NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. S507 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag ie maart 19ü a Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. HM1L1 ABONNEMENTEN ADVERTENTIÈN: per drie maanden: -"c, >r. A Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 S? Haarlem van 1—5 regels/l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der tnr v" t -- Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 X Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland,1.65 I 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Güllustreercf Zondagsblad, 'voor Haarlem* I I SS* Redacfie Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post o.4o Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 17 MAART. Schouwburg: Voordracht Albert Vogel, 8 uur. Gebouw H. J. V. Openb. vergade ring Haarlem. Jongelingsvcreeniging 6 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. OM ONS HEEN No. 1326. Overdekte Zwem en Badinrichting. Uit het schrijven van den heer Graiehen aan den gemeenteraad kan worden afgeleid, dat er een misver stand heeft plaats gehad, ten opzichte van zijn wenschen omtrent de plek, waar deze school zou worden gesticht. Maar zelfs wanneer dat zoo Is en de heer Graiehen zich niet zóó los van het terrein aan de Raaks heeft ge voeld, als de wethouder van onder wijs uit zijn woorden heeft afgeleid, dan nog maakt het in den grond van de zaak weinig verschil. Immers wan neer de Raad had moeten kiezen aan welke van de twee instellingen hij dit terrein moest toewijzen, aan de H. B. S. en Handelsschool of aan de overdekte zwem- en badinrichting, dan zou, naar mijn overtuiging, aan do eerste de voorrang zijn gegeven. Zoowel uit anciënniteit als wegens den graad van belangrijkheid. De heer Graiehen behoeft dus Ln het Raadsbesluit geen aanleiding tot treuren te vinden zooals de zaak nu geloopen is, zou ze in elk geval geloopen zijn. Toch is daarmee natuurlijk niet alles gezegd. In de discussie is ge vraagd, of de II. B. S.-Handelsschool niet op da terreinen bij de Leidsche- vaart sou kunnen worden gebouwd, wat de wethouder, terecht, heeft af gewezen. Voor de overdekte bad- en zweminrichting zijn deze gronden in- tusschen evenmin geschikt Niet 'al leen omdat de heer Graiehen vooral bi de leerlingen van de hoogere bur ger-, de meisjes- en de m. u. L o.-scho len zijn aanstaande klanten ziet en dus graag in do buurt van die gebou wen blijft, maar ook omdat in ieder geval een terrein achter de Lourens Costerstraat, ver op de Leidschc- vaart, te veel uit het centrum ligt. Het wordt de zwemschool van den heer Sprenger aun de Houtvaart als een grief aangerekend, dut zij op den rand van de gemeente staat en daar wordt alleen in het mooie seizoen gebruik van gemaakthoeveel te meer zal dit bezwaar dan gelden voor een inrichting, die veel verder Is gelegen en hoofdzakelijk in de echt ongunstige maanden het publiek moet trekken. Naar mijn wijze van zien is de Leidschevaart dan ook volkomen on geschikt voor overdekte bad- en zweminrichting. Wie haar willen, zullen dus een andere plek moeten zoeken, als het kan op een nog over blijvend stuk van de Raaks is dat onmogelijk, dan ln elk geval midden in de stad. Het zou, na al de moeite, die er voor gedaan is, jammer zijn, wan neer ten slotte de stichting niet tot stand kon komen, omdat een geschik te plaats niet te vinden was. Te meer. omdat in de techniek eeD verbetering schijnt te zijn geko men, die een groot bezwaar oplossen xou. Het bassin van overdekte zwem- scholer bevat stilstaand water. Hoe wel de voorzorg wordt genomen, dat de baders vooraf ouder de douche hun lichaam reinigen, kan het niet onders, of het bassinwater raakt ver ruild. Hoe gauw Is een zaak van opvatting. Bijzonder kieskeurige roe'ischeii zullen zeggen, dat de abso lute reinheid verloren ls gegaan, zoo- dra één persoon zich daarin heeft ondergedompeld, anderen, gemoede lijker. zullen oen lanceren termijn toestaan, maar dit is zeker, dat de wenschen van de baders, om zoo vaak mogelijk frisch water, altijd ln een natuurlijk conflict verkeeren met dien van den ondernemer naar besparing van kosten. De uitgaven voor water zijn altijd aanzienlijk. In Engeland ls nu een eigenaardig systeem gevonden. Hetzelfde water wordt geruimen tijd gebruikt, maar telkens gezuiverd. Op den eersten In druk af heeft dit systeem Iets 011- frisch, volgens de gegevens is dit evenwel een zaak van gevoel alleen, die door de uitkomsten van de prac- tijk niet wordt bevestigd. Volgens dit stelsel wordt bet bad water uit het diepste gedeelte met een pomp langzaam opgezogen en door een buis gebracht naar een re servoir boven op het dak, waar het aan de lucht is blootgesteld. Hieruit wordt het in den vorm van fijnen regen verspreid over koperen platen, die van zeer fijne openingen voorzien zijn. Als voordeel van deze behande ling wordt opgemerkt, dat alle onaan gename lucht van het water ver dwijnt en daaraan weer nieuwe zuur stof wordt toegevoegd. Hierop volgt een tweede behande ling het water wordt namelijk ln een filter gebracht, waarin alle on zuiverheden achterblijven en ten slot te keert het ln het bassin terug, na vooraf (derde periode) opnieuw te zijn verwarmd. Het eerste voordeel van het aldus behandelde water ls, dat het helder blijft. In de Engelsoho verklaringen, die voor ui ij liggen, wordt roet vrljwat realisme beschreven, hoe een stil staand bad na kort gebruik weldra verandert liever laat ik dit proces aan de verbeeldingskracht van de le zers over. Dat het water doorschijnend blijft, heeft niet alleen ideale beteekenis, maar bevordert ook de veiligheid. Meermalen zonk een bader onge merkt onder de oppervlakte weg, en werd pas gevonden, als het te laat was. Bij het ververschlngssysteem kan dat niet meer gebeuren altijd kan elke bader of zwemmer den bo dem van het bassin volkomen duide lijk zien. Zóóver is zelfs de directie van een Engelsche badinrichting gegaan, dat zij het op de bovenbeschreven ma nier circuleerende water tien maan den lang in het bassin hield en daar na nog van twee scheikundigen rap porten kreeg over den uiterst bevre digenden (highly satlsfacto- r y) toestand, waarin het water ver keerde. Maar dat was een kracht proef en zoover willen zelfs de fabri kanten van de toestellen niet gaan. In een van de Engelsche steden schrijft dan ook de zwemclub een brief aan het bestuur van de badin richting, om het te bedanken voor de invoering van het stelsel en te coin- plimenteoren over den bevredigenden toestand van het water. Uit een cou rantenbericht blijkt, dat die club toe nam in ledental en het bracht tot 500, wat de redactie toeschrijft aan het nieuwe stelsel van behandeling. Geen wonder, dat dezelfde courant aan een badinrichting in een andere gemeente, die wegens het droge weer en de daaruit voortvloeiende duurte van water heeft moeten sluiten, aan raadt de installatie aan te brengen. En mocht iemand zeggen, dat het papier geduldig en zoo'n buiienland- 8olie verzekering van deugdelijkheid niet altijd geloofwaardig is. dan wijs ik er op. dat ook de consul-generaal van Nederland te Londen zijn tus- scbcnkomst heeft verleend en verkla ringen ingezonden, die gunstig over deze manier van watervernieuwing doen denken. Het zal in Haarlem niet heel licht gebeuren, dat er door het droge weer geen water meer la Maar wanneer de overdekte zwem- en badinrichting voornemens is, duinwater te gebrui ken (en dat ligt voor de band;, dan zal een belangrijke uitgaaf voor wa ter niet kunnen worden vermeden de bestaansmogelijkheid van de In stelling heeft dus bij het systeem ze ker belang. Bovendien moeten we niet vergeten, dat zelfs daar waar het water dik wijls wordt vernieuwd, velen alleen gaan baden op het oogenblik, dat dit pas geschied is. Er wordt, zegt een Engelschman van ondervinding, aan de directie over getelefoneerd. Zulke baders zouden licht vaker van de In richting gebruik maken, wanneer zij zeker wisten, altijd water te vinden, dat ln goeden toestand verkeert. De Raadscommissie, die blijkbaar zoo ijverig aan haar rapport werkt, is natuurlijk van deze Engelsche metho de theoretisch grondig op de hoogte. Het behoeft dus niemand te verwon deren, wanneer zij eerstdaags tot de overtuiging komt, dat bet bezoek aan Kleef haar nog niet volledig heeft in gelicht en dat zij ook een bezoek aan Engeland brengen wil J. C. P. Stadsnieuws ARTEMIS COLONNA. We hebben gisteravond ln den Schouwburg weer eens Gluck, Chopin, Gounod enz. zien dansen. Laat ik niet misverstaan worden. Ik bedoel, dat wij altijd dan volgens de aankon diging in onze bladen door de we reldberoemde SIgnorlna Artemis Co- lonna, stukken van de genoemde com ponisten hebben zien dansen. Wat in het gewone geval hieronder is te ver staan, weten we wel zoo ongeveer. Een muzikaal fijngevcelend dnriskun- stenaar gewoonlijk kunstenares tracht door gelnats- en lichanms-ml- miek uit te drukken de gevoelens of stemmingen naar meestal geheel jjersoonli.ilte opvatting ln een be paald muziekstuk neergelegd Dat zoolcts heel mooi kan zijn, dat zoo'n samenwerken van mimische en muzi- knle kunst een Inderdaad hoog en edel artistiek genot kan schenken, welen b.v. de bewonderaars van Isa dora Duncan. Maar of gezegde be wonderaars voor zoover zij <ieel uit maakten van hei zeer weinig talrijke publiek van gisteravond in Arle- nns Colonna inderdaad de „rivale" van haar Amerikaansche kunstzus ter, en in bare chureographischc ver richtingen „het grootste van den te- geuwooruigen tijd" bobben gezien, durf ik heusch met beslissen. Bij mijn persoonlijken indruk te rade gaande onderstel ik van niet Het muet mij ontgaan zijn maar ik heb maar weinig werkelijk schoons ln dit dan sen ontdekt. Ik vond de heele bewe ging vrij eenzijdig een nog al on- aesthetische beenzwaal, die meer aan acrobatiek dan aan iets nobelers deed aenken, schijnt tot Coioiiua s voor- uaamsLe middelen tol uitdrukking van levensvreugde te nehooren. Buiten dien is er dikwijls geen (Qs-mol-W uis, Chopin) of een maar zeer oppervlak kig verband iChupin's Treurmarseh) te bespeuren. Het best voldeden mij nog qua expressie en rhythmiek de Des-dur-V\ als van Chopm, de wals uit ..Faust" en nog een Chopin- fragment, waarbij de danseres een zeer bevallig balspelletje te zien gaf. PHILIP LOOTS. TOYNBEE-VEREENIGLNG. Een zeer talrijk publiek was opge komen om dit voordracht- en muziek avondje bij te wonen. De bovenzaal der Vereeniging was gezellig vol. Deze belangstelling was heel be grijpelijk, want er was ook een aan trekkelijk programma. 't Muzikale gedeelte was in han den van 1 mandoline-clubje „Joseph Rico", zes dames, onder leiding van mej. Corrie v. Beaumont. Ouder pia no-begeleiding van den beer Joh. v. Beaumont werden met minder dan 9 nummertjes gegeven. De aardige mu ziek werd door de hoorders zeer op prijs gesteld, getuige 't herhaalde en luide applaus. Er is door „Joseph Rico" dan ook heel verdienstelijk ge- sjieeld, vooral „Ch&nt de Gondeliers" en „Frühlings Serenade" vonden we heel mooi. Aan de leidster van 1 clubje werd een bouquet aangeboden. Mej. A. C. G. zong een viertal lie deren, waarvan „Moederke alleen" wel 't best slaagde; trouwens met al le nummers had deze zangeres veel succes. Ook 't duet „Herbstlied" van Men delssohn, waarin ook me]. A. Drees, die de piano-begeleiding op zich ge nomen had, meezong slaagde uitste kend. Ten slotte zij t optrpdien van mevr. Breda KleijnenbergLaurillard her dacht. Deze hield een zeer aardige causerie over 't groeten. Op aangena me wijze vertelde ze daarover haar meening en vond daarbij gelegenheid zoowel ernst als humor door haar voordracht te mengen. Reeds dade lijk had de spreekster een zeer aan dachtig gehoor en wist dit geheel te blijven boeien. Geen wonder, dat mevr. Breda Kleijnenberg door luid applaus voor haur verdienstelijk werk gehuldigd werd. 't Was al zoo een welgeslaagde avondI De vergiftigingszaak ln de Nieuwe Meer. Door de Justitie zijn drie deskundi gen uitgenoodlgd, om als deskundigen op te treden bij den lijkschouw van vrouw Exter, nL twee doctoren en oen chemicus. De chemicus is de heer M. L. Q. van Ledden Hulsebosch te Amsterdam, en een der genees bee ren Dr. Schoo eveneens te Amsterdam. Gistermiddag is illeen Exter ge hoord. H't bleef ook toen ontkennen. DE JUPE-PANTALON. Natuurlijk hebben wij in de laatste dagen al eens uitgekeken naar de jupe-pantalon of rokbroek. 't ls niet aannemelijk, dat een modeziekte, die door de heele beschaafde wereld rondwaart, ook niet ln Haarlem een patient zou vorderen. Op den Schoterweg moet iemand een dame hebben gezien, die 't kiee- dlngstuk droeg, maar daar we hier van geen bevestiging hebben ontvan gen, ls gezichtsbedrog niet uitgeslo ten. Sedert dezen morgen evenwel past geen twijfel meer. De rokbroek is binnen onze rau- De heer Van Beern, van de firma Gerzon, wien wij een puar dagen geleden, gevraagd hadden of hij, ge lijk zuster Anna, nog niets komen zag, stak hedenochtend de Groote Houtstraat over, om ons het veelbe sproken monster te laten zien, een zwart zijden rokbroek van keurige makelij. Hij had de welwillendheid, ons daarvan meteen de technische sa menstelling te toonen. Zullen wij die verklappen? Neen. Aan de da mes zelf blijve het overgelaten, de constructie van het kleedlngstnk te doorgronden. Daarvoor is alle gele genheid. want het komt vandaag ln de etalage van de firma G®1"2011 voor leder te kijk. met een kaartje Jupe- pantalon of rokbroek er aan zooals in Artis een zeldzaam dier zorgvuldig wordt aangeduid De vraag is nu, of er een liefhéb- ster voor zal konten opdagen. W e kunnen van de firma Gerzon niet verlangen, dat zij ons daaromtrent Inlicht, dat is beroepsgeheim Maar we houden haar etalage duchtig in 't oog. Den dag nadat het ding verdwenen is komt er ergens In de stad. een relletjel DEVENTER VOORGETROKKEN BOVEN HAARLEM. Zooals wij reeds Woensdagmiddag per bulletin mededeelden, is de be slissing over de Kolontule Middelbare Landbouwschool ten onzen ongunste gevallen. Het amendement-Van Len- nep voor vestiging te Haarlem kreeg niet meer dan 10 stemmen, het amendement tot uitstel van den heer De Sluers 22. de Minister eu de afge vaardigde Mr. Marchant kregen hun zin de school wordt te Deventer ge vestigd. Napleiten baat niet, wij zullen ons daarvan onthouden. Haarlem staat noch valt om deze school, maar voor de inrichting zelf is het te betreuren, dat zij gevestigd wordt ln een aebter- afstadje. terwijl zij zooveel beter standplaats krijgen kon. Heeft de Kamer Minister iahna, die reeds zoo diswijis ecnec 1eed, n.er eon teleur stelling willen besparen 1 Ln de discussie is overigens nog een principieeie loul op te sporen, deze. dal de Hegeering tegenwoordig bij naar keuze van een gvineenle voor zoodanig doel veel te veel ïuet loven en bieden omgaat. De Minister neeft zelf gezegd, dat de aandacht aanvankelijk op Haar lem was gevestigd. 1 och niet zonder reden Maar toen Deventer voordeellger voorwaarden bood, kwam die ge meente in de gunst. Op dezen weg doorgaande, zal de Regeermg mettertijd dergelijke stich ting aan de meestbiedende gemeente bij inschrijving gunnen. Deze vermenging van geschiktheid en financieel voordeel uchten wij principieel hoogst verkeerd. STUKKEN VAN DEN RAAD. Op verzoek van de Gezondheidscom missie stellen B. en W. voor te be palen, dat de secretaris dier commis sie door B. en VV. wordt benoemd, ge schorst en ontslagen, in de gemeente moet gevestigd zijn, dat zijn benoe ming voor 5 jaren geschiedt en dat het secretarisschap vereenigbaur is met bet lidmaatschap der Commissie. Goed afgeloopen. De 3-jarige Hendrik Dekker, uit de Bilderdijkstraat, wandelde gisteren met zijn moeder op den Kruisweg. Het kind liep weg en viel op straat, tusschen de tramrails, juist toen er oen tram aankwam. Het paard en de tramwagen gingen over het kindje heen, doch zonder dat Hendrik ook maar een schrammetje bekwam. De moeder, die het kind kwijt was geraakt, liep het te zoeken, toen het ongedeerd onder den wagen vandaan kwam. DE INDEELING DER LOTELIXGEN. Gisteren ftad, bij wijze van proef, de indeeling der lotelingen plaats ln de Militaire Ziekeuinrichting. Gebrek aan ruimte deed de proef echter niet gunstig uitloopen, zoodat men wel weer naar den Doelen zal terugkee- ren. Van de 230 lotelingen ontbraken er 1L DE HAARLEMSCHE KATOEN MAATSCHAPPIJ. Ter voorkoming van onjuiste beoor deeling van de loonen aan de Haar- lomsche Katoen-Maatschappij deelen we. in aansluiting aan ons bericht van gisteren mede, dat van de 312 arbeiders er 201 boven de ?1 jaar zijn 60 zijn tusschen 16 en 21 jaar en 51 beneden de 16 jaar. Diefstallen. G. P. K. is een persoon, van wlen do politie veel last heeft. Nu weer is hij aangehouden wegens twee dief stallen, namelijk van groenten ten nadeele van den winkelier Huyhoom in de Zijlstraat en van vier wagen assen en twee halve veeren van Kos ter ln de Poellatui. Uitgesteld. Zondag gaat de bekermatch II, F. C.Haarlem niet door. PROFESSOR DUBOIS OVER DE PITHECANTROPOS. „Misschien het gTootste weten schappelijk probleem, het grootste le vensraadsel is de vraag, welke plaats de mensch in het systeem der levende wezens inneemt. Ongeveer aldus beeloot Profeesör Dubois Woensdagavond zijn voor dracht in Teylar over den Pithécan- tropos érectos. Men weet, dat de heer Dubois tij- dens zijn vertoef op Java, de ontdek ker is geweest van de overblijfselen van het skelet van het wezen, dat hij den naam van Phitecantropos erec- tos heeft toebedacht. Ook herinnert men zich, hoe deze vondst aanleiding heeft gegeven, tot een strijd tusschen de voornaamste Euxopeesehe geleer den op dit geïed. Meent professor Du bois, dat deze levensvorm gestaan heeft tusschen mensch eai aap, een aantal Duitsche professoren zijn van oordeel, dat de vondst van onzen stadgenoot meer van aapaclitigen ooi-sprong is. In den laalaten tijd editer, consta teerde prof. Dubois gisteravond, laat hel zich aanzien, alsof de strijdvraag beslist zal worden ln den geest, als hij van beginne af, gedocht heeft. Sprekers ineemng is, dat de Pilliecan tmpos geen aapachtig wezen is. Hij is een tusschenvorin tusschen aap en mensch, wil men hem al clas sificeer en, dan moet men hem bren gen tot de menschachlige, maar, als gezegd, prof. Dubois wil hem liever tol een afzonderlijke familie brengen. In den aanvang van zijn voordracht die door een reeks lichtbeelden en af gietsels van skelet-deelen meer be grijpelijk werd gemaakt, sprak de heer Dubois over de in Europa ge vonden overblijfselen van oer-typen van den mensch, o.a. die ln het Nean- derdal, bij Spy, bij Heidelberg enz. zijn gevonden. Deze skelet-deelen zijn van besliste mensch-typen, o.a. ver toont de schedel in Zuid-Frankrijk gevonden veel overeenkomst met dien van een hedendugschen neger. Bij sommige der schedels heeft men den leeftijd afgeleid, waarop deze oer-menschen zijn overleden. Zoo be paalde men van een den leeftijd op 17 of 18 jaar en bij een ander op 80 Jaar. De bespreking dezer schedels was een inleiding tot den Pithecantropoe. Uit de verschillen tusschen de Euro» peesche schedels en die, welke Prof. Dubois bij Trenil op Java vond, toon de hij thans aan, hoe hij gekomen was, om den Pithecantropos te stel len tusschen mensch en aap. De schedelinhoud bij den Pithecan tropos is belangrijk kleiner dan dia bij de Neanderdal-schedels. Deze laatste hebben, wat dien Inhoud be treft, overeenkomst met de scliedels van den huidigen mensch. Een vergelijking tusschen de her senen die men bij den Pith, duide lijk kan afleiden uit de groeven in den scliedelkap, blijkt, dat die van den Pithecantropos overeenkomen met de hersenen van den ongeboren mensch. Dan het gevonden dijbeen. De uit wendige constructie wijst eer op, dat de Pithecantropos zijn beenen niet gebruikte als de aap. Deze loopt steeds met kromme knieën en be weegt zijn onderbeen in het kniege wricht naar links en naar rechts, in tegenstelling met den mensch, die dit alleen naar voor en achter doet. De aap heeft die beweging noodig, om dat hij ook links en rechts met zijn voeten grijpt, om zich vast te houden De Pithecantropos nu staat ln dit opzicht tusschen mensch en aap in. Uit het kniegewrioht valt af te lel den, dat hij die beweging naar links en rechts niet zoo veelvuldig maakte als de aap. Maar hij moet die bewe ging toch eenigszins gemaakt hebben. De vorm van het bovendeel van het dijbeen, wijst op een rechtop gaande houding bij den Pithecantro pos. Ook komt aan de achterzijdo van dit been de typisch-menschelijke scherpe kant voor, dio dient Ier aanhechting van den grooten bil spier, die het lichaam rechtop houdt. Tusschen dezen kam bij don mensch en bij den Pith, bestaat echter wéér een afwijking. De kam loopt bij den Pith. nl. niet achter-beneden naar de buitenzijde van het been, maar blijft aan de achterzijde. Om den schuinen loop-stand Yan het been op den voet bij den mensch mogelijk te maken, staat het been uict recht op den voet, als bij de apen, maar eenigszins schuin. Ook ln dit opzicht komt de Pith, errectis met den mensch overeen. Zeer interessant waren daarna de foto's met X-stralen genomen van liet dijbeen van den Pith. Deze foto's had de heer Dubois gemaakt met pref. Salomonson te Amsterdam. De inwendige structuur, aldus liet pro fessor Dubois zien, was op een klein verschil na geheel gelijk aan die van een menschelijk dijbeen. Daaruit blijkt, dat de Pith.,In dit opzicht al thans, zeer dicht bij den mensch ge staan heeft. Ook de grijpteen, die niet zoo ont wikkeld is, als bij de apen, wijst op den tusschenvorm. In het tweede deel zijner voordracht bestreed Prof. Dubois de bezwaren dér Duitsche geleerden togen spre kers meening, dat de Pithecantropos eroctos is de tusschenvorm. Man beweert, dat de ouderdom van de aardlaag, onder die, waarin de vondst is gedaan, niet aannemelijk maakt, dat In dien tijd de tusschen vorm geleefd zou hebben. Prof. Dubois merkt op, dat de on derliggende laag niets bewijst voor de laag zelf. De ouderdom van de aardlaag wordt ook bepaald naar de hoeveel heid schelpen van levende soorten en naar het aantal soorten dier schei pen in de laag. Men meent op grond daarvan, dat de aardlaag een plyo- ceene is, omdat er 53 pet levende schelpen in voorkomen. Maar dit aantal acht prof. Dubois veel te laag voor een plyoceene laag, daar onder zoekingen in de jongste plyoceene lo gen in Engeland zelfs 90 pet. schelpen vertoonen en het een feit is, dat het percentage in de tropen hooger is. Op grond van de gevonden fossiele planten was verondersteld, dat de temperatuur ten tijde van den Pith. 6 graden lager moet geweest zijn. dan nu. Dat zou dan geweest zijn in den tijd, toen Europa onder het ijs be dekt was. Daartegen wordt inge bracht, dat het mogelijk ls, dat de flora afkomstig ls van de berghellin gen, van een hoogte van 1200 meter. Ook deze bewering bestreed de hoer Dubois.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1