maakte uit een sorafschop onhoud baar gelijk (1—1). Even vóór tijd nam Voor waarts' linksbuiten P. Drost, eon ren en besloot dien met een schot, dat de keeper doorliet Voorwaarts II won dus met 2—1. ,ÏONC,-IIAARLEM—S. V. V. QUICK. Zondag speelde Jong Haarlem te gen S. V. V. Quick. Met do rust was de stand 3—2 voor Quick. Het einde kwam met een welverdiende 42- overwinnig voor deze club. S. W. W-—VOLHARDING. 13-2. Zondag speelde S. W. W. tegen Vol harding. Met de rust was de stand 8—2 in het voordeel van S. W. VV. De achterhoede van S. \V. W. was in goeden vorm. Volharding staakte vóór tijd, zoodat de eindstand 13—2 voor S. W. W. werd. D. O. S.—S. V. V. II $0:, Zondagmorgen speelde D. O. S. den eindwedstrijd tegen S. V. V. II. S. V. V. trapte af en bracht al spoe dig een bezoek aan den keeper van D. O. S. Maar ook D. O. S. begon op le zetten en door het slecht wegwerken van den S. V. V.-doelwachter gal B. Kollaard aan D. O. S. de leiding. Even later trapte een D. O. S.-miui in eigen doel. Dit was de club te erg en uit een goedoó voorzet maakte P. Fabels de tweede en laatste goal voor D. O. S. De rust kwam met 2—1 Na de pauze werd er hardnekkig gestreden, maar do stand bleef 21, en onder luid applaus werd door scheidsrechter Kunzen de bronzen medaille aan den aanvoerder van D. O. S., J. Dijkstra, uitgereikt. HAARLEMSCIIE SLAGERS-VOET- BALVEREENIGING—QUICK. Gisteren speelde de li. S. V. O. een wedstrijd tegen Quick. De slagers wa ren met den wind in den rug eerst de baas, maar Quick nam na eonigen tijd de leiding (1—0). De slagers wer den geenszins ontmoedigd en wisten 'den sland tot 3—1 op te voeren, waar na rust werd aangekondigd. Na ue rust was Quick in 't begin de sterk ste en wist den sland gelijk te manen (3-3). Nu ontstond een spannende strijd om de leiding. Fortune was met de slagers en zij hernamen de leiding. Quick deed alle moeite den achterstand in te halen, maar liet lukte niet, en met 4—3 wisten de sla ger shun eerste overwinning te beha len. Hockey. ZILVEREN-BEKER-COMPETITIE. Slechts één hoc key-wedstrijd vond doorgang en wel die voor de eerste ronde om den zilveren beker. Zooals verwacht, werd het een zeer span nende ontmoeting tusschen Odis en de Musschen in de residentie. Ten slotte wonnen do Haarlemmers met 2—1. Tegen het eerste doelpunt der Musschen werd echter protest aange- teekend. De beide demi-finales der Zilveren- Bal-competities werden niet ge speeld, die te Rotterdam wegens af keuring van het terrein, terwijl Am sterdam een papieren overwinning van 5—0 boekte wegens niet opkomen van Victoria I. Ee 1 magere oogst dus.. Korfbal. KORFBAL. Daar de terreinen aan de Constan- tijrr. Huygensstraat zoo goed als on bespeelbaar waren, werden de wed strijden om den zilveren „Nieuws van den Dag"-bal uitgesteld. In de eerste klasse Noord speelden O. S. C. A. en D. I. O. S. De eerste vereeniging won met 6—4. De stand in de Noordelijke eerste klasse luidt nu I i il iI D. E. V 1 8 6 0 2 73 49 12 1.50 D. T. V. I 7 4 1 2 52 55 9 1.28 O. S. C. A. 7 3 1 3 35 41 7 1.00 D. O. S. I. 7 2 1 4 45 50 5 0.71 D. I. O. S. I. 7 1 1 5 36 46 3 0.42 Luchtvaart. DE EUROPEESCHE ROND VLUCHT. „Le Journal" bericht, dat de ge meenteraad van Luik eenstemmig 1 25.000 aangeboden heeft voor de Eu- ropeesche rondvlucht. EEN VLIEGER IN ZEE GEVALLEN. Flesch, een Ooste.nrijksche vlieger, wilde de vlucht Nizza—Monte Corlo- Nizza ondernomen. Hij vloog boven zee. Plotseling zag men de biplan van een hoogte van 30 meter in zee val len. De aviateur werd gered door het stoomjacht „Mercedes"; de machine is echter geheel onbruikbaar. De oor zaak van het ongeluk, dat dus nog goed afliep, is het onverwacht stil staan van den motor. EEN VLIEGMACHINE OP EEN BLOEMENCORSO. Legagneux heeft aan de „bataille de fleurs" te Nizza deelgenomen. Toen de carnavnlspret op de Prome nade des Anglais het hoogtepunt, be reikt had, verscheen de, met viooltjes en mimosa's versierde inonoplort luid snorrend boven de promenade. Onder gejuich gooide men bloemen in de hoogte, doch de groote vogel was te hoog. zoodat men Legagneux niet kon bereiken Legagneux zelf gooide rozen en viooltjes naar lieneden. waar de vroolijke menigte als liet wa re vocht, om de „geurige groeten" van den aviateur. als aandenken aan idezen merkwaardigen carnavalsdag mee te EEN DAGELIJKSCHE TOELAGE VOOR AVIATEURS. De bekende motorenfabrikant An- znni heeft een prijs uitgeloofd voor een vlucht van issy naar Orleans en terug. De prijs „Jeton d Or" goheetcn bestaat uit een dagclijksohe toelage van 20 francs Deze som zal aan den betreffenden aviateur zoo lang uitbe- Nald worden, lot het record wordt verbeterd. De vlucht moet binnen tien uur ge- maakt zijn.. BOEREN DIE EEN VLIEGMACHINE VERNIELEN. In de omstreken van Reims had. een laffe daad plaats. Na een vlucht be sloot Loridan één der mededin gers van den grooten prijs dor Auto mobile Club te landen, om liet middagmaal in een naburig café te gebruiken. Zijn machine liet liij op eenigen afstand buiten staan, zonder er een oogenblik aan te denken. Aai hij er niet veel van zou terugzien. Van zijn afwezigheid maakten boe ren gebruik om alles wat rnaar los kon gemaakt worden, mee te nemen., als souvenir. Slechts de motor en paar ijzeren stukken bleven over. Eenige boeren, die nog bij do over blijfselen stonden toen Loridan te rugkeerde, beweerden met hot on schuldigste gezicht der wereld dat zij meenden, dat het toestel verlaten was en dat zij ongestraft zich meester konden maken van de vliegmachine. Schaatsenrijden. Zaterdag en Zondag werden te Drontheim de wereldkampioenschap pen verreden. De uitslagen waren als volgt 500 Meter. 1 Strunnikow (Rus) in 46 4/10 sec. 2 Bohrer in 47 sec. 3 An derson in 48 2/10 sec. 4 Saeterhaus in 48 3/10 sec. Taconis' tijd was 52 sec. Wereldrecord over 500 Meter is 44 2/5 sec. 5000 Meter 1© Strunnikosv in 9 min. 1 1/5 sec. 2e Lundgren In 9 min. 121/5 sec. 3e Olsen, 4e Saetherhaus 9 min. 14 2/5 sec. De tijd van Taconis was 9 min. 55 3/5 sec. Het ijs was bij zonder slecht. Wereldrecord over 5000 M. in 8 min. 37 3/5 in 1895 door Jaap Eden te Ham ar gemaakt. 10.000 meter (wereldrecord 17 inin. 50 3/5 sec Strunnikow (Rus) in 18 min. 13 sec. 2. Lundgren In. 18 min. 29 9/10 sec. 3. Olsen ln 18 min. 39 9/10 sec. 4. Saeterhaus in 18 min. 40 9/10 sec. Taconis' tijd was 19 min. 55 sec. Er stond veel wind. 1500 meter (wereldrecord 2 min. 20 3/5 sec.) 1 Strunnikow in 2 min. 26 sec. 2. Sactherhaus in 2 min. 26 6/10 sec. 3. Anderson in 2 min. 26 9/10 sec. Ol sen in 2 min. 29 7/10 sec. 'l'aconis' tijd w as 2 min. 40 8/10 sec. De Rus Strunnikow is thans we reld-kampioen. Dezen kranigen rijder viel een hartelijke hulde ten deel. BOBSLEERENNEN- Donderdag had te Davos de wed strijd om den Hollandscheu beker plaats. Do bobs moesten tweemaal de 3400 M. lange baan afhggen. Acht bobs namen aan de kampen deel. De uitslag was als volgt Eerste werd Swollr.v met Petersen en Lütterlin in 3 min. 36 8/5 sec. '1ste rit )plus 3 min. 88 8/5 sec. (2de rit) is 7 min. 15 1/5 sec Tweede Frnnzl met de bekende miss Lester en Richter in 3 min. 38 4/5 sec plus 3 min. 38 2/5 sec. is 7 min. 17 1# sec. Derde Ilyer met de heereu v. d. Sandt en v. Oven (Hollander) in 3 min. 87 2/5 sec. plus 3 min. 42 sec. is 7 min. 19 2/5 sec. De Hollandsche bob Ha<u-lemia, met de heeren Meuten, had liet ongeluk op den eersten rit te vallen, doch in den 2den kamp namen ze schitterend wraak 7>n stelden een nieuw record in met 3 min. 35 ljö sec. Een snelheid dus ongeveer 58 K.M. in het uur. Dammen. BONDSWEDSTRIJD NAT. DAM- BOND. De laatste ronde voor bovongenoem- den wedstrijd, gisteren gespeeld, had voor zooveel Haarlem betreft, het vol gende resultaat: In groep A won G. P. Heck van H. A. van Abs. In groep B won H. v.Riessen van A. H. de Jong, F. Brakenhoff. J. Da vidson, H. A. Hoogerbeets, H. van Riessen en K. Visser van G. Tabak. In groep C wou: P. v. d. Bos, M. ten Brink en J. W. Verkes \an J. Meijer; J. Meijer van W. Noorder en van H. Toebes; P. v. d. Bos van H. Toebes en W. Noorder van P. v. d. Bos. Remise speelden: J. Meijer en G. Bakker, W. D. Marees efn J. Meijer; G. Bakker en P .v. d. Bos en W. D Ma- rees en G. Bakker. De uitslag van den geheelen wed strijd is voor Haarlem als volgt: Groep A (totaal te behalen aantal punten 10): 1, W. Zalm, met 8 punten; 2. W. B. J. Pippijn met 6 punten; 3. II. A van Abs met 5 punteu; 4. C. P. Kraaij met 4 punte'n; 5. H. Lautinga met 4 pun ten; 6. G. P. Ileck met 3 punten. Groep B (totaal te behalen punten 14): 1. K. Visser met 13 punten; 2. II. A. Hoogerbeets mot 11 punten; 3. P. Wit- terman met 11 punten; 4. A. II. de Jong met 6 punten; 5. H. v. Riessen met 6 punteb; 6. J. Davidson, met 5 punten; 7. F. Brakenhoff, met 4 pun ten; 8. G. Tabak met 0 punten. Groep C (totaal te behalen punten 14): 1. M. ten Brink met 11 punten; 2. J. W. Verkes met 10 punten; 3. W. Noorder met 8 punten; 4. W. D. Ma- rees met 7 punten; 5. G. Bakker met 6 punten; 6. J. Meijer met C punten; 7. P. v. d. Bos met 5 punten; 8. H. Toe bes met 3 punten. Gymnastiek. Zondag hield het Nederlandsch Gymnastiek-Verbond zijn jaarverga dering te Amsterdam. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten, aan luitenant-generaal Staal, als erkenning van diens groote verdiensten op het gebied der licha melijke opvoeding, het eere-lidinaat- schap van het Verbond aan te bie den. Blijkens het jaarverslag van den secretaris, den heer R. W. Wulfhorst, waren aan het eind van 1910 298 ver een! gingen aangesloten, De vooruit gang in de laatste tien toren is .voor namelijk te danken aan oen ijver dor gewestelijke besturen, in 1910 zijn toegetreden 41, afgeschreven 20 ver- eeiiigingen, zoodal de aanwinst '15 bedraagt. Het aantal persoonlijke leden is 23.691. Uit het verslag van den bondspen- ningmeester, den heer Joh. li. van Zuylen. blijkt, dat de kus op 31 De- oemixsr 1910 sloot met. een voordeelig suldo van 307, terwijl bovendien op genoemden datum van de subsidie van „Oorlog"' en „Binnenlandsolie Zaken" respectievelijk een saldo aan wezig waa groo; 691 en 870. Do voorzitter, de heer Joh. Iloynen, de secretaris, de heer R. W. Wulf- horst cn de penningmeester, de lieer Joh. B. van Zuylen, werden herko zen. VOLKSWEERBAARHEID. Men schrijft ons: Door bovengenoemde vereeniging werd gistermorgen een onderlinge gymnastiekwedstrijd gehouden, waar aan 25 leden deelnamen. De wedstrijd bestond uit hoogsprin gen, vèrspringen, touwklimmen en 100 M. snelloop en had plaats in het gymnastieklokaal en op de achter plaats der infanteriekazerae alhier. Kapitein Wynoldy Daniiïls, voorzit ter der afdeeling, en vele leden wa- re'n aanwezig. De uitslag volgt hieronder- le prijs: J. BongeiTmau Jr., die daarmee de groote zilveren medaille, aangeboden door het Hoofdbestuur, verwierf, met 125 1/2 punt. 2e prijs: Van Sohaik met 111 1/2 punt, 3e prijs W. Sanders niet 109 3/4 punten, 4e prija: J. Steffens met 96 punten, 5o prijs: Tiessons met 81 pun ten. De hoogste sprong 1.70 M, eb de verste (sprong 5.29 M. werden ver richt door J. Bongertman Jr. De snelloop werd door Van Schaik in den kortsfen tijd, 14 seconden, af gelegd, het klimmen in 5 seconden door W. Sanders en J. Bongerlma'n Te 12 uur werd namens de commis sie, bestaande uit de heeren J. Bon- gertman Sr. van Driel eu de Jong, door laatstgenoemde uitslag on der luide bravo's bekend gemaakt ploeg dienen, totdat de 12 maanden erslreken. zijn. Gegeven toch de ge ringe sterkte van do zomorliclUing, zou in de wintermaanden van de ka deropleiding niet zoo heel veel te recht komen. Daarom zal de regoe- ring een voorstel doen, dat inderdaad van durf getuigt. De voor kader be stemde miliciens toch zullen na de 8 1/2 maand te hebben uitgediend, no- r huis terugkeeren en daoruu in Mei van het volgende jaar nog eens voor 4 maanden mouten opkomen. Een verlengde oefeningstijd wordt zij het om gansc.h andere redenen ook ingesteld voor de militaire ar beiders. Vergissen wij ons niet, dan höudt dit mede verband met de om standigheid, dat de tegenwoordige minister afgeweken i» van het voor stel van den heer Cool, om deze man nen in 'we© ploegen te doen opko men. Mocht hiertoe worden overge gaan, dan zoo schijnt minister Col ij a te meen en zou het euvel der onderbreking van den oefeningstijd van het gros der manschappen door allerlei corveeën niet voldoende kun nen worden tegengegaan. En van be- zemdienslen van de groote moerder- hcid der miliciens wil hij niets we ten; ook het blijvend gedeelte zal daarvoor niet bestemd worden. In verband met een eu ander echter zul len de 1500 militaire arbeiders die in oorlogstijd voor depott roepen zul len dienen 14 'maanden onafgebro ken moeten dienen, waartegenover staat, dat zij vari alle herhalingsoefe ningen zuilen worden vrijgestold. Dat verwezenlijking van al deze denkbeelden niet zonder verhooging van het eindcijfer der oorlogsbegroo- ting zal kunnen plaats vinden, laat zich voorzien. I-Iet is wellicht mede daarom, dat minister Colijn zich heeft verklaard voor een denkbeeld, dat in de Tweede Kaïner meermalen door den Eland verdedigd is, de vrijstelling namelijk van de zooge naamde kostwinners. Dat zal in al len gevalle een besparing van op zijn minst f 750.000 medebrengen. Zoovee! over den inhoud van liet wetsontwerp, dat binnenkort zal in-; gediend worden. Gelijk men zal be- dle in het rapport niet voldoende ha re beantwoording vindon dat toch wel wordt opgegeven hel aantal personen, dat tusschen negen uur des avonds en vijf uur des mor gens, respectievelijk aoht uur des avonds en vier uur des morgens ar- avonds en vijf urn- des morgens, beid verricht, doch niet wordt int gedoeld, op welk uur de arbeid der verschillende personen ©en aanvang neemt dat dit evenwel ter beoordeeling van den omvang van den nachtarbeid een eerste vereischte is redenen waarom adressant den Minister verzoekt, opdracht te willen verstrekken, hel rapport aan te vul len in dien zin, dat daaruit blijkt, op welk uur de in bakkerijen werkzame personen den arbeid aanvangen. ONGELUK HEMBRUG. De inspecteur van den arbeid heeft een onderzoek ingesteld naar het on geval. Zijn conclusie is, dat de oor zaak van de ontploffing geweten moet worden aan zand, dat van buiten af in den bak met slagsas gewaald Is. waardoor een mengsel ontstond, dat een explosie ten gevolge had RUSSISCHE LANDVERHUIZERS TE ROTTERDAM. De 54 Russische land ver) mi zere van de „Volturno"' zijn Zaterdagochtend met den sneltrein H 914, die 9.29 van het Maasstation te Rotterdam ver trekt, via Oldenzaal vertrokken, na dat van den Benthelmschen Land raad de mededeeling was ontvangen, dat voor 'den landverhuizer Trein te Bentheim niet .gestopt zou worden. Over de verzorging te Rotterdam waren de landverhuizers wel tevre den. Bij het vertrek was van de zijde van het publiek veel belangstelling. Daarmede behoort ook deze weinig sympathieke zaak tot de geschiedenis. Echter, een nieuw schip is zooals we in 't kort al meldden alweder in aantocht; de „Campanello'eveheens van cl0 U r.nium Steamship Comp. kan den SSsten te Rotterdam worden er wacht. Mocht de heer Timsley, de men age r der Uranium Steamship Comp. te Berlijn, waar hij óch thans bevindt, niet er in slagen, om met be hulp van Engelschen en Nederland- jüd-flUÏCIlCll van HAARLEM'S DAGBLAD ls:oslb<B2tiL een Jas "gag"je maar zijn een gfTXJLciera- omdat de oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zeer groot is en steeds blijft stijgen. I Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. PADVINDERS. Dóór 185 jongens werd gisteren te Amsterdam de Padvinders-belofte af gelegd. Binnenland HET WETSONTWERP TOT WIJZI GING DER MILITIEWET. De N. R. Ct. schrijft o.a.: Zooals men weet, kan het ontwerp tot wijziging der Militiewet binnen kort bij de Tweede Kamer binnenko men. Omtrent den inhoud van dit wotsontwerp kunnen wij het volgen de mededeelen. Gelijk te verwachten viel, sluit mi nister Colijn zich in menig opzicht bij de denkbeelden van zijn ambts voorganger aan. Contingent (23.000 man), diensttijd bij militie en land weer (resp. 6 en 5 Jaar) blijven in het wetsvoorstel onveranderd. Audere denkbeelden worden niet prijsgege ven, maar min of meer gewijzigd over genomen (zoo de regeling van de op komst der ploegen en de invooring het instituut der militaire wer kers). Doch hier en daar wijkt minis ter Colijn ook lh niet geringe mate van de plannen van zijn ambtsvoor ganger Cool af. Het 2-ploegenstelsel blijft bestaan. Maar de fout, welke de thans gelden de regeling aankleeft, de omstandig heid namelijk, dat bij één zelfde on derdeel de miliciens op verschillende tijdstippen opkomen, zal niet worden bestendigd. In het wetsvoorstel toch Is een zoodanige regeling getroffen, dat de miliciens van éénzelfde batal jon ook allen op hetzelfde tijdstip (15 Januari of 15 Juli) opkomen. Dat de minister van behoud der iermaanders niets wilde weten, was reeds bekend. De afschaffing van dit instituut zal wellicht het kader ten goede komen. Intusschen wordt nog een stap verder gedaan en invoering van kaderplicht voorgesteld. En bo vendien zal de oefentijd van het ka der 4 maanden langer duren dan die van de gewone soldaten, ten aanzien waarvan met een oefeningstijd van 8 1/2 maand kan worden volstaan. Het kader zal echter niet successie velijk bü de Januari- en de zonjer- speurd hebben betreffen de voorgestel de wijzigingen voor een goed deel al leen de infanterie; bij de andere wa pens bestond echter ook geen pericu- lum to mora. DE BELANGRIJKE RECHTZAAK. Zooals bekend is, heeft rnr. L. W. v. Gigcb, advocaat te Amsterdam, een reis naar Soerabaja gemaakt, om daar de belangen te behartigen van zijn cliënt, den heer P. F. W. Tegen .bedoelden beer was inder tijd bij den Raad van Justitie te Soe rabaja een aanklacht ingediend, we gens diefstal en oplichting, terwijl 't in de bedoeling lag hem als gevan gene naar Ned.-Indiè over te bren gen. Later is de heer W. om gezondheids redenen weer voorloopig in vrijheid gesteld. Zijn advocaat Mr, van Gigcb ging daarop naar Indlë. Naar de fel. ver neemt is het Mr. Van Gigch gelukt, dat dezelfde ambtenaar van het (J. M. die in September van het vorige jaar legen W. had gerequlreerd rechtsin gang met last tot instructie en on middellijke gevangenneming, eenige dagen geleden bij den Raad van Justitie op grond van de door mr. Van Gigch overgelegde stukken heeft bepleit, den verleenden rechtsingang in te trekken. De Raad van Justitie te Soerabaja moet, op dit requisitoir, nog beslis- EEN BEZOEK VAN PRESIDENT FALLIèRES. De correspondent der N. R. Ct. te Parijs seint: De Figaro zegt dat president Fal- lières plan heeft aan zijn reis naar Brussel een bezoek aan Den Haag vast te knoopen. De reis zou begin Mei plaats hebben. Dit bericht is niet officieel. Van of ficieel© zijde zegt men van deze reis nog niets te weten. BAKKERS-NACHT ARBEID. Het bakkerscomité zegt in een adres aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dat het met zeer groote belangstel ling heeft kennis genomen van liet door den directeur-generaal van den arbeid samengestelde rapport van het onderzoek naar de bedrijfstoestanden in de Nederlandsche broodbakke- rijen dat echter vereohillende vragen, voornamelijk ten aanzien van den omyang vrui den nachtarbeid rijzen. zij voor naar vervoer evenmin lost ondervinden. In elk geval echter schijnt onze Ro- geering niet meer gezind om zich nog veel moeite te geven hoofdzakelijk ton pleiziere van een Engelsche lijn, waarvan de agent bovendien op zoo schandelijke wijze do stellige bevelen van onze autoriteiten heeft miskend om de landverhuizers niet aan wal te zetten. ONTVLUCHT. Uit het Rijksopvoedingsgesticht te Leiden zijn weder twee jongens ont vlucht, men meent in de richting Den Haag. DE QUAESTIE IN DE AMSTERDAM- SC1IE DIAMANTINDUSTRIE. Naar 't Hbld. verneemt, heeft do firma Asscher besloten, al haar Bor- teeringsltjpers en -verstellers, die ge weigerd hebben minder loon te aan aarden, niet meer tot de fabriek toe te laten. Het aantal sorteeritigslijpors en verstellers dit zijn de werklieden, die de z.g. mêlee-goederen maken bedraagt "bij de firma Asscher ruim 60 man. Dezen zijn dus uit den dienst der firma, die deze goederen niet lan ger tegen de hoog opgevoerde Jooncn wil laten produceeren, ontslagen. Zij zullen hun gereedschappen terugont- angen en daarmee is hun relatie met e firma Asscher geëindigd. Wat de firma Konijn betreft, ver eemt men, dat zij de mêlée-godöeren, die onderhanden zijn, door haar mö- lée-slijpers eu -verstellers zal doen afwerken, en daarna geen mèléc-goo- deren meer zal doen maken, legen do thans voor deze categorie diamant bewerkers geldende looneu. M. a. w., indien ook hier geen lager tarief wordt geaccepteerd, zal de mèlée-pro- ductie pok bij deze firma eenvoudig ophouden. Haar aantal arbeiders in deze branche bedraagt een 35 man. Ook vernam 't Ilbld. uit werkgo- •erskringen, dat de toestaud der markt voor uiêlée-goederen (midden- sorteerings-diamant) het voor de be trokken groote juweliers-firma's on doenlijk maakt tegen de opgevoerde loontarieven met winst te produceo- ren, wat voor een doel moet toege schreven worden aan de veelbespro ken Belgische diamantnijverheid. Daar, waar de clandestiene loerling- kweekerij sinds jaren zoo welig tw-t, vyorden de mêlée's gemaakt logen ta rieven, die cie concurreuzfauigkeit de Amsierdamsche industrie op de diamantmarkt mede zeer hebben bemoeilijKt. Vandaar de poging der firma's Asscher en Konijn om, door terugbrenging van de loonen voor de ze goederen tot vroeger overeengeko men tarieven, de pr -ductie van mê- lée's met succes, d i. met winst, te kunnen volhouden. ONTTREKKEN VAN DE VADER- LIJKE ZORG. Een huisvader, weduwnaar te Lel den, heeft zijn woning verlaten en zes kinderen, waarvan de oudste 10 jaar en de jongste z©3 weken, onver zorgd achtergelaten. SALARISREGELING TE ROT TERDAM De gemeenteraad van Rotterdam hoeft de salarisregeling voor onder wijzers en onderwijzeressen afgehan deld on de voorstellen van B. en W. met een kleine wijziging aangenomen. schen invloed de belemmeringen aan zijn maatschappij in den weg gelegd, opgeheven te krijgen, dan staat ons spoedig weer eenzelfde schouwspel te wachten. De Haagsche correspondent van 't HbltL schrijft: Ik heb getracht te vernemen welke de houding is die onze Regeering meent te moeten aannemen in de quaestie der Russische landverhui zers. Mij is daarbij ten eerste geble ken, dat de Nederlandsche Regeering zicli reeds heel wat moeite heeft go- geven en met name heeft onze ge zant te Berlijn zich in deze duchtig geweerd om de Duitsche Regeering tot het verleenen van moer facilitei ten bewegen. Dat heeft echter niet mogen baten en vermoedelijk, omdat men te Berlijn, hoewel het officeel stellig wordt ontkend, er op uit is om de eigen lijnen te be voordooien. Daarbij komt, dat 't bij deze quaes- tie betrokken Nederlandsche belang hier zeer gering wordt geacht. De Holland—Amerika Lijn immers is aangesloten bij den pool en hare land verhuizers warden tegenover de Duit sche regeering gedekt door bewijzen, die de Hamburg—Amerika Lijn aan hare mede-deel gennooten in den pool verschaft. Dit heeft wel het nadeel, dat dus. de landverhuizers, die de HollandAmerika Lijn aanvoert, door Duitschland trekken op naam van de Duitsche lijnen, een nadeel, dat zich misschien vooral bij de aan staande hernieuwing van den pool zal doen gevoelen, wanneer de Duitsche lijnen al die landverhuizers mochten wülen doen doonraan ais vervoerd door de Hamburg-Amerikalijn. Maar de aldus vervoerde personen zijn au- derszijds volkomen gedekt door de verantwoordelijkheid, welke de ge con cessloimeerde Duitsche lijnen tegen over de Duitsche regeering voor hen aanvaarden. Wat de te Amsterdam gevestigde Hollandsche Lloyd betreft, dese is met bij den pool aangesloten en zou dus haaT landverhuizers niet op Duit sche papieren kunnen doen reizen; maar ten eerste schijnt haar land ver- huizersverkeer niet groot te wezen en ten tweede zijn er wel middelen, zij het ook lang niet officieele. om voor zulke Dersonen Russisclie gouverue- mentspassen te krijgen. Indien ook de Uraniumlijn dit deed in stede van met consuloatspassen to volstaan, waarop de Duitscho autori teiten captle maken, daar men naar i hun beweren op die passen niet altijd wordt toegelaten in Rusland, dan zou Gemengd Nieuws ONTPLOFFING. Volgens de „African World" heeft een ontploffing plaats gehad in de groote dynamietfabriek te Modderfon tein in Transvaal (tusschen Pretoria en Johannesburg). Een aantal gebou wen zijn verwoest Vijf menschen zijn gedood, onder wie twee blanken BRAND EN PANIEK. In bet kleine stadje Marches, bij Romans, Frankrijk, geraakte een ki- nematograaf-theatertje in brand. Een ernstige paniek brak ouder de toe schouwers uit, die ijlings uit het ge bouw vluchtten. 35 personen werden in het gedrang meer of minder zwaar gewend verscheidenen zóó ernstig, dat zij in levensgevaar verkeeren. SPOORWEGONGELUK. Volgens een telegram uit Valparai so is een spoortrein op een brug In de nabijheid van de Braden-kopermijnen in de provincie O'Hïggins ontspoord- De trein stortte in een ravijn. Er zijn vijftig dooden en gewonden. Stadsnieuws Onze vroegere stadgenoot do heer J. W. Joswiet, oud-leerling der chris telijke Normaalschool alhier, nu W Ouddorp is benoemd bij het Christe- lijk onderwijs te Haarlemmermeer, evenals de lieer G. J. Vermeer, van Giessen-Oudkerk. Mej. H. C. Niessen van Beverwijk is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Groot Schermer. COöP. BOUWVEREENIGING. De St. Ct. bevat de Kon. goedge keurde Staten van de Coöperatieve Bou«-vereeniging „Goltzius", te Haar lem. Het doei dezer vereeniging is, aan hare leden eigen woonhuizen te ver schaffen. In de huizen zal geene win kelnering worden uitgeoefend. LEZING VAN MEVROUW THIEL. Tengevolge van de haast, waarmee de stol ster van het verslag der lezing van mevrouw Thiel (zie ons vorig nummer) dit moes", opma ken. is het niet overal duidelijk en volledig. Wij stellen er, tegenover de spreekster, prijs op dat mee ie deelen en verkeeren in het eigenaardig ge val, dat wij li6t verslag toch met kunnen verduidelijken en aanvullen, daar door mevrouw Tinei de voor-', dracht beschouwd werd als gehouden iu besloten kriug, waarvan z!; dus geen verslag wenschte. Was dit ons vroeger bekend ge-, weest, dan zouden wij natuurlijk van: do lezing in 't geheel geen molding hebben cemankt.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7