AARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. BANKROET DONDERDAG 2 MAART 1911 Euitenlandsch Overzicht DE MINISTERCRISIS IN FRANKRIJK is weer bijna opgoiost. Monis heeft de opdracht, tot 't vormen van een mi nisterie, aangenomen en is zoo goed als klaar gekomen. Bij t zoeken van nieuwe Excellen ties heeft de aanstaande premier voor inaar ook tegenspoed gehad, 't Geluk te hem al heel gauw den oud-minis ter Delcassé weer over te halen. op 't kussen plaats te nemen nu even wel niet als heerschor over buiten- landsche zaken, maar over marine. Een burger-minister van marine dus! De kabinetervormer Monis kwam Dinsdagavond van 101/2 tot 1 uur 's nachts op bezoek bij Delcassé. Naar de premier zelf aan de jourua listen verklaarde, heeft hij aan Delcassé ge- Ik kom u vragen u te willen be lasten met het belangrijke departe ment, waarvan gij sedert vier jaren met zoo groote kracht en talont de re organisatie begonnen zijt en waar voor het geheele land op u rekent het marine-departement. Maar ik voeg er onmiddellijk aan toe. dat ik met u in algebeele overeenstemming wil zijn over de buitenlandsche poli tiek van het nieuwe kabinet. Ik heb niets gedaan alvorens tot u te ko- Daarop werd twee uur beraad slaagd. Hierna waren de beide koe ien tot overeenstemming gekomen over de algemeene politiek van 't nieu we ministerie. Delcussé had dus aangenomen 1 Uit den gang van zaken is al op te maken, dat Delcassé groote macht in dit ministerie zal hebben. Eigenlijk moet 't een kabinet-Monis— Delcassé k^unog andere Excellenties opge zocht. Er waren als altijd I hee- ren die een benoeming gaarne wil' den aannemen, maar ook die deze weigerden. Thans is de volgende combinatie voor •T NIEUWE MINISTERIE 't waarschijnlijkst Monis voorzitter van den mi nisterraad en binnenlandsche zaken, Cruppi buitenlandsche zaken, Berteaux oorlog, Delcassé marine. Cailla ux financiën. Steeg ouderwijs, Charles Dumont openbare werken, Macé of Boncour landbouw, M e s s i m y koloniën. Viviani of Bon cour arbeid, C h a u m e t posterijen en telegra- phie, waarvoor een nieuw ministerie msesteld zal worden. Als ondersecretarissen worden noemd Emile Constant binnenland sche zaken, M a 1 o i justitie, en Dujardin Beaumetz schoo- ne kunsten. Er ontbreken thans nog ministers van Justitie en handel. Eerst waren 'daarvoor aangezocht de hoeren Jean- neney en Poirrier, maar dezen heb ben op 't laatste moment nog bedankt. Nu zullen de senatoren Pama en De- velle aangezocht worden. 't Heeft vooral moeite gekost een minister van buitenlandsche zaken te vinden. Eerst werden uitverkoren de heeren Ribot, hierna Poincare. daar na Deselves, maar alle heeren weiger den. Toen begonnen er in de Kamer couloirs geruchten te loopen, dat het met 't ministerie van Monis mis zou warden. Na eenige spanning werd verno men, dat Monis ten slotte onder dege nen, die reeds een andere portefeuille hadden, een titularis voor buitenland wilde nemenCruppi was geneigd buitenlandsche zaken te nemen. Voor de openvallende minder belangrijke portefeuille was spoedig een titularis gevonden. 't Is natuurlijk, dat 't optreden van een minder belangrijk porsoon aan 't departement van buitenlandsche za ken, DEN INVLOED VAN DELCASSé in 't ministerie nog grooter zal ma ken. Cruppi, de uieuwo minister van bui tenlandsche zaken zou binnenkort naar Den Haag gegaan zijn, om voor het Hof van arbitrage te pleiten. Z. Excellentie is dus blijkbaar een vriend van arbitrage. De keuze van Cruppi zal misschien ook in Duitschland goed opgenomen worden als minis ter van handel in het Kabinet-Cle- menceau heeft hij namelijk bij de be handeling van de douanetarieven veel inschikkelijkheid tegenover Duitsch land getoond, meer dan latei Dupuy. Maar... t optreden van Delcassé, ook al is 't als minister van marine, zal in Duitscliland en eeutge andere landen wel met minder genoegen be groet worden. Als hoofdpunten van het program ma vau het kabinet-Monis worden genoemd optredon tegen de kerkheer- schappij, inkomstenbelasting, kies rechthervorming en ruime reintegra te van de ontslagen spoormannen. Hoe men.over 't ministerie denkt Belangrijk is wel ook in ver band met wat hij over don val van 't kabinet-Briand schreef wat Jau- rès. 't bekende socialistische Kamer lid," zei„Monis heeft geboft, dat de personen, die hij aangezocht heeft, ge weigerd hebben. Die hnlfprogressisti- sche mannen zouden het nieuwe mi nisterie weer halfslachtig gemaakt hebben, thans is het oen duidelijk linksch radicaal kabinet, dat er mijns inziens niet slecht uitziet." BRITTEN, IEREN EN SCHOTTEN. De Times bericht, dat de regeering met 't maken van een wetsontwerp voor Home Rule voor Ierland is be gonnen. De eisch der leren, dat hun Home Rule vóór alles, ook vóór een ontwerp in federal istlschen zin, zal gaan, heet ingewilligd te zijn. Er is re-den te beweren, dat de Ieren in het Lagerhuis zullen blijven, zij het ook minder in aantal. Intusschen zal do minister-presi dent Asquith voorstanders van Home Rule voor Schotland iu gehoor ont- den zijn voorgekomen. Br kwamen echter geen sterfgevallen voor. De be woners van de stad trekken in groe ten getale naar buiten. Stadsnieuws DE GRONDWET VOOR ELZAS- LOTHARINGEN wordt gemeld, dat de beraadslagin gen tusschen de verbonden regeerin gen geëindigd zijn. Men schijnt nu zoover te zijn, dat de rijksregeering bereid is, aan Elzas-Lotharingen on der zeker voorbehoud eenige stemmen in den Bondsraad toe te kennen, ge lijk de meerderheid in den Rijksdag verlangde. Men moet evenwel afwach ten, of het wetsontwerp in zijn nieu wen vorm de goedkeuring van die meerderheid zal verwerven. UIT DEN BALKAN. Ten einde do grensincidenten te doen ophouden, heeft de Grieksche minister van oorlog gelast, een on derzoek in te stellen naar dc quaes- tie van de twéé gedoode Turksclie soldaten en zoo noodig de schuldigen gestreng te straffen. De Grieksche regeering zond daar toe overste Kondoyannis. den vroege- ren militairen attaché te Konstanti- nopel, naar de grens, om met de offi cieren, die de Gttomaansche regee ring zond. overleg to plegen, en samen met hen uit te maken, langs welken weg herhaling van de inci denten der laatste dagen voorkomen kan worden. Dit wijst op ©en nog al goede vor standhouding tusschen belde landen die is'wel eens anders geweest. DE ONGEREGELDHEDEN AAN DE RUSSISCHE UN IV IS ITF.ITEN zijn in de Doema ter sprake gebracht. De rechterzijde stelde in de toelich ting van de eerste interpellatie de hoogleeraren voor het grootste deel verantwoordelijk voor de onwettige handelingen aan do universiteiten, omdat zij gehandeld hebben iu strijd met. de wet op de universiteiten, die voor het geheele rijk geldt. Alle in terpellaties zoo zei deze spreker moeten maar gehouden worden, om dat onthullingen op dit gebied alleen gevaarlijk kunnen worden voor hen, die de jeugd opruien en van haar voor hun eigen doeleinden misbruik maken. DE PEST. Van den omvang, dien de pest-epi- demie in Mantsjoerije verkreeg, zal men zich eerst eeu ©enigermate juist denkbeeld kunnen vormen, wanneer de talrijke nog onbegraven op de vel den en in de dorpen van het platte land van Mantsjoerije liggende lijken van pestlijders zullen zijn geborgen. Er zijn thans drie pest-colonnes uit gezonden, die het terrein op 50 werst rechte en links van de Oost-Chinee- sche baan zullen afzoeken, terwijl eeii vierde colonne is aangewezen voor de omstreken van Charbin. Hier deden zich Dinsdag nog 13 sterfgevallen ten gevolge van pest on der de Chineesche bevolking voor. Te New-York zijn berichten ontvan gen dat te Spokane in Washington zestien gevallen van builenpest zou DIE WEISSE DAME. Boieldieu's goede oude „Dame Blan che" was er zelfs in haar nieuwe Duitsche pakje niet in geslaagd veel menschen binnen de theater-mu ren te brengen. Nog geen honderd toeschouwers waren gekomen om het Gastspiel des Stadt-theaters Münster te gaan zien. Maar die er geweest zijn, zullen zeker voldaa'n „zu I-Iau- se" zijn gekomen. Want, is het al een bijzonder genot, deze fijne gracielij- ke muziek weer eens van een goed orkest te hooren, nog intenser wordt dat, als hetgeen, wat daar voorvalt op de „Bühne" zoo goed die muziek karakteriseert. En dat was hier na melijk het geval. Het was werkelijk een voorstelling-in-stijl en direktor Leopold Sachse. die het stuk in scène zette, heeft voor zijn uitnemende re gie wel een bijzonder huide-woord verdiend. Van de kleeding was veel werk gemaakt: de Schotsche cos- tuums deden 't prachtig, eh 't koor, dat steeds zoo lastige koor, zong goed en leefde werkelijk mee wat nog zoo weinig gezien wordt wat op het eerste plan plaats vond. Overigens is dit stuk een heel goed reis-stuk. Veel decor is er niet voor noodig, minder dan in de meeste ope en de decorkwestie Is steeds een belangrijke voor gezelschappen op tournee. Het orkest kon wel wat ster- leer bezet zijn, hoewel de Herr Kapell meister heel wat met zijn klein troep je musici te bereiken wist. De inhoud van De Witte Dame is overbekeud. De wel wat naive histo- ie mist toch in geen geval ijn uitwerking. En onwaarschijn lijkheden doen minder ter zake het is romantiek op ende op. Over den zang en het spel kunnen we niet veel anders da"n goeds zeg- ;en. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: Een fantasiebrocbe, H. Petera, Es- senstraat 15, 23 vel scbuurlinnen, A. de Vries, Bakeneasergracht 56. Een rozenkrans, M. Huysman, Bloemfonteinstraat 16, Schoten. Een kindermuts, B. Spoor, Rozeu- prieelstraat 54, Een damesring, L. Cliteur, L. Poel laan 32. Een rozenkrans, A. Baars, Goetzee- struat 13, Schoten. Een witte met zwartharige ho'nd, II. Lind, Amsterdamstraat 29. Een kinderaak met inhoud, A. Tuin, Oranjeboomstraat 44. Een zwartharige hond, P. van Dijk, Smedestraat 45 rood. Eeu sleutel, Bureau van politie, Een jongensjas, J. Loerakker, Gor- testeez 10. Een lorgnet, M. van Maris, Gael- straat 18. Ee ntaschje met inhoud, B. van Raalte, Papentorenvest 26a. Een gouden medaillon, G. van Wa- veren, Leidschestraat 104. Een hondenhalsband, D. Halter man, Rustenburgerlaan 27 j. Een zilveren potloodhouder, M. Wensclaar, Leidsche zijstraat 2. Een toschje met inhoud, N. Eken, Oranjestraat 21. Een medaillon, J. v. Delden, Pot gieterstraat 26. Rubriek voor Vragen Geabonuecrden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, ruila voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de ltodnoiio vau Haarlem's Dagblad, Groote liout'.tniat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gogoven en zoo spoedig mogelijk. Aan vrngen, die niet volledig naam en woonplant-, van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Wanneer een dienstmeisje bij de maand gehuurd en betaald wordt, en zij is 8 dagen in betrekking kan zij dan met 14 dagen opzeggen en kan een ander meisje, dat op dezelf de conditie gehuurd is, maar gewoon zeggen, als de maand om is gaaD wij beiden weg, terwijl het reeds ruim 8 dagen In die maand is-? ANTWOORD. De termijn van opzeg ging is een maand. Als de meisjes zich daar niet aan hielden zouden zij een maand loon verbeuren, hetgeen in dit geval feitelijk wel daarop zou neerkomen dat zij zonder loon moes ten vertrekken. VRAAG. Wanneer iets door onat- De jonge Lucia Fiebiger, die de itte-daiiie-parlq zong, mag „stunmhch" wel ziju, maar van spel konden wij maar weinig ontdekken. En juist de hare is een echte speel- roL Ook Georg Braun, die Adolf Jager ver-beeldde, schoot wel wat te kort. De zanger scheen ons niet gedis poneerd; hij kuchte herhaaldelijk, j tentie gebroken is, kan ik dan Toch kreeg hij in III nog een open-1 was rdo daarvan afhouden? dookj. Van de aadere parlijen wasANTWOORD Als es ten minate w i r, i wat af te houden valt, overigens is de bezetting uitnemend. Dikson, een een dieiIstbode voor onvoorzichtig- pachter van den graaf Von Avenel en l!eid eil nalatigheid, zoo goed als Jenny Adalbert Lieban en Anny" iéder ander aansprakelijk en dus tot Tharau gaven een denkbeeld van schadevergoeding verplicht., 't Zijn een Schotsch echtpaar, zooals mennatuurlijk puutqn waaromtrent veel het zich voorstellen kan. Vooral de i verschil van gevoelen denkbaar is. lantste „die kleine hübsche Pachter-VRAAG. Mijn dienstbode is mot 6 in" was een-en-al leven en geest. In Oct- 1910 bij mij in betrekking geko- I .waarin lij wel haar belangrijkste vertrekt met 6 Maart Kan ik nu Godspenning en Nieuwjaars- werk te doen heeft, zong zij haar fooi afhoudeIJ? sehrik-aanjagend Weisse-dame-lied ANTWOORD. Den Godspenning op een wijze zóó geheimzinnig, zoo kunt u niet afhouden, omdat de echt kinderlijk-bang, dat 't den hoor- dienstbetrekking langer dan 3 maan- ders ineens duidelijk werd, hoe Dik- <ien heeft geduurd. In het afhouden aan s knecht too n schrik teweeg bren '_'er x.ie'lwla!r??oi_!Ie.° ,™i! J*"! gen kon. De vrederechter Macirton i 1 Ja- Josef Imnienhof had zich 'n praclitigeu kop gemaakt, en de veiling-scène leidde hij uitnemend. MargareUia, de oude dienares werd goed door Eli sabeth Trede vertolkt en de prachtige bas van G&veston, miste zijn werking niet Theodor Simons was een echt- sluwe rentmeester. Het was, alles bijeen genomen, een goede voorstelling. De lade-lichtsport. Ladelichten is de sport van het oogenblik bij het slechte gilde. Bij de winkelierster de Wed. L. G. iu de Schennerstraat, kochten gister avond om half 9 twee personen cho colade, sigaren en snijkoek. Nadat zij betaald hadden, vroeg een hunner een glas water. Van die gelegenheid maakten winkelroovers gebruik om uit de lade f 8.50 te stelen. Zij stalen voorts kar- nemelkzeep en schoencream. zwaar, indien de opzegging uuari lieeft plaats gehad. VRAAG. Kan een onderhandsch en mgezegeld huurcontract door onre delijk en beleedigend optreden van den verhuurder ook vernietigd wor den ANTWOORD. Neen, dit is volstrekt geen reden van ontbinding van contract. VRAAG. Moet ik personeels belas ting betalen, als ik ƒ4.50 per week huishuur verwoon en hoeveel moet ik wekelijks verdienen? ANTWOORD. Zeer zeker moet u we gens de huurwaarde, haardsteden meubilair personeele belasting beta len. maar uw inkomen heeft met d e- z o belasting niets te maken. VRAAG. Mijn kostganger is met kostschuld vertrokken. Zijn koffer met goed staat er nog en ik heb ge weigerd die af te geven. Hoe moet ik daaromtrent handelen ANTWOORD. Voorloop ig houden. Hij zal u wei niet dagvaar den, wetende dat hij schuld heeft wal hem trouwens ook geld zou kos ten. Als het zoover komt is liet tijd genoeg. VRAAG. Waar is hier te Haar lem een Haagscbe courant verkrijg baar ANTWOORD. Waarschijnlijk wel aan de kiosk op het Stationsplein. VRAAG. Heeft een dienstbode, die bij een mondelinge overeenkomst per termijn gehuurd ia. het recht met de res weken den dienst op te leg gen ANTWOORD. Ja. VRAAG. Mijn dochtertje gaat met Maart van school en Is zeer ieer- zaam in het handwerken en uaaien. Om haar verder te laten studeeren Ilebben wij echter geen geld. Bestaat er ook een vereeniging, die zich met dergelijke opleidingen belust ANTWOORD. Vraag eens aan den heer J. Krol Kzn., Florapark 8, secretaris van de Schuurman-Schim mel-Van Outeren-Stichting, alhier. VRAAG. Bestaat er hier te Haar lem ook een vereeniging, die jonge lieden. die aanleg maar geen geld bezitten, doet opleiden tot electro- monteur of iets dergelijlcs ANTWOORD. Zie het antwoord op de vorige vraag. VRAAG. Heeft een dagmeisje, dat per week gehuurd is en 's Maan dagsmorgens den dienst opzegt, het recht Zaterdagavonds te vertrekken ANTWOORD. Eigenlijk moet reeds opgezegd worden den Zaterdag voorafgaande aan den Zaterdag van vertrek. Het verschil is hier evenwel zoo gering, dat mevrouw er zeker wel in toestemmen zal, dat u heengaat op den aangegeven tijd. VRAAG. Ik wasch voor een dionstmeisje en ben voor dne maan den gehuurd. Gemakshalve betaalt het meisje per maand. Nu wordt ik zonder reden ineens bedankt. Op hoe veel schadevergoeding heb Ik recht ANTWOORD. U hebt recht op de volle drie maanden. VRAAG. Ik hen per maand ge huurd en heb mijn Nieuwjaarsfooi ontvangen. 14 Januari heb ik mijn dienst, opgezegd. Mevrouw heeft mij toen gevraagd Februari uit te blijven, wat ik gedaan heb. Heeft mevrouw nu het recht de Nieuwjaarsfooi van mijn geld af te houden 1 ANTWOORD. Ja. VRAAG. Heeft er in uw nummer van 1 Januari 1.1. een Nieuwjaars- wensch van Thomasvaer en Pieternel gestaan ANTWOORD. Neen; wèl jaarzang van Trou moet blycken. VRAAG Onze kat eet noch drinkt en zij verspreidt een onaange name lucht Wat moet Ik daaraan doon ANTWOORD. U zult het ver standigst doen u tot een veearts te wenden. Men deelt ons mede. dat slechts de graftomben in Delft alle dagen te zien zijn. De kelders kan men slechts bezichtigen als een lid van het Ko ninklijk Huis begraven wordt Dit, ter verduidelijking van een op een betreffende vraag gegeven antwoord. VRAAG. Ik meen veel te hoog aangeslagen te zijn in de grondbelas ting. omdat men het belastbaar in komen van mijn perceel wel 400 te hoog heeft gesteld. Op welke wijze kan ik nu reclameeren ANTWOORD. - Niettegenstaande uwe uitvoerige toelichting is het voor ons zeer moeilijk te beoordeelen, of uwe beschouwingen omtrent de be lastbare opbrengst Juist zijn en of dientengevolge niet eenig succes te gen den aanslag zou kunnen worden opgekomen. Wij moeten u daarom raden, u te vervoegen ten kantore van den heer controleur der grondbelas ting en uwe bezwaren aldaar kenbaar te maken. U zult dan de zaak met meer juistheid kunnen beoordeelen. Binnenland Uit de Omstreken VELSEN. Tot ambtenaar ten kantore van den gemeente-ontvanger is benoemd de heer C. F. J. Admiraal te 's-Graven- hage. IJMUIDEN. NoordzeekanaaL Als een bijzonderheid in welke goe de conditie de ha en van IJ muiden tegenwoordig is, diene vermeld, dat het zwaar geladen stoomschip Istrar met een diepgang van 80 palm bij een waterstand van 1.25 minus A. P. is binnengekomen en geöchuL TWEEDE KAMER. Naar de mate het debat over het nieuwe art. 248 bis van ons Strafwet boek de beslissing méér naderde, werd het minder mogelijk om er ver- van te geven. Het ligt natuurlijk aan het onderwerp, dat er, bij alle streven van de sprekers om de din- weinig mogelijk bij hun naam te noemen, tooh weerzinwekkende din gen ter sprake kwamen en gevallen en voorbeelden werden genoemd waar over men anders in fatsoenlijk gezel schap zwijgt. Getrouw aan de ten aanzien van da thans behandelde materie door ons aangenomen gedragslijn, bepalen wij er ons toe de resultaten van het de bat mede te deelen. Door overneming van de amende menten-Limburg en Snoeck Henke- rnans het laatste gewijzigd kwa men ten slotte in plaats van één re- geeringsartikel er twee in stemming. oren werd evenwel gestemd over het artikel 248bis van de heeren Troelstra c.s., aldus luidend: Met gevangenisstraf van ten hoog- e een jaar wordt gestraft hij die door giften of beloften van geld of goed een minderjarige, van onbespro ken gedrag, wiens minderjarigheid hij kent of redelijkerwijze moet ver moeden, opzettelijk verleidt om on tucht met hem te plegen. Vervolging heeft niet plaats dan op klacht van hem, tegen wien het misdrijf is gepleegd. Dit werd verworpen met 61 tegen 22 stemmen. Vóór stemden de heeren Roodhuy- zen, Ferf, Troelstra, De Savornin Lobman, Goeman Borgesius, Hels- dingen. Eland, Roessingh, Schaper, Verhey, De Visser, v. Hamel, Ter Laan, v. Wassenaer, De Geer, Dolk, Thomson, Duys, De Klerk, Vau Kar- nebeek, Smidt en Patijn. De beide regeermgsnrtikelen hou den nu in dat meerderjarige die met iemand van hetzelfde geslacht, van wien hij weet of redelijkerwijze moet vermoeden, dat hij minderjarig is, ontucht pleegt, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogrte vier jaren en dat met een gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt ge straft hij, die door giften of beloften van geld of goed. misbruik van ge zag, geweld, bedreiging of misleiding een minderjarige van onbesproken gedrag, wiens minderjarigheid hij kent of redelijkerwijze moet vermoe den, opzettelijk beweegt om gemeen- :hap met hem te hebben. Vervolging heeft niet plaats dan op klachte van hem tegen wien het misdrijf is gepleegd. De termijnen bedoeld in ait. 66 be- loopen voor deze klachten onder scheidenlijk zes en twaalf maanden. Het eerste artikel werd aangeno men met 50 tegen 34 stemmen, het tweede met 45 tegen 39 stemmen, en het geheele artikel van het wetsvoor stel (de beide nieuwe artikelen van het Strafwetboek omvattend) met 46 tegen 37 stemmen. Tegen stemden de heeren Jan- nink, Verhey, Rink. De Visser, Van Hamel. De Beaufort, Ter Laan. Druc- ker, Van Doorn, Van Wassenaer, Treub, Limburg, De Geer, Dolk, Ty- deman, Thomson, Duys, Smeenge, Hubrecht, Liefluick, Merchant, De Klerk, Sniidt, Jaüsen (Deu Haag), Pa tijn, Roodhuyzen, Ferf, Troelstra, Vorsterman v. Oyen, Lohman, Bor gesius, v. Foreest, Ilelsdingen, Eland Roessingh, De Jong en Schaper. Goedgekeurd werd vervolgens de wijziging van art. 250 van het Straf wetboek (koppelarij), terwijl de be raadslaging begonnen is over een nieu wart. 250 bis (bordeelverbod), waarbij de heer De Geer heeft voor gesteld een maximum-straf van twee jaren of geldboete van f GOOO.ter wijl het regeeringsartikel drie maan den en f 300 als maxima voorstelt. Heden 11 uur voortzetting. FEUlLLElGN Schets door HansHyan. 2) Wat Thekla zoo schoon maakte, was niet haar gelaat, rein als een bloem, dat waren niet haar droome- nge, blauwe oogen, of luit glinsteren de blond van haar vlechten men zag haar goed hart Sn eiken blik en voelde de opofferende liefde van dit onbaatzuchtige wezen, wanneer ze maar een enkel woord sprak. Bert Dannhof aanbad haar en zijn wanhoop werd grooter, omdat hij ge voelde. dat hij vrijwillig afstand moest doen van zijn liefde. Vrijwillig Ja, zoonis iemand, die onthoofd zal worden en zich 's nachts te voren zelf den strop om den hals legt. Zijn verkeerde daden konden geen week langer verborgen blijven. De vlucht of de revolver daar in 't kastje die beide kansen had hij nog Was Thekla arm geweest, misschien had hij haar mee kunnen nemen, om door haar trouwe hand geleid, elders een eervol bestaan op te bouwen. Maar ze was de eenige dochter van een miliionair. Eu wreede ironie haar vader was de grootste bouw ondernemer in de stad. Als die had willen helpen. Met eeu spottonden lach sprong Bert Dannhof op. Een armen, maar eerlijken kerel helpt men al niet licht. En dan een zwendelaar, een bankroe tier. O neen, hij verbloemde niets, hij wist hoe hij thans beschouwd werd. Maar het was zoo moeilijk, daaruit de gevolgtrekkingen te maken. Vluchten I Met oen signalement achter zich aanmet een dikke streep in de lijst van reserve-officie ren.... het corpslint.... weg!... alles.... alles perdu. De krachtige schouders schokten zenuwachtig op en neer. De storm daarbinnen was te hevig. Maar de man overwon ook dateen besluit te nemen gelukte hein echter niet, hij hoopte altijd nog.... hoopte.... waar op Een ding had hij ten minste ge daan. Den brief geschreven aan haar. Dat was hem /.eer moeilijk gevallen. Tot een arm. bemind schepsel, dat aan hem geloofde, dat aan hem hing met alle vezels van haar hart, in wier oog hij rijk, aanzienlijk, vlek keloos van karakter wus tot haar plotseling te moeten zeggen ik moet gaan ik kon niet blijven, omdat anders de arm der gerechtigheid mij zal grijpen. De man in den stoel staarde strak voor zich uil in zijn oog lag de eigenaardige glans, dien men bij menschen opmerkt, wier gevoelen en denken door de slagen van hei nood lot in de war is gebracht. Zijn lippen bewogen zich zachtjes, van zijn han den. dte de stoelleuningen omspan den. ging een trilling door het gan- sche krachtige lichaam. Daar werd geklopt. Het geluid drong als uit de verte in het oor van den man. En het kloppen röpest herhaald worden, eer de bouw meester op de gedachte kwam, dat hij moest opendoen Nu ging hij met slependen tred nnar de deur en schoof de knip er af. Hij deinsde achteruit, bedacht zich, en zei bijna schreeuwend Maar ik heb je immers gezegd, Kochanke De lieer, die naast den grimmig kij kenden portier stond, hief kalmeerend de hand op. Neem me niet kwalijk. Dat is alleen mijn schuld. Ik zou u graag willen spreken, meneer.... meneer Dannhof. niet waar De bouwmeester boog. Waarmee kan ik u dienen Vriendelijk klonk dat niet. Mijn naam is Rath ik ben van het land en daarom verzoek ik u ook. mij niet kwalijk te nemen, dat ik hier maar zoo kon binnenvallen op den laten avond nog. Maar bij mij moet olle-s flink gaan. begrijpt u Ik ben namelijk iaudbouwer van beroep en ik had ook een heel goed bestaan daarginds iu Pommeren, Ook een aardig lapje grond, zoo'n tienduizend morgen ongeveer. Maar ik ben er niet jong genoeg meer voor. begrijpt u Dat eeuwige werken L... Ziet u, beste meneer, zoo'n landman, dat is heel wat anders dan hier In de stad. Als gij u nog tienmaal in uw bed om draait, moeten wij reeds lang buiten zijn on aan 't werk, moeten, zeg ik u, anders loopt het karretje niet. En overal moet men zelf bij zijn. Dat kost lichaamskrachten. De jaron, die men daar leeft, zijn campagnejaren, •en die tellen, zooals ge weet, dubbel, begrijpt u Ja. Bert Dannhof begreep, hij be greep zelfs heel goed en iets, dat op oen schemering van hoop geleek, glom op voor zijn ziel. De hoer had met de woorden ,,U veroorlooft me wel, dat ik het mij een beetje gemakkelijk maak", zijn hoed, stok en overjas op de met leer overtrokken canape gelegd, aan welks onderstel evenals aan alle an dere meubels in het vertrek, het blau we zegel van den deurwaarder was geplakt. Nu trok hij een clubstoel dichter naar de schrijftafel en liet zijn behaaglijk breeae, in eenvoudig zwart gekleede gestalte daarin glij den. Zijn kort geknipt haar waf reeds grijs, het groote markante ge-1 zicht met de doordringende oogen zonder baard behalve de twee heel kleine streepjes haar onder de ooren. En daarom heb ik dan, zoo eindigde hij zijn een weinig omslach tige uiteenzetting, snel besloten mijn land verkocht en wil mij nu hier in Berlijn vestigen heelemaal zon der werk kan ik niet ziju, begrijpt u? Daarom wil ik een paar huizeii ltoo- pen. De streek bevalt mij ook het is vrij hier, niet zoo benauwd, en mij dunkt, de streek heeft een toekomst. Iu het hoofd van Bert Dannhof ver drongen zich onophoudelijk verwarde gedachten. Kwam daar werkelijk het wonder, de groote onbegrijpelijke ge beurtenis. die hem op het laatste Oogenblik op het hallend vlak nog zou grijpen eu terugtrekken In het eerst had zijn argwaan ln den jovia- len man, die daar tegenover hem zat. eeu spion gezien, een afgevaardigde van hen. die het ergst door hem wa ren benadeeld en reeds lang aan zijn val werkten een man van de politie wellicht, die door den officier van justitie was gezonden om heel in het geheim eens inzicht in zijn boeken te nemen, die, ach in wolk een toestand verkeerden. Maar dat was niet het geval. Die kwam Bert was menschenkenner genoeg om het te doorzien met de beste bedoelingen van rle wereld. En zijn geheele uiterdijk, de juweelen ring aan zijn vinger zoowel als het costaum, dat hij droeg, verrieden dén vermogenden Sn elk opzicht zekeren reflectant. U wilt huizen koopen vroeg de bouwmeester, die zijn eigen on vastheid onder een kunstmatige kalmte en terughoudendheid verborg. IJ hebt volkomen gelijk, meneer hoe was uw naam ook weer RathPaul Rath. O. juist U kent mijn huizen echter nog niet, nietwaar Bert Dannhof keek voor zich neer. alsof hij verstrooid was. hij kon niet anders. Het ernstige van zijn voorne men. de grootte van het bedrog, het welk hij thans wilde plegen, hetwelk wellicht oen man van de vruchten van een leven vol arbeid zou beroo- ven, dat alles drong hem. de oogen voor de blikken van den ander nocr te slaan. Maar deze merkte blijkbaar niets hij babbelde bedaard door, zei, dat hij zich de vijf gebouwen, welke in aanmerking kwamen, reeds door den vertegenwoordiger van meneer den bouwmeester had laten wijzen en dat hem de stijl, de geheele aanleg even zeer was bevallen als de streek, waar van hij zich buitengewoon veel voor stelde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5