NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8520 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 31 MAART 1911 A ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem- 1-20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem b de omstreken en franco per post 1.30 1.65 0.02 M 0.37 M 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiferuhet Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Dingen die niet iedereen weet. Voor onzo geabonneerden zijn kosteloos afdrukken te bekomen van No. 27 der ru briek DINGEN DIE NIET IEDEREEN WEET, getiteld: Wat is Radium In Haarlem kunnen die af drukken v/orden afgehaald aen onze bureaux Groote Houtstraat 53 en Zuider Bui tenspaarne 12, in de omlig gende gemeenten bij onze agenten. AGENDA ZATERDAG 1 APRIL. De Kroon: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Brongebouw: Kunstbeschouwing „Kunst zij ons doel", 1—5 uur. Brongebouw: Opehb. feestviering Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoh. dranken, 8 uur. Soc. Vereeniging: Na Arbeid Kunst Uilvoering en bal. Kruisstraat 45: Opening Tubercu- lose-museum. OM ONS HEEN No. 1336. Arbeiders voor Duitschland. De directeur van onze Haarlemsche Arbeidsbeurs, de heer Sorgdrager, heeft van de Noderlandsche Arbeids- beurs te Homberg aan den beneden- Rljn een belangrijke aanvraag ge kregen betreffende vaklieden, die, door middel van den bond van ijzer- industrie te Hamburg, kunnen wor den geplaatst. Die Nederlandsche Arbeidsbeurs in Homberg is een filiaal van onze eigen Nederlandsche Arbeidsbeurzen en ge sticht om twee Tedenen ten dienste te staan van de Nederlanders, die al in Duitschland werken en als bemid delaarster op te treden voor land ge- nooten, die in Duitschland werk zoe ken. Zoo is de directeur, een Nederlan der, in relatie gekomen met dec Verband der Eisenindus- t r i e H a m b u r g 8, een groote ver eeniging, waarin een aantal werven en fabrieken opgenomen zijn en die tot dusverre de organisatie van de Nederlandsche Arbeidsbeurzen nog niet kende. Als gevolg daarvan is nu de aanvraag gedaan, die de heer Sorgdrager mij liet zien en die geldig is, tot zoolang er tegenbericht gege ven wordt. Daarbij was gevoegd een uittreksel uit een brief van onzen consul-gene raal te Hamburg, aan wien over de bovengenoemdo vereeniging informa tie is gevraagd. Hij schrijft dan „Naar aanleiding van Uw schrij- „ven heb ik de eer, U mede te deelen, „dat ik omtrent den „Verband „der Eisenindustrie Ham- „burg s" zeer gunstige inlichtingen „heb verkregen. De voorzitter is de „heer Blohm, lid der bekende kom- „mandit Aktiengesellschaft Blohm „Voss, zoodut U in elk opzicht ver trouwen kunt schenken aan dien „Bond." Nu de bijzonderheden van plaat sing. Ik lees duarover In hoofdzaak worden vaklieden ge plaatst. De loonen zijn als volgt scheepsbouwers, klinkers, ketelsme den -14 Pfg., smeden 42 tot 44 Pfg., bankwerkers 47 tot 56 Pfg., al naar gelang hun leeftijd. Voor bekwame vaklieden wordt het loon reeds na eenige weken verhoogd. Meestal wordt echter in accoord (op stuk) ge werkt en daardoor een oververdienste verkregen van 30 tot 40 procent. De uitbetaling geschiedt wekelijks. Deze loonen worden, indien de men- schen op fabrieken worden geplaatst, met 2 Pfg. per uur verhoogd. Een Duitsche Pfennig heeft de waarde van zes-tiende Nederland- schen cent, zoodat een loon van bijv 40 Pfg. gelijk staat met 24 cents. De werktijd bedraagt 55 tot 56 uren per week. Wordt langer gewerkt, zoo wordt per dag voor de eerste 2 over uren 25 procent, voor de verdere 50 procent loonsverhooging uitbetaald. Zoodra de arbeiders vertrokken zijn moet Hamburg direct verwittigd wor den, met opgave van welken trein, opdat zij te Hamburg ontvangen kun nen worden. Mochten zij met een anderen trein, dan den oorspronkelijk aangegeven, aankomen, of wel mocht er geen voorafgaande kennisgeving hebben plaats gelrad, dan hebben de arbei ders zich bij aankomst te wenden tot de politieagenten op het perron. Deze personen zijn volkomen ingelicht en kunnen alle mogelijke inlichtingen verschaffen. De beurs van den Bond is ln de Eimsbüttelerstrasse. Deze zal den lieden bij het zoeken naar kosthuizen behulpzaam zijn en hun ook verder met raad en daad ter zijde staan. Overigens zijn op de verschillende werven reeds Nederlanders werkzaam en zal gezorgd worden, dat de niouw- aange kom enen met genoemde lands lieden in connectie komen. De ver pleging is goedkoop, daar in de na bijheid der werven zoogenaamde schafthuizen zijn, waar men betrek kelijk goedkoop middageten enz. be komen kan. Voorwaarde is, dat alleen gezonde arbeiders toegezonden mogen wor den, vóór het vertrek moet hierop ge let worden. Ter contröle ontvangt de beurs te Homberg geregeld bericht, bij wel- k e werkgevers de menschen ge plaatst zijn. Op verzoek wordt ook medegedeeld, wat iedere man ver dient en dit kan van maand tot maand herhaald worden. Onder geen enkele omstandigheid zullen de menschen geplaatst worden op fabrieken of werven, waar staking mocht zijn. Ziehier de hoofdpunten, die ik overschreef uit het getypte stuk, dat de heer Sorgdrager mij ter lezing gaf. Er was nog een korte bepaling, die mij aanleiding gaf tot een vraag „Een opzeggingstermijn bestaat niet, of, indien wel, dan slechts één dag te veren. Ik vroeg daarom „Wordt hier tij delijk werk bedoeld, door tijdelijk groote orders of seizoendr ukte Of kunnen geschikte arbeiders hier vast werk vinden „Geregeld werk", antwoordde de directeur, maar hij voegde er met nadruk bij „mits het vakmenschen zijn." En eenmaal aan het vragen, ging ik daarmee voort. „Hoe bevalt het, naar uw ondervinding, den Hollan ders in Duitschland Hij antwoordde, eenlgszins Indi rect: „Er zijn op dit oogenblik alleen ln het Ruhrgebiod dertigduizend Neder landers." „En zijn die gegaan omdat ze wel eens meer van de wereld wilden zien, of omdat er in ons land geen werk was „Ja", zei de heer Sorgdrager, en glimlachte, „ik heb ze er niet allen heengezonden. Maar ik zou wel den ken honderd van de honderd gingen, omdat ze hier geen werk konden vin den. Op dit oogenblik heb Ik er een uit Noord-Holland, die wil wel eens wat meer van zijn vak en do wereld zien, gebrek aan werk had hij niet Hij kan Woensdag vertrekken." „Maar gewennen ze aan de omge ving, krijgen ze geen heimwee naar Nederland „Als er overkomen, loopen ze wel eens bij de Arbeidsbeurs aan en dan zeggen ze. dat het hun wel goed be valt Een werkman stelt het op prijs, wanneer hij een behoorlijk loon heeft en vast werk. Maar ik ontraad aan getrouwden om naar Duitschland te gaan." „Waarom V- „Dat zal Ik u zeggen. Het is heel moeilijk om dadelijk hun gezin mee te nemen, dus gaat zoo'n man alleen en laat zijn familie hier. Hij moet dan natuurlijk ergens in den kost en het Duitsche eten bevalt hem dan ge woonlijk niet. Komt daar dan nog de een of andere moeilijkheid bij in die eerste weken, die natuurlijk de moei lijkste zijn, dan krijgt hij licht heim wee en houdt het niet vol. Bovendien is er dan een bezwaar, om tegelijk voor zijn eigen kostgeld en voor het onderhoud van 't gezin te zorgen. Toch zijn er natuurlijk wel veel met hun,gezin in Duitschland, die daar him vaderlandsche potje koken, en soms in koloniën bij elkaar wonen, ln Hamborn heb ik straten gezien, waar alleen Oostenrijkers of alleen Nederlanders woonden." „Hebben ze geen moeilijkheden mei de overheid, bijvoorbeeld met de Duitsche politie V „Niet wanneer hun papieren be hoorlijk in orde zijn. Als zij aan de Arbeidsbeurs inlichting komen vra gen, geven we hun die, ook over de reisgelegenheid en het onder dak ko men in de eerste dagen. Ik kan hen goedkoop naar Hamburg laten rei zen, en met een trein, dat zij nergens onderweg behoeven te overnachten. De reis kost 6.19." Ziedaar, wat ik van het wonen en werken in Duitschland ln 't algemeen en de nieuwe gelegenheid, die zich nu voordoet, kan vertellen. Belang stellenden vinden in den heer Sorg drager een man, die op alle vragen zoo uitvoerig mogelijk antwoord geeft en bezwaren uit den weg helpt rui men, voor wie hij geschikt acht. Want de vestiging in een vreemd land brengt altijd kleine moeilijkhe den mee, die men moet weten te overwinnen. Dat zal de flinke vak arbeider ook wel, die uitgaat van dit standpunt, dat het beter ls in den vreemde een goed stuk brood, dan in het vaderland geen werk te hebben. J. C. P. Stadsnieuws RECLAME VOOR DE JUPE- CULOTTE. Het is begrijpelijk, dat de groote damesklee'rmakers te Parijs, die met belangrijke kosten hebben getracht het nieuwe kleedingatuk ingang te doen vinden, teleurgesteld zijn nu dat allerwege ln de be6chaafde we reld stuit op een krachtig verzet. In overeenstemming met hunne vak gen oo ten Ln andere landen heb ben zij daaroro-besloten, bij den aan vang van het voorjaarsseizoen nog een poging te wagen, om het publiek milder te stemmen. Een Amsterdom- sche firma ls daarmee voor Neder land belast: zij zal gedurende zes weken zes dames, aan hare zaak ver bonden, in het kleedingatuk gedost, een wandeling laten maken door on ze voornaamste Nederlandsche ste den. Het eerste bezoek geldt natuurlijk Haarlem, omdat dit het dichtst bij Amsterdam is gelegen. De zes dames zullen per auto uit Amsterdam worden gebracht en Za terdagmorgen, kwartier over twaal ven, hare wandeling op de Groote Markt beginnen. Twee aan twee gaan zij door de Groote Houtstraat naar het Houtplein, vandaar terug langs Raamsingel, Wilhelminastraat, Raaks, Gedempte Oude Gracht, Zijl straat, Bartaljorisstraat, Kruisstraat en Kruisweg naar het Stationsplein, waar de auto's góreed staan, die de dames weer naar Amsterdam zullen terugbrengen. Uitgebreide maatregelen moeten genomen zijn tot het bewaren van de orde. HAARLEMSCH MUZIEKKORPS. Op het concett, dat het Haarlamsch Muziekkorps Donderdagavond voor de leden van het Brongebouw gaf, ls de concertmeester, de heer H. Fer- werda, als Bolist opgetreden met de ballade en polonaise van Vleux- tomps. Den oplettenden toehoorder op de ze concerten kan het niet ontgaan, welk een poot* kracht de heer Fer- werda, als aanvoerder van de eerste violen, ln het orkest vormt. Doch ook als solist verdient hij groote waardeering. Hij heeft ons door den fraaien toon van zijn spel en de warmte in zijn voordracht gister avond de melodieuse muziek van Vieuxtemps ten volle doen genieten en verdiende dan ook geheel de aan dacht, waarmee hij werd aange hoord en het erkentelijk applaus van het publiek na afloop deT solo. Het orkest gaf een programma van veel variatie, maar in de vroolijke lijn. Behalve Mendelssohn met zijn ou verture, Meeressliüe und glückliche Fahrt en de aria van Bach op de G- snaar waren de klassieken niet aan 't woord, wel Lecocq met de ballet pantomime Les fantocchini, Wallace met de ouverture Maritana, Bizet met een fantasie, uit Carmen, Des- sormes me>t de sérénade des mando lines en Millöcker met den Char lottenwalzer Het werkje van Dessor- mes, dat vroeger vaak gebisseerd werd. kreeg dezen keer maar een ma tig applaus, wat voor onzen muzika len vooruitgang pleit. Hoe kan het nu muzikaal wezen om niet maar een oogenblik, maar een heele com positie dóór een viool geluiden te laten maken alsof zo een mandoline was? Ze kan ook wel piepen, dat het in de verte lijkt op een fluit en grom men, dat het met wat goeden wil doet denken aan een fagot, maar daarom is het nog niet mooi! Maar keeren we terug tot do uit voering, die als geheel opgewekt en aangenaam was. De zaalconcerten loopen op hun einde. Over een week of zes zitten we alweer onder de veranda en heb ben de strijkers hun blaas-instrurnen ten vóór den dag gehaald. AVONDVAKTEEKENSCHOOL. 't Werk der leerlingen van de avondvakteokenschool, verbonden aan de Ambachtsschool, ls thans ten toongesteld ln het schoolgebouw. Met veel genoegen hebben we daar een kijkje genomen. T Werk der leerlingen ziet er over het algemeen zeer netjes uit. Trouwens een der lee'rmeesters vertelde ons, dat de-jon- gelul met veel lust en opgewektheid deze avondschool bezoeken. Geen wonder! Als de Jongens op den dag bij een baas gewoon werk doen, ver heugen ze er zich in, als ze 's avonds op de school eens iets bijzonders, 1 fijne van 't vak betreffende, mogen leeren. De school duurt drie winters. Na deze drie cursussen doorloopen te hebben krijgen de leerlingen een di ploma. In de laatste Jaren ls ér even wel nog een vervolgklasse Ln het le ven geroepen, voor de leerlingen die nog eens wat extra willen leeren, schilders b.v. 1 houten en marmeren. Het teekenwerk der leerlingen is in verschillende lokalen, naar de vakken ingedeeld, tentoongesteld. Er is werk van schilders, smeden, bank werkers, koperslagers, timmerlieden, metselaars, behangers, stoffeerders, lithografen, meubelmakeïs, stuca- doors, enz. Het tentoon gestelde is een bewijs van 't degelijke onderwijs, dat op deze school gegeven wordt. Zeker zullen vele ouders der leer lingen de tentoonstelling bezoeken, om zich te overtuigen van Se vorde ringen van hun zoons. VERMIST. Sedert Maandagmorgen ls de heer J. H. Droste, boekhouder alhier, af wezig. Zijn familie weet niets van zijn verblijfplaats af, heeft ook niets over hem vernomen, zoodat edn on geluk wordt gevreesd. De heer Droste had geenórlei fi nancieels verantwoordelijkheid, zijn administratie is In de beste orde aangetroffen. Hij was zestig Jaar oud. Groot is de deelnoming met zijn vrouw en dochters, die omtrent het lot van man en vader in de pijnlijk ste onzekerheid verkeeren. Opgespoord. Do Haarlemsche recherche hoeft op gespoord den 26-jorigen los-werkman Th. v. d. H., wonende Leliestraat, die bekend heeft bij de firma Rybroek een harmonika te hebben weggeno- Dg Electriscfce lijnen door do stad De Noord-Zuidhollandsche Tram- wegmaalschappij zal in April in het perceel Raauisiugel No. 2 een bureau ■vestigen, belast met de leiding van den aanleg der lijnen, Ingenieur is de heer W. J. Burgersdijk. Afscheid. Door den adjunct-hoofdinspecteur van politie den heer P van Dam, benoemd tot commissaris van politie te Bergen op Zoom, is afscheid geno men van het kader, bij gelegenheid van een souperije ten zijnen huize J aangeboden. Door den hoofdinspec-1 teur. den heer J A. J Nolthenlus. ls de scheidende on hartelijke wijze «oe- gesoroken. met zijn benoeming trelnk- geAenscht en hem toegewenscht, dat hij met zijn gezin op zijn nieuwe standplaats gelukkige en gezonde Ja ren mocht doorbrengen. Spr. hoopte ten slotte, dat de heer Van Dam het kader der Haarlemsche politie niet zou vergeten. TYPOGRAF1E- TENTOONSTELLING. In de bovenzaal van het gebouw „Vooruitgang" wordt een tentoonstel ling gehouden ter gelegenheid van het drie-jariz bestaan van den Typo- grafischen Studiekring Inzendingen worden ten toon ge steld van de firma's Joh. Enschedé, Naaml. Venn. Lourens Coster. J. A. Boom, Ruiigrok en Co., van de leden van den Kring en van de Kringen Amsterdam, Booskoop, Zaandam, Alkmaar, c. a. COöP. BOERENLEENBANK TE HAARLEM. In de dezer dagen gehouden verga dering van bovengenoemde Roeren leenbank werden de rekening en ba lans van het jaar 1910 goedgekeurd. Daaruit bleek, dat aan spaargelden was ontvangen 15820,31 en terugbe taald 10135,72 1/2, terwijl liet saldo der spaargelden op 31 Dec. bedroeg 31289.18. Aan interest was te beta len 791.48 1/2. Nieuwe voorschotten werden verstrekt tot een bedrag van 10700, terwijl 7785 aan voorschot ten werd terugbetaald. Het totaal be drag der uitstaande voorschotten be droeg op 81 Dec. 24065. In de loopende rekening met de Centrale Bauk is uitgegeven ƒ15298,72 en ontvangen f 12327.89. Op 31 Dec. bedroeg het saldo te goed ln loopende rekening 6703.91 Aan renten en provisie werd in 't geheel ontvangen f 1062,23 1/2. Het reservefonds ls thans groot 386.64 1/2. Besloten werd de rentevoet voor spaargelden vast te stellen op 3 pCL en van voorschotten op 41/4 pCt. Herkozen werden als leden van het bestuur de heeren J. \Y. v. d. Berg, C. v. Steilnen en G. v Lieshout, als lid van den Raad van Toezicht de heer J. P. Dijkzeul en als kassier de heer H. Kwantes. S. D. A. P. In de laatstgehouden vergadering der afd. Haarlem der S. D. A. P. werd op voorstel van het bestuur besloten aan de tusschentijdsche verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, niet deel te nemen. De heer Duijs, van Zaandam, werd aangewezen als debater op de verga dering voor Vrouwenkiesrecht. De beschrijvingsbrief werd vervol gens nog tea. deele behandeld, het overige, benevens het benoemen van een afgevaardigde, werden aange houden lot een volgende vergadering. Vermist. De kok B R., Ged. Oude Gracht, heeft aangifte gedaan, uit den zak van een jas, hangende op de slaapka mer, twee bankbiljetten van 10 te vermissen. Vrouwenkiesrecht. De afdeelingen Haarlem en Bloe- mendaal van den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht verga derden gisteren in een der Kroon- bovenzaaltjes, ter aanhooring van een rede van D.r. Gertrud Böumer, van Berlijn, een vrouw, die in do Duitsche wetenschappelijke en prac- tische vrouwenbeweging in den loat- sten tijd zeer op den voorgrond ge treden is, over de plaats, die de vrouw thans in het kul tuur le ven der maat schappij inneemt. Spreekster begon met den nadruk te leggen op de kern van de zaak Men. moet de vrouwenbeweging, die zich ln alle Europeesche kultuurlan- den openbaart, denken als een stuk modern geestesleven. Het is niet lou ter de zucht naar meer macht, naar grooter gelijk-berechtiging, die de vrouwen opstandig worden doet zij moet ontevreden worden, omdat haar vrouwelijk bewustzijn te ontwaken begint, en zij voelt, dat ook zij, als vrouw, naast den man staan moet in de beweging der verdieping van tes- en kuituurleven. Honderd jaar geleden stroomde de beweging, toen in haar ontwaking, door gausch andere beddingtn. Het was de zuivere zucht naar vrijheid, die de vrouw er toe drong alle ketens te verbreken, en zich op liet gebied vun persoonlijk en maatschappelijk leven mot den man gelijk ie stellen. Vooral de vrije beroepskeuzo was hel kolfje naar der vrouwen hand. Ver schillende omstandigheden waren oorzaak, dat de beweging dadelijk een politiek karakter aannam in dat veiband herinnert spreeksters aan do Fransche revolutie. De vrouw vei- langde mee de wetten te maker, zij wilde regeeien en hees schen, en hco wij daar thans ook over denken mo gen, erkend inoet toch worden, dat I een dappere en zelfbewuste geest was, die de vrouwen toen bezielde. Dio geest leidde er de vrouwen, meisjes van goeden huize, toe, tele fonisten te worden, en ook anders beroepen te kiezen, die tot nu toe door vrouwen niet beoefend waren. Nog steeds zijn er vrouwen, vooral in Amerika en Engeland, die het ala een grooteu triomf beschouwen, een vak uit te oefenen, dat zoover moge lijk buiten de vrouwelijke lijn ligt. Zij worden schoorsteenveger en sluchter. De zaak staat er bij de mee3te vrou- wen thans anders voor. Zij willen niet meer den man het werk uit da hand nemen, maar wel liet vrouwe lijk zedelijk en intellectueel leven ver diepen en vergrooten. De vrouw wil nu Juist recht vrouw zijn. en al haar hoedanigheden, die zoo lang geslui merd hebben, ten volle ontwikkelen. Zoo juist, kan zij den man en de menschheid in 't algemeen, van groot nut zijn, omdat zij de vraagstukken en problemen op andere wijze tege moet treedt en bestudeert, dan de denkende man dat in het algemeen doet. Dit is nu uiet meer hel eonven- tionoele begrip der vrouwelijkheid, dut aangehangen wordt, het is inte gendeel het vrije, het ruime, het groo te begrip, dat zich op don duur onder de vrouwen van allen rang en stand buaii breken zak De tegen wooidige strooming berust minder op de gelijkheid, dan wel op de ongelijkheid van de vrouw. Haar andere, maar even groote talentea moet zij in eigen richting ontwikkelen en zoo tot verdieping van het per soonlijk zelfbewustzijn komen. D« vrouw moet weten, dat zij geen aan hangsel van den man, maar een eigen-willig individu is, dat, evenai» de man, haar leven ten nutte van de algemeene zaak leiden kan. De heldere rede werd met aandacht aangehoord. Luid applaus beloond* de sympathieke spreekster. Naar Canada. Wie gisteravond in de bovenzaal van de Vereeniging was, heeft daar een bhk kunnen slaan in hetgeen de Amerikanen reclame noemen. Do Canadian Pacific-Railway, het enorme spoorweg-systeem, dat Noord- Amcrika van oceaan tot oceaan door snijdt, heeft in Canada ontzaglijke uitgestrektheden land, dat geirigeerd en omgeploegd is. Die landerijen ver- koopt zij aan landverhuizers. Om nu deze op groote schaal ge- voord-; exploitatie ook in Nederland bekend te maken onder degenen, die oniigreeren willen, heeft de Ameri- kaansche spoorwegmaatschappij C. L. Boar naar Nederland gezonden, om ln verschillende plaatsen van hel land voordrachten te h raden over Ca nada. Is dit op zichzelf al een kostbar* onderneming, ook de voordrachten getuigen van een grootsche opvatting. De maatschappij heeft namelijk reus achtige bioscoop-films laten maken, die het geheele landbouwbedrijf ia Canada laten zien. De lieer Boer, die de lezingen houdt, was oorspronkelijk van plan in Ca nada zich op den landbouw toe leggen, maar werd later inspecteur bij de omvangrijke waterwerken de* spoorwegmaatschappij. Wo zouden met een kort overzien! dezer lezing kunnen volstaan, war* het niet, dat de belangstelling in den laatsten tijd zoo algemeen op Canada is gericht. Die belangstelling bleek gisterenavond ook uit de groot*, opkomst en uit de vragen, die gesteld werden. We zijn daarom voornemens, een utlvoerig uittreksel dezer lezingen t* geven, dat wij in een aantal feuille tons in ons blad zullen afdrukken. Niet alleen zijn deze feuilletons van belang voor degenen, die land willen koopen van de Canadian, maar ook voor hen, die gratis land nemen van de Canadeescho regeering, en voort* voor allen, die belang stellen in een land, dat een dor meest welvarende en daarom belangrijkste landen der wereld belooft te worden. A arts hertog Frans j oïef te Haarlem. De Oostenrijksche troonopvolger zal na Paschen een bezoek aan d* bloemenvelden bij Haarlem brengen.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1