lande eenige spreekbeurten te ver vullen. Het „Organiseert u!" vervolgde spreker beeft reeds dikwijls ge klonken, en zal nog veel malen ge hoord worden. Want nog lang niet zijn alle arbeiders georganiseerd. En dat moest toch, want slechts aaneen sluiting geeft kracht-tot-actie, die wat bereiken kan. Groote bonden zijn er in Nederland zoowel van Christelijke, als van neu- trale- en moderue zijde. Daarbij moet de arbeider zich aansluiten. Maar behalve van den algemeenen bond, moet de arbeider ook deel uitmaken van de eigen vakorganisatie. Het is de plicht van iederen Ghxistelijken arbeider dat te doen. hoewel spreker .vreest, dat vele arbeiders van dien plicht nog niet doordrongen zijn. Spreker weet, dat men hem voo voeten zal werpen het is niet noodig lid te worden van een Christelijke-, van een Secte-organisatie, want daar is toch de neutrale, en die biedt plaats voor ieder. Spreker is het daarmee niet eens, en zal daarop straks terugkomen. Eerst wil sprever nog eens de nood zakelijkheid van organisatie aantoo- nen. De patroons organiseeren zich, evenals de arbeiders, niet alleen plaatselijk en landelijk, maar ook internationaal. Waarom die organi satie werd opgericht Eenvoudig om zich de arbeiders van liet lijf te hou den. om zich, wanneer de werklieden met hun eischen komen, beter te kunnen verdedigen. Daarin ligt een les voor de arbeiders, deze, om ook een macht tegen de patroonsmacht te formeeren. Zoo verstandig zijn de arbeiders niet de een sluit zich niet aan. om een wit voetje bij den pa troon te krijgen, de ander, om voor uit te komen, een derde wegens laks heid, enfin, om allerlei futiele rede nen. Bij de laatste uitsluiting te Hen gelo is gebleken, hoe weinig nog de arbeiders aaneengesloten zijn. Zijn de toestanden dan van dien aard, dat er geen actie noodig is Zeer zeker niet. De loonen zijn laag en toch moest den werkman zijn ar beidskracht, die immers alles is wat hij heeft, zooveel opleveren, dat hij met zijn gezin leven kan, ook wan neer die arbeidskracht tijdelijk gebro ken is. Wel zijn er ondersteunings fondsen en ziekenkassen, maar die zijn niet voldoende. Want in een ar beidersgezin is in tijden van ziekte meer noodig dan in gezonde dagen. Ook de Ongevallenwet geeft in dit opzicht niet genoeg. Steeds komt men tot de conclusie, dat het niet zoo is, als het wezen moet. Op welke manier moet daarin verandering gebracht worden Langs den weg van de vak organisatie. De patroons zijn het, in hoevele opzichten ze ook anders verschillen mogen, er over eens, dat hun bedrij ven zoo groot mogelijke winst moe ten afwerpen. De loonen voo'r de ar beiders worden zoo laag mogelijk ge houden; stijgen die door toevallige omstandigheden iets, dan worden ze weldra weer op peil gebracht. De patroons vinden spoedig dat de arbei der te veel verdient. Maar bij onze wensdhen naar meer loon, moeten wij er ook rekening mee houden of het bedrijf de meerde re uitbetalingen dragen kan. Wij zijn niet zoo dwaas de kip te willen slachten, die ons de eaetren geeft, want dan zouden we niets meer krij gen. Nu is het voor den arbeider in de Textielindustrie b.v. bijna onmo gelijk om te weten te komen hoeveel in een industrie wordt verdiend. Maar we zeggen: Als het den patroon goed gaat, kan het den arbeider ook goed gaan. In de textiel-industrie nu, gaat het den patroons buitengewoon goed: ze leven grootseh, 's zomers buiten, 's winters in de stad; de fa- brikanteii zijn aangeslagen naar ver mogens van f ?0 000 tot f 220.000. Wanneer wij zulke cijfers zien, kun nen we toch wel tot de conclusie ko men, dat den arbeider wat meer toe komt. dan hij nu verdient. De arbeider moet zich ook organi seeren om medezeggenschap in zij'n arbeddsvoorwaairden te krijgen. Nu zijn er wel organisaties, die veel ver der gaan willen, en de patroons liefst zoo spoedig mogelijk uit de we reld helpen, maar de Chx. arbeiders ■willen zoo ver niet gaan. Zij geloo- ven, dat de patroon het wel wot be ter dan de arbeider mag hebben, en tevens dat kapitaal, kennis en arbeid samen kunnen gaan, en niet uit den aard der zaak aan elkaar tegenge steld zijn. Kunnen de arbeiders nu in één or ganisatie vereenigd zijn? Neen. Dat is vroeger zoo geweest, onder leiding van Domela Nieuwenhuis, maar in een dergelijke organisatie was voor de Chr. arbeiders geen plaats. De moderne organisatie wil hetzelfde alk die van de vrije socialisten, alleen wil zij het met een omweg. En daar om is er een kloof tusschen de Chris tenen en de modernen, die niet te overbruggen valL Spr. was tevens van meening, dat Protestantsche en R. K. organisaties elkaar de broederhand moeten rei ken. De groote plaatsen gaven aan de christelijke organisatie geen lei ding; die ging uit van de Chr. Tex tielarbeiders uit Twente en van de Chr. Mijnwerkers uit Zuid-Limburg. Haarlem, Amsterdam, en "s-Graven- hage kwamen achteraan. Spr. wekte op tot meerdere aaneensluiting ook internationaal en tot samen werking met de Roomsch-Katholie- ken. In „Unitas" zijn over die sa- menwerking nooit geschilpunten ge rezen, en gebleken is, dat het Chr. Nat. Vakverboud hier een zeer juist Standpunt inneemt. De rede werd met applaus begroet. DEBAT. De heer NAGTZAAM (soc.-dem.) had een groot gedeelte van de rede des hoeren Verveld met instemming oaneehoord. De Datroons vereeni gen zich in één groote organisatie zfj zijn er van doordrongen, dat in een organisatie geen geloofskwesties, maar vakbelangen, hun eigen be langen, ter sprake komen. Wel is er nu ook een R. K. Patroons-vereeni- ging, maar dat R. K. is hier slechts een wassen neus. Ook de arbeiders organiseeren zich en vraagt de heer Nagtzaam zouden ze dat wel doen, als er zoo'n roerende eenstem migheid tusschen kapitaal en arbeid ontstond? Immers neen De hoer Verveld heeft gezegd, dat hij gaarne al die geloofsverschillen zou wegdoezelen, zij bohooren niet in de organisatie zeer juist, maar de heer Verveld bleef staan, toen hij bij de moderne vakbonden kwam. En daarvoor was geen enkele reden. Het N. V. V. staat op het standpunt, dut er geen overeenstemming van belan gen is tusschen kapitaal en arbeid. Het beoogt geen nieuwe maatschappij te stichten zoover gaat tiet met. Toch zal men zieu. dat het N. V. V. in de practijk met de S. D. A. P. mee gaat. Waarom? Omdat alleen deze partij in de Kamer de arbeidersbelan gen ten principieels behartigt. Want ook in de regeeringszalen moet de stem van den arbeider gehoord wor den. De Christelijke arbeiders nemen niet de eene hand, wat zij met de an dere geven zij neutraliseeren hun eigen werk. Want werken zij al voor verbetering van hun toestand, zij zenden ook meuschen naar de Ka mer. die blijken met van zins te zijn voor hun belangen op te komen. Zij willen den lü-urendag, afscliuffiug van nachtarbeid enz., maar de door hen gekozen Kamerleden willen dat alles niet. Zoo blijft de actie der Chr. arbeiders onvruchtbaar. De heer Verveld sprak ook van samenwerking tusschen kapitaal, ken nis en arbeid. Maar in de tegenwoor dige omstandigheden is dat niet mo gelijk. Eerst als het kapitaal, de pro ductie-middelen, niet meer in handen van enkelen, maar in handen van de gemeenschap zijn, kan een beter en gelukkiger maatschappij geboren wor den, waarin in werkelijkheid de drie groote factoren op harmonische wijze zich vereenigen. De heer VERVELD bleef bij zijn meening, dat de moderne organisatie heel iets anders wil als de Christelij ke. Gene wil den klassenstrijd, deze niet. De Christelijke organisatie wil voortbouwen op den bestaauden toe stand, de moderne wil een nieuwe maatschanpij. En wat voor voordeel er in zegt spr. als het kapi taal aan de gemeenschap komt Als de arbeider krijgt wat hem toekomt en de patroon ook kan zeer goed de bestaande toestand behouden blij ven. Ook de Christen-arbeiders wer ken in het parlement zij doen dat met adressen aan de regeering. De heer NAGTZAAM dupliceerde Spr. legde er den nadruk op, dat de heer Verveld geen enkelen godsdien- stigeu grond had aangegeveu, waar om men zich nu eigenlijk niet bij bet N. V. V. kan aansluiten. En zegt de heer Verveld tegen de modernen „Gij zijt niet eerlijk", dan kaatst spreker dien bal terug en zegt „De Christelijke leiders zijn niet eerlijk", wunt zij spiegelen den arbeiders voor, wat zij in werkelijkheid niet willen. De heer VERVELD herinnerde er aan, dat hij van het Algemeen Chris telijk beginsel gesproken had en dat sluit allea in zich. Spr. herhaaltdo kloof tusschen Christelijke en moder ne organisatie kan niet overbrugd worden. De vergadering werd ten slotte met dankzegging gesloten. CHR. VEREEN. VOOR DE VERPLE GING VAN LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTE. In de inrichting „Gethesda-Sarep- Hazepaterslaan, werd gistermid- jg de 29o jaarlijkscho algemeene vergadering gehouden, geleid door den voorzitter van het bestuur, Ds. C. van Paassen, waarin achtereenvol gens door den directeur der inrichtin gen, den heer J. L. Zegers, den ge neesheer der inrichtingen. Dr. C. J. C. Rurkens en den penningmeester, den heer C. F. Bierens de Haan, mede- deelingen werden gedaan respectieve lijk ovor den algemeenen toestand der vereeniging, den gezondheidstoe stand het aantal verpleegden en hun behandeling en den staat der ka9. Het aantal patiënten uit. 1910 bedroeg 198 vrouwen en 208 mannen van ver schillenden leeftijd. De toestand der geldmiddelen is niet ongunstig, dank ook de met gunstig gevolg bekroonde pogingen, om het aantal leden en contribuanten te verhoogen. Toch is men genoodzaakt geweest tot verheo- ging der verpleeggelden voor patiën ten 3e kl. over te gaan eu een Rijks subsidie aan tc vragen. In voldoe ning aan dat verzoek ia een post van f 2000 op de Siaatsbogrootuig ge bracht en door de Sta ten-Gen oraal goedgekeurd. De vereeniging heeft wegens nood zakelijk gebleken uitbreiding een stuk grond, groot 4 H.A. en 70 A. aan gekocht, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de inrichting „Meer en Bosch" te Heemstede. Besloten werd voorbereidende stap pen te doen tot vernieuwing van het gebouw „Bethesda" te Haarlem. Het aantal diakonen werd met 5 vermeer derd eu bedroeg 92, dat der zusters was 3 minder dan een vorig jaar en bedraagt 53. Velen hunner werken buiten de inrichtingen. De periodiek aftredende leden van het bestuur wer den herkozen. Mej. Van Heukelom moest om ge zondheidsredenen uittreden Mevr. Deutz van LenuepTeuing van Berk hout te Heeiiisloue werd lol bestuurs lid gekozen. De directeur kreeg op verzoek eervol ontslag tegen 1 llei a. s., in zijn plaats werd l»euoemd Dr. J. A. van Leeuwen, te Bloemendaal, terwijl tot huismeesteres voor de in richting „Meer en Bosch" werd geko zen mej. Borkenhamer te Haarlem. Bij monde van den voorzitter werd den heer en mevrouw Zegers dank ge bracht voor wat zij ruim 20 jaren in hei belang der inrichting hebben go- daan. Met dankbaarheid werd kennis genomen van den goeden staat, waar in de 2 1/2-cents-voreemgingen ten be hoeve der verpleging van on- en min vermogende patiënten verkeerea en de volhardende werkzaam holen van den diakoon Mr. J. A. Hoekendijk in do inrichting. Een en ander wordt uit voeriger uiteen gezet in het Jaarver slag. dat eerlang in druk aan alle le den. contribuanten en corresponden ten zal worden toegezonden. De vergadering werd met een op wekkend woord van don voorzitter g sloten. HAARLEMSCH MUZIEKKORPS. Het program der volgende Matinée door het Haarlemsch Muziekkorps, bevat veel afwisseling, mej. Scholten zingt een aria uit de Zerstörung Je- rusalems van Klughardt, en 3 liede ren; het orkest zal werken van Ber lioz* Weber en SainUSaëus uitvoe ren. PAKJE VERMIST. De politie te Middelburg heeft on derzoek ingesteld inzake het vermis sen van een pakje, verzonden uit Haarlem aan zekere J. v. W. te Mid delburg. in welk pakje zic-h een gou den ring bevond, waarop een plaatje met de in elkaar gewerkte letters T. en O. Ten postkantore te Middelburg wer den een 12-tal brievenbestellers ge- lioord, die zich niets van het pakje herinnerden. Rubriek voor Vragen GeabonocerJen hebben hot voorrecht, vragen op raraobil'.eud gebied, mile voor beantwoording vatbimr, in tc zenden bij do Itodactiu Tan Haarlciu's Dagblad, Groote Hotit-itront 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: (van J. M. op verzoek niet overgenomen). ANTWOORD: Wanneer u, zooals u schrijft, het bewijs in handen hebt, dat u niet thans, doch eerst met April behoeft te betalen, dan kunt u na tuurlijk tot dien tijd wachten. Maar u i9 ook nog niet gedagvaard en ver moedelijk zal men daarmede ook wel tot 1 April wachten. VRAAG: Ben ik belastingplichtig aan de Ned. Hervormde Kerk, op grond dat mijn oudere hervormd waren? Ik weet niet of ik gedoopt ben. ANTWOORD: Een moeilijke vraag, die in zeer verschillenden zin wordt beantwoord. De quaestie is nog on langs behandeld in het Bloemen- daalsch Weekblad, bureau Ged. Ou de Gracht 63. Als u daar eens wilt in- formee'ren, zal men u de betrokken nummers nog wel kunnen versohaf fen. VRAAG: Ik woon in een huurhuis en heb mondeling een kamer aan ie mand per week verhuurd. Hij houdt op met betalen en weigert de kamer to verlaten. Ik ben onvermogend. Wat moet ik er aan doen? ANTWOORD: Vraag ten raadhuize een bewijs van onvermogen en ga daarmee eens Zaterdagavond naaT mr, Thiol, die voor onvermogenden in Toynbee zitting lxoudt. VRAAG (op verzoek wegens rede nen van delicaten aard niet overge nomen). ANTWOORD: 't Is het beste dat u zich tot eenen advocaat wendt. Naar onze nieening zal er zorg moeten worden gedragen dat A, als die erfe nis open valt, daarop terstond beslag kan laten leggen. Men kan niet be schikken ove'r eene erfenis, die niet opengevallen is door het overlijden des erflaters. Dientengevolge kan men het door u bedoelde vermoedelij ke erfdeel ook niet aan de nbedoel- den persoon vermaken en alzoo ook geen beslag voorkomen. VRAAG. Ik heb twee broers, waar van er éen is, die drie huizen in eigendom heeft en bovendien nog een pensioen van den Slaat geniet. Nu is onze moeder voor ongeveer zeven ja ren in een gesticht opgenomen. Zijn wij nu verplicht bij eventueel over lijden van moeder haar op onze kos ten te laten begraven ANTWOORD. De lijken van onver mogenden worden, voor zoover de diaconien, armbesturen of andere in stellingen daarvoor niet zorgen, op kosten der gemeente begraven. Dit is alleen een maatregel van openbare orde, maar het zou van weinig piëteit getuigen als de kinderen hun ouders niet lieten begraven, te meer daar zy Immers een verzekering hadden kun nen sluiten. VRAAG. Gesteld dat bovenbedoelde broeder weigert er het zijne toe bij te dragen, kan dan het gesticht rech ten op mil alleen doen geldon, omdat ik mijn moeder voor ruim tien jaren voor f 100 kapitaal k ƒ0.14 per week. uit te keeren bij overlijden, heb laten inschrijven bij ©en verzekeringsmaat schappij AN 1IV OORD. De vraag is maai, of die I 100 tot de nalatenschap belmo ren, een vraag, die wij zonder meer te weten niet kunnen beantwoorden. Zoo ja, dan kunnen door het gesticht daarop, voor zoover mogelijk, de kos ten van verpleging en der begrafenis worden verhaald. Op de bloed- en aanverwanten, die tot onderhoud vei plicht waren, kunnen trouwens ook de onderstandskosten worden verhaald. Uit de Omstreken Raffeisenbank alhier, en sulks in de plaats van wijlen den heer G. G. Koppers. Vergadering van den gemeenteraad van HiLlegom op Woensdag den 22en Maart 1911, dea voormiddags te 10 uur. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Plaatsing hek A. Verweij La aan de Leidschestr&at 3. Idem K. van Bourgondiën Czn., aan de Wilhelminalaan. 4. Idem A. Hermans aan de Weere- steinstraat 5. Idem M. Jansen, aan den Loos te rweg II. 6. Afvoering Gerrit Aven tveg van den Leggei der Wegen en Voetpaden. 7. Verordening tot aanvulling van den Rooster van Aftreding der leden van den gemeenteraad. 8. Onbewoonbaarverklaring woon huizen 's-Gravenhaagsche Hypotheek bank voor Nederland aan de Ameri- kastraat. 9. Uitbreiding van het gasbuizen- net aan de Beeklaan en de Trek vaart 10. Wijziging begrooting, dienst 1911. 11. Reclames en verzoeken lot af schrijving Plaatselijke Belastingen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regeL EMSER PASTILLES. Staatskontrolle. TEGEN HOEST EN VER IS KOUDHEID. Zwak, ellendig en altijd vermoeid. Verdenkt gij uw nieren wel? Zij worden misschien cel na cel vernie tigd, waardoor uw bloed ongezuiverd blijft, terwijl het levengevend eiwit uit uw lichaam kan worden afge voerd. Nierkwalen ontwikkelen zich zóó ongemerkt, dat zelfs wanneer de nie ren ernstig aangetast zij'n, gij geen ander verschijnsel op kunt mérken dan algemeene zwakte, loomheid en afgematheid. Gij staat er over verwonderd, dat gij steeds achteruit gaat en dat gij u altijd zoo vermoeid en terneergesla gen gevoelt. Misschien hebt gij nooit uw nieren verdacht eh toch indien uw water chemisch onderzocht werd, zou misschien gevonden worden, dat uw nieren cel na cel wérden verwoest en het bloed niet meer filtreéren, waardoor het levengevend eiwit ge legenheid heeft om met de urine te ontsnappen. En zoo raakt gij dag aan dag vas ter in de klauw van de gevreesde ziekte, totdat de nieren plotseling ge heel hun werk staken en uw geheele lichaam vergiftigd wordt door het urinezuur in het bloed, tér wijl de blaas haar kracht verliest om de url- ne-afscheiding te regelen. Daarom wanneer uw urine be wolkt of brohderig is, wanneer de afscheiding In te groote of te kleine mate geschiedt, of wanneer gij rug pijn, waterzuchtige zwellingen, ïheu- matisöhe pijnen of een blaaskwaal hebt, verwaarloost uw nieren dan zelfs geen dag langer. Uw kwaal heeft zich misschien 'reeds verder ont wikkeld dan gij denkt, en uitstel is zóó gevaarlijk, dat gij niet spoedig genoeg beginnen kunt met het ge bruik der echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, die zoovele mannen en vrouwen blijvend genezen hebben. Vraagt uitdrukkelijk Foster's en gij zult de goede krijgen. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Góppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a i 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. verkrijgt men met „Califig". Dit zachte laxeermiddel heeft eenen zóó aangenamen smaak, dat zoowel kinderen als volwassenen het gaarne innemen. „Califig" wekt den eetlust op, regelt de spijsvertering door zniTericg der spijs verteringsorganen en is alzoo een waar borg voor het behoud der gezondheid. De bereiding geschiedt steeds op dezelfde wijze en met groote zorgvuldigheid, hetgeen niet falen kan eene steeds gelijk matige uitwerking te weeg te brengen. „Califig" bestaat uit sap Tan rjjpe C&li- fornische vijgen en extract van ver schillende planten van bekende heilzame werking. Verkrijgbaar in Apotheken. Prijs 1.25 per flacon. Binnenland VELSEN. Dr. AE .J. de Sopper, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Velsen, die het beroep aannam naar de Ned. Herv. Kerk te Amsterdam, is voor nemens in de tweede week van Mei ztjne intrede te doen, na bevestigd te zijn door tLs. G. Oosthuijs. HILLEGOM. Tot voorzitter der Roorasoh-Katho- Hcke Kiesvereeniging alhier is in de ledenvergadering benoemd de heer A. W. Nieberding, kassier van de TWEEDE KAMER. De algemeene beraadslaging over de wijziging dér Arbeidswet is ten einde gebracht. Aan onze telegrafische mededeelln- gen ia toe te voegen, dat de Minis ter verklaarde voorloopig geen kin derarbeid te kunnen verbieden bij hooger leeftijd dan 13 jaren. De Mi nister van Blnnenlandsche Zaken maakte een herziening der Leerplicht wet gereed. Het vrijstellen van bloemenbinden op Zondag, waartegen de heer De Visser had geopponeerd, werd door den Minister verdedigd op grond dat anders de vrouwen uit dat bedrijf zouden worden verdrongen. De Minister maakte uitdrukkelijk bezwaar tegen een verbod van fa brieksarbeid der gehuwde verzoeïrt den heer Aaiberse zijn daar toe strekkend amendement terug te nemen, hetgeen deze, bij repliek, even wel verklaarde niet te kunnen doen. De heer Aaiberse kibbelde daarna nog met den heer Schape'r over de tienuren-motie en tegenover diens be weren dat hij deze motie had ver zaakt, stelde hij dat hij er geen po litiek wapen uit wilde laten smeden tegen den Minister door de sociaal democraten. De Minister had den heer De Klerk, als Unie-liberaal, verweten zich tegen de werkgevers te hebben uitgelaten op socialistische wijze en dat bracht den leider der Unie-liberalen, den heer Borgesius, op de bres, die be toogde dat de uitlatingen van den heer De Klerk zeer onschuluig waren, alleen strekten om te betoogen, dat de werkgevers dit ontwerp niet m ten voorstellen, als in n<7rassen was gebeurd, als een ramp voor de indus trie. De hee"r BoVgesius drone overigens, reeds thans aan, op beschermfng van kinderen in het landbouwbedrijf en op een speciale reveling voor de be scherm in v van vrouwenarbeid in liet algemeen. De heer Troelstra hield tegenover den Minister en den heer Borgesius staande, dat de sociaal-democratie niet opzettelijk de werkgevers verket tert. Met den Minister erkenden zij de noodzakelijkheid van kapitaal krachtige industrie. Maar de werk gevers vertoonden, zich in hun ware gedaante, overal waaT zij trachtten erbetering van arbeidstoestanden te gen te houden. Ook betwistte spreker ten sterkste, dat zijn fractie van de 10 uren-motie-Aaiberse een politiek wapen maakte tegen den Minister. Dinsdag 11 uur: de artikelen. Het aantal amendementen is al knapjes groot. INTERN. SANITAIRE CONFE RENTIE. Naar de Stand, verneemt zal de Nederl. Regeering deelnemen aan een in de maand Mei te Parijs te houden internationale conferentie, ten einde de sanitaire conventie van Parijs van 1903 te he'raien en zoo noodig aan te vullen, voor zoover be treft de maatregelen, toegepast tegen de pest, de ohoiera en de gele koorts. Als Nederlandsche afgevaardigden zullen worden aangewezen H. M.'s gezant te Parijs en Dr. W. P. Ruyscli, Hoofdinspecteur der Volksgezondheid te 's-Gravenhage. WIJZIGING DER ARBEIDSWET. De heer Drucker en 11 andere leden hebben als amendement voorgesteld om na art. 9 der Arbeidswet in te voegen een nieuw artikel 9 bis. lui dende „Het hoofd of bestuurder van een onderneming is verplicht, do jeugdige personen, die in of voor zijn onderne ming en fabrieken of werkplaatsen ar beid verrichten, in de gelegenheid to stellen, des namiddags na vijf uur de lessen te voigen en inrichtingen voor godsdienst-, voortgezet-, herhalings- of vakonderwijs te bezoeken. Door den Minister, met de uitvoering van deze wet beiast, kan voor ©en bepaal de onderneming on voor een door hem bepaalden tijd geheele of gedeel telijke ontheffing van deze verplich ting worden verleend." HUISHOUDSCHOLEN IN NED.- INDIé. Door ©enige dames hier te lande worden pogingen aangewend tot op richting van opleidingsscholen voor onvermogende jonge meisjes in Ned.- Indie. Er is oen comité gevormd. Het geldt hier de oprichting van huishoudscholen, waar Indische jon ge meisjes van Europeesche afkomst hare opleiding tot goede huismoeders zullen ontvangen, uitgaande van het denkbeeld dat voor de regeneratie van det Indo-Europeesche element in Indië het eerst moet worden gearbeid aan de opvoeding der vrouw WINKELSLUITING TE AMSTERDAM. De voorzitter en secretaris van het Winkelierscomité ter verkrijging van een wettelijk vastgesteld sluitingsuur voor winkels en magazijnen" heblien den Raad per adres medegedeeld, dat 18 firma's met 173 winkels, gevestigd te Amsterdam, zich verklaren voor eene wettelijke regeling van het slui- tirtgsuur der winkels. 25 JAREN IN DIENST DER H.IJ.S.M! 26 Juni is de heer H. R. Krapels, ohef van het Centraalstation te Am sterdam. vijf en twintig jaar in dienst der Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij. Hij is voorzitter van de 5000 leden tellende Herstellingsoordvereenigiug van H. IJ. S. M. -personeel, en be kleedt nog verschillende andere tunc- ONGELUKKEN. Aan boord van net s.a „Vecht stroom" van de Hollandsche Stoom bootmaatschappij te Amsterdam, kreeg een stoker, door een vlam, die urt de vuurhaard sloeg, brandwon den aan hoofd, schouders en handen. KOLONIAAL INSTITUUT. I D« Amstardamache Universiteits- Vereeniging heeft aan de vereeniging „Koloniaal Instituut" een gift van I 5000 geschonken als sympathie-be tuiging met een toekomstig koloniaal instituut, waarvan de oprichting van universitair belang wordt geacht ONREGELMATIGHEDEN IN DE LEEUWARDER GEVANGENIS. Het onderzoek, dat voor ruim een half jaar is geopend in verband met gepleegde diefstallen en verduisterin gen in de Leeuwarder gevangenis, duurt nog steeds voort. Zooals we reeds mededeelden, werd een bewaar der voor diefstal van goederen ver oordeeld. Doch vele collega's, die ook bij dit misdrijf schijnen betrokken ta zijn, werden op andere wijze gestraft. Zoo werd aan eenigen een week gegeven om ontslag te vragen dezen werden gepensionncerd. Weer anderen wor den overgeplaatst, o. \v. twe© ma joors. Dezen waren echter niet met die verplaatsing tevreden en vroegen en kregen eervol ontslag. Een ande re bewaarder werd overgeplaatst naar Rotterdam. Ook tegen zijn zin. Toen hij daar die ontevredenheid toonde door bedreigingen te uiten, werd hij onmiddellijk ontslagen. Thans is weer aan een 5-tal bewaar ders aanzegging gedaan, dat zij zul len worden verplaatst., zoodat eerst daags haast al de bewaarders met 10 en meer dienstjaren, door anderen zullen zijn vervangen. (Tel.) De gevangene, die deze zaak aan het rollen bracht, is inmiddels voor waardelijk in vrijheid gesteld. DORIS RIJKERS. Uit het „Nederlandsch Zeewezen" blijkt, dat thans in totaal voor Doris Rijkers is bijeengebracht f 2.662 86. HET GRENSVERKEER. De I.okal Anzeiger meldt: De Pruisische regeering heeft toege staan, dat dc beperking van het tol vrije grensverkeer met Nederland oj 1 April wordt opgoheven. Dat betee- kent voor dfl bewoners der grens plaatsen een groote verbetering in het kleinverkeer, daar dan hoovoelheden tot 2 kilogram vrij kunnen worden ingevoerd. Tegen dit besluit protesteeren nu echter de handwerkers in de grens gemeenten, daarzij een grooteren in voer van producten der handwerkers nijverheid vreezen, waardoor zij in hun belangen zouden worden ge schaad. Zij hebben een commissie be noemd, die bij de Pruisische Regee ring hun beswaren zal inbrengen en handhaving van de beperking in het grensverkeer zal verzoeken. HULDE AAN DE NAGEDACHTENIS VAN EILERTS DE HAAN. Aan de mededeeling aangaande een buste van Eilorts de Haan, later fa plaatsen in het Koloniaal Instituut, kunnen wij thans toevoegen dat deze hulde gebracht aan dc nagedachte- van den leider van de expedities naar de binnenlanden van Suriname, op instignatie van het bestuur van het Aardr. Genootschap, dat daartoe een commissie samenstelde, behalve in het schenken van een borstbeeld aan het toekomstig Koloniaal Insti tuut, zal bestaan in het aanbieden van een marmeren gedenkplaat aan het Koninklijk Instituut van de Ma ine en zoo mogelijk ook 'nog in het plaatsen van een eenvoudig granie ten gedenkteoken in Suriname, op de plek waar Eile'rts do Haan begraven werd. DE EX-HUZAAR. Door de politie te Gouda werd vier maal proces-verbaal opgemaakt tegen een huzaar, die, zonder vergunning, met een brodhuTe op de markt ventte, en daa'rhij vol k.sopl nopen veroorzaak te RIJKSMIDDELEN. Was Januari héél mooi voor de Schatkist. Februari is een weinig te gengevallen. Nu was de maandstaat van Sprokkelmaand 1910 ook al niet mooi; hij werd goed gemaakt door de verhooging van den gedistilleerd-ac cijns, die toen met f 732,000 verhoo ging een overschot bracht. Thans is 't diezelfde accijns, die ons een klei nen teruggang bij het maandcijfer van verleden jaar bezorgt; do drank- occijns bracht nu namelijk 511,000 minder op. Toch zijn we slechts ruim f 78,000 bij verleden jaar achter, waar uit dus blijkt, dat de overige middelen zich goed hebben gehouden, waaron der ook het successierecht ditmaal mag worden geteld. Pers-Overzicht KAPITEIN TER ZEE BARON VAN ASBECK. De N. R. Ct., ue aungekoudigde pension neer ing van kolonel Van As beck besprekende, zegt o.m.: „Wel loopt er een gerucht als zou de lieer Van Asbeck, na een tijd niet gevaren te hebben, dea eersten dag op zee niet geheel vrij van zeeziekto zijn. doch dit kan toch moeilys als argument voor den heer Weutnolt gelden, waai" het van algemeene be kendheid is dat deze ditzelfde ook on dervond en dat hij zelf ua zijne be noeming tot vlagofficier (Mei 1903), noch als schoul-bij-nacht, noch als vice-admiraal op de vloot zelve ge varen heeft. Dat het op de Noordzee dusdanig spoken kan, dat ervaren zeelieden zich onpleizieng voelen, is bekend. Komt het niet voor dat een reserve officier. die als stuurman voortdurend den Oceaan bevaren heeft, aan boord van een oorlogsschip op de Noordzee zeeziek wordt? ..Dat de dienst er onder lijden zou, is onaannemelijk, vooral wanneer men bedenkt op welke eminente wijze de kolonel Van Asbeck het commando der scheepsmacht in de Caraibische tee van Mei 1907 tot September 1908 waarnam. Ongevraagd werd hij toen geroepen om als commandant van het Koninklijk Instituut v. d. Marine op te treden, dus belast met de vonning van het toekomstige officlerakorps Eu verder: „Als man van rechts werd hij al gemeen ais de toekomstige minister van marine beschouwd. Wellicht zal hij mettertijd als zoodanig optreden. Thans is het evenwel nog zoo ver met en zoolang de Konnigin zijne diensten ah minister nog niet noodig heeft, is het toch de plicht van Hare raadsle den or voor te zorgen dat de direction worden bestuurd door de bekwaam ste chefs." De N. R. CL gelooft aan de moge lijkheid dat er niet ernstig sprake van pensionneering zou zijn. Naar 't Hbld. verneemt bestaat in do best ingelichte kringen volkomen

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6