Scotf S Emulsion MAZELEN. LANDVERHUIZERS TE ROT TERDAM. Het stoomschip ,,Campanel]o" arri veerde gisterochtend omstreeks 10 uur voor den Nieuwen Waterweg. De politiebooten hadden den gaheelem nacht de wacht gehouden. Een daar van was gestationneerd aan deh Hoek een te Maassluis en eon ter hoogte van Pernis. Bij hei binnenkomen begeleidden rij het schip, om te boJettcn, dat de Russische landverhuizers onderweg aan land werden gezet. Er waren aan boord 275 landverhui zers, waaronder 68 Russen. Te Rotterdam gearriveerd, nam het schip ligplaats in den Rijnhaven. De Oostenrijkers vertrokken gister avond 7 uur met een extra trein naar hun land. De Russen blijven tot na der order aan boord. Een van de Russische landverhui zers van de Campanello heeft dit stoomschip mogen verlaten. Hij is in het bezit van een gouverneinentspas en voldoet verder aan allo voorwaar den door de Dultsche regeering ge steld. om de grens te kunnen over schrijden. Gisterenavond zijn twee kinderen (zusjes^ van een van do op do Cam- rianello verblijfhoudendo Russische andverhuizers naar het ziekenhuis overgebracht. Het eene meisje heeft diphtheritis, het-tondere is ook ziek. Gistermorgen zijn met het stoom schip Batavier IV uit Londen aange bracht drie Ruseen (een vrouw, een kind en een jongeman), die In de richting van Duitschland vertrokken sijn. DE UITZETTING VAN DEN HEER TIMSLEY. De Rotterdamsche berichtgever van t Hbld. meldt: Aan den heer Timsley, vertegen woordiger der Uranium 8teamship Co., die Woehsdag uit Berlijn hier aankwam, is op het hoofdbureau van politie kennis gegeven van het tegen hem gewezen uitwijzmgsbesluit. Hij heeft zich van rechtskundigen bij stand voorzien om tegen dit beeluit in verzet te gaan. De heer Timsley is naar Den Haag vertrokken om zich bij de Engelsclio legatie te" beklagen over het tegen hem uitgevaardigde uitwijzingsbe- sluit. Zijn rechtskundige raadsman alhier is mr. Job. van Raalte. Uit Londen wordt geseind: Wij ver nemen dat de Engelsche gezant te 's-Gravenhage voortdurend in corres pondentie is met het departeme'nt van buitenlandsche zaken, over de uitzet ting van Timsley. Een volledig ver slag over het geval is naar Londen opgezonden. De N. R. Ct. meldt nog Naar wij vernemen zegt do heer R. B. Tinslev op last van den kapitein van de Volturno gehandeld te hebben, toen hij den vorigen keer de Russi sche landverhuizers van dat stoom schip in den Nieuwen Waterweg ont scheepte. Volgens den heer Tinsley zouden zij reeds, vóór de Volturno uit de Tweede Katendrechtschehaven ver trek. den kapitein met oproer ge dreigd hebben, indien zij weder naar Amerika terua: moesten en verkoos de kapitein om die reden niet met hen zee te kiezen, indien de heer Tinsloy niet mede aan boord ging. Toen de Volturno nu van wal stak, brak er, volgens den heer Tinsley, werkelijk oproer onder doze terugge zonden landverhuizers uit en heeft hij hen. op bevel van den kapitein van de Volturno. op sleepbooten naar den wal gebracht en ter beschikking der politie gesteld. De heer Tinsley, die nu dezen uit leg geeft van zijn optreden en hande lingen bii bet vertrek der Volturno, 'deed evenwel aan de politio van de oproerige gezindheid der Russen en hun geuite mededeeüngen geen mede- deeline, toen hij hen In de Boompjes te harer beschikking stelde. EEN SCHILDEIUJEN-QUAESTIE IN DEN AMSIERDAMSCHEN GEMEENTERAAD. Den heer Simons was gistermiddag toegestaan, de volgende vragen tot B. en W. te richten le. Is het B. en W. bekend, dat door een Amsterdamsch verzamelaar aan de Vereeniginx tot het vormen van eene openbare verzameling van hedendaagsche kunst zou zijn aange boden de plaatsing, in bruikleen, van een schilderij van C. J. Maks: „Vroo- lijk Gezelschap", en dat dit aanbod niet aanvaard is 2e. Kunnen B. en W. ook mededee- len, op welke gronden die weigering om deze schilderij in de verzameling der Vereeniging in het Stedelijk Mu seum te plaatsen, berust, en of het aannemen of weigeren van dergelijke aanbiedingen beheerscht wordt door algemeene regelen of grondbeginse len 8e. Zouden B. en W. geneigd zijn dit werk, indien daartoe aangeboden, in de eigen verzameling der gemeen to een plaats te geven En hebben zij zeiven te dien aanzien bepaalde ie ge len of beginselen De heer Simons wees er op, dat dit reeds de derde weigering is. De eer ste maal gold het een naaktfiguur van Breitner, de tweede maai een Ïortret van dr. Hendrik Muller door oorop, en thans de schilderij van Maks „Vroolijk Gezelschap". Intus- schen is er nu een vierde weigering bijgekomen, namelijk die van een schilderij vein den Amsterdamschen schilder Richard Baseleer. De Voorzatter antwoordde, dat aan B. en W. de weigering niet officieel bekend is geworden, maar dat zij er kennis van hebben genomen door toe zending van het weekblad „De Kunst". B. en W. kunnen niet mededeelen, op welke gronden de weigering be rust en of er algemeene regelen of grondbeginselen bestaan. De verhouding van B. en W. tot de Vereeniging is een zoodanige, dat B. en W- aan de vereeniging geenerlei verplichtingen kunnen opleggen. De stad verbindt rich slechts om zekere ruimte in liet Stedelijk Museum be schikbaar te stellen. Alleen overwe gende redenen kunnen B. en W. er toe brengen, de tentoonstelling van een schilderij te verbieden. Wat de derde vraag inzake de eigen verzameling der gemeente betreft, spreker herinnerde er aan, dat deze verzameling werd aangelegd naar aanleiding van een weigering van het portret van dr. Hendrik Muller door Toorop. Algemeene regelen voor do eigen verzameling der gemeente zijn niet gesteld. Aan den conservator en aan de commissie van advies wordt advies gevraagd en de termen dor aanbiedmg zijn beslissend voor de aanvaarding. Mocht de sciiilderij van Maks worden aangeboden aan de eigen verzameling der gemeente, d&n zal spreker trachten een weg te vinden om het stuk in het Stedelijk Museum geplaatst te krijgen. Op een verdere vraag van den heei' Simons deelde de Voorzitter mede, dat hij het In 't algemeen niet aanbe velenswaardig aoht, om schilderijen in bruikleen te aanvaarden. Het ge vaar bestaat, dat jonge schilders het Stedelijk Museum als reclamezaal zullen gaan gebruiken. Algemeene regelen inzake bruikleen zijn echter piet te stellen. Elk geval dient op zich zelf beschouwd to worden. De interpellatie werd daarna ge sloten. KINDJE GEBRAND. In de Van Houweningenstraat te Amsterdam trok in een onbewaakt oogenblik een driejarig knaapje een tobbe kokend water om. Over het ge- heele lichaam met brandwonden be dekt werd het kind, nadat het voor- loopig was verhonden, naar het Wll- helmina-Gasthuis overgebracht. EEN KIES VEREENIGING VAN „OPGEZETENEN". Te Laren (N.-H.) is een neutrale kiesvereeuiging opgericht door kie ners, welke allen gerekend kunnen worden onder de z.g- „opgezetenen" schilders, forensen, enz. Dezen vor men een integreerend deel der bevol king, doch zijn nog niet in den ge meenteraad vertegenwoordigd. Ge tracht zal worden bij de a. s. raads verkiezingen een of meer zetels te ver overen, zoo meldt de Tel. BOND VAN VRIJE LIBERALEN. In een gisteravond gehouden leden vergadering van de afdeeling Am sterdam van den Bond van Vrije Li beralen is, na eenige gedachten wisse ling, de volgende motie met algemee ne stemmen aangenomen „De Afdeeling Amsterdam van den Bond van vrije Liberalen, overwe gende, dat door do I-iberale Unie blijkbaar gestreefd wordt naar het vormen eener coalitie van Vrijzinnigen, ten einde onder de leuze van invoering van „Algemeen Kiesrecht" de verkie zingen in 1913 tegemoet gaan overwegende, dat door een der leden van onze Commissie van Advies, zij het op eigen verantwoordelijkheid. onlangs een politieke rede is gehouden, waarin de mogelijkheid van zulk een coalitie erkend werd overwegende, e dat door aansluiting aan de bewe ging voor algemeen kiesrecht de voorwaarde, waaraan ons beginsel programma de uitbreiding van Kies bevoegdheid bindt, zou worden losge laten overwegende, dat het van het hoogste belang is, dat onze geheele partij in de gelegen heid gesteld wordt, haar meening hieromtrent uit te spreken, verzoekt der Commissie van Advies de behandeling van dit onderwerp op de agenda van onze eerstkomende al gemeene vergadering te brengen." IN DE CARNAVALSDAGEN. Te Breda is, bij gelegenheid van carnaval, op een zeer eigenaardige manier gewerkt voor de kas van Kin dervoeding. De heer Van Waegeningh kapitein-apotheker, en zijn echtgenoo- to hebben, met hun kinderen, die in Italiaansch costuum waren, de twee carnavalsdagen een rondgang door de stad gemaakt met een draaiorgel, dat op een wagentje was geplaatst, door een paard getrokken en door een paar meisjes „bediend" werd. De jongste spruit van de familie v. W. lag in een mandenwieg op het or gel, met een marmotje en een busje in de handjes, de drie overigen be zigden een schelp om te „bedelen". Aan het orgel hingen borden, waarop do woorden: „Voor Kindervoeding". Er is f 225 ontvangen. DE KOEKOEK. Onder de gemeente Goedereede is het geroep van den koekoek al weer vernomen. SCHAKING 7 De Rotterdamsche rivierpolitie heeft zoo meldt de Tel., op het stoomschip Batavier In de Boompjes aldaar aan gehouden de 17-Jarigo R. V., welk meisje zich heimelijk uit de ouderlij ke woning te Amsterdam heeft verwij derd. Met don eveneens aangehouden 21-jorigen A. R. was zij voornemens met het stoomschip Batavier near Londen te vertrekken. M. L. TH. E. MUSKENS. Te Gennep is overleden de weleerw. heer M, L. i'h. Musliens. De overlede ne was missionaris in Amerika en al daar tot priester gewijd. Wegens ge zondheidszwakte keerde hij naar huis terug, zonder echter genezing te vin don. BERNER CONVENTIE. Het volgende adres is heden ver zonden: „Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal geeft met verschuldigden eerbied te kennen De Nederlandschó Kunstenaarskring, hoofdzakelijk, be staande uit Tooneelkunstenaars, Dat, waar het Tooneel een belang rijke plaats inneemt bij de volksop voeding, bet te betreuren valt, dat 'l vrije vertaalrecht oorzaak is, dat de beste stukken van buitenlandsche schrijvers in de Nederlandsche taal veelal worden overgebracht door on bevoegden, zonder autorisatie van deh auteur; Dat het vrije vertaalrecht tengevol ge heeft, dat dilettanten-vereenigin- gen en ambulante tooneelgezelschup- pen kosteloos de beschikking krijgen over een te spelen repertoire, ten nadeele van die directies, die, ook zonder daartoe verplicht te zijn, de stukken ter opvoering aankoopen; Dat uit die wanverhouding oen niet te bepalen financieel en artistiek nadeel ontstaat voor den auteur, den vertaler, den tooneel-directour en 't publiek; Dat het voortdurend vertooncn van vrijelijk vertaalde stukken uit den vreemde, waaronder vele minder waardige produkten, eene groote ver onachtzaming ten gevolge heoft van onze Nederlandsche Tooneelliteratuur en tevens zeer nadeelig werkt op de Nederlandsche Tooneels-peelkunst, als' opvoedende kracht; Redenon, waarom adressant de vrij heid neemt, met kracht en overtui ging aan te dringen op aansluiting bij de Berner Conventie Aan de Tweede Kamer is een adres gezonden door verschillende bestuur- deren van Vereenigingon van Neder landsche kunstenaars. Ze schrijven, dat zij het in de hoogste mate wen- schelijk achten, dat Nederland zoo spoedig mogelijk toetrede tot de Her ziene Berner Conventie van 13 No vember 1908 zoowel ter bevrediging van het rechtsgevoel en tot herstel vun den goeden naam van ons land in den vreemde, ais ter wille van de aanzienlijke moreele en materieele be langen van een groot aantal Neder landsche schrijvers en kunstenaars. HAARLEMSCHE KATHOLIE KENDAG. Te 's-Gravenliage werd de jaarver gadering gehouden van het algemeen Comité voor de Katholiekendagen in het Bisdom Haarlem onder voorzitter schap van den voorzitter van het Hoofdbestuur mr. J. N. J. E. Thijs- sen. Ter vervanging van de aftredende en niet herkiesbare leden van het Hoofdbestuur, A. J. A. Gillssen en mr. P. J. M. Aalherse, werden geko zen mr. L. F. A. Hoogeweegen te Rotterdam en jlir. mr. L. E. M. von Fisenne te 's-Gravenhage. De voorzitter deelde mede, dat tot inleiders van onderwerpen welke op den aanstaanden, te Amsterdam te houden Katholiekendag behandeld zullen worden, zijn behoemd: in de eerste afdeeling (Godsdienst In het hulsgezin), dr. Cl. Mculeman te Lel den; in de tweede afdeeling (Gods dienst in het openbare leven) Mr. P. J. M Aalberse te Leiden en in de der de afdeeling (Godsdiehst in het maat schappelijk leven) rector P. Stroomer, centro.al-adviseur van den R. K. Volksbond, to Amsterdam. In de al gemeene vergadering aal als spreker; optreden pater F. Hendrichs S. J. te Amsterdam. De vergadering benoemde in het Uitvoerend Comité voor dezen Katho liekendag, waarvan als voorzitter en secretaris de heereh mr. E. van den Bogaert en mr. L. J. M. Smit bereids door het Hoofdbestuur zijn aangewe zen, de heereu mr. G. A. P. M. van der Aa, J. N. Hendrix, C, A. L. Rade maker, A. W. Schade van Westrum, J. H. M. Schmedding, dr. N. P. van Spanje en Th. Weeeing, allen te Am sterdam. (De Tijd). BRANDEN. Te Nieuweschans is door onbeken de oorzaak afgebrand het nieuwe ho tel van J. Suir. De brand ontstond in het benedengebouw. JKVR. S. C. A. ELOUT. Joükvrouwe S. C. A. El out, die het grootst gedeelte van haar leven ge wijd heeft aan werken van barmhar tigheid en liefdarijkheid, waarvan in het bijzonder getuigde hare leiding als secretaresse van de Diaconessen- inrichting „Bronowo" te 's-Graven- h&ge, is ontslupen. P ADV1NDERSBE W EG1NG. Te Hoorn ia een afdeeling der Pud- vindersvereeniging opgericht. ONGELUKKEN. Te Goutuni (Fr.- is het eeniget, 4 1/2- jarig zoontje vun do weduwe K. v. d. Meulen, in een sloot, vlak bij, de wo ning verdronken. Toen Dinsdagavond de knechten van de houtzagerij van de firma B. Timmer, te Meppel, huiswaarts gin gen, liep een hunner. J. vun Dijk, door de duisternis misleid, tegen den puntigen boom vun een op het erf van die fabriek staande kar. inwendig ge raakte hij daarbij zeer verwond, zoo dat overbrenging naaT het ziekenhuis aldaar noodig werd geacht. De onge lukkige is aldaar spoedig overleden, nalatende eon talrijk hulsgezin. VROEGE ROZEN. Iemand te Winterswijk had een paar rozenstruikjes buiten staan, waaraan in November nog verschei dene knonpen zaten. Niettegenstaan de den winter, al was die dan niet heel streng, komen thans uit drie knoppen die rozen al te voorschijn. Rechtszaken DE VERDWENEN f 10.250. (Vervolg).- De adv.-generaal bij de Amsterdam- sche rechtbank elschte tegen Jac. Na- dort 4 Jaar gevangenisstraf art voor Willem Nadort vrijspraak. Koloniën ZAAK-KILLINGER. De openbare behandeling der zaak- Kil linger is bepaald op 18 dezer. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Vinkerveen c. a. ds. C. B. Holland, te In den Ham. Aangenomen toez, van beroep te Beetgum de heer J. Sevenster te Nieu we Schans. GEREF. KERKEN. Beroepen te Hindeloopen en Stavo ren ds. K. Ouhoven te Opperdoes. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Geslaagd voor het can- didaatsexamen in de Rechtsweten schap de heer C. J. den Tex. Sport ea Wedstrijden MILITAIRE AVIATIEK. De commissie voor de nationale verdediging in Rusland heoft 10 mil- lioen beschikbaar gesteld voor de ver dere ontwikkeling der militaire avia tiek. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst Cil niet geplaatst, wordt de kopie den Inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer Tubrick stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 1 Maart 1911. Mijnheer de Redacteur. Ten zeerste zoudt ge mij verplich ten, met onderstaande regelen te plaatsen. Nu het ons blijkt, dat uit ons op treden van Maandagavond een ver keerde gevolgtrekking wordt ge maakt. o. a._ dat wij op een tweetal karweien zouden getracht hebben, den boel stop te zetten, meen ik het volgende te moeten plaatsen. Voor rekening van de heeren Vroom en Dreesmann wordt in de Groote Houtstraat een winkel gebouwd, aan nemer de heer Moorman, van Amsf.er- dnni. Op dit werk werd de normale werkdag met Jnjna 2 uur per dag overschreden. Dit was voor ons aan leiding om patroon en architect begin der vorige week aan te schrijven, en te verzoeken een spoedig antwoord. Daar dit antwoord uitbleef, gingen we Maandag in gezelschap vun een 50-tal anderen dit werk opzoeken, en hebben met toestemming van den on derbaas met de werklieden gesproken. Daar de ondeibaas zich verschool achter principaal en patroon, zijn wij naar den winkel van de firma Vroom en Dreesmann gegaan en hebben met een der vertegenwoordigers oen on derhoud gehad, die ons beloofde tc trachten de zaak in orde te brengen. Hierna werd door ons bezocht den aannemer Komijn (werk Anegaug), waar een direct resultaat was, en do normale werktij'd weer ingevoerd, word. U, mijnheer de Redacteur, dank zeggend voor de verleende plaats ruimte, achtend F. J. HARIOT, Voorz. Timmerl. Ver. D. E. V. CHRISTELIJKE ORATORIUM- VEREENIGING. Zeergeachte Redactie Gaarne zag ik onderstaande rege len in uw veelgelezen blad opgeno-1 men. In uw nummer van Vrijdag 1.1. komt een advertentie voor, waarin dames en heeren worden uitgenoo- digd zich op te geven, wanneer zij met het plan tot oprichting eener Christelijke Oratortum-Vereeniginp svmpathiseeren. Deze advertentie is blijkbaar geplaatst door de Christe lijke Zangvereeniging „Hosanna", maar, alhoewel medegedeeld wordt, dat reeds 80 personen zich opgegeven hebben (zeker de leden van „Hosan na"; wordt er verder weinig gezegd omtrent de wijze, waarop men trach ten zal het doel te bereiken. Wil „Ho sanna" alleen haar naam veranderen en daardoor (door den naam Christe lijke Oratorium-Vereeniging) 't zang lustige publiek tot zich trekken Maar dan geloof ik, dat haar plan heel slecht ten uitvoer gebracht zal kunnen worden. Want stel, dat „Ho sanna" heel gelukkig is en zich nog een 40 of 50 leden opgeven, don heeft zij de beschikking over een goede 120 leden, wat veel te weinig is voor een goede Oratorium-Veree niging. Het zai dan van den beginne af een sukkelpartij worden. En waar wij nu nog vóór de oprichting staan, lijkt het mij, dat een en onder goed aangepakt moet worden, wil het goed kunnen slagen. En dat bet zal kunnen slagen, geloof ik zeker. Maar laten dan ook eenige Christelij ke zangvereenigingen hier ter plaat se zicli vereenigen en zich hij „Ho sanna" aansluiten, opdat zij samen een geheel vormen. We kunnen best eenige Christelijke zangvereenigingen missen, als we daarvoor in de plaats krijgen een goede Christelijke Orato- rium-V ereeniging. Laat „Hosanna" dus beginnen met mede te deelen, op welke wijze zij haar schoone doel tracht te verwezen lijken. Daarmede kan dan misschien door anderen gerekend worden. U, mijnheer de Redacteur, vriende lijk dankend voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend EEN MUZIEKLIEFHEBBER. ZOMER-KAMPEN. Van 18 Juli—2 Aug., 2—16 Aug., KJ—24 Aug. zullen door ons onderge- teeke'nden, bijgestaan door eenige col lega's die als leiders optreden, in de nabijheid der Vierhouterbossohen bij Nunspeet, tentenkampen worden In gericht, elk kamp voor 60 jongens van 12 jaar af. Het benoodigde tent materiaal wordt ons door Z Exc. den minister van Oorlog welwillend ver strekt. Als jjroef werden gedurende eenige achtereenvolgende jaren door den ook dit jaar als commandant op- treden'deai eersten ondergeteekende, ln de xomervacantie kampen voor 10 fi 12 Jongens georganiseerd, doch daar die bij voordeelen, meerdere na doelen had, gaan wij nu over tot groo1 tere kampen waar, door het grooter aantal deelnemers allerlei spelen bet ter tot hun recht komen. Hoewel er, door wat in de laatste jaren in deze richting voor onze jongens met zulke uitstekende resultaten gedaan wordt, meer vertrouwen in kampeeren begint te komen, blijkt ons uit corresponden tie als anderszins nog maar al te vaak hoe oen 'groot aantal ouders nog steeds blijft weifelen voor het ver meende bezwaar: de gezondheid mij ner jongens in zoo'n dunne tent. Wij wijzen hun, om nog niet eens van ons zeiven te spreken, op de honderden jongens die elk jaar in de kampen te. Lareif en Nun speet ee'n gedeelte hun ner vacantie doorbrengen en veelal gezonder terugkeeren dan zo gingen. Vlits de leiders toezien dat de gezond- hcidsbepalingen worden nageleefd, komeh zieken hoogst zelden voor. Zet dit bezwaar eens op zijde dit jaar en zendt uw jongens „de hei op." Om inlichtingen omtrent uitrusting, onkosten, reeds van te voren aan te leeren dingen, zich wenden tot onder- geteekenden vóór 10 Juni. Alleen in cxceptioueele gevallen kan van dien aluiüngstermijn worden afgeweken. Om verwarring voor niet-Padvinders te voorkomen, melden wij nog dat hoewel Padvinders welkom zijn, deze kampen niet uitgaan van de Pad vinders-organisatie. Voor het Oostelijk gedeelte des lands zich opgeven bij den heer J. Kuylman. Leeraar R. H. B. S. te Win terswijk. Voor bet Westelijk gedeelte bij den heor P. Tjebbes. Leeraar Kweeksch. Zeevaart, Adres Mauritslaan 4, Hil versum. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 80 Cts. per regel. Ecd versterkingsmiddel van speciale kracht is noodig—indien men de volle krachten wil her winnen en gevaarlyke complicaties vermyöen. Om dit doel te bereiken is er niets dat Scott's Emulsion nabykomt. De zuiverste en beste levertraan door een unique proces in smakely- ken vorm bereid, lichtverteerbaar en veel voed zamer t De echte f wordt uitsluitend bereid door Scott Bowne, Ltd., Londen, Engeland, wier naam op flesch en verpakking voorkomt By alle Apothekers en Drogisten. Dit fabrieksmerk bevindt zich op de verpakking der eenige echte Scott's Emulsion. Gemengd Nieuws EEN GEVECHT MET DE POLITIE. Uit Tuscarora in Nevada wordt ge meld, dat een hevig gevecht heeft plaats gehad tussche» een aantal Shoshone Indianen en de politie. De Indianen werden beschuldigd van moord op vier veedrijvers en werden daarom door de politie gezocht. Zij bo den heftigen tegenstand maar wer den ten slotte overmeesterd. Acht In dianen en een politiebeambte werden in het gevecht gedood. LEERPLICHT IN ENGELAND. Het parlementslid Chiozza Money heeft een wetsontwerp ingediend om hot schoolbezoek verplichtend te stel len voor alle kinderen tot veertien jaren en het bezoek van herhalings scholen voor alle kinderen van 14 tot 17 jaren, die geen ander onderwijs genieten. ZELFMOORDENAAR. Een Rus. genaamd Komaroff, heeft te Parijs op origineole wijze zelf moord gepleegd. Hij klom op den Eif- felioren, slingerde zich over de ba lustrade van een der omgangen en sprong van den toren. Na een paar buitelingen kwam hij met doffen plof op de straat terecht en was terstond een lijk. De man leed aan zwaarmoe digheid. EEN ROOFMOORD, Aan boord van de in de haven van Duinkerken liggende Duitsche pakketboot Cordoba", van Argenti nië naar Hamburg, is een moord ge pleegd, die ln de stad groote ontroe ring heeft gewekt. Maandagochtend in de vroegte ont dekte de hofmeester, dat de hut, wel ke twee Duitschers gedurende de reis tot verblijf had gediend, leeg was. Daar dit bevreemding wekte, trad hij binnen en bemerkte tot zijn schrik, dat de kooi van een hunner, een ze keren Schultz, geheel met bloed be vlekt was. Bij nader onderzoek bleek, dat bloedsporen leiddeh naar de W. C., waar dc hofmeester het deerlijk verminkte lijk van den ongelukkige vond, het hoofd in een deken gewik keld. De vermoorde, een monteur, die langen tijd in Montevideo gewerkt had, keerde naar zijn vaderland terug met een aardig spaarduitje. Zijn hut- genoot, Juetz genoemd, ook een Duit- scher, had zich volgens het boots volk gedurende dc reis bij Schultz in gedrongen, zoodat men vermoedt, dat deze zijn landgenoot verteld heeft van het geld, dat hij verdiend had en zoodoende de begeerlijkheid van zijn vriend heeft opgewekt. Juetz is Zondagnacht het laatst ge zien door den matroos van de wacht, op het oogenblik. dat hij aan wal gmg, om, zooals hij den verwonder den zeeman verklaarde, den trein naar Brussel te halen. Zaterdag reeds had hij een der passagiers, vóór hetbinhenvallen in de haven, inlich tingen gevraagd over de snelste ver binding tusschen Duinkerken en Luik. De politie heeft 's mans signalement verspreid en doet ijverig onderzoek EEN -NEDERLANDSCH PRIESTER VERMOORD. Een verschrikkelijke misdaad heeft de parochie Dampreny (België) in op- sohudding gebracht. In den nacht zijn twee dieven in de pastorie go drongen en hebben den een-en-zostig- jarigen pastoor J. F. de Jong, geboor tig van Gilsel, N.-Br., en zijn acht- en-zestigjarige huishoudster ver moord. De misdadigers zijn door dén tuin het huis binnengedrongen mot be hulp van een ladder na een venster te hebben ingedrukt. Na den geeste lijke overrompeld te hebben, bonden zij hem de handen, wrongen een doek in zijn mond en dwongen hem de brandkast te openen, waarin gouden en zilveren kerksieraden en andere kostbaarheden waren geborgen. Daar na sloegen zij hem den schedel in het lijk is voor de geopende brand kast gevonden. De huishoudster, die door hot geraas wakker was gewor den en haar meester te hulp wilde snellen, werd iu de gang afgemaakt. Of de buit m geld voor de dieven- moordenaars groot is geweest, wordt betwijfeld, daar de pastoor een ui terst liefdadig man was. De justitie meent op het spoor der misdadigers te zijn, die den avond te voren in de nabijheid werden opgemerkt en van wie een vrij nauwkeurig signalement kou gegeven worden. De priester Johannes Franciscus de Jong was den 28en Juni 1855 te Gilse geboren en ontving in 1879 de H.H. Wijdingen. Hij genoot algemeen de hoogste achting en vereering. Marktnieuws Staat van de aardappelen- en groen tenmarkt over de maand Febr. 1911. Aardappelen, aangevoerd en ver kocht 21 HL., f 2.50—f 3. Appelen, aangevoerd 111 HL., ver kocht 94 HL., f 10f 20. Peren, aangevoerd 38 HL,, verk.: 26 HL., f 10—f 15. Bloemkool aangevoerd en verkocht 1700 stuks, 530 cts. Roode kool, aangevoerd 36000 stuks verkocht 27000 stuks, 810 ct. Witte kool aangevoerd 1600 stuks, verkocht 1300 stuks, 36 cts. Savoyekool aangevoerd 38000 stuks verkocht 30.000 stuks 3—6 ct. Wortelen 170 bos aangevoerd, ver kocht 140 bos 15—20 ct. Stoomvaartberichten STOOMV.-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het st. Banda, uitreis, is 28 Febr.. Ouessant gepasseerd. Het st. Java, thuisreis, is 1 Maart Perim gepass. Het st. Rembrandt, uitreis, arriv. 1 Maart te Genua. KON. NEDERL. STOOMB. MIJ. Het st. Castor arriveerde 28 Febr. van Amsterdam te Hamburg. Het st. Iris vertrok 28 Febr. va» Cadix naar Carthagena. Het st. Pluto vertrok 28 Febr. van Carthagena naar Amsterdam. Het st. Saturnus vertrok 28 Febr. v. Piraeus naar Salonika. Het st. Uranus arriv. 28 Febr. van Catania te Messina. Het st. Zeus vertrok 28 Febr. van Napels naar Catania. Het st. Stella van Odessa naar Am sterdam, passeerde 27 Febr. van Gi braltar. Het st Venus vertrok 1 Maart van Rotterdam naar Malta. STOOMV.-MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het st. Glaucus, van Java naar Amsterdam vertrok 27 Febr. van Port Said. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het St.. Rindjani, thuisreis, pass. 28 Febr. Oitavos. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Het st. Gorredijk vertrok 28 Febr. van Boston naar Philadelphia. Het st. Maartensdijk, vertrok 1 Maart van Rotterdam naar New- York. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het st. Prins Willem IV arriv. 1 Maart de9 voorm. 9 u. 30 van W.- Indie to Havre. DIVERSE STOOMVAARTLIJNEN. Het st. Bülow, van Penang naar Amsterdam, arriveerde 1 Maart te Southampton. Het st. Dorfflinger, van Penang n. Amsterdam, arriveerde 1 Maart te Suez. Het st. Flensburg, van Java naar Amsterdam, passeerde 26 Febr. Sa- gres. Het st. Gortrud Woermann, thuis reis, arriveerde 1 Maart te Southamp ton. Het st. Hanau, van Java naar Am sterdam. vertrok 27 Febr. van Mar seille. Het st. König, thuisreis, vertrok 27 Febr. van Marseille.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6