NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8517 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 28 MAART 1911 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÉN: Vnnr PER DR,E MAANDENs JkJ Van regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement ïu i i f 1-20 <7Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer/O.20. Reclames 30 Cent per regel JlSf waar em AEent ÊSWStigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. P S a'^ kLa'^'aI ce /Zi! JTSiï&Ëm Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco Kt post door Nederland1.65 &J«ft .y^f-VVg. 50 Cts. voor 3 plaatsingln contant. Afzonderlijke nummers0.02H mry n j n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37X Jjf Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per posi 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 29 MAART. Gemeenteraadsvergadering 1 1/2 De Kroon: Concert Muzikale Vrien denkring, 8 uur. Soc. Verceniging: Openb. voordr. met lichtbeelden. Spreker de heer J. J. van Broekhoven, 8 uur. Smedestr. 43: Vergadering opperlie den, 8 1/2 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Vreemde beroepen", in de rubriek Om Ons Heen. Hedenmiddag te half drie had de plgemeené jamïijksche ledenvergade ring der Huishoud- en Industrie school plaats. In die vergadering deed de secre taresse, mej. C. II. Schleper, mede- deeling van het jaarverslag over 1910, waaraan we het volgende ontleenen In vele opzichten kan met voldoe ning worden teruggezien op het afge- loopen schooljaar en zeker niet het minst op het leerlingenaantal, dat met 119 vermeerderde en tot 676 klom. Die stijging vindt haar oorzaak In de goed bezette afzonderlijke cur sussen. Aan de reeds bestaande cur sussen werd een toegevoegd voor het vervaardigen van duchesse-kant en, op verzoek der Vereeniging tot be strijding der Tuberculose, een afzon derlijke kookcursus voor vrouwen en meisjes uit gezinnen van tuberculose lijders. Met opgewektheid weiden de vólks- maaltijden bereid. Ook de Volksbond tegen Drankmis bruik toonde wederom zijn belang stelling door eenige leerlingen der openbare lagere scholen kosteloos in de gelegenheid te stellen de kinder kooklessen bij Ie wonen. In Juni werden gedurende twee dagen openbare lessen gehouden, die zich in veel belangstelling moch- teu verheugen. Een woord \uii dank wordt ge bracht aan de directrice voor haar leiding en toewijding en tevens een aan het onderwijzend personeel voor zijn grooten ijver. De mutaties onder do leerkrachten waren vele. Mej. Keesom, leerares in Tiet Jmgerie-naaieu, mej. Paris, leera res in de wuschbehandeling, mej. Hallo, leerares in de huishoudkunde, mej. Van Gelder, leerares in het tce- keuen, deze uilen verlieten om ver schillende reel enen de school, en wer den opgevolgd door de dames F. Bak ker, uit HarJingen, mej. Van Vliet, van 's-Hage, mej. M. Roxmwde, uit Amsterdam, en mej. Spier, van Haar lem. net bestuur leed een gevoelig ver lies door het vertrek van de vice-pre- sidente en propagandiste, mevrouw Weerts— Druyvesleyn. Mevrouw Van Rossom nam de propaganda van me vrouw Weerts over. Mevrouw Huls hof fv. d. Honert werd bereid gevon den de plaats van bestuurslid voor de kinderbewuarplauls te vervullen. Door een uitgebreide inzending, in hoofdzaak lingeriewerk, was de school op de Brusselsclie Tentoon stelling vertegenwoordigd. Deze in zending werd in vereeniging met die der andere Industrie-scholen met een gouden medarile bekroond. Weldadigheid naar Vermogen Dracht wegens gebrek aan finan ciën haar bijdrage ten behoeve van de verpleegkosten voor verschillende kinderen in de Bewaarplaats, tot de helft terug. Daardoor werd het bezoek belangrijk minder. Bedroeg dit in 1909 7983, in 1910 was het 7207. Even als vorige jaren waren eenige jonge dames bereid een paar middagen per week in de crèclie behulpzaam te zijn. De linnenkast werd, evenals de speel goedkast, weer ruiin bedacht De leerlingen bezochten in 1910 het Abattoir, de Jamfabriek der firma Sipkes, de Melkinrichting do Sierkan, de Meubelfabriek „Onder den St. Maerten", de Cruquius, modelboerde rij te Heemstede, do Murgarinefa- briek te Allernaar en de Kaasfabriel: te Castricum. Een verzoek, om het Rijkssubsidie met f 500 te willen verhoogen, werd door den Minister van de hand gewe ien. Aan de opleiding voor huishoud ster werd in 1909 door 18 leerlingen deelgenomen dit Jaar was het aantal even groot. Vier diploma's voor huis houdster werden uitgereikt 1 leerling verwierf het getuigschrift voor hulp in de huishouding. De verdere cursussen waren aldus bezochtdienstboden 1909, 35, 1910, 35 (2 verwierven het diploma der school) linnennaaien 1909 59, 1910 58 (4 werden gediplomeerd) oos- tuumnaaien 1909 64, 1910 57 (4 wer den gediplomeerd) nuttige hand werken 1909 17, 1910 14 (7 candid aten namen deel aan- en slgagden voor het examen)fraaie handwerken 1909 14, 1910 18 (8 Candida ten namen deel aan het examen, waarvan 6 slaagden) kinderjuffrouw 1909 4, 1910 7 (van 3 leerlingen behaalde 1 het diploma Tesselschade) strijkster: 1909 0, 1910 1vakborduurater 1909 0, 1910 2. Totaal1909 211. 1910 210. De afzonderlijke cursussen werden in 1909 door 373 personen gevolgd, in 1910 door 4G6. De bedrijfsrekening over 1910, sa mengesteld door de penniugmees- teresse, mej. S. M. Hoevenaar, sloot met een batig saldo van f 531.35 1/2. De inkomsten bedroegen f 27.742.54 1/2 en de uitgaven 27.211.19. De financieele commissie, bestaan de uit de heeren J. Timmer, H. van den Berg en J. Schreuders, adviseer de tot goedkeuring dezer rekening en verantwoording, waartoe, onder dankzegging aan mej. Hoevenaar, overgegaan werd. Als bestuursleden werden ten slotte herkozen de dames D. Loosjes, ad- junct-penningmeesteresse, en A. Pol man Mooy. Mevrouw Hulshoff—v. d. Honert werd als nieuw bestuurslid gekozen. Schieten: Nadat te Hoorn Zondag de laatste wedstrijddag was gehouden van het in de' maanden Februari en Maai t gehouden concours van den Noord- Hollandschen Schietbond, had des avonds in een druk bezochte bijeen komst in hotel De Valk, ouder lei ding van den heer W. G. II. van Erp, de prijsuitdeeling plaats. 'at Haarlem en omstreken betreft, was de uitslag als volgt Korpswedstrijd. Wisselprijs (zilve ren lauwertak) en kampioenschap van Noord-Holland, Generaal Van Merlen, Haarlem, met 17 vis. en 198 punten; eerste prijs, verguld zilveren medaille. Generaal Joubert, te Over- veen, met 17 vis en 194 punten derde prijs, zilveren medaille, Voor Vader land en Koning, te Haarlem, met 15 vis. en 201 punten vierde prijs bronzen medaille. Claudius Civilis. te Haarlem, met 15 vis. en 189 punten. Personeel 1ste klasse1 D. C. Hout graaf, bij loting, Bloemendaal, 46 punten 2 C. van Zalen, bij loting, Haarlem, 46 punten 4 J. C. Lucas, Haarlem, 45 punten 6 T. Bley, bij loting, Haarlem, 45 punten 7 A. van Pelt, bij loting, Bloemendaal, 45 pun ten 10 P. J. llekker, Overveen, 44 punten 11 Paul Roozen, Overveen, 44 punten 12 D. N. H. Twisterling, Haarlem, 4-4 punten 15 J. Viets, Haarlem, 43 punten 17 II. J. Bou- man, Haarlem, 42 punten, 20 F. P, Hekker, Overveen, 41 p. Personeel 2de klasse 3 M. J. Dies- terhof, Haarlem, -42 punten 4 H. Sli- nes, Haarlem, 42 punten 5 P. Jan sen, Overveen. 40 punten 6. J. M. Voskuyl, Haarlem, 40 punten 11 A. Mos, Overveen, 37 punten 12 M. A. Hoeben, Haarlem, 36 punten. Vrije baan, 1ste klasse F. P. Hek ker, Overveen, 96 punten 10 N. H. Twisterling, Haarlem, 95 punten 13 J Viets, Haarlem, 9-4 punten. Vrije baan 2de klasse 1 P. Jansen, Overveen, 91 punten 4 M. J. Diesier- hof, Haarlem, 90 punten 9 J. L. van Dort, Haarlem, 88 punten 11 M. A. Hoeben, Haarlem, 85 punten 12 J. NL Voskuyl, Haarlem, 84 punten 13 J. A. M. Stolk, Haarlem, 83 punten. 25 JAAR GOUVERNEMENTS BODE. Wie wel eens de vergaderingen van de Provinciale Staten heeft bijge woond, kent den heer P. Grillis. Daar zit hij altijd op het uiterste puntje van de bank, die de pers in beslag neemt. Een waakzaam oog houdt hij dan op de vergadering, of de „Gou verneur". of de Griffier, of een dei- leden zijn diensten van noode heeft. En wie in het Gouvernementsgebouw in de Jansstraat komt, vindt hem in of bij de bode-kamer. 1 April zal de heer Grillis nu 25 jaar als bode gefun geerd hebben. In dien tijd zag hij twee Commissarissen en drie Grif fiers in het gebouw ln do Jansstraat. „Kunst z ij ons Doel", In het laatst dezer maand opent „Kunst zij ons Doel" een tentoonstel ling van schilderijen, aquarellen, pas tels en teekeningen van vijf leden der kunstzinnige familie Slager, te 's-Her- togenbosch. Da beer Middelkoop contra da Museum-commissie. Door den heer Z. Middelkoop is thans wederom een antwoord opge steld op den brief der Museum-com missie aan den Raad. Het stuk van den heer Middelkoop luidt als volgt: Aan Heeren Leden van den Raad der Gemeente Haarlem. De Heeren Bredius, Gonnet, Van de Poll en Repelaer van Spijkenisse, Leden der Commissie van Toezicht op het Stedelijk Museum, hebben nA 14 dagen studie een antwoord gereed ge maakt en aan de Leden van den Ge meenteraad verzonden, waarin zij opkomen tegen mijn schrijven van *8 dezer. Zij beginnen met te zeggen, het met mij eens te zijn omtrent het eerste kenmerk van beschaving, hierin be staande, dat de waarheid worde ge diend. Met het grootste genoegen las ik deze instemming met de door mij verkondigde stelling; alleen spijt het mij, dat de heeren deze niet Vroeger zijn indachtig geweest, en ook bij het schrijven van hun brief niet altijd helder voor oogen heeft gestaan. Dan toch waren zij bewaard gebleven voor het verdriet, dat hun hunne afdwa lingen heeft veroorzaakt, en thans nog haar verderfelijken invloed doet gevoelen op hun tegenwoordig schrij ven. De Heëren hebben bewijzen van bui tengewone vrijmoedigheid gegevon, door mij te durven wijzen op het slechte, dat gelegen ls in het op de meest perfide wijze geweld aan doen van de waarheid, enz. Door mij zijn drie punten, ln de rapporten vermeld, teT sprake ge bracht, waarvan ik beweerd heb en nog beweer, dat zij door de Commis sie in strijd met de waarheid zijn voorgesteld* L HET REGENEREEREN. De Commissie komt hierop niet te rug. Als vaststaande kan alzoo aange nomen worden, dat, wat zij daarover schreef in haar rapport van 6 Febru ari 1909, eene onwaarheid ia II. HET STOKEN DER KACHELS. Door de Commissie wordt eerst nu erkend, dat gedurende eenige weken in den winter 1906/1907 in het geheel niet is gestookt, zulks in strijd met de bewering voorkomende in het aan gehaalde rapport, dat in de winters 1906/1908, ook des nachts gestookt werd. Wel wonderlijk, dat dezelfde voor zitter aan wien door den Burgemees ter werd medegedeeld, dat üiet zou gestookt worden, later in een officieel rapport durfde verklaren dat er wel gestookt was. Zou dit de heeren voor den geest hebben gestaan, toen zij er over spra ken, om de waarheid op de meest perfide wijze geweld aan te doen? Wat betreft het stoken gedurende den nachi, verklaart de Commissie thans, dat ze nog niet weet, (d. 1. twee jaren na het uitbrengen van haar rapport) of het waar Ls, wut zij daarin mededeelde. Toen dit punt in de Commissiever gadering van 26 Februari 1910 ls be sproken, liet de heer voorzitter Van de Poll den opzichter binnen komen, en vroeg hem, hoe het vroeger gele gen was met het stoken der kachels des nachts. Deze verklaarde daarop, dat hij (d. 1. vóór 1909) de kachels des middags om 2 uur moest laten uitgaan en er dus des nachts niet go- stookt werd. Wanneer nu dezelfde heer Voor zitter verklaart, dat hij geen ander bewijs heeft „dan de bewering van den Hear M.*\ dan wordt de waar heid weer niet gediend. III. DE VOCHTIGHEID, De Commissie vindt het 'dwaas, wanneer ik uit hare bewering, dat de zaal indejongstemaandenl) te vochtig ls geworden", concludeer, dat dit in vorige winters niet het ge val was. Mij dunkt do gevolgtrekking ligt voor de hand. Nu evenwel erkent xlj, dat die vochtigheid ook vroeger bestond en zelfs in eene mate, die haar noopte, om reeds 5 jaar te voren een voorstel te doen tot plaatsing eener kachel. Intusschen ging men maar voort de schilderijen in de vocht te laten han gen, tot het tijdstip dat daadwerkelijk nadeel werd ondervonden. Wat te zeggen van de zorg, die aan onze kunstschatten wordt besteed, waar gewacht wordt om maatregelen tegen nadeelige invloeden te nemen, tot het oogenblik dat deze zich doen gelden? Toen ik sprak over de behandeling de'r schilderijen had ik niet het oog op hetgeen de heer Vos verricht heeft, maar op de wijze waarop de Commis sie heeft gemeend hare taak te moe ten opvatten. Ik moet er nog op wijzen, dat de heeïen nog willen volhouden, dat hun onbehoorlijk gedrag tegenover mij verband hield met eene uitdruk king omtrent hun onware 'rapporten in den Gemeenteraad door mij gebezigd, terwijl in het briefje van den secretaris, dat ik in mijn vorig schrijven opnam, en waarin ik wordt uitgenoodigd inlichtingen te geven, van dat verband niet alleen geen' sprake is, maar dat daarin uit drukkelijk wordt verzocht, de inlich tingen te verstrekken, naar aanlei ding van „uw ebeweringinde vorigevergaderinggeuit.' Wannee'r de Commissie mij dan ook vraagt, hoe mijne bewering, dat ik nooit om Inlichtingen verzocht ben, omtrent dingen door mij inden Raad gezegd, dan antwoord ik hier op, dat uit het door mij gespatieerde sctuijvon van den secretaris der Commissie, juist blijkt, 3at Bet ver zoek om inlichtingen uitsluitend be trekking had op hetgeen ik 1 n d e n boezem dier Commissie had beweerd. Toen ik die inlichtingen in de ver gadering van 26 Februari 1910 gaf en er daar op wees, dat lk hetzelfde reeds een jaar te voren in de Raads vergadering had gezegd, wendde de voorzitter voor, dat hem dit niet be kend wast WaarlijÈ da Commissie heeft wel gelijk waar zij zegt: ..dat de meest „perfide wijze om de waarheid ge- „welk aan te doen deze is: dat men „de zaken in een verkeerd daglicht „stelt en opzettelijk verkeerde con- „clusies trekt uit de beweringen der „tegenpartij, een en ander met het „kennelijk doel bij derden een ver keerden indruk te vestigen." Laat ons hopen, dat de Commissie nog eenmaal op den goeden weg zal raken, en eindelijk tot het besef zal komen, dat onwaarheid niet wordt gedekt door eenehoudingaan tenemenalsofmendewaar h e i d di e n t.. Z, MIDDELKOOP. Haarlem, 27 Maart 1911* 1) Spatieering van mij. M. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavo-kerk te Haarlem, op Donderdag 30 Maart 1911, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer W. E zeiman. Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Choralvorspiele „Mein Je- su, der du mich", „Herzlieb- ster Jesu", Joh. Brahms. No. 3. Sonate No. 1, J- Lenmiens. a. Allegro moderato. b. Adagia c. Marche pontificale d. Fuga (Fanfare). No. 4. Méditation, A. G uilman t. No. 5. Cantilène, G. Pierné. EEN BELANGRIJK WERK* We ontvangen van de Vereen, tot bc-strijdin" der Tuberculose te Haar lem, het eerste deel van een Lccrlvek betreffende de tuberculosebestrijding. Het is een uitgave van de Nederl. Centrale Vereeniging, die door de cursussen voor buisbezoekers de er varing opdeed, dat aan een dergelijk leerboek behoefte was De gegevens voor het leerboek zijn verkregen uit stenografische versla gen van een cursus, die in den win- tor van 1909 door een aantal deskun digen te Haarlem is gegeven vanwege de Provinc. Noordholl. Vereeniging. In dit eerste deel, dat 128 pagina's telt, vinden we de volgende Hoofd stukken Inleiding door W. J. van Gorkum (Den Haag), Bacteriologie, door L. W. Havelaur (Haarlem) pa- thologischanatomie, door Dr. R. da Josselin de Jong (Rotterdam)Ver- spreidingswnze door Dr. L. C. Kers bergen (Haarlem). De inhoud van dit deel is verduide lijkt door 47 platen, waaronder ge kleurde. Uit de voorrede blijkt, dat in 't twee de deel noer moeten behandeld worden de onderwerpen Sputumprophyl xe en desinfectie, herediteit, dispositie, sociale factoren, voedingsleer en tu- berculosevrees. Het is een belangrijk werk, dat de Vereenigiriz met dit leerboek tot stand brengt en het zal zeker meehelpen, om haar doel te bevorderen. Ten-einde de hedendaagsche begrip pen omtrent de tuberculose en haar bestrijding te verbreiden onder bet onderwijzend personeel, heeft de Haarlemsche vereeniging exemplaren gezonden aan de schoolhoofden, om die ook bij de onderwijzers te laten rondgaan. De onderwijzers kunnen kosteloos de beide deelen verkrijgen, als zij dit schriftelijk aan 't bestuur (Dr. A. A. G. Land ls secretaris; aan vragen. Opperlieden. Door de Haarlemsche Bouwvakver- eeniging wordt hier ter plaatse en in de omstreken op groote schaal een manifest verspreid, gericht aan de opperlieden, om to geraken tot het oprichten eener vereeniging van die arbeiders. Daarin wordt er aan herinnerd, dat er een krachtige organisatie heeft be staan, die eischen stellen kon. De slapte in de bouwvakken deed velen bedanken als lid. Deze week zal de heer Adam as van hier spreken over de vraag „Waar om moeten de opperlieden zich orga- niseeren Brandje. Gistermiddag is er een brandje ont staan in 't papiermagazijn der Haar- lemmeroliefa briek c-p 't Spaarne. waarschijnlijk door een vonk uit een schoorsteen. De adjunct-inspecteur Van Woerkom en de boekhouder der firma doofden de vlammen. FAILLJSSEMENT-SCHMIF.n. Naar wit vernemen is de heer Mr. Van Hall te Utrecht in hooger beroep gekomen bii het Gerechtehof te Am sterdam tegen de beschikking der Arr. Rechtbank alhier, waarbij is af gewezen het verzoek om heropening van het faillissement van A. J. Schmier. FAILLISSEMENT. Heden is bij vonnis der Arr Recht bank alhier, opgeheven het faillisse ment van J. Rijnbeek, motorschipper wonende te Hillegom, welk faillisse ment den 14den Maart jl. door de Rechtbank was uitgesproken. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken Onze correspondent schrijft: Reeds lang bestaan er plannen tot uitbreiding van de visschershaven en vergrooting van de rijksvlsehliallon Hoe dringend noodig 't is, dat die plannen spoedig lot uitvoering ge bracht worden, kan blijken uit het navolgende Maandag ls de aanvoer van visch too groot geweest, dat niet minder dan 11 stoomschepen en 1 zeilschip hun vangsten niet hebben kunnen af slaan. En dit is geen zeldzaamheid, doch komt den laatsten tijd herliaal- delijk voor. Zondagmorgen was geen ligplaats meer aan de zijde van de hallen te krijgen, zoodat de daarna binnenko mende schepen hun toevlucht ann de overzijde moe6ton zoeken cn vele heb ben moeten wachten tot hedenmor gen. Welke gevolgen dit na zich kan sloepen, door het achteruitgaan van de qualiteit der visch. tooucn ons de prijzen van gisteren eu heden. Groote schelvisch, die Maandag per kist van 13 tot 21 gulden opbracht, gold heden slechts van 7 tot 11.50 gul den. Middelschelvisch Maandag van f 11.50 tot f 19 per 50 kg. geldende bracht heden slechts van zes tot 9.50 gulden op, enz., enz. Het nadeel daaruit voortspruitende voor de betrokken recderijen is uit den aard zeer groot, zoodat reikhal zend wordt uitgezien naar de verw zenlijktng der uitbreidingsplannen. Binnenland Mr. J. LINTHORST HOMAN. De Commissaris der Koningin in de provincie Drente, mr, J. Linthorst Homan, is geopereerd. De patient maakte het gisterenavond goed. Jhr. v. d. MAESEN DE SOMBREFF. „De Tijd" verneemt, dat jhr. mr. v. d. Maesen de Sombreff, lid der Eer ste Kamer voor Limburg, sedert en kele dagen ongesteld is en verpleegd wordt in het gesticht Calvanènberg te Maastricht. BRANDEN. De stoomtimmerfabriek en wagen- makerij van de firma Roest en Co., te Be'rgeijk, is tot den grond toe afge brand. Een gasmotoY, alsmede een acyteleen-installatie en zes houtbe werkingsmachines werden door het vuur totaal vernield. De aanzienlijke schade wordt eenigszins door assu rantie gedekt. Oorzaak onbekend. DOOR DEN DRANK. Te Valthermond werd Zondagmor gen het lij kopgevischt van de Vrouw van den arbeider H. S., uit Weerdin- germond. Beide echtgenooten had den Zaterdagavond in de eerstge noemde plaats vertoefd en verkeerden toen in beschonken toestand. Pers-Overzicht DE TOEKOMST VAN DEN MID DENSTAND. t Rotterdamsch Nieuwsblad schrijft: Middenstanders zijn zij, die rijk noch arm, een gewaarborgd beslaan bezitten uit eigen arbeid, alleen of met ondergeschikten verricht In hun leven gelden matigheid en zelfstan digheid als d'eerste deugden, van daar dat ze ïn gunstige omstandig heden een kloek en ondernemend menschenslag vormen, in tijden van druk een weerstandskracht toonen, die hen er als soort telkens weer bo venop bracht Want het is een eigenaardig ver schijnsel, dat de historie telkens op nieuw te zien geeft, hoe met do ont wikkeling van een beschavingscen trum de personen wisselen, die de macht hebben en we zien tevens, dat de toestanden het gunstigst zijn als een kloeke middenstand den boven toon voert en de welvaart over breo.le bevolkingslagen verdeelt. Neemt ce- nerzijds de rijkdom toe, don ver meerdert de armoede aan den ande ren kant Weelde en overmoed, el lende en veilheid, nemen de plaats in van welvaart en kracht. Langzaam maar zeker neigt dan de maatschap pij naar haar ondergang. Maar op haa"r puinhoopen bloeit nieuw leven, krachtige, matige, ar beidzame mannen leggen den grond slag voor een verjongden midden stand, die op de ruïnen een nieuwe cultuur sticht. Dit is de tendenz van de historie, slechts uit de verte te overzien bij vergane tijdperken, in d'eigen tijd echtet bijna niet op te merken onder de duizenden en nogmaals duizenden verschijnselen des tiids, uit welke die van blijvende waatde niet steeds te onderkennen zijn van snel verganke lijke beteekenis. Waar echter het wezen der histo rie immer hetzelfde blijft, mogen we op grond wat waar te nemen Mei bij Grieken en Romeinen, bij de Germa nen en in de Middeleeuwen ook voor dezen tijd en voor de toekomst con clusies trekken, en in dit verband bovenal deze ééne: dat 1 denstand is, die culflMf draagt. Vandaar, d5% I de hoopvolle teekenen v S middenstandsleven, ai-^U thans een omvorming der C pij zich aan het voltrekken 1 ger dan zulks ln vroeger tijd bet"7 val was, men toch niet behoefde twijfelen aan de toekomst van dien stand. Waar Intusschen het maatschappe lijk samenstel onzer samenleving zooveel Ingewikkelder is dan dat van eenige vroegere, is de tijd. waarin de

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1