28e Jaargang. No. 8525 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 6 APRIL 1911 A HAARLEM'S DAGBLAD NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post 1.65 0.024 0.374 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERT ENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels/1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertenfiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal T elefoonnummer der Redactie600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 7 APRIL. Schouwburg: N. V. Het Tooncol: „Maar 'n driom", 8 uur. Soc. Vereeniging: Concert ten voor deele der Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen, 8 uur. Kruisstraat 45: Tuberculose-muse- um geopend van 2—5 en 7—9 uur. OM ONS HEEN No. 1340. Zijn arbeiders dure In de vergadering van bet Haar- iemsche departement der Maatschap pij van Nijverheid is Woensdagavond gesproken over de vraag, of een groo te arbeidersbevolking groote uitgaven veroorzaakt voor de kas der gemeen te, waar zij gevestigd is. Daar en ook vroeger wel elders heb ik die vraag bevestigend hooren beantwoorden en het heeft mij altijd pijnlijk getroffen, dat dit soms (niet in de vergadering Van gisteren) werd gezegd op een ma nier, alsof deze arbeiders-ingezetenen maar werden geduld, men ze liever, als het kon, kwijt had willen zijn. Wie deze harlelooze redeneering houdt, ziet, naai* mijn meening de samenle ving verkeerd, namelijk niet ais ge heel, maar als samengesteld uit stuk ken, groepen of standen, naar men het noemen wil en komt langzamer hand tot het duffe ideaal, dat in zijn gemeente maar liefst niet anders, dan menschen van eenig vermogen moeten wonen en de arbeiders over de gren zen. Ik. noem dat onbillijk tegenover een klasse van bij uitstek nuttige leden van onze maatschappij en beD er bo vendien van overtuigd, dat een gr o- te gemeente, dorp of stad. waar niet alle categorieën der samenleving ver tegenwoordigd zijn, daardoor bena deeld wordt. Er komt licht zoo iets knussigs in het openbare leven, dat op de bevordering van nieuwe denk beelden niet gunstig werkt. Maar bovendien is het wel waar, dat de arbeider zooveel kosten ver oorzaakt aan de gemeentekas Zon der de cijfers te hebben nagegaan kreeg ik altijd den indruk, dat deze meening schromelijk overdreven is en nu met de cijfers vaü de gemeenle- begrooting v óór mij is deze indruk be vestigd. Er wordt wel beweerd, dat de arbei der over 't algemeen geen belasting betaalt. Dit is niet juist, wel tracht hij zoo weinig mogelijk in de algemee- ne kosten bij te dragen, maar in dat pogen volgt hij alleen de meergegoe- den na. die niet anders doen. Bij de altijd klimmende behoefte aan geld weet de fiscus evenwel den arbeider zeer wei le vinden, zoowel voor per- soneele, als voor gemeentelijke in komstenbelasting Deze cijfers staan niet tot mijn beschikking, maar het bomt mij, uit wat rechts en links te i hooren valt. toch voor, dat ook de1 arbc Ier zijn bijdrage en dat dik wijls met moeite offert in de alge- j meene lasten. Gaan we nu verder de ontvangsten na, dan treffen we al dadelijk ver schillende posten aan. waarin de ar beider bijdraagt, in de winsten van de gasfabriek en de duinwaterleiding, j het batig saldo van de Bank van lee- ning, het vergunningsrecht (helaas), j de begrafenisrechten en de sclioolgel- din voor lager onderwijs bekend is hit, dat meer en meer de onbemiddel de, die daartoe maar eenigszins kans ziet, voor het onderwijs aan zijn kin deren wenscht bij te dragen. Indirect maakt de arbeider een belangrijk ge deelte van de opbrengst der markten, vooral ook die van de kermis, draagt het zijne bij in de ontvangsten voor haardasch en vuilnis en helpt zeer be langrijk vergrooten de som, die het Rijk, ingevolge de wet van 24 Mei 1897, (vergoeding per hoofd der bevol king) aan de gemeente uitkeert en die voor 1911 op f 1GO.OOO wordt geraamd. Dit wat de inkomsten betreft, laat ons nu de uitgaven bezien. Het spreekt wel van zelf, dat daarin ook voor de arbeiders een deel wordt betaald, maar dat Is de vraag niet. Ze Is deze, of een uitgebreide arbeidersbevolking zear bijzonder groote uitgaven vergt voor zichzelf alléén. Vroeger was dat in Haarlem inderdaad het geval ten opzichte van de gemeentelijke uitbrei ding de grondspecul anten of bouw ondernemers betaalden toen eerst vijf tig, daarna vijf en zeventig procent van de kosten van bestrating, riolee- ring en verlichting cd de gemeentekas gaf de rest. Sedert evenwel een straat niet overgenomen wordt, voordat die kosten volledig betaald zijn, zelfs mot een paar iaar onderhoud er bij, is deze toestand totaal veranderd. Het lager onderwijs wordt genr«md en een feit is het, dat dit van de ge- meentekus belangrijke s mmen vraagt, die evenwel afnemen, althans niet aangroeien, omdat het biizondor onderwijs hier een deel van de Lak en dus van de kosten overneemt. Maar tegenover de ƒ367.000, die dit hoofdstuk voor 1911 zal vorderen, staan, zooals ik reeds aantoonde, de vrij algemeen geheven schoolgelden, tot een bedrag van 76000 en de bij drage van het Rijk van ruim 121,000. De politie wordt genoemd in haar tweeledige taak om op de inwoners en op hunne bezittingen l.e passen. Maar niemand zal beweren, dat onze politie moeite heeft met den flinken arbeider en op zijn bezittingen behoeft zij niet te passen om de eenvoudige reden, dat hij die niet heeft. Zeker, tot waarborg voor orde en veiligheid moét evengoed in de arbeiderskwar tieren als in de andere wijken der stad toezicht worden gehouden, maar wanneer do eersten er eens niet wa ren, zou dunkt mij het politiecorps weinig of niet kunnen worden inge krompen. Hetzelfde is van toepassing op de brandweer. Het brandt niet vaak in onze arbeiderswoningen, vooral niet sedert de petroleum meer en me r door gas vervangen is. Eén hoofdstuk vinden we in de ge meen te-be-crooting, dat hoofdzakelijk den onbemiddelde geldt, dat van het Armwezen, tot een bedrag van 177.000. Evenwel is dit niet geheel, zelfs maar voor een klein gedeelte, armenzorg in den gebruikelijken zin van het woord. Het burgerlijk armbe stuur ontvangt daarvan een bedrag van nog geen veertigduizend gulden, een grooter bedrag wordt besteed aan subsidie voor het SL Elizabethsgast- buis, n.l. 58000 en een ander belang rijk cijfer wordt vereischt voor de ver pleging van behoeftige krankzinni gen, te weten ruim ƒ41.000. Voor kos ten van verpleging in Godshuizen en elders geeft de gemeente 23000 uit. Hierbij mag wel even worden aange- teekend, dat de arbeider, al betaalt hij dan ook den kostenden prijs niet. de gasthuisverpleging in het geheel niet present krijgt. Zeer zorgvuldig wordt nagegaan hoe hoog zijn inkomen is en een gedeelte daarvan wel degelijk als tegemoetkoming in de verpleegkos- ten opgeëlscht. De rest kon veilig ge- scheven worden op rekening van de openbare gezondheid. Hoe meer de ge- stichtsverpleging ingang vindt, des te gemakkelijker wordt de strijd tegen gevaarlijke of besmettelijke ziekten. Hetzelfde kan gezegd worden van de kosten van geneeskundige hulp en wat daarbij behoort. En als men zegt „ja, maar wanneer er geen onbemid- delden waren, dan zouden ook die kos ten er niet zijn", dan noem ik die op merking een bewijs van gebrek aan maatschappelijk gevoel. Of zouden we deze zorg met genoegen overlaten aan een gemeente als bijvoorbeeld Scho ten Ik niet. tegenover de beieekenis van den arbeider in de samenleving moet dit offer wederkeerig gaarne ge bracht worden. De bij velen gangbare meening is de arbeider betaalt aan niets en pro fiteert het meest. Ik meen te hebben aangetoond, dal deze opvatting totaal onjuist is. dat de kosten die speciaal en uitsluitend voor hem gemaakt wor den, lang niet zoo groot zijn als dik wijls gemeend wordt en dat hij in elk geval naar de mate van zijn krachten pleegt bij te dragen Maar ik zou nog verder willen gaan. Wanneer wij de financieele beteeke- nis van een gioep medeburgers heb ben te beoordeelen. Is het bekrompen om bij de gemeentebegi ootinjr te blij ven staan. Hoe besteedt, mogen wij vragen, de arbeider zijn inkomen En dan is het antwoord in zijn onmid dellijke omgeving. Hij reist niet in 't buitenland noch duet zijn inkoopen in andere gemeenten. De Haarfem- sche arbeider geeft zijn geld uit in Haarlem, maakt daarmee bei bestaau mogelijk van een geheele reeks groots en kleine neringdoenden, die daar door (wanneer we, om deD kringloop der dingen te zien. even op de gemeen tekas teruakomen in staat worden ge steld om hun deel in de algemeene lasten op te brengen. Dat dit maar geen fantasie is be wijst de schrik, die eenjge jaren gele den door Haarlem ging, toen het scheen of de geheele Centrale Werk plaats naar Amersfoort zou worden overgebracht, 't Bleek loos alarm te wezen, maar in dien tusschentijd had den wij ons er wel deugdelijk reken schap van gegeven, welk een schade in deze gemeente zou worden te weeg gebracht door het vertrek van 1300 ar beiders, de meeste mei gezinnen. Scha de vSor de algemeene welvaart, waar van die gemeentekas immers de afspie geling is I Ik zou dus voor Haarlem tot deze conclusie willeu komen de arbeider is een gewenscht ingezetene, ook in financieelen zin. J. C. P. Stadsnieuws Nuttige handwerken. Voor 't examen te 's-Gravenhage zijn geslaagd de dames M. H. v. Bey- nen en M. H. v. d. Vegt te Haarlem en A. Boersma te Schoten. DE HANDELSSCHOOL Eén van de leerlingen der Haar- lemsche Handelsschool schrijft: Woensdag 1.1. zijn wij met de twee hoogste klassen der Handelsschool onder hoede van onzen directeur, dr. A. Borgman, naar Groot Mookum ge weest, om een bezoek te brengen aan de Koninklijke Nederlandsche Bier brouwerij en aan de Effectenbeurs, 's Ochtends om 8.55 zaten we al in den trein, zoodat de Woensdag-mor- gen-op-sehoo! zitten er tot ons onuit sprekelijk genoegen bij inschoot. Om 10 uur zouden we op de Bier brouwerij zijn en daarom werd er maar besloten tot de Weesperzijde te gaan wandelen, daar we er anders veel te vroeg zouden aankomen. Op den ju.isten tijd gingen wij het ge bouw binnen en werden er door zeer voorkomende Diritschers een goe de gelegenheid om eens met onze ken nis van de Duitsche taal te geuren rondgeleid. Na dit bezoek trokken we In gedeellen naar Krasnapolsky om daar koffie te drinken en even voor half twee, het beginuur van de effec tenbeurs. waren we op de galerij van die beurs verzameld. Nauwelijks kwamen we op de gaanderij, of de honderden door elkaa'r krioelende ef fectenhandelaren begToetten de meis jes van het gezelschap met een spon tane ovatie. Blijkbaar is de aanwe zigheid van dames op de effecten beurs zeer zeldzaam. De geheele zaal geleek één reusachtige bijenkorf, met voortdurend heen en weer geloop van menschen. Plotseling keek leder aandachtig naar de klok, die 1 minuut vóór half twee aanwees. Toen weerklonk op- eens een zware slag en op hetzelfde oogenblik begrepen we, dat het la waai dat wij zooeve'p gehoord had den, nog niet toereikend was geweest voor het goed en voordeelig verhan delen van effecten. Het geloop werd nu gedraaf, het geroezemoes ging over in een geschreeuw en gelach, dat geen oogenblik ophield, integen deel. hoe langer hoe sterker werd. We kregen zoo den indruk, dat het vak niet geschikt is voor menschen, die zich graag op een afstand hou den en bij elke willekeurige aanra king van een medemensch knorrig worden, want voortdurend duwde men elkaar op rij en bet afgooien van hoeden en geven van stompen en'klappen schenen geliefkoosde digheden te zijn. Wanneer een der koopers voor een hoogen prijs laag staande effecten kocht, werd er een wijden kring om hem gemaakt en begon men hem uit te lachen. Nadat we ons een poosje aan dit schouw spel verlustigd hadden, gingen we de bestuurskamer bezichtigen, die zeer weelderig en stijlvol Ingericht was. Hierna bezochten we de goederen beurs die een ware tegenstelling op leverde niet de drukte, die we juist bijgewoond hadden. Ilier deed zich namelijk een ander uiterste voor. Het was er niet zoo vol, en we hoorden, behalve het geschuifel van voeten, niets, dat er aan deed denken, dat hier eén levendige handel in goede ren wérd ge»; reven. Men scheen hier fluisterend te handelen en overal liepen geheimzinnig pratende groep jes beursmannen heen en weer. Ni ook hie'r de bestuurskamers gezien te hebben trokken we weer naar Haar lem terug, mei de overtuiging, dal we nug nicer van den effectenhandel zullen moeten weten, voordat we ons in het rumoerig gedrang van de beurs kunnen wagen. NACHTVEILIGHEIDSDIENST. De jSaojitAeiiigneiusdieusi en Con trole, di ree Lear ue neer .\L Pothoven, verspreidt een aardig recJameboekje, dat zijn doel zeser met missen zal. in het werkje wordt o. nu medege deeld, dat liet aantal aangeslotenen thans tot bijna lwXJ gestegen is. Het aantal waneis is uitgebreid van 2b tot 4o en in wijkeu wordt nu reeds gesurveilleerd. Lenige mededeelingen betreffende de wijze vun werken, nachtwakers, eontróle en tarieven komen er in Opgenomen zijn tal van attesten, waarin aangeslotenen over de he wri king, die reeds meerdere inbraken, enz., voorkwam, hunne groote tevre denheid betuigen. In het boekje is opgenomen eene aardige foLo van het aantal wakers op 1 Januari 1911. De aardig-gekleur- de ouislag geeft aan de voorzijde een inspectie var. twee wakers door den chef-contróleur te zien, aan de achterzijde een waker, die het slot van een deur onderzoekt. De binnenzijde van den omslag te- vat o. m. deze pakkend-julste stellin gen Hoe grooter liet aantal iibonné's, hoe kleiner de wijken, hoe meer nachtwakers, hoe min der inbraken. l)if '«e SCHOENEN GESTOLEN. W. F. de la R. stal op 4 Februari 's avonds kwart voor achi ongeveer een paar sci-oeuen uit een winkel in de apaaruwouderstraat. De dochter des nuizes, mej. Jac. Braaf, zag de dief juist nog uit den winkel ver dwijnen. De rechercheur M. L. van Halst deelde mee, dat beklaagde, die niet verschenen was, niet te best bekend staat. Mr. Hoy er eischte 3 weken gevan genisstraf met bevel tot gevangenne ming. SNOEP- EN VECHTLUSTIG. Meestal is de snoeper mei vechtens- geziud bijna altijd is hij laf, maar de losse werkman H. v. S. houdt van zoetigheid en vechten, beide. Op den 13en Februari Btai hij in het schaftuur uit het magazijn in de fabriek van de firma D roste, twee pakjes chocolade. Door een anderen knecht. Joh. Vos, werd de man even wel op heeierdaad betrapt, en dat wekte Van S.' woede op. die na een paar dagen volstrekt nog niet be koeld was. Toen de chocolade-dief, Vos op deu Spaarndainmerweg ont- nioette, zocht hij twist met hem, gaf hem een zoogenaumden „kop stoot"', en een slag in het gezicht. Von S. bekende zoowel de diefstal als de mishandeling. M r. Hoy er eischte 1 week gevange nisstraf. DURE RUITJES! De 24-Jorige Wijk aan Zee en Dui- ner tuinder Th. H. J., sloeg op den 27en Januari in de woning van mej. P. Goosse te Beverwijk een ruit in. Het was Zondag en mej. G. lag reeds te bed. Plotseling hoorde zij glasgerinkel en toen zij opstond kwam zij tot de ontdekking, dat twee ruiten stuk waren, een in de keuken en eon in do voorkamer. Mej. Goosse deelde nog mee, dat dit niet de eerste maal was, dat rui ten werden ingeslagen. Bekl. wast niet meer of hij de rui ten ingeslagen had. Hij had dien avond volgens zijn zeggen of twee „slokjes" en wat bier op en zoo wist hij niet precies meer wat hij deed. De veldwachters D. Heyboer en T. Hoorns, waren van bekluugde's schuld wel degelijk overtuigd. Zij hadden duidelijk geconstateerd, dat J. een ruit insloeg. Nog vertelde de pohtie-man II. dat „ruiten inslaan" een baldadig, maar in Beverwijk een hoeJ gewoon spelletje is vooral in den laatsten tijd is het weer erg. Mr. Hoyer wilde een voorbeeldige straf eischen en vroeg twee ma au den gov angenisstraf. De varensgezel Co'rns. v. d. W. te Beverwijk stond voor een zelfde feit als J terecht. Op 5 Februari sloeg hij uit pure baldadigheid bij N. v. Kolk een ruit in. Ook deze man lag reeds te bed en toen bij een rumoe rig stelletje Jonge mannen hoorde aankomen dacht hij al: „Als me dat maar geen ruiten kost"! En zijn voor gevoel bedroog hem niet; een groote ruit van i 9 liet het leven. Van der W. zei dat mén hem een duw gegeven had; opzettelijk had hij de ruit niet vernield, al kwam hij dien avond ook van een partijtje. De getuigenverklaringen bewezen beklaagde's schuld evenwel zonne klaar ofschoon een van de getui gen, W. Duin, een makker van den beklaagde, trachtte een onware ver klaring af le leggen en zijn kame raad voor te spreken. Toen de presi dent hem evenwel op een eveutueele vervolging wegens meineed wees, kwam hij vlug op zijn verklaring van niets-gezien-te-hebben terug, en bracht hij zijn woorden meer in over eenstemming met de indertijd voot de politie gesprokene. Mr. Hoyer eischte voor dezen laf- fen kwajongensstreek eveneens twee maanden gevangenisstraf. Bekl. vond de straf veel te hoog. VERZET. Willem v. B., los arbeider te Hil- legom, slenterde in den nacht van 18 op 19 Februari dronken op straat. Toen de veldwachter A. v. d. Ven hem naar het politie-bureau over brengen wilde, verzette hij zich op 't hevigst. Deswege eischte Mr. Hoyer 14 dagen gevangenisstraf. Twee andere llillegommers, L B. en W. V. hebben zich ook al tegen de politie verzet, in den nacht van 11 op 12 Februari. J. Frijünk, Nlc. Verhaar en J. v. d. Wolf hadden de handen met de twee beschonken woestelingen meer dan voL Ze sloegen en trapten de po litiedienaren waar ze maar konden. Mr. Hoyer eischte tegen B. een ge vangenisstraf van 45 dagen, en tegen V. een van 2 maanden, 't zijn beide lastige personen. UITSPRAKEN. G. V., arbeider te I-lillcgom, diefstal een week gevangenisstraf. J. M., scheepsbouwersleerling te Schoten, diefstal, 2 maanden gevan genisstraf. II B., opperman te Haarlem, weder- Bpannisrheid, li dagen gevangenisstr. K. J. v. d. K los werkman te Ben- nebroek. opz. vernieling^ 45 dagen vangenisstraf. L. K., vletterman te IJmuiden, er Keleedigine ambtenaar, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. G. B. K., zonder beroep, hnlsvr. van R. v. M.„ zon„er beroep, te Bcemster, eenv. beleediging, 8 boete of 8 dagen hechtenis. P. H. de V.. glazenwasscher te Zaandam, diefstal, een week gevan genisstraf. M. E. R.. huisvr. van P H. de V., zonder beroep en P. H. de V'., glazen wasscher, beiden te Zaandam, diefstal ieder .4 dagen gevangenisstraf P. Z., werkman te Haarlem, appèl Jachtovertredin;-'. 7 dagen hecht. P. Z., als voren, 7 dagen hecht. P. J. v. d. T J. de J. en J. J P., kooplieden te Scheveningen, heling, vrijgesproken. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken OVER VEEN. DE BENOEMINGSKWESTIE. De Raad der gemeente Bloemeö- daal vergadert nu op Zaterdag 8 April, des middags te 2 uur. De agenda bevat: 1 Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een hoofd der openbare school te Overveen. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering, da tArt. 49 der Gemeen te-wet luidt „Wanneer het in het vorig artikel vereischt <*etal leden niet is opgeko men, wordt een nieuwe vergadering belegd, op de in art. 42 voorgeschre ven wijze. Evenwel behoeven er slechts vier en twintig uren tusschen de rondzending der oproepingsbrief jes en het uur der vergadering te ver- Ioupen. au neer ook dan het vereischie ge- ta Iniet is opgekomen, geschiedt liet beleggen der vergadering andermaal op dezelfde wijze, met aanhaling In de oproepingsbriefjes der bepalingen van dit artikel. In deze laatste vergadering hero r ij slagen en besluiten de tegen woord i-.e leden over de In de oproepingsbriefjes vermelde onderwerpen." Binnenland MILITIEWET. De sociaal-democratische Kamer club heeft dezer dagen, met het oog op het afdeelingsonderzoek van de Müitiewet. vele personen in verschil lende deelen des lands gehoord over de oventueele gevolgen dier regeling voor de kringen des volks en de maat schappelijke toestanden. UITVOERHANDEL OP FRANKRIJK De Parijsche correspondent der Tel. schrijft: Ik méén te wetenjdat de heer Crup- pi, minister van Bultenlandscha Za ken, president Falhères op diens re!s naar Nederland zal vergezellen. Waar Cruppi, minister van Han del In het kabinet-Clemenceau van Januari 1908 tot Juli 1909 rich in het bijzonder interesseert voor econo mische kwesties, zijn departement rakend, kan dit van belang zijn voor den Nederlandschen uitvoerhandel op Frankrijk. CADETTEN-LECTUUR. Men schrijft uit Alkmaar aan het „Hbld." In „Het Volk" kwam dezer dagen het volgende bericht voor „Aan de Cadettenschool te Alkmaar is het verbod uitgevaardigd, om boe ken le !c-enen uit particuliere biblj'o-' theken. Eu wat doen de jongelui nu Zij koopen, alleen of gezamonlijk. de boeken die zij lezen willen. Ja, de zedelijkheid kan men niet zoo van boven af opdringen." In verbond hiermede kunnen wij inededeelen, dat in de desbetreffende bepalingen voor de Cadettenschool t reeds van de oprichting dier school (1893) voor komt, dat geen andere' boeken door de cadetten mogen gele zen worden, dan die door den com-, mandarit zijn goedgekeurd. Daar het in den laatsten tijd is voorgekomen, dat cadetten lectuur uit een bepaalde bibliotheek uit de stad betrokken, is de eigenaar dier bibliotheek uitgenoodigd geen boeken meer aan do cadetten te verstrekken, aangezien dit in strijd is mei de be palingen. Door den betrokken biblio-' theek-eigenaar is aan dat verzoek di rect voldaan. Aan de Cadettenschool zelf bestaat een zeer goede, uitgebreide letterkun-. digo bibliotheek, waaruit de cadetten naar believen kunnen lezen. DE HAREMBROEK.- Bij gelegenheid van een propagan- da-avond voor het vrouwenkiesrecht te Schagen, vertoonde zich in de zaal eene dame in eeuharembroek. EEN VREEMDE VONDST. Naar aanleiding van de te Amster dam verspreide oproeping om inlich tingen betreffende een bankbiljet van lux), gemerkt met een L., meldt „liet N. v. d. D." het volgende Zaterdag beeft men in liet Paleis van Justitie een eenigszins vreemde ontdekking gedaan. In een luchtgat van één der privaten in het bem-den- gedectte van het gebouw heeft men een pakje bankbiljetten gevonden, een waarde vertegenwoordigend© van ItIX). De biljetten waren opgerold en gewikkeld in oen flanellen lapje, i waaromheen een touwtje was gebon den. L'it het feit, dat de plaats, waar het pakketje werd aangetroffen, ta melijk moeilijk te bereiken is, moet. worden afgeleid, dat het geld daar opzettelijk verstopt ls. waarschijnlijk uiet de bedoeling, het later weder td»

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1