langs don koristen weg naar do Nieu we Kerk, te voet gevolgd door den eersion kamerheer en den intendant voornoemd. Aan den ingang van de Nieuwe Kerk aal de kist worden opgewacht door Z. K. ïL den Prins der Neder landen, vergezeld van zijn adjudant van dienst, den grootmeester van Hr. Ms Huis, Baron Sirtema van Grove- stins, den ceremoniemeester van H. M.baron Snouekaert van Schauburg en den commissaris van den Konink lijken grafkelder, den burgemeester van Delft. Z. K. H. en de overige heeren zul len do kist naar den ingang van don grafkelder begeleiden, waar ze in te genwoordigheid van den Prins en do overige heeren wordt neergezet, waar zhede do plechtigheid is afgeloopen. Het orgel in de kerk wordt bespeeld van het oogenblik af, dat de kist in do kerk wordt gedragen tot Z. K. H. de kerk zal hebben verlaten j de klok wordt niet geluid. ZALM. Wij lezen in de Visscherij Ct.: .Eigenaardige verschijnselen komen dit jaar voor in den trek der zalm. Vroeger in het seizoen, dab nu de laatste jaren het geval was, begon ze reeds onze zeegaten binnen to komen, en in groot aantal wordt ze gevan gen. Hot eigenaardige is dat ze Zoo druk in de Zuiderzee is verschenen, eb vele beken die er op monden is opge trokken, waar vroegdr van zalm geen sprake was. Men heeft altoos ondervonden dat de zalm geneigd is naar zijne ge- boortewate'rs terug te keeren en dat proefondervindelijk in Engeland en Schotland aangetoond. Dit doet ons het vermoeden opperen dat wij dit te danken hebben aan de proefnemin gen van de zalmcommissie. Deze heeft toch kunstmatig geteelde viscbjes in vele beken uitgezet op verschillende tijdperken na de ontluiking dek eit jes? Zien wij dit goed in, dan zou het een zegen zijn voor de visscherij. TEGEN HET MISHANDELEN VAN DIEREN. Men schrijft ons: In de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van dieren is weder oene beweging gaande om reorgani satie te verkrijgen. De vereeniging Is niet met haar tijd meegegaan, de autocratische be stuursinrichting dateert van 1864, 't jaar der oprichting, Volgens deze is het bestuur der te 's-Gravenhage woonachtige leden, dus feitelijk het bestuur vun eene afdeeling 's-Graven- hage, tevens hoofdbestuur der geliee- le Nederlandsche Vereeniging, zijn de afdeelingen in dit bestuur niet ver tegenwoordigd eb hebben zij ook ve'r- der geen medezeggingsschap. Alleen mogen hare voorzitters, als eere-leden van het hoofdbestuur, op diens ve'rgaderingen een adviseer en- de stem uitbrengen. Dit neemt niet weg, dat de afdeelingen een vierde va'n hare inkomsten moeten afdragen aan de kas der vereeniging. Aan deze bestuursinrichting is het te wijten, dat de vereeniging zich niet ontwikkeld heeft tot een machti ge organisatie; zij telt slechts 17 af deelingen, terwijl h.v. de Maatsch. tot Nut van het Algemeen er 280, de Volksbond er 120 telt. Te Arnhem, Dordrecht, Haarlem, Deü Bosch en Leiden bestaan zelf standige vereenigingen, waarvan de 'drie laatstgenoemde afdeelingen van de Nederl. vereeniging geweest zijn, maar zich daarvan afgescheiden heb ben toen de pogingen tot reorganisa tie faalden. De eerste dezer pogingen werd tien jaar geleden beproefd door de afdee lingen Leiden, Nijmegen en Rotter dam. Deze vroegen: le. Instelling van een werkelijk hoofdbestuur en van eeb afzonderlijk bestuurde afdeeling 's-Gravenhage. 2e. Stemgerechtigde vertegenwoor diging der afdeelingen in het Hoofd bestuur. 3e. Instelling van een secretariaat met bozoldigden titularis, die geen •bij betrekkingen zou mogen waarne men. Een tweede poging gi'ng uit van de afdeeling .Gemeente Renkum", te Oosterbeek. Zij riep de afdeelingsbe- stu'ren op tot een gezamenlijke actie, aan welken oproep gehoor gegeven werd door de afdeelingen Delft, De von ter, Ede, den Bosch, Nijmegen en Zwolle. Hoewel ook toen geeb resultaat ver kregen werd, heeft de afdeellug „de Gemeente Renkum" den moed niet opgegeven. Thans heeft zij een reorganisatie- ontwerp bij het hoofdbestuur inge diend en tevens eene buitengewone algemeebe ledenvergadering aange vraagd, ter behandeling van dit voor stel, waa'rhij in hoofdzaak medezeg- gingscliap voor de afdeelingen ge vraagd wordt. DE PALEIS-RAADHUIS- QUAESTIE. Het Hbldi schijft: Zooals men weet zal de Vereeniging „Amsterdamache Belangen" een actie aanvangen tot het weder in gebruik Btellen van het paleis als raadhuis, eb gelijktijdig met deze actie een be weging op touw zetten tot het aan bieden aan H. M. de Koningin van een nieuw palels in de hoofdstad. Vooral ook die laatste beweging heeft Jiaar bewijzen van ingenomenheid bezorgd van vele Amsterdammers. Het bestuur heeft bu een groóle' openbare vergadering belegd. De hee ren prof. mr. D. ïosephus Jitta, hoogleeraar te Amsterdam, K. P. C. de Bazel, voorzitter van den Bond van Nederlandsche Architecten, en Jos. Th. J. Cuypers, a'rchiteot, werden bereid gevonden, als sprekers op te treden in bovenbedoelde vergade ring, welke Woensdag 5 April a.s. zal gehouden worden. Het Poleis-Raadhuisvraagstuk zal dab breedvoerig behandeld worden, waarna in een motie een uitspraak dor vergadering gevraagd zal wo'rden Ln den zin van herstel van het paleis als raadhuis en den bouw van eon niouw koninklijk paleis. SPEELHUIZEN TE 's-GRAVEN- HAGE. Naar aanleiding van de bevestiging van liet vonnis der rechtbank te 's-Gravenhago, waarbij de onderne mer dei- „Zuid-HolL Heeren-sociëteit" (Gortstraat-Govers Deynootweg), tot twee maanden hechtenis werd ver oordeeld wegens het houden van een voor liet publiek toegankelijk huis, waar hazard gespeeld weid, ver neemt hot „Vad.", dat de veroordeel de roods hot land verlaten heeft en in den vreemde een speelhuis heeft be gonnen. 's-Gravenhage is thans van min of meer publieke speelhuizen gezuiverd. BRUTALE INBRAKEN. Gisterennacht hebben inbrekers hun slag geslagen in de kantoren der handelsvennootschap Gebrs. Wolff, Prinsengracht te Amsterdam. De inbrekers, die zich vermoedelijk vooraf op de hoogte gesteld hadden, hebben de voordeur opengesloten, welke toegang geeft tot het bovenhuis en zich daarna naar de kantoorloka len l>egeven, welke zich op de eerste verdieping bevinden en waar de brandkast staat. In een brandkast vermoeden de inbrekers gewoonlijk een flinken buit en geen wonder dus, dat zij daarop onmiddellijk hun aanvallen gericht hebben. Door achtereenvolgens de verschillende ijzeren platen, w aaruit de deur der brandkast bestaat, open te scheuren, hebben zij een gat van meer dan een decimeter middenlijn gemaakt ter plaatse, waar zich het slot bevindt en op dio wijze de brand kast lcunnen openmaken. Dit werkje hebben zij op hun gemak kunnen ver richten, daar zich 's nachts niemand in het perceel bevindt, dat geheel voor bedrijfsdoeleinden wordt ge bruikt. En de buit, die zij in de kasten von den, loonde de moeite: bijna f 200 aan geld en oen paar effecten, ongeveer ter waar-die van 1200. Aan de laatste zullen zij misschien niet zooveel heb ben, daar zij deze stukken niet zoo gemakkelijk in contanten zullen kun nen omzetten. Toen men 's morgens het kantoor betrad, ontdekte men de sporen van het ongewenschte bezoek. Van de dieven zelf echter nog niet het minste spoor. Een 80-jarige juffrouw, C, L. ge naamd, die in den Houttuin, te Rot terdam, alleen woont, was als naar gewoonte, de huur van eenige huis jes gaan ophalen. Zij had alle deuren harcr woning, niet alleen met de sloten, doch ook nog met een hang slot, afgesloten. Toch had een inbreker zich toe gang weten te verschaffen; want toen zij thuiskwam, vloog haar een kerel voorbij, die haai- terloops nog haar taschje met geld uit de handen sloeg. In haar woning bleek alles openge broken en uil een geldtrommel miste zij twee effecten van f 500. Van den dader was geen spoor te ontdekken. VERDRONKEN. De 78-jarige N. B., uit Rhoon, is door de duisternis misleid, te Poorte gaal te water geraakt en verdronken. Zijn lijk, waar zijn hondje nog bij lag, is opgehaald. KINDJE VERBRAND. In het Ziekenhuis te Rotterdam is aan de gevolgen harer bekomen won den overleden een 3-jarig meisje wier kleertjes Vrijdag door het spelen mei lucifers waren in brand geraakt, ten gevolge waarvan de kleine hoogst ernstige brandwonden had gekre- OUD-HOLLANDSCH MARKTPLEIN TE AMSTERDAM. Men meldt ons uit Amsterdam: Van het Oud-Hollandsch Markt plein, dat in den tuiai van het „Pa leis voor Volksvlijt" hier ter stede wordt gehouden, zij'n naai- wij ver nemen de datums vastgesteld van 27 Mei tot 26 Juni 1911. ONGELUKKEN. Het 4-jarig kind van Jacques Mal- jó, is te Winssen op het wisselterrein van de tram Maas en Waal onder leege waggons geraakt, die door jon gens spelenderwijze werden voortge duwd, en een heen afgereden. STATISTIEK VAN HET RIJKS TUCHT- EN OPVOEDINGSWEZEN OVER HET JAAR 1909. Gedurende 1909 zijn in da tucht scholen aanwezig geweest 676 ver pleegden (622 jongens en 54 meisjes) tegon 622 in 1908 en in do Rijksopvoe dingsgestichten 828 (784 jongens en 94 meisjes) togeh 772 in 1908. Nieuw op genomen werden in de tuchtscholen 401 kinderen, van wie 69 op verzoek van ouders of voogden krachtens arlt. 357 en 442 B.W., onder de vrou welijke tuchtscholleren is het aantal dezer laatste gevallen bijzonder groot ze vormden juist de helft van het to- taal aahtal nieuw opgenomenen te gen slechs 13 in JoDg-ensgeeüchtep. STRAATROOF. In de 8e Ooste'rparkslraat Ie Am sterdam heeft een vrouw oen 6-jurig meisje de gouden belletjes uit do oo- ren genomen. EEN MOOI LEGAAT. Doo'r wijlen mevrouw P. H. van Gelder, gob. Nijhoff, is voor een Van Gelder-fonds te Velp gelegateerd f 50.000. De stiohting heeft ten dool 't verschaffen van dekens, brandstof fen, voedsel aan behoeftige inwoners va'n Velp.- DIJK DOORGESTOKEN. Nader meldt men, dat de Groenen dijk, te Horen, niet is doorgestoken, doch dat het water door den hevigen wind over den dijk werd heengesla gen, waardoor liet land op verschil lende plaatsen onder water werd ge zet. EEN MOEDER lagen geleden liet een vrouw haar kind van 9 weken te Arn hem onverzorgd achter. Deze moeder werd te Amersfoort aangehouden, nadat zij aldaar een tweede kind in den kinderwagen op den Arnhemschen straatweg aan zijn lot had overgelaten. GEEN CADEAUX1 Door de Amsterdamsche molkslij- ters wordt „een groote actie" ge voerd tegen het cadeau geven, met de Paaschdagen, van room, boter of INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regeL Hier- en klaaszwakte bi] kinderen. Een der dikwijls verkeerd-begrepen verschijnselen van zwakte der nieren bij kinderen is bcdwateren. Vele ou ders zijn geneigd om deze onaange name kwaal toe te schrijven aan een kwade gewoonte. Niets is echter minder waar; nierzwaktc komt veel voor bij kinderen en is dikwijls over erfelijk, zoodat ouders, dio aan de nieren lijde'n, niet genoeg acht kun nen slaan op hun kleinen. Kinderen, die met nier- of blaas- zwakte aangedaan zijn, verschillen in vele opzichten van gezonde kinde ren. Zij zijn niet opgewekt, niet sterk of levenslustig en vroolijk, maar prikkelbaar knorrig. Het spelen vermoeit hen spoedig, op school zijn z© dikwijls niet in staat om de lessen behoorlijk te volgen, e'n voortdurend hebben zij last met de urine, die zij niet op kunnen houden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen kunnen volkomen veilig door kinde ren gebruikt worden. De niere'n wor den spoedig geregeld en versterkt, en de zwakte der blaas verdwijnt, waardoor een einde wordt gemaakt aan hun onaangename kwaal. Hoe langer gij echter dergelijke kenteekenan ve'rwaarloost, des te meer zal de ziekte zich uitbreiden e'n gij kunt dus niet spoedig genoeg be ginnen met het. gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die alom ten zeerste geprezen worden. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar hij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, SpaaTne 88. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Bij Gebrek aan Betiust Dr. Hommel's Hasmatogen j Snelle zekere werking t 20-iarlg buocos i WAARSCHUW ING! Men vrage uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL Rechtszaken ging met last tot zijn plaatsing in een Kra kzinnigengesticht voor ten hoog ste een jaar. AANRANDING. Voor de 4e Kamer der Amsterdam sche rechtbank stond gister terecht de 25-jarigo zich noemende handels reizigers Adolf de V., beschuldigd van den 14en November 1910 op den N. Z, Voorburgwal te Amsterdam, een jeugdig kantoorloope'rtje van de Ha.ndelsvereenigi'ng „Unites"- een. portefeuille ontrukt te hebben, waar in zich drie aangeteekende brieven bevonden, welke de knaap juist te voren op het Postkantoor in ont vangst had genomen en welke b'rie- vo'n f 370 aan bankpapier bevatten. Bekl. had te voren op het Rokin een ander jeugdig kantoorloopertje aangerand met het kennelijk doel hein van aangeteekende brieven te berooven. Prof. dr. L. Bouman en dr. H. J. Overboek, die op last van den rechter commissaris een o'nderzoek naar be- klaagdes geestvermogens instelden, concludeerden dat hij lijdende is aan imbecihtas. Meermalen werd beklaag de in krankzinnigengestichten ver pleegd. liet O. M. achtte liet ten laste ge legde wettig en overtuigend bewe zen ,doch niet strafbaar wegens de gebrekkige geestvermogens van be klaagde. Dienovereenkomstig vorder de het O. M. ontslag van rechtsver volging en zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht, den proeftijd van één jaar niet te boven Leger en Vloot I1ET MUZIEKKORPS TE ASSEN. Te Assen is onder leiding van mr. G. M. Doornbos eene vergadering ge houden van afgevaardigden uit ver schillende vereenigingen. waarin be sproken werd de mogelijkheid om de vervorming van het staf muziekkorps van het le regiment infanterie zoo lang mogelijk te verschuiven. Beslo ten werd in dien geest een adres te v.< i.den aan den Minister van Oorlog en daarbij tevens te verzoeken, om de bij de vervormde korpsen over compleet wordende muzikanten, vooT een deel naar Assen over te plaatsen. Aan het gemeentebestuur zal een subsidie worde'n gevraagd voor het geveu van eenige volksconcerten door de stafmuziok, ten einde op dio wijze hot korps financieel te steunen. Letteren en fenst REMBRANDT'S MOLEN. In do Times bepleit iemand nog- eens de noodzakelijkheid om het voor aankoop van Rembrandt's Molen voor Engeland beaoodigde geld bij een te brengen, onde'r mededeeling, dat hij in twaalf uur 1000 pond voor dit doel heeft verzameld. Daarvan zijn er 500 afkomstig van „ee'n Hol lander, die het een groot voorrecht acht eer te kunnen bewijzen aan de nagedachtenis van zijn grooten land genoot". BOUWMEESTER TE BERLIJN. Naar de Berliinsche correspondent van het Hbld. verneemt, bestaat er gruolo mogelijkheid, dat op den 23en April, Shakespeare's geboortedag, Louis Bouwmeester den Shylock in den Koopman van Venetië zal spelen in het Konigliches Schauspielhaus te Berlijn, met het ensemble van dit too- neel. De lieer Bouwmeester zal echter de Nederlandsche taal spreken. Bij succes zal de voorstelling waarschijn lijk herhaald worden. De onderhandelingen met de i'nten- dantuu'r zijn gevoerd door den lieer Horm. Heijermans. Men deelt ons mede, dat reeds t 146e duizendtal van T Oranjeboekje „Va'n Janmaat en Soldaat", voor school en volk de pers verliet.. KERKDIEFSTAL. A. van E-, huisvrouw van M. H. daderes van den in de St. Josefkerk te Alkmaar gepleegden diefstal van den inhoud van het St. Antoniusbus- je, stond voor do rechtbank te Alk maar terecht. Het O. M. eischte 6 maanden gevan genisstraf. ROOVERS TE AMSTERDAM. De 4de Kamer der Amsterdamsdho Rechtbank woes vonnis in do zaak van J. D., 28 jaar, kolenv/errker. Joh. P. van G., 30 jaar, en G. D., 29 jaar, bootwerkers, recidivisten, tegen wien het O. M. geëischt heeft tegen de twee eersten twee jaar en tegen don der- do een jaar en 4 maanden wegens be- rooving, eepaard met geweldpleging, om den diefstal voor te bereiden, door In den avond van 18 Jan. 1.1. d<m 51- jarigen B. Swier, smid te E uithuizen, die den weg naar eon familielid ge vraagd had, te lokken naar de Vier- windenstraat, waar men hem aan greep, in een kelderingang wierp, hem een vuistslag toebracht, en hem vervolgens beroofde van zijn porte- monnaie inhoudende ruim f 28. De Rechtbank veroordeelde hen geheel conform den eisch. De veroordeelden gaven al 'dadelijk kennis, dat zij in hooger beroep zul len gaan. EEN DREIGBRIEF. Do man, die onlangs een dreigbrief schreef aan den burgemeester van Amsterdam werd ontoerekenbaar ver klaard <m. öntalocan van rochtcvarvol- Gewapend betoto, systeem „Kahn" Van allerlei aard. Weekbladen en tijdschriften. Sport en Wedstrijden VOETBAL, HoUand-België. Het elftal, dat 2 April te Dordrecht tegen Holland spoelt is aldus samengesteld: Doel: Le Roy, „Union Saint Gil- loise". Achter: Hubin, „Excelsio'r" Brus sel; J. Strubbe, „Football Club", Brugge. Midden: C. van Horden, „Racing Club", Brussel; Nys, „Standard", Luik; Bossaert, „Da'ring Club", Brus sel. Voor: Paternoster, „Football Club" Brugge; Vanheutte, Six en Sayes, „Cercle Sportif', Brugge, en Bout- tiou, „Standard", Luik. CROSS COUNTRY IN NEDERLAND. Naar men verneemt, zal dit jaar, waarschijnlijk 2den Kerstdag, te Ede een Cross-Country wedstrijd gehou den worden, ingericht door den Ne- derlandsche'n Bond voor Lichamelij ke Opvoeding, in samenwerking met de Nederlandsche Athletiek Unie. PAARDENSPORT. Door de Harddraverij-vereenigTng te Groningen zal, naar de „Pr. Gr. Ct. meldt, bij de Eerste Kamer een request worden ingediend waarin uitstel wotdt verzocht van de wet te gen de zedeloosheid wat betreft het verbod van den totalisator. UITGESTELD. De transatlantische ballon-expeditie met den Duitschen stuurballon „Su- chard", die in April zou plaats heb ben men weet, dat de „Suchard" van de Kaap Vendische eilanden zou vertrekken, om te trachten de Amerl- kaansche kust te bereiken is tot den aanstaanden herfst uitgesteld. Ofschoon alle voorbereidselen voor het meerendeel zijn getroffen, vor dert toch het uitvoeren dor noodzake lijk gebleken wijzigingen in de ma chinerieën zóóveel tijd, dat de vlucht vóór het begin der tropische storm periode niet meer kan plaats hebben. EEN BALLONTOCHT MET EEN ONGELUK. Do ballon „Altenburg", die met vier personen te Altenburg opsteeg, werd door den wind gegrepen en bij Kas sei in den Fulda gesleurd. De lucht- schippe'rs stonden op liet punt te verdrinken, doch werden gered. Een hu'nner werd gewond, doordat hij uit de mand werd geslingerd. HET LUCHTSCHIP „MAAS". Naar we vernemen, zal het lucht schip „Maas" binnenkort voorzien zijn van een station voor radiotele- grafTe. EEN MOEDIG VLIEGER. Een drietal Fra'nsche officieren, de luitenants Princeteau Conneau en De Malherbe, zijn van Pau naar Auch gevlogen. Daar luitenant De Malherbe onlangs een ongeluk heeft gekregen en hij hierva'n nog niet ge heel genezen was, wilde de andere officieren hem er van af houden, doch de officier, steunende op twee stokken, werkte zich in de aeroplane en startte met de andaren. Den af stand, ongeveer 85 KM., logdeh zij binnen het uur ai. EEN" VLIEGWEDSTRIJD. De „Aéro-Club de France" had een wedstrij-d ParijsToulouse—Pau Bordeaux georganiseerd, terwijl de Petit Parisien" ee'n ïaid Parijs—Ma drid op touw zet. Er is nu besloten samen te werken, zoodat de wedstrijd nu zal zijn Pa rijs, Lyon, Marseille, Toulouse, Pau, Bordeaux, Hendaye, Burgos, Ma drid. TIJDSCHRIFTEN. DE KUNST Dit nummer bevat een vervolg artikel „Tentoonstelling van Am- bachts- en Nijverheidskunst"; in hot Sted. Museum te Amsterdam; muziek- v er slagen- een artikel „Nederland, de Borner Conventie en de Tweede-Ka mer"; een artikel ,,De dood van Vin cent van Gogh met reproducties naar foto's van den hoofdredacteur; en een en onder over het Varlété-tooneel met het portret der soubrette Selma Wal lis. ARCHÏTECTURA „Mededeelingen betreffende het Genootschap. Club van Utrechtscho leden van het Genootschap „A. et A." John Ruskin. Verslag van de le zing, gehouden den 8sten Maart in ons Genootschapslokaal. De Etrus- kiöra. (Vervolg). Prijsvraag Roch dale. Ingezonden. Nieuwe Uitga ven. Nl.l verheidskunst-Onderwijs. Advies inzake de beantwoording van vragen over de Wereld-Tantoonstol- ling te Brussel van 1910. Bericht. Van allerlei aard. Weekbladen en Tijdschriften". Het laatst-verschenen nummer van „Architectuxa" bevat: Mededeelin- gen betreffende het Genootschap. Verslag van de 1893e gewone leden vergadering, op Woetasdag 22 Maart 1911. Rapport van de beoordeling der prijsvraag „Heerenkamer" uitge schreven door de N. V. „t Woonhuis" te Amsterdam, Nieuwe uitgaven. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Polsbroek en Vlist ds. P. de Looze, te Waarder. GER. KERKEN. Beroepen te Alphen ds. J. Domna, to Leiden j te Holland scheveld de. Sybrandv, te Zaltbommel. Bedankt voor het beroep te Terneu- t© Bruinisae. kanselier van de schatkist zijn ploft nen nog vóór het Paaschreces in heï Lagerhuis zal ontvouwen of althans onmiddellijk na de hervatting der werkzaamheden op 18 April. De ver zekeringswetten zullen omvatten de ■erzekermg tegen invaliditeit, ziekte en werkloosheid. Er zullen geen nieu- belastingen noodig zijn, om de plannen van den kanselier te i zenlij kdn. EEN JONG MISDADIGER. Een kwajongen, nog in korten broek, heeft in het postkantoor vun Lakoview (New-York) een bedrag van 500 dollars gestolen. De knaap kwam het kantoor binnen op een der stille uren van den dag, toen alleen de twee zusters van den postdirecteur aanwezig waren. Met een knuppel sloeg hij de twee jonge vrouwen neer, beroofde de kas en ging er van door. De politie heeft den jeugdigen ban diet nog niet gevonden. KRIJGSGEVANGENEN OP DE BERMUDAS. Kenigen tijd geleden hebben we melding gemaakt van een correspon dentie uit New-York in de N. R. Ct., waarin verteld werd van het droevi ge lot van eenige bonderden Boeren, die nog altijd op de Bermudas in krijgsgevangenschap verkeerden, om dat ze weigerden den eed van trouw aan den koning van Engeland af te leggen. Het blijkt dat de mededeeliugen in deze correspondentie overdreven wa ren. Generaal Botha, heeft naar aan leiding van dit bericht, dat ook in Zuid-Afrikaansche bladen werd over genomen in den Volksraad, verklaard dat er nog slechts een tiental Boe ren op de Bermudas zich bevinden en dat deze niet in behoeftige omstan digheden verkeeren. Dat blijkt trouwens ook uit de me- dedeelingen in een ingezonden stuk aan de Volksstem, waarin van slechts negen krijgsgevangenen wordt ge sproken. Zekere neer Luinspach schrijft nl. aan het genoemde bloil: Ik zie in "n uitgave van deze maand dat er nog 200 man op Bermuda als krijgsgevangenen zitten. Maar het is een misverstand, daar zijn slechts 9 man op 't eiland. Deze menscheu wil len terugkomen, maar zij kunnen niet of zij moeten den eed van go- trouwheid afleggen of de declaratie teekenêu. De eed van getrouwheid is 6, en de declarate is een half dozijn. Die menschen leven daar ook maar ln een zwaren toestand. Ik hen daar weg 20 Augustus 1904, toon waren daar nog 12 krijgsgevangenen achter gebleven, 1 is dood en 2 hebben later geteekend, zoo blijven daar nog 9 man. Ongeveer 6 maanden geleden heb ik een brief van Bermuda ontvangen, dat 9 man nog daar zijn. Die brief ia van een Schotsman, die een inwoner Bermuda is en een vriend van de krijgsgevangenen. Hij schrijft mij, dat een van hen, met name Rans Louw, daar getrouwd is met een Iersch meisje en zij hebben al 'n kind; en een ander Piet Loubscher van Zee- rust heeft daar ee'n winkel. Hij gaat goed aan, maar geloof mij, die stom me menschen zuilen weenen van blijdschap als de regeering hen laat uitkomen zonder te teekenen of de eed van getrouwheid af te leggen. EEN VERRASSING. Carnegie beeft de uitnoodiging van de New-Yorksche Press Club aange nomen, om aan het feestmaal, ilat deze vereeniging op 8 April naar aan leiding van het Engelsch-Amerlkaan- sche arbitrage-verdrag zal aanrichten een redevoering te houdenHij zei, dat hij aan de pers van de geheele wereld een belangrijke mededeeling had te doen. Nadere bijzonderheden wilde hij echter niet vertellen. i ds. H. Roelof sen, ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Bevorderd tot doctor tn 'rechtswetenschap op proefschrift: De naamlooze vennootschap in het bezit van haar eigen aandeelen, de beer P. G. Bijdehdljk, geboren te Rotterdam. Gemengd Nieuws Dr. JAMESON. De toestand van dr. Jameson is veel verbeterd, de eerste berichten, waren overdreven, maar hij zal in de eerste maanden niet aan de parlementaire werkzaamheden kunnen deelnemen. STAATSVERZEKERING IN EN GELAND. De Daily Ne we deelt mede, dat de verzekeringswetten van minister Lloyd George voltooid zijn, en dat de Stooravaartberichten STOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het stoomschip Ambon (thuisreis) passeerde 28 Maart 9 uur voorm.. KON. NEDERL. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Het stoomschip Ceres vertrok 27 Maart van Livorno naar Catania. Het stoomschip Flora arriveerde 28 Maart van Amsterdam te Cuxha- ven. Het stoomschip Iris arriveerde 28 Maart van Spanje te Amsterdam. Het stoomschip Mercurius vertrok 27 Maart van Gibraltar naar Araster un. Het stoomschip Pluto vertrok 27 Maa-rt van Carthagena naar Alicante. KON. HOLL. LLOYD. Het stoomschip Amstelland (uitreis) vertrok 28 Maart van Duinkerken. Het stoomschip Zaanland (thuis« reis) arriveerde 27 Maart te Bahia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het stoomschip Malang (uitreis) vertrok 28 Maart van Suez. Hel stoomschip Tabanan (aitrois) arriveerde 28 Maart te Port Said. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het stoomschip Zij ld ijk arriveerde 27 Maart van Rotterdam, laatst van Boston, te Philadelphia. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het stoomschip Prinz Willem V ar riveerde 27 Maart des avonds 8 uur, te Havre. STOOMV. MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Hel stoomschip Dardanus, van Am» sterdam naar Java, arriveerde 26 MrC te Liverpool.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7