h Iwaiijes-lÉoÈntiin van HAARLEM'S DAGBLAD pas achteruit doet bij het zien van de nieuwe gast, dan wordt het dui delijk, dat daar de ..onbelangrijke vrouw" staat en dat lllingworth vader is van mevrouw Arbutnot's zoon. Doze eerste twee bedrijven zijn bij- nu geheel in den oomédle-toon ge- s breven. Wij hooren hierin telkens tol vermoeiend-wordens toe, den gees- tigen, vcrnuftigen auteur van „De Ernst van Ernst" met zijn talrijke verbluffende paradoxen, maar in de laatste twee bedrijven draait hij on verwachts om en zien wij plotseling een heel anderen, een min of meer sentimenteelen, patbetischen Oscar dde. Er gebeuren in die twee laat ste actcs heel wat theatrale dingen, V'Hrdat de jonge Arbutnot zijn ware verhouding tot lord lllingworth leert kennen en door het rijke puritein i.j© oen ware Deus ex machina huwelijk wordt gevraagd. Het publiek vond dit meer drama tische gedeelte blijkbaar het mooist, doch wij voor ons prefereeren den amusonten blagueur der eerste actes boven den theatralen Osoar Wilde van hot slot Een groote technische fout van dit door Garry van Bruggen goed ver taalde stuk is, dat twee bedrijven door de expositie worden ingenomen, en dat wij ondanks alle amusante ge sprekken mevr. Arbutnot niet loeren kennen, voordat zij in rouwkleeren verschijnt. Wij weten niets van haar verleden, wij hebben alleen gehoord, dat Ge rald van zijn moeder zei, dat ze de be?te vrouw van de wereld is, maar 'dat zeggen alle tooneelzoons zoo onge veer en is dus niets bijzonders. Zij blijft voor ons een onbekende, een ..onbelangrijke vrouw". En daardoor blijven wij ook onverschillig voor al het treurige, dat er op het tooneel gebeurt. Hoe komt mevr. Arbutnot in dezen kring Weet dan niemand iets van haar verleden af? Men zou zoo zeg gen. dat de Engelsehe Society dan toch nog niet zoo slecht en kwaad sprekend Is, als Wilde ons wil doen gelooven. Wij kunnen onmogelijk voor lord lllingworth de diepe min achting voelen, die de schrijver ons wil opdringen. Daarvoor heeft Wilde hem te geestig geteekend. En het feil, dat lllingworth bereid is zijn maat schappelijke positie op te offeren ter wille van zijn zoon, maakt hem in onze oogen alles behalve antipathiek. De jonge Arbutnot is wel wat een „te onbelangrijk" persoon om ons te interesseeren. Doch de grootste fout vonden wij de figuur van het brave puriteintje, dat de Eneelsche Society telkens een veeg uit de pan moest ge ven. Een achttienjarig meisje, dat zóó .weinig égards toont tegenover haar gastvrouw en haar logé's, dut zeer onbescheidenlijk intieme gesprekken afluistert en met autoritaire alwe tendheid lessen uitdfteit aan ieder, die in haar nabijheid komt, noemen wij i— met mevr. Allongby een onuit staanbare wijsneus. Ondanks al deze bedenkingen, ge looven wij toch, dat het Ned. Tooneel veel genoecren van dit stuk zal hebben. Oscar W ilde is een geestig eau: en men luistert gaarne naar den omu- santen, met alledaagscben dialoog. Bovendien is het een goed speelstuk in de laatste bedrijven komen talrijke scènes voor, die op het publiek veel ir.druk maken en het een succes waar borgen. Bij de opvoering van Vrij dagavond, die door H. M. de Ko ningin-Moeder werd bijgewoond, was de bijval dan ook zeer groot. Een belangrijk deel van dit succos mag wordon toegeschreven aan do verzorgde opvoering en het over hot algemeen goede spel- Het Ned. Too neel heeft van dit stuk veel werk gemaaktnieuwe, aardige décors vooral het Engelsehe home in IV zag ei gezellig uit en veel mooie toi letten I De dames Rika Hopper, Chri3t. Poolman, Korlaar—Van Dam, Wens- ma—Klaassen en de beeren Van Gas teren, Gniiberg en De Jong gaven de Engelsehe heeren en dames naar hun besle weten weer. Het is voor Hollan der s die misschien nooit in de Engel- sclio Society geweest zijn, altijd moei lijk om precies den j'uisten toon te treffen maar het was amusant en be schaafd en dat is reeds veel. Chrispijn Bpcelde lord lllingworth. Zulke Don Juan-rollen gaan Chrispijn altijd ge makkelijk af. Wij hadden ons dezen allcrgeestis-sten lord in zijn spreken echter puntiger en fijner gedacht. De heer Reule de jonge Arbutnot had, als hij niet al te beweeglijk was zeer gelukkige momenten en movr. Lobo—Braakensiek trachtte behalve in haar te mondaine-kleeding, o, vrou welijke ijdelheid I het puriteintje zoo aannemelijk mogelijk te maken. In IV wist zij blijkbaar met haar braafheid geen weg. Mevr. HoitropVan Gelder was ,,de onbelangri ke vrouw". Aan haar komt zeker wel het grootste deel van het succes toe. Zij had zeer mooie momen ten-vooral in de oogenblikken van in gehouden smart maar toch hadden wij liever mevr. Mann—Bouwmeester als mevr, Arbutnot gezien. Lag het aan de rol of aan het spel, dat wij mevr. Hoitrop soms wat larmoyant .Tonden Over het geheeleen 6tuk met veel gebreken, maar met evenveel deug den, dat zeer zeker wel trekken zaL J. B. SCHUIL. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: M. A. J. Kluit, Lange Dijkstraat 23, een gouden ring. II. Stoffels, Bakkerstraat 20, een taxhond. A. van Dam, Kampervest 19, fanta- tfebrocbe. N. de Zwager, Brouwersvaart 108, ©en armband. J. Kinjet, Rozenprieeistraató, een 'doubló armband. T. Rcynen, Gasthuisvesl 5, een hoepel. H. Maathuis, SaenredamstTaat 7, een rijwielsleutel. H. Pliilippo, van Marumetraat 5, een kmderholsketting. P. VerkooiJ, Oranjeboomstraat 98. •en big. Ch. Arnold, Teijlerstraat 48, zilveren broche. J. Mathot, G-evveerstraat 45, Heem stede, een a'rmhand. Th. Molenkamp, Grebberstraat 2 rozenkransen. C. van Ee, Johannes de Deo, dameshorloge. A. de Nieuw, L. Wijngaardstraat 28, een gummiband. Het bureau van politie, een hang- slolje met 8 sleutels; H. Sikking, Zoetestraat 34, een ca hier. J. Pennings, Korte Dijk 7, een zil veren armband. Poster ij en. Do adsistent B. J. van Laere wordt met ingang van 1 April van Amster dam naar Haarlem geplaatst; de adsistent H. Grootveld van Haarlem naar Amsterdam. THORBECKIANA. Onze stadgenoot, Jhr. Mr. F. W. van Sty rum, heeft gisteravond voor de afdeoiing Amsterdam van Bond van vrije liberalen eene lezing gehouden over Trobeckiana. Spreker gaf eerst een korte schets van Thorbecke en wees er op, welke invloed hij had. Daarna zei Jhr. Van S ty rum zich voor dien avond tot taak gesteld te hebben, enkele herinnerin gen aan Thorbecke te verlevendigen, die z. i. van blijvende waarde zijn, ook voor onzen tijd, en om aan te toonen, dat naarmate men meer af wijkt van de grondbeginselen van Thorbecke, men zich verder van het goede spoor verwijdert en dat 's lands belang een aansporing moet zijn, om te bevorderen, dat in ruimen kring de juistheid dier begiuselen wordt er kend en in toepassing gebracht. Ook aan de linkerzijde is een ging waar te nemen, om het te voorkomen, met erkennipg overigens van de verdiensten, die Thorbecke voor zijn lijd heeft gehad, dat hij tlmns heeft afgedaan, en dat andere beginselen, die men als meer verlicht en meer vrijzinnig meent te mogen qualificeereu, voor de zoogenaamd verouderde plaats moeten maken. Spreker acht die stelling ten eenen- male valseh. Iu stede van de liberale beginselen te bevorderen, is men op weg ze te vermoorden, zeer ten preju dice van de groote volksbelangen, die daarmede gemoeid zijn. Wanneer men zich" in het kort een denkbeeld wil vormen van hetgeen 1 horbecke zich voorgesteld heeft, dat in de toekomst de richting en het be leid van de liberale partij zou moeten zijn, dan is er niets, wat dat zóó dui delijk maakt, als de geloofsbelijdenis, neder geschreven in de bekende Na- mie Zij heeft in de eerste plaats gestrekt tot basis van artikel 4 van het vrij- liberale beginselprogram, welk arti kel aldus aanvangt ..De wetgeving strekke tot verhef fing van liet stoffelijke, geestelijke on zedelijke peil van het geheele volk." Wat komt er in den tegen woord i- gen tijd van dat groote en zoo ge zonde beginsel terecht Bitter wei nig. De tegenwoordige tijd staat in het toeken yan de Staatsvoogdij. Stuurden do sociaal-democraten al sinds lang in die richting, het valt niet te ontkennen, dat niet alleen bij meerderen aan de linkerzijde, maai ook bij de rechterzijde een sterke nei ging in die richting van de Staats- oogdij zich openbaart. Thorbecke leerde dat de eerste wet was de Staatsonthouding, doch thans ontmoet men de Staatsbemoeiing op haast elk gebied. Dat wordt langzamerhand een mo- s, een volkswaan van den waartegen men op zijn hoede moei zijn. En wanneer men ons langzamer hand wil gaan yerduitschen, mag men zich nog wel eens herinneren, wo l Tiiorbecte in een onder verband zoido van den staatsdwaug „lk wil duai van alleen zeggen, dat ik dien dwang, welken men orde noemt, luer, lang ik er ben, zal weten te kce- en na mij aan mijn land niet toe- wensch. Wij zijn een ander volk wij zijn geen volk om in een dwangbuis gestoken te worden." Wat Thorbecke wilde: „zelfstandige kracht bevorderen, dat beet de alge- meene voorwaarden scheppen, waar onder die ontwikkeling mogelijk wordt." liet was zijn toeleg om, zooais hij het uitdrukt, „aam de beweging van nijverheid en handel de meest vrije baan te openen." Wat zal het lot wonden van nijver heid en handel, wanneer de protectio nistische plannen verwezenlijkt wor den Vervolgens behandelde de spreker wat Thorbecke heeft geschreven over de constitutioneel© monarchie on in dit verband over uitbreiding van het kiesrecht, naar aanleiding van hot onlangs door den heer Roodhuyzen bij gelegenheid van de kiesrecht- speech van mr. Troelstra gezegde, dat de Unie-liberalen het algemeen kiesrecht willen, omdat zij zoons zijn van Thorbecke. In de Narede wijst Thorbecke erop, dat hij voor een juiste historische crl- tiek recht had om te verlangen, dat men zou letten niet slechts op eenige zijner redevoeringen, maar op den geest en de harmonie van alle geza menlijk. Thorbecke heeft ook gezegd „Een zelfde maatregel, b.v. uitbreiding van het stemrecht, kan in den eenen toe stand liberaal, in den anderen doo- dend voor de vrijheid zijn." Met andere woorden, wanneer het zich laat aanzien, dat uitbreiding van stemrecht zal leiden, hetzij tot ver sterking van de macht van de reactie en van een verderfelijke handelspoli tiek, hetzij tot de heerschappij van diegenen, die vóór alles belust zijn op do Staatsvoogdi'. in welke beide ge vallen een toestand wordt geboren, doodend voor de vrijheid, dan ver biedt, een verstandige politiek, om onder die omstandigheden, op dat oogenblik, tot zoodanige uitbreiding mode te werken. Hij plaatst zich dus op eon zoor opportunistisch stand punt Sprekor's persoonlijke ineening wil de hij, als lid der Commissie van ad vies, fhons niet geven. HINDERWET. B. en W. van Haarlem, maken kend dat de bij hunne beschikking van 8 September jl. aan A. Voorwin den, verleende vergunning tot op richting van eene Inrichting tot het bewaren én verwerken van petro leum in een te stichten gebouw aan den Phoenixweg, van rechtswege is vervuilen, wegens het niet inaclit- nernen van den gestelden termijn. Rubriek voor Vragen Gcabonneerden hebben het voorrecht vragen op yorschillend gebied, mits voor beantwoording Tatbnar, in ie senden bij de Jledaciie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en soo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam ea woonplaats van don Inzender verstelden wordt geen aandacht VRAAG: Circa 8 jaar geleden ver trok bij mij een kostganger, achter latende eenige weken kostachuld, wat gereedschap, een kast enz. Eenmaal is hij terug geweest om het noodige gereedschap, daarna niet meer. Ik ga veranderen van woonplaats en kan dien boel niet meenemen. Kan ik de voorwerpen nu vérkoopen? ANTWOORD: U is daar- niet toe bevoegd; maar er zal geen andere weg op zijn. Is die man nergens te vindon en is de zaak niet met hem te regelen? Dat zou natuurlijk de bes te weg wezen. VRAAG: Hedenmorgen kwamen de Bchattere dér belasting. Wij zijn met een groote familie, waaronder een zuster mijner vrouw, die met Mei t trouwen en haar toekomstige huisboedel bij mij geborgen heeft. Nu zeiden do heeren dat dit bij mijn huis boedel behoort, wat ik zeer onbillijk vind. ANTWOORD: Mogen wij den inzen der opmerken dat hij ons eigenlijk niets vraagt. Waarschijnlijk spreekt u van de schatting van het mobilair. Behoort dit mobilair aan een van de genen die op dit oogenblik uwe huis- genooten zijn, dan zal de opvatting der schatters wel de ware zijn. wijlen haar echtgenoot op de Alge meens Begraafplaats te Hoofddorp. 4. Verzoek va'n den heer P. van Kooien om ontslag als lid van het burgerlijk armbestuur voor wijk 6. 5. Voorstel tot benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur, voor wijk 6. Duor gemeld armbestuur zijn aan bevolen de beeren: 1. Pieter Kamer, landbouwer te Haarlemmermeer.; 2. Pieter KiebeTt, landbouwer te Haar lemmermeer. 6. Voorstel tot benoeming van een voorzitter van de Commissie voor de gemeentewerken, wegens bedanken van den heer Evelein. 7. Voorstel tot benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan sohool no. 10 (nabij Sloten). De voordracht luidt: 10. D. Klees, onderwijzer aan school no. 1 te Haarlemmerméér. 2. P. J. Teeling, te Nieuwkoop. 8. H. Heijmans, te Amsterdam. 8. Voorstellen tot het doen va'n af- en overschrijvingen in de begrooting, dienst 1910. Alsvoren tot het doen van be talingen uit den post „onvoorziene uitgaven". Voorstel tot verkoop van eon perceel gomeénte-grond te Hoofddorp aan den lieer J. Bosma te Amster dam. 11. Voorstel tot verlenging van e'rf- pachtscontracten met diverse bewo ners van perceelen, staande aan een binnenweg in sectie L te Hoofddorp. 12. Vaststelling van eén besluit tot ruiling van grond met het bestuur van den Haarlemmermeerpolder. 13. Voorstel om het raadhuis en de woning van den buremeester telefo nisch aan te sluiten aan het intérlo- cale telefoonnet. 14. Voorstel om aan don kerke- raad der Gereformeerde Kerk te Hoofddorp in erfpacht uit te geven een strook gronds achter de open bare school no. 4 aldaar, tot het bou wen van een bergplaats voor rijwie len. 15. Rondvraag. Binnenland KONINKLIJK BEZOEK TE AMSTERDAM. Naar de „Tel." verneemt, slaat datum van het bezoek van H. M. de Koningin nog niet vast, doch is het zeker, dat hot vóór 22 Juni a.s. zal plaats vinden. DE NEGEN-URENDAG TE AMSTERDAM. Door „St. Laurentius", afdeeling Amsterdam van den Nederlandschen R.-K. Gemeentewerkliedenbond, is op de jaarvergadering een motie aange nomen, waarin hulde wordt gebracht aan het college van B. en W. voor de wedcr-indiening van do voordracht voor don 9-urigon werkdag en krachtige verdediging. McJc wordt dank gebracht aan alle gemeenteraadsleden, die het college van B. en W. hebben gesteund in zijn pogingen, om daardoor eenige verbe teringen voorde gemeente-werklieden in to voeren, alsook aan hen, die ter laatste zich vóór deze voordracht heb ben uitgesproken. Ten slotte wordt in de motie ten zeerste betreurd de houding van die gemeenteraadsleden, welke door het voorstellen eener motie, alsnog tracht hebben, het verkrijgen van de- zo verbeteringen tegen te houden. COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOLLAND. Men meldt uit 's-Gravenhagc de „Tel." welingelichte kringen alhier wordt het zeer waarschijnlijk geacht, dat tot Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland iemand van unli-revolutionaire of Christelijk- Historische richting zal worden voor gedragen. In verband met de bestaande vaca ture hoorden wij den naam noemen van baron Sweerts de Landas, burge meester van 's-Graveuhage. DE JEUGD EN DE BLOEMEN. A. J. v. Laren, hortulanus, schrijft in 't Hbld o. a. lk geloof, dat er iets te doen v ik zou* voor onze bloemen om schenniii" willen aankloppen bij jeugd zelf. lk zou een reusachtigen kinderbond willen gesticht zien met het sympathieke doel de bloemen te beschermen. Alle Amsterdamsche jon- eest jes maar zijn een ggfgJLJLclLeaKB- omdat de oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zeer groot is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. VRAAG: Mijn dochter is 13 1/2 jaar oud en nog op school. Zij kan 1 April op een naaischool komen, dooh nu zegt de zustér van haar school, dat zij volgens de wet de school pas met Mei mag verlaten. Is dat zoo? ANTWOORD: Ja, de schoolplicht eindigt wanneer uw dochter de klas se doorloopen heeft waarin zij thans zit. VRAAG: Is een patroon, die mij we gens slapte in het bedrijf hoeft opge zegd, verplicht mij een dag te geven tot het zoeken van ander werk? ANTWOORD: Neen, dat is geen v plichting, maar als het zoo slap is en u wil een dag verzuimen, 'natuurlijk zonder loon, dan zal daar zeker wel geen bezwaar tegen zijn. Uit de Omstreken OVETtVEEN. JUBILé. Zondag 2 April zal het 40 jaar gele den zijn, dat de heer H. Wesseling bij den heer G. J. v. d. Vliet, buiten plaats „Vaart en Duin", alhier, In dienst trad. De jubilaris bekleedt thans de betrekking van nluimgTaaf- Hij is nu 52 jaar. en trad op zijn 12e reeds bij den heer Van der Vliet in dienst. Als bijzonderheid kan nog worden meegedeeld, dat de vader van den heer Wesseling 55 jaren bij de fa milie Van der Vliet gediend heeft. Wel zeldzaam. Het zal den jubileeren- dc op zijn feestdag zeker niet aan be langstelling ontbreken. HAARLEMMERMEER. De Burgemeester heeft de leden van den Gemeenteraad opgeroepen tot het houden van een vergadering op Don derdag, den 30en Maart 1911, des voormiddags ten 11 uur pïeciea. Agenda: 1. Vaststelling der notulen der vergadering van 23 Februari 1911. 2. Mededeoling van ingekomen stukken. 3. Adres van Mej. de wed. P. Ver- kuijl, om vergunning tot het plaat sen van een steen ©p het graf van Kwade praktijken vind men overal Steeds onder een anderen vorm en toch- komt alles op t zelfde neer, ,,'t is om 't geld". Een melkrijder koopt bij do land bouwers de melk op, die natuurlijk zonder water en van het voorgesehre ven gehalte, althans niet minder mag zijn. Nu is hij op een gegeven dag naar een boo'r-leverancler gegaan, en heeft dezen verteld dat zijn melk van min derwaardige gehalte was, water be vatte enz enz. ergo dat hij, een wets overtreding pleegde die strafbaar was. Hij was echter genegen de zaak blauw, blauw te laten, mits 'de boer hem een nogal aanzienlijk bedrag als z.g.n. schadeloosstelling zou geven. De landbouwer, wars van alle on aangenaamheden, stemde er in toe en deze zaak was afgeloopen. Enkele dagen daarna probeerde hij dit bij een anderen boer-leverancier, het geen evenwel niet zoo gemakkelijk ging als bij den eerste. Voornamelijk daar, - voor zoover verluid werd, de melk van den leverancier ongeveer aan het voorgeschreven vetgehalte voldeed. Een ieder die toch mei mel- kerij bekend is,weet, dat het bijna, ondoenlijk is, de melk geheel zonder water te beredderen. Omspoelen van vaatwerk enz. geeft altijd wat van 't verboden vocht. Blijft de melk aan 't verelsohte gehalte voldoen, dan is dit geeu groot beswaar. Tenslotte werd de melkkooper, die nog jong is, bang, zoodat hij op 't voorstel inging en daar hij geen geld had, toekende hij een accept tot een aanzienlijk betdrag, dat dezer dagen werd ge presenteerd. Maar wat gebeurt, de zaak lekt uit, komt de politie ter oore en de melkrijder is er bij. Do Holl. Electr. Spoorweg-Maat- schappij heeft aanbesteed: bestek no. 15: Het maken van den onderbouw ee'ner draaibrug over de Kromme Mijdrecht, nabij Blokland, en den spoorweg UithoornAlphen, Minste inschrijver J, Verstoep, Gouderak, f 14.978. gens en meisjes zouden daar lid van moeten kunnen worden tegen een zeer gerüi"o bijdrage. Elk lid van dien bond zou zich moeten verbinden de bloemen te ontzien en geen plan ten te beschadigen. Maar in ruil daarvoor moeten we de kindoren ook iets aanbieden Van het geld der bijdragen zouden bol-en knolgewassen, stekken en zaden kun nen gekocht worden en aan de kinde ren uitgereikt. Zoo'n bond zou op die wijze een dubbel nuttigen invloed kunnen uitoefenen, n.l. bescherming van planten on bloemen en ontwikke ling bij do kinderen van liefde tot de natuur. Hier zouden onderwijzers en opvoeders zeker een aangenaam en nuttig werk kunnen verrichten elke school zou een afdeeling van dien bond kunnen vormen. Ik geloof, dat een dergelijke bond een uitnemenden invloed op de vor ming der jeugd zal kunnen uitoefe nen. En do heilzame invloed zal ook later, als de kinderen groot zullen zijn geworden, merkbaar zijn. Men zal er mode bevorderen, dat Amsterdam een jeugd en ecu publiek krijgt, die do natuur op do ware wijze zullen weten te genieten en haar schoonheden be wonderen. Wie van de onderwijzers en onder wijzeressen zouden zich hier eens voor willen spannen? Ze zullen ongetwij feld op de sympathie van alle welden- kenden kunnen rekenen, niet het minst, dunkt me, ook van de jeugd, die we maar al te vaak geneigd zijn te berispen, zonder haar te helpen. ORANJE-NASSAU'S OORD. Uit het 9d© jaarverslag blijkt, dat dit jaar 161 patiënten zijn opgeno men, in 1909 113. De vermeerdering is vooral mogelijk geweest door de wer king van het Emma-fonds. De patiënten hadden 2495Ü ver- pleegdagen. In 1910 verheten 142 patiënten het Sanatorium. Hiervan waren er 101, dat is ongeveer 72 pCt., veel verbe terd, 17, dat is ongeveer 12 pCt., iets verbeterd, 20, dat 1b ongeveer 14 pCt, niets verbeterd en 2 achteruitgegaan. Opgemerkt wordt bij deze opgave, dat men nog steeds niet schijnt tebe- frijpen, dat, hoe vroeger men in een anatorium wordt opgenomen, hoe veel meor kans men heeft op een spoe dige en blijvende genezing. De statistiek bewees, dat ven de pa tiënten in 't eerste stadium slechts 5 pCt. niet verbeterden, tegen 40 pCt. Van die uit het 8de stadium. De rekening der stichting sluit met een belangrijk tekort. Iht jaarverslag eindigt met een woord van dank aan hen, die de stichting sinds haar bestaan steunden' en met den oprechten wonsch, dat die belangstelling moge blijven bestaan, opdat ook daardoor het voortwoeke ren der tuberculose met vrucht kan worden bestreden en'hel beoogde doel der llooge Stichtster veel lijden ie voorkomen, weg te nemen of te ver zachten kan bereikt worden. IIOOG BEZOEK, e hertogin van Albany komt Vrijdagochtend vroeg uit Engeland in Den Haag aan. HET ONTW ERP RADEN- EN ZIEKTEWET. Door de Ned. Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst is aan do Tweede Kamer een uitvoerig adres ezonden in zake het ontwerp-Raden- en ziektewet. In dit adres wofrdt de aandacht der Kamer gevestigd ,,op sommige bepa lingen in hot wetsontwerp, die in strijd zijn mot de voorwaarden, wel ke uit het oogpunt van een deugde lijke voorziening in de geneeskundige behoeften der minvermogende bevol king belmoren te worden gesteld aan een wettelijke regeling van do ziek- rzekoring in het algemeen en aan een naar de eischen des tïjds ingo- richt ziekenfonds in het bijzonder." In zijn beschouwingen naar aan leiding van de artikelen geeft het hoofdbestuur tevens aan welke wijzi gingen de Muutscliappij goweuseht acht. Deze wijzigingen zijn gegrond, op een door de maatschappij geduren de verscheidene jaren ingesteld on derzoek naar en een ernstige beetu- deermg van het vraagstuk der ge neeskundige verzorging der minver- enden en van de toestanden op zickenfondsgebied hier en elders", en houden verband met de wenschen, uitgesproken in de jongste buitenge wone vergadering der Maatschappij gewijd aan de behandeling Yan het 'ctsontwerp. EEN WETSONTWERP OP DEN LANDSTORM. In het wetsontwerp op den land storm, dat thans aan bet Departe-, ment van Oorlog in bewerking is, wordt o. m. voorgesteld om den diensttijd bij militie en landweer met erscbeideno jaren landstormdicust e verlengen een regeling die te meer' noodzakelijk is geworden nu de taak der landsverdediging voorlaan slecht slot 31-jarigen en jongeren be perkt zal zijn. Het ontwerp, zegt De Avp., zal tijdig voor de openbare be handeling der Militiewet bij de Ka mer inkomen. DRANKBESTRIJDING. Op Zondag 2 Juli zullen, evenals het vorige jaar, in ons land vanwege verschillende propaganda-com- missièn der Nederlaudsche Vereenh- ging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken, een 9-tal groote pro vinciale betoogingen worden gehou den ten gunste der geheelonthouding en local option (plaatselijk verbod). Deze bijeenkomsten zullen plaats hebben te Dordrecht. Velsen, Utrecht, Zutfen, Tïel, Deventer, Assen, Sneek en Sappemcer. OVERREDEN. Men meldt ons uit Den Haag In de Boekhorststraat is een 50-ja- rige vrouw door de tram overreden. Naar het ziekenhuis vervoerd is zij aldaar thans aan de gevolgen overle den. INT. TENTOONSTELLING VAN MO DERNE K \NTOORTNRICHTIN- GEN EN ADM. Men meldt ons uit Amsterdam Het. paviljoen, waarin de tentoon stelling zal worden gehouden, nadert meer en meer zijn voltooiing. Ook nog slechts zoor weinig ruimte voor deelneming beschikbaar en wordt op April e. k. de inschrijving defini tief gesloten. Het paviljoen zal met duizenden gloeilampen verlicht worden, hetgeen een schitterend effect belooft te ma ken. Aan het paviljoen is een café- restaurant verbonden, waar 's avonds muziek- ou zanggezelschappen zich zulleil doen hooren. Een commissie heeft zich gevormd om do samenstelling van rijks-, pro vinciaal- en gemeente-administratie op zooveel mogelijk reprospcctieve wijze te doon deinonstreeren. EEN DERTIGSTE PREDIKANTS PLAATS TE AMSTERDAM. Naar „De Standaard" verneemt, heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente to Amsterdam van een ge- meentelïd de toezegging ontvangen an een som van f 100.000 voor de vestiging eener dertigste predikants- piaats. PRINSES VAN ORANJE-NASSAU. De bijzetting van het stoffelijk over schot van Prinses Wilhelmine Fre- derike Louise Pauline Charlotte van Oranje-N assail op 7 April in de Nieu we Kerk te Delft zal op hoogst een- voudigo wijze plaats hebben. Zooals reeds is gemeld, zal bet stoffelijk ovorblijfsel, begeleid door den eersten kamerheer van H. M. do Koningin, jhr. Van don Bosch, per trein van Frcsenwalde over Berlijn naar Delft vervoerd worden en zoo mogelijk in den voormiddag aan het Delftsche station aankomen. Aldaar zal zich ter ontvangst be vinden de intendant der koninklijke paleizen te 's-Gravenhnge. De kist, gedokt door een rouwkleed, zal gedragen warden van het station

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6