9e Kwaitjes-Mmtentiilii BEGRAFENIS PROF. VALETON. liet stoffelijk overschot van wijlen prof: dr. I. M. J. Valeton, in leven hoogleeraar in de oude geschiedenis en dc Romeinsche oudheden aan de Amstcrdauische Universiteit, is gister middag onder zeer groote belangstel ling op de Nieuwe Oosterbegraaf- plaats ter aarde besteld. Een groot aantal hongleeraren van verschillende faculteiten, tal van leerlingen en oud-leerlingen, bene- ve'ns verscheidene leeraren van het Stedelijk Gymnasium, van welke in stelling prof. Valcion curator was, bevonden zich op het. kerkhof, waar ook aanwezig waren de oud-hoogleer aren prof. nvr. G. A. van Hamel en prof. dr. H. T. Knrsten, en de burge meester van Amsterdam, Jlir. mr. dr. Roëll, in zijn hoedanigheid van Cura tor der Universiteit. Aan het graf werd gesproken door prof. dr. J. te Winkel, prof .dr. R. C. Boer, de student P. Leendertz, Ds. E. Giran, de student W. v. d. Ent, Mr. .T. N. v. Hall en Dr. H. P. Meyer. HET ONGEVAL MET DE „PRINS FREDERIK HENDRIK". Kapitein Van der Bord© vertelde aan een Hbld.-verslaggever over de aanva ring Zaterdagmorgen. omstreeks 4.50 kwamen wij in aanvaring met een stoomschip, dat ik gezien en gehoord had, en dat ik herhaaldelijk de gevvo- ,ne signalen had gegeven. Wij stoom den zachtjes, het weer was mistig, maar niet zoo dik, wij liepen op het vreemde stoomschip achter de brug aan stuurboord. WÏj voelden slechts een lichten schokna de aanvaring zette het vreemde stoomschip zijn reis voort, en wij verloren hot uit het ge zicht. Ik wierp het anker uit en bleef, waar wij waren tot 10 uur. Toen bemerkte ik, dat mijn schip niet te ernstig beschadigd was eu liep ik naar Dover, waar de passagiers en do. bemanning van hel Noorweogsche stoomschip „Nervion". dat gezonken ,was, in booten waren aangekomen, waaruit ik opmaakte, dat dit het schip wa-~ waarmede wij in botsing waren gekomen. Aan boord van mijn schip was niet de minste paniek geweest. Nadat bet schip door duikers was onderzocht en tijdelijk hersteld, verlie ten wij Zondagmiddag om 4 uur Do ver, en kwamen Maandagmorgen te twee uur te Tilbury aan, waar wij nu verdere bevelen wachten. Alle passagiers, twee le klasse, en vijf 2e klasse, zijn nog aan boord. De bemanning is 42 koppen sterk De verslaggever had vervolgens een onderhoud niet de beide le klasse-pas sagiers, M. S. van Leeuwen, die zijn eerste reis maakte en dr. Craanen, uf- ficier van gezondheid bij de marine. De eerste vertelde, dat na het ver trek uit IJmuiden de zee woelig en het weer mistig was de mist werd steeds dikker, in den loop van den nacht; hij kon met slapen, door iiet leven, dat de schroef en de misthoorn maak ten, en kwam nu en dan op het quar- terdek. Later voelde hij, dat de schroef ach teruit sloeg, en daarop een lichten schok, alsof het schip in botsing was geweest. Hij trok wat kleeren aan, en op het dek komend vernam hij, dat er oen botsing was geweest. Er heerschte geen paniek, de bemanning deed kalm haar plicht. Hij zag geen ander schip. Aan boord van de „Fre- derik Hendrik" was een boot in do da- vids naar buiten gedraaid, voor het geval dat het noodig zou zijn. Hij ging naar zijn kajuit en pakte zijn noodzakelijkste dingen in, met het oog op de mogelijkheid, dut de passagiers in de booten zouden moe ten gaan. Maar spoedig begreep hij, dat dit niet noodig was. Het schip was voor anker gegaan en stoomde later in den morgen op naar Dover. Dr. Craanen zei. dat hij vroeg naar bed was eegaau en goed sliep. Om streeks 4.15 werd hij gewekt wijl de schroef achteruitsloeg, en door een lichten schok. Hij dacht niet aan iets ernstigs. Enkole oogenblikken later klopte de heer Van Leeuwen aan zijn kajuit, en deelde hem mede, dat het schip in botsing was geweest, en dat hij er uit moest komen. Hij kon het niet dadelijk gelooven, maar latei- kwam de 'scheepsdokter en vertelde hem van de botsing. Kalm kleedde hij zich aan en ging naar hot dek. Hier zag hij iedereen aan boord heel kalm, en de kapitein en bemanning op be- De passagiers zullen aan boord blij ven, lot dat bekend zal zijn wat er verder met het schip zal gebeuren. Maandae werd de volkstelling ge houden de kapitein moest in Dover do papieren invullen voor allen, die aan boord waren. Nader kan de „Tel." daaromtrent nog mededeelen, dat het ongeval vier mijlen van Folkestone geschiedde. Aan het kantoor der maatschappij heeft men nog geen zekerheid, met welk schip de aanvaring plaats had. Men vermoedt echter, dat hel. de Noorsche stoonier „Nervion" geweest is Dit vaartuig op weg van Boi-deaux naar Christiania, weid kort nadat de aanvaring had plaats gehad, in zin kenden toestand aangetroffen. De op varenden werden met sloepen van de „F reder ik Hendrik" in veiligheid ge bracht. Do Hollandsche stoomer kwam mol een mgodrukten boeg te Dover aan,, de voorpiek stond vol water. Naar men ten kautore der maat schappij mededeelde, is de „Prins Frcderik Hendrik" naar Londen op- gestoomd, teneinde gerepareerd te orden. De „Prins Willem V" wordt klaar gemaakt om, indien zulks noodig mocht blijken, te kunnen vertrekken, teneinde den dienst van de „Frederik Hendrik" over te STAATSRAAD T. M .C. ASSER. De Parïjsche Académie des sciences morales et politiques heeft met algo- nioene stemmen Staatsraad T. M. C. Asser gekozen tot buitenlandsch lid in de plaats van wijlen William Ja mes. HET BEZOEK VAN PRESIDENT FALLIèRES. Uit 's-Gravenhage wordt bericht Het bezoek van president Failières tn Nederland z,al reeds in hol, be gin van Juli a.s, plaats hebben, en wel tusschon dem2den en den lOden. Tot dit bezoek was reeds in beginsel sedert ongeveer een jaar besloten, als gevolg van een onderhoud tusschen den President der Republiek en don heer Marcellin Pellet, gezant van Frankrijk te 's-Gravenhage. die oud collega in de Fransche Kamer van Afgevaardigden en een vriend van ouden datum .van het Fransche staatshoofd is. Het bezoek had, gelijk men zich zal herinneren, eerst zullen samenvallen met liet bezoek van den President aan Brussel men wachtte op het EJyseo slechts de uit.noodiging van de Neder- landsche Regeering, welke uitnoodi- ging dezer dagen door ridder De Stuers, Nederlandsch gezant te Pa rijs, is overgebracht. Kort le voren heeft de heer Marcellin Pellet, die zich naar Parijs begeven had, oni de ze zaak to regelen en den heer Crup- pi. den opvolger van den heer Pichon als Minister van Buitenïandsche Za ken op de hoogte van de zaak te stel len, opnieuw een onderhoud met den heer Failières gehad, die hem het ge noegen te kennen gaf, dat hij van een bezoek aan Holland zou onder vinden. Overeenkomstig den wensch van II. M. do Koningin, aan wie de lieer Fai lières de keuze bad gelaten van den dutum, waarop het bezoek haar het aangenaamst zou zijn, zal nu do Pre sident zich in de eerste dogen van Juli direct naai- Amsterdam begeven, aan boord van een oorlogsvaartuig en wederom over zee naar Frankrijk toi ugkecren. Verwacht wordt, dat het bezoek slechts enkele dagen zal duren in verband hiermede schijnt een bezoek aan s-Gravenhage of andore steden van ons land, althans op dit oogen- blilc, uitgesloten. KERKDIEFSTAL. Te Klimmen (L.) hebben tweo per sonen een offerblok in de R.-K. kerk met oen bijl stukgeslagen en den in houd zich toegeëigend. Do Heerlen- schc politie heeft de daders gearres teerd. EEN 1UJWIELDIEF. Een boerenknecht te Lonneker, oogenschijnlijk de onverscliilligheid in eigen persoon, is, dank zij de acti viteit der Enschedésche politie, ont maskerd als een geslepen rijwieldicf. Het is thans gebleken, dat de man in zijn vrijen tijd pp stap ging naar de stad (Enschedé) om daar zijn slag te slaan. De vorige week door de politie ge- arresteorxl en naar Almelo overge bracht, verkeerde men in de mee ning, dat hij totaal 4 rijwielen had gestolen. De politie, die haar onder zoek voortzette, heeft thans echter roods totaal 8 karretjes in hesla-g ge nomen, die allen door hem in de na burige plaatsen voor lage prijzen wa ren verkocht. DE 8-URIGE WERKDAG. De Nederlandsehe Federatieve Bond van Gemeentewerklieden organiseer de Zondag te Amsterdam een bijeen komst, ter voorbereiding eener na tionale actie voor den 8-urendag. Tot deze actie was op het bondscongres in 1910 besloten. Vertegenwoordigd waxen 17 orga nisaties, waaronder het N. A. S. en het P. A. S., de bouwvakarbeiders, enz., in het geheel vertegenwoordi gend 11700 arbeiders. Aangenomen werd, dat eenige ge- schriftjes zullen worden verspreid, plaatselijke en provinciale meetings zullen worden gehouden, en tevens dezen jsomcr een groote landelijke meeting zal worden georganiseerd. EEN TRAGISCHE GEBEURTENIS. In de Kogelvangerstraat te Rotter dam woonde de 70-jange man J. van P. met diens eveneens 70-jarige vrouw. 1-Iij was zonder werk en zij hadden de laatste week van zijn laat ste 20 cents geleefd. Ten einde raad. had de wanhoop den man aangegre pen. Hij schreef een brief, waarin hij mededeelde, dat hij zijn vrouw en zich zelf zou dooclen. In den nacht, van Zondag op Maandag nu greep hij bijl om de vrouw het hoofd in te slaan. Toen hij liaar den slag toe bracht, brak de steel, waarvan hij zoodanig schrok, dat hij het op een loopeu zette, niettegenstaande hij al les al iu gereedheid had gebracht, oin zich zelf door ophanging van hot le ven te berooven. llij liep naai- de po litie en deed daar aangifte van zijn daad. Inmiddels was een politieagent, die hom hard zag looiden en onraad ver moedde, het huis binnengegaan, en vond daar de vrouw mot een gapende hoofdwond. Zij werd per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, waar haar toestand ernstig, doch niet be paald levensgevaarlijk bleek. INTERN. TENTOONSTELLING VAN MODERNE KANTOORINRICH TINGEN ENZ. De officieele opening van de inter nationale tentoonstelling van mo derne kantoorinrichtingen en adniini stratie, te Amsterdam te houden, zal plaats hebben op Dinsdag 2 Mei 1911, in bet tentoonstellingsgebouw, per soonlijk door Zijn Excellentie den mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, den heer A. S. Talma, eere voorzitter der tentoonstelling. ONWEDER. Tijdeus het hevig on weder, dat Zon dag in de omgeving van Doetinchem woedde, sloeg de bliksem in de'n stal van den landbouwer Ten Brink© te Zeddam en doodde een geit. Brand werd niet veroorzaakt. PROCES-VERBAAL TEGEN EEN LEERAAR. Men meldt ons uit Amsterdam De voorzitter der PI. C. v. T. o. h. M. O. maakte proces-verbaal op tegen den heer A. H. v. d. B., leeraar aan de R. C. II. B. S. wegens les-géven in de geschiedenis zonder bevoegdheid voor dat vak De bewuste leeraar is in het bezit van de acte M. O. aardrijkskunde, zoodat hij geen recht heeft les te ge ven in de geschiedenis. I-I. M. de Ko ningin kan echter telkens voor den 'ijd van 1 schooljaar aan niet vol ledig bevoegden vergunning verlen en, een bepaald vak te dooeeren. De Commissie van Toezicht op het M. O. acht echter in het onderhavige geval den heer Van de B. in het ge heel niet. bevoegd om les te geven in de gescliiedenis. De commissie wenscht nu een principieele uitspraak iri deze te verkrijgen en door den kan tonrechter deze zaak te laten beslis sen. Afgewacht dient echter, of de amb tenaar bij het O. M. ingevolge het opgemaakte proces-verbaal tot vervol ging zal overgaan. ONGELUKKEN. Zondag viel de 14-jarige G. IJ. Z., wonende Lijndehstraat te Amster dam, al spelend in een vat carbol- zuur. Met ernstige wonden aan de bee- nen werd hij in bevvusfeloozen toe stand naar het O. L. Vrouwe-Gast- •huis gebracht en aldaar ter veiple- ging opgenomen. 1LANDVERHUIZERSVERKEER DOOR PRUISEN. De Minister van Binnenlandsohe Zuken te Berlijn heeft nader aan den Landraad te Bentheim mededeeliug gedaan, dat het betalen van 300 mark voor het politiegeleide van eik rijtuig Russische „Rückwanderer" uitslui tend geldt voor transport der Ura nium Steamship Coy Ltd. De Holl. Lloyd, welke in de meening verkeer de ook onder deze bepaling te vallen, had reeds vooraf voor een transport van twee rijtuigen „Rückwanderer" G00 mark naar Bentheim gezonden, haar werd die som teruggegeven met de mededeeliug, dat zij niet voor 't be talen van 300 mark per rijtuig in aan merking zou komen, zoolang al haar repatrieenende Russische emigranten, die te Bentheim werden doorgelaten evenals tot nog toe steeds, ln Rusland worden aangebracht. Rechtszaken van HAARLEM'S DAGBLAD kosten een kwantje zijn een fs "g-UHel «bmi Kagga omdat do oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zeer groot is en steeds folsjft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. HET DRAMA OP DE N1COLAAS WrrSENKADE. Mrs. Th. Muller Massis en J. H. G. Bekker, hebben cassatie aangetee- kend tegen het arrest van het Ge rechtshof te Amsterdam waarbij link je Beetsma en Pieter Ronner werden veroordeeld reap, tot 15 en tot 12 ja ren gevangenisstraf, wegens het be kende misdrijf op de Nicolaas Wit- senkade. Ook de procureur-generaal teekende cassatie aan. DIEFSTAL MET GEWELDPLEGING EN HELING. Voor de Haagsche rechtbank werd behandeld de zaak die verband 1 houdt met het bellende daarna in het i Koningshofje waar de wed. v. Geneg- tön hét leven liet van C. J. R. Ga demans en diens vrouw, beklaagd van diefstal van 6 bankbiljetten van f 10, 1 van f 40, f 5 specie, een paar gouden oorbellen, een gitten ketting met gouden slot, eèn gouden ring en een zilveren horloge, zulks na vooraf op de weduwe geweld te hebben ge pleegd, om den diefstal voor te be reiden of gemakkelijk te maken, of zie hhet bezit van liet gestolene te ver zekeren. Aan G. wordt subsidiair he ling ten laste gelegd. De tribunes waren stampvol. De desku'ndige, dr. Polak Daniëls, verklaarde, dat de weduwe aan hart verlamming is gestorven, misschien als gevolg van geweldpleging, maar die daarna kan zijn ingetreden. Zij kon voor haar overlijden van buiten zijn gezien, staande met een lamp in de hand op een stoel, ondanks zij een ziek been had. Dr. De Graaf bevestigde de opinie van zijn collega. De wonde, die de vrouw aan 't hoofd had, kan volgens dezen deskundige den dood niet heb ben veroorzaakt, De politie-inspecteur, die iu den be- wusten nacht met een politiehond in de woning is geweest, kwam tot de conclusie, dat de hond, lucht gekre gen hebbende va'n een trommeltje en het testament der weduwe, die lucht ha dteruggevonden bij vrouw G. Deze conclusie, afwijkende van des politie ambtenaars vroegere verklaring, is, zooals hij aan de verdedigers zei, verkregen langs den weg van mede- deelingën, hem later ter oore geko men van den officier van Justitie. Bij een nauwkeurige huiszoeking had de hoofdinspecteur R. niets ge vonden wat op den diefstal betrek king had, evenmin a.ls op den persoon van G., die erg zenuwachtig scheen le zijn na zijn arrestatie. Het blikken trommeltje waarin, volgens aanwij zing van een buurvrouw, geld moest zijn, bevatte niets toen het in beslag genomen werd. Bekl. G., die toen al acKt dagen zonde'r wérk was, erkent op dien be- wusten avond, van geld, dat hij nog zou hebben gehad, tabak, eet- en drinkwaren, petroleum enz. te heb ben ingeslagen. Een neef van vrouw Genegten, 'die hare zaken beheerde, herhaalde in bijzonderheid, dat hij kort te voren haar pessfoCTi had gebaald, r,sis? f 87, waarvan niets moer gevonden werd, hoewel de weduwe gewoon was zeer zuinig te levo'n. Deze neef en vooral diens Vróuw vonden in den bowusten nacht bekl. en zijn Vrouw erg zenuwachtig. De laatste deed vaak boodschappen voor de oude juf frouw en had nog laatstelijk mot f 1 vlecsch gekocht; wat van het meege nomen gold over was, beweert zij to hebben teruggegeven. Verschillende personen hadden op den avond van de misdaad in de wo ning der weduwe Genegten 'n vrouw gezien met een blauw jakje. Dat, het welk baklangdc's vrouw G. droeg, was zwart mot witte balletjes. Een "hoog- leéroar uit Leiden verklaarde als des kundige, dat het jakje van vrouw G. indérdaad bij lamplicht, des avonds blauw lijkt. Bij hef verder getuigenverhoor ver klaarde eene vrouw o.a. nog, dat op den bewusten Zaterdag vrouw Gade- mans haar had gevraagd om één dub beitje, „omdat zij geen cent meer in huis had." Naar aanleiding van deze en ande re verklaringen zcide vrouw G. zich er niets van te kunnen herinneren. Het O. M. achtto 't bewijs geleverd en eischte tegen elk der beklaagden 10 jaar gevangenisstraf. Jhr. mr. B, C. de Savornin Lohman die voor Gademans optrad en mr. C. S. Gerbrandy, die voor vrouw Gade- mans optrad, pleitten beiden Vrij spraak. Uitspraak over 14 dagen. Koloniën DE PEST OP JAVA. Verschillende groote instellingen, die mèt Indië in handelsrelatie staan, hadden zoo schrijft 't Hbld. zei ven nog niets vernomen. Men uitte zijn verbazing over het feit, dat ons niet eerder officieele berichten bereikt hebben. Van de gevolgen viel op dit oogen- blik nog weinig te zeggen. De heer J T. Cremer president, der Nederl. Han delmaatschappij. meende, dat de ziek te waarschijnlijk te localiseeren zal zijn. Vólgens zijn herinnering kwam do pest nooit, epidemisch in de equato riale streken voor. bleef liv. ook Su matra nagenoeg vrij, terwijl in Hong kong en in Brilseh-Indic de ziekte he vig woedde. Wel kwam de pest ook in Deli voor, maar daar kon ze door verschillende maatregelen steeds Lot enkele geval len beperkt worden. Gevallen" van pest op Java herinnerde de heer Cre mer zich niet. De heer Th. J. van liaren Nohian, directeur der Ned. Ind. Handelsbank, sprak de hoop uit. dat de regeering door krachtige maatregelen de ge vreesde ziekte zal weten te localisee ren. De cultures, meende deze zegs man, kunnen veel hinder van het uit breken der pest ondervinden. Er wer ken veel Madoereezen in den Oost hoek en zij zullen mogelijk in veel minder aantal te krijgen zijn. Overigens viel er gelijk voor de hand ligt niets positiefs mede te deolen, zoolang geen nadere bijzon derheden, ook wat den omvang der ziekte betreft, bekend zijn. Nu de officieele bevestiging werd ontvangen van het bericht, dat de pest. in het Malangsche is opgetreden, is het niet van belang ontbloot wat slaat in een door de firma Gompen Co. te Amsterdam ontvangen particu lier schrijven van den 7en Maart 1.1. uit Soerabaja. „Voortdurend Ioopen hier berichten van pestvevallen. Gisterochtend te half acht werd plotseling de toko van den ptrovisiën-handelanr Ko Khie Siang gesloten on onder toezicht van vier oppassers gesteld. Niemand mocht er in of uit. Wij vernemen, dat men hier met een verdacht pest- geval te doen heeft. Officieel is dit echter nog niet vastgesteld, daar men het bloed van den lijder naar Bata via heeft opgezonden tot nader on derzoek. K. K. S. en al zijn Chinee- srhe bedienden werden met de 1 leken de cholerawagens naar het hospitaal gebracht, waar zij in observatie wor den gehouden. De zaak blijft gesloten, natuurlijk tot groote schade van den Chinees. Het bestuur heeft echter flink ingegrepen en wordt daarvoor NAAR CANADA! IIL De eereplaats onder de Canadee- eclie sporen, komt voorzeker toe aan de Canadian Pacific Railway, onder presidentie van Sir Th. Shaughi sy. Deze Maatschappij, de grootste der wereld, employeert ongeveer S0.000 menscheh. De totale lengte der 'banen bedraagt pi.in. 10.003.7 Engei- sche mijlen benevens pl.m. 4222.2 En- •gelsohe mijlen der Min neap. St. Paul, St. Marie en DuJuth, Southshore en Atlantieriver spoorweg, terwijl méér dan 1500 locomotieven van reusach tige gedaante, 50.000 goederenwagens en 1800 passagiersrijtuigen te'r harer beschikking staan. Deze onderneming heeft Canada van wildernis tot den huidigen slaat van beschaving gebracht, welke met die de'r Vereenigde Staten in alle opzichten kan wedijveren. Behoudens het spoorwegwezen is aan die Maat schappij verbonden de Koninklijke Mailstoomvaart op den Atlantischen en den Groot,en Oceaan, nl, van: En geland naar Canada; Canada naar Australia; Canada naar China en Japan. Voorts de stoomvaart op de Cana- deesche meren met name: de Okana- gan, de Koofenay en de Similkameen in B. C., Lake superior en Lake Hu ron in Out,, alsmede de kustvaart op de Engelsche koloniën, te samen ge nomen eéne vloot van ongeveer zes tig schepen. Dan volgt de Grand Trunk Pacific, tot stand gebracht bij akte van het Canadeesche parlement La 1903. Aan banen beeft deze Mij. op het oogen- blik onder exploitatie 835 Eng. mijlen terwijl de overig© 3025 Eng. mijlen, met den groots tmogelijken spoed vol tooid worden. (1913 zullen de treinen loopen tot Pr. Rupert van Montreal). Dit wordt de Noordelijkste trans continentale route van Halifax naar Pr. Rupert over Winnipeg en zal als zoodanig deel uitmaken van de lang verwachte „all red" route van Enge land naar de Orient. De afstand der nu bestaande Can. Pac Railw. route zal daarbij met eenige honderden mij len worden verkórt. Het doel is dan tevens eene vloot in het leven te roe pen van moderne stoomschepen op den Atlantischen en Gr. Oceaan, om den handel op China en .Tapa'n en 't overzeesche verkeer nog meer te ver gemakkelijken. Liverpool zal waar schijnlijk als Engelsche haven daar voor gekozen worden. Als derde voo'roame spoorweg-on derneming volgt nu de Can. Northern het systeem der 1-I.H. Mackenzie en Mann. Zij heeft ongeveer 3093 Eng. mijlen aan banen, 283 locomotieven, 212 pas sagiers-rijtuigen en 8761 goederen wagen s. Deze Maatschappij heeft ook een geregelde stoomvaartdienst in 't leven geroepen „the Royal Li'ne" van Bristol naaT Montreal. Voorts de Can. Northern Ontario Ry. 25 lEng, mijlen banen, 29 loco motieven, 191 spoorwagens. De Gouvernementsspoorweg, ge naamd „de Intercolonial" in 't Oos ten: 1449 eng. mijlen bannen, 1414 1<? comotieven, 13119 spoorwagens. De Great Northern Ry, eene Ameri- kaansche onderneming van J. Hill, die gedeeltelijk in Canada opereert, n.l.: de Crowsnest en Southern 7418 Eng. mijlen; de Kootenay Valley 2579 Eng. mijlen; dc Bcdlington en Nelson 1530 Eng. mijlen; d eNelson en Fort Shepha'rd 5542 Eng. mijlen; de Red Mountain 959 Eng. mijlen; de Van couver Victoria en Eastern Ry 12622 Eng. mijlen; de New Westminster en Southern 2410 Eng. mijlen; de Si'rdar Junction en Kuska'noolt 867 Eng. mij len. Ten slotte de Soo Spokane, eene Amtrikaansche onderneming gecon troleerd door de Can. Pac. Railw., welke gedeeltelijk opereert in Canad van de Crowsnest Pass. via Minneapolis St Paul ön Sault St. Marie naar Montreal en een groot aantal kleine're minder be langrijke spoorwegondernemingen, welke ik hier acBtérwago laat. Het behoeft slecht weinig betoog dat met dit spoorwegsysteem Canada nog geenszins volmaakt, is en er nog hoc! wat ruimte overblijft voor soort gelijke ondernemingen. Reeds wor den door het gouvernement aanstal ten gemaakt, lot den aanleg van een .spoo'rweg naar Hudsonshaai en het Gouvernement van Albe'rta heeft plannen voor een lijn in N.-AIbeïta, benevens de vele uitbreidingen der reeds bestaande lijnen welke onge merkt voortgaan.' Toch moet het ïn 'de eerste plaats worden aangehaald als datgene waar aan Canada zijn opkomst dankt eii hetwelk de Amerikanen noemen: „Het neerspijkeren van een Keizerrijk." Canada omvat de zoogenaamde ma ritieme provincies: Prince Edward- Island, Nova Scotia en New-Bruns- wick. Verder de provinciën: Quebec en Ontario, de noordwestelijke terri- toriën en de provincies Manitoba, Sas katchewan, Alberta, British Columbia en de Yukon. 1. Prince Edward Island. 2184 vie'r- kante Eng. mijlen. Bevolking 103.259. 2. Nova Scotia, de kleine provincie' van Canada, is grooter dan Holland, oppervlakte 21.000 vierk. Eng. mijlen, Bevolking 459.574. 3. New Brunswick 28 000 vierk. Eng. mijlen. Bevolking 331.110. 4. Quebec 351.873 vrk. Eng. mijlen, Bevolking 1.648.898. 5. Ontario is grootér dan Duitsch- land en Zwitserland te zamen. Opper vlakte 260.000 vierk. Eng. mijlen. Be volking 2.187.947. 6. Manitoba is ongevcér even groot als Engeland, Schotland en Ierland te zamen. 73.000 vierk. Eng. mijlen, o'ngweer 27.000.000 acres; 17 is ont gonnen of pl.m. 2.850..640 acres. Be volking 465.000. 7. Saskatchewan grooter dan Duitsch land; 250.650 vierk. Eng. mijlen of pi. m. 73.171.780 acres 4.2 ontgonnen of pl.m. 3.500.000 acres. Bevolking 400.000. 8. Albe'rta 2 maal zoo groot als Groot-Bvittannië en Ierland; 253.540 vierk. Eng. mijlen of pl.m. 162.000.000 acres, 5/8 ontgonnen of pi. minus 1.000.000 ncYes. Bevolking 300.000. 0. British Columbia is grooter dan Frankrijk, Spanje en Portugal, Zwit serland en Italië te samen; 382.000 vierk. Eng. mijlen. Bevolking 178.657. 10. Yukon 207.076 vierk. Eng. mij len. Bevolking '27.219. 11. Noord-Westelijke Territoriën 1.992.785 vierk. Eng. mijlen. Bevol king 25.490. Het is zeer begrijpelijk dat In zulk een uitgestrekt domein, het klimaat eno'rm varieert. Voor het grootste ge deelte echter mag men hot gerust als een vastelandsklimaat beschouwen, d. i. een van koude winters en heete zomers. De gemiddelde temperatuur in Juli is b.v. dezelfde te Battleförd aan de Noord Sask rivier als t.o Mon treal aan de St. Lawrence rivier of hetzelfde als in noordelijk Spanje. De gemiddelde temperatuur in de velschillende provincies is als volgt: Temperatuur. Provincies Wintér. Zomer. Prince Edward Eiland 19.5 61.9 New-Brunswick 19.0 60.0 Nova Scotia 25,0 65.2 Quebec 15.0 58.3 Ontario 19 8 63 0 Manitoba 0.9 66.0 Saskatchewan 5.3 61.6 Alberta 13.9 58.8 British Columbia 32.4 61.0 Er Is betrekkelijk geen armoede aaln regen in Canada. Grasland en wouden strekken zich nagenoeg uit van Oceaaïi tot Oceaan, en volgen de Mackenzie 'rivier tot in IJszee. De enorme area's der meren en der Hud- sons Bay véranderen heit klimaat en deelen aan de atmosfeer meer "regen toe dan wellicht anders het geval zou zijn. Niettegenstaande vindt men aan den voet der bergstreken in Br. Co lumbia gedeelten van voortdurende droogte en aan de kust van de'n groo- ten Oceaan gedeelten van voortduren de regens. In een gedeelte van Zuide lijk Alberta heeft men om zekér te zijn van den oogst, toevlucht geno- mën tot kunstmatige besproeiing. In Manitoba valt 50 van den re gen -gedurende de zomermaanden en verder westelijk valt 56 in hetzelf de tijdsverloop. In April heerscht er een gemiddel de teraperatnuT van 58 gr. te Calga ry, 52 gr, te Edmonton, 58 gr. te Me dicine Hat en 4 7gr. te Winnipeg, hetgeen duidelijk de Aprilmaand, vooral gedurende de laatste helft, ala een vertrouwbare maand voor voor- ja ars ploegen en zaaien aangeeft in het Westen. Canada is een land van overvloedi ge zonneschijn. Vergeleken met En geland, waaT de gemiddelde zonne schijn per jaar varieert, van 25 tot 36 gr., heeft men te Montreal 46 gr., To ronto 44 gr., Winnipeg 46 gr. en Cal gary 50 gr. Alberta 'heet het minst varieerend en het zachtste klimaat van alle pro vinciën te'n Oosten van het Rotsge bergte. Ook oefenen koude en warme stroomen een veVbazenden invloed uit op het klimaat der kustlanden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6