NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. KONINGIN HELENA 28« Jaargang. No. 3518 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 29 maart 1911 b HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E RT E N T IN: PEP DRIE maanden: -.3^ Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem - - - v lM Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in-den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der BiJ' Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. 30 Jff Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland„1.65 50 Cte. voor 3 plaatsingln 5 contant VVS. Afzonderlijke nummers0.02 H Tf /Si'Jw y n j i- i n a Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37K éWRedactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Gostfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteulandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7b78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht DE CRISIS IN RUSLAND. De Dcema heeft, met 174 stemmen van de oppositie en de Octobristen te»- gen 88 stemmen van de nationalisten en de leden der rechterzijde, een in terpellatie goedgekeurd, waarin de regeering van een onwettelijke han delwijze wordt beschuldigd. Zal deze interpellatie veel baten? Een gerucht verzekert, dat de Tsaar aan den minister-president Stolypin reeds eeoi ondertekend be sluit tot onmiddellijke ontbinding van de Doema ter hand gesteld heeft en hem gemachtigd er gebruik van te maken, wanneer hij 't oogenblik daarvoor gekomen acht. Er zit nog niet heel veel voortgang ln den strijd ter beslechting van DE GESCHILLEN IN DE ENGEL- SCHE POLITIEK, hoewel 't ministerie nog dezer dagen verzekerd heeft, dat het wetsontwe'rp tot regeling der bevoegdheden van 't Hoogerhuis, nog voor de Kronings- feesten moet worden aangenomen. Het zal evenwel de vraag zijn, of 't zoo gauw gaat. De Lords zullen daarin niet veel zin hebben, 't komt geregeld tot uit stel van executie. Ook nu weerl Lord Lansdowne deelde in het Hoo gerhuis mede, dat het hem niet moge lijk is zijn hervormingsontwerp in te dienon vóór Paschen, daar hij heeft Ingezien, dat elk hervormings-ont- werp liet koninklijk prerogatief van de peers-benoeming raakt. Hij kondigde aan, dat hij in over eenstemming met hetgeen vroeger ia geschied en met het parlementair ge bruik, morgen zal voorstellen een adres aan den Koning te richten, waarin Z. M. wordt verzocht, met 't oog op de hervorming van het Huis, goed te keuren, dat een wetsontwerp zal worden ingediend tot besnoeiing van het koninklijk prerogatief ten op zichte van de benoeming van peers. Door deze vondst van Lord Lans downe is er minstens weer een week tijd gewonnen. En het zal nog wel niet de laatste verlenging zijn! ITALIë EN DE MOGENDHEDEN. De Koning heeft, ter gelegenheid van de Jubileumsfeesten, verschillen de telegrammen van gelukwensch ontvangen. Natuurlijk moeten die beantwoord worden. De Koning antwoordde op het te legram van Keizer Wilhelm, dat het verbond der beide volkeren steeds een krachtige waarborg zal zijn voor het behoud van den wereldvrede. ln zijn antwoord aan Keizeï Frans Josef zei de Koning, dat hij diens vertrouwen deeltin de verwezenlij king van het edele vredeswerk, dat aan beide volken is opgelegd. Algemeen dus een roemen van het vredeswerk. Maar... de vioolbouw FEUILLETON door M o r i c e Gerard. 13) HOOFDSTUK VII. Een middernachtelijk avontuur. Ebonezer Lowenfels, de financier, baukier, beursspeculant en wat niet al, gebruikte een ellendig klein bu reau, of liever eenige bureaux, in de hoofdstraat van Dettinen vuile, sombere kantoren, die noodzakelijk eens opgeknapt moesten worden, en allerminst een niée gaven van de be langrijke transacties, die hier tot stand kwamen. Do rijkdom van den bankier was meer op te maken uit het lvuis, dat Lowenfels voor zichzelf had laten bouwen in de weinig bo- volkte buitenwijken van de stad, dat, 'zooals het Nieuwsblad van Dettinen naar waarheid had bericht, uitkeek op de zacht kabbelende rivier de Dett, waaraan de hoofdstad van het kel- >rrijk haar naam ontleende. gaat overal ongestoord voort, ook wat DE VLOOT VAN OOSTENRIJK— HONGARIJE betreft. In de Hongaarsche Kamer kwam de minister-president Hedervary op tegen de bewering, dat de aanbouw van Dreadnoughts geschied zou zijn op aandringen van een vreemde mo gendheid. De vloot heeft geen ander doel dan de verdediging der kusten. Zooals we reeds heel in 't kort mee deelden is Maandag in de Spaansche Kamer het debat over DE FERRER-ZAAK - begonnen. Er was eon buitengewone toeloop van het publiek. Met het oog op mo gelijke verstoring der orde, waren uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Buiten het gebouw der Ka mer was een talrijke politiemaoht ge posteerd en in de zaal hadden te mid den van het publiek een menigte de tectives plaats genomen. De republikein Sorrian, stelde de revisie voor van het proces van Ferrer. Hij vergeleek diens zaak met het Dreyfus-proces, oefende scherpe kritiek op den krijgsraad, die, zoo als hij zei, slechts enkele uren had besteed aan het onderzoek van de buitengewoon groote menigte docu menten en de verdediging haast niet aan het woord had laten komen. Spreker trachtte bovendien aan te toonen, dat Ferrer geenszins de lei der der opstandelingen was geweest en dat men hom hoogstens ten laste kon leggen, anderen tot den opstand te hebben overgeliaald. Tot op heden is nog niet bekend, wat de Kamer over zijn voorstel be sloten heeft. Het wetsontwerp op DEN MILITAIREN DIENSTPLICHT IN SPANJE is gister door den Spaanschen Senaat aangenomen en zal dus wel heel spoe dig tot wet verheven worden. Er komen berichten over ERNSTIGE GEVECHTEN AAN DE ALBAANSCH-MONTENE- GRIJNSCHE GRENS. Een telegram aan het Turksche mi nisterie van Binnenlandsche Zaken ontvangen, meldt, dat Albanlërs, die naar Montenegro gevlucht waren, door Montenegrijnen geeteund, ver scheidene grensposten aanvielen. Te Kazatoezi doodden zij verscheidene Turksche soldaten en namen een groot aantal geva'ngen. De aanvallers zouden ten getale van 3000 zijn. De Turksche 'regeering heeft al maatre gelen genomen. Er zijn 9 bataljons op afgezonden. Shefket Torgoet pas ja, die ook de operaties in 1910 leid de, zal de expeditie aanvoeren. Volgens de officieele berichteu uit Konstaniinopel is DE OPSTAND IN HAURAN gedempt, zijn de bewoners naar hun haardsteden teruggekeerd en wérken vj weer op de landerijen. Een jaar Maar toch zelfs in deze weelderige woning werd Lowenfels bestuurd door een geest van spaarzaamheid, die zijn geheele leven beheerscht had. lu weerwil van zijn groot vermogen leefde hij heel eenvoudig eu zijn dienstpersoneel bestond maar uit 3 vrouwelijke dienstboden. Alleen ten opzichte van zijn dochter Ulrike, het eenige kind uit een huwelijk, waar aan te gauw een einde gekomen was, door den vroegtijdigen dood van zijn vrouw, had de bankier altijd de koor den van zijn beurs los hangen. Zij kon krijgen, waar zij om vroeg, uit geven wat zij wensclite. Haar verblijf in Parijs was een onuitsprekelijke opoffering geweest voor liaai' vader maar toch had hij er zijn toestem ming voor gegeven, en alles op vor stelijke wijze bekostigd, omdat Ulnke wenschtc te gaan. Haar terugkeer in zijn huis was de grootste vreugde, die hij siuds den dood van haar moeder had ondervon den. Ebenezer was nog heelemaal geen oud man, ofschoon zijn dun haar en gebogen rug dat wel deden donken. Hij was nog maar pas vijf tig, terwijl een oppervlakkig beschou wer hem minstens zeventig jaar zou- hebben gegeven. De houding van Ulrike tegenover haar vader was, in weerwil van zijn vernuft, waarvoor hij in geheel Euro pa bekend was, heel eigenaardig: die lang heeft Turkije moeten strijden tegen de Druzen; 29 bataljons zijn tegen hen in het veld gezonden en de Turken hebben aan dooden en ge wonden niet minder dan 1000 njan verloren. Ter meerdere zekerheid, dat het roerige volkje niet zoo spoedig weer zal opstaan, zijn 4000 Druzen bij het Uoger ingelijfd en in verschillende deelen van het rijk iü garnizoen ge legd. De Turken zijn tegen de oproerlin gen niet al te streng opgetreden; de krijgsraden hebben slechts vier dood vonnissen uitgesproken, maar deze zijn.ook onmiddellijk voltrokken. De Tuirksche regeeri'n g zal nu trach ten door maatregelen In het belang dér Druzen, hen tot rustige onderda nen van den Sultan op te voeden. UIT MAROKKO. Men zal zich herinneren, dat de Fransche regeering, voorloopig al thans, de bestraffing van de Zaer wegens den moord op luitenant Mar- oliand en zijn mannen, heeft overge laten aan Sultan Moulay Hafid. Niettegenstaande de moeilijkheden, waarin de Marokkaansche keizer ver keert ten gevolge van de oproerige beweging onder verschillende stam men die zich verzetten tegen zijn fis cale maatregelen, schijnt hij werke lijk ernstig deze taak te willen ten- uitvoer leggen. Althans, een telegram uit Tanger meldt, dat de autoriteiten te Casablanca, Rabat en Salé last hebben ontvangen van den sultan, lieden van den stam der Zaër, die al daar ter markt willen komen, den toegang le weige'ren. Deze maatregel zal van kracht blijven, totdat de Zifter hun stamgenooten hebben uitgeleverd die verdacht worden de hinderlaag voorbereid en uitgevoerd te hebben. De strijd van den Sultan tegen z'n OPROERIGE ONDERDANEN woedt nog voort. Dezer dagen is er fel gevochten. 's Morgens te 11 uur werd den Sul tan bericht, dat een troep van 600 rui ters van den stam der Beni M'Tir bij na genaderd was tot aan de muren van het paleis en dat de opstandelin gen op hun weg eenige douars in brand gestoken hadden en twee hon derd stuks vee van den Makhzen ge dood. De ruiters van den Sultan snelden daarop Daar buiten, voor zien van 50.000 patronen en met vier veldstukken en het gelukte hun de vijanden terug te drijven tot N'Zala Ferraji, waar een hevig gevecht werd geleverd. Te drie uur evenwel kregen de Beni M'Tir weder de overhand en werden de Sultanstroepen terugge drongen tot aan de muren der stad. Zij deden nog een uitval én met suc ces, de Beni M'Tir moesten wijken. Tegen 6 uur keerden de soldaten naar de kampementen terug. De Sul tan bracht hun hulde voor den be toonden moed en deelde goudstukken en kleedingstukken uit aan de Kaids, die zich het meest onderscheiden had den. Hoeveel personen gesneuveld of ge houding had iets beschermend» en in hooge mate heerschzuchtigs. Zij nam die houding op heel natuurlijke wij ze aan, op het oogenblik dat zij na haar terugkeer weer den voet zette in de vaderlijke woning. Zijn wereld scheen zoo klein, de hare zoo grootzijn blik zoo be krompen, de hare zoo ruim. Ulrike hield van haar vader. Zij beminde tot nu toe niemand anders. Maar haar liefde zou sterker geweest ziju, als haar vader indruk had gemaakt op haar oordeel. Geest moest met hart samengaan of ten minste zijn besluiten moesten er aan getoetst zijn, ais zij in de oogen van dit ont wikkelde, besliste, origineele en zeer mooie meisje de ware zouden zijn. Ebenezer Lowenfels en zijn dochter hadden om acht uur gedineerd. Dat wilde Ulrike zoo, want als de oude man - alleen was, dineerde hij nu eens om dien tijd, dan weer op een anderen, zooals hem dat met zijn werk, waarvan veel aan huis werd verricht, het best gelegen kwam. Want de financier behandelde even veel zaken in zijn huis aan de Dett als op zijn kantoor soms met behulp van een klerk, maar nog veel vaker zonder. De klerken .haddien te veel te doen en werden te slecht betaald, wat dikwijls het geval is met onder geschikten van millionnairs, vooral wanneer zij zelf als klerk zijn begon- kwetst waren, viel nog niet precies uit te maken. DE ONRUST IN MEXICO duurt nog altijd voort. Volgens een telegram uit Sau'nder- son in Texas zijn daar twee Amerika nen en elf Mexicanen gevangen ge nomen onder beschuldiging van de voorbereiding van een militaire expe ditie in Mexico. Een groote hoeveel heid wapenen en munitie zou in be slag zijn genomen. Ook is er weer flink gevochten. Vol gens officieele berichten hebben de opstandelingen Maandagochtend bij Ures Sonora een nederlaag geleden. Aan de zijde der opstande lingen sneuvelden 70 man en werden meer dan 100 man gewond. De verliezen der bondslroepen be droegen; 16 dooden en 20 gewonden. Eindelijk is 't nieuwe Mexicaan- sche ministerie gevormd. Officieel wordt bericht, dat het al dus is samengesteld: financiën, Li- maniour; buitenlandsche zaken, de la Barra; justitie, Jodi; verkeer, Do- minquez; oorlog Cooio; onderwijs, Estanol. De portefeuille van bin nenlandsche zaken Is nog niet ver geven. Het nieuwe kabinet zal Dins dag optreden. Stadsnieuws Aanbesteding. Door de genie is aanbesteed bestek no. 81. liet leveren van meubelen voor het fort te Waver, A rastel, Ra ming f 1470. Minste inschrijver G. Albers Jr., Haarlem, voor f 1385. HEÏ TOONEEL EEN ONBELANGRIJKE VROUW, spel in vier bedrijven van Oscar Wilde door het Nederlandsch Tooneel. Het Nederlandsch Tooneel heeft de goede gewoonte om in de program ma's van de voorstellingen te Amster dam steeds een beknopt résumé of eigenlijk ia het meer een inleidend woord van het op te voeren stuk op te nemen. Hierdoor wordt het vol gen van een voorstelling wat voor al in het begin nog al eens inspan nend kan zijn den toeschouwers vergemakkelijkt. En wanneer bij dat résumé nog eenige biographiscbe bij zonderheden van den schrijver wor den gevoegd, dan krijgt zoo'n pro gramma zeer zeker meerdere waarde dan wanneer het slechts een droge opsomming bevat van de namen der verschillende personen, die in het stuk optreden. Het zal bijv. niet aan alie schouwburgbezoekers bekend zijn, dat Oscar Wilde de zoon was van de vermaarde Iersche schrijfster, die onder den schuilnaam „Speran- za" hartstochtelijke Iersche vrijheids liederen de wereld inzond. In één der afleveringen van „Man nen enVrouwen van Beteekenis" heeft Chr. van Balen Jr. een overzicht ge geven van Wilde's literairen arbeid en de schrijver voegde eenige karak- nen. Bij gelegenheid gaf Lowenfels hun dan een stukje van waarde, met een wenk, dat zij daarmee naar wel gevallen mochten handelen. Dat was de manier waarop hij zelf begonnen was een kolossaai vermo gen op te stapelen. Het was een eco nomische manier, om de diensten van zijn ondergeschikten te beloonen, en diende om hen aan zich te verbin den, waarvoor hun werkelijk salaris onvoldoende was. Dit was het vel en de schil van den sinaasappel, waaruit de bankier zelf het sap al had gezogen. Na het diner speelde Ulrike tot elf uur op de groote piano, die zij uit Parijs had meegebracht. Lowenfels waardeerde zeer goede muziek, zijn oonig artistiek gevoel. Ulrike speelde met een prachtige techniek, het resul taat van zcygvuldig studeeren en les sen van de beste meesters, terwijl zij van nature niet muzikaal was. Zij speelde werktuigelijk volmaakt, maar zonder ziel, en in het diepst van haar gemoed had zij dan ook de apa thie van een onherstelbare verveling. Terwijl zij speelde, vroeg zij zich af, hoe lang zij dit nog vol zou kunnen houden dit eentonige leven in ge zel scltap van dien oninteressanten geldgrabbelaor, die wel haar va der was, maar aan wien zij met geen banden der sympathie was verbon den. teri8tieke gegevens over den Ln 1900 te Parijs, in een klein hotel gestor ven dichter er aan toe. Wilde was de Schoonheid-sensiti- vist, de paradoxale, de geestige, de aristocratische verfijnde, de dandy in de literatuur. Wilde was een décadent van de En- galsche prae-Raphaëlieten, hij was een woord-minnaar, die geest en ver nuft liet schitteren in een aan beel den rijken stijl, hij was in den strik ten zin va^het woord een „aesthète", hij praalde opzichtig met natuurlijke, aangeboren gratie promeneerde hij niet in Parijs langs de straten met een groote zonnebloem in de hand en een hoogen hoed op het hoofd? hij was een geestig causeur. Doch Wilde was meer dan dat al les. Vóórdat de catastrophe zijn leven verbrijzelde, voordat hij tot zelf-in- keer kwam en zijn smarten, zijn be rouw, zijn tranen, uitschreide in z'n ,.De Profundis". vóórdat op hem van toepassing waren Heine's woorden Was gut und gross und schön, Das nimmt ein schlechtes Ende, had hij zich een fijn observeerder ge toond van de voorname, Engelsche wereld, waarvan o.a. zijn verschil lende tooneelstukken een duidelijk bewijs zijn. Van Oscar Wilde waren voor zoover ons bekend is behalve „Sa- lome" in ons land tot heden slechts „Een ideaal Echtgenoot" en ,,De Ernst van Ernst" opgevoerd. „Een onbelangrijke vrouw", waarvan wij de tweede opvoering Vrijdagavond ln Den Haag bijwoonden, geeft ons een heel anderen kijk op don schrijver van deze twee blijspelen. Bij Lady Hunstanton (mevr. Christ. Poolman) ontmoeten wij in de eerste acte verschillende leden uit de En gelsche Society in al hun variatie, xooals daar zijn: nijdig-kwaadspre- kende, goedig-onnoozele, eeuwig flir tende en mooie, domme vrouwen met onbenullige, verkouden echtgenooten en zeurende parlementsleden. Maar in dit vrij onbeteekenende gezelschap vallen dadelijk drie personen in het bijzonder op: lord Illingworth, een Don Juan, die met gewaagde para doxen en op geestige wijze de Engel sche Society becritiseert, Hester Wors ley, een schrander, Amerikaansch purlteintje en de jeugdige Arbutnot, een knap jongmensch, die blijkbaar verliefd is op het mooie Amerikaantje. In de eerste twee actes hooren wij weinig meer dan geestige discoursen en ontelbare paradoxen. Die gesprek ken zijn dikwijls zeer amusant, maar ze brengen de handeling geen stap vooruit. Wel zien wij lord Illing worth heel brutaal met mevr. Aliong- by flirten en meer hescheidenhjk het hof maken aan Hester Worsley, maar meer gebeurt er feitelijk niet. Wij ver nemen alleen nog, dat de jonge Ar butnot met zijn moeder samenwoont en door lord illingworth, die spoedig gezant hoopt tc zijn, tot zijn particu lier secretaris benoemd is geworden. Wanneer wij nu uit den mond van loi-d Illingworth hooren, dat 't schrift van Arbutnot's moedor hem doet den ken aan de hand van een vrouw, die hij 20 jaar geleden goed gekend heeft Toch had Parijs Ulrike Lowenfels niet genoeg voldaan, ofschoon haar leven daar toch afwisselend genoeg geweest was. Zij wist met, wat haar ontbrak. Dat het iets in haarzelf was, kwam niet bij haar op. Zij probeerde liet raadsel van haai' ontevredenheid, of liever van haar gebrek aan tevre denheid, aan haar omgeving toe te schrijven, terwijl zij in werkelijkheid de oplossing in zichzelf moest vinden. Want Ulrike had een echt vrouwe lijke behoefte aan liefde, misschien meer dan de meesten van haar sekse, en die behoefte had nooit voldoening gevonden daarvoor was haai' moe der te vroeg gestorven. Ulrike voelde het gemis, maai' had toch niet het minste idéé van zijn beteekenis, nog minder hoe er in voorzien moest wor den. hoe er in voorzien moest worden. Toen ze genoeg gemusiceerd had, kuste Ulrike haar vader goedendag, en ging naar haar eigen vertrekken, waaraan de oude man met niet wei nig bizarren smaak een aanzienlijke si un gelds ten koste had gelegd. De gezellige zitkamer zag er heel vroo- 1 ijk uit. Een groot vuur brandde in den haard, en een standaardlamp wierp haar licht over een weelderigen leuningstoel, die voor het vuur stond. De dienstboden In dit huis vlogen voor juffrouw ULrike, ten deele om dat zij een aangename manier had Onze Lachhoek BOOSAARDIG. Portretschilder. Denk eens, he den zijn mij drie portretten besteld geworden. Vriend. Zie je wel, dat de men- schen zoo slecht niet zijn, als jij ze af schildert I ZIJ ZIJN GERUSTGESTELD. Eerste bon-vivant. Aizoo, sinds je verloofd zijt, heb je geen last meer van je schuldeischers Tweede. Neen wie van hen mijn verloofde aanschouwt vervolgt ge troost zijn weg I ONDEUGEND. Student. Verbeeld je, papa wil een fotografie van me, terwijl ik stu deer Vriend. Ah, aizoo een moment opneming. Er werd over stotteren gesproken. Het gekste geval, dat ik ooit heb ondervonden. zei Wip. was om een doofstommen man te verstaan, die stotterde. Maar, vroeg Wap verbaasd, hoe kan een doofstomme man stot teren Makkelijk genoeg, antwoord de Wip. Hij had de rheumatiek in zijn vingers. Sapperloot, Bram, daar komen een paar gevaarlijke crediteuren van me aan. Gauw, gauw, de straat over en verstop je in de Spaarbank, daar zoekt jou toch niemand. Ik zie Mien en Betsy steeds sa men dat schijnen boezemvriendin nen. Heelemaal niet. Maar ze hebben elk een ongetrouwde broer, weet u. Keukenmeid. Mevrouw, de bief stuk van vandaag is een standaard werk. Heb je al vergeet-rae-nietjes, juf frouw Koopvrouw op de markt. Die benne er nog niet, meneer, maar als je soms mijn grootste vergeet-me-niet, die daar op z'n twee zatte beenen staat te waggelen, wil hebben, dan kan je 'm van mij cadeau krijgen, en nog een paar andere bloempotten toe. en als wij het scherm zien zakken, zoodra Chnspijn gezegd heeft, dat die persoon „een onbelangrijke vrouw' was, dan voelt een gerouti neerd schouwburgbezoeker al bij in tuïtie, dat die onbelangrijke vrouw juist de belangrijkste vrouw uit het stuk is. Maar de minder uitgeslapene begrijpt dit pas aan het einde van het tweede bedrijf, want eerst dan be gint de eigenlijke handeling. Mevrouw Arbutnot, die wij nauwe lijks zouden hebben opgemerkt, als zij niet in rouwgewaad en in de ge daante van mevrouw HoltropVan Gelder ware verschenen waaruit een man van het vak al weer dadelijk de oonclusie trekt, dat er meer achter die verschijning schuilt wordt aan het einde van het tweede bedrijf plotseling hoofdpersoon. Zij hoort met merkbaren schrik, dat haar zoon in betrekking bij lord Illingworth zal komen en wil dit tot eiken prijs be letten. Wanneer even later Illing worth verschijnt en verschrikt een om met haar om te gaan en ten deele omdat zij haai- schoonheid be wonderden. Het is een vergissing, zich te verbeelden, dat vrouwen niets voelen voor de schoonheden van haar eigen sekse Haar bewondering is meestal meer waar en altijd meer be paald, dan die van het mannelijk geslacht. Ulrike slaakte een zucht van tevre denheid, toen zij zich, beschenen door de zachte stralen van de lamp, neer zette op de sierlijke chaise-longue, die haar vader voor haar had ge kocht. Zij was midden in do laatste no velle van haar geliefkoosden Fran sehen schrijver, en was spoedig ge heel in het interessante, boeiende ver haal verdiept. Zij had bijna twee uur zitten lezen, toen een kleine ver gulde pendule twaalf uur sloeg. Ulrike stond langzaam op. den laatsten volzin staande voleindi gend. Het kostte haar moeite, om van haar heldin te scheiden, maar haar zelfbeheersching was groot, en twaalf uur was onveranderlijk het uur, waarop zij naar bed ging. Het vuur was bijna uitgegaan. Zij had er niet op gelet, want zij zou weer een ander in haar slaapkamer vinden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5