HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BEAD. DONDERDAG 9 MAART 191* OM ONS HEEN No 1322. Nabetrachting van den Gemeenteraad. De fontein in den Hout heeft altijd 8e stralen der welsprekendheid hoog in den Raad doen opspatten. Ook nu Woensdag weer. Er was niet moer of minde.', dan groot gevaar, dat de hee- le fontein verdwijnen zou. Let wel 'die bij de muziektent. Het pronkstuk, waarover wo 't vorig jaar op do bloe mententoonstelling gelachen hebben, zal ook wel weer jaren noodig hebben vóórdat het als een ontsiering ver dwenen is. Vau do oude hebben immers ook al jaren betoogd, dat het leelijk is, de heelo omgeving tot een modderpoel maakt en noodzakelijk of door een mooie moet worden vervan gen, of boelernaal dient te verdwijnen B. en stelden dan ook kloekmoe dig voor, het ding op te ruimen, daar alle boomen in de naaste omgeving aan overmaat van water sterven, maar helaas dc stemmen hebben ge staakt, veertien tegen veertien en de zaak is weer tot de volgende vergade ring verdaagd. De Vereeniging tot Verfraaiing had nog wel aangeboden, de fontein voor haar rekening te herstellen, maar nie mand toonde neiging, dat aan te ne men. Met herstellen, geloof ik, komen we er niet, je kunt eenmaal door re- pareeren van een ouderwetsche jas geen modern kleedingstuk maken Natuurlijk neemt dit niet weg, dat het aanbod van Verfraaiing mag wor den gewaardeerd, waarbij ik opmer ken wil, dat het bestuur zich over de uitlatingen in het rapport van den heer Springer geen harnas behoeft aan te trekken. Als onze architect voor den Hout en dc Plantsoenen aan 't schrijven gaat, glijdt zijn pen wel eens uit, maar in den grond van de zaak meent hij 't zoo kwaad niet. De stemming in den Raad was er dan ook dezen keer geheel en al naar, om te zeggen wat zijn alle men- schen vriendelijk en goed. Lieden, die geho ik wil zeggen gevreesd hadden, dat het bij de behandeling van de schoolbouwplannen weer duch tig spoken zou, hebben het anders zien gaan. Mr. Thiel zelf, nog maar enkele weken geleden een heftig requisitoir nemende tegen dit schoolplan, keek nu den beklungde op het vriendelijkst aan. Wie dat wonder gewrocht had De directeur van Publieke Werken. Toen de heer Thicl het rapport gele zen had, waarin deze verklaarde.' dat nieuwbouw beter zou wezen dan ver bouwing. streek hij de vlag en ver klaarde zijn stem aan den nieuwbouw te zullen reven. Voor de toekomst is dit een heele geruststelling. Wanneer ooit weer Mr. Thiel met daverend ge luid uit zijn slof schiet en de heele Raad verschrikt, zucht..wat is hij overstuur, hoe krijgen we hem tot be daren dan roept de secretaris den bode en zegt,,haal gainv dokter Du- mont, die zal wel helpen Maar voor wat hoort wat en je neemt het gemakkelijkst een sierlijken draai, ais een ander je daarbij een welwillend zetje geeft. Dat zetje be- ST.ond hiorin, dat B. en W. zullen overwegen, of er ook gelegenheid zou kunnen zijn, om de burgeravond school in 't nieuwe gebouw onder dak te brengen. Hoewel daarover memen dal stond in liet voorstel van B. en Elkander verstaan is in deze we reld toch maar hoofdzaak en iedereen begrijpt, dat dit veel beter gaat, wan neer je aan dezelfde tafel dan zoover van elkaar af zit de acoustiek in onze Raadszaal is nu eenmaal bitter slecnt Ook de heer Modoo i3 niet meer 'voor verbouwing en dut ïiog wel, zon der dat hij 't rapport gelezen hnd je hebt gelukkige stervelingen, die zonder dokter beter worden. Maar zonder gekheid, we krijgen dan nu een nieuw gebouw voor de H. B. S. met S-j. c. en Handelsschool, gelijk waardig aan dut van den 5-jarigen cursus. Het besluit ts een geluk- wansch waard. Haarlems middel baar onderwijs heeft er eon flinken stap mee vooruit gedaan. Ging dus de zaak zelf er gladjes door, over de plaats was nog eenig verschil van gevoelen. De heeren Schreuders en Modoo wenschten de school liever op gemeentegrond bij de Leidschevaart te bouwen heel ach ter de Lourens Costorstraat. anders zou de overdekte zweminrichting geen plaats meer op de Ruahs kunnen vin den. Maai' de wethouder, die als de gemeente Haarlem een flinke schooi zet, dat ook wel weten wil, hield vast aan de Raaks en liet zich niet ont moedigen door de becijfering van den heer Modoo, dat de school daar veer tig duizend gulden moer zal kosten, dan aan de Leidschevaart. Bij een vroegere gelegenheid heb ik al betoogd, dat de rekenkunde het sterkste vak des heeren Modoo niet is, tot mijn leedwezen is dat opnieuw ge bleken. De waarde, die dit Raadslid aan den grond bij dc Raaks toekent, is do waarde bij vee-koop, maar zoo lang het terrein beschikbaar was, is maar één particulier er van komen koopen, het bestuur van den Protes tantenbond. Heel gewild is de grond dus niet. Maar nu de Raad kiezen moest tus- schen de school of de overdekte zwem inrichting midden in de stad, gaf hij toch aan de eerste het mooie plekje. De zweminrichting zal een nieuw ploatsjo moeten zoeken. Kan hm het huis in de Kruisstraat misschien dienen Daar is nog altijd geen bestemming voor. Dat was het tweede punt van be lang, het derde was nog een school- quaestie, zoowaar weor over de am bulante hoofden. Of beter gezegd maar over éen. Terwijl overal gewerkt wordt aan het moderne idee der on derwijzers „de hoofden evengoed voor de klasse als wij", verstoutten zich daar B. en \V., gerugsteund door den schoolopziener, om voor te stel len, dat het hoofd van de buitengewo-1 ne school voor zwakzinnigen, onthe- •en zou worden van zijn klasse en ambulant worden zou. Was het met, of de wijzer van den tijd vijf en twintig jaar werd achter uit gezet? Dr. Timmer weuschte, in zijn qualiteit van lid van de School commissie. dit niet zóo maar te laten gebeuren. Aangehouden moest de zaak, totdat ze principieel kon wor den uitgevochten bij een schooibouw over de Parklaan, die binnenkort aan de orde zal komen. Heel duidelijk was het verband niet. De school voor zwakzinnigen is eeu zeer bijzondere instelling, grootendeela op individueel onderwijs ingericht en volstrekt jiiet met een gewone school te vergelijken. Lang niet iedereen is geschikt om er onderwijs te geveu, zoodat vervanging bij ziekte zeer moeilijk is. „Wat denkt het hoofd er zelf van vroeg de heer- Van de Kamp. „Hij snakt er naar", antwoordde de heer I-oosjes. Namelijk naar ambulant worden. Dat deed de deur dicht. Het voor stel van B. on W. werd aangenomen. Het hoofd zal voortaan ambulant, maar altijd in de klassen wezen. Is dit misschien de oplossing van den strijd over het ambuiantisme Over een onbeduidend punt, het ver lof geven aan den directeur van de Arbeidsbeurs, werd zooveel tijd be steed, dat ik mij bezwaard voel, er nog meer tijd aan tc verdoen en de discussie stilzwijgend voorbij ga. Neen, dan waren de heoren Kleynen- berg en Schram economischer. Die probeerden, terwijl de verhuring van een huis op 't Heiligland aan de orde wus, onder de hand een aardig, klein beschouwinkje over den slechten toe stand van de locallteit van de Ar beidsbeurs die nu op de Nieuwe Gracht gevestigd Is, op touw te zetten, maar de burgemeester joeg hen tel- gens naar het Heiligland terug, zoo dat ze den strijd moesten opgeven, want tegen een presidialen hamer tornt het welsprekendste Raadslid nog op. De heer Schram evenwol, ook listig, kwam er toch bij de rondvraag weer op terug en raadde aan, de Arbeids beurs naar het Proveniershuis over te brengen, waar ruimte genoeg moet wezen. Hiermee is het belungrijkste wat. in den Raad voorviel, behandeld. Een aardige proefneming zal door B. W. dezen zomer genomen worden met een paar avond-orgelconcerten. Ik denk, dat die wel succes zullen heb ben. Niet alleen daar velen midden op don dag moeilijk het orgel kunnen gaan liooren, maar ook omdat Groote Kerk bij avondlicht nog mooier is dan overdag. Dc bedoeling zal wel wezeu, dat wanneer do proef slaagt, het aantal avondconcerten wordt uitgebreid, ik hoop dan ook, dat de belangstelling groot zal wezen, want het denkbeeld is goed en aantrekkelijk. 3. C. P. Buiteriianösch Overzicht In de Pruisische Kamer is gisteren nog meer over den modernismen-eed gesproken, waardoor nogmaals de verhouding tussclion PRUISEN EN 'T VATICAAN op den voorgrond trad. De Centrum-afgevaardigde Porsch achtte de verklaring van den minis- ler-president dat het onderwijs in de geschiedenis en Duitsche taal niet meer zal worden opgedragen aan leeraren, die den modernisten-eed hebben afgelegd bevreemdend. Daardoor is z. i. een twistappel on der liet volk geworpen en een versto ring van den confessioneelen vrede uitgelokt. (Luide bijval uit het Cen trum). De minister van ©eredienst, Trott von Solz. zei daarop ..Dat wij grootere terughouding be trachten Lij Je un nsteliing van Roomsche geestelijken in staats dienst, geschiedt uit zorg voor het behoud van den vrede onder de ver schillende gezindten (Geroep zeer juist.). De ervaring uit den laatsten tijd leert, dat de mogelijkheid van conflicten bestaat, als Roomsche gees telijken tevens 111 staatsdienst zijn. „Wij zullen die terughouding in acht blijven nemen, tot wij zekerheid hebben, dat ook de Kerk het tus- schenliggende grensgebied in het vervolg zal betreden met de voorzich tigheid en de terughouding, die on misbaar zijn voor het behoud van den rede en de vermiiding van conflic ten." (Toejuichingen). Verschillende sprekers voerden nog liet woord. Friedberg (nationaal-liberaal) ver klaarde o. a, dat het probleem van scheiding tusschen kerk en staat door den modernisten-eed op den voor grond wordt geschoven. liet slot der discussie was, dat de begrooting voor ooredie nsl werd aan genomen. 't Zal nu van de houding der regeering afhangen hoe de quaes- over den modernisten-eed verder verloopt. Treedt de regeering zoo op, dat de Roomsch-Katholieken daarmee geen genoegen kunnen nemen, dan zal de Centrum-partij zich wel in de Kamer beklagen. Voorloopig is de zaak evenwel van de baan. 't Wordt er dus dc toestand wel EEN OORLOG TUSSCHEN RUS LAND EN TURKIJE Gelukkig mogen we er nog een vraagteeken achter zetten I Van oor log is dan ook nog geen sprake, al leen een w&iuschuwing. Deze wordt gedaan door admiraal Skrydlof en is aan het Russische volk gericht. Hij voorspelt namelijk een epoedigen oor log met Turkije en een daarop vol gende revolutie, die oneindig ernsti ger gevolgen zal hebben dan de veld tocht in Mandsjoerije. met al den aankleve van dien. Dat wil dus nogal wat zeggen 1 Admiraal Skrydlof is bovendien niet de eerste de beste. Hij heeft twee maal bet bevel over de Zwarte-Zee- vlooi gevoerd. Indertijd had hij ook allerlei treurigs voorspeld van Rus- land's optreden in het Verre Oosten. Die voorspellingen zijn maar al te zeer uitgekomen, vandaar, dat deze waarschuwing in Rusland zulk een diepen indruk maakt. Het Russisohe volk is nu eenmaal bijgeloovig en bovendien heeft Rus land In de laatste jaren eeu avontuur lijke Balkan-politiek gevoerd. Wie weet. waartoe die nog kan leiden. Er komt belangrijk nieuws uit het Verre Westen Uit Wasliington en New-York wordt bericht, dat de Ame- rikaansche regoering besloten heeft. 20.000 man troepen naar Texas te zenden en een smaldeel van vier oorlogsschepen, waarop 1500 mari niers. naar Galveston. Niemand geloofde er aan de ambte lijke verklaring, dnt die aanzienlijke strijdmacht alleen bestemd is voor winteroefeniiigen in Texas. Daaren tegen vindt de verklaring ingang, dat de regeering der Unie zorgwekkende berichten uit Mexico lieeft ontvangen, naai- luid waarvan president Diaz stervende is en de opstand in het Noorden bedenkelijk toeneemt. De dood van Diaz, zoo heet liet verder, zou een bloedigen burgerkrijg en anarchie na zich slepen. Daaronder zouden ook de vreemdelingen lijden, vooral Amerikanen, die 111 Mexico gehaat zijn. Zij zijn daar talrijk, en hebben er enorme geldelijke belan gen. Ook Engelschen en Duïtschers hebben die. De Engelsche gezant in Mexico heeft reeds de aandacht der Ameri- kaansche regeering er op gevestigd, dat do opstandelingen in Mexico be zittingen van Engelsche onderdanen hadden vernield. Hij vroeg, welke maatregelen de Amerikaausche re- gecring dacht te nemen ter bescher ming van lijf en goed van vreemde lingen in Mexico. Mocht zij daarin niet afdoende voorzien, dan zou de Engelsche regeeriug genoopt zijn zelf te handelen. Hierin zoekt men de vorklaring van do plotselinge bedrijvigheid der Ame rikanen in Texas. Verzekerd wordt, dat Amerikaausche officieren van oordeel zijn, dat de Amerikaausche troepen Mexico moeten binnenrukken en de hoofdstad bezetten. Dan eerst zou de orde verzekerd zijn. Maar 20.000 man achtten zij daartoe onvol doende. Steeds worden nog nieuwe ver ster - kiugen gezonden. Generaal Grant, de commandant van do Oostelijke af- deeling te New-York heeft bevel uit Washington ontvangen, om alle be schikbare manschappen van de for- aan de haven gereed te houden, per stoomschip Jamestown naar Fort Mourse in Virginia to vertrek ken. Alles te zamen gaan 1300 man aan boord. Dit is dc grootste troepen macht, die sedert den oorlog met Spanje. New-York verlaten heeft. Aan de troepen zijn scherpe patro nen uitgereikt, in plaats van losse, zooals voor manoeuvres gebruikelijk is. Zes-en-dertig coiniiaguieen kust- artillerie zijn van de Atlantische kusl weggehaald en naar Galveston gedi rigeerd, waar zij tijdelijk ais infan terie dienst zullen doen. Een afdee- ling pontonniers is van fort Leaven worth naar Kunsan gozonden. Een eerste afdeeliug mariniers is van de weri te Brooklyn naar Phila delphia en dan ven Ier naar Guanta- namo op Cuba gezonden, ook naar het heet, voor manoeuvres. De gehee- le uit 2000 man bestaande macht ma rinetroepen van het Oostelijk gedeelte van het land zal met spoed naar de zelfde bestemming vertrekken. De Vereenigde Staten krijgen er dus een heel leger DE MEXICANEN ONTKENNEN DEN ERNST VAN DEN TOESTAND, getuige hetgeen de Mexicaansche ge zant te Londen aan eenige journalis ten gezegd heeft. De gezant verklaart niet te begrijpen, waarom de Veree nigde Staten tusschenbeido moeten komen. Er dreigt immers geen om wenteling in Mexico, het gelieele land. is zoo rustig mogelijk, behalve In het Noorden, waar de guerilla, die van de Vereenigde Staten uit wordt geor ganiseerd en bestuurd, voortduurt. De gezant verklaarde het samen trekken van de troepen der Vereenig de Staten niet anders te kunnen be schouwen, dan als een poging der Vereenigde Staten, om voortaan te beletten, dat benden opstandelingen van Amerikaansch op Mexicaansch gebied overgaan. Dit nu kon de ge zant niet anders dan toejuichen. Hij ontkende, dat het loven en de eigen dommen van de vreemdelingen Jn Mexico in gevaar zouden zijn. ONRUST OP HAÏTI. Te Washington loopt het gerucht, dat de Aruerikaansche regeering voornemens is 700 matrozen op Haïti aan wal te zetten, ter bescherming van de buitenland sche belangen. Stadsnieuws FEUILLETON Waarom hij mei meer u-ouwoe. Ziet u pa, besloot zij, als u geen geld hüdl oin er eene huis houdster op na te houden, dan zou er niet naar gevraagd worden of ik het wel kon. Moet ik er nu verdriet van hebben, dat u wèl geld hebt Mevrouw de huishoudster werd af gedankt, en Jeanne aanvaardde met veel deftigheid haar post. Zij kweet zich daarvan met meer handigheid, dan iemand ooit had durven ver wachten. Den volgenden winter ver scheen zij aan baars vaders arm 111 de wereld, doch ho.ro huishoudelijke zorgen leden duur volstrekt niet on der. Papa was trotsch op zijn doch ter, en vond in haar lieflijke ver schijning eene belooning voor zijne vaderlijke trouw. Doch nauwelijks was een jaar aldus voorbijgegaan, of er daagde iets an ders aan den horizon op. Papa en Jeanne „behoorden bij elkander", *iad haar bakvisch-inzicht beweerd. Papa moest, als iets wat van zelf EP rak. beloven dat hij niet zou trou wen maar Jeanne had natuurlijk I biet hetzelfde beloofd. Het zou ook te flwaas geweest zijn. Jeanne dus ver- oofdc zich. Naar haars vaders genoe- ken. zeer zeker. Wel, het zou toch log een poosje duren eer zij het huis lit ging, cn tegen dien tijd zou Ma- rietje in staat zijn haren post over te nemen. Het werd een treurige tijd voor pa pa, hoe goed hij zich er onder hield. Soms dacht hij ei- aan. nu ook zijn eigen weg te gaan maar ter wille van Marie, die ouder de gegeven om standigheden nog een jaar naar een kostschool werd gezonden, iiet hij alles op den ouden voet blijven. Jeanne huwde en ging heen en wel naar Indië. Marie kwam thuis. Drie jaar later deed Moric hetzelfde, met dit verschil, dat zij zich in de stad vestigde. Ook de zoons vlogen uit en zochten hun plaats 111 de wereld. Papa beleefde van allen veel ge noegen zij waren allen hartelijk en lief voor hem, maar.... hij was voort aan alleen. Zou thans, nadat hij zich zoo trouw, ten einde toe, met de grootste onbaatzuchtigheid van zijne opvoe dingstaak hnd gekweten, ook voor hem niet de tijd zijn aangebroken 0111 nog eens voor een vernieuwd huise lijk leven te zorgen, en den ouden dag tegep eenzaamheid te behoeden Meer en meer gaf hij toe aan dat denkbeeld. Meer en meer rijpte er een plan in zijn hart en hoofd. Hij vist een dame, juist geschikt voor ;ijn leeftijd, die, ondor heel wat zor- gens, zwervens en ontberens, tact en buigzaamheid genoeg verkregen had om zich naar de eigenaardigheden van den bejaarden man te voegen, als hij haar een eigen haard en een waardig middenpunt van toewijding aanbood. Zijn kinderen konden, meende hij, daar niets tegen hebben. Waarschijnlijk zouden zij wel van haar houden on zou alles in do beste harmonie gaan en indien een van allen eens met van haar hield, wel, dan hadden zij eigenlijk heel weinig met eikaar le maken. De geldzaken waren allo ulgedaan. Moeders erf deel was uitgekeerd. De man was vol komen vrij 0111 te doen wal hij wilde. Terwijl hij met dit plan omging en op het punt was er zijn maatregelen voor te gaan nemen, woonde hij een diner bij ten huize van zijn jongsten schoonzoon. Aangenaam, spraak zaam, goed gehumeurd als papa was, zag men hem gaarne bij alle feestjes. Verbeeld je, zeide in den loop van den middag een der gasten, dat is een mooi koopje voor Jan A. 1 Wat dan Wel, zijn schoonvader gaat nog weer eens trouwen. Wat, die oude N. Om u te dienen. Met wie Met de weduwe Van O. I Een gansche toonladder van uit roepen weergalmde langs u« Uifel. OcJi, hoe gek I riep Marie in haar johge-vrouwtjes-wijsheid, zul ke oude menschen nog weer eens trouwen 1 Een man die al groote kin deren heeft Hei gekst is, merkte iemand op. dat al de kinderen nu zooveel minder te goed hebben. Jan A. dacht een goudvinkje te hebben aan dat bleeke Mientje, maar nu komt hij er nog kaal af. Algemeen medelijden met Jan A. en zijn zwagers en schoonzusters. De heer X. werd nog bleeker dan het bedoelde bleeke Mientje. Het was ten naastenbij ©en geval als het zijne. Zou er nu iemand wezen, die de UIT MAROKKO. Hoewel berichten over den toestand in Marokko vrij vaag zijn, blijkt er toch duidelijk uit, dat de opstand een groeten omvang heeft genomen, zoodat de Sultan Moelay Hafid in een uiterst hachelijke positie ver keert. Zelfs meldt ©311 telegram, dat een leger van den Sultan, ter sterkte van 25l)G man, door ue Doni-Snassen in de pon zou zijn gehakt. Foz is vrijwel afgesloten van de buitenwereld. De geruchten, dat de Duiische en Engelsche post,koeriers tusschen Tanger en do hoofdstad aan gehouden en vau alles beroofd zijn, worden bevestigd. Drie Fransche loo- pers, uit Fez vertrokken, hebben het zelfde lot ondergaan. Te Parijs is uit SpaanscJie bron het bericht ontvangen, dat de Fran- scho majoor Mangw, bevelhebber van de Fransche militaire missie in Marokko, vermoord ie door den zoon van den Ma.rokkaanschen minister van oorlog, en wel, naar het heet. omdat Mangin van den Tsultan de be lofte had weten le verkrijgen, dat het garnizoen van Fez op Europee- sche wijze ingericht zou worden. Officieele bevestiging van dit be richt ontbreekt echter nog. Daar de wekelijkschc markt niet heeft plaats gehad, begint in de hoofdstad reeds gebrek aan levens middelen te komen. GEEN OPSTAND IN PORTUGAL. Uit Lissabon wordt geseind, dat 't bericht, dat opstanden zijn uitgebro ken te Arcos en Valdeoos, onjuist is, CHINA EN JAPAN. Men blijft zich volgens een bericht nit Peking in China ernstig ongerust maken over de houding vau Japan. Van belanghebbende Japansche zij de werd reeds bij de regeering te Tokio aangedrongen om het toezicht op de bestrijding der pest in Zuid- Mantsjoerije over te nemen. Dit, in verband met de versterking dor Ja- pansche bezettingstroepen van Man- 'joerije met eene divisie en met de activueit, die Rusland op militair gebied in Noord-iVlantsjoerije en Mongolië aan den doe legt. heeft de gemoederen in heel China veront rust. Von 13 van de 18 provinciale raden werd te Peking bericht ontvangen, dat zij zich verzetten tegen eventueel toegeven van de zijde der Chineesche regeering aan aandrang uit den vreemde. Door den provincialen raad van Yoeuin werd aan de andere raden het denkbeeld in overweging geven van de oprichting van oen vrijwilligers leger, waardoor liet dreigend gevaar voor China zou kunnen worden af gewend. HONGERSNOOD IN CIIINA. In de provincie Kiangsoe en An Hoei woedt een hevige hongersnood. Drie niiilioen menschen loupen ge vaar van gebrek om te komen, wan neer niet ten spoedigste krachtige hulp wordt verleend. Geheclo zwermen uitgehongerden zijn naar Nanking gestroomd, van waar zij evenwel door dc autoriteiten verdreven worden. In hun radeloosheid weipen zij zich voor de treinen van don Sjang- hai-Nanking-spoorwog en smeeken hen liever te overrijden, dan hen te rug te zenden naar hun woonplaats, waar hen niets anders wacht dan de hongerdood. Vrccselijk 1 A 1 g. Ned. Verbond. Dezer dagen spreekt voor de Haar. lernschc Jongeiieden-afdeeling van 1 Alg. Ned. Verbond de lieer J. A. Ver> kuyl, leeraar aan de cadettenschool te Alkmaar, over „De Vlaanische be. weging." Mislukte levens. Dezer dagen zal hier ter stede door Het Modern Ensemble nog eens een voorstelling gegeven worden van „Mislukte levens", het drama vau den jeugdigen schrijver Johan Schmidt, dat indertijd reeds met sue-;' ces is opgevoerd. C. A. Sprenger. Naar de Ned. Sport verneemt, heeft de heer C. A. Sprenger, penuingm.- administrateur van den A. N. W. B., voor zijn functie bedankt. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 4 timmerlieden, machinale houtbewerker, wa genmaker, 2 meubelmakers, 1 mo delmaker, fi metselaars, 7 opper* lieden, 1 stucadoor, 2 witters, 4 machinebankwerkers, 1 monteur, 7 grofbankwerkers, 1 metaaldraaier, 2 vuurwerkers, 1 ketelmaker, 8 burgersmeden, 4 machinisten, 6 sto kers, 2 electriciens, 1 instrument maker, 2 koperbankwerkers, 1 ko perslager, 6 loodgieters, 2 schoen makers, 1 zadelmakers, 1 kleerma 10 schilders, 1 behanger, 1 stoffeerder, 7 bloemisten, 2 tuin lieden, 14 grondwerkers, 2 bakkers, l banketbakker, 1 slager, 2 krui deniersbedienden, 1 kellner, 13 ma. gazijnknechts, 16 loopknechts, 2 huls knechts, 1 sigarenmaker, 8 kantoor bedienden, 1 boekdrukker 1 letter zetter, lithograaf, l binder, 19 losse werklieden 1 dienstboden, 23 werksters, 9 naaisters, 3 kook sters, 2 huishoudsters, 10 vrou welijke kantoorbedienden, adspl- rant bouwk. opz., steenbouwers- voegers. Rubriek voor Vragen Geabonnaerdeii hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits rcor beantwoording vatbaar. in te eenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegoreu eu zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Waar zijn hier ter stede de scholen voor M. U. L. O. ceves- tigd? Hoeveel bedraagt het school geld? Hoeveel kosten de boeken? ANTWOORD: School no. 1 (hoofd de heer E. L. Brouwer) is gevestigd aan de Jacobsstraal. Het schoolgeld bedraagt in 't algemeen voor de eer ste C klassen f 50 per leerling en in de klassen 79 f GO. Zoo twee leer lingen uit hetzelfde gezin de eerste zes klassen of een der klassen van andere L. S. in de gemeente bezoe ken, bedraagt het schoolgeld f 45. Voor 3 of meer leerlingen uit hetzelf de gezin in een dier klassen be draagt het schoolgeld f 40 per leer ling. School no. 2 (hoofd de heer F. IV Popina) staat aan de Tuchthuis- straat. Het schoolgeld bedraagt f 25 per leerling en per jaar, welk bedrag naar gelang twee, drie of meer kin deren uit hetzelfde gezin L. S. in de gemeente bezoeken tot f 22.50 en f 20 kan verminderd worden. Voor minder-vermogenden zijn de ze bedragen resp. f 15, f 12.50, of 10. Indien ook deze betalingen te bezwa rend zijn kunnen zij tot de helft te ruggebracht worden. Leerlingen, wier ouders of verzorgers door ver anderde omstandigheden niet langer bij machte zijn om eenig schoolgeld zaak van zijn lotgenoot opnam, diens goed recht niet alleen deed uitko men, maar ook do verfoeilijk baat zuchtige opvatting veroordeelde, die aan dit gansche gesprek ten grond slag lag Och neen, allen schenen iiet eens te zijn. Als iemands doods bericht vernomen wordt, vindt hij doorgaans nog wel lofredenaars of ten minste verdedigers maar als het nieuws vernomen wordt, dat hij gaat trouwen, is men in den regel meer geneigd hem uit te lachen. Niemand althans verzette zich hier tegen den stroom. De heerX slaagde er in, zijn aan doening in zichzelven op te sluiten. Papa was stil vandaag, zeide Marie tot haar man, toen de gasten vertrokken waren. Zou hem wat man koeren I Ik heb niets aan hem kunnen merken. Misschien op de beurs Iets gehad. Het kwam werkelijk in geen van beiden op. te begrijpen wat het was, dat papa deerde. Goon haar op Ma rie's hoofd had, onder bovenstaand gesprek, aan haar vader gedacht. Daarom was er ook in het minst geen voorbedachte onhartelijkheid ge weest in haar uitroep, die hem zoo diep wondde. Dat papa over een hu welijk droomde och. als zij dat had geweten, eu zij had zich in het denkbeeld ingewerkt, misschien dat zij. zelve gelukkig gehuwd, het hem dan van harte gegund en zijne keus geroemd zou hebben Maar zij wist er niets van en het harde woord was gesproken en het was oorzaak, dat hij zijn wenschen, zijn vooruitzichten voorgoed Introk. Hij wilde niet dat er ooit zoo over hem gesproken zou worden. Hij wil de de edelmoedigheid van zijne kin deren niet op de proef stellen. Was het dwaas, was het overdre ven, was het al te prikkelbaar, tenge volge vau zulk eeu toevallig praatje zijn voornemen op te geven Mis schien zouden zijne kinderen de eer sten zijn geweest om dat toe te stem men. Maar indien zulk een opvatting, ten bate van het jongere geslacht, in de lucht hangt, en een vader zeer weinig zelfzuchtig van aard is.... Hoe liet zij, de heer X. bleef alleen. Zijn leven werd hoe langer hoe eenzamer. Marie en haar man gin gen elders wonen. Slechts één zijner zoons was nu nog in de stad, drukke zaken en een groot gezin veroorloof den dezen slechts zelden, naar vader om te kijken. Ilij heeft een man en een vrouw in huis genomen, en af en toe komen er reeds kleinkinderen logeeren maar ondanks de beste verstandhouding met allen, en a! zijn maatschappelijke cn geestelijke hulpbronnen, voelt hij zich dikwijls erg verlaten. Zoo vaak er een oud vriend, een tijdgenoot, door den dood wordt weggerukt, komt hij in eene weemoedige stemming. Thans is hij sinds verscheidene dagen ziek en bedlegerig. Een verzuimde verkoudheid, zei de dokter tot de huisbewaarster, toen deze hem uitliet, en naar haars meesters toestand vroeg. Je moet maar goed voor mijnheer zorgen. Och. mehecr, dat doe ik waar achtig wel ik draag meheer wel al les na en ik help hem alle dagen alles wel onthouën van zich te ontzien en zoo. Maai- wat zal ik uwe zeggen Al is een dienstbooi nog zoo zorgzaam, dan kan ze dat niet doen zooals een vrouw het doet. Het is zonde eu jam- uier, dat. de goeje man geen vrouw het. Als ik en mijn man zoo 's avonds met mekander in de keuken zitten, en meheer heel alleenig boven, dan zeit mijn man dikwijls 't is toch een eenzelvig leven zoo zonder aan spraak. Neen, zeit ie dan. bij een man hoort een vrouw. Zoo zeit mijn man, ziet uwe, eu daarom het-ie mij ook gevraagd net een jaar nadat zijn eerste vrouw dood was. en we hebben het altijd best samen gehad. Maar zoo eenig as meheer leeftHet is zonde dnt ik het zeg en voor ons mag ik lijen, dat de man er boven op komt, maar voor hem zelf zou je haast zeggen als hfj nog erger mot gaan sukkelen, dan was het te wen schen, dat onze lieve Heer hem haalde Met een „Nu, doe mnar voor hem wat je kan goeden nacht I" brak de dokter haar bespiegeling af. Doch op straat gekomen, mompelde hij, die beweerd had. geen artistieke natuur te bezitten Hasi thou given all to thy two daughters, and art thou come id this? En een oogenblik later Is there any cause in nature, that makes hearts so hard again si old people (,,De Noordbr.").

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5