Scott's Emulsion van HAARLEM'S DAGBLAD Be eerste Tand spoed gemaakt worden, want Haar lem komt met het buizenleggen snel naar ons toe. De heer DE BOER kon zich met de zienswij zo van den wethouder niet vereenieen, en ontwikkelde de gewo ne bezwaren tegen de onderhartdsche aanbertedineeri. die volgens spr. tot onbillijkheid aJmleïding moe ten geve'n. Nndit de VOORZITTER den hee'r Netscher hulde gr bracht had voor zijn groote werkzaamheid en energieke voortvarendheid in deze gaskwestie. werd tot stemming over B. en W.'s voorstel overgegaan. Het werd aangenomen met 7 tegen 6 stemmen, die van de heeren Schui tenmaker, Boekei, Brok, J. E. Mul der, Van Splunter en De Boer. De heer BROK motiveerde, zijn stem met te zeggen, dat hij het in het algemeen beter vindt, dat dergelijke benoemingen aan den Raad blijven. Als de heer Brok dachten ook an dere leden getuige de stemming ofschoon van de zijde van B. en W. gewezen werd op het tijdverlies, dat een meegaan met 's heeren Brok's meening met zich brengen zou. Het overige van de agenda werd snel afgewerkt. Ingekomen was een brief van het gemeentebestuur van Haarlem, hou dende toezending van een afdruk van een adres aan H. M. de Koningin en de Sta ten-Genera al in zake het Stoom- pontvevkeer. Ged Staten deden meedeeling om trent de verdoeling der gemeente in stemdïstrieten voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Sta ten-Gem-rn al en de Provineiale Sta ten. Tevens was toegezonden Prnv. Blad no. 35, waarin besehreven is de verdeeling van de gemeente in drie kiesdistricten voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad enz. Naar aanleiding van deze verdee- lin'-' had de loting plaats, die uitma ken zmi. voor welk der drïe dis'ric'en elk -'er zitting hebbende leden geacht wordt n-<»kozert te riin. District I omvat Santpoort en Vel- sen, district II IJrnuiden en district III Velsemord. De loting had het vol gend resultaat Aftreding 1911 Van der Does en Falck I, J. Boekei en J. E. Mulder II, Van Splunter III. Aft red in1913- Schuitenmaker en Nieuw lid I, Zegel en Netscher II, Brok en De B-er IIT. Aftrediny 1915 Koelemey en Ver meulen I, A. Mulder en V-n Tuyll II, Van Rhijn en Nieuw lid III. Do andere stukken sverden met een bericht van mej. G. Kopper, dut zij hare benoeming als onderwijzeres aan school D. aanneemt, voor kennisge ving aangenomen Een adres van de timmerlieden Oudshoorn en Slingelandt was inge komen in zake het knmerschutje, dat den burgemeester in de raadszaal to gen tocht beveiligt. Do heer Vermeulen had in de vorige vergadering gezegd, dat dit schermpje 'f 45 kostte daartegen pro testeerden zij, het had maar 19 ge kost. Dit adres werd naar B. en W. om praeadvies gezonden. Aan de leden zullen rondgezonden worden het verslag van de gezond heidscommissie en dat, uitgebracht ingevolge art. 52 der Woningwet. Hiermee was do agenda afgehan deld. Binnenland Do RONDVRAAG DE TWEEDE KAMER heeft, met nog enkele redactie-wijzi gingen, de nieuwe Arbeidswet met 83 tegen 1 stem, die van den heer Van Idsinga, aangenomen. Het bezwaar van den heer Van Id singa lag, blijkens zijn afgelegde verklaring, in de strafbaarstelling van wetsovertredingen, in den arbei der in plaats van, gelijk thans, in den werkgever, die den arbeid laat verrichten. Dat was in zijn oog een verkeerd rechtsbeginsel. De heer Tydeman verklaarde, dat de vrij-liberalen, ai was de wet er tijdens de behande ling niet op verbeterd, er vóór zou den stemmen, om 't goede dat er in gelegen is 'en wijl de regeling wordt gevorderd dooT internationale ver plichtingen. De Kamer gaat na afdoening van het sectie-werk, deze week uiteen. Bij haar terugkeer zoo deelde de Voorzitter mede, zullen behalve het restant van de nu geëindigde sessie, de bakkers- en steenhouwers-wetten zoomede eeaiige conclusiën en moties {met name die van de heeren Ter Laan en Helsdingen, over de positie der lagere ambtenaren) a3n de orde komen. De afdeelingen zullen dan ee nige belangrijke zaken onderzoeken, waaronder het tabaks-debictrecht en zoo mogelijk het nieuwe tarief. IN DE EERSTE KAMER bracht de heen- Van der Biesen rap port uit over 12 adressen nopens *t wetsontwe-p tot bestrijding van zede loosheid, allen met de strekking om in 't belang van het paardenras den totalisator bij de wedrennen te blij ven toelaten en velen om de bookma kers voor goed of tijdelijk nog gele genheid te geven hun zaken te doen. Die adressen, voor zoovér ze aan de eischen voldeden om in overweging te worden genomen, zijn ter griffie neergelegd. De Kamer heeft zonder debat of stemming de volgende wetsontwerpen aangenomen, ï.adat de Minister van men, de heer Wibaut 12 stemmen, de heer Bohsemein 1 stem. Zoodat tot wethouder gekozen ii de heer Th. F. A. Delprat Daar de nieuw gekozene afwezig was, zal hem van zijn benoeming mcdedeeliug worden gedaan. BLOEMENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP. In aansluiting op ons verslag m "t vorig nummer zij nog gemeld, dat de officioele opening der tentoonstelling Woensdagmiddag o. a. werd bijge woond door de heeren oud-Mimsier mr. J. C. do Marez Oyens, voorzitter van den Nederlandschcn Tuinhuiv.- raad P. van Hoek, directeur-gene raal van den Landbouw; J. P van Lonkhuyzen, directeur der Heide maatschappij E. LL Krela&e, voor zitter der Vereeniging voor Bloembol lencultuur prof. Went, te Utrecht; prof. dr. Ritzema. Bos, te Wageiiin- gen F. W. baron Von Tuyll van Se- rooskerken, te 'eisen. Z. K. H. de Prins arriveerde precies te 1 uur in gezelschap van zijn adju dant, jlir. Van Suciiteleu van de Han- re, even nadat de Minister van Land bouw, Nijverheid eu Handel, de heer S. Talma, was aangekomen. Minister Talma. na den burgemees ter het wooril voerend, bracht du ge- lukwenschen der Regoering aan de feestvierende Vereeniging. Moge de Pomologische Vereeniging de leids vrouw blijven voor alien, die in het merkwaardige Boskoopsche tuin bouwbedrijf werkzaam zijn. Ook de tentoonstelling zelve is de belangstel ling der Regeering overwaard, waar zij ondanks het sterk plaatselijk ka rakter internationaal de aandacht heeft Is bet niet merkwaardig, aldus de Minister, dat op een plokje gronds van nauwelijks 500 II.A., nudden in hot Hollandsche polderland, ver van de groote verkeerswegen verwijderd. intensieve ciillutir bloeit, die400 personen een zelfstandig bestaan gi eft. on uitvoer bereikt van ander half millii.en gulden en waar voor elke in cultuur gebrachte Hectare ronds jaarlijks nagenoeg 1000 gul den loon kan worden uitbetaald. Wanneer men zich doordringt van de groote hetivVonis, die de Intensie ve cultuur blijkt te hebben, dan kan men zich eeu voorstelling maken, elk nut het zich toeleggen op in tensieve •cultuur kan opleveren voor onzen nationalen land- en tuinbouw EEN GEDENKROEK. De Commissie voor Geschied- Oudheidkunde van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde heeft in hu re vergadering van November 1910 besloten, te trachten tegen het jaar 1913, als bijdrage tot eene waar dige viering van het 100-jarig her denkingsfeest van Neêlmds herstel ling in 1813, een Historisch Gedenk boek in het leven te roepen. In dit Gedenkboek, hetwelk vol gens eene globale schatting in 6 dee- len. ieder van ongeveer 500 bladzij den zal worden uitgegeven, zullen, br halve enkele algeoieene verhande lingen, worden opgenomen op histori sche gronden berustende verhalen van de wijze, hoe in alle grootere plaatsen van ons land, en in de klei nere. voor zooveel daarin vermel denswaardige gebeurtenissen voorgevallen, de omwenteling is tot stand gebracht Een vijftigtal mannen van n? en positie, waaronder de Commissa rissen der Koningin Yan alle provin ciën, zoomede alle provinciale ge schiedkundige genootschappen heb ben hunne instemming met dit plan betuigd. Het doel, hetwelk de Commissie hoopt te bereiken is, dat bij de alge- meene feestviering, die in 1913 over het geheele land kan worden ver wacht, zooveel mogelijk in alle ge meenten antwoord zal kunnen wor den gege\ en op de vraag: „hoe is die omwenteling hier tot stand geko men?" en dat tevens bij het verschij nen van het Gedenkboek zal kunnen worden gezegd: „Nu is het laatste woord over de omwenteling van 1813 gesproken." Aan gemeente-archivarissen, en -secretarissen is een oproep gezon den om hun medewerking tot deze studie tc verloeuen. LAGE TEMPERATUUR. Mededeeling van het Kou. Ned. Met. Instituut te De BildL De minimum temperatuur. Dinsdag nacht te De Bildt waargenomen, 5 1/10 graad Celsius, is even laag als de laagste sinds 1849 te Utrecht leverde weinig bijzonders. De heer VAN DER DOES sprak over het drinkwater te TJmuiden. Geen der beide pompen geeft water en dat is al eenicron tijd zoo. Dc heer VERMEULEN zei. dat de herstellinn- aan de pomp achter de school zoo dra mogelijk zal plaats hebben. Naar de andere zal een onder zoek worden ingesteld. De heer BROK had 't over school A Daar is ingrijpen noodig. Frnnsrhe les wordt gegeven in óén klasse aan 49 kinderen, die uit verschillende klassen komen Dat moet het onder- wiis honadeelen. Er zijn ook al vele klachten van ouders. De heer NETSCHER zei in deze zaak niet stil te zitten. Overleg ter Ver' riiring van meer ruimte ls~reeds gepleegd. s tv heer 7ROEL kon 't niet vinden rne» het noiit|ef.ne7ieht te Wijkerooe. De vnÖR7TTTFR zei de zank reeds in ernstige overweging te hebben nomen. De vergadering, die door den heer Falck niet bijgewoond werd, ging daarna uiteen. BEVERWIJK. Te Beverwijk is Dinsdagavond het eerste gedeelte gespeeld van de club match ZaandamBeverwijk. Na een korte begroeting door dr. Schukking Kool, voorzitter van T. A. V. E. N. U,. ving de strijd aan met den volgenden uitslag: Zaandam, Wit: E. Veen Az. O. Nauta Mz. 0, J. Benjaminse 1, C. Blokker Jzn. 0, J. Geerts Sr. 1, C. Joh. Kieviet 0, K. Heijkoop 0, N. N. 1, J. Schipper Gz. 0, H. Flentrop Jr. 1, J. P. Menger 0. Totaal voor Zaandam 4J. Beverwijk, Zwart. H. Zoontjes J, J. Six 1, P. F. Pfalz- graff Jr, 0, Dr Schukking Kool 1, Ds. Van Calcaï 0, W. van den Berg 1, H. Sant 1, C. de Groot 0. I. Ypma 1, J. Abbeve 0, G. M. van der Loos L Totaal voor Beverwijk 6J. De partij aan bord 10 werd afge broken in vooT wit winnende stel ling. Wit: Dame en 3 pionnen, Zwart twee Torens en 1 pion. Beverwijk won dus met 6 1/2—4 1/2. Do revanche-partij volgt Dinsdag 2 Mei te Zaandam. UMUIDEN. Vlschopbrengst De opbrengst van de vlsch in de Rt'ksvischhal alhier is in Maart van dit jaar geweest 528.456, tegen /48f».fH6 in Maart van het vorig jaar. Dit Jaar dus f 42.510 hooger. Ig: O m tb e in een Xe: naar sur» -fc j est maar zijn een gy tul XcE extra. omdat do oplago van HAARLEM'S DAGBLAD zeer groot is en steeds blijft stijgen. Iia Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. Waterstaat omtrent no. 5 en 6 eeni- ge opheldering gegeven had: Ontbinding van het kantongerecht Berlikum. Wijziging der wet tot aanwijzing der gestichten waar hetzij gevange nisstraf, hetzij hechtenis wordt on dergaan en van aanverwante gestich ten. Verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen, noodig vodr het verbreeden van de Apeldoornsche straat te Arnhem. Goedkeuring van de overeenkomst met de gemeente 's-Hertogenbosch, betreffende overdracht In eigendom van twee perceelen grond en gracht van het voormalig fort Sint-Anthonie langs den straatweg naar Vught. Wijziging der wet van 11 Juli 1904 (Staatsblad no. 142 spoorweg Zwol- le-BIokzijl. Verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen in de gemeente Groenlo, noodig voor normaliseering van de Boven-Slinge. Goedkeuring van eene met den Grooten IJpolder gesloten overeen komst tot ruiling van gronden. Bepalingen betreffende het gebruik van de benaming metriek karaat. De Eerste Kamer is daarna ook tot nadere bijeenroeping gescheiden. MILITIEWET. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben tot rapporteurs over het mili tie-wetsontwerp gekozen de heeren Thomson, Van Veen, Eland, Van Vlij men en Duymacr van Twist. WETHOUDER VAN AMSTERDAM. In de gistermiddag gehouden raads zitting wiidde de voorzitter hartelij ke woorden aan de verdiensten van den afgetreden wethouder, den heer Van den Bergh. Voor de benoeming van een nieu wen wethouder werden uitgebracht 42 stemmen, waarvan 12 fn blanco. Het aantal geldige stemmen was dus 30. Daarvan verkregen de heeren Del- prat 14 stemmen, Wibaut 12. Boisse- vain 3 en Lambrechtsen v. Ritthem 1. Bij nieuwe vtije stemming wer den van de 42 stemme'n 11 stemmen in blanco uitgebracht De heer Delprat verkreeg 18 stom en voor onze nationale welvaart. Het is een groot voorrecht, thans aanwezig te kunnen zijn bij deze schitterende openbaring van wat tot stand is gekomen door de nimmer uitgeputte energie der kweekers. Reeds eeuwen geleden was Boskoop beroemd om de enterij. Die enterij is volkomen naa.r achteren gedrongen. Op tijd heeft men zich aangepast aan dc nieuwe behoeften en onder de lei dende kracht der Pomologische Ver eeniging is de cultuur tot ongekende hoogte opgevoerd. Moge ook bet op komend geslacht de voetsporen der ouderen drukken en Boskoop blijven bloeien. Ten slolte richtte spreker zich tot Z. K. H. den Prins, met. het verzoek, de tentoonstelling te willen openen. K. H. zei gaarne deze taak op zich te zullen nemen en verklaarde de tentoonstellipg geopend. Oogenblikkelijk daarna nam dc rondwandeling een aanvang. Daarbij werd de Prins rondgeleid door den voorzitter der Pomologische Vereeni ging. Do openingsplechtigheid werd niet begunstigd door prachtig weder; een koude wind sneed over het vlakke polderland, vandaar dat buiten dc ge- noodigden. niet veel vreemdelingen naar Boskoop waren gekomen. Tijdens liet bezoek der vorstelijke personen heerschte niettemin in Bos- koop's met vlaggentooi gesierde stra ten een opgewekte drukte. De ten- toomtellinir zelf heeft, daar alle za len centrale verwarming hebben, niet het minst geleden. II. M. de Koniugin werd bij Haar bezoek aan de tentoonstelling verge zeld door baronesse Van Harden- hroek, grootmeesteressebaronesse Van Burmania Rengers, hofdame van dienst jhr. Van Geen, kamerheer en particulier secretaris van H. M. en luitenant ter zee le klasse baron Van Asbeok, dienstdoend adjudant der Koningin M. M. de Koningin werd door Prins en burgemeester op het terrein rondgeleid. Alle autoriteiten bleven tot het vertrek der Koningin en den Prins, die om half vier per rijtuig naar het station llazerswoude vertrokken. H. M. betuigde aan den voorzitter der tentoonstelling Haar dank en groote waardeering, en verzocht den burgemeester dank aan allen over te bron gen voor de hartelijke ontvangst Een spontaan gejubel van duizen den meoschen deel Haar uitgeleide. of De Bildt in April waargt temperatuur, (3 April 1900). Te Helder eu Vlissiugen zijn in dien nacht de minste temperaturen 2 graden Cel sius, te Groningen en Maastricht 1 graad Celsius lager geweest dan sinds 1894 is voorgekomen. HOBTUSGEBOUWEN. De Amslerdamsche gemeenteraad stond gister .f 203.000 toe, tot wijzi ging van de gebouwen van den Hor tus Botanicus te Amsterdam. Naar men zich herinnert zijh de ze voorstellen gedaan ter wille van dr. Hugo de Vries, om dezen voor on ze wetenschap te behouden. DOOR EEN TREIN GEDOOD. De hoofdconducteur Jonkers van de Staatsspoor kwam te Tiel door de gladheid te vallen onder een goede rentrein. Hem werd een arm en een been afgereden. In het ziekenhuis te Utrecht is hij overleden. De man laat een groot gezin na. DE HANZE. (Vervolg). Na een langdurig debat werd bet voorstel van het hoofdbestuur uit gifte van een eigen orgaan voor het diocees Haarlem met al geen eene stemmen, op drie blanco's na, aan genomen. BAKKERS ARBEID. Te Goes is een vergadering gehou den van den Bond van Bakkerspa troons in Zeeland, waarin een motie is aangenomen, uitsprekend, dat vastlegging in de wet van den 10-urf- gen arbeidsdag voor bakkerijen voor Zeeland onaannemelijk is en aanne ming van dit artikel beteekent, dat vele bakkers zich onmogelijk kunnen handhaven. GRENSUTTZETTING VAN AMSTERDAM. Naar de Tel. verneemt, hebben Ge deputeerde Staten van Noord-Holland een schriïven aan B. en W. gezon den, waarin gevraagd wordt, of de gemeente Amsterdam uitzetting ha- rer grenzen gewenscht acht In de Amslerdamsche raadszitting stelde de heer Harmsen de volgende vragen aan B. en W. lo. Meenen B. en W. blijvend te moeten berusten in de weigering van de Regeering, om een advies uit te brengen ten opzichte van de annexa tieplannen en grensregeling met een gedeelte der gemeenten Sloten, Wa tergraafsmeer en Zaandam, zooals die door Amsterdam zijn aange vraagd 2o. Zoo niet, zijn B. en \V. bereid, van hunne plannen mededeeling aan den Raad te doen De heeï Harmsen herinnerde er aan. dat in 1904 een voorstel van hem en eenige anderen om tot an nexatie oveT te gaan. is afgestuit op de weigering van Gedeputeerde Sta ten, die slechts voor een onbedui dend deel op het denkbeeld wilden ingaan. Spr. zou het voor Amster dam van groot belang achten, in dien B. en W. te kennen gaven, dat het niet aan hen zon liggen. ais de zaak niet spoedig verwezenlijkt wordt. De Voorzitter antwoordde, dat na een desbetreffende vraag in d» afdwa lingen bij de jongste begrooting de zaak opnieuw door B. en W. is ïn onderzoek genomen. Een raojjort van den directeur der P W. ligt ge reed om door de commissie van bii- "ta"r>d behandeld te worden F.r is aanleiding om bij die commissie op spoed aan te dringen, waar zeer on langs door Gedeputeerde Staten de briefwisseling over dit onderwerp is heropend. VERGIFTIGLNG. Te Amsterdam woont een bejaard echtpaar, dat in niet ai te beste ver standhouding leeft, 't Schijnt, dat de man zich nog al aan misbruik van •rken drank te buiten gaat. Lu men beweert al een half jaar lang, dat zijn vrouw pogingen doet hem ie ver giftigen. Zoo ook weer, toen hij na het eten Icrampeu kreeg, juist toen een familielid een ttezoek bracht. Dit fa milielid is daarop naar de poiit.e ge gaan en heeft de vermoedens medege deeld. De politie heeft het restant van het eten in beslag genomen en de vrouw naar het bureau gebracht, in afwachting van het resultaat van het scheikundig onderzoek van het voed sel, dat aan een deskundige Is ter hand gesteld. Men meldt ons uit Amsterdam Naar wn vernemen is als oewijs van waardeering van de Nederiaritl- sche ltegeeriug van het meuschlie- end hulplietoou van Rev. Eogar W. J. Greenshield bewezen aan de beman ning van liet in de Cumheriaudgolf gezunkou Nederiandsch galfelsch e- uersclüp „Jantinu Agatha", toebehou rende aan do Eerste Groninger Vrachtvaart-maatschappij, deze bij Kon. besluit benoemd tot Ridder in de Oranjc-Nassau-orde. Bovendien werd hij, daar hij alle schadevergoe ding weigerde, op zijn verzoek in do gelegenheid gesteld de Eskimo's, die tot zijn gemeente belmoren, van ver snaperingen te voorzien, die in het barre land maar al te zelden kunnen worden uitgereikt. ARME KLEINE. Op de Oostenburgergracht te Am sterdam geraakte een driejarig meis je, V. H. genaamd, onder een auto. Met gebroken beentje en ernstig in wendig gekwetst, werd zij opgenomen en op verzoek der ouders naar de ou derlijke woning in de Groote Witten- burgerstraat gebracht. DE CORANTIJN-EXPEDITIE. Van den leider der Corantijn-expe- ditie, den luitenant t z. 2e klasse C. C. Kayser ontving de commissie tot wetenschappelijk onderzoek van Suri name telegrafisch het bericht, dat de expeditie te Paramaribo is terugge keerd. EEN TWEEDE BEZOEK VAN ABDEL-AZIS. Men meldt ons uit Amsterdam Men weet, dat toen de onttroonde vorst van Marokko Abdel-Azis in het laatst van het vorig jaar een bezoek aan de hoofdstad bracht, hij hiermede zoo ingenomen was, dat hij be.oolde zijn bezoek nog eens te zullen he bu ien. Wij vernemen thans, dat Abdel- Azis binnenkort, in de maand Juni a. s., dit tweede bezoek aan Amster dam zal brengen. Rechtszaken MOORDAANSLAG IN DEN SINT- P1ETER. Dinsdag loste in de Sint-Pieters kerk te Rome een ongeveer 70-jarig man, Desanti geheeten, met een revol ver een paar schoten op een groep priesters. Geen hunner werd gewond, doch wel de politieagent, die hem ar resteerde. Desanti, een Oostenrijker van geboorte, verklaarde het plan ge had te hebben den Paus te vermoor den. Daartoe had hij tal van pogin gen aangewend om in het Vaticaan toegang te krijgen o.a gesolliciteerd □aar een betrekking als tuinier. Toen al zijn pogingen mislukten, had hij besloten een of ander priester te doo- den. De bladen beschouwen den man als krankzinnig; hij werd gearres teerd als schuldig aan poging tot moord en aan het toebrengen van lichamelijk letsel. De dader deelde verder mede, dat hij een oom en tante had vermoord, die door de geestelijkheid tegen hem opgehitst waren en dat hij daarvoor 20 jaren gevangenisstraf had onder gaan te Ca pad is tra. Daarna had hij in de wereld rond gereisd. BEROOVING. Het Gerechtshof te Amsterdam beeft in hooger beroep veroordeeld H. Lauffers, 24 jaar, en N Melchers, 21 juar oud, recidivisten, ieder tot 4 jaar gevangenisstraf, overeenkomstig het requisitoir van den advocaat-ge nera il. De 4e Kamer der Rechtbank had hen ieder tot 3 jaar veroordeeld. In den nacht van 8 op 9 Nov. j 1 had den zij een 28-jnritren bakker uit Kwa- dijk. wien zij hadden verl kt me* een 19-jariue vrouw, een huis in de O. Z. Enge Kapelsteeg binnen te traan, over rompeld cn onder bedreiging met mishandeling en moord, zijn porie- monnale met I 21 ontroofd Het von nis der Rechtbank werd wegens vorm gebrek vernietigd. Koloniën Pers-Over/lcht DE INVOERRECHTEN OP MEEL. De Tel. heeft ook den heer B. van Marwijk Kooy geïnterviewd, den ei genaar van de bekende brood- en meeifahriek „Holland" aan de Zout keetsgracht te Amsterdam, een der grootste meelfabrikanten hier te lan de- De heer Van Marwijk verklaarde uit eigenbelang tegen het invoerrecht te zijn, zooals de meeste zijner col lega's uit eigenbelang er vóór zijp. Hij redeneerde aldus. De 40 cL inko mend "recht rullen het brood met duurder maken. Immers van 100 kilo meel bakt men hier te lande 200 lan ge brooden. De prijs zou dus ct. per brood hooger kunnen worden, het geen gelijk staat met een gewone marktfluctuatie. (De groote meelfa brikant Van Deventer te Vlaardin- gen, ook door „De Telegraaf" geïn terviewd, was van hetzelfde gevoe len). Voor prijsverbooging is dus al leen gevaar, wanneer de Tweede Ka mer het recht tot f 1 zou verhoogen, waarop z. i. wel kans bestaat. Echter vreest de heer Van MaYwük dat er bij een meelrecht van 40 et heel wat meelmolens bij zullen ko men. Nu reeds zijn er plannen voor een viertal nieuwe maalinrichtingen en binnen eenige jaren zullen daaT nog een drietal bijkomen. Hierdoor zal de meelindustrie in het moeras komen door de overproductie van binnenlandsch meeL Aldus de heer Van MaTwijk Kooy. PEST OP JAVA. B'i het Departement vun Koloniën is ontvangen het volgende nadere te legram van den er-v '.erneiiri■■•re-il van Vedvrlanfl«rh-I"di5 d.d 4 dezer, hetref'ende pesf.gevnPen op Java. en de daartegen genomen maatregelen „Gisteren ucni gevallen en twee dooden. voornamelijk in net district i e.i.uiggoeitgau der ufdcchng Ma- lang. De inspecteur dr. Terü..rgh is te Tjepoe, tot het tegengaan van de verspreiding der ziekte in Rembang. Instructien voor opsporing van ver dachte gevallen en voor ruiten ver delging over geJieel Juva en Mud oer a zijn in bewerking. Dr. Nijland is bezig met de bereiding van pest- vaccine (hierbij wordt anngeteekend, dat dr. Nijland de directeur is van de lands-koepokini ichting en 't instituut Pasteur te Weltevreden)." Blijkens een nader telegram van den gouverneur-generaal van 5 dezer is de pest, ook bacteriologisch vastge steld. Bij een handelsfirma te Rotterdam is van een correspondent te Batavia het volgend telegram ontvangen De builenpest heeft een betrekkelijk goedaardig karakter. Er is voorloo- pig geen reden tot ernstige ongerust heid Gemstrtd Nieuwe DE CHINEEZEN-QUAESTIE. De „Agence d'Extröme Orient" vei^ neemt uit Peking, dat de onderhan delingen tusschen China eu Neder* land over de tuingende quneslies. ra kende de aanstelling van Chincecrhe consuls en de retreline vnn het onder daanschap der Chineezen in Neder- landsch-Indië, geëindigd zijn, en dai beide regeeringen tot overeenstem ming zijn gekomen. INGEZONDEN MFDRDPE! INGEN 80 Cts per regel. komt gemakkulylc door, zooder pyn of txige- wandstooi nis, indien men de kleine Scoirt Lmulsion geeft; rustige n»rbten volgenen de tandjes zyn recht en wit- Fene reputatie van 34 iaar bevestigt de waarheid bier van. Baby tal van Scott's Emulsion gaan houden en gc- makkclyk verteren, zelfs indien ze geen melk jut verdragen. De echte wordt uitsluitend gefabriceerd door Scott Bowne. Ltd, Londen, t"n- geland, wier naam op de flesch ca de verpakking voorkomt. By alia Apotheker* en Drogisten. Dit fabriek-merk bevindt rieb op verpakking der eenige echte Scots'* Emulaioa. Letteren en Kunst HEYERMANS. De correspondent der „N. R. Ct." te Berlijn meldt Het bericht van „De Kunst", dat Heyeruians naar Nederland terug zou komen eu een woning te Amster dam gehuurd heeft, is onjuist. Hij vertelde mij. dat hij er voorloopig nog niet nan dacht. Zijn vrouw en dochtertje wonen op het oogenblik op kantors te Amsterdam, daarvan komt misschien het misverstand. BOUWMEESTER NAAR BERLIJN. Het castspel van Bouwmeester in het Berlijnsche lloftlieater is vastge steld. Bouwmeester zal er 23 en 27 April „Shylock" spelen. MUZIEKCONCOURS. Op 13, 14 en 15 Augustus zal te Ro- ze'ndaul ccn groot muriek-concours. worden gehouden

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7