper vlak met stoommachine van 5 P. K. gevaarlijke verdooving. Omstreeks acht uur hield er een rijtuig stil, waaruit Dr. Maywell stapte. Zwijgend bracht men hem naar boven. Hij was een kleine, ver- strooido man. die maar van één ding vertuid was in zijn leven de ont dekking van nieuwe vergiften en hun tegengiften, en de doodsangst van Percy evenals de schrik van Lilian Devigne gingen voor hem volkomen onopgemerkt voorbij. Maar toen hij zich boog over de onbewegelijke ge stalte, toen zijn kleine, magere blanke hand het roode wondje aanraakte, was hij vol intense belangstelling. Waar is het instrument het mes, de dolk vroeg hij. Men vertelde hem, dat het voor werp beneden was en dat Lord Vering er niet van wilde scheiden, het wa pen geen oogenblik uit zijn gezicht wilde laten gaan. De dokter stond met zijn collega's te praten en op dat oogenblik kwamen Charlie en Lady Mary aan. Charlie voelde zich zeer gedrukt op het gezicht van die som bere omgeving en liep de bibliotheek binnen, waar hij Percy's hand zwij gend erreep. Tegenover dit doodsblee- ke, vervallen gelaat met stijf-gesloten lippen en holle oogen moest hij zwij gen. Vertel mij het ergste, Percy fluisterde Charlie eindelijk. Is zij... Neen zei Percy scherp, huive- zal worden gebezigd, op een terrein gelegen lusschen de Ueguliersslraat en de „Werf Conrad"en dat op den veertienden dag nr. l. u, zijnde Maart e. k., en wel des voormiddaga te 11 3/4 uur op hei Raadhuis dor ge. meenio de gelegenheid zal worden gegeven, orn ten overstaan van het Gemeentebestuur of oen of meer zij ner leden, bezwaren tegen het op richten dor inrichting in le breng :f. Van J. C. Braakman, om vergun ning tot oprichting van een eti mei- te rij in het perceel aan ue Jacobijne- straat no. 5, eu dat op den eorUeii- dett dag ua heden, zijnde 7 Maart k., en wel des voormiddags te 11 3/4 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegevni, om ten overstaan van het Gemeentebe stuur -1 con of meer zijner loden, be zwaren tegen het oprichten dezer in richting in te brengen. DIENSTREGELING II. IJ. S. M. Burgemeester eu Wethouders van Haarlem maken bekend, dat tor Se cretarie der gemeente (7o Mdeeling) ter inzage is nedergelegd het ontwerp van de zomerdionstregeling 1911 van de treinen der HoUandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij., en dat ev.n- tueele opmerkingen dien aan gaande vóór of op 1 Maart 1911 rechtstreeks aan hot Departement van Waterstaat zijü in te zenden. DE HAI.SEN-QUAEST1E De heer Z. Middelkoop schrijft ïfl de „N. R. Ct." als ingezonden stuk DE HOUDING VAN DEN IIEER BREDIUS IN' DE ZAAK DER HALSEN TE HAARLEM. Door mij werd in de raadszitting van j.L Woensdag beweerd, dat de lieor Bredius, in zijn eerste periode het restauratiewerk van den lieer Vos had goedgekeurd, en daarna heeft gepubliceerd, dat hij dit werk niet kende. Dit is zóó waai-, dat de deskundige leden van de Commissie van Toezicht, v. aarvan de heer Bredius er eón \vas„ in hun rapport aan den Minister van Binnenlandsche Zaken in 19 0 9 ver klaarden, dat zij alles, wat met de schilderijen gebeurd was, en gebeur de, voor huuno rekening namen, -en dat het op hun order was geschied. In 1910 schreef de heer Bredius in de „O. H. Courant" van 4 Januari: „Ik kon niet weten, dat de heer Vos onder regenerecrcn verstond een voortdurend besmeren met „copaiva- balsem" eu verder (let wel hoe aar dig de heer Koster cc Lusschen ge schoven wordt) „De heer Koster heeft 'mij vóór deze gebeurtenissen nooit verteld, dat do hoer Vos uitsluitend „regenereerde" op de afkeurenswaar dige manier, die zooveel pennen in beweging bracht." De heer Bredius maakt het mij zeer gemakkelijk door nu nog te erkennen, dat hij toen (dat is nadat hij had waargenomen op welke wijze do schilderijen, die cok ouder z ij n toe zicht stonden, waren behandeld) „de verantwoordelijkheid van zich af wierp". Iet-s anders dan wat door don lieer Bredius thans nog wordt erkend, is door mij in den Raad niet beweerd. De heer Bredius heeft dan ook groot gelijk, waar hij in de ,,0. H. Courant" van 31 November 1909 zegt „dat (hij) kan begrijpen, dat men (zijne) hou ding zonderling vond." Nadat de lieer Bredius de verant woordelijkheid van zich had afge worpen, begon liii de zaak weer lich ter in te zien, gelijk blijkt uit de door hem geprovoceerde publicatie van een briefje van den lieer Hopman, waarin deze volgens den heer Bre dius „zijne verbazing uitdrukt over al die overdrijving". (Bedoeld wordt het geschrijf destijds in de couran ten). „Hij (Hopman) vond, dat do schilderijen er werkelijk zoo slecht met uitzagen, geel waren ze al lang geweest, maar de toestand was vol strekt niet verontrustend", terwijl volgens Prof. Dake (Ochtendblad van de „Telegraaf" van 14 dezer), de heer Hopman zelfs verklaarde, „dat hij opgetogen was over den staat der schilderijen". Wederom iet? anders dan in liet bovenstaande is uitgedrukt, werd door mij in den raad niet gezegd. En zoo werd ton slotte door mij in dezelfde zitting medegedeeld, dat de heer Bredius thans van meening is, dal de schilderijen overeenkomstig liet rapport De Wild-ingrijpend moe ten gerestaureerd worden. Waar men to doen heeft niet een toestand, die wordt gezegd „volstrekt niet verontrustend te zijn" en toch ingrijpende maatregelen door den lieer Bredius worden noodig geoor deeld, wordt het ook aan anderen dan den heer Bredius zelf duidelijk, „dat men zijne houdiug in deze aangele genheid zonderling vond." De heer Bredius begrijpt niet, waarom ik den directeur van het Museum niet voor „deskundig" aan zie. Van deze meening gaf ik reken schap in bedoelde raadszitting. lo. Kan men bij iemand van 22- A rend door dat onuitgesproken woord. Mijn lieveling ligt onbewegelijk bo ven, het leven is nog niet geweken. O Charlie, de straf is meer dan ik kan dragen Wie is dat voegdo hij er bij, toen Lady Mary heel zachtjes binnenkwam. Mary, mijn vrouw, zei Charlie. Cora's zuster. voegde Lady Ma ry er zacht en met tranen in haar stem aan toe en zonder verder een woord te zeggen, sloop zij weg de trap op, om haar plaats in te nemen naast Cora's bed. Je kunt mij nu niet alles vertel len, zei Charlie, zijn hand nemend. Maar laat. mij hier bij jo blijven, en hij trok zich terug voor het venster, buiten bereik van het bleoke en pijn lijke gelaat. Nu ging de deur open en kwam Dr. Maywell binnen. Waar is de dolk vroeg hij scherj?. Charlio ontstelde en kwam dichter bij, toen Percy de dolk te voorschijn baalde en aan het kleine mannetje overhandigde. Hij nam het wapen aan. liet er het licht op vallen en be keek het lemmet met zijn scherpe, grijze oogen. Toen schraapte hij er met een klein, scherp instrument overheen ;vroeg om een glas water, en stak er de uiterste punt van de dolk twee- of driemaal in. (Slot volgt.) Mosteaa een je maar zijn een gm•nggmanyci» omdat de oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zeer groot is en sieeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6