NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8494 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 1 MAART 1911 A HAARLEM S DAC ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: siPIly regeJs 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 J-jy; j Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reciames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente),1.30 Adverienttén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederlandl-Jg 50 CtS' V°°r 3 PlaatsinSen contant Afzonderlijke nummers 0-0 j* - v Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemü-J/M kW de omstreken en franco per pos! 0.4o Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosffer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de nlaatsin» van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. {r. ALT A Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 2 MAART. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Schouwburg: Het Ned. Toon eel: Sa ra Burgerhart, 8 uur. Sint-Bavo: Cursus in de R. K. ge- lools- en zedenleer. Onderwerp: De leer v. d. Kath. kerk over de genade- middelen of Sacramenten: er zijn ze- Ven Sacramenten. Heemstede, Vereenigingsgebouw: Bloemententoonstelling, 12—6 uur. Heemstede, Lokaal v. Chr. Belan gen: Zang- en Muziekavond „Ex Ani mo". 8 uur. Bloemendaal: Gemeenteraadsverga dering, 2 uur. OM ONS HEEN No. 1316. Rooien door kinderen. De rookgewoonte is actueel. Overste Scholten, directeur van de Velsensche tuchtschool, heeft ons aan 't schrik ken gebracht met zijn verklaring, dat de lust om cigaretten te rooken me nigeen in zijn inrichting brengt, de Minister van Financiën wil een de- bietrecht op de rookartikelen heffen en de tabak- en sigarenhandelaars trachten, zooals van zelf spreekt, daaraan te ontkomen. Aan hun zijde scharen zich de tallooze rookers, met den Minister gaan mee de veel minder talrijke, principieele tegenstanders van tabaksgebruik. Een van dezen heb ik de meening hooren opperen, dat de Minister met zijn debietrecht ten doel heeft het tabaksgebruik te verminderen, maar dat lijkt mij niet waarschijnlijk. Een Minister van Fi nanciën kan zeer zeker hervormer rijn, maar niet ten opzichte van zijn belasting-object, om de bij uitstek nuchtere reden, dat zijn belasting haar doel mist, wanneer dóór die be lasting het verbruik afneemt. Om die reden is de belasting op een ver- bruiksartikel altijd min of meer een tegenstelling in zichzelf, wat zeer dui delijk gebleken is, toen door den ver hoogden accijns het alcoholgebruik gelukkig afnam, Hoe staat liet nu met het tabaks gebruik als een kwaad Persoonlijk sta ik gemakkelijk te genover die vraag. Vergeet ik mijn sigarenkoker in den zak te steken, dan rook ik soms in dagen niet, maar nu en dan vind ik een sigaar soms heel smakelijk. Gedachtig aan Gel- lerts raad, om zelf te doen wat je aan anderen leert, ben ik niet de man, die het rooken afkeuren kan. En hoe staan de deskundigen, voor al de doctoren, er tegenover Y Daar zijn zooveel hoofden, zooveel zinnen. Het publiek meent wel te hebben op gemerkt, dat de dokter, die zelf rookt, zijn patiënten veel gemakkelij ker een enkel sigaartje toestaat, dan zijn collega, die geen „toeback te suyghen" pleegt. Ik laat die veron derstelling voor wat ze is, maar con stateer, dat de medici, die er over schrijven, dikwijls heel sterk van meening velschillen. Dr. Ch. Bles, bekend publicist in medische aange legenheden, somt er in de brochuren- reeks Pro en Contra een heele reeks nadeelen van op, maar Prof. Pel schrijft in het Berliner Kli nische Wochenschrift, dat afgezien van de gevallen, waarin een persoon buitengewoon gevoelig voor tabak is. een matig gebruik van la- bak drie sigaren per dag niet is af te keuren. Dit is wel zoker, dat tot dusver een Bond tegen liet rooken in Nederland niet ingeslagen is. Wij, Nederlanders, zijn dan ook geduchte rookers. Ge middeld gebruiken we 3400 gram ta bak per jaar, terwijl na ons op de lijst de Vereenigde Staten komen met 2110 gram per hoofd en per jaar en bijvoorbeeld de Engelschman, dien wij ons toch ook altijd voorstellen met een sigaret of een houten pijp in zijn houten gezicht, het niet verder brengt daD 680 gram. Vroeger heb ik, niet zonder verba zing moet ik zeggen, waargenomen, dat zelfs onder vegetariërs, menschen toch. die alle prikkels uit den booze achten, groot verschil over het roo ken bestaat en niet later dan gisteren vertelde mij een overtuigd vegetariër, dat hij het rooken had leeren ualaten, maar met zeer groote moeite, en dat een mede-vegetariër, die met hem het zelfde besluit had genomen, daaraan op den duur geen gevolg had kunuen geven en er tot den huidigen dag lus tig op los dampt. Zulke staaltjes geven er een kijkje op, hoe diep het tabaksgebruik is in geworteld. Nergens in ons land is, hetzij door wet, hetzij door gewoonte, de leeftijdsgrens aangegeven, waarop met rooken kan of mag worden be gonnen. Geen wonder, dat die ter mijn voortdurend meer naar beneden wordt verlegd. En over de schadelijk heid van "het rooken voor kinderen zijn Dr. Bles en Prof. Pel het eens. De eerste gaf een staatje, waaruit blijkt, dat van de jongens van 6 tot 7 jaar op de Amsterdamsche scholen 28 procent rookt, en 74 procent van die van 12 tot 13 jaar. Merkwaardig genoeg schijnt de financieele staat daarop geen invloed uit te oefenen, integendeel op de eerste klasse-scho len voor onbemiddelden rookte 85 procent van de kinderen van 12 Jaar, van die in de derde klasse-scholen f 30 schoolgeld) 60 procent per jaar. Dr. Bles laat het daarbij. Hij is zoo vast overtuigd van de schadelijkheid van tabaksgebruik in 't algemeen, dat hij er niet bij vertelt (gesteld, dat het onderzocht is) hoe de rookende jongens zich bij het leeren hielden tegenover de niet-rookers. Prof. Pel heeft dat juist dezer da gen wel gedaan, door mededeeling te doen van een geval van een dertien jarigen jongen, werkzaam op een fabriek, die veel rookte. Wisselende stemming, onrust, slapeloosheid, hal lucinaties, geheugenzwakte en psy chische depressies waren de bedenke lijke verschijnselen, die de hoog leeraar bij den jongen opmerkte. Zoo'n geval staat niet alleen. Uit het buitenland zijn er vele overge bracht, de heer Wegerif, kostschool houder te Nijmegen, heeft er inder tijd staaltjes van gegeven en ook van zijn eigen ervaring op dat gebied. „Ik heb leerlingen gehad", schreef hij, „die reeds hart- en oogaandoe ningen hadden tengevolge van het sigaretten rooken. Ik heb ze gehad, die brutaalweg zeiden „stuurt u mij maar weg, want ik kan 't toch niet laten, ik rook al van mijn achtste jaar." Maar ook heb ik ze gekend, bij tientallen en bij vijftigtallen, die om te willen slagen' en een goede positie in de maatschappij te verove ren. het rooken nalieten en... verras send was de uitkomst. Niet een van hen slaagde niet." Nu hou ik niet van bewijzen uit de verte. Voor deze en dergelijke dingen laat dus het buitenland mij koud. En wat vlak bij gebeurt, is het best te controleeren. Een hoofd van een school te Haarlem heeft mij over dat onderwerp gisteren het volgende ver teld „Vroeger heb ik eens opgeteld, hoe veel jongens van mijn school rook ten. Dat was de helft I Nadat ik een ouderavond gehouden heb, is dat wel verminderd, maar verdwenen is het nog niet. 't Gebeurt het meest in de kiassen, waar de onderwijzer zelf rookend binnenkomt Ik heb nu aan de ouders geschreven over vijf kinde ren van zeven en acht jaar, die rookten. Van een begrepen de ouders niet, hoe hij er aan kwam zijn broertje van 13 jaar kreeg eens in de drie weken vijf cent, misschien deed hij met hem een haaltje mee. En de vader van een anderen verklaarde het geval zoo „och, ziet u, we roo ken allemaal thuis en dan blijven de eindjes liggen en die rookt de Jongen dan op 1" Maar 't zou niet weer ge beuren, want de dokter had hem (den vader) om een maagaandoening het rooken verboden en zijn eindjes si gaar zou de jongen niet meer vin den. Meermalen heb ik ondervonden, dat. de jongens, als ze in een hoogere klasse kwamen, zwakker werden vooral in het rekenen als we dan naar de ooi-zaak zochten, bleek die het rooken te wezen. Jaren geleden, toen ik er nog niet zoo attent op was, is me een geval overkomen, dat ik nooit vergeet. Een jongen van acht jaar ging ovei van de 2de naar de 3de klasse. Hij was in de tweede altijd goed ge weest, maar kon in de derde niet mee komen en werd daarom weer in de tweede teruggezet. Tot verbazing van den onderwijzer schoot hij ook daar te kort, werd voortdurend suffer en vergat wat hij geleerd had. Op zeke ren dag bleef hij thuis voor ziekte en □a een maand of wat kwam zijn broertje op school vertellen, dat hij dood was. Naderhand is gebleken, dat de jon gen tusschen de schooltijden voor zijn plezier een koetsier in de buurt ging helpen, die hem dan beloonde met de eindjes sigaar, die in de rijtuigen wa ren achtergebleven! Ais hu daar naar van werd, kreeg hij den raad, maar plat op zijn buik in den stal te gaan liggen, dan ging het wel o\er. Aan vliegende tering ïs de jongen gestor ven had hij de infectie missclnen uit een van die vieze eindjes opge daan Zoo'n verhaal is om bang van te worden. Geen wonder, dat de Amsterdam sche onderwijzers het wenschelijk hebben genoemd, het rooken door kinderen beneden 16 jaar te verbie- De directeur van de Velsensche tuchtschool heeft aan den Minister een dergelijk verzoek gedaan. Veel meer dan wetten evenwel kan het toezicht van de ouders doen en hun betoog tot hun kinderen. J. C. P. Stadsnieuws VIJFDE BACHCONCERT. Dat er op een Bach-concert twee listen optreden is bij mijn weten sedert die concerten door het Auister- dumsche Concertgebouw-orkest gege- en worden nog niet voorgekomen. Een andere, bijna even zeldzame bij zonderheid van deze uitvoering lag hierin dat er een werk van een land en stadgenoot op 't programma voor kwam, n.l. het Piano-concert, op. 16 van Leander Schlegel. Uitsluitend voor de vertolking van dit klavier- concert was de pianiste mevr. Lucil- la Tolamei uit VYeenen uitgenoodigd. Deze dame toonde zich deze belangrij ke taak dan ook alleszins waardig. Zij beschikt over een prachtige tech niek en hare voordracht getuigde van een fijn gevormden muzikalen sniaaa. Dit, geiuegu ïnj de zoor ver zorgde orüesloegeieidiug onder direc tie van den neer Cornells Dopper, verzekerde het Concert een toon- scueyping van euel gehalte, muur, wegens haar niet zeer geiuKmgeu vorm en te weinig kiuarneid in instrumentatie m. mot juist tot Scnlegels beste werken benoorende - een schoone, volwaardige uitvoe ring. Del publiek toonde zich zoowel ten opzichte der soliste als van den componist zeer geestdriftig gestemd. Beiden werden met bloemen en lau weren gehuldigd en herhaaldelijk voorgeroepen. De eigenlijke Bach-solist van dezen avond was de heer Joseph Szigeti, violist uit Buda-PesL Hij speelde t Concert van Max Bruch en „introduc tion et Rondo capriccioso" van baiut- Saens beide met orkestbegeleiding. Beier keuze had hij dunkt mij moei lijk kunnen doen. Zijn temperament volle voordracht, zijn volle warme toon, zijn voortreffelijke beheersching van stok- en vingertechniek al de heerlijke eigenschappen waardoor de ze jeugdige vioolkunstenaar zich on derscheidt, konden in deze werken ten volle aan het licht komen. Onnoo- dig hier bij te voegen dat zijn succès groot en schitterend was. Het orkest gaf onder Willem Mengelberg's leiding de Ouverture „Manfred" van Schumann, „Wotan's Abscbied" en „Der Ritt der Walkii- ren" uit Wagners muziekdrama. Laat ik in 't kort mogen zeggen dat ik, in welk opzicht dan ook van klank, phraseering, rhythmiek (dit laatste vooral ook met betrekking tot den Walküren-Ritt) nooit prij zenswaardiger orkest-praestatie heb genoten en bewonderd. Een hartelijk bravo aan de Amsterdamsche kunste naars en hun eminenten aanvoerder. PHILIP LOOTS. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Februari bezocht door 558 be langstellenden, uit de aan het Mu tt verbonden boekerij werden 203 boek- en plaatwerken naar verschil lende plaatsen van ons land in bruik leen verzonden. Deze maand werd een begin er me de gemaakt, de boekerij gedurende de wintermaanden des Dinsdags en Vrij dagsavonds van 79 uur voor belang stellenden kosteloos toegankelijk te stellen. De aan het Museum verbondon School voor Kunstnijverheid werd ge durende de maand Februari bezocht door. 169 vrouwelijke en mannelijke leerlingen. De tentoonstelling van oude kle derdrachten en daarmede in verband staande voorwerpen zal vermoedelijk April geopend kunnen worden. De Voorbereiding daarvan vraagt meer tijd dan men aanvankelijk had ver wacht-.aanzienlijke inzendingen, die werd'-]) toegezegd moeten nog worden ontvangen, terwijl de directie nog gaarne inzendingen zal aanvaarden. Alleen door algemeene samenwerking kan deze tentoonstelling n.an haar doel en do verwachtingen, die men er in koestert, beantwoorden. De ingezonden voorwerpen worden behoorlijk verzekerd, terwijl ze te- s met de meeste zorg behandeld zullen worden. Voor inzendingen wende men zich tot den Directeur van genoemd Mu- LAPWERK. „Er bestaat behoefte aan verrui ming van de werkkamer van den hoofdinspecteur van politie", melden B. en VV. aan den Raad. Of 't ook waar is De heer Nolthe- nius huist al sinds jaren in een hok met traücs voor het raam. Bovendien willen B. en W. de wachtkamers uitbreiden. Dat is ook geen weelde, want de toestand is er al lang totaal onvol doende. Zoo gaat het, wanneer de gemeente een nieuw rx>litie-bureau bouwt en de bovenverdieping uit zuinigheid aan epn ander verhuurt Maar is 't nu wel de geschikte tijd, om beueuen een paar duizend gulden te vertimmeren In 1913 loopt de concessie af van den bovenbewoner, de Bell ielephoon. Of cie vernieuwd zal worden, en zoo ja, op welke voorwaarden, weet nog niemand. Het zou wel kunnen wezen, dat de gemeente zoodanige waarbor gen verlangde voor onbelemmerde en snelle uitbreiding, dat het bovenhuis te klein werd en de telephoon dus ging verhuizen. 't Zou ook kunnen gebeuren, dat de gemeente besloot tot eigen exploitatie, in een ander gebouw, over te gaan. Komt dus het bovenhuis, op de eene of de andere manier, weer beschik baar ,dan is er voor de politie ruimte genoeg en behoeft beneden niet voor ƒ2000 to worden verbouwd. Het voorstel komt dus, ineenen wij, wat ontndig. HOOFDEN VOOR DE KLASSE. Terwijl telkens wordt aangedron gen op afschaffing van de ambulante hoofden, met de bedoeling om hun, evenals aan de onderwijzers, een klas se te geven, komen B. en W. ten op zichte van de buitengewone school voor 1. o. (zie ens vorig nummer) juist met het tegenovergestelde. B. en W. wenschen namelijk het hoofd, dat met het geven van onder wijs in een klasse was belast, daar van te ontheffen. Nu houdt dit wel verband met den bijzonderen aard van deze school, waarvoor het aantal sollicitanten ge- rine is, die dus ook niet een tiidelij- ke benoeming wenschen, ingeval van noodzakelijke vervanging, maar juist om die reden zou het wenschelijk schijnen, het hoofd in een klasse te laten optreden. Zijn de goede leer krachten gering, dan moet de beste, het hoofd, voor 't klasse-onderwijs behouden blijven. Zoo zou men oppervlakkig zeggen. B. en W. zijn blijkbaar in den aan vang van die redeneering doordron gen geweest, daar zij het hoofd voor de klasse hebben gezet. Er moeten dus wel sterke motieven zijn, waarom zij de werkkracht van 't hoofd in dien zin prijsgeven. GEEN INVALLER. Wij ontvangen een ingezonden stukje betreffende het niet aanbieden van een invaller voor Sim Veen door den captain van H. F. C. op Zondag 1.1. Wij kunnen het evenwel niet plaat sen, omdat het niet met den vollen naam onderteêkend is, wat wij toch oor critiek op een persoon noodig achten. Benoemingen. De heer J. Blankwater, rijksklerk 3e klasse, is benoemd tot rijksklerk ter griffie van het Kantongerechtde heer F. B. Hooizicht, rijksklerk 2de klasse, tot rijksklerk ter parkette bij de arrondissements-rechtbank, en de heer H. C. L. Loman, rijksklerk 3de klasse, tot rijksklerk ten parkette van den ambtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht, allen alhier. Examens Nuttige Handwerken. Te 's-Gravenhage zijn G. S. Hu- bregtse eu A. Diest Lorgion, beiden te Haarlem, geeiaagd. Den 13deu Maart a. s. herdenkt het echtpaar P. MenkeMedemblik, wo nemie Gasthuisstraat, den dag, waar op zij vóór vijf-en- -vijf tig jaar in den echt werden verbonden. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij D. Hazekamp, Kleine Houtstraat 118, een ceintuur. H. Duif, Spaarne 26, een R. K. kerk boekje. \Y. Rietman, Brouwersvaart 102, een blauwe duif. W. Dirks, Zoetestraat 38, een R. K. kerkboekje. G. J. van Zijl, Schneevoogtstraat la, een zak waschgoed. II. Ankerhout, Gen. de la Reystraat 42, een boxhond. Ch. Boon, Anegang 10. een pakje met papier. \V. J. Pel, Ursulastraat 10e, een doosje niet een rozenkrans. A. van Iluet. Soutmanstraat 17 rood, een grijsharige hond. C. de Gra«;ff, Klareubeekstraat 47 rood. een smoushond. C. Kooreinan, N. Heiligland 5, een insigne. C. Meijer, Scheeperstraat 57, een rijwiel. J. v. Slingervoet Ramond, Klever- parkweg 14, een damesbeursj© met in houd. L1EFDADIGHEIDSUITVOERING- „MARS". „We zijn een beetje ontmoedigd", aldus Mars' voorzitter, de heer W. S. Pieters Graafland, toen hij giste ren het podium betrad om een wel kom toe te roepen aan de niet-vele aanwezigen, die Mars' Liefdadig heidsvoorstelling, die ten woordeele van de wed. Fransen gegeven werd, bijwoonden. „Ontmoedigd, omdat we voor dezen avond op een groote belangstelling gehoopt hadden, maar het heeft niet zoo mogen zijn. Gehoopt hadden we vooral op onze z.g. gasten-introdu- cé's, maar maar zei de voorzitter niet zonder eenige bitterheid hoe gaat het Kost het niets, dan komt iren kost het wel wat, al is het dan ook voor een arme weduwe, dan blijft men thuis. Maar we zijn toch niet alleen ontmoedigd we zijn Ook dankbaar, in de eerste plaats onzeu reginieuis-cornmandaut, kolo nel spaan, uie zien voor de uitvoering veel moeite gegeven heeft. En een woord van hulde komt ook toe aan den heer Eug. H. Kap met zijn strijk orkest, die zich welwillend te onzer besciukking stelue. Na aftrek der on vermijdelijke kosten kan toch nog een zeker bedrug aan de weduwe ter hand gesteld worden." Appiaus volgde op deze woorden, en daarna nam de afwerking van een aardig programma een aanvang. Dat programma bespraken we vroe ger reeds,- zoodat we daarover kort kunnen zijn. Mej. Francisca Busquet die den eersten keer niet opgetreden was had nu met haar geestige voordrach ten. als „Tante waarschuwt" en „Artistenleven", veel succes. Om toe giftjes liet ze niet te vergeefs klap pen. De brug-oefeningen en het scher men wekten ook nu weer groote be wondering en de revue door „Ser geant"' „Ga je mee zoover deed de zaal dikwijls daveren van den lach. De heer Rap en zijn musici gaven aan de verschillende nummers oen muzikale omlijsting. Ds tweevoudige moordaanslag. De toestand van den heer Senft Sr. is, naar omstandigheden, vrij gun stig. De nacht was rustig. De heer Senft Ji\ maakt het goed. Hij is gis- termidda'g van het Militair Hospitaal naar het Diaconessenhuis overge bracht. In verband met hetgeen vrouw Talsma ons had gezegd, omtrent de aanleiding tot het ontslag van Tals ma, hebben wij bij de familie geïnfor meerd naar haar lezing van het ge- vaL Men zei ons, dat Talsma den heer Senft Jr. bedreigd had en dat daar om ontslag was gevolgd. De heer Seuft Sr. had de later geuite bedrei gingen van Talsma nogal luchtig op genomen. „Er staat mij van de week wat te wachten", had hij Zondag lachend ge zegd. Hij, evenmin als de vrouw van Talsma, hadden aan de praatjes van den knecht waarde gehecht Men verzocht ons om tegen te spre ken het praatje, dat in de stad loopt, dat Talsma familie zou zijn van de echtgenoote van den heer Senft. Daarvan is niets aan. Overigens werden onze meedeelin- gen van gister bevestigd, dat Talsma een onhandelbaar persoon was. Toch was hij reeds 10 jaren in betrekking bij den heer Senft, eerst 2 jaren in Den Haag en nu 8 jaren hier. Talsma vertoeft thans in het Huif van Bewaring. IN TIJDELUKEN DIENST. Blijkens een bericht in de „St. Ct." is de heer J. J. Smits, Rijksklerk 2e klasse bij de griffie der arrondisse mentsrechtbank alhier, benoemd, tot Rijksklerk In tijdelijken dienst. V o o g d ij r a a d. Bij Kon. besluit van 27 Februari 1.1. is benoemd tot lid van den voogdij raad te Haarlem, mr. A. S. Miede- ma, directeur der Haarlemsche Hy potheekbank, alhier. BRAND IN DE KORTE VLAMING STRAAT. In 't perceel Korte Vlamingstraat 3, beneden bewoond door den behanger en uitdrager Chr. E. P. Bonet, die daar nog maar eenige weken woon de, is gistermiddag bij afwezigheid der bewoners, brand uitgebroken. Bo net was naar 't Verkooplokaal op de Nieuwe Gracht en de huishoudster haalde het kind uit schooL De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat de pijp van 't brandende for nuis niet past in de bus in den zol der. Door de opening tusschen bus en pijp is waarschijnlijk brandend roet gevallen, 't geen mogelijk was, doordat de schoorsteen sedert Sep tember 1908 niet geveegd was. De ge- heele benedenverdieping brandde uit, nl. twee kamers en den winkel. Er werd weinig gered. De bovenbewo ner Kleinhout, leed schade, door hef in brand raken der vensterkozijheD en het schroeien der gordijnen. De Eénpaardsslangenwagen rukte om 4 uur 6 min. uit. De „Tien" was aanwezig .alsmede de Brandweerstaf. Met drie slangen op de waterleidiug werd de brand gebluscht. Een vrouw in de Drappenierstraat kreeg op straat van schrik een toevaL Alles was verzekerd. (Zie verder Stadsnieuws onder loat> te berichten). Uit de Omstreken ZANDVOORT. Inbraak op Zandvoort. Vannacht omstreeks half drie heeft er een inbraak plaats gehad bij den heer G. van Toombergen, wonende aan den tol aan den weg naar Haar lem. Door middel van een trap, die aan de achterzijde van het huis was ge plaatst. is de inbreker binnengekomen door het zolderraampje, dat open stond. Hoe dit open kwam, ls nog niet op gehelderd. De dader is over den zol der langs een steile trap naar bene den gekomen. Daar kwam hij in do keuken terecht en is vandaar door de huiskamer in de slaapkamer van de» heer Van Toombergen gekomen. In die slaapkamer lag de heer dea

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1