(23-jarIgen leeftijd niet spréken van: ©enige ondervinding, vooral niet waar Let geldt een vak van proefondervin- duiijkcn aard. als de restauratie van oude schilderijen. Wordt in den brief van den di- rtca'Ui" niet geen enkel woord mel ding gemaakt van verflagen tusschen oude vernissen en waarop toch zoo herhaaldelijk in liet rapport De Wild de aandacht wordt ^gevestigd. Ook de Jicor Koster wees daar reeds op in liet rapport der commissie van toe zicht van 15 September 1909 on het was bij liom 7.00 overheersclieud, dat liet hom huiverig maakte, om de ine- tlnxle De Wild toe te passen. Zoowel volgens liet rapport De Wild als volgens de meening van den heer Koster is dit een der belangrijkste punten, zoo niet het belangrijkste, dat moet worden onder het oog ge zien. waar de vraag wordt gesteld, Wolk© maatregelen moeten genomen worden. E11 nu doet het toch wel zonderling n:. u. dat de directeur in zijn voorstel tot restauratie daarvan met geen enkel wooid melding maakt Wel spreekt hij over vuil, oud vernis on copaïva, maar van overschilderingen wordt niet gerept. Wie dezen factor vergeet bij eene lesprökJng of een voorstel tot gron dige restauratie, heoft de hoofdzaak vergeten, en kan moeilijk voor een „deskundige" worden aangezien. Do lteer Bpcdi us heeft, zich veroor loofd publiek bekend te maken, dat ik mij heb gekant tegen do benoe ming van don tegenwoordigen direc teur. Ik moot er op wijzen, dat een ge meenteraadslid volkomen vrij moet zijn bij het uitbrengen van zijn stem bij de benoeming van gemeente-amb tenaren en hem onder geenerlei om standigheden en onder geenerlei vorm te dien opzichte eenig verwijt mag worden gedaan. Omtrent deze benoeming ten over vloede het volgende Toen de sollicitatie naar doze be trekking was opengesteld en de solli citaties waren ingekomen. Kreeg ik bezoek van den heer Bredius, die met zeer veel warmte den heer Kronig (den later benoemden directeur) aan beval. Ik voelde niet veel voor de can- diclatuur, omdat de sollicitant m. i. te jong was, (hij had pas den 22-jari- gen leeftijd bereikt) en ik vond, dat wo, zoowel mot het oog op wat ge beurd was, als wat stond te gebeu ren, (men denke bijv. alleen maar aan den bouw en inrichting van het nieuwe museum, de hangende quacs- tie over de restauratie dor schilde rijen) iemand van meer ondervinding noodig hadden. De heer Bredius was het daarmede niet eens en drong zeer sterk bij mij aan. de bedoelde sollici tatie te steunen, wat ik niet beloofde Later werd mij medegedeeld, dat de sollicitant Kronig, voor wien de heer Bredius het zoo erg warm op nam, wasde pleegzoon van den hoer Bredius, dat bedoelde jongeling geen vak had geleerd en naar eene ■betrokking zocht. Ik heb Iri die mededeeling geen grond gevonden om van opinie te ver anderen. Als slot-effect geeft de heer Bredius de tirade, dat ik in de laatste verga dering lier commissie van toezicht gestemd heb tegen het ontdoen van al liet vuil van de schilderijen van Hals. Zooals de heer Bredius het zei, is het geheel onjuist, omdat over die vraag idet gestemd is. Ik wil evenwel den heer Bredius gaarne helpen, in het weergeven van wat door hem bedoeld wordt. De zaak is deze In de laatste vergadering der com missie moest de vraag beslist worden, of zou worden voortgegaan met liet schoonmaken en restaureeren, zooals dat in den laatsten tijd door den heer Hydenrijk was gedaan (regenereeren, afpoeieren, afwrijven), dan wel of de Ingrijpende restauratie naar de voor stellen van De Wild moest plaats heb ben. Over die vraag zeide ik, dat wan neer do mogelijkheid bestond, om de schilderijen langs den weg, door den heer Hydenrijk bewandeld, tot rust te brengen, ik voorloopig daaraan de voorkeur zou geven. Ik wees er op, dat, vóór de catastrophe mot het schilderij dei- regenten van het oude mannenhuis, en de daarop go- volgde geheele of gedeeltelijke blind wording van andere stukken, er een toestand van rust was, en dat zoo die opnieuw bereikt kon worden, ik daarmede zou tevreden zijn. Mochten wij door de 111 toepassing zijnde me- thode daar niet kunnen komen, dan zou ni. i een dieper ingrijpen noodig worden. Doch vóór dat te doen, beval ik aan. om te bevorderen, dat eene commissie van drie deskundigen zou .Worden benoemd om, zoo noodig in overleg met den beer De Wild, eon eind-onderzoek in te stellen. Dit voor stel vond in de commissie van toezicht geen steun, ook niet van den heer Bredius. waarom ik mij voornam het te gelegener tijd in den gemeente raad te brengen. Dit nu zou j.l. Woensdag door mij gedaan zijn. Doch een paar dagen te voren werd doo.r den heer Krelage een voorstel van gelijke strekking ge daan, waarvoor ik gestemd heb. Intussehen was sedert de laatste commissievergadering met de restau ratie der scliilderijen door den heer Hydenrijk voortgegaan, en bleak tel kens duidelijker, dat de toestand van rust niet werd verkregen. Integen deel kwam bet mjf voor. dat het hlind- worden in telkens sneller tempo op trad. waardoor voor mij de overtui ging ontstond, dat dieper ingrijpen noodig was. Nu het voorstel Krelage door den raad was verworpen, stemde ik over eenkomstig de opgedane ondervin ding vóór het voorstel van B. en W. Had het den heer Bredius helder voor don geest gestaan, wat ik in de commissie-vergadering heb gezegd, en had hij geweten, wat sedert hoeft plaats gehad, dan zou hij zijn cursief druksel ongedrukt hebben gelaten. RIJNLANDSCHE HYPOTHEEK BANK. Door do directie der „Rijnlandsche Hypotheekbank" wordt voorgesteld: over 1910 3 -als v. j. dividend uit te koeren. HET RECORD VAN JAAP ÉDEN. Er ia de opmerking gemaakt, dat daar Wijnmalen'» niet officieelen tijd voor de Parljs-Bruasel-vlucht wel er kend is, de Nederlanders ook Stroen- liikoff s record, dut hot record van Jaap Eden sloeg, bohooren te erken- Niet ten onrechte vroeg Jaap Eden ons, wat er dan moet gebeuren met de 1500 nieter, ölo Jaap Eden bij oon nlet-officieelen rit gereden heeft binnen record-tijd. Rubriek voor Vragen Geabonneerilen bobben bet voorree!it, vragen op versohillond gebied, soils voor beantwoording vatbaar, ii.l t.- zonden bij d6 Itedaotio van Haarlem's Dagblad, Gro"te Houtstraat 58. Alle antwoorden worden geheelko3telooe gegeven en aoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender veroduon wordt gcou aandacht geschonken. VRAAG. Ik werk op een labriok waar ©en arbeidscontract wordt ge- teekend. Nu moet lk '8 nachts wer ken. Ik werk per uur. Hoeveel kan lk nu per uur meer eischeu? ANTWOORD. Hieromtrent be staat geanerlei wettelijk voorsenrift. U moet dat met uw patroon overeen komen. VRAAG,-Wanneer moet men zich voor de Rijks Normaalschool opge ven? ANTWOORD. Dat aal te zijner tijd in ons blad bokend gemaakt wor den. VRAAG Geeft niej. Oppenheimer nog les in koken op gas, en zoo Ja, waar worden die lossen dan gehou den? ANTWOORD. De laatste les zal hedennamiddag te drie uur in het Huis in de Kruisstraat gegeven wor den. Kaarten worden op aanvraag bij de directie der gemeente-lichtfa brieken gratis toegezonden. VRAAG. Mijn vrouws ouders hebben bij hun leven ln een platte landsgemeente (prov. Groningen) vier eigen graven gekocht. Zij en hun zus ters zijn, als eenige erfgenamen, ge rechtigd hiermede naar goedvinden te handelen. Nu zou zij gaarne weten hoe zij de graven op het vooröeellgst van de hand zou kunnen doen. ANTWOORD. Als wij u goed be grijpen heeft u do beschikking over 4 ongebruikte graven. zult dan het best doen, aan liet bestuur v< n de ge meente, waar de graven gekocht zijn, te vragen, of het die tegen een zeke ren prijs wil terugnemen. VRAAG. Ik ben 15 December In dienst getreden en ga 1 Maart weer vertrekken. Kan lk nu de godspennim- behouden? Ik heb geen Nieuwjaars fooi gehad en ontvang mijn geld per maand. ANTWOORD. U kunt de gods- Eenniug niet behouden, daar de dienst etrekking geen volle drie maanden geduurd heeft. VRAAG. lk heb een zuster, die als juffrouw tot hulp en assistentie voor kinderen en huishouding intern werkzaam is. Zij krijgt met de maand Kaar geld. Heeft mevrouw 't recht haar met de maand op te zeggen, of moet dat met de zes weken gebeuren? ANTWOORD. Mevrouw kan met de maand opzeggen, indien bij het aangaan der dienst betrekking niet een langere termijn gesteld is. VRAAG. Ik ben gepensionneerd of gegageerd. Nu wil ik een voorschot op mijn gagementsakte hebben. Kan dat? ANTWOORD. Ja, bij een Voor schotbank, maar dat is gewoonlijk zeer duur. VRAAG. Waai- ls de Amsterdam- sche Volksbank gevestigd en wanneer is die geopend? ANT WOORD. De Amsterdam- sclie Volksbank is gevestigd Singel 340. De instelling ls lederen werkdag VRAAG. Bestaat te Haarlem zoo niet ln een andere plaats, een vereeniging, die ten doel heeft jonge lieden, die zich gaarne een in de maatschappij niet zeldzame positie wilden verwerven, daartoe wel den wil, maar niet het geld bezitten, voort te helpen? .ANTWOORD. Wij vermoeden, dat u een vereeniging bedoelt, die jongelui steunt bij ilo opleiding voor een bepaald vak. Zoo bestaat te Haar lem b.v. de Schuurman-Schimmel van Outeren-Slichting. Elders in den lande zullen er nog wel andere zijn. Voor nadere inlichting is evenwel uw vraag wat te vaag. Welk vak wordt eigenlijk bedoeld? VRAAG. Kunt u mij ook zeggen de namen der 5 forten, die door den Minister zijn voorgesteld voor de. ver dediging van Vlissingen? ANTWOORD. Wij beg^Apen uw bedoeling niet: wat bedoelt u met name 11? De namen van de soorten van forten? VRAAG: Juni 1910 ben ik van Haar- lemmerliede naar hier verhuisd en heb in al dien tijd geen waarschu wing gehad om bedrijfsbelasting te betalen, maar krijg nu een dwangbe vel, waarop staal dat ik waarschu wing en aanmaning lieb gehad. Moet ik de kosten daarvan nu toch beta len? ANTWOORD: Ten minste, u zult moeten b e g i n h e n met te betalen; anders volgt er executie. Kimt u op redelijke gronden aantoonen dat u niets ontvangen hebt, dan kan er misschien nog iets aan gedaan wor den, maar wij begrijpen niet hoe dat mogelijk zou wezen. VRAAG: Wanneer iemands Inboe del wegens faillissement verkocht wordt, wordt dan allee verkocht? ANTWOORD: Eenige noodzakelijke inboedel mag min behouden. Verder het noodige bed en bedde- goed, kleederen, gereedschappen van ambachtslieden, voorraad spijs en drank voor een maand, boeken het beroep betreffende, werktuigen en gereedschappen (beiden tot een be drag van f 200), een koe of twee var kens of twee geiten of vlor schapen. VRAAG: Met Febr. heb ik oer» meis je gehuurd voor 3 maanden, dat last blijkt te hebben van zekere nachtelij ke ongesteldheid, waardoor mijn goed bedorven wordt. Heb lk nu recht om haar dadelijk weg te sturen? ANTWOORD; Dat zou een mooie tegenheid zijn orn eens eene beellsisng van don kantonrechter uit te lokken; want de wet noemt dit geval niet op. Naar öirae meening ls zulk een mets- je ongeschikt om voor dag en nacht te dienen en wij voor ons zouden er toe overhellen om uw vraag bevesti gend te beantwoorden. VRAAG: (Op verzoek, wegens te groot* uitgebreidheid hier niet over genomen). ANTWOORD: Ingeval van riekte gaat het loon hog maar een betrek kelijk korten tijd door, dat uiooten partijen in der minne trachten te schikken. De kosten van verpleging en geneeskundige behandeling ko men gedurende de eerste Yler -.vcke'n ton laste van mevrouw. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Nierziekte bekruipt II onverwacht. Niets is meer te vreezen dan een nierziekte, omdat deze u, zonder dat gij u er van bewust zijt bekruipt uw nieren kunnen cel na col vernie tigd worden en hun kracht om het bloed te filtreeren verliezen, zonder dat gij eenig ander waarschuwend kenteeken hebt opgemerkt dan een gevoel van zwakte, terneergeelagen- heid en voortdurende vermoeidheid, want zelfs wanneer de nieren ern stig ziek zijn ,toont zich dit somtijds alleen door weinig in het oog loopen- do* verschijnselen. Nierziekten doen echter niet ieder een op dezelfde wijze aan. Geen en kele patient heeft alle verschijnseleu zij loopen zeer uiteen bij verschil lende menschen. Mannen hebben dLkwijls een ellen dig gevoel in hun rug en rheumati- sche pijnen, doch niet het minste ken teeken van waterzucht; anderen lij den aan graveel, urine-stoornissen en buitensporigen dorst, maar hebben daarentegen niet den minsten last van hun rug. Vrouwen hebben misschien wallen onder de oogen en opgezwollen lede maten, en zijn totaal hulpeloos \an de rugpijn. Weer ander-en hebben mlssohlen niets anders opgemerkt dan zwakte, loomheid en zwaarmoedig heid. Doch indien gij oenig teeken van niorziekte of blaaszwakte hebt, leidt uw kwaal misschien tot vernietiging der nieren, vóórdat gij eenig idee van gevaar hebt. Nierziekten verheffen zich plotseling van eenvoudig© tot ge vaarlijke ziekten en bijna zonder voorafgaande waarschuwing. Verder uitstel is zóó ernstig, dat gij niet spoedig genoeg beginnen kunt mot 't gebruik der échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen bij het eerste verschijn sel der verschrikkelijke nierziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ge ven het gewenschte resultaat, omdat zij uitsluitend dienen voor de nieren en blaas, en alleen een nierengenees middel kan de nieren heelen. Zij ma ken de nieren, blaas en urinewegen terdege schoon, gaan de ontsteking togen en helpen hen op een zachte wijze om weder tot gezondheid en "na tuurlijke werking te geraken. Zij doen de geringste sporen der nier- aandoening verdwijnen, en geven aan de nieren huh kracht terug om het vergiftige urinezuur af te voeren, waaruit zoovele noodlottige ziekten bij mannen en vrouwen ontspruiten. Koopt geen pillen, die niet den vol- ledigen haam op bet etiket hebben. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaorae 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.76 voor één, of f 10 voor zes doozen. Als gij uw kind gezond, vroolijk enfrisch van geest wilt zien op groeien, geeft het dan Dr. HOMMEL'S H&ein&togen, WAARS CHU WING 1 Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL. Uit de Omstreken HAARLEMMERLIEDE C.A. In de Dinsdag gehouden raadsver gadering waren alle leden aanwezig. In de eerste vergadering van het Jaar, uitte de voorzitter de beste wen- schen voor de leden en hunne gezin nen, en drukte den wensch uit, dat de aangename samenwerking mag blij ven bestaan, in zaken die men hoopt, in 1911 tot stand zullen komen. Ingekomen waren o.m.: Van Gedeputeerde Staten de good- gokeurde gemeentebegrooting van 1911, het goedgekeurde 2e suppl. ko hier Hoofdelijken Omslag 1910 en een bericht van dat College, inhoudende verwerping van 't beroep door de Er ven Greeven tegen de onbewoonbaar verklaring hunner perceelra inge steld; 3 verslagen der Com missiën tot wering van schoolverzuim (waar bij dat van Houtrijk en Polanen in dichtvorm;, en eene dankbetuiging van de Rijksveldwachter Rijn dors voor de hem verleende gratificatie. Eene reclame van Burggraaf te Zuid-Schalkwijk, tegen zijne Honden-, belasting, dieuet 1910, werd gegrond verklaard, cn hij mitsdien vrijgesteld. De Raad keurde goed. het voorstel van B. en W., om de haam Tollens- straat te veranderen in Adriaan Loosjesstraat. Gunstig werd beschikt op een adres van den Gemeente-ontvanger, om in gevolge de nieuwe Borgtochtenwet, zijne borgstelling, thans bedragende f 6400, nominaal, inschrijving Groot boek, te verminderen op f 4650. In de behoefte aan kasgeld, zal door een lijdelijke kasgeldleening, groot f 1500 worden voorzien, terwij! het grasgewas cn jachtrecht in April, publiek zullen wordeh verhuurd; de heer Hartgerink vroeg hierbij inlich tingen omtrent het grasgewas op do bermen van den Schalkwijkerweg, waarover kwestie bestond met het be stuur van den Romolenpolder, doze zaak is volgens den Voorzitter, nog niet opgelost. Benoeming Stembureaux. De verschillende stemmingen had den den volgenden uitslag: Stemdistrict I Haarlemmerliede): Voorzitter do heer B. P. Vink, plaats- verv. D. Vriesekoop; leden: S. P. Vink en M. van Warmerdam; plaats- verv. H. N. Hartgerink en C. de Bruijn; 4e. Lid M. W. v. d. Vlugt, plaalsverv. P. T. Dijkzeul. Stemdistrict II (Houtrijk en Pola nen). Voorzitter, ambtshalve, de Bur gemeester, plaatsverv. F. L. Faas, le den J. Cos en A. llarendregt, plaats- ven'. leden A. Biesheuvel en B. A 9- scher, 4o. lid L. Kroon, plaatsven'. J. Wils. Vastgesteld werd voorts het kohier der Hondenbelasting dienst 1911, en zulks na enkele wijzigingen door de Raadsleden voorgesteld. Pontvcer Zuid-Schalkwijk. De Voorzitter deelde mede, 'dat hij zich over deze zaalc heeft gewend tot den Burgemeester van Heemstede; de Raad dier Gemeente heeft evenwel ge weigerd. gezamenlijk een veerboot aan te koopen. Het is mogeli;k dat particulieren aldaar een veer instellen, en aan de beide betrokken gemeenten subsidie vragen. De heer Hartgerink gat hierop ee nige nadere toelichting, en nam zich voor, een dergelijke onderneming op touw te zetten. Tot leden der plaatselijke School commissie werden bij stemming hor- benoemd de heeren A. Barendregt, J. Cos en M. v. Warmerdam. Bij de gebruikelijke ron'dvraag deelde de heer Van Warmerdam me de, dat te Spaarnwoude een aanplak bord ls geplaatat. vóór een lantaarn; de voorzitter zal dat doen verplaat sen; de heor Blesheuvel vroeg herzie ning der schoolgeldregeling, waarbij de heer Barendregt opmerkte, dat spreker den vorigen keer niet bij de regeling was verschenen; de heer v. d. Vlugt vroeg om een lantaarn te plaatsen over de Vinkebrug; de heer B. P. Vink deelde mede, dat de kluft bij de kade der Uiterdijken niet in erde was; de hoer Vriesekoop klaag de over den oprit aan dén overweg Liebrug; de heeren Faas en Cos we zen op het onvoldoende en het niet 6troolen van zand bij gladheid In 't dorp Halfweg van Rijkswege. Hierna werd overgegaan in gehei me zitting tot behandeling van het kohier. Hoofdelijken Omslag, dienst 1911. VELSEN. UIT DEN RAAD. Gistermiddag werd do vergadering, die de vorige week begonnen is. voortgezet. Afwezig waren thans de heeren A. Mulder. Koelemey en De Boer. Na lezing en goedkeuring van de notulen, werd eerst afgehandeld de redactie-wijziging vat art 9 der Melkverordt-jiing, die ue vorige maal aangehouden w;is, omdat het advies van de Gezondheidscommissie nog niet ingekomen was. Thans was dit er wel de commissie had geen be zwaren. De Raad had die ook niet, zoodat de wijziging goedgekeurd werd De commissie voor de gas- en wa terleiding bad bericht gezonden, dat zij bij haar ontslagneming bleef. Daar het College van B. en W.. vol gens den VOORZITTER, er grooten prijs op stelde, een dergelijke oom missie van advies te hebben, werd overgegaan tot de benoeming van een nieuwe. Het resultaat van de stem ming was. dat de ontslag-genomen- hebbende heeren Schuitenmaker. J. E. Mulder en Brok met algemeen® stemmen herkozen weiden op drie blanco na. De heeren waren door dit blijk van vertrouwen blijkbaar zóó ontroerd, dat zij de benoeming zonder een woord van tegenspraak dadelijk aan vaardden. Het verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, om van gemeentewege een aanlegsteiger aan de Zuidzijde van bet Noordzeekanaal te Velsoroond te doen bouwen, stel den U. en W. voor. in hunne handen en in die dor steiger-commissie te stellen voor prae-advies. Over die steiger-commissie bleek do heer VAN TUYLL niet bijzonder te spreken. „Als je iets naar een com missie stuurt, liong je het aan een kapstok", had spreker wel eens hoo- ren zeggen. De steiger-commissie be staat nu twee jaar, en we hebben er nog nooit lets van gemarkt Sproker zou gaarne van B. en W. penige toezegging hebben, dat er snel zou gewerkt warden, wefke toezeg ging de heer VERMEULEN dan ook gaf. Met B. en W.'s foorstel ging de Raad overigens accoord. Over het voorste! tot uitbreiding van Let secretarie-persoaoel kwamen de tongen eert! recht los. Het voorstel van b en VV. was, het personeel uit te breiden met een com mies. en daar voor den adjunct-com mies J. Kostelijk te bestenunea, en vervolgens in piaats van dezen een gediplomeerd ambtenaar op te roe pen. De volontair H. Oostveen kon dan tevens op een Jaarwedde van 400 tot klerk benoemd worden. De heer BRoK kon zich niet dit voorstel in g-eeaen dooie vereenigen. We krijgen nu twee commiezen sol spreker, en handelen onbillijk tegenover den eersten commies, den heer Mees, die hier al eeuige jaren is. Tevens betreurde de lieer Brok het, dat dit voorstel nu kwam. Bij de be- grooting was er geen geld. En ging spreker oort wordt het werk nu nog we! verlicht Er heeft eigenlijk alleen een opschuiving van personen plaats Beter is liet, nu tijdelijk een of meerders klerken aan ie stellen, en de zaak dan bij de volgende be grooting geheel te roorganiseeren. Willen B. en W. dat niet, dan zou spreker in elk geval gaarne de onder scheiding 1ste- en 2de klas gemaakt zien. Dg heeren J. E. MULDER, SCHUI TENMAKER en VAN TUYLL sloten zich allen bij den heer Brok aan. Niet alzoo de heer VAN RIJN, die liet in 't geheel niet met den eersten spreker eens was. Als een leerling aldus de beer Van Rijn in capaci teiten met zijn leermeester gelijk komt te staan, moet hij ook evenveel verdienen. Daar kan niets tegen zijn. De heer BROK zou 's heeren Van Rijns stelling niet gaarne overal doorvoeren, en zette een principieel betoog op. om zijn gelijk te bewijzen. Do heer VERMEULEN keerde tot do practijk van het voorstel terug en gaf den raad. het voorstel te splitsen, waartoe overgegaan werd De heer NETSCHER merkte nog op, dat hij het met het voorste! van B. en W., zooals het daar lag, vol strekt niet eens was. Nu gaan we splitsen zei spreker en het is dus duidelijk, dat er geen systeem is Spreker was legen het instituut van klerken, ma&r voor een beloo- ntng van den heer Oostvesn, dien hij niet voor vast aangesteld zou wen- schen te zien. De heer SCHUITENMAKER kwam daartegen op. Du hooi' Oostveen ls nu een jaar op proef en hij doet zijn werk goed. Waarom hem nu niet voor vast aangesteld V 'Toen werd tot stemming overge gaan. Gestemd werd eerst over de raag, of de functie van commies ge schapen zou worden. Die vraag werd door den Raad in ontkeunenden zin beantwoord. Tien heeren zeiden „neen" en alieen de heeren Van Rijn en Vermeulen „ja". bij de tweede vraag, of de betrek king van adjunct-commies gehand haafd blijven zou, stelde de heer Brok voor, den heer Ooetveeu met ingang van 1 januari 1911 op een salaris van f 400 voor vast aan te stellen en te vens nog een klerk voor 400 in dienst te nemen. Dit voorstel werd aangenomen met 10 tegen 2 stemmen, die van de hee ren Netscfaer en BoekeL Teneinde betrouwbare gegevens te bekomen betreffende do hoegrootheid van het verkeer op de overwegen over de terreinen der H. S. M. nabij het station IJmuiden en de Rijks-visch- hal te IJmuiden, vroegen B. en W een crediet van ten hoogste 350. om dat \erkeer te conti óleeren, opdat aan de hand der cijfers kan worden aangedrongen bij de regeering opeen behoorlijke voorziening van het pu bliek verkeer. De lieer VAN RIJN meende reeds iemand gezien te hebben, die contro leerde, en de heer VERMEULEN be aamde. dat oontróle reeds had plaats gehad. Kei is ook een urgente aange legenheid. Twee mannen controleer den één ln de stille uren. De heer VAN RIJN dacht, dat ze de cijfers niet al te juist opnamen, en vroeg B. en W., den mannen voorai op net hart te drukken, de cijfers nauwkeurig op te teekenen. De heer ZEGEL vroeg of de rnen- scheu onder eede stonden, wat de VOORZITTER ontkende. B. en W. kregen vervolgens hun creuiei toegestaan. Het uagelijksch bestuur bood ter vaststelling aan het reglement van het Schaalarmbestuui', dat breedvoe rige algemeene beschouwingen uit lokte. De heer VAN TUYLL deelde mede, zijn stem aan dit reglement niet te kunnen geven. Het R.-K.- en het Schaalarmbestuur x^i spreker komen nu onder verschillende uepa- ling, en daarin schuilt onbillijkheid. I Sinds 1871 zijn de beide armbesturen op dezeifde leest geschooid geweest. Tevens kwam do lieer Van Tuyll er tegen op, dat voor den administra teur-arm verzorger geen instructie bij gevoegd was. De VOORZITTER legde er den na druk op, dat het hier slechts een in wendige organisatie betreft, die zeer noodig is. De verhouding tusschen de armbesturen onderling en van beide tegenover de gemeente blijft geheel dezelfde. Wanneer de Raad ging spreker voort een reorganisatie van het reglement verlangt, waaron der het R.-K. armbestuur thans werkt, zullen B. en Wgaarne aan dien wensch gehoor geven. De heer NETSCHER vertelde, hoe de zaak eigenlijk 111 elkaar zit We kunnen zei de wethouder op hel ©ogenblik geen armmeeslers krijgen. Uit dien toestand moeten we losko men. De taak van de urinnieesters is langzaam gegroeid en één heeft ten slotte al het werk moeten doen. Na tuurlijk dat die man veel onaange naams ondervonden heeft, en even natuurlijk, dat hij het met meer voor niets doen kan. Langzamerhand is dut denkbeeld gegroeid, en thans zijn wij allen doordrongen van de nood zakelijkheid, dien eenen man te sala- rieeren. De lieer BROK betreurde het, dat deze regeling alleen slaat op de ProlesLantscho en niet tevens op de Katholieke armverzorging. Ook vond spreker het jammer, dat er niet te voren niet de armbesturen overleg gepleegd was. De VOORZITTER Daarvoor wa* geen tijd meer. De lieer SCHUITENMAKER t het 't best, als de zaken van bc.i© armbesturen door een bevoegd man behartigd werden. Do heer VAN TUYLL kwam daarna met het voorstel, dit reglement door B. 611 W. to doen terugnemen en het College ui' te noodigeri, in d« volgen de vergadering ecu nieuw in te dk nen. dat voor belde armbesturen gel dige bepalingen zou bevatten. Nadat de VOORZITTER dit voor stel nadrukkelijk had bestreden, werd het in stemming gebracht en aange nomen mot 10 stemmen tegen 1, die van den lieer Van Rijn. (De heer Van Spiunter was heenge- gaan). Met con wensch van den heer MULDER, ooi aan beide armbestu ren oenzelfdcn administrateur te geven, zullen B. en W. rekening hou den. Vervolgens werd nog een giu»- woonbaarverk 1 a ri ng uitgesproken, een suppletoir© begrooting, af- en overschrijvingen en onvoorziene uit gaven werden goedgekeurd, en mede gedeeld werd. dat het verslag van I© Commissie tot wering van schoolver zuim te Santpoort aan de leden zal worden rondgezonden. Bij de RONDVRAAG vroeg do heer VAN TUYLL, of ook de Rijksstraatweg, ais 't geld er is, inef zand kan bestrooid worden. Dat zal de VOORZITTER onder zoeken. Do openbare vergadering was hier mee af go loopen. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. do Koningin-Moeder is voor nemens heden een berzoek te brengen aan de tentoonstelling van werken van leden van het Schilderkundig Genootschap „Polchri Studio" te Grave nbago. TWEEDE KAMER. Het onderwerp dat thans bij de Ka mar in behandeling is, het wetsont werp tot bestrijding der zedeloosheid, loent zich niet tot eenigszins uitvoert ge bespreking in ee ndaghlnd, tenz)j het debat over algemeenheden liep, gelijk gisteren het geval was. De rede van den heer Hugenholtz werd gevolgd door eene van den beei Treub, die er de Regeering oen ver wijt van maakte dat 2ij het deed voor komen alsof er in Nederland een ze delijke inzinking was. Over bet geheel en mits men geen voedsel gaf aan huichelarij, door het te doen voorko men, dut de wet het kwaad zou ophef fen, had deze spreker niet veel be zwaren dan tegen een tweetal straf- bajialingen. Aan den gemcentewetge- ver moest worden overgelaten de zorg voor de zedelijkheid in het openbaar verkeer en de Regeering moest niet zijdelings den strijd aanbinden tegen het Neo-Malthusianisme, door het bemoeilijken der propaganda daar voor. Uitvoerig betoogde de spreker het goed reoht van deze leer en aan de hand. van statistische gegevens toonde hij aan, dat er van moreel verval geen sprake was in ons land, doch dat juist in de katholieke landen (en in ons land in de kath. provin ciën) de zorg voor het jong© kind veel te wenache noverliet. Hij verdedigde het standpunt dat het van hooger mo raliteit getuigde het nuttig overschot van geboorten na af trek van sterfte zoo groot moge lijk te doen zijn, dan een onbeperkt aantal kinderen aan ziekten en sterf te, aan ellende bloot te stellen. Een kort woord van prof. Van Hamel bevatte een aansporing tot ge matigdheid op dit gebied van wetge ving. Ook Minister Regout sprak betrek kelijk kort. Hij stelde op den voor grond dat dit wetsontwerp en de daarin vervatte bepalingen gegrond waren op de Christelijk© moraal, die zich van de vrije moraal onderscheid de. Die moraal verzette zich niet te gen de leer van Malthus, wél tegen de toepassing van het Neo-Malthusia nisme. De Staal kon geen zedenmees ter spelen, wél de krachten bevorde ren die aan de zedelijke verheffing des volks kunnen werken. Van een zedelijke inzinking van uns land was geen sprake, wél van een algemeen moreel verval. Verbetering van soci ale toestanden kon daarte-'ou natuur lijk helpen, maar volstrekt niet alleen en afdoende. Aan den heer Treub deelde de Minister mede, dat de uit stalling van anti-conccplioneele mid delen alleen strafbaar zou zijn wan neer de uitstalling geschiedde op voor de eerbaarheid aanstootelijke wijze en tegenover den heer Van Hamel be toogde hij dat van dit ontwerp chan tage niet te vreezen zou zijn. Na replieken werd de algemeene be raadslaglng gesloten. Heden II uur: de artikelen. DRANKMISBRUIK. Te Ossenisse bij Hontenisse is een man met het hoofd in de modder ge stikt gevonden. Drankmisbruik 5 Lijnt aan dit ongeval niet vreemd .e zijn. Gemenvd Nieuws F.EN GRENS INCIDENT IN AFRIKA. De Fransehe minister van koloniën deelde den ministerraad mede, dat een incident heeft plaats gehad op de Fruusch-Duitsche grens tusschen Ga bon en Kameroen tusschen twee groe pen inlanders. Twee Europeanen sijn gedood Een onderzoek wordt inge steld.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7