De Erfgenaam van Vering NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8489 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feastdagen. donderdag 23 februari 19u b HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVER'TBNTIÈN: per drie maanden: v 3? Van l6 regels 50 Cts.j iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 aag^^r.j Hoartem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der CMifê Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 A'j Advertentiea van Vraag en Aanbod, hoogstens ze6 regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post* door Nederland L© 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nununere 1Redactie eo Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor HaarlemO-J/H de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. G. PEEREBOOM.Drokkerij: Ztiider Buitenspaaroe 6. Telefoonnummer 122. Tot de nlaatslne van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemadhtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht IN T ENGELSCHE LAGERHUIS la gisteren de parlementswet (waar over wo gisteren nadere mededeelin- gen deden) onder luide toejuichingen dor nunisterieelen niet 351 tegen 227 atom men aangenomen. Na afloop der stemming heerschte op de banken der regeeringspartijen onbeschrijflijke geestdrift en weer klonken er langdurige toejuichingen ln zijn rede voor het sluiten van het debat noemde minister Churchill de bewering onjuist, dat een compro mis mogelijk zou zijn. Wanneer de regeering, aldus Churchill, de wet uitstelde om.over een schikking met de oppositie te beraadslagen, zou zij ?;ecn 50 volgelingen meer hebben weer luide toejuichingen). De regee ring zal niets verzuimen, dat noodig kan blijken om de wet zoo spoedig mogelijk te laten afkondigen. Met 351 tegen 227 stemmen. Zeker een flinke meerderheid. In het Lagerhuis zal het ook wel gaan, maar het verzet tegen de re geering is van 't Hoogerhuis te ver wachten. En het eigenaardige is, dat. van regeeringszijde nog niet is duidelijk gemankt, hoe men de moeilijkheden wil oplossen. IN HET HOOGERHUIS heeft Lord Lansdowne medegedeeld, dol hij binnenkort een wetsontwerp zn! indienen tot verandering van de samenstelling van dit Huls. Deze rae- dedeeling wordt aldus meldt men uit Engeland beschouwd als een handige manoeuvre van de oppositie togen de Veto-wet. Dc Lords zullen nu reden hebben, om de Veto-wet te verwerpen, maar daarmee is de strijd nog niet opge lost. Dan is het woord aan het mi nisterie en de kroon. De positie der Ieren is wel eigen aardig. Ze worden tot de regeerings- partij gerekend, maar geheel vriend schappelijk zijn ze daarmee toch niet, gelijk ook nu weer blijkt. Dezer dagen werd onder voorzitter schap van John Redmond een verga dering gehouden van de lersche par tij. waar besloten werd, dat DE ÏERSCIIE LAGERHUIS-LEDEN GEEN DEEL ZULLEN NEMEN AAN DE KRONINGSFEESTEN, daar Ierland nog steeds wacht op vervulling zijner wenschen, omtrent zelfregeering. Wel zijn de omstandig heden verbeterd zoo luidt de ver klaring. die te dezer zake gepubli ceerd is en zouden de lersche ver tegenwoordigers gaarne met dc col lega's uit andere deelen van het rijk de kroning bijwonen, zij achten even wel den tijd nog niet gekomen, om zich bij zulk een buitengewone gele genheid aan de zijde der andere ver tegenwoordigers te scharen. „Wij zijn met de beste gevoelens jegens den koning bezield en wij ho pen met zijn andera ouderdanen, dat hem een langdurige en roemrijke re geering beschoren moge zijn, terwijl wij tevens wenschen in vriendschap en eendracht le leven met het volk van Groot-Brittannie en het rijk. Ais vertegenwoordigers van een volk evenwel, aan hetwelk de zegeningen van zelfregeering en vrijheid nog steeds worden onthouden, zijn wij verplicht weg te blijven en met ver trouwen den" gelukkigen dag, die thans niet meer verre is, af te wach ten, dat Ierland zich in zelfregeering zal mogen verheugen. Wij zijn over zij n aanstaand bezoek aan zal ontvangen met de traditioneele hartelijkheid en gastvrijheid aan het lersche ras eigen. En wanneer eens de dag aanbreekt, dat de koning naar de lersche hoofdstad komt ter ope ning van het lersche parlement, dan zal hem een ontvangst geworden, zóó hartelijk, als ooit een Britsch mo narch in eenig deel van zijn rijk te beurt is gevallen." Tot zoover de verklaring der Ieren. Zeker is. dat de Ieren met dit pro test hun zaak meer afbreuk dan goed zullen doen. Of is het hun bedoeling pressie op de regeering uit te oefenen, om nog vóór de kroning, zeer, zéér definitie ve toezeggingen voor Ierland uit te lokken RUSLAND EN CHINA. it Petersburg wordt geseind, dat de Russische regeering met China's antwoord op haar nota tevreden is. De Petersburgsche correspondent van het Engelsche blad de „Daily Te legraph" zingt den lof van den Rns- sischen minister van buitenlandsche zaken. Diens politiek tegenover Chi- zoo seint hij, is met een schitte renden diplomatielcen triomf geëin digd. China willigt immers niet al leen Rusland's voornaamste eischen in, maar verklaart zich bereid, het verdrag van Februari 1881 voor, tien jaar te verlengen, met de noodige wijzigingen, waarover de onderhan delingen onverwijld te Peking zullen beginnen. Dit laatste moet de Russi sche regeering zelfs ten zeerste ver rast hebben, na China's aanvankelij ke weigering om het afloopende ver drag van 1881 te hernieuwen. China en Rusland aldus de „Daily Tele graph openen dus nu in Middel- Azió een politiek van vrede. is door Delcassó den welbekenden voorzitter der marine-commissie uit de Fransche Kanier, tevens niet min der bekend als de gewezen minister van buitenlandsche zaken in de woe lige dagen van het oorlogsgevaar in zake Marokko besproken. Hij liet zich door een journalist interviewen. Delcassê is aan 't woord Ik reken met de feiten. Na een studie te hebben gemaakt van Frankrijk, zooals dit er thans voor staat, van de Franscue eskaders, van de vlootprogramma's der groote mogendheden, van de pro ductieve capaciteit van hun arsena len en van de onze, van het Duusche vlootprogramma b.v., dat, evenais het onze, tot 192Ü loopt, en evenals het onze met 22 Dreadnoughts rekent, na overwogen te hebben, welke groepec- ringen van mogendheden men zich in geval van oorlog moet denken, vraag ik me af Staat de Fransche vloot, in geval van een conflict, heneden de rol, die het gezonde verstand en het nationale belang van haar eischen En mijn antwoord luidt Neen, onze vloot zal Frankrijk niet onwaar dig blijken. Wij hebben nog voor ons een ligheidsmarge van 10 jaar, mits het Parlement het vlootprogramma goed keurt eu onze diplomatie ons bij voortduring den steun weet te verze keren, waarop wij rekenen. Op het oogenblik verlaat geen enkel volk zich uitsluitend op zijn eigen hulp middelen. Vereenzaming is het begin van den dood. Wij moeten de vloot hebben,- die on ze diplomatie noodig heeft. Zoo sprak Delcassé. DE VLOOT VAN DE VEREENIGDE STATEN. Het Huis van Afgevaardigden heeft het vlootprogram van 1912 goedge keurd. Dit program schrijft den bouw voor van twee slagschepen, twee ko lenschepen. acht torpedobootvernie- lers en vier onderzeebooten. JAPAN EN AMERIKA. President Taft heeft het ontwerp- handelsverdrag met Japan ingediend. De immigratie-quaestie. hot teere punt in de verhouding tusschen Ja pan en de Vereeuigde Staten, blijft geregeld, zooals nu het geval is, dat wil zeggen vooral in de Westelijke staten tot veler ongenoegen. SERVIë EN OOSTENRIJK- HONGARIJE In de vergadering van de Oosten- rijksche delegatie was gisteren do be grooting van buitenlandsche zaken aan de orde. De minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Von Aehrenthal, be streed opnieuw de fantastische be schuldigingen van den afgevaardigde Ma6saryij over de vervalschto papie ren van Vassits, en zei, dat hij liet onderzoek geeij enkel spoor van in correcte handelingen van het Oosten- rij ksche gezantschap te Belgrado is gevonden. Geen Servische bewerin gen. maar machtige politieke beweeg redenen, die indertijd door de dele gatie met algemeonc stemmen zijn goedgekeurd, hebben de inlijving van Bosnië en llerzegowina noodzakelijk gemaakt. De minister was er voortdurend op uit geweest, goede betrekkingen met Servië te onderhouden. Er is weer eens EEN TURKSCH-GRIEKSCH GRENSGESCHIL. Dinsdag zijn twee Griekseho tirail leurs aan het grensstation Ligaria door Turksche soldaten gedood, die bovendien nog vier Grieksche solda ten gevangen namen. DE PEST IN CHINA blijft nog voortwoeden, ook al geven de berichten der laatste dagen hoop, dat de vreeselijke ziekte iets aan het afnemen is. De Chineesche regeering heeft be sloten, het doorgaand verkeer op den Transsiberischen spoorweg weer toe te staan. De reizigers zullen alleen bij aankomst geneeskundig worden onderzocht en moeten hun kaartje toonen, om te bewijzen, dat zij den trein nergens hebben verlaten. Qua rantaine wordt niet meer geëischt. De zwarte dood heeft vreeselijk ge- heerscht. Een Journalist Jn de geteis terde streek schat, dat sedert het uit breken der epidemie 19.000 MENSCHEN AAN DE PEST GESTORVEN zijn. Volgens anderen moet dit cijfer nog veel en reel grooler zijn. Vrouwenkiesrecht ie Noorfl- Hoilanü. In het Maandblad van de vereeni- ging voor Vrouwenkiesrecht vinden wij het volgende vermakelijke haal. Marge Aegie! Hei je ók nae de vergaeriug weest, guster aevendl O, nee! jai! Jae, ik vanzelf wel, en Guurt ök, eJi Guurt! We blnne der saome op of gaan! lk was toch zoo nuwskierig wat 1 wezen zou! Nou ik ökl Toen ik in de krant lees de. dat er een meeting voor 't Vrou wenkiesrecht bij ons in 't dorp we zen zou. moest ik vanzelf eerst lache! nou dat zal jullie al net zoo gaen weze en me man, die lachte noch veul harder! Wel nou nog mooier zeit ie! Daer gaene me nou die vrouwe ook al an de polletiek doen zeit iel Wat verheelde ze der eige wel! Dat zal wat orre! Aanstonds is er geen vrouw meor in huis en dan kanne de manne zelf anpakke, de kinderen met stuk- kende kousen nae skool; 't ete anbran de eu de boel vanzelf in 't honderd! Een mooie wereld! O, man, hij wier zoo giftig! Hij sleeg mit z'n vuist op tafel en zaide „Er beurt wat er beurt Guurt maar je gaene der niet heen! Ik zal zelf wel deres kaike, wat dat vrouwmensch te zegge het! 't zei heel wat wezel Nou bin ik een raor mensch Trien! En nou net omdat me man zoo giftig wier. wier ik er dwars teugen in, want vanzelf eh je doene wel net of ie man de baes is maor op slot gaen je toch je aige gang en ik zaide al derect bai me zelf. „Er beurt wat er beurt Guurt maer der heen gaenje! lk hiel me koest vanzelf eh! want ik biri 'n vijand van onmoei- maar toe de aevond kwam, zai ik zoo bai m'n neus langes. ..Teun, ik hem zoo docht, me moste saeme der es na die meeting gaen! Och, och, als jullie dat gezicht ereis zien haddel Ik zag vanzelf wel, dat af zou gaen, maar ik bin ök niet gustere, al bin ik van 't zwakke geslacht! ,,'t Beurt niet zait ie!" 't Beurt wel, zeg ik, ik hei je sun- desse gaet al klooi- laitl Skiet nou maor gauw opl ..Deer hei je 't nou al, zait ie, wat wij manne aJtait zegge. Van dat Vrouwenkiesrecht komt onvrede in huisl „Wel nou nog der an toe zeg ik en wie maekt dan die onvrede! As jolle manne je sin niet kraigo, den is t moor onvrede en den hebbe wai vrouwe 't gedaenl Weet Je wat 't isl Bangighalt is 't, dat we niet meer zoo gedwee zallo weze, en dat 't voor de manne nom- mer één of weze zeil Nou maor dat wier al lang taid! Zoover was ik al uit m'n aige! 'k Zal jelol maor niet vertelle, wat er nog verder om voorvalle is. Aegie zal 't ók wel wete! Maor we gonge vanzelf! En o. man! wat bin ik er blald om! En zoo netjes en gnap as 't er toe gong! Want vanzelf eh! een beetje zag ik er wel teugen op! Der waere veul vrouwen gelukkig! Ik hem maer niet vroegt hoe heurlui manne 't vondel Ik kon ze wel ansien dat dat ók so maor niet vanzelf gaen wag! 't Was net of je voelde, dat je d'r hoorde hé Aegie! Net of 't je zelf an- ging! Jae, Trien, 't was meraokel jammer dat je d'r niet bai wasse! Vóór an de groote tafel, zat die vreemde juffrouw, die spreken zou, en naost er burgemeesters dochter die piesend eeren zou! Nou, die zou 't ók niet daen hebben as 't niet behoorde, wat jou Guurt! Maar die manne blai- ve maor zoo ouwerwis eh! tenminste als 't wat voor de vrouwen anbe- langtl En die moeten toch ök leven en d'r brood verdienen. Op iens stond burgemeisters doch ter op en sloeg met een hamer op tae- fel krek as Domené bai 't Nut en ze zal wat om de vorgaering te openen! Dat hoort zeker zoo! Je wier der koud van eh. en me hart klopte as 'n lam- merensteertje! En toe kwam die aêre juffrouw in het spreekgestoelte. Nou die had 't meer daen» dat zag je wel, en toen begon ze uit te legge waarom of er teugenswoordig Vrouwenkiesrecht noodig waal 'k Heb er gien spraek van mist al kan ik alles niet so persies nae ver telle! Maar ze zai, 't kwam meest door de veranderde maatskappelijke omstandigheden. Ze lai heel duide lijk uit. dat de maidjes tegenwoordig zoo maar niet meer thuis blaive kan ne, maar buitens huis moete gaen verdiene! Ze zai dat 't werk uit de huizen zich gaendeweg naer buiten had verplaatst, dat alles wat vroeger in huis gemaekt wier nou kocht wor de most, dat er dus in de gezinnen meer geld noodig was, en dat nou ök de maidjes d'r op uit mosto om te verdiene. 't kwam voor een groot deel door de uitvinding van 't masien zai ze! Nou, dat is nog al glad eh! zoo is 't toch ommers ök! De maidjes van de raikeluie die moste ók wat te doen hemme, aers wiere ze maar sikkeneurig en zenuw achtig. Een mensch is nooit beter, als dat ie geregeld werk het. eh! Nou is dat niet allemaal waor! Kaik maor d'reis op de boerderai, om van wat aers nou maer niet te praete! Vroeger was 't keesen botter maeke, veul was niet genogl Je hadde ner gens aers taid voor! en nou hew ik in de leste 4-5 jaar al zeuven bed spreien. ivoor ,aJle maidjes ten. en vier nuwe bovenlichte haekt! Ik zit graeg in me hoekie, maer dat kan je van 't jonge volk niet verwach te! eu waarachtig dan verveule ze d'r eigen. Main jongste loope nou skool m Amsterdam. Nou daer was vroeger geen denken aan he! maor nou mit die tram ook al door de uitvinding van 't masien nou kan 't! Maar wat zou ik nou bij ons mit al die maidjes m-oete beginne! Die moete vanzelf de wereld inl Nou en dat is voor een moeder een hard ding, want die maidjes vinden niet de bescher ming die ze zoo noodig hebben 'k hoef jullie alliendig maar te noemen hé, dat ze voor de wet al op d'r zes tiende jaer aansprakelijk voor d'r lui dade binne jolle begraipe me wel. Nou is dat geen skande! zoo'n on- noozel skaep! Moest dat al lang niet aers weze! och eu voor de jongens ook! Der is zooveul wat een vrouw au ders zou wille hé! en die juffrouw liet dat allemaal duidelijk voelen. En ze liet zien. dat de wetgeving in deuzen tijd overal ingraipt opvoeding, on derwijs, voeding, het lot van de ouden van dagen, verzekering, be lasting, kinderverzorging, woning wet. arbeidscontract, o te veul om al lemaal op te noemen vanzelf maar zooals ze zaide allemaal dingen, waarvan een vrouw teugenswoordig op de hoogte wezen moet en in mee te spreken moet hebben juist omdat ze moeder en huisvrouw is. Jae en toen lai ze ons nog oit hoe slecht de wetten waren voor getrouw de vrouwen, die 't ongeluk hadden een verkeerden man te treffen. Nou dat wasdan al bar erg. Niet dat, dat main an belangt, want hoor, ik hew een lot uit de loterai! Teun is wel der eis wat stalramig, wat opvliegerig en den wil ie vanzelf baes weze, maar aers kwaad zit er niet in; en een vrouw kan mit wais belaid veul te recht brenge. Maar as je toch zoo hoore, waar 't al anleiding toe geven kan, en wat een vrouw soms moet laiden omdat de wetten teugen der zain, nou, nou, den voel je toch dat je 't niet langer zoo mag laten leggen. Toen 't uit was waren we d'r verbouwereerd van vanzelf eh! dat weet je als vrouw zainde zoo niet Je worre altaid over al buiten houwe! Na de pauze kwam er debat. Nou de beste manne, die hielde vanzelf d'r mond eh! die spreke niet teugen beter weten in, maar der bin ne altaid nog, die denke. dat 't teuge heurlui gemunt is, en dat vanzelf niet verkroppe kenne. Onze Lachhoek VINDEN. Hoe vind je mijn nieuwe Jas? vroeg een heerschap aan zijn vriend. Hoe heb jij die gevonden? VERBIJSTEREND. Heer. Zijn er nu in Afrika ook haringen? Afrika-reiziger. Neen, daar wor den uitsluitend krokodillen en haaien gemarineerd; een enkele Is voldoen de om een heel dronken negerdorp te ontkatteren. Nou eon vrouw most ook soldaat worre en de vrouw was nog niet raip! nou hij zelf was zoo groen as gras en as een vrouw kiezer wier, dan was 't met de liberalen gedaan nou net of de mannen daar beter oppas sen! zooveul weet ik er nou ook nog wel van! en geloof jullie maar gerust, dat wai ons niet zoo late laiden hoorl Nou en vanzelf over 't huis houden en 't kousen stoppen! Daer benne ze dan al bar bang voor! Net of alle vrouwen nou den heelen dag ln d'r huis zitten en net of de staat geen huishoudsters broodnoodig heeft - Een vrouw had nog nooit wat groots uitvonden, zeidie, of wat skre- ven, of wat skildert. Nou, zaide lk, Is dat dan noodig! Main Teun en buur man Jaap hebben ook nog nooit wat maakt of uitvonden. Die binne toch geregeld achter de koeie, en ze binne toch kiezer! Nei hoor, dat wus flauwe praat! En dat zai de juffrouw derlui ongemakkelijk! Nou ben ik van zelf toetreden als lid! voor één onnoozele golden ben je dat! Nou, er worden zooveul gol- dentjes verdoen, zoo ongemerkt eh! maar je begraipe dat ik nuwskierig was, wat me man zeggen zoul.... Nou, dat raadt julle nooit! Hij gaf me een zoen dat 't klapte en zai, Guurt, Guurt, ik wist niet dat we 'l zoo slecht voor julle daene, 'i is te bot! 't is te bot! maor wat weet een ongeleerd man er ook aigenlijk van elii Maar ik hew vun aevond leeren zien dat 't taid is dat de vrouwe gafen meehelpen! 't Mooiste was, dat le ök als lid toe treden was! Julle ziene wel, hij is nog zoo kwaed niet!! En ruzie? Nel, nou juist niet! We binne nou meer eenlijk as aers. Je hewwe nou nog erais wat te praete hé! Maer ik mot voort hoorl Aers liet ie gelaik as ie moppert. Maer dat ken ik een ieder aanrae- den, als er eens iemand komt, om voor Vrouwenkiesrecht te spreken, blaif den niet thuis. Dat ken je al taid nog doen, maar gae loisteren en doen er je voordeel mee! Gerust er binne nog domme vrouwen genoeg! En helj?e kanne we allemaal! En ik vraeg je. of 't nou wel goed en netjes van ons wezen zou. om die andere vrouwen, de kastanjes uit 't vuur te laten halen hé en ze mee op te eten as ze lekker poft voor je klaer staene! Zoo kan julle ook niet wezen. En of 't nou bij ons is of ergens an ders dat is net gelaik! Leed is overal leed. Daarom zou ik wel tot een ieder willen zeggen, kom er bai, wacht nou niet, doen 't direct! die ééne golden kan 't em toch niet doen! Die hael je er op wat anders wel weer uit, want bedenk, alliendig door samenwerking hebben wij kracht... Jae, der zelle der nog wel weze. die je d'r om zalle uitlachen maar die 't laets lacht lacht "t best! Nou dag hoor, ik mot vort. Dag! Dag! C. S. GROOT. FEUILLETON Naar het Engelsch door CHARLES ÜARVICE. 71) Percy keek er naar met begeerige, hollo oogen Charlie met schrik, vermengd met verbazing. Toen nam de kleine man een druppel van het .water, onderzocht hem met een zak- miscrosooop en keek plotseling op met een uitdrukking op het gelaat, die men voor verbaasde teleurstelling had kunnen houden. De bacillen leven allemaal. Dit ding is niet vergiftigd. Percy liet een kreet hooren en moest een steun zoeken alles om hem heen scheen te draaien. Charlie «□elde vol belangstelling toe. Wie voor den drommel, zei dat het ding vergiftigd was riep hij uit, met een klank van hoop in zijn stem. Laat mij het wapen eens zien, dokter. Ja, het is dezelfde dolk. Zij was eerst zoo roestig, maar ik heb het ding met olie en schuurlirnen doen glimmen als een nieuwe shilling, even vóórdat ik de Wold verliet. Maar. je wilt toch niet zeggen, dat Cora zich daarmee had willen vergeven Dok ter, kijk toch. Zonder een enkelen kreet viel Percy als een meisje bewusteloos neer. Het was nog doodstil in huis, maar het sombere waas, dat er over gehan gen had, was verdwenen, want het was nu bekend, dat Cora zou leven en hoop zetelde op ieders gelaat, be halve op dat van ééne. Die éene stond zichzelf met minach tenden blik te bekijken in de kamer van Lilian Devigne. Het langdurig en gevaarlijk spel, dat zij gespeeld had, was verloren, en alleen het feit, dat zij niet vervalschle dobbeisteenen ge speeld had, zou nog verborgen kun nen blijven. Misschien was de graaf dood of had hij Engeland verlaten, dan zou het schandelijk geheim van hel complot, dat zij in elkaar had ge zet, verdwijnen en met hem verloren gaan. Terwijl zij haar kamer op en neer liep, werd er aan de deur getikt en kondigde een dienaar aan, dat Mr. Merivale haar graag eenige minuten in de bibliotheek zou willen spreken. Zij waschte haar gelaat en perste wat kleur in haar lippen, toen met moeite een glimlach te voorschijn roe pend, sloop zij zachtjes de trap af Met haar hand aan de deur bleef zij staan. Wat beteekende dat, dat Char lie Merivale zoo om haar zond Wat zou hij van haar willen zou hij iets vermoeden Zij opende de deur en trad binnen en de eerste blik op Char lie's open gelaat, nu ernstig en vol zorg. vertelde haar, dat het Noodlot het masker van haar gelaat had ge trokken, en dat één persoon ln dit huls ten minste wist. wie *!J was. Maar haar bewonderenswaardige zelf- beheersching Het haar ook nu niet in den steek Met een glimlach kwam zij naderbij en stond met haar rug naar het venster toegekeerd, 2oodat hij haar gelaat maai- heel onduidelijk koD zien. V\ enschte u mij te spreken, Mr. Merivale Ja, Miss Devigne, zei hij, op haar neerkijkend zooals een eerlijk mensch dat onwillekeurig doet te genover oneerlijkheid. Ik Lady De vigne vertelt mij, dat u van plan is morgen van hier te vertrekken.... Ja, zei Lilianmama is alles be halve gezond, en lk ben ook niet sterk, en nu de lieve Cora geheel bulten ge vaar is, en Lady Mary voor haar zorgt, komt het mij voor, dat wij liever moesten heengaan.... Ja, zei Charlie, misschien zou dat het beste zijn het Zuiden van Frankrijk.... Toen zweeg hij en hield haar het bewuste telegram voor. Vóórdat u heengaat, wil ik u dit nog geven, dat bij toeval in mijn be zit kwam. Zij nam het aan en keek hem in het vriendelijk, eerlijk gelaat, en voor 't eerst in haar leven liet Iiaar trotsch zelfbewustzijn haar in den steek. Zij viel in een stoel neer, klemde het te legram in haar vuist en boog het hoofd. Toen zij haar gelaat ophief was het bleek en beschaamd. Heeft hij u opgedragen mij weg te zenden llij wie Percy Neen, Miss Devigne. Waar ziet u mij voor aan Ik vertelde u dat het telegram bij toeval in mijn bezit kwam. Het werd aan mijn vrouw gegeven door Graaf Hudsplel, dien zij uitgehongerd in London aantrof. Liever dun dat Per cy dat telegram zag en de geschiede nis begreep, die daaruit duidelijk wordt, zou ik. ik weet niet wat doen Weet hij dus niets vroeg zij op zenuwachtigen toon. O, Charlie, je kunt mij dus wegzenden zonder mij verwijten te doen. Ik heb gezondigd, maar ik betaal het ook duur. Jij, die daar staat, gelukkig en zegevierend, jij zult nooit weten, wat het zeggen wil bemind en verloren te hebben. Goeden dag. Ik ga nog verder weg dan Frankrijk. Geen uwer zal mij ooit weer zien. Goeden dag I Mogen allen je vergeven, evenals Mary en ik zei hij wat Percy ook zou doen, als hij 't wist, maar hij zal het door ons nooit te weten komen. Beloof je mij dat zei ze smee kend en met tranen in de oogen. Dat beloof ik, zei hij, terwijl hij de deur voor haar opendeed. Na een uur was zij verdwenen, en geen Vering heeft haar ooit weer ge zien. Heel spoedig kwam er een dag, waarop het de zieke werd toegestaan van haar slaapkamer naar het kleine boudoir te wandelen. Een sofa, over dekt met bontwerk, was voor den haard gezet, en eenige Japansche schermen moesten dienen om alle schadelijke invloeden te weren. Zoo lag zij daar als een koningin, want geen troonsbestijging kon grooter vreugde verwekken bij haar onderda nen dan Cora's terugkeer in het le ven, onder de huisgenooten van de Grange. Eindelijk, leunend op den arm van Mary Merivale, liep zij de breede trap af en kwam zoo weer ge deeltelijk in het leven terug. Bij de deur van de luxueus ingerichte ka mer wendde zij zich tot Charlie en 3g hem glimlachend, of zij over 'de balustrade mocht kijken. Ja, als je er lust ln hebt, zei de openhartige Charlie maar je zult hem niet zien hij wacht in de biblio theek op permissie om boven te ko men. Waarop Cora hevig bloosde en de kamer binnenging, terwijl Lady Mary verontwaardigd haar al te op rechten jeugdigen echtgenoot een duw gaf. Toen volgde dat heerlijk kwar tiertje, waarin de herstelde zieke de kamer rondkeek, de oude. bekende voorwerpen bewonderend, die zij ver wacht had nooit weer terug te rullen zien, en zich bewust ls hoe zoet het leven kan zijn en hoeveel geluk haar nog te wachten zon staan Toen, ter wijl Cora achterover leunde met een zucht van geluk en gesloten oogen, «loop Lady Marv de kamer uit, en kwam Percy in haar plaats binnen. Hij stond daar en verslond haar een kort, overgelukkig oogenblik met de oogen. toen boog hij zich over haar heen en drukte haar tegen zijn hart Cora, Cora, kijk op 1 Ik beo hier 1

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5