NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8524- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 5 APRIL 1911 A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlemf Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02Y\ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 XA n „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 6 APRIL. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 23 uur. De Kroon: Concert Percy Grain ger 8 uur. Kruisstraat 45: Tuberculosc-mu- seurn geopend van 2—5 en 7—9 uur. Sint-Bavo: Cursus in de R. K. ge- loofs- en zedenleer. Onderwerp: De leer van de kath. kerk over het Doop sel: De noodzakelijkheid vaü het Doopsel. Heemstede: Gemeenteraadsvergade ring, 7 1/2 uur. OM ONS HEEN No. 1330. Tuberculosemuseum. ii. Natuurlijk is gebruik gemaakt van Be gelegenheid, om in het Tuberculo semuseum de aandacht te vestigen op het Consultatiebureau en de lighal onder Schoten. Een groot aantal af- l>eeldingen van beide hangen aan den wand van de eerste zaal. een er van Vertoont zelfs lighal-patiënten, die bo- ïig zijn met het spelen van croquet, een bewijs dat daar volstrekt geen (Somberheid behoeft, maar wel dege lijk ook opgewektheid hecrschen knn. Daarbij eaaa de gedachten onwille keurig een halve eeuw terug, nu ar den man, die de voor zijn tijd onge hoorde stelling durfde uitspreken, dat tuberculose geneeselijk ia Het was do jDuitsche medicus Brehmer. die dal woord sprak en in pruclljk bracht met een, door in Siiezië een sanatorium op te richten, waai* hij trachtte het lichaam door beweging in de buiten lucht, rijkelijke en doelmatige voe- tiing, huid-afwrij vingen en koude gproeibaden, zoo te versterken, dat het in staat is. zoo lezen we in den tatalogus, „de tuberculeuss besmet ting voor altijd moester te worden." Een van zijn patiënten, Dr. Dettwei- ler, werd na zijn herstel een warme aanhanger en verbeterde do uv !li hiermee, dat hij er do ligkuur in do buitenlucht aan toevoegde. Daarna jri- - het met do tuberculose-bestrij- diiig snel, vooral toen Koch in 1882 den tuberkel-bacil gevonden had. Er verrezen sanatoria, die altijd het be zwaar houden, dat ze kostbaar zijn en den patiënt üit zijn dagelijksche omgeving wegnemen. Genezing thuis is daarom het wachtwoord geworden en hoe ver we daarin al ge komen zijn, blijkt wel uit een van de Ln het tuberculosemuseum gegeven voorstellingen, waarop een tubercu- iose-patiént op het bed met het hoofd uit het venster ligt en dus de zuivere buitenlucht inademen kan, terwijl met gordijnen de wiudzijde kan wor den afgesloten. Op die manier kan ieder van zijn woning een lighal ma ken, „maar", zei juffrouw Meerkamp, „ik vrees, dat zooiets Ln Nederland niet gaan zou. De Jeugd zuu met rotte appelen gaan gooien l" Misschien wel. En toch het besef van de nuttigheid der tuberculosebe strijding dringt door. Zou de eerste patiënt, die met het hoofd builen liet raam lag, aan dat conservatiefste on ze medeschepselen, den straatjongen, aanstoot geven, de tweede en volgen de zouden zonder bezwaar hun lig kuur kunnen doen. Met deze beschrijving ben ik de tweede zaai van liet huis in de Kruis straat voorbijgegaan en tot de derde gekomen. Daar liggen een aantal mid delen tot verweer, onder andere ver schillend «reconstrueerde spuwbukjes, die moeten dienen om den patient on gevaarlijk te m*ken voor zijn omge ving. Op dit onderwerp is met groo- ten ijver gestudeerd zelfs is er een machinetje uitgevonden, waarmoe pa pieren spuwbakjes worden gemaakt, die na het gebruik kunnen worden verbrand, dus volkomen vernietigd. Deze fabricage is ln stille uren de troost van hen, die zich met het toe zicht op het Museum hebben belast. Vlak hiertegenover de afdeeiing der kwakzalversmiddelen, die in den ca talogus vergezeld gaat van een houw aan 't adres van de snoode couran ten, die daarvan advertentiën opne men. Ik ben hierop al meermalen vroeger ingegaan en zal er nu niets anders van zeggen, dan dat censuur op d* advertentiën, behoudens in ge val van beleediging of onzedelijkheid, voor een redactie onmogelijk is. W'an- nee riem and adverteert„bij mij is do warmste wollen deken in de Btad te Koop", moet dan onze administratie een vergelijkend deken-examen gaan instellen En wanneer dezelfde man annonceert„een mooie deken voor twee kwartjes", ligt het dan cp onzen weg, om te zeggen „daar kan nie mand een poede deken voor leveren, dus nemen wij de advertentie niet op Op het gezond inzicht van onze lezers mag toch ook gerekend wor den. En zoo mag aangenomen word on, dat de courantlezer er niet inloopt, wannee»r hij leest, dat tuberculose te genezen zou zijn met een stroopje of met teerwater. Tuberculose wordt niet genezen door het slikken van middel tje s I lezen we in den catalogus en dat kan niet te vaak herhaald wor den. „Laat staan", zeg ik, „al die drankjes, poeiers, pillen en zalfjes, waarvan de samenstelling en de sa menstellers u onbekend zijn. Ik slik ze nooit en over den drempel van mijn huis komen ze niet." Toch is het wel vermakelijk te le zen, hoe Eilers van OegEtgeest op een gequiteerde nota een lang verhaal af drukt over dit onderwerp: „Uw recht is om te koopen en te gebruiken wat u wilt en uw genezing te zoeken bij wien u wilt" Blijkbaar slaat deze me- dedeoliug op moeilijkheden met po litie on justitie, want er is aan toege voegd, welke rechten de particulier tegenover deze instellingen kan doen gelden. - Natuurlijk heeft ieder mensch het recht,' genezing te zoeken waar hij wil, maar als een verstandig nien6Ch gaat zoeken, doet hij dat alleen waar hij kans heeft om te vinden. En die is er niet bij den eersten den besten, die zich als wonderdoener opwerpt, wel bij hen, die krachtens studie en erva ring het kwaad kennen en weten, hoe met de middelen ter bestrijding dient te worden omgegaan. Als we nu tot de tweede zaal terug- keeren, denken we het eerst aan een stilleven, waarvoor zoo aanstonds een schilder ziin ezel neer zal zetten. Daar liggen namelijk uitgestald wortelen, aardappelen, erwten, spek tot zelfs brood en onze gedachten gaan terug naar de voordrachten van Mej. Oppen- heimer, die al deze grondstoffen om zette in smakelijken spijs. Dezen keer is het daarom niet te doen, de artike len zijn en blijven rauw en hebben alleen een suggestieve beieekenis. Midden in de verzameling ligt name lijk een opgaaf van tien voedzame en goedkoope middagmalen en nu zijn de artikelen daaromheen gerangschikt, bij wijze van versiering. Als ik het zeggen mag vind ik deze afdeeiing van het museum <ie meest belangwekkende. Is eenmaal de pa tiënt overleden, dan heeft het ten tcon stellen van zijn door de ziekte aange taste en misvormde lichaamsdeelen voornamelijk een wetenschap pelijke beieekenis. Dit is, zou ik willen zeggen, het departement van den geleerde alleen. Weet deze een maal, wat er te bestrijden is. dan komt het aan op de middelen daartoe: dit is het terrein van den wetenschap- pelijken man en den leek te zomen, omdat deze laatste met die middelen vertrouwd raken en daardoor hun ge bruik bevorderen moet. Dat is de af deeiing der repressie, of onderdruk king. van het kwaad. En eindelijk komt de Dreventie, het voorkomen, waarbij wel de gestudeerde man den weg wijst, maar het de leek is, die dezen alleen kan gaan. Met andere woorden wat moeten we doen. om geen tuberculose te krijgen Daarop geven do tien recepten, waarvan lk sprak, du antwoordgeef uw geld uit aan zoo nuttig mogelijk voedseL En omniddelliik daarop volgt dan de raad onthoud u van alcoholmisbruik, want de alcohol is een vergift, dat het lichaam voor tuberculose meer ont vankelijk maakt. En In de derde plaats tracht een goede woning te krijgen. Nog maar ai te vaak wordt in kleine woningen de voorkamer af gezonderd voor „mooie kamer", waar 't gezin door de week nooit zit, die het dus zes-zevende deel van den tijd missen moet en ter wille waarvan het zich al dien tijd samenpakt in een kleine ruimte. En dan ln de vierde plaats frissche lucht binnenlaten, niet bang wezen van denkbeeldige „tocht", wandelen, sport, behoorlijke; slaap ziedaar dingen, die voor nie mand onbereikbaar zijn. Het moet zoover komen, al zullen wij het niet beleven, dat het tubercu- losenniseum als onderdeel van een oudheden-verzameling met verwonde ring door de menschen wordt aange staard. Dan zullen die tot elkaar zeg gen „wat een nare tijd moet dat ge weest zijn Welnu, tot het bespoedigen van dut oogenblik zal het tuberculosemuseum zelf en kunnen wij allen naar onze krachten bijdragen. J. C. P. Stadsnieuws Dit Haarlems oude keuren. ACCIJNS OP BRANDHOUT. In vroeger tijd, toen er zooveel be lasting werd geheven ln den vorm van accijns, werd daarmee ook de handel in... brandhout getroffen. Er waren stedelijke ,,ge/wooren houttel- ders" voor en een gaarder of collec teur, die den twiutigsten penning (vijf procent) moest innen van „alle Soorten van Brandhout, hetwelk bin nen deezo Stad en den vrijdom van dien verkogt word, om tot branding te worden geconsumeerd, mids dat hier vaü exempt (uitgezonderd) zal wezen oud Hout, dat gesleeten word, Kortelingen van Klaphout en Spaan ders". Wie wat brandhout kocht voor el- gen gebruik, was vrij van accijns, mits hij den gaarder met eon „schrif telijk Biljet" aantoonde, waar hij het gekocht had. Op overtreding stonden hooge hoe ten, waarvoor de start en de hoofd officier elk een derde, de aanbrenger en de Diaconie-armen samen de rest deelden. Onze voorouders beloofden aldus meermalen e»n deel van de buit aaü den verklikker. Deze In ons oog min der nobele practijk werd nog aan lokkelijker gemaakt door de mede- deeling, dat zijn naam zou worden gesecreteerd... waarmee de overheid bedoelde: geheim gehouden. S. D. A. P. In do volgende vergadering van do afdeeiing Haarlem der S. D. A. P. zal de heer Hegeraat. de ulg secretaris van het Pelltionnemeni-comité, een bespreking houdeu over de Petition- nement-actla G. P e t r L In de gisterenavond gehouden ver gadering der Kamer van Koophandel heeft de heer Petri ïijn wensch te kennen gegeven, wegens vergevorder den leef lijd, voor een herbenoeming als secretaris niet rneor in aanmer king te komen. De heer Petri, die ein de dezer maand periodiek aftreedt, bekleedde die betrekking sedert 1866. Padvinders. Naar ons wordt medegedeeld heeft het comité, dat zich beiast heeft met de voorbereidende organisatie der Padvindersbeweging ln Haarlem en Omstreken het voornemen, binnen enkele dagen een aantal Ingezetenen uit te noodigen tot eene samenspre- king. Het comité acht het wensche- lijk alvorens zijne plannen een vaste- ren vortn te geven, zich op de hoog te te stellen van de denkbeelden, die aangaande bedoelde organisatie ln uitgebreiden kring bestaan. Botsing. Gisterenavond ongeveer negen uur had een botsing plaats tusschen een rijtuig, dat uil de Gierstraat, en een handwagen zonder licht, die uit de Doelstraat kwam. Door het inhouden van den koetsier W. viel het paard, en kreeg eenige verwondingen, ter wijl van den handwagen een zij plank werd verbrijzeld. SCHAKEN. De revanche-clubmatch tusschen de Amsterdam scha Schaakvereenigihg en het Haarlemsch Schaakgezelschap heeft gisterenavond te Haarlem plaats gehad. Bij de opening door den voorzitter, den heer Tork, sprak deze den wensch uit, dat de avond even gezellig mocht zijn als de vorige. Nog wenschte hij de Amsterdamsche Schaakvereenl- ging geluk met haar goed geslaagd feest ter herdenking vaü het 25-jarig bestaan en sprak de hoop uit, dat ook Haarlem dit feest nog eens mocht vieren. Daarna werd met den wedstrijd een aanvang gemaakt. Er werd door 28 spelers aan deelgenomen. De uitslag was als volgt: Amsterdam: J. C. Reeders 1 H. G. Reeders i v. Trotsenburg 1 Hartingsveld 1 Fock 0 Schotel Geririts 1 Tulp i Olie 1 G. Reeders 0 Bakhuis 0 Patoir 0 Rutgers i Keizer 0 V. Tlutereh i Ren om an 0 Hagedoorn 0 II azen i Willigenbe'rg 1 Iken 1 Lettink 1 Heiendoorn 0 De Munck 0 Krult 1 v. Aken 1 'Althof 0 Havekorl 1 Pijpers 0 14 Haartemt Rustige 0 Hoogeveen Bussé 0 Nyssen 0 Puts 1 Tork 'Andréa 0 v. d. Steeg i Paul en 0 Nieuwjaar 1 H. K. Junge 1 G. Junge 1 Frfiger f Voorting 1 v. Rrederode i 1 Schenk Buma 1 v. Schie Vol leb recht 0 H. v Rockboven 0 'de Bruin 0 D. v. Boekhoven 1 Bloemzaad 1 v. Dort 0 Groen 0 De Boer 1 Pietdrse 0 Willemse 1 14 Door de scheidsrechters, 'de heeren H. G. en J. C. Reeders, uit Amster- dara en M. H. Hoogeveén uit Haar lem, werden beslist de partijen Scho tel—Toi-k, Bakhuys— H. K. Junge, KeizerVoorting, HagedoomBu- ma. HazenVan Schie en Patoir— G. June'a Uit bovenstaand lijstje bliikt, dat het den Haarlemmers niet is mogen gelukken als winners uit het strijd perk te treden. De Amsterdammers zijn door den voorsprong van den vorigen wedstrijd als winners uit den strijd gekomen. Toch blijkt evenwel uit het lijstje dat het Haarlemsch Schaakgezel schap een niet te onderschatten te genstander is, al ls haar vereeniging in ledental de helft kleiner dan de Amsterdamsche club. De wedstrijd was te 12 uur geëin digd.: Concours. Aan het door de muziekverecniging „Amïcitia" te Landsmeer uitgeschre ven concours in Juli a.a. zal worden deelgenomen door het fanfarekorps der E. S. M. van hier. Be veraiitlglngszaak ln de Nieuwe Meer. De heer D. P. Kunst, drogist en as sistent-apotheker, die zijn zaak heeft Kinkerstraat no. 96 te Amsterdam, deelt ons mee, dat hij degene is ge weest, bij wien Exter arsenicum go- kocht heeft. Exter kwam voor de eerste maal in Januari in zijn winkel en deed hem een verhaal van een kat, waarvoor hij arsenicum noodig had, omdat hij last van het dier had. Hij informeer de, hoe hij 't beest uit den weg kon ruimen. De heer Kunst inaakte toen een op lossing van 5 gram arsenicum op 100 gram melk klaar. Na een tijdsverloop van ongeveer vijf weken, nog in Februari, kwam Exter andermaal bij hem en kocht weer dezelfde hoeveelheid arseni cum, nu voor een andere kat. In verband hiermee is van belang er aan te herinneren, dat vrouw Ex tervan Raairi 25 Januari overleden is en Hoogenhout op 9 Maart. In de woning van Exter was een zakje ge vonden, waarop het adres van den Amsierdamschen drogist 6tond. De heer Kunst deelde mede te Haar lem te zijn geconfronteerd met Ex ter, dien hij beslist als den kooper van het vergif herkende, alleen re- ds het stemgeluid van den verdachte, was voldoende om hem die overtui ging te schenken. Exter ontkende echter den heer Kunst te kennen ,of bij hem in den winkel te zijn geweest. De drogist vertelde ons, dat de vijf gram zeker genoeg was, om iemand te vergeven. Een kwart gram is daarvoor reeds voldoende, meent hij. Van 't Kantongerecht VRACHTWAGEN EN AUTOMOBIEL. Op den Rijksstraatweg van Haarlem naar Amsterdam wordt doorloopend een krijg trevoerd tusschen vrachtwa gens en auto's. De eersten weigeren ten eeneiimale voor de laatste» uit te wijken de voerlieden probe-.ren de signalen niet te hooren en hoe meer tijdverlies zij den snelkoetsen te be zorgen weten, hoe plezieriger ze dat vinden. Nu weer stond terecht J. L. W., voermansknecht te Haarlem, die op den 7en Maart de anto van Dr. Van Linden Tol veel tijdverlies bezorgde. De met twee paarden bespannen vracht wagen reed midden op oen weg. wat aan den linkerhunt, en niet tegenstaande du auto met drie geluids signalen de auto-vox, de siicuc eu den hoorn, werkte, en beklaagde- de seinen hooide, verkoos hij met uil te wijken. Alleen op T laatst, toen hij niet anders kou, haalde \V. naar den rechter kunt uit. Dr. Van Linden Tol verklaarde, dat hij met dezen vrachtrijder reeds meer last had re hadden dag vóór deze gebeurtenis, was de arts door den voerman uitgelachen. Bekl. zei, dat hij de auto eerst hoorde, toen die vlak achter hem was nauwelijks hoorde hij de signalen of hij week uit De ambtenaar van 'i O. M elschte f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. GEEN PETROLEUM- BEWAARPLAATS. De heer H. J. v S., vertegenwoordi ger van de Amerikaansche Petroleum Comp. stond terecht wegens het op het Phoenixterrein in een vier-wieli- gen cylinderwagen bewaren van 1839 1/2 L. petroleum, welke cylinder wagen geen door de wet toegelaten petruleum-bew!aarplaat3 is De heer Koker, die 't proces-verbaal opmaakte, verzekerde, dat de wagen geheel gevuld wasde heer Van S., die dat indertijd erkende, zei nu, dat de wagen nog geen *200 L. inhield De wagen had den geheelen dag gereden, en had ai zijn klanten bediend dui delijk dus dat nog slechts een klein kwantum petroleum aanwezig was. 's Morgens worden de wagens weder gevuld. De heer Koker sprak dat laatste te gen. Hij heeft meermalen gehoord, dat menschen kwamen klagen over het feit, dat zich op net Phoenixterrein steeds gevulde wagens beviuheu. De ambtenaar achtte niet bewezen, dat de wagen geheel met olie gevuld was. bies requireerde spreker vrij spraak. Knapenvereeniging „Obadja". Gisterenavond vierde deze vereeni ging in cezelligen kring huur jaar feest in hel gebouw der HaarL Jonge- Ungs-veree>nigiug. De verslagen van secretaris en penningmeester wezen op den gunstigen toestand der veree niging. Verschillende afgevaardigden vaa zustervereenigingen en van de HaarL Jongel. Vereen, brachten gelukwen- schen over. Voordracht, samenspraak, gymnas tiek, enz., vulden het verdere gedeel te van de aangename feestviering, die door den heer J. Broekmeyer met een w<ord van welkom en gebed was ge opend en d-ior den heer Dorgelo met dankzegging werd gesloten. Gekozen. Tot lid van het bestuur van den Veenpolder onder Haarlem eu Heem stede is gekozen de heer A. Voorting, alhier. Vorst. De beide jongste nachten heeft het voor April sterk gevroren Dinsdag avond was het ijs nog niet uit de slooten verdwenen. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BENNEBROEK. Men is thans druk bezig met het verbreeden van den „Zwarten Weg"; de bestaande heg ik reeds weggeno men. Na de verbreeding met een paar meter zal een ijzeren hek worden ge plaatst. De aanbesteding voor de le vering van dit bek zal weldra plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Na een onderhandsche aanbeste ding van het b-ui wen van een boerde rij met graanschuur en stalling voor rekening van M. Klok, aan den Hoofd weg nabij Hoofddorp, is het werk ge gund aan den aannemer A den Ouden te Nieuw-Ven nep, zijnde de laagste inschrijver voor 6970. SLOTERDIJK. In de chocoladefabriek Deli aan den Sloterstraatweg is voor de derde maal in korten tijd ingebrokennu zijn o.tn. de drijfriemen der machines ontvreemd van den duder geen spoor. ZANDVOORT. De naai- en breischool. welke gedu rende het afgeloopen seizoen in Ons Huis werd gehouden, is met een ge zellig feestje geëindigd. Geregeld werd door 30 leerlingen aan de school deelgenomen. Door de winkeliersvereeniging is in beginsel besloten tot het houden van c-en étalage-wedstrijd in het a. a budseizoen. Binnenland TWEEDE KAMER. In de afdeelIngen van de Tweede Kamer is gisteren overwogen het ge wijzigd ontwerp-Bakkerswet. Heden komt do Militiewei in on derzoek. COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOLLAND. Met ihgang van 18 dezer is be noemd tot Commissaris der Koning in in de provincie Zuid-Holland de lieer E. C. baron Sweerts de Landaa Wyborgh, burgemeester van 'e-Gra- venhage. EEN BUITENLANDSCH OORDEEL'. Uit Londen wordt aan de N. R. CL geseind: De Standard, de dezer dagen inge diende Nederlandsche tariefwet be sprekende, zegt, dat het ontwerp don tarief-hervormer In Engeland zeer veel belang moet Inboezemen. Zij be schouwt het als een model-ontwerp voor de protectionisien in Engeland. WETHOUDER TE AMSTERDAM. Van liberale en vrijzinnig-demo cru'.ische zijde wordt als Candid&at voor het wethouderschap genoemd da heer Th. F. A. Delprat. HOLLANDSCH SCHIP GESTRAND. Uit Stolp (Pommeren) wordt ge seind Tengevolge van een sneeuwstorm, strandde Maandagnacht bij Leba een Hollandsch zeilschip, met cement ge laden voor Koningsbergen. De naam van het schip is nog niet bekend. Zea matrozen der bemanning zijn gered. Nader wordt gemeld Het zeilschip beet de ..Res Nova", kapitein Hendrik van der Laan. ea was op weg van Neuss naar Donzig. DE NIEUWE TARIEFWET. De opbrengst van het nieuw voor gestelde tarief van invoerrechten wordt blijkens recapitulatie geraamd op een totaal-geueraai vaa f 19.302.040.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1