DBiisMar il is ;i s. ifluft Cpema-Hops. Crema Tabletten Brandstoflenhandel Kenaistraat 12. Telefoon 519. J. PH. GRILLIS, Electrische Stofzuiger, Neemt een proef, liet is in Uw belang. E. SASSEN Co. Effecten, Coupons, Prolongation, Beleeningen, Deposito's. Een der oorzaken van de telken» voorkomende mutaties wordt de cenigszins ongunstig bij andere w meenten van gelijke draagkracht af stekende salarisregeling geacht. Het herhalingsonderwijs werd ge volgd door 9 leerlingen te Bloemen- daal, 21 te Overveen en 14 te Vogelen zang. Deze aantallen worden in ver band met het vakonderwijs te Haar lem, dat door veel Bloemendaalsche leerlingen wordt gevolgd, bevredigend geacht. De Bloemendaalsche schoolvereeni- ging onderhoudt een paedagogische en wetenschappelijke bibliotheek voor het onderwijzend personeel. Een eigenlijke bibliotheek voor de leerlin gen is er niet. Bij 't koopen van hoe ken, raadplegen de ouders echter 't hoofd van de school. De kinderen rui len nu onderling hun boeken. De leer lingen dezer school maken scliool- wandelingen en. reisjes naar Delft, het Hollandsche Diep, Dordrecht, Zwijndrecht en Amsterdam. Voor dergelijke reisjes zou een sub- lidie voor de openbare scholen ge- wenscht zijn. De schooi van den lieer IJzerman maakte reeds een reisje naar Rotterdam en Moerdijk. liet schoolverzuim was zeer ge ring. De R. K. school te Overveen, die steeds 'n hoog cijfer had, had in 1910 een schoolverzuim van 3 pCt. tegen 8.75 pCt. in 1009. Gewezen wordt op de schooltuinen der opeub. school te BloemendaaJ, dor Christ, school en der Bloemend. Schoolvereeniging. In den tuin van de Schoolvereeni ging werden in hoofdzaak groenten en gewassen geteeld, die hier vreemd zijn. De kinderen krijgen stekjes en bloembollen mee. die thuis moeten worden gekweekt. In 't voorjaar wordt een wedstrijd tusschen de leerlingen gehouden. SCHOTEN. Door do politie is tegen een 3-tal verlofhouders, wegens het in voor raad hebben van sterken drank1 in de verlof-localiteit, proces-verbaal opge maakt. De drank is in beslag geno men. Gistermiddag arriveerde alhier de bekende Fuchs met zijn kapelhet korps muzikanten is 8 man sterk. Weldra zaJ het korps wederom zijn tonen doen hooren en het begin dei- lente daarmee aankondigen. HEEMSTEDE. Diefstal. Ten nadeele van de bouwvereeni- ging „Verbetering zij ons doel" is uit een schuur, staande in de Driehee- renlaan, een rol vlechtdraad ont vreemd, lang 30 Meter. Binnenland HOFBERICHTEN. De Prins zal zilh hedenavond naar Dresden begeven en is voornemens a.s. Maandagmorgen te 's-Graveniha- ge terug te keeren. TWEEDE KAMER. Nu de rneest weerzinwekkende ver- grijpe'n tegen de zeden de revue heb ben gepasseerd, wordt het weer mo gelijk om iets meer van de Leraadsla-- .gingen te zeggen. Deze zijn thans echter voor een groot deel van juridischen aard zullen dat bij de volgende artikelen in nog sterker mate worden. Het gxootendeeis rechtsgeleerd de bat over het strafbaar stellen van koppelarij, in uitgebreider zin dan 't bestaande art. 250 Sr. reeds doet, over het strafbaar stellen van den handel in vrouwen, verliep bevredi gend. Over de wenschelijkheid van nieuwe art. 250 bis luidende: „Art. 250 bis. Met gevangenisstraf va'n ten hoogste 1 jaar of geldboete van ten hoogste 600 gulden wordt ge straft hij, die van het opzettelijk te weegbrengen of bevorderen van on tucht door andeTen met derden een ,oeroep of eene gewoonte maakt." j.was men het algemeen eens, al oor deelde dan ook de heer Helsdi'ngen, dat het in dit artikel, gelegen bordeel verbod, dat hij toejuichte, eerder zou bijdragen tot vermeerdering van straat- en clandestiene prostitutie. Wat de Minister en de heer De Geer betwistten. Niet eens echter was men het met 'de redactie van het artikel tegen den vrouwenhandel, aldus luidende: ,,Art. 250ter: Hij die eenige hande ling pleegt, ondernomen met het oog merk om eene vrouw aan prostitutie ever te leveren, wordt, als schuldig aan vrouwenhandel, gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste 5 ja- Meh achtte deze omschrijving te ruim, omdat er ook onder zouden val len voorbereidingshandelingen, zon der dal liet misdrijf werd voltooid, in welk geval hoogstens van strafbare poging zou kunnen sprake zijn. De voorkeur werd gegeven aan een ïiieuwe redactie, van de Commissie van Rapporteurs, luidende: „Vrou wenhandel wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste vijf ja ren." De Minister nam dit over en de Kamer vond stemming over beide artikelen onnoodig. Een poging van den lieer De Geer om, bij een nieuw artikel, ook het bezoek van bordeelen strafbaar te stel len, mislukte. Tegenover het verzet van den Minister trok hij zijn amen dement in. Vastgesteld werden vervolgens strafbepalingen tege'n het bedrijf van den souteneur, door dit op te nemen onder de bepalingen over het bestaan de art. 432 Sr. Ingetrokken werd een amendement -Van Hamel op een nieuw art. 251 bis (abortus), nadat uit het debat was gebleken, dat de medicus die op we tenschappelijke gronden tot abortus besluit, niet strafbaar zal wezen. Daarna kwam men aan de artike- ■len over het hazardspel, luidende: „Art. 254bis. Met gevangenisstraf van ten hoogste 2 jaren of geldboete van ten hoogste 6000 gld. wordt ge straft: lo. hij die het opzettelijk aanbieden of geven van gelegenheid tot hazard spel als bedrijf uitoefent, of opzette lijk in een onderneming daartoe deel neemt; 2o. hij die opzettelijk het publiek gelegenheid tot hazardspel aanbiedt of geeft, of opzettelijk in eene onder neming daartoe deelneemt, onver schillig of het gebruik maken van die gelegenheid al dan niet van eenige voorwaarde of van de inachtneming van eenigen vorm afhankelijk is ge steld; 3o. hij die het deelneme'n aan ha zardspel als bedrijf uitoefent. Indien de schuldige het misdrijf in zijn herroep begaat, kan hij van 'de uitoefening daarvan worden ontzet. Onder hazardspel wordt verstaan elk spel, waarbij in het algemeen de kans op winst van het toeval afhangt, ook wanneer die kans toeneemt met de meerdere geoefendheid of de groo- tere behendigheid van den speler Daaronder worden begrepen alle kansovereenkomsten oveT den uitslag van wedstrijden of verdere spele'n, welke niet tusschen hen die daaraan deelnemen zijn gesloten, zoomede al le weddenschappen. Daaronder wor den niet begrepen loterijen naar daarvan bij het le lid van art. 1 der Loterij wet 1905 gegeven omschrij ving, „noch die -kansovereenkomsten, waartoe de gelegenheid tot deelne ming is geboden door ondernemers van paardonwedstrijden overeenkom stig de voorwaarden bij algemeeneh maatregel van bestuur gesteld. De heer Van Vuuren stelde voor om de aangehaalde woorden te schrap pen en dus ook den totalisator bij wedrennen niet toe te staan. Hij wil de het wedden geheel verbieden. Al leen daarvoor kwam men op de wcd- e'nnen, beweerde hij; wilde men de paardensport steimen, dan moest dat door subsidies gebeuren. Niet door het tolereeren van spel, want de erva ring in Frankrijk leerde, dat, het wed den steeds toenam. De heer Van Doorn, die liet spel geen groole onzedelijkheid vond allce'n openbare speelhuizen wilde ver bieden, had redactiebezwaren, dat dit artikel ook onschuldige spelen trof. whist, domino enz. in koffiehui- De heer Thomson bestreed het amen dement-Van Vuuren in het belang van paardensport, fokkerij en re monte. Heden 11 uur voortzetting. PERSONEEL H. IJ. S. M. Men schrijft ons Door de vertegenwoordigers van al le groepen v.an het personeel in dienst bij de II. IJ. S. M.. is in een ge zamenlijke vergadering opgesteld een adres aan den Raad van Administra tie der H. IJ. S. M. De aanleiding tot dit schrijven is geweest de algemeene teleurstelling en ontstemming, die er onder het per soneel der II. IJ. S. M. na het uitko men der nieuwe bepalingen omtrent het personeel 1911 heerscht, omdat de ze nieuwe dienstvoorwaardon de lang verwachte verbetering in de loonrege ling niet brachten. De groepsvertegenwoordigers, de vertrouwensmannen van het perso neel, die steeds met den meesten ernst de belangen van de leden hun ner groop_ bij de Directie hadden be pleit,, waren eveneens zeer ontmoe digd en bespraken in bovenbedoelde vergadering de vraag, of het onder de tegenwoordige omstandigheden nog wel wenscheiijk was als groepsverte- genwoordiger aan te blijven. Na uitvoerige discussie werd met algemeene stemmen der 47 aanwezi ge groepsvertegenwoordigers (er was 1 vacature) ten slotte besloten niet als groepsvertegenwoordiger af te treden, doch aan den Raad van Ad ministratie een schrijven te zenden, waarbij op verbetering van het insti tuut der groepsvertegenwoordiging wordt aangedrongen. De Broederschap van Commiezen in dienst bij de II. IJ. S. M. betuigde reeds zijn volle instemming met den inhoud van dit adres. DE RUSSISCHE LANDVERHUIZERS. Zeven Russische landverhuizers en vier kinderen hebben gisteren de „Campanello" verlaten. Twee hunner was de landing in Amerika gewei gerd, daar zij niet voorzien waren van het noodige geld. Zij hebben dit inmiddels weten te bekomen en ver trekken nu met het Anglo Continen- tales Reise Bureau opnieuw naar Amerika. Een echtpaar met vier kinderen, dat uit. Amerika terugkwam en ach tereenvolgens eenige Russische grensplaatsen, daarna Libau en ten slotte Toonden, wilde bezoeken, heeft thans toestemming gekregen met de Harwich-boot naar de familie in Lon den te vertrekken. Voorts hebben ook een drietal Rus- ■n hun reisplan gewijzigd en zullen met de eerste gelegenheid via Am sterdam naar Argentinië scheep gaan. Daar het verbod van ontscheping voor de in Amerika geweigerde land verhuizers zou beteekenen maar voortdurend lieon en weder te wor den gezonden over den Oceaan, zon der de kans, waar ook, te mogen lan den, hebben de Hollandsche autoritei ten voor deze categorie het ontsche- gingsverbod opgeheven. De nog op de .Campanello" verblijvende passa giers behoorende tot de 13 in Ameri ka geweigerden, mogen dientengevol ge 't schip verlaten. Aan de Uranium Steamship Comp. is daarvan kennis gegeven. Worden deze menschen echter in land zonder middel van bestaan aangetroffen, dan kan, volgens het Vestigingsverdrag, hun terugzending Rusland worden gelast, in welk geval Duitschland hen moet laten pas- «earen. Tot zulke maatregelen wordt echter eerst ln het uiterste geval overgegaan. Aan boord van de „Campanello" is het volkomen rustig. In tegenspraak met het aan het Hbld. ontleende bericht, volgens het welk onze regeering weinig lust meer gevoelde, zich voor de zaak dar land verhuizers verder warm te maken, zooals het heette, „ten pleiziere van een Bngelsche maatschappij", die zich bovendien tegen alle bevelen van de autoriteiten gedragen had, kan de N. R. Ct. meedoelen, dat de regeering daar zij de overtuiging gekregen heeft, dat hier ook Andere dan Engel- sche belangen op het spel staan nog steeds, door bemiddeling van gezanten te Berlijn en te Petersburg, moeite doet, den doortocht door Prui- voor Russische landverhuizers te vergemakkelijken. HOE MEN ER IN RUSLAND OVER DENKT. Uit Petersburg wordt aan de Deut sche Tageszeitung geseind De aan gelegenheid der Russische landver huizers van de Uraniumlijn wordt hier, wat in Berlijn niet bekend zal zijn. gebruikt om ijverig stemming te maken tegen Duitschland. Men noemt de ellende, waaraan de Russen, die bovendien krachtens bevel van de Ne- derlandsche regeering den Neder- lundschon bodem niet mogen betre den, en die dus weken lang aan boord van de Engelsche Btoombooten worden vastgehouden, zeer groot. Te gelijkertijd qualificeert men liet als eon verrassende onvriendelijkheid van DuitschiaiKl, wanneer er geen kening mede gehouden wordt, dat hier verschillen van meening. die be staan op de internationale scheep vaartmarkt, met behulp van de rijks- regeering- beslecht worden ten nadee le van Russische onderdanen. Ter bevoegde officieele plaatse wordt be>- weerd, dat de Pruisische regeering zich meermalen verplicht heeft, de terugreizende landverhuizers, na het passeeren van Duitsch gebied, zonder eenig voorbehoud toe te laten. Doch zelfs de indirecte bemiddeling var Russische diplomatie ten gunste van deze menschen, heeft niet kunnen be werken, dat zij verlof kregen tot de doorreis. Mr. TROELSTRA EN DE VERSTER KING VAN VLISSINGEN. l>e Fransche „Humanité" bevat een interview met den heer Troelstra over de Vlissingsche versterkingen de heer Troelstra verhaalt daarin den oorsprong van liet ontwerp, en zegt, dat dit onnoodig is, wijl in de Noord- zee-conventie de integriteit en de on afhankelijkheid van het Nederland sche gebied worden gewaarborgd. De socialisten zijn overtuigd, dat het ontwerp is ingediend onder pressie van de Duitsche regeering en zullen zich om verschillende redenen er te gen verzetten. Zij willen niet meer uitgeven voor militaire doeleinden, en achten nieuwe verdedigingsmid delen der kust onnoodig, terwijl de Oostergrens niet verdedigd is De ontvangst van het ontwerp was over het algemeen vijandig, zoowel bij de liberalen en de socialisten in de Kamer, als in militaire kringen. De inmenging van PiChon, die „vriendschappelijke besprekingen' aankondigde, was niet gelukkig, wijl zij de chauvinisten tot tegenstand prikkelde. Toch is het ontwerp nu geheel en al van de baan. De bespreking van de leger organisatie komt nu aan de oi-de. en het ontwerp-Vlissingen zal volgen.... ad calendas graecas 1 PROF. Mr. H. J. HAMAKER. Prof. mr. H. J. Hamaker is te Utrecht overleden. Hamaker is het grootste gedeelte van zijn leven aan het Hooger Onder wijs verbonden gefeest. In 1870 te Leiden, waar hij gestudeerd had, op 26-jarigen leeftijd gepromoveerd hij was 16 September 1844 geboren werd hij reeds een zevental jaren la ter tot hoogleeraar te Utrecht be noemd, met eene rede over „Aard e'n doel van het internationaal privaat recht". Aanvankelijk heeft hij aan de Utrechtsche academie het Handels recht, de encyclopaedae van het recht en het internationaal privaatrecht on derwezen. Later, na 1885, bekleedde hij dën leerstoel voor het burgerlijk recht. KINDJE VERBRAND. Te Landsmeer, N.-H., is een 3-jarig dochtertje van den heer A. Goede in aanraking gekomen met een pebro- leumtoestel; de kleine geraal Le ln brand en is overleden. AANVARING. Woensdagavond is de mailboot „Ko ningin Regentes", bij aa'nkomst te Vlissingen tegen den zuidelijken aan- legponton gevaren. De brug werd rechtstandig opgeduwd en bekwam belangrijke schade. De mailboot zelf bekwam geen averij en vertrok gister morge'n weer. De personen, die zich op den ponton bevonden moesten in allerijl vluchten; niemand bekwam echter eenig letsel. EEN VELDWACHTER ALS RAADSLID. Men schrijft uit Gorssel aan het Hbld." Onlangs verleende de gemeenteraad alhier eervol ontslag aan den ge meente-veldwachter R. van der Meu- len. aan wien daarbij na lamgduri- gen dienst.... een klein pensioen werd toegekend. Vele ingezetenen hebben over dat kleine pensioen hun misnoegen geuit en zoo ontstond er in ons anders zoo rustige dorp eene partij pro en eene contra den eervol ontslagen Van der Meulen. De eerstgenoemde partij bleek de meeste aanhangers onder de kiezers te tellen want deze verkozen heden R. van der Meulen tot lid van den Raad, wat te opmerkelijker is, omdat de andere candidaat niemand minder i dan de algemeen geachte ge neesheer dir. J. van der Hoeven. Gemengd Nieuws EEN NEDERLANDSCH PRIESTER VERMOORD. Het justitieel onderzoek in zake den reeds door ons vermelden moord op den weloerw. heer De Jong, geboortig van Gilse, N.-Br., en diens huishoud ster, beide door misdadigers afga- maakt in de pastorie te Dampremy, heeft tot dusver geen resultate'n op geleverd. Een lias met rentebrieven is in de naburige velden teruggevonden. Het gestolen geld was bestemd ter be taling van salarissen der onderwij zers aan de parochiale school. Heden worden do beide slachtof fers begraven. De geheele parochie defileerde voorbij de lijkkisten, die i'n de scholen dier eerwaarde zusters zijn geplaatst. Hartroerende tooneelen hadden daarbij plaats. (De Tijd). TREINROOVERS. Alweer is in Amerika een trein door gemaskerde roovers aangeval len. Thans in de nabijheid van St. Louis. De roovers, die wisten te ontkomen, konden echter niet meer dan 1000 dollar bemachtige'n. Gewicht 4'fe K.G. Prijs fl. 120.—. 1 Jaar Garantie. N.V. ran den Berg Co.'s Metaalhande) AMSTERDAM. Eenige Importeurs ln Holland en Koloniën. Verkrijgbaarbij installateurs en Wederverkoopers Sport en Wedstrijden BEKER-COMPETITIE. De loting voor de volgende ronde had het volgende resultaat: H. F. C. Haarlem; V. V. S.-M. V. V. O.; win ner D. O. S.-Quick Haag van Willem 2; en Be QuickXerxes. Alzoo: wear een wedstrijd tusschen HAARLEM en H. F. C. Stoomvaartberichten ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het stoomschip Goentoer (thuis reis) vertrok 2 Maart van Perim. Het stoomschip Sindoro (uitreis) vertrok 1 Maart van Suez. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het stoomschip Maarteusdijk (uit reis) naar Baltimore en Newport News via New-York, passeerde 1 Maart 6.45 n.m. Dover. Het stoomschip Potsdam, van New- York naar Rotterdam, bevond zich volgens draadloos telegram 1 Maart, des avonds 6 uur, 280 mijlen West van Lizard. Het stoomschip Sloterdijk vertrok 1 Maart van Baltimore naar 'Rotter dam. Het stoomschip Waverley vertrok 2 Maart van Rotterdam naar Boston en Philadelphia. Het stoomschip Zijldijk, van Phila delphia, passeerde 2 Maart, 6 u. v.m., Dover. STOOMV. MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het stoomschip Antenor, van Pe- nang naar Amsterdam, passeerde 2 Maart Gibraltar. Het stoomschip Deucalion vertrok 23 Februari van Kobe naar Amster dam. Het stoomschip Tantalus, van Am sterdam haar Ja.va, arriveerde 28 Fe bruari te Liverpool. STOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het stoomschip Banda (uitreis) ar riveerde 2 Maart te La Pallice. KON. NEDERL. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Het stoomschip Adonis, van Valen cia naar Amsterdam, passeerde 28 Febr. Gibraltar. Het stoomschip Clio arriveerde 28 Febr. van Bourgas te Varna. Het atoomschip Mars vertrok 1 Maart van Reval naar Neufahrwas- x. Het stoomschip Neptunus arriveer- 3 2 Maart van Smlrna te Alexan dria. Het stoomschip Pollux arriveerde 1 Maart van Piraeus te Cephalonia. Het stoomschip Uranus vertrek 1 Maart van Messina naar Palermo. Het stoomschip Zeus arriveerde 1 Maart van Napels te Catania. Pakjes van 5, 10 en 25 cent. - Overal verkrijgbaar (Meik-Chosolade). ParkËaan 14B Haarlem. TELEFOON No. 2061. Telegr.-adresSASCO. Kanfoor geopend van 9—4 uur. van Levert alle soorten Brandstoffen tot de strengst 1 Concurreerendste Prijzen.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6