Asthma. Een gegarandeerd Middel tegen Neemt U G. OTTO. om vervolgens naar Amsterdam te worden vervoerd. Het zijn er soms wel eens zestien, twintig in de week, die daar hun zieke leven eindigen... De houder van deze slachtplaats hij woont daar al jaren oefent in den rezel niet zelf het slagersvak uit, al noemt men hem dan ook den ..krengenslachter". Gewoonlijk geeft hij alleen gelegenheid tot slachten aan andere ..krengenslachters", zoo genaamde „knorsen", lieden uit Am sterdam afkomstig. Voor één gulden vijftig per dier krijgen zij gelegen heid er de rielce, meest tuberculeuze koelen, die zij opgekocht hebben over het gehoele land, bij de boeren en op markten, te slachten. Eenzelfde ta rief wordt in rekening gebracht voor het „ophangen" van reeds geslachte koeien, die bijvoorbeeld uit Abcoude of Weespercarspel waar eveneens „knorsen" moeten wonen komen en dan later nit Diemen worden af gehaald. Aan den burgemeester van Diemen, Jhr. E. W. E. Bleker, hebben we ge vraagd, hoe het kwam, dat men in Diemen door eenvoudig© toepassing der politieverordening geen paal en perk stelde aan dit euvel. En het ant- woord luidde: Men heeft er in Die men geen belang bij, want mett eet er het vloesch van den krengenslager niet! Toepassing der verordening zou de aanstelling van een keurmeester noodig maken, want de veldwachter meent, als leek, niet te kunnen con stat e-eren of vloesch „blijkbaar bedor ven" is. Maar men wil geen kosten maken voor een keurmeester, omdat men er geen belang bij heeft Boven dien. er zou een plaats moeten aange wezen worden art. 68 der politie verordening van Diemen waar het vleesch moest worden onschadelijk gemaakt en vernietigd. Daarvoor zou Diemen een stuk grond moeten koo- pen, want grond bezit deze gemeente niet! Toen ergens in het dorp een brandspuitenhuisje moest worden ge plaatst. moest de gemeente een stuk- Je grond aan de eigenares vragen! Ma&r burgemeester Bicker wist ran dvoor Amsterdam. Hij veronder stelde dat de hoofdstad wel keurmees ters had, die tevens onbezoldigd rijksveldwachter zijn. Wanneer deze keurmeesters nu eens naar Diemen togen, naar den „krengenslager" en er overtreding constateerden van art. 66 der politieverordening? Maar dan tou Amsterdam ook een terrein moe ten beschikbaar stellen voor het on schadelijk maken en het begraven van het vleesch en voor het transport van het vleesch uit Diemen naar dat terrein moeten zorgen Zoo zou, meende burgemeester Bic ker, de toestand wel te verbeteren zijn. Echter, afdoende verbetering ver wachtte de burgemeester alleen van eon Rijkswet. Ook 't Hbld. dringt met kracht op een goede Rijkswet aan. NIET ERG DUIDELIJK! Artikel 15 van de Bakkerswet luidt: „Onverminderd het bepaalde ten aanzien van de dagen, bedoeld in het tweede lid van artikel 12, mag op vijftien andere dagen in een kalender jaar. voor aile voor sommige der in een broodbakkerij werkzame bakkers gezellen, worden afgeweken van het be naaide in het eerste lid van artikel 12 of 14 omtrent de rusttijden bepaal de in de tweede zinsnede van het tweede lid van art. 13. In het eerste geval mag de afwijking slechts ge schieden op den voet van het tweede lid van artikel 12, en in het tweede gev al slechts op den voet van het der de lid van artikel 13. Eene afwijking, ais bedoeld in het vorige lid, is slechts geoorloofd, waarneer aan het bepaalde in artikel 18 is voldaan." Met alle bescheidenheid stelt „De Nederlander" op dit artikel een amen dement voor van den volgenden in houd „Aan eiken bakkerspatroon wordt door onzen Minister, voor Rijksreke ning. een rechtsgeleerd raadsman toegevoegd, ten einde hem bij de op volging van de bepalingen dezer wet voor te lichten." S. D. A. P. In Het Volk is opgenomen het eer ste gedeelte van den beschrijvings brief voor het 17de congres van de S. D. j\. P., op 16, 17 cn 18 April tc houden te Utrecht. Er komen onder veel meer de volgende voorstellen op voor: Afd. Laren-Blaricum: Het congres besluite tot het benoemen van een hoofdredacteur van het partij-or gaan Het Volk: Afd. Gouda: Het Volk worde uitge geven in de vereenvoudigde spelling, zooals deze door de Vereeniging ter vereenvoudiging der spelling is aan genomen. Partijbestuur: Alle afdeelingen rich ten, in plaatsen waar daartoe de noo dig© deelneming is te vinden, een jongelieden-organisatie op. Afd. Rotterdam I: Het congres dra- ge het partijbestuur op de mogelijk heid te onderzoeken van het oprich ten eener partijschool. Partijbestuur. De S. D. A. P., handhavende haar standpunt in za ke regeling van het lager onderwijs, neergelegd in de Groninger motie; in overeenstemming met dat stand punt nog eens uitsprekend, dat zij voorstaat openbaar neutraal onder wijs, waaronder te verstaan is onder wijs vrij van alle godsdienstige of politieke propaganda; doch tevens het recht erkennende van die ouders, die hun kinderen bijzonder onderwijs wenschen te doen geven, en bereid mede te werken tot subsidieering van b^zonder onderwijs in den zin als in do Groninger motie bedoeld; gezien ae wanting van net tegen woordige subsidiestelsel, hetwelk voor gevolg geeft: a. een zoo schrikbarende verbrok keling van de lagere Bchool door en tusschen de kerkgenootschappen en standen, dat de belangen van het on derwijs belangrijk moeten worden geschaad; b. dat subsidies worden uitgekeerd, hooger naarmate de ouders meer ge goed zijn en voor kleine scholen moer dan voor groote, zoodat het tegen woordig subsidiestelsel in het alge meen het klassekarakter van het on derwijs verscherpt en de standen scholen bevordert; overwegende, dat het aangekondig de wetsontwerp in zake verhooging der subsidie voor te stichten school gebouwen, dit kwaad zeer zal ver sterken; besluit een nader onderzoek in te stellen naar de werking van het be staande subsidiestelsel en naar de vraag in hoover de genoemde gebre ken zijn weg te nemen met behoud van bovengenoemd standpunt en dit onderwerp op het volgehd Congres op nieuw aan de orde te brengen. PADVINDERSBEWEGING. In een Woensdagavond te Alkmaar gehouden bijeenkomst van belangstel lenden in de Padvinders-organisatie, is besloten eene dergelijke organisa tie op te richten. UIT DE KLEEDINGINDUSTRIE. In verband met de actie dor werk lieden in het confectie-bedrijf, welke o. a. in het conflict bij de firma Gold berg te Amsterdam, tot uiting kwam, hebben de patroons in dit bedrijf zich georganiseerd in een „Bond van ver- eenigde patroons in de kleedingindus- trie". (TeL) EEN ZEESCHILDPAD. Men meldt uit Petten Aan het strand is levenloos aange spoeld een schildpad, lang 1.30 M., breed 0.80 M. Het beest is 100 kilo zwaar. TWEE SLIMME DRINKEBROERS. Men meldt uit Arnhem aan de „Te legraaf' Twee bekende dronkaards, die al meermalen kennis met «ie politie al hier maakten, gevoelden zich Don derdag weer niet sterk ter been. Ze strompelden samen naar het centraal politiebureau en \erzochten, om al daar hun roes uit te mogen slapen, waartoe hun gelegenheid werd gege ven. Na ontnuchtering bedankten ze den inspecteur van politie hartelijk, en konden gaan, zonder dat proces verbaal werd opgemaakt. Immers zij waren niet op den openbaren weg in beschonken toestand aangetroffen. ANTI-REV. PARTIJDAG. Te Groningen werd gister de 7e an- ti-revol, partijdag gehouden. De coalitie. Do voorzitter, de hoor J. C. Wirtz, districtsschoolopziener te Winschoten opende de vergadering met een woord van herinnering aan de onlangs in Den Haag gehouden vergadering, waarin drieeerlei leering viel te put ten. lo. Zijn de anti-revolutionnaiiren herijflurd aan art. 21 van hun pro gram: „dat de partij om de beginse len ingang te doen vinden, de zelf standigheid handhaaft en bij eerste stemming gemeenlijk met een eigen candidatuur aan de staatkundige ver kiezingen deelneemt en bij herstem ming zich voorbehoudt te handelen naar omstan dofheden. Zoo zachtjes aan zijn er velen, die meenen dat de coalitie met Christe- lijk-Historischen en Roomsch-Katho lieken tot aan het einde dor dagen moet blijven bestaan. Men herinnert spr. echter aan de woorden van dr. Kuyper ln 1871 geschreven, „dat sa menwerken beurtelings, naar het ge valt, met conservatieven liberalen, roomschen of radicalen door ons niet wordt geschuwd, maar eer wordt ge- wenscht." Een andere coalitie is dus zeer wel denkbaar e"n spr. wilde er dan ook op wijzen dat de anti-rev. partij in den goeden zin van het woord demo cratisch is en dat zij naar zijne mee ning haar zelfstandigheid verliest als ze ophoudt in democratische rich ting te sturen. 2o. heeft die samenkomst den ahti- revolutionnairen geleerd dat op dit oogenblik nog geen andere coalitie mogelijk is dan de thans bestaande. Spr. wee® er op, dat in den voortge- zetten schoolstrijd de anti-revol. de vrijzinnige partijen tegenover zich vinden, en hij was van meening dat, willen de anti-revoL de vrucht van hun tweeden „tachtigjangen vrij heidskring" niet verloren zien gaaö, zij de coalitie moeten handhaven. So. dat de firma dientengevolge nog niet op denzelfden voet moet wor den voortgezet, m.a.w. dat een an dere wijze van samenwerking moet gezocht worden. Men kan de coalitie ook na de stembus sluiten. Van den regel dat de partij bij eerste stem ming gemeenlijk met eigen candida te» komt, is zoo vaak afgeweken, dat de uitzondering regel is geworden. Hierin schuilt een dubbel gevaai. Een deel der kiezers van cle verhou den partijen vult telkens weer met den grootst mogelijken tegenzin zijn stembiljet ln met den naam van een niet-partij genoot, 't Is voor een vol bloed anti-revolutionnair een zware taak om b.v mr. Idslnga te stemmen als hij pas diens philippica tegen Talma's wetsvoorstel gelezen heeft. En nu ligt het toch voor de hand, dat dergelijke kiezers onder alle partijen heel gemakkelijk meegaan met af wijkende candidature». Ja zelfs dupe worden van sociëtelts-grappen. Het zijn juist de meest beginselvasten voor wie de gatig naar de stembus op deze wijze een zeer zware gang wordt. Maar er rijn ook andere kiezers, die minder vast in hun schoenen staan. Brengt die eens aan 't ver stand, zeide spr., dat ze b.v. In 1913 niet rneer op den thr.-Hist. of Roomsch-Katholiek moeten stemmen, al is deze dan ook weer candldaat Ze zullen eenvoudig zeggen: in 1901, 1905 en 1909 moest ik dat doen, waar om in 1913 dan niet? Al waakt men in de Kamer er nog zoo tegen, in het land moet de coalitie, op deze wijze voortgezet, wel leiden tot fusio: en dat wil niemand. Nu weet spr. heel goed dat eeta zelfstandig optreden bij de stembus aan de rechterzijde eenige zetels zal kosten. Vindt men dien prijs te hoog dan ziet spr. geen anderen uitweg dan met alle kracht op evenredige vertegenwoordiging aan te sturen. De bezwaren acht spr. wel te overwin nen. Spr. hoopte dat deze bijeenkomst niet minder leerrijk dan de Haagsche mag zijn, maar wel meer eendrach tig dan deze. Daarna werd het woord gevoerd door den heer Scheurer, lid van de Tweede-Kamer voor Sneek. Sociale wetgeving. De heer Wielinga, schoolopziener te Assen, hield eon rede over „De ahti-revol. partij en de sociale wet geving", met de volgende stellingen: le. Veranderde productieverhou dingen en het economisch liberalis me, dat geboren werd uit het natura lisme der 18de eeuw, hebben vele mis standen in het maatschappelijk le ven veroorzaakt; 2e. het sociale vraagstuk, hieruit ontstaan, betreft wel niet alleen de arbeiderswereld, daar de economi sche wanverhoudingen ook andere standen beroeren, maar doelt toch allereerst op zulk een regeling van het bedrijf, dat aan de uitbreiding van het pauperisme een grens ge steld worde, doordat de economisch zwakken beschermd, onrechtvaardige arbeidsverhoudingen geweerd en een billijke verdeeling van het arbeids risico verkregen wordt; 3e De anti-revol. partij heeft steeds blijkens haar verleden, oog gehad voor den noodstand in ons maat schappelijk leven en vraagt krach tens haar beginsel de medewerking der Overheid tot wegneming er van. Deze zoeke haar richtsnoer voor haar optreden in dezen ln de beginselen voor het sociale leven, neergelegd in de Heilige Schrift; 4o. de beginselen etschen, dat de overheid zich houde binnen de gren zen harer rechten, die mede bepaald worden door de persoonlijke vrijheid harer onderdanen; zij moedige zoo veel mogelijk het particulier initia tief aan, trede allereerst bescher mend op en slechts dan regelend, als het blijkt, dat de eigen krachten der maatschappij volstrekt onvoldoende zijn; 5e. zonder in détails de wetsvoor stellen van den tegenwoordige» mi nister van landbouw, nijverheid en handel goed te keuren, hebben we hoog te waardeeroe'n diens streven om door deze voorstellen de bedrijfs- toestanden te verbeteren en den ar beidersstand meerdere bestaansze kerheid te geven, al zal het door hem ingediende wetsontwerp op de Ziekte verzekering meerdere ruimte moeten laten aan het particulier initiatief om te kunnen voldoen aan den hier- voren gestelden eisch; 6e. de" coalitie zal mede haar goed recht van bestaan bewijzen, wanneer in deze periode, met behoud van zelf standigheid van het Kabinet en van elk der coalitie-partijen en zonder dat te kort gedaan wordt aan de rech ten der oppositie, door samenwer king van het Kabinet en de meerder heid belangrijke sociale wetten tot stand komen. Leger en Vloot NEDERLAND EN EEN EUROPEE- SCHE OORLOG. Donderdag 16 Maart houdt de Ma rine-vereeniging in de Marine-club te Den Helder een vergadering, waar de kolonel van den generalen staf H. L. van Oordt een lezing zal houden over „Beschouwingen omtrent den mili- tair-geographischen toestand van Bel- gié en Nederland tijdens een West- Europeeschen oorlog. Kolonel Van Oordt's conclusies lui den „lo. De kans van een rechtstreek- sche, gepremediteerde schending der Nederlandsche neutraliteit, tijdens een eventueelen West-Europeeschen oorlog, is gering. Veel grooter is de kans van eene schending der Belgi sche neutraliteit. „2o. Tengevolge van de omstandig heid, dat België zijne groote ver schanste legerplaats en centraal-re- duit in de onmiddellijke nabijheid van onze grenzen heeft ingericht, be staat er veel kans, dat Nederland, door de schending van de Belgische neutraliteit, in den krijg wordt be trokken. „3o. Hoewel de volledige souverei- niteit van Nederland op de Wester- schelde boven iederen twijfel verhe ven is, zullen toch, ten aanzien van de quaestie der zoogenaamde „oor logsvaart" op die rivier, niet de vol kenrechterlij ke, maar de militalr- geographisehe en de politieke facto ren den doorslag geven. ,.4o. Eene voorafberaamde en go- meenschappel ij ke Belgisch -Neder landsche actie bij de neutraliteits- handhaving ls binnen bepaalde gren zen mogelijk en wenschelijk, mits de casus foederis behoorlijk worde om schreven. ..De, bewering, dat België's ver plichte neutraliteit het sluiten van een militair verbond in bovenstaan- den zin zou beletten. Is onjuist" INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Verlichting gegarandeerd, anders geld terug. Dr. R. SCIiIFFMANN'8 middel te gen asthma faalt nooit ln het geven van dadel ij ke verlichting in de ergste gevallen van Asthma. Men be hoeft n i e t op de uitwerking te wach ten het werkt direct, onmiddellijk en zeker, en geneest bepaald alle ge vallen die genezen kunnen worden. DADELIJKE verlichting wordt ge garandeerd in de hevigste aanvallen, hoe zwaar de benauwdheid en hoe hardnekkig de kwaal ook is. Het betaalde geld voor een pakje A fl. 1.50 wordt teruggegeven door de firma bij wie het gekocht is, wanneer het Mid del in het gebruik niet voldoet Dr. SCHIFFMANN's Asthma Mid del is verkrijgbaar bij de firma J. J. Göppinger, Gr. Houtstraat 147a (ook op schriftelijke aanvrage met inzen ding van f 1.65) met garantie, dat zij het tegen het volle betaalde bedrag terugneemt als het Middel niet vol doet dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL's Ilaemato- gen onmiddellijk voor den hoofdmaaltijd 1 Uw eetlust wordt flinker, uw zenuw stelsel versterkt, de loom heid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichame lijk prettig gevoelen. Waar schuwing I Men veriange uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL. STEMMEN. REPAREEREN PIANO- EN ORQELHANDEL. Verhuren van Dultscbe Piano's van f 4,af per maand. Magazijn i JANSSTRAAT 51. Reparatie-Inrichting L. Margarethastraat 16. "'-.f C'/A Verreweg het beste Laxeermiddel. Heerljjk van smaak. ïerkrijgbaar ln Apotheken. Prij» 1.26 p«r flacon. Pers-Overzicht REGELING DER WERKZAAMHE DEN VAN DE TWEEDE KAMER. ,,De Nieuwe Courant" schrijft aan het slot van zijn Kamer-overzicht het volgende Als de Kamer haar vastgestelde agenda voor het Paasch-reces wil af werken. zal zij zich zeer moeten rep pen. Want nu op 4 April een belang rijk sectie-onderzoek van de Bak kerswet voorop en dan van de Militie- wet zal beginnen, heeft de voorzit ter medegedeeld, de daaraan vooraf gaande week vrijaf te zullen geven. De Kamer gaat dus op 24 Maart naar huls en komt zoo goed als zeker vóór Paschen niet meer in openbare ver gadering bijeen. Stel. dat zij deze week do Successiewet afdoet, dan resten haar nog twee werkweken voor het hooger landbouw-onderwijs, de Arbeidswet en de uitgestelde be spreking van de onderw ijs-neutrali- teit. En daar moet dan nog de tijd voor eenige kleinere ontwerpen af, en voor de Berner Conventie, welke men eindelijk gelukkig I na af doening van de Successiewet, waar schijnlijk dus tegen aanstaanden Dinsdag, aan de orde heeft gesteld. 'legen het afdeelingsonderzoek van de Militiewet in het begin van April verzetten zich alleen de sociaal-de mocraten. Toen de voorzitter daarop zeide, dat het alleen zóó mogelijk zou zijn, dezo belangrijke wet nog vóór het einde van dit zittingjaar, dus in de zomermaanden, te behandelen, kwam de lieer Borgesius uit den hoek. Hij wilde niet geacht worden daar vóór te zijn, al verleende hij zijne medewerking tot de bespoedi ging van het sectie-onderzoek. De Kamer blijft natuurlijk geheel vrij, antwoordde de voorzitter. Wij hopen, dat in de door den heer Borgesius gemaakte reserve geen voorteeken is te zien van een verzet der linkerzijde tegen een zomer-be- handeling van de Militiewet, indien de regeering en de meerderheid daar toe het voornemen hebben. „De Stan daard" heeft volkomen gelijk, wan neer hij zegt„Tot September 1911 is de baan vrij.... Maar in den daartus- schen liggenden tijd moet de Militie wet dan ook afgedaan zijn. of ze komt er niet." Dat de kustverdediging tot na de Militiewet is verschoven, is tot daaraan toe maar dat het jaar 1911 (en wie weet nog meer) zou verloo- pen, zonder dat iets voor de brood- noodige verbetering onzer landsver dediging ware gedaan, zou na de publicatie van het advies van den Raad van Defensie en de uitspraak van de Regeering zelve over den toe stand van ons leger onduldbaar zijn. De liberalen in de Kamer zullen, naar wij vertrouwen, begrijpen dat, indien pogingen mochten worden ge daan om do behandeling van de Mi litiewet naar een onzeker tijdstip te verschuiven, hun plaats aan de zijde van de Regeering is. INGEZONDEN Van Ingezonden stukken, geplaatst of dot geplaatst, wordt de kopie den Inzender liet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Tcdactie zich niet aansprakelijk. Geachte Redactiet Sedert geruimen tijd is er oen wij ziging in wording ln den toestand waarin de Gasthuisvest verkeerde. Waar de aangrenzende Raamvest al sedert jaren met een keurig grasga zon is begiftigd, een grasgazon waar in des zomers keurige bloemperken een oogenlust vormen voor de bewo ners èn van Raamvest èh van Raam- singel, is het te begrijpen dat de be woners van Gasthuisvest- en Singel in voortdurende hope leven in den ko menden zomer ook op gras en bloe men te worden vergast. Tot dusver is het er echter eed puin-park waar dagelijks menschen het puin omwoe len om grof en fijn puin te sorteeren. Onze arme groote boomen, waarvan er nergens in 't land zooveel sneuve len als in Haarlem, komen ook in de vardrukking, althans er heeft van vóór Kerstfeest tot in Februari een centenaarslast aan puin op de wortels van twee mooie boomen gelegen, waarvan deskundigen beweerden, dat dit voor die boomen zeer nadeelig was. Bij de uiterste zorg, die onze ge meentelijken adviseur voortdurend aan den dag legt voor het behoud van onze groote boomen zijn dit blijkbaar weer deskundigen, die er niets van weten. Zoudt u, geachte re dactie, bij de geheimzinnigheid, die Gemeentewerken omzweeft, mogelijk die sluier weten op te lichten en uw lezers kunnen mededeelen, of de be woners van het Gasthuis in den ko menden zomer op de Gasthuisvest zich in nog iets anders zuilen kun nen verlustigen, dan in het voor zie ken zeer opwekkend uitzicht op een urinoir te midden van een zandwoes tijn'? Gaarne uw inlichting tegemoet ziende, teekent Uw abonné, A. (Bij informatie bleok ons, dat er aan dit werk begonnen wordt Red.) WAARSCHUWING AAN OUDERS EN JONGE MEISJES. Binnen enkele weken staat Mei voor de deur, en we weten wat dat zegt in de wereld dergenen, die haar brood moeten verdienen. Hoe menig jong meisje gaat dit jaar voor 't eerst bui ten haar ouderlijk huis aan den ar beid hoe menige maakt plannen van verandering, en naair ze vast over tuigd is van verbetering. Ouders en jonge meisjesl Eer ge er toe over gaat uw dochters of u zeiven in een betrekking te verbinden, bedenkt al wat dat zeggen wil. Hoofdzaak is toch niet of ge meer of minder geld zult verdienen. Vraagt toch vooruit waar ge komt, in welke omgeving uw kind verder zal ontwikkelen. Ge weet het mogelijk niet, aan hoe groote zedelij ke gevaren de jonge meisjes bloot staan, vooral in de groote steden. Al lerlei genoegens zijn daar om ze te lokken op wegen, die voor haar ge vaar opleveren. Tracht ook vooruit na te gaan of uw kind in haar betrekking een goed thuis zal vinden, en belang stellenden, die rich ook om haar gees telijk welzijn bekommeren, die haar zullen wijzen op geoorloofde genoe gens. Weet ge niet hoe die gewenschte inlichtingen te verkrijgen, weet dan, dat ondergeteekenden, leden der Ver eeniging ter behartiging van de be langen der jonge meisjes ten allen tijde bereid zijn u die inlichtingen te verschaffen. Voor Haarlem en Omstreken bij: Jonkvrouw L. J. QUARLES VAN UF- FORD, Groote Houtstraat 115, en bij Mevrouw IIAVELAAR—HERKLOTS, Zijlsingel 2. Maart 1911, Sportpraatje Het was Zondag voor de Haarlem- sche clubs een goede voetbaldag. Er waren twee geduchte tegenstandera D. F. C. en 11. V. V. en op die beide werden niet minder dan drie punten veroverd. Haarlem deed mis schien nog wel het best door den go- duchten geel-zwartan een puntje te ontnemen. Hoewel dat niet gemakke lijk was. De rood-broeken konden niet veel anders doen, dan zich de H. V. V. van het lijf houden, maar dat zij ln hunne verdediging zoo goed slaagden, verdient groote waardee- rign. ln de eerste plaats mag op die waardeering Jules Utermark aan spraak maken, die zijn doel met te prijzen beleid en groote tegenwoor digheid van geest verdedigde. Dat hij eindelijk voor een schot van Jan Noorduyn bezwijken moest, was waarlijk zijn schuld nietde bal was niet te houden. Zeer gelukkig kwam Haarlem's gelijkmaker. Had MJel van Leydon de haarlemmers niet wat ge holpen en binnen strafschopgebied zijn handen met het Ieder in contact gebracht zeker had De Groot niet behoeven te visschen. Want het Haar lem-quintet was zeldzaam ongevaar lijk. Het is per slot van rekening toch geen verbetering geweest, Philips middenvoor te doen speien hij voelde zich niet thuis op die plaats, wat duidelijk te merken was, want nauw stond hij weer op den vleugel, of hij zond een paar goede ballen op De Groot af, die wel gehouden wer den, maar in elk geval Haarlem's schiet-eer redden. De H. V. V.-doelman toch kreeg overigens niets te doen. Jan Bakker voldeed als midden-voor dadelijk veel beter ofschoon van een kwartiertje spel weinig te zeggen valt. Het zou misschien aanbeveling verdienen, de zen roodbroek eens meer daar te la ten spelen wie weet, welke sluime rende capaciteiten don voor den dag treden. Met deze match boekte II. V. V. haar achtste gelijke spel het zevende op eigen grond. Het begint zoo waar lijk eentonig te worden, vooral daar het bij het begin van den strijd tel kens lijkt of de geel-zwarten zullen winnen De tweede helft ol een ge deelte daarvan is meestal voor de gasten. De blauw-witten deden als ge zegd goed werk door de D. F. C.'ers die nog steeds niet in hun gewo nen speelvorni zijn met een 1—2- nederlaag naar huis te zenden. Nog een H. F. C.-overwinning en als ook de andere omstandigheden gun stig zijn de blauw-witten gaan mis schien wel drie plaatsen tegelijk de hoogte in. Haarlem en H. V. V. heb ben als de Spanjaardslaners 1 als doelgemiddelde, D. F. C. 1.06. Dat verschilt niet veel, zoodat Dordt ook nog lang niet in veiligheid is. De strijd om in de bovenste helft van liet ranglijstje te komen, kan nog een heel spannende worden. Om de eerste plaats kan maar wei nig strijd meer gevoerd worden, al werd ook de wedstrijd SpartaVelo- citas verleden week uitgesteld. Do Spartanen staan bovenaan en kunnen bijna niet anders doen dan daar blij ven. Of ze zouden alles verder ver liezen moeten, en dat is vrijwel on denkbaar. De strijd tusschen V. O. C. en Velo- citas om de tweede plaats is evenwel nog lang niet beslechtdat die inte ressant zijn zal, kan men wel vooruit nagaan. 't Zesde deed Zondag goed, door met V. O. C. gelijk te spelen. Hoe dat zoo kon Wel, in de eerste plaats was het Rotterdamsche team met 3 invallers ten strijde getrokken, wat zóó tegen de gewoonte van de V. O. L'.'ers is, dat ze er meer of minder door van de wijs waren. Dan werkten de Zesders hard, eu het kazerne-ter rein. dat nu niet tot de fraaiste be hoort. maar waarop de militairen goed thuis zijn, sprak natuurlijk ook een woordje mee. Door al die om standigheden zag V. O. C. zich ge noodzaakt, haar overwinningen-serie voor een keertje te onderbreken. V. O. C. li deed niet beter, dan liet eerste elftal, ofschoon het gelijke spel tegen H. F. C. 11, die het niet verder dun 22 brengen kon, heel wat meer aanspraak op waardeermg verdient. H. F. C. II toch is voor V. O. C. II een heel wat gevaarlijker tegenstan der dan 't Zesde voor V. O. C. I. De reserve-troepen der Haarlem mers verloren tegen die der Sparta nen met 21, een nederlaag die voor de rood-broeken volstrekt geen schan de is. E. D. O. ging niet dezelfde cijfers tegen R. A. P. ten onder. Voor hun goede spel hebben de E. D. O.'ere hier waarlijk wel een pluimpje ver diend. In 't Oosten ging geen enkele eeav ste klasse match door. Vergeten we niet te melden, dat door het gelijk spel van A. V. V. en Rapiditas Blo©- mendaal kampioen harer afdeeling werd, zoodat we het volgende seizoen deze club in de 2e klasse zullen aan treffen. In verband met den proefwedstrijd die het Nederlandsch elftal op het H. V. V.-terrein tegen de Zwaluwea houden zal, slaan geen eerste klassa matches op het programma; ook Ve- locitas en 't Zesde zullen elkaar we gens den dood van den directeur der Kon. Mi!. Academie niet ontmoeten. H.F.C. II en Haarlem II gaan ichter beiden in 't veld. De blauw-witte reser ves spelen tegen Quick II en kunnen gezien hun tegenwoordïgen goeden vorm gemakkelijk winnen. Haar lem II, dat tegen de V. O. C.'ers strij den gaat kan dat ook wei, maar dan moeten, er alle zeilen bijgezet wor- 'den. In de Westelijke tweede klasse heeft de groote match tusschen A. F. C. en Concordia plaats, die Amsterdam reeds dagen lang in beroering houdt Do Delftsche vereeniging staat thans bovenaan, maar definitief kunnen „houiee C. S. het kampioenschap in iiun afdeeling slechts behalen, wan neer zij er nu ook in slagen A. F. C. to kloppen. Eu dat zal niet gemakke lijk gaan. Want de hoofdstedeliugen, «iie ook zeer voel kans hebben op de eereplaats zullen er natuurlijk ulles opzetten om de puntjes in Amsterdam te houden. Eu gebeurt dat, dan zijn in beide afdeelingen Amslerdumsclio clubs leiders en heeft de hoofdstad een goede kans, om weer eens een eerste klasser binnen haar muren to zieu. Dat zou een vreugde voor Am sterdam kunnen zijn 1 Maar eer 't zoover is zal nog heel wat gebeuren moeten. Concordia kan zekor geen mindere aanspraken dan A. F. C. doen gelden. Het spel van beide clubs ln aanmerking genomen, meenen we zelfs een overwinning der Delvenaren te moeten voorspellen. Rechtszaken VERDUISTERING. Het O. M. bij de 5e Kamer der Am> stardamsche rechtbank eischte een maand gevangenisstraf tegen een man die betere dagen gekend heef! doch door tegenspoeden in schulder

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6