SCOTT'S EMULSION Zoog'ende Moeders botoogers tot kalmte aan te manen. IIi; werd evenwel overschreeuwd. Toen nam een der leiders van wijnboeren, onder algemeen® toejui ch ingéh, liet woord en sommeerde den prefect, de troepen terug te «en den. Zonder een antwoord af te wach ten, begaf de menigte zich daarop naar het station, om te zien of aan den uitgesproken volkswil wel gevolg werd gegeven. Eerst toen de kapitein liet bevel van terugroeping toonde, ging de opgewonden menigte uiteen. Dit gebeurde teekent den toestand in dit wijnland. Door de terugroeping der troepen is evenwel nog geen op lossing der moeilijkheden verkregen. De spanning blijft dus bestaan. HET OPROER IN ALBANIë neemt blijkbaar snel toe. De Albnneezen hebben thans weer een Turksch blokhuis genomen en Tuzi bezet. Turkije blijft zijn troepen verster ken. Nu zijn weer 3 bataljons ver trokken, terwijl er 8 gemobiliseerd worden. Ook hebben zich 1500 vrij willigere aangemeld, om de opper macht van Turkije tegen de oproerige Albaneezen te verdedigen. EEN EXPEDITIE IN DE PERZI SCHE GOLF. Officieel wordt gemeld, dat een ex peditie is goedgekeurd tegen de pen smokkelaars in de Perzische golf; zij zal zijn samengesteld uit de mari ne troepen van de k'ruisc'rs Fox en Hyacinth, een bataljon infanterie, een sectie bergartillerie, een detache ment sappeurs en een veldambulaiice. UIT MAROKKO, en wel uit Tonger, wordt bericht, dat een daar aangekomen koerier, die uit Fez was vertrokken, heeft medege deeld, dat de toestand verergerd was, daar de stammen weigeren een ver drag te sluiten met den Sultan en de zen zelfs hebben bericht, dat zij on middellijk zullen overgaan tot belege ring van de stad. Eenige Europe esche inwoners van de stad hebben reeds een schuilplaats gezocht in de consulaten. 'T OORLOGSGEVAAR TUSSCHEN RUSLAND EN CHINA is thans voorloopig geweken. Uit Peking wordt geseind: Rusland heeft voldoening uitge sproken over China's volledige aan neming der beginselen in de nota van. 16 Februari uitgesproken, en drukt daarbij de hoop uit, dat China die be ginselen ook in de toekomst strikt zal naleven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. putten bracht uit Scott's Emulsion, zoowel voor henzelve als voor Baby. Moeder heeft mdér en vollere melk, Baby gedyt dus rooskleurig en flink. De smaak zal D bevallen en Uw maag verdraagt het gemakkelyk. De echte wnrdt uitsluitend bereid door Scott Bowne, Ltd, Londen, Engeland, Wier naam zoowel op de verpakking als op de flesch voorkomt. By allo Apotheken en Dratfst»*. p Dit fabrieksmerk bevindt zich cp I de verpakking der eenige echte Scott's Emulsion. Stadsnieuws Jacob van Lennep. Do feestavonden, die het bestuur van de Haarleinscho Toaneelvereeni- ging „Jacob van Lennep" organi seert, staan als amusant en gezellig bekend, en die reputatie doet de le den steeds weetr in groeten getale naar de plaats-van-viering trekken. Zo zijn zeker zich te vermaken, want altijd is er iets aardigs, iets origi neels, iets noch-niclit-dagewesones. En de avond van gisteren, die eigenlijk een hors d'oeuvre was, een extraatje, overtrof vorige avonden misschien nog in vroolijkheid, in uit gelaten blijdschap. De Kroon-boven- zalen waren voor deze soirée amu sante afgehuurd, en ze waren bijna te klein om de opgekomenen voldoen de „plaatsruimte" te geven, en nog een ledig ovaal over te laten, dat straks zich vullen zou met dansers en De heer C. Wijnandts Czn., Jacob van Lennep's voorzitter, opende, na dat al een paar voor-dansjes gedaan waren, met een luimig speeclije, waarin hij tevens de aanstaarwle „grand tour de force pour toutes los dames" zooals de invitatie-kaart vermeldde ter sprake bracht. Die krachttoer bestond in automobiol- rijden, dat is te zeggen plaats ne men in- of liever op een tweewielig, plat wagentje, dat aan een touw ge bonden is, welks andere einde is ge hecht aan oen tafel, die in het uiter ste zaal-einde staat. Door het touw in te palmen, beweegt men zich vooruit, en \v ie van twee mededingers 't eerst bij de tafel is, „kan zich overwinnaar heeten". Het touw noch de kleederen mag men sleepen laten. Natuurlijk dat dit spel tot dol- 'koinische tafereeltjes aanleiding gaf. De dames vooral hadden de grootste moeite, haar rokken ...binnen boord" te houden. Was er één jupe-culotto geweest, dan was die zeker met den eersten prija gaan strijken I Maar «oen der dames had voor haar feest te Met den spjfjt-rok gekozen. Voor en na het automobiel-rijden vierde Terpsichore's kunst hoogtij. Wat was dat een opwekkend en •gracie-vol gezicht, te zien zwieren de .paartjes in eindloos-deinenden rihyth- inus, nu eens ln sier-zwaai rondzwe vend, dan weer bij de Gavotte in plotse middeleeuwsch-hoofsche charme een révérence makend. En ©nvermoeid was men Elko nieuwe dans werd met gejuich begroet, on pet scheid ensk lok je werd urenlang [Vergeten. Maar „Jacob van Lennep zou geen tooneelvereeniging zijn, als niet een deel van den avond aan de voordrachtkunst gewijd was. Dames en heeron schonken in dat opzicht voel genoegen. De bekende karakter humorist, do heer Elferink, was Ungewoon op dreef, en zijn werk werd als steeds hoogelljk goap- proeieerd. Een mooie avond weer 1 Ziekenfonds Bij de verkiezing aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. voor vijf bestuursleden van het Zieken- en On dersteuningsfonds der Werkplaats, werden gekozen de heeren H. Kool met 320, J J. v. Dokkum 299. P. Amstel 294, J. v. d. Velde 279 en J. M. v. Seggelen met 279 stemmen. Uitgebracht werden 519 stemmen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 5 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, 1 wa genmaker, 2 meubelmakers, 1 mo delmaker, 6 metselaars, 12 opper lieden, 1 stucadoor, 4 witters, 3 machinebankwerkers, 1 monteur, 4 grof bank werkers, 4 metaaldraaiers 3 vuurwerkers, 1 ketelmaker, 6 burgersmedan, 5 machinisten, 6 sto kers, 2 electrioiens, 1 instrument maker, 2 koperbankwerkers, 1 ko perslagers, 5 loodgieters, 9 schoen makers, 1 zadelmakers, 1 kleerma ker, 4 schilders, 1 behanger, 1 stoffeerder, 6 bloemisten, 8 tuin lieden, 21 grondwerkers, 9 bakkers, 1 banketbakker, 2 slagers, 1 krui deniersbedienden, 1 kellner, 23 ma. gazijnknechts, 19 loopknechts, 2 huis knechts, 2 sigarenmakers, 10 kantoor bedienden, 2 boekdrukkers 2 letter zetters, lithograaf, l binder, 19 losse werklieden 1 dienstboden, 29 werksters, 1 naaister, 1 kook ster, 2 huishoudsters, 7 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., steenhouwers- voegers, S Koetsiers en voerlieden. TUBERCULOSEBESTRIJDING. Tn verband met het tuberculose-mu- seum, dat van 116 April e.k., in het huis van de gemeente in de Kruis straat wordt tentoongesteld, heeft de Vereeniging tot bestrijding der tuber culose vereenigingen uitgenoodigd tot het bijwonen van een voordracht met lichtbeelden van Dr. B. IL V< geneesheer-directeur van het Volks- sanatorium Heilendoorn, op Donder dag 6 April over „De Bestrijding van de Tuberculose als Volksziekte' Het tuberculosemuseum zal- op be paalde dagen kosteloos te bezichti gen zijn, voorloopig eiken Zondag, dus reeds 2 April a.s. I-Iet bestuur hoopt op een talrijk l>ezoek bij beide gelegenheden, om al dus de toenemende belangstelling waar te nemen in het gewichtige tu berculose-vraagstuk, overtuigd als is, dat een strijd tegen een volksziek te, zonder het Volk, niet te voeren is. 1 MEI-FEEST. Door het H. A. S. is in verband met de toestemming van B. en W. van Haarlem tot het houden van een op tocht met ontplooide banieren en mu ziek, aan B. en W. van Schoten een zelfde verzoek gericht. De volgende week vergadert het H. A. S. met de aangesloten organisa ties, tot verdere regeling. Na afloop van den optocht wordt een groote vergadering gehouden. De stoet wordt opgesteld op Groote Markt en ontbonden op het Kennemerplein. OPPERLIEDEN. Op uitnoodiging van de landelijke federatie vair bouwvakarbeiders in Nederland waren Woensdagavond in 't gebouw „Vooruitgang" een 25-tal opperlieden bijeengekomen om de vakbelangen te bespreken. De voorzitter betreurde de geringe opkomst en concludeerde daaruit, dat de bewustheid onder de Haarlemschie opperlieden nog niet voldoende ont wikkeld is. Als spreker trad op de heer Adarnas uit Haarlem* Deze schetste in den breede t hut der organisatie. Hij betoogde, dat 't lot der opperlieden in Haarlem zeer veel te wenschen overlaat. De ver dienste van 20centen per uur is veel te laag en stelt niet in staat, om met vrouw en kinderen fatsoenlijk en menschwaardig te leven. De loonen zijn niet of heel weinig gestegen, terwijl de levensmiddelen en de huurprijzen der woningen zedr belangrijk gestegen zijn. Daardoor zijn de arbeiders nog in slechtere conditie gekomen. De opperlieden hebben dit lage loon te wijten aan hun laksheid. Door een krachtige organisatie kunnen belang rijke verbeteringen verkregen wor- sn. Vroeger, in 1902, hadden de opper lieden in Haarlem een flinke organi satie. Deze moet er weer komen. De organisatie der opperlieden in de ge mengde vakvereeniging van bouwvak arbeiders is voor de opperlieden niet geslaagd en daarom moet er weer ge tracht worden een afzonderlijke vak vereeniging van opperlieden te krij- ;n. Do boirwvakpatroons in Haarlem hebben een zeer sterke o'rganisatie. Maar ook de arbeiders ku'n- nen sterk worden. Doc/r de organisatie kan verkregen worden verhooging van loon en verkorting arbeidsdag. Deze verkorting van den arbeidsdag ie ook noodig, ter be strijding van de werkloosheid. Spreker teekende het solidariteits gevoel onder de dieren, om naar aan leiding van dit beeld aan le dringen op eenheidsgevoel onder de arbel- ders. Daarha gaf spreker een pleidooi voor de onafhankelijke vakvereeni ging en deelneming aan den klassen strijd. De organisatie moet geen bijwagen van een politieke partij worden, de arbeiders moeten hun strijd zelf strij den. Ten slotte wees spreker op de ac tie van de grondwerkers hier ter ste de Deze actie is mogelijk door de krachtige vakvereeniging onder de grondwerkers. Sprekers rede werd met applaus begroet. Daarna deelde "de voorzitter mede, dat nu getracht zou worden een op- perliedenverer-niging op te richten, om zich daardoor weer af te scheiden van de gecombineerde vakvereeni ging. waarbij nog 5 opperlieden zijn aangesloten. Het vaandel der oude opperliedenvereeniging bestaal nog en is ter beschikking. Verschillende personen verklaarden zich daartoe bereid. Daarop ging men over in een huishoudelijke bij eenkomst, om deze vereeniging op to richten. In een later te houden vergadering zullen de verdere plannen der nieuwe vereeniging nader besproken wor- don. NUTS-SPAARBANK. Door het bestuur der Spaarbank van het departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, zijn in de Dinsdag gehouden gewone halfjaarlljksche vergadering de rekeningen over het tweede half jaar 1910 afgesloten en is de balans op 31 December 1910 definliief vastge steld. Op 30 Juni 1910 was aan de geza menlijke deelhebbers (4373) verschul digd f 891027.69 1/2. Dit bedrag ver meerderde door inbreng met f 85307.99 1/2, en door bijgeschreven re lib; A 3 met f 13227.04, doch ver minderde door terugbetaling met f 104387.21, blijft saldo op 31 Decem ber 1910 ;4S53 deelhebbers) f 885176.12. Ecu der deelhebbers is de schooi- spaarbank, die op twee scholen hier ter stede in werking ïs; van 30 Juni tot 31 December 1910 werd daar aan kapitaal ingebracht f 260.75 1/2, aan rento bijgeschreven f 12.70, terwijl i aan kapitaal werd terugbetaald f 221.55 1/2, en aan rqnte f 0.72. Op 31 December 1910 hadden 273 kinderen te zemen f 1135.10 1/2 te vordoren. Het kapitaal der Spaarbank be droeg op 31 December 1910 f 1020463.88, waarvan 169850 v legd in Hypotheken, f 12000 in Obli gation t. 1. der provincie Noord-Hol land, f 13620 in Obligation t. L der ge meente Rotterdam, 10500 in leening aan den gr noten IJpolder, f 800300 in Prolongation, verder f 3265.321/2 aan kasgeld, f 403 81 in rekening-courant met de firma Guépin Van der Vlugt, 1 16342 aan vast® goederen en 182.74 1/2 aan boekwaarde van meu bilair. De reserve, zijnde de waarde van 't kapitaal boven hetgeen aan de deel-, hebbers is verschuldigd bedroeg f 140.604.01, of ruim 15 88/100 pCt. Het bestuur van de Spaarbank be staat thans uit de heeren Mr. Th. Ha&n Hugenholtz, voorzitter, A. J. Kluppel, J. A. Fontein, boekhouder, J. de Koek, J. Willems, Thesaurier. U. J. K. Verefeit, J. Ratolband, J. B. Rut gers van der Loeff, A. F. A. an Scharpenberg, J. J. Verwijuen, Mr. A. II. J. Merc*ns. secretaris, M. Lugt, S. K. Sybrandi, J. de Breuk Lzn., Mr. A. S. Miedema, kassier, Mr. L. J. van Toulon van der Koog, P. H. Prager, F. Cool, G. E. Otlo, W. W'. Hopperus Buuia, J. \V. Stoutjesdijk, O. D. Emrik, J. W. Aniens. Mr. D. H. Andreae, J. Wentholt, Dr. W. Pauw, Mr. Dr. H. R. Ribbius, H. Meinesz, E. W. van Someren Grevc, J. A. C. Suringar en J. D. D. Pruissen, directeur. MUZIKALE VRIENDENKRING. Men sohrijft ons: Voor het oerst onder leiding van den heer M. Wolters gaf bovenge noemde vereoniging in de Kroon een concert. Wij tolden thans 5 eerste, 6 tweede en 3 alt-violen, twee cello's en 1 fluit, terwijl orgel en piano de afwezig® blaasinstrumenten vervingen. Het Vorspiel zum 3en Akte der Oper Kunlhïld van C. KistleT, gaf do delijk, als was de inzet wat onzui ver, den indruk dat er onder voor tref felijke leiding als die des heeren Wolters wat goeds van den Muzika- len Vriondenkring te maken is. Mooi van opvatting b.v. was No. 2 b Der Frühllng van B. Grieg. Daarna trad Mej. Joh. Klippink, sopraan, uit Amsterdam als soliste op en legde getuigenis van ernstige studie af. Haar falset Is zeer mooi, en de uitspraak onberispelijk. Zij zong o.a. zeeir mooi Madonnanindje van Cath. v. Rennes. Thans was wederom het orkest aan woord en wel met de Symphonie no. 2 D-dux van Jos Hay dn, die wij al eens oordor van de M. V. mennen ge hoord te hebben. Het best beviel ons daarvan het allegro, dat uitstekend rythmisch uitgevoerd werd. Jammer ia het, dat de executanten niet wat 1» tor Instrumenten hebben, de klank schoonheid zou daarmee winnen. In het tweede gedeelte van het pro gramma deed de fluitist in de ouver ture „Die Zlgeuherin" van M. W. Balfe, zich van zijn beste rijde ken nen. Het geluld was zeer mooi. Na drie stukjee van het orkest be trad de heer Wolters thans als violist' het podium en speelde, zooals wij dat van hem gewend zijn, 3e bekende maar technisoh zeer moeilijke Faüst- Fantasie van Sarasate, in één woord bijzonder mooi van toon en techniek. Een wanne ovatie werd hem ge bracht De Muzikale Vriendenkring bracht hem hulde met een grooten lauwer krans. Als toegift gaf de heer Wolters de Berceuse van Godard, mede zeeir fraai van toon en voordracht De heer Henk v. Breemen begeleid de op zeer muzikale wijze de beide solisten. De in het 2e gedeelte van het pro gramma door mej. Klippink gezongen nummers bevestigden volkomen het boven door ons ten opzichte van haar meegedeelde. Do Fantasie Freischütz van C. M. von Weber hoorden wij wegens het late uur niet, doch wij hebben van den M. V. en 'niet minder van zijn leider een uitstekenden indruk mede genomen. Rubriek voor Vragen Geabonnoerden hebben het voorrecht, vragen op versohtllend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53, Allo antwoorden worden geheel kosteloos gogSyon on zoo spoedig mogelijk. Aan vragon, dlo niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermolden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Ben ik verplicht een jon gen, die bij mij in dienst, maar niet intern is, indien hij vier dagen thuis blijft wegens ongesteld-zajn, het vol le loon uit te betalen? ANTWOORD: Bij ziekte moet hot loon nog gedurende betrekkelijk kor ten tijd doorbetaald worden. Vier da gen is dat zeker wel. VRAAG: Kunt u mij ook te Haarlem door particulier of onder wijzer privaatles in algebra wordt gegeven? ANTWOORD: Gelegenheden om al gebra te loeren bestaan er hier zeor vele. Adressen kunnen wij u in deze rubriek om onbillijkheden te voor komen evenwel niet opgeven. Zie nauwkeurig de advertentiekolom men na, waarin u wel aanbiedingen vinden zult. Ontmoet u niets van uw gading, plaats dan zelf een annonce. VRAAG: Kunt u mij ook adressen van kinderzangkoren hier Ier stede opgeven? ANTWOORD: Kinderkoor „Hosan na", secretaris de heer W. van Dijk, Roosveldstraat 1; Haarlem's Kinder koor, secretaris de heer J. A. van Eijk, Maerten van Ileeinskerkstraat 67 rood en kinderkoor „Onder Ons", directeur de heer Henri Pielage, Coornhertstraat 35. VRAAG: Kunt u mij ook meedee- len wie secretaresse is van de voor ongeveer 1 1/2 jaar geleden hier ter stede opgerichte korfbalclub? ANTWOORD: Secretaresse van dé Haarlemsche Openluchtapelclub, die zich het beoefenen van korfbal en an dere spelen ten doel stelt, is mej. A. de Klerk, Scbeepmakersdijk 44. VRAAG: Wat is het adres van den secretaris der Alg. Vereeniging tot bestrijding van werkloosheid? ANTWOORD: Secretaris is de hoor J. II. Bregonje, Casteleynstraat 3. Vervoeg u voor verdere inlichtingen bij dezen. VRAAG: Ik wil trouwen Pro Deo. Nu wordt er gezegd, dat ik niet rij den mag. Maar mijn familie betaalt de rijtuigen. Kan men die nu terug sturen? ANTWOORD: Neen, u kunt gerust komen rijden. VRAAG: Doet men beter de kaart jes voor den goedkoopen trein op don Holland-België-dag vooruit te fcoopen, of zijn z® ook op den wed strijddag te krijgen? ANTWOORD: Dat is zelfs noodzak® lijk, na Zaterdag zijn ze niet meelt te krijgen. We ontvangen als antwoord op een vraag een tweetal opgaven van adressen van muriekvereenigingen in het Amsterdamsche kwartier. Het ecne adros luidt: W. Bakker, Jan Fre derik Helmerstraat no. 16, Haarlem- mdrliede; het andere: G. H. Luttik, LaDg® Heerenvest, 20 zwart. VRAAG: Ho® luiden naam en adres van den Nederland^.-hon consul in Spanje? ANTWOOTTï): Consul-generaal van Nederland in Spanje is de heer J. Soto Maldonado, wi®n ln 't Fransch, Duitsch en EngelsCh, maar niet in 't Hollandsch kan geschreven worden. VRAAG: Wanneer precies moot 'de lichting 1905 voor de tweede maal voor de herhalingsoefeningen opko men? ANTWOORD: Met zekerheid is dat nog niet te zeggen, maar het zal te oenlger tijd ln ons blad worden be kend gemaakt. VRAAG: Een hondje heeft aan zijn Jtnkervoorpoot huiduitslag gekregen die met den dag in omvang toe neemt. Wat ls de oorzaak daarvan eu wat moet lk er aan doen? ANTWOORD: Naa'r uw gegevens te oordeelen zal het waarschijnlijk „schurft" rijn. In dit geval geeft het dier een Onaangenamer reuk van rich. Lijdt uw hond werkelijk aan genoemde riekte, dan kunt u hem hot best doen afmaken, want schurft is moeilijk radicaal te genezen. Mocht u van oordeel zijn, dat de riekte nog geen groote vorderingen gemaakt heeft, raadpleeg dan een veearts. VRAAG: Een kontJiTeh zijn jong een Lotharinger, di® ik gekocht heb, krijgen alle zee re oo'ren. Wat moet ik daaraan doen? ANTWOORD: Plaats de dieren af zonderlijk; geef vooral geen voeder van don oen aan den ander, maar voeder elk voor rich. Maak de ooren goed schoon met een fünk-stcrko zeepsop, en wrijf ze daarna in met Perubalsem. Herhaal die bewerking eenige dagen. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Sch apenmoord. BIJ den landbouwer Zuiver aan den IJweg hebben losloopende honden des nachts v-":' lommeren doodgebeten. Den volgendeu nacht zijn bij den landbouwer Keizer vier lammeren en een volwassen schaap doodgebeten. Een dor vermoedelijke daders, oen hond van den landbouwer M., is reeds door den eigenaar afgemaakt. Een on derzoek wordt nog ingesteld naar de andere honden. BENNEBROEK. Dinsdag werd onder leiding van den voorzitter, dr. A. Kouwenaar, een vergadering gehouden van do afd. Benneb'roek en omstreken van de N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis" Uit het verslag, door den secretaris uitgebracht, bleek, dat het ledental van 215 tot 224 was gestegen. Voorts haddon zich bij het z.g. zusterfonds, 110 leden aangesloten. Een woord van warmen dank werd gebracht aan dc wijkverpleegster, zuster Blok. Het liefdewerk door deze zuster verricht vindt hier algeineene waar deering. De penningmeester deelde mede, dat de ontvangsten over 1910 hadden be dragen f 998.09 1/2 en de uitgaven f 541.17, zoodot een voordeelig saldo van f 456.92 1/2 aanwezig was. Onder leiding van mevrouw Zubli, en ver der met medewerking van verschillen de dames uit deze gemeente zal de tu- be'rculoso-bloem alhier worden ver kocht op 29 April. Aan het hoofdbe stuur zal worden voorgesteld die bloem evenals het vorig® jaar weder Juliana-bloem te doen heeten. Ten elotte werden gekozen tot bestuurs lid, het aftredend lid de heer H. J. de Jong en tot afgevaardigde naar de algomeeno vergadering te Amster dam de heeron G. A. Dijt en H. J. Calkoen Jr. VBLSEN. Op 'de kiezerslijst alhier komen 3e namen van 3159 personen voor. Openbare vergadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken op Vrijdag 31 Maart a. s. nam. 7 1/2 u. Agenda 1 Ingekomen stukken. 2. Verhooging maximum gewicht der postpakketten. 3. Wetsontwerp L z. naamlooz® ven nootschappen. 4. ld. wijziging Arbeidswet. 5. Rekening en verantwoording over 1910. SLOTEN. De besmettelijke veeziekte (mond en klauwzeer) breidt zich hier uitop acht boerderijen is de ziekte nu heer- schend® op één hofstede stierven reeds 8 varkens, waarbij de wettelijke voorschriften streng worden toege past De oorlogsbegrootfng za! met min stens twee mlllioen stijgen. En daarbij zal do „legereenheid" moer en meer zoek raken de beginse len waarop de vorming rust zijn on rechtvaardig, onbillijk de geest zal niet kunnen verbeteren, en behoorlijk oefenen on opleiden daardoor een il lusie blijken. Ten slotte, het ontwerp zal niemand kunnen bevredigen noch hen die zei len op het kompas van den Raad van Defensie, welke slechts heil ziet in ie- rnagung. noch diegenen, die vooruit willen. Hier past geen tusschenhalt® moer, de evolutie moet zich voltrek ken. Een volk, dat doelbewust den weg op gaat naar Algemeen Kiesrecht ver draagt op don duur ook geen regeling van zijn defensiewezen, waarbij niet de opvattingen aangaande recht en billijkheid di® in het volk leven, z 0- wel als met betrekking tot between noodig eu overbodig is. ten volle wor den weergevonden. liet dienen iu het leger moet niet zijn een straf, maar een war® leer school, teneinde den Nederlander voor te bereiden om als de ure des gevaars mocht komen iets te kunnen doen voor onze weerkracht. BAKKERSWET. Het Bnkkerscomité heeft uitgegeven een schots van een gewijzigde kerswet-Talma. In dit schema van wet is met do wenschen van het comi té, vroeger geuit, rekening gehou den. Het comité verzekert in dit sche ma. zoover mogelijk gegaan te zijn, sommige bepalingen gaan zelfs ver der, dan dio van den Minister. In 't ontwerp van 't comité wordt do nachtarbeid, die om technische of oeconomisohe redenen strikt noodza kelijk is, toegelaten. Het comité somt de volgende voor» deelen van zijn ontwerp op lo. het concurrentievraagstuk wordt uit de wet uitgeschakeld, daar iedere bakkerij kan zorgen, dat de voor het ontbijt benoodigde hoeveelheid brood tijdig gereed is 2o. het verbod van arbeiden door den patroon in eigen huis vervalt 3o. de door don Minister gedacht® commission van advies verkapte bakkersraden vervallen 4o. er is een gezond streven naar zoo groot mogelijke beperking van den nachtarbeid 5o er is voor gezorgd don gezel zoo veel uls do eischen van liet bedrijf toe laten, ter will® te zijn; 6o. de arbeidsduur is voor den ge zel in bet algemeen korter dan do Minister voorstelt; 7o. de ovenruimte behoeft slechts weinig of niet t® worden uitgebreid; 80. het aantal zeer kleine bakkerij en zul nlot kunstmatig worden ver groot 9o. het bedrijf zal niet in zijn ont wikkeling worden belemmerd lOo. de aan het districtshoofd der arbeidersinspectie toegedachte be voegdheden vervallen. Binnenland EEN GELUKWENSCH VAN DE KONINGIN. Koningin W'ilhelmina heeft aan ko ning Victor Emmanuel bij gelegen heid van het gouden feest van Italië's eenheid, het volgende telegram gezon den: „lk bied uwe Majesteit mijn zeer oprechte en warme gelukwen- schen aan en spreek die beste wen schen uit voor uw geluk en den voor spoed van uw roemrijk land." EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is tegen Maandag avond voornamelijk bijeengeroepen tot het in de volgende dagen dier week in de afdeelingcn onderzoeken van de laatstelijk door de Tweede Ka mer aangenomen wetsontwerpen, waaronder de zedelijkheidswet en zoo noodig tot afdoening in openbare ver gadering van ondergeschikte wets ontwerpen daarvoor gereed. Aan het einde der week gaat de Ka mer dan weer uiteen. LEGERZAKEN. 't Kamerlid de heer Thomson heeft gisteravond voor de vrijzinnige kies- vereeniging „Vooruitgang" te Am sterdam een lazing gehouden over 't kustverdedigingsfonds en de leger- Spreker critiseerde uitvoerig de nieuwe voorstellen van Minister Co- lijn. Eenige kleine verbeteringen waardeerde hij, maar hij kon zich niet vereenigen met diens voorstellen tot uitsluiting vau den dienst dor kostwinners, do handhaving der lo ting en de regeling van den dienst tijd. Wat vroeg spr. is het resultaat van hot ontwerp Dat men, de zomorploeg voor vol waardig rekenend, wat ze niet is, zal krijgen een leger van 113,735 man (23,000—1500) maal 5.29, en een land weer van 78,570 man, te zamen 192,305 tegenover een léger strijdba ren van 205,450 thans. Het leger zal dus 13,000 man kleiner worden. Daartegenover vermeerdert de druk cm de bevolking. ERNSTIGE AANRANDING, ln de Zandstraat te Rotterdam ia een boertje uit Vlissingen op straat van alle geldswaarden en sieraden beroofd, terwijl hij met geweld be dreigd werd. De politie is don dader op 't spoor. BRANDSTICHTING. Do 14-jarigo steendruk kersleerling, die door de politie werd aangehou den wegens brandstichting in de drukkerij van Gebroeders Reimerin- ger, Rokin te Amsterdam, schijnt uit baldadigheid gehandeld te hebben en de gevolgen van zijn daad niet te heb ben overzien. Aan zijn kameraden had hij verteld, dat hij den branden den lucifer in het vat met in olie ge drenkte lappen had geworpen. Na door de politie gehoord te zijn zou de knaap aan zijn ouders worden me degegeven. AAN LAGER WAL. De ex-onderwijzer uit de provincie Grouingen, in het bezit van hoofdac- te, taalacten en acte wiskunde, die zoo ver achterop te geraakt, dat hij, om in een gevangenis of rijkswerkin richting te komen, in Alkmaar van' een woning tegenover het politiebu reau een spiegelruit stuk sloeg, is door de Alkmaarsclie rechtbank ge vonnist. Wegens de vernieling werd hem 1 maand gevangenisstraf opge legd en om aan 's mans verlangen te voldoen was bom ook landlooperij ten laste gelegd, daa'rvoor hij tot 3 dagen heohte'nis en 1 jaar opzending werd veroordeeld. DOODELIJKE VAL. Per rijwielbrancard is een timmer man naar het Wdlhelminagasthuis vervoerd, die bij hot verrichten van werkzaamheden aan eene loods ach ter een perceel aan den Overtoom te Amsterdam, zoodanig kwam te val len dat hij bewusteloos geraakte en aan het hoofd werd verwond. Bij aankomst in hot gasthuis bleek de man overleden te zijn. VOSSEN. Te Hezinghe (Ov.) zijn dezen win ter niet minder dan 10 vossen on schadelijk gemaakt. GODSDIENSTGESCHIEDENIS. Men meldt ons: Naar wij vei nemén zalvan 9 tot 12 September 1912 in Leiden een congres voor Godsdienstgeschiedenis worden gehouden. DE ROK BROEK. Gisteravond werd te Rotterdam door een dame met oen rokbroek een volksoploop verwekt. De dame moest in een winkel vluchten en door de po litie in bescherming genomen wor den. Do rokbrook-dame verdween la- tor met een auto. DE INBRAAK IN „DUIN EN BOSCH". Hot onderzoek naar de inbraak in het Krankzinnigengesticht „Duin en Bosch" te Castricum duurt nu reeds maanden voort De indertijd in hech tenis genomen en later in vrijheid ge*

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6