ÏAARLEIWS DAGBLAD. TWEEDB BLAD. WOENSDAG 22 MAART 1911 Buitenlandsch Overzicht De herdenking van de 50-Jarige een heid van Italië brengt in verschillen de landen moe*i'ir*h.'da.r>. Nu ook weer ii B«1<*S. In de gisteren ge ka den vergade ring van de Belgische Kamer stelde de socialist Van der Velde voor, om aan de Italiaansche Kamer een GELUKWENSCH VAN BELGIë AAN ITALIë te zenden De voorzitter merkte op. dat de Kamer hierover niet eenstemmig denkt en steVie daarom voor den ge- lukwensch va> een deel der Ka mer over tt brengen. De R.-K. Vwhaegen herinnerde, dat de eenheid van Italië was ge grond op de rulren van den Pauselij ken staat. Hierop trok de radicaal Lorand heftig tegen het eticaan te weer, wat een krachtig trotest van den Ka tholiek Woeste uitlokte. Hel voorste' van Van der Velde werd daaTop door liberalen en socia listen aangenomen De rechterzijde nam aan de stemming geen deel. Ook in Spanje zijn er, zooals men weet, door het Italiaansche jubileum, moeilijkheden gekomen. Gister werd in de Spaanschc Kamer het debat over de benoeming van den KONING VAN ITALIë ALS KOLO NEL BIJ 'T SPAANSCHE LEGER voortgezet (zie vorig Overzicht). De minister-president Canalejas tei, dat hij de zeer bijzondere positie, die de katholieke kerk zich, hui ten het internationale recht om, in de wereld heeft verworven,"erkent. Maar al ontkent men de geestelijke souve- reiniieit van den H. Stoel niet, men kan toch, afgezien van het kleine stukje grond, dat door het Vaticaan wordt ingenomen, niet zeggen, dat de H. Vader de souverein van Italië is. Er is, juridisch gesproken, slechts één vertegenwoordiger van het Itali aansche volk en die woont op het Quirinaal. De discussie werd gesloten. Daarop zei de minister-president nog Het initiatief tot wetgeving berust uitsluitend bij de regeering, zoolang deze het vertrouwen van de Kroon en den steun van de meerderheid in het Parlement heeft. Ik zal alle voorstel len den voorrang verleenen, die nut tig zijn voor het welzijn des lands. IN DE HONGAARSCHE KAMER werd, niettegenstaande de bezwaren der katholieken, de voorzitter ge machtigd een telegram van geluk- wenschen aan de Italiaansche Ka mer te zenden. Er is EEN RUMOERIGE ZITTING VAN DE FRANSCHE KAMER gehouden. Iets heel bijzonders is het niet, want het heeft er in den laat- 6ten tijd herhaaldelijk gestormd. Aan de orde waren de credieten voor het onder-secretariaat van Jus titie. Verschillende afgevaardigden be streden de voorstellen der regeering. Roche verklaarde o. a., dat hij om staatkundige redenen tegen zou stem men. Hierop sprak de minister-president Monis zijn voldoening uit over de ruiterlijke verklariug van Rocbe en zei „EINDELIJK KOM ik EEN EERLIJK MAN TEGEN, DIE ZIJN MEENING OPENHARTIG UIT SPREEKT." Deze woorden van Monis veroor zaakten een oorverdoovend tumult, zoowel op de banken der'rechterzijde, ais van het centrum en een deel der linkerzijde. Geen wonder, want men kan uit de woorden van den premier veel halen er ligt in, dat hij te vo ren nog nooit een eerlijk man is te gengekomen en.... hij had ai met alle Kamerleden kennis gemaakt Het werd een vreCaelijk lawaai. De socialisten wilden op een moment de leien der rechterzijde te lijf, maar werden door de zaaloppaesers tegen gehouden. Eindelijk kon Monis zich wat dui delijker verklaren. Hij had bedoeld, dat de ruiterlijkheid van Roche het debat duidelijker maakt. Ook betoog de de premier, dal inj het rechi had, het onder-secretariaat bij decreet in te voeren en verbond de ouaestie van verirouwen aan het toestaan der cre dieten. Deze werden daarop met 363 tegen 103 stemmen toegestaan. De vergadering werd daarna opge heven. Het ministerie heeft dus tenslotte toch weer de overwinning behaald. Toch wordt 't voorgevallene aller minst als een versterking dor positie van het ministerie geacht, liet was een ongeluksdag voor den nieuwen minister-presidentachteraf zal hij de pluim, op Roche's hoed gestoken, zich wel beklagen. DE INTERNATIONALE POLITIEK IN MAROKKO is gisteren in den Spaanschen Senaat besproken. De minister van Bnitenlandsche Zaken verklaarde naar aanleiding van de jongste Fransch-Marokkaan- sche overeenkomst, dat hij bij het Fransche ministerie stappen heeft gedaan, om de rechten van Spanje te verzekeren. Bij den tegenwoordigen staat der onderhandelingen kon de minister verder niets zeggen. Wan neer de omstandigheden het toelaten, zal hij mededoeling doen van liet re sultaat zijner bemoeiingen. De minister zei geen officieele In lichting over de bewegingen van Fransche negertroepen, die het be zettingscorps moeten steunen, ontvan gen te hebben. IN PORTUGAL heerscht weer eenige onrust. De cor respondent van de ,.N. R. Ct." seint uit Lissabon ..De algemeen© werkstaking van 24 uut is een volkomen mislukking ge weest. De rustiger elementen hebben zich onthouden van verstoring der orde. De beweging wordt toegeschre ven aan de partij gen ooten van Costa, den minister van justitie, de ultra radicalen. Ik had een interview mot Almeida., die zei, dat de regeering alle pogingen tot verstoring der orde door de ultra radicalen desnoods met geweld zou onderdrukken. Vrijheid van arbeid is de eerste factor voor den bloei van het land. Alles is weer volkomen rustig. Troepen doorkruisen de stad." Een ander bericht meldt, dat 47 personen in hechtenis genomen zijn, waaronder het geheele bestuur van de arbeidersbonden. Over DE MINISTER-CRISIS IN ITALIë verneemt men uit Rome, dat Giolitti zich bereid heeft verklaard, een mi nisterie te vormen. VOOR DEN WERELD-VREDE. Eenige verspreide berichten Den Isten April zal er waarschijn lijk in de- groote Albert Hall te Lon den een bijeenkomst worden gehou den ter bevordering van de arbitrage zaak. Zij gaat uit van de kerken en de vredes-vereenigingeii. Men hoopt, dat de aartsbisschop van Canterbury de vergadering zul leiden. Men verneemt uit Washington, dat de regeeringen van Amerika en Enge land reeds een ontwerp voor het ar- biirageverdrag voor zich hebben. Naar het heet is hot plan, geschillen te onderwerpen aan een commissie met leden door de twee regoeringen benoemd de zaak zal alleen dan aan het Haagsche hof worden voorgelegd, als de commissie hel niet eens kan worden. Afgevaardigden in Oostenrijk heb ben een 'motie onderteekend, waarin zij de regeering uitnoodigen, ln 1913 op de vred•es-conferentie te 's-Gro- venhage haar invloed te doen gelden, ten gunste van een internationale overeenkomst, met het doel gelijktij dig de bewapeningen te beperken. President Falliè.res heeft den nieuwberioemden Oostenrijkschen am bassadeur in gehoor ontvangen. Deze hield een redevoering en wees op hei •gemeenschappelijk verlangen der bei de regeeringen, om de weldaden van den vrede te behouden. Fraukrijk's president antwoordde met wenschen voor het behoud van den algemeeneD vrede. Tusscheri RUSLAND EN CHINA is het nog niet geheel in orde, maar de spanning is gelukkig veel ver minderd. Sensatie wekte een telegram, mel dend. dat de Russische gezant te Pe king door Jong-Chineezen zou zijn vermoord. Gelukkig blijkt het bericht evenwel onjuist. Het wordt tegengesproken door den gezant in eigen persoon. Wel de allerbetrouwhanrste bron. Uit Petersburg wordt geseind Het autwoord van Rusland op Chi na s laatste nota is verzonden. Het kenmerkt zich door een zachtcren toon. Het Russisch-Chineesche geschil kan feitelijk ais opgelost beschouwd worden. Volgens de rapporten der Russische consuls in Cliiuu valt er den laatsten tijd verbetering waar te nemen in de houding van de Ghlnee- zen jegens de Russen. IN MEXICO is de toestand nog altijd even drei gend. Bepaald nieuws is er evenwel niet. Van Kunst en Kunstenaars. XJI. België en Nederland. Hei is opmer kelijk hoeveel wrijving de geschiede nis laat zien, tusschen de beeldende kunst der noordelijke en der zuide lijke Nederlunden, zonder dut even wel één van beiden haar eigen karak ter ook maar in het minst aan de an dere opoffert. Want er was en er blijft een diepgevoeld karakterverschil in de schilderkunst der beide landen, nu en dan door onwillekeurige toe nadering wat verzacht, doch telkens weer opnieuw te voren springend. Fn zoo we al hoe langer zoo minder van „nationale" kunstuitingen in de toe komst te spreken krijgen, men kan er zeker van zijn dat de geniale éénling van hier, eenc ganseh andere geaard heid zal bezitten dan de Belgische collega. Warneer wij bij do negentiende eeuw blijven dan zien wij den invloed van Belgie's grootste mannen uit het midden dier eeuw, Henri Leys en De Brakeleai, vrij ver doordringen. Als in de zevontigcr jaren en iets daar voor onze Jacob en Mntt.hijs Maris, Albert Neuhu;'.i en zoo veel anderen naar Antwerpen trokken om te st,u- deeren, zijn beide Belgische meesters juist tot de hoogste erkenning geko men. Het is bekend dat een Jaap Ma- ris deze Belgische kunst hoog aan- op de Hollanders altijd maar een voor bijgaande» indruk gelaten. Een Wil lem Roelofs, een Gabriel die lange jaren van den besten levenstijd te Brussel of omgeving woonden, bleven in hun werk Noord-Nederlanders, en ontvingen Roelofs tenminste hun vruchtdragenden impuls nie^i direct van de Fransche romanlici van Fontainebleau. De gebroeders Ovens en Hcnriette Runner hebben het meest van der Belgen aard in hun werk gebracht, hebben dan ook meer dan anderen in Brussel waardoering gevonden. Dat de gewoonte om naar de Aniwerpsche academie te trekken nog lang volgehouden bleef, blijkt uit het verblijf daar van wat wij tegen woordig onze „jongeren" nog sleeJs noemen: Mitsen, Bastert Briët en heel veel anderen. Dat iemand als Alma Tadenia. de grooto Fries, ook via Antwerpen naar Engeland geëx porteerd werd, mag in dit verband wel even in herinnering gebracht worden. Zijn dit nu allemaal voorbeelden van Noord-Hollanders die in België gaan studeeren of er langeren tijd hun woonstëe hebben, om meer of min van de Belgische kunst te wor den omgeven, van het tegenovergestel de geval ls, vreemd genoeg, weinig DE OPSTAND IN PARAGUAY heet onderdrukt. De dictator, kolonel Jura, die zelf zijn troepen aanvoerd- de, behaalde een volkomen overwin ning. De rebellen werden uiteenge slagen hun aanvoerder, dr. Riquel- me. sneuvelde en tal van andere lei ders werden gevangen genomen. Kolonel Jara zelf geeft toe, dat in het gevecht meer dan honderd man nen van zijn troepenmacht sneuvel den. Hoeveel rebellen er zijn gesneu veld. staat niet vast. Over DE PEST IN CHINA worden eenige cijfers gegeven. De Chineesche ziekte-rapporten be cijferen het aantal door pest veroor zaakte sterfgevallen te Moekden op 1600. te Kwangtsjoengtsge op 10.000, en in geheel Mantsjoeriie op 40.000. De vroeger meegedeeld© cijfers wa ren veel en vee! hooger. Binnenkort zal nu te Moekden de pest-conferentie gehouden worden, de voorbereidingen worden al gemaakt. Een bewijs, dat de ziekte sterk af neemt is, dat de geneeskundigen heb ben voorgesteld do cordons om Char- bin af te schaffen. Stadsnieuws DE SIGARENWINKELIERS EN HET DEBIETRECIIT. Ter bespreking van het door de Regeering ingediende belasting-ont werp op tabak eü sigaren, had de Neder). Vereen, van Sigarenwinke liers, afd. Haarlem, in de bovenzaal van de Kroon een bijeenkomst belegd. De heer Boon, voorzitter der veree- niging, leidde den spreker van den avond, den heer Fortuin, in. De spreker ving aan met dr op te wijzen, dat het tabaksbedrijf, dat tot nu een loonend bestaan gaf, een don kere toekomst tegemoet gaat. De heer Fortuin wees al dadelijk op de groote bezwaren, die dit wets ontwerp zal veroorzaken, o.a. de ma nier van inning der belasting. Spreker betoogde daarop, dat, of schoon de Minister zegt, geen regie te willen, toch eigenlijk een staatsre- gie wordt ingevoerd, en wel een, die de risico afwentelt van de regeering op de verkoopers. Feitelijk, ontei gent de Minister een deel van de za ken der sigarenwinkeliers, zonder schadevergoeding te geven. Geen belasting zal geheven worden van de tabak voor export omdat de uitvoer vrijheid van handelen noodig heeft. Spr. meende, dat, als die vrijheid van handelen noodig oordeelt van de 6 1/2 millioen voor de export, die vrijheid ook noodig is voor de 20 mil lioen van de import. En wanneer de import, de ruggegraat, wordt getrof fen, treft men 't geheele bedrijf en dus ook den export. De belasting zal een z.g. debiet- register noodig maken, wat alleen kan, als alle winkeliers ïichtig boek houden. Dit laat veel te wenschen over. De heer Fortuin vreesde, dat men er spoedig toe zal moeten overgaan tot de aanstelling van deskundigen. Die kunnen gerecruteerd worden, meent spr., uit de... werkloos gewor den fabrikanten, winkeliers en ar beiders. Het debiefregister is zeer ingewik keld. Alle sigaren, die verkocht worden, moeten daarin genoteerd worden, ook de sigaren, die men b.v. aan een collega leent. De bepaling, dat de win kelier steeds klaar moe! staan, om met den belastingambtenaar inven taris op te maken is zeer bezwaarlijk. Dit debietregister wordt een nacht merrie. Voor de grootere zaken zal men een administrateur moeten be noemen voor het bijhouden van het debieiregister. ln zaken, waar de pa troon dn doen zal, moet een bedien de extra worden aangesteld. Behalve belasting moeten de be trokkenen dus ook onkosten betalen. De belasting wordt betaald van al le verkochte tabak enz., ook van monsters, ook van de wel-ve'rkochte, maar nieLbetaalde tabak. De fabrieken, die rechtstreeks aan particulieren leveren, moeten meer belasting betalen. Maar toch geeft die verhoogde belasting nog aanlei ding tot concurrentie. ■Van sigaren van f 30 per duizend zal de fabriek, die dadelijk aan par ticulieren levert ook 10 pet. moeten betalen, maar dan wordt eerst die prijs van f 30, voor de bdreke- ning der belasting met 30 pet. ver hoogd. De fabrikant betaalt aan die ai- garen van f 30 dus 10 pet, van f 30 plus f 9, dus f 3.90. Aah particulieren kunnen dus de sigaren voor f 33.90 of f 34 geleverd worden. Een winkelier, die verkoopt, zal die sigaren niet meer voor 4 cent leveren, maar voor 5 cent. En geeft nu de winkelier bij een ver koop van 1000 sigaren ook korting, b.v. 10 pet., dan scheelt het toch nog f 11. Om de concurrentie niet ln de hand te werken, moet er niet 30 pet. maar 75 pet. gelegd worden op den verkoopsprijs bij de berekening der belasting. Nu leveren vele fabrikanten niet dadelijk aan particulieren. Maar dat zal, na aanneming van het wetsont werp, wel het geval worden. Boven dien kan de fabrikant een stroornan nemen en via een winkeltje dadelijk aan particulieren leveren Vorder kan een particulier zelf een debieiregister aanvragen en op die manier goedkoop sigaren koopen. In grens- en havenplaatsen, waar veel verkocht wordt voor export, wor den de winkeliers zwaar getroffen, doordat zij ook voor de uitgevoerde sigaren belasting moeten betalen en de fabrikant, die aan buitenlandschc winkeliers leveren geen debietrecht schuldig zijn. De kleine venters, die het er op wa gen durven, om te verkoojien, zon der beiasüng te betalen, zuilen ern stige concurrenten worden, daar zij (geen betalende) voor minderen prijs kunnen leveren. Boete is met op hen te verhalen. Na de pauze besprak de lieer For tuin het kardinale punt dei- wetde aanslag. De voorloopige aanslag wordt berekend naar de ontvangsi het vorig jaar. Wie dus dit jaar r 10.000 omzette. Z3l dus het vol gend jaar f 1000 belasting moeten be talen. in maand-termijnen, dus f 33 1/3 in de maand. Wordt er niet betaald, dan kunnen de belastingambtenaren alles wat den winkelier toebehoort, in beslag ne men. Na afloop van het jaar, wordt de voorloooiee aanslag vervangen door den definiiieven aanslag. Wie meer heeft omgezet moet belasting bijbeta len, wie minder omzette, krijgt het te- •eel terug. Verder meende de heer Fortuin, dat 60 tot 7(J pCt. van de winkeliers, door gebrek aan goede koopmansboe ken, hun administratie niet Ln orde kunnen hebben. Hierna besprak de lieer Fortuin de gevolgen van deze wet. De netto winst in het tabaks- e-n sigaj'tm bed rijf bedraagt 10 pCt. Wio moet nu de 10 pCt. belasting betalen De winkelier verdient maar 10 pCt. Men heeft al besproken, om de gocd- koopere sigaren van 2, 2 1/2, 3 cent met een halven cent te verhoogen. Voor een sigaar van 19 inkoop en 21/2 cent verkoop, moet 2.50 be taald worden. Men zal dan dcu prijs opslaan tot 3 cent. Met een halven cent opslag zal de winkelier op de 3-cents-sigaar 25 pCt. winnen tegen 23 1,2 pCL nu; op de 2 1/2-cents-sigaar 26 pCt. tegen 24 pCt. nu. Die verhoo ging van winst is maar schijubuar, want de rookers, die niet meer voor sigaren kunnen uitgeven, zullen gocd- koopere soorten rooken. Nauwkeurig uitgerekend, worden de prijzen verhoogd met 17 pCt. voor een 3-cents-sigaar, 20 pCt. voor een' 2 1/2-cents- en 25 pCt. voor een 2-cents-sigaar. Zal de winkelier geen schade hebben, dan moet. op dien grond, 20 pCt., dus een vijfde meer. betaald worden door de rookers. Spreker wees er op, dat in Enge land de verhooging van den suikor- prijs met één cent de schatkist voor inillioeneu benadeelde door het min dere gebruik Er zullen, door deze not, velen werkloos worden. De heer Hartog, secretaris van de fabrikan- tenverceniging. becijfert, dat één millioen gulden minder aan arbeids loon zal betaald worden en het „Han delsblad" berekende, dat een derde van de sigarenmakers werkloos zul len worden. De heer Fortuin meende, dat de waarheid ook hier in het mid den ligt. Spreker meent, dat één vijfde ge deelte minder zal gerookt worden, er zullen daarom 5600 arbeiders werk loos worden. Die 5000 werklieden ver dienen per jaar ongeveer twee mil lioen gulden. De wet zal dus neer ko men op een loonderving van twee millioen gulden. Die twee millioen worden onttrokken aan het nationaal inkomen, en wel voornamelijk aan het Inkomen van den werkman. Spr. merkte op dat dit niet is welvaarts- politiek, die de minister beloofde. Van die twee millioen zal slechts één millioen in de schatkist komen, door onkosten voor administratie en toezicht. In Duilschland is men de schade door 't debietrecht veroorzaakt, nog niet te boven. Nooit zal zich daar de oude toestand herstellen. Om werkloosheid te voorkomen wer den de werkloos gewordenen onder steund In 9 maanden was er al 8 millioen mark ondersteuning gege ven, niettegenstaande de meeste pa troons, hun bekwaam werkvolk aan den gang hielden. In België werd één derde der arbeiders werkloos, ln En geland ontving de schatkist na de de- bietsbelasting-verhooging minder dan vóór dien tijd. Ten-sloite betoogde 6pivker, dat het wetsontwerp vraagt van den win kelier zijn geld, zijn tijd, zijn zorg en zijn vrijheid in winkel en woning on opent een nieuwe concurrentie. Na een dankwoord van don heer Boon aan den spreker, nam de verga dering de volgende motie aan „De vergadering van fabrikanten, winkeliers en andere belanghebben den bij dc industrie en den handel in tabak gehoord de besnrekingen over het wetsvoorstel tot heffing van een debietrecht op tabak overwegende de vele en velerlei bezwaren daaraan verbonden, mede overwegende do bij na zeker te verwachten economische en "financieele schade, dio daarvan bijna wiskunstig zeker het gevolg zul len zijn besluit aan Regeering en Volksvertegenwoordigers te verzoeken het wetsontwerp niet tot wet te ver heffen. De Kamerleden Van Lennep en Ferf hadden kennis gegeven verhinderd te zijn de bijeenkomst bij te wonen, we gens de avondzitting der Kamer. TENTOONSTELLING an Nederlandsche en Nederlandsch- Indische decoratieve en toegepaste kunst te Kristiania. Deze tentoonstelling zou aanvanke lijk in de maand April in het Museum van Kunstnijverheid te Kristiania nlaats hebben, doch daar de tentoon stelling der Nederlandsche Vereeni- ging voor Ambachts- en Nijverheids- knnst ongeveer half Maart in het Sle- deliik Museum te Amsterdam geopend erd en een groot deel der dror n:,n- ozise werken, voor Kristiania be stemd is, werd eerslgenoeni/le ten toonstelling tot begin Mei uitgesteld. De bedoeling is. om een uitgezochte verzameling, zoowel uit Ne.derl.-Indië als uit Nederland afkomstig, naar Kristiania te zenden, ten einde te doen blijken^ dat Nederland en zijn koloniën op het gebied der toegepaste kunst niet ten achter zijn gebleven, doch een eervolle plaats innemen. Te vens zal van deze gelegenheid gebruik worden gemaakt om, wat onze moder ne kunst betreft, op de Skandinavi- sche eilanden handelsrelaties aan te knoopen. Het Nederlandsche Comité, bestaan de uit Mevrouw N. van Zuijlen Tromp, Mr. J. H. Abendanon, Mr. C. Th. van Deventer, Prof. Dr. A. W. Nieuwenhuis, J. E. Jasper, Jac. van den Bosch. Carel Henny en E. A. von Saber, doet dan ook een beroep aller eerst op hen, die over oude of nieuwe, in Jndie vervaardigde kunstwerken beschikken, alsook op de voortreffelij ke Nederlandsche kunstenaars op het gebied der moderne kunstuiting, om ■hunne medewerking te verleenen tot het verwezenlijken van bovengenoemd plan. Verschillende inzendingen, vooral in kostbare Indische weefsels, wer den voor dit doel reeds ontvangen, doch er moet nog veel meer worden ingezonden, wil de tentoonstelling aan het plan, dat het Comité koes- irt. om met eene uitgezochte verza meling voor den dag te komen en een goed figuur te slaan, beantwoorden De prospectus der tentoonstelling kan bij den directeur van het Mu seum van Kunstnijverheid te Haar lem worden aangevraagd. „EIGEN HULP." Aan 't ons gezonden jaarverslag van het district. Haarlem en Omstre ken van de vereeniging „Eigen Hulp' zij t volgende ontleend: Het ledental steeg met 28 tot 1068, waarmeo een stijging van 't aandeelen-kapitoai van f 14.826 tot f 15.510 gepaard ging. ln de bakkerij werd omgezet voor f 54.969.32 1/2, tegen f 52.113.78 ln 1909. Het aantal gebruikers steeg van 618 tot 693. De winkel zette om I 232.926.274 te gen I 227.715,86 in 1909. Aon brandstoffen werd in 1910 voor f 20.796.83 verkocht tegen f 31.060.01 1/2 in 1909. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: Een fox-terrier, J. F Pot, Westcr- gracht 101. Een vrouwenzak met inhoud, G. Weyers, Olieslagerslaan 18. Een portemonnaie met inhoud, J. Honig, Fabriciusstraat 24. Een kindersokje, M. de Vos, Cas- teleynstraat 15. Een paar handschoenen, P .Beren des, Reitzstraat 69. Een ceintuur, W. Strik, Wester gracht 111. Een medaillon, J. Over, Leidsche- straat 238. Een broche, A. Roodenburg, Brou wersstraat 71. Een portemonnaie met inhoud J. Zwarter. Zuid-Brouwerstraat 8. Een zilveren heerenho'rloge, H. Mense, N. Kruisstraat 18 rood. Een R. K. Kerkboekje, L. de Nee, KI. Houtstraat 62. Een dameshorloge, R. Wildschut, Rozenstraat 7. Een gouden ring, J. van Huis 0- ranjestraat 135. Een bankbiljet van f 10, M. Klaver- Reis, Raamstraat 29. Een leesboek, J. Kensen, Frans Halsstraat 46. Een kinderhandschoen, J. van der Putten, Heerensingel 38. Een R. K. kerkboek, S. Kuyper, Assendelverstraat 14. HAARLEMSCHE JONGEJLINGS- VEREENIGING. In haar gebouw aan de Lange Mar- garethastraat hield de Haarlemsche Jongelings-vereeniging Pred. 12 la gisteravond een goedgeslaagde fees telijke vergadering. Medewerking werd verleend door de muziekafdeeling „Kunst na Arbeid", >nder directeurschap van den heer G. Schmidt Deze opende de bijeenkomst met een oDgewekte marsch. Na 't zingen van Psalm 68 10 ging de eere-voorzitter, Ds. C. Veen. voor in gebed, en sprak daarna een korte oj>eningsrede uiL 't Programma bood veel verschei denheid. De lieer J. Suijnenburg hield een causerie over Marnix van St. Aldegon- de en de heer Joh. Visser zette uiteen 't goede recht van *t Nederlandsch Jongelui gs Verbond Beide sprekers hadden een aan dachtig gehoor, hetgeen ze met hun mooie en leerzame reden ten volle ver dienden. Een mannenkwartet voerde eenige rummers heel verdienstelijk uit, o. n. Gelukkig Vaderland" van Valerius, „Het Oude Wilhelmus" en 't „Bonds lied". Eenige voordrachten van leden had den een welverdiend succes, o. a, die .an den heer J. C. Luitingh over „Holland" en „De Krekels en de Wandelaar". 't Muziekkorps deed zich ook nog eenige keeren hooren. De bijeenkomst, die vrij goed zocht was, werd door den voor/Ver der Jongelings-vereeniging gesloten, nadat nog gezongen was „Een vaste burcht is onze God". Benoemd. Tot onderwijzer aan de Christelijke School te Zevenhuizen (bij Gouda) is benoemd de heer G. van der Balen, al hier. Rubriek voor Vragen Geabonnceiden hebben bei :-'• vragen op verschillend gebkJ. mui beantwoording vatbaar, in x tuiden nj de Redactie van Haarlem's D.ipbUd '.in.oto Hou: -li aal 53. Alle antwoorden worden gei. 'ecoU'Iooh gegeven en soo spoedig mc Aan vragen, die niet voJ: :djg aam ea woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Wanneer op een algemee- ne vergadering van een vereeniging besloten is, iemand niet meer als lid aan te nemen, kan zoo iemand dan wel als donateur worden aangeno men, daar volgens verschillende me» ningen een donateur ook als lid wordt beschouwd. Donateurs worden altijd zonder stemming aangenomen. sprake geweest. Een Belgisch stram denschilder als Louis Artan moge eenige verwantschap toonen met on zen Jacob Maris, een ander Mettling moge ook aan onze grootste Hage naars welgevallig geweest zijn, van directen invloed uit bet Noorden is hij dio artislen geen quaestie. Het blijft, in een jxrar woorden gezegd, een me kaar vaak vriendschappelijk bezoe ken, zonder dat van beide zijden con sequenties gezocht worden. Het her haalt zich in den rnodernsten tijd. Als in de negentiger jaren in Brussel de club der Vingtisten (les XX) bloeit, ge nieten er interessante jonge Hollan ders gastvrijheid, en is Jan Toorop er zelfs lid van. Geheel buiten deze artistieke rela ties heeft beiderzijds het groote pu bliek zich gehouden, zoodut de spo ren van deiï omgang, behalve in dc geschiedboeken, in onze omgeving weinig te vinden zijn. Wat er van werk door Henri Leys, De Brakeleer, Alfred of Jozef Stevens in Noord-Ne derland aanwezig mocht zijn.... zal wel in één kamertje opgehangen kun nen worden. En omgekeerd zult ge in België lane naar werk van Israëls, do Marissen kunnen zoeken, (ik zonder natuurlijk de bekende collecties uit). Wel vindt ge er allicht bij' de kleine handelaars, falsificaties van onze meesters. (Gabriel vooral en Bosboom worden in België veel nagemaakt en ln den handel gebracht). Doch dat is een belangstelling waar wij gevoege lijk voor passen en oppassen kun nen. Nu is den laatsten tijd in Holland weer eens een waarschijnlijk zeer tij delijke belangstelling voor de jong- Belgische school merkbaar. In liet laatste najaar gaf de RotterdamsChe kunstkrina een mooie tentoonstelling van den curicusen James Elisor, die tot de merkwaardigste!! der XX be hoorde, daarna hadden wij in Pul- chri den minder verfijnden maar le venskrachtige® Henri Luyten, op dit moment vinden een drietal jonge Bel gen onderkomen in de kunstzaal „Pic ture" te Amsterdam en de meerge noemde Rctterdrmscbe kunstkring heeft tot 17 April a s. een bijzonder mooie en tot een bezoek zeer recom mandabele expositie ingericht van den Belg W. Degouve de Nnncques. De naam van dezen schilder is voor de meeste, zelfs met kunstzaken vrij wel vertrouwden boven den Moerdijk, een onbekende. Ik had vroeger eens een schilderijtje van hem gezien in de huiskamer van Toorop, en het was haast overbodig, dat deze laatste op de bijzonder fijne qualiteiten van dai werkje wees. Vermoedelijk heeft onze Hollandsche schilder met D. de N. to Brussel kennis gemaakt. Nu zijn een zestigtal werken van den Belg te Rotterdam bijeengebracht om daarna ook in eenige kunstvereonigingen (te Utrecht, Den Haag) te worden ten toon gesteld. William Degouve de Nuncques is in 1867 geboren uit een Fransche familie en in het land zijner voorouders. Doch als kleine jongen naar België gekomen, en zich déér geheel ge vormd hebbende, wordt hij terecht tot de Belgische kunstenaars ge rekend. Hij~ is landschapsschilder althans tot nu toe hoofdzakelijk. Se dert verleden jaar maakt hij echter veel. en bijzonder goed, figuur, en schijnen hem composities met Bijbel- sche voorstellingen door 't hoofd te gaan. Van deze onderwerpen zijn te Rotterdam ook een achttal teekenin- gen en ontwerpen. Er is daarin een naklank van Giovanni Segantini, die voor hem wei een voorwerp vun be wondering geweest moet zijn. De Nuncques' geaardheid is een zachte geest, met heel lijn gevoel voor kleurgedroom in rustige bepeinzing. Echter geen slap. onmachtig werk, doch juist heel geserreerd dat fijne droomen, vastgelegd in gave kunst werken. waarin alles tot op het laat- sle veegje verantwoord is. Zijn land schappen, de stille Brabantsche dor pen in de sneeuw, het bewcgingloozo gehucht in namiddagzon, de eenzame vaart door het Vlaamschc land, ze zijn alle met een eigen temperament gezien en wekken bij den beschouwer den aangenaam zachten gevoelstoe- stand op, die het welluidend stil voor zich heen zingen eener jonge vrou\Y teweeg brengt, 't Is wars van preten tie, maar van een innerlijke stevige uracht, die ook geen krachtsvertoon maar krachtsbetooming verraadt. VVorken als „Het dorp Stokel in dc sneeuw", „Het dorp", (met de reode daken, een rood dat aan de primiti- ven en Breughel herinnert, een wijn rood, dien warmbloedig), verder een „Nacht te Boschvoorde" het zijn even zoovele uitingen van een nobelen schilder, een aristocratischcn geest. In deze aanteekeningen volgen wij do gewoonte niet, vele en vank groote woorden aan beschrijving dier voor stellingen te verspillen, daar toch al leen het zien der kunst tot de c» wenschte waardeeriug en liefde bren gen kan. Daarom zou ik het een be looning achten zoo ik door de kleöno notities over dezen nieuwen zuidelij ken broeder er in geslaagd mocht zijn, iemand naar diens werken, hetzij te Rotterdam of later misschien zelfs to Amsterdam, te bewegen. Het is Mno kennismaking die de moeite loont en lot verinniging van onze liefde voot' schilderkunst strekken kan. J. H. DE BOIS. N B In Arti te Amsterdam is deze maand o.m. werk van een Jong artist, Marinas van Raalte tc zien. waarop ik ook nog gaarne de aandacht vestig.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5