Dit Incident zal dus wel winder Blplo- muticko moeilijkheden alloopen. Er komt weer De Spaanscho minister van Uuiteu- laiKlsche Zaken ontving uit Tanger het volgende telegram„Den 3den April is onder do muren van Fez oen bloedige slag geleverd, waarin de troepen van den Sultan het onder spit hebben gedolven." liet gnat er voor den Sultan heel leelijk uitzien. Als de mogendheden hem niet ter hulp komen, is het waar schijnlijk, dat hij tegen de opstande lingen het onderspit moet delven. En wat dan Toch bliift het voor de mogendhe den ook een lastig geval, vooral om dat er onderling zooveel naijver in Marokkaansclie zaken bestaat. Diplomatieke moeilijkheden zijn dan ook niet uitgesloten, te ineer daar in enkele berichten al over ge schillen tusschen regeeringen sprake is geweest. Met koorts achtigen ijver worden door de besturen van leger en vloot in Spanje toebereidselen getroffen tot het uitzenden van een legermacht naar Marokko. Te Ferrol, Valencia, Cartagena, Algeciras en Cadix wor den de troepen gemobiliseerd, tenein de, zoodra liet noodig mocht zijn, naar Ceuta en Melilla te vertrekken. In de somberste kleunen schildert een Fransch berichtgever te Fez den toestand in die stad. De ellende wordt hoe la.nger hoo grooter, de handel stnat geheel en oï stil. er komt geen enkele karavaan meer aan en er heerscht groote schaarschte aan le vensmiddelen en geld. DE OPSTAND IN MEXICO duurt ook nog altijd voort. Senor Madero, de leider der opstan delingen, die bij Chihuahua gekam peerd ligt. heeft thans een manifest uitgevaardigd, waarin hij eischt, dat president Diaz het land zal verlaten en dat nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben. In afwachting van de verkiezing van een opvolger van Diaz, zou Madero wel bereid zijn een der leden van Diaz' regeering, die dan voor beide partijen aannemelijk zou moeten zijn (Limantour waarschijn lijk) als voorloopig president te erken nen. Maar. president Diaz wil niet heengaan t Stadsnieuws De dubbele poging tot doodslag. In hetzelfde nummer onzer cou rant, waarin wij melding maakten van het genezen ontslaan uit het Dia- conessenhuis van een der slachtoffers van den tweevoudigen moordpoging in de Lange Margarethastraat, moes ten wij gister wederom berichten over een dubbelen moordaanslag. En weer was het een misdrijf on der analoge omstandigheden, als den vorigen keer gepleegd een werk man, werkloos geworden, die zich wil wreken op degenen, die hij voor do oorzaak van zijn ongeluk aan ziet. Het is een bedenkelijk verschijnsel, dat tot tweemalen toe, in een stad hls Haarlem, binnen korten tijd een dergel ij k als-ei gen-recfc ter-willen-op- troclen, met zulke ernstige gevolgen, plaats heeft. En liet verdient inderdaad aan dacht, of er tusschen dit feit en dat in do Lange Margarethastraat ver band bestaat; verband in dien zin, dat misdrijven, als de aanslag op de hecren Senft, als het ware sobool ma ken en opwekken tot navolging niet alleen, maar ook de manier aange ven. waarop een verbolgen arbeider zich wreken kan op ieder, dien hij, vaak ten onrechte, belemmerend op zijn weg ziet staan. Bij overeenkomst is er ook verschil tusschen beide gevallen. De heer Martini, een der chefs van de firma Gonnermann en Co., be schreef hem mij gisteren, toen hij de welwillendheid had, mij een onder houd toe te staan, als een over het paard getild man, die zich eigenlijk verbeeldde de man te zijn in de werk plaatsen van het technisch Lureau. Bovondien had hij nog andere ka- rakter-eigenschappen. Gedurende zijn driejarige werkzaamheid als las schar br.icht hij voortdurend twist en twee dracht onder de werklieden der firma en stookte hen, aldus de heer Mar tini. tegOD de werkmeesters en de pa troons op. Dut was in «lie mate het geval, dat de heer Martini, toen hij er in Januari van dit jaar eindelijk toe gekomen was Koelcmij te ont slaan. kon zeggen „Nu is de rust in de werkplaats weergekeerd." Overigens was de Jonge man een flink arbeider. Hom werd toever trouwd het autogeae Insschen, een moderne manier van laschwerk, waarbij «Ie zuurstof-Steekvlam ge bruikt wondt, soo&ls men onlangs heeft kunnen zien bij het herstellen der tramrails in de stad. Maar hoe goed werkman Koelemij ook was, zijn onaangenaam karakter bracht de patroons tot het besluit, hem te ontslaan. In zoover loopen de heide misdrij ven, wn.t don persoon van den dader betreft., vrijwel parallel. Ecu verschil is, dat Koelemij zich ntet, aan ster ken drank to buiten is gegaan. De heer Martini verklaarde dan ook. dat do jongen in opgewondenheid en drift het plan tot de dolzinnige daad heeft gevormd 011 ten uitvoer ge bracht. Waarom de firma den man weer in dienst nam? De hedr Martini zeide, als ant woord op die vraag, dat de stiefva^ der van Koelemij, Hofstee genaamd, en evenals de dader wonende Botha- straat 58. ook in de werkplaats ar- beidde. Doze, een net en oppassend man, klaagde in den laatst en tijd wel eens zijn nood tegen den heer Martini, dat hij den werkloozen jon gen onderhouden moest. Daarbij kwam nog. dat Koelemij zelf, den heer M. herhaaldelijk opwachtte en onder belofte van beterschap, ver zocht weer aan het bureau te mogen werken. Deze omstandigheden brach ten don heer Martini er toe, Koele mij Donderdag 1.1. te beloven, dat hij weer aan 't werk mocht gaan. Koelemij verzekerde, dat hij rich nu aan de regels van de werkplaats honden zou en men geen reden meeT tot klagen zon hebben. Maar tusschen Donderdag en Zon dag bleek het wel, dat liet den jon gen man geen ernst was met zijn be terschap-beloven Integendeel, zwet ste hij tegen de kameraads, dat hij de maïi was op wie de zaak dreef dat men hem niet missen kon en daarom verzocht had. weer terug te willen komen. Men becrilnt dat "t den heer Martini die dit Zondag hoorde, pijnlijk trof, nu hij merkte, dat Koelemij het goed geloof, dat aan zijn wóórden werd gehecht, onwaardig bleek. Daarom gaf de chef den werkmeester Rön fanz last K. Maandagmorgen, als hij kwam, voor good naar huis te zen den. Maandagmorgen om zes uur ver voegde Koelemij zich aan de werk plaats, die met het. kantoor geves tigd is op het gedeelte van het voor malig Phoenixterrein, naast het spoorviaduct op de Friesche Var kenmarkt, welk perceel nog een deel uitmaakt van de oude fabriek van de firma Prévinaire, waarvoor door Prins Willem va'n Oranje op 24 April 1838 de eerste steen werd ge legd, gelijk men nog op den gedenk steen lezen kan. De werkmeester, gevolg gevende aan zijn opdracht, zond Koelemij weg. Deze begaf zich te haJf negen naar het woonhuis van dón heer Martini aan de Klevérlaan, om zijn beklag te doen. Hij was toen zeer op gewonden en vertelde, dat zijn ka meraad Le Noble iets ten nadeele van hem moeet gezegd hebben. De heer Martini had hem gezegd, dat het 'nu voor goed uit was en dat hij niet meer op de fabriek zou toe gelaten worden. Koelemij schijnt na het bezoek aan den heer Martini het plan te hebben j opgevat, om zich te wreken. Hij scliafte zich, met dit doel, in den loop van den morgen een revolver aan, eu liep loon, tegen den middag op de Friesche Varkenma'rkt heen- eli-weer. Men dacht, .dat hij den heer M. weer wilde aanspreken. Doch dit gebeurde niet. Tegen kwart voor tweeën kwam hij de werkplaats binnen en klaagde wi ,-r tegen Rönfanz, dal Le NoMe iets van hem gezegd had. Hij verlangde, dat de werkmeester mei hein moe zou gaan, om bij Le Noble verhaal te ha len. Dezen kwamen zij tegen op het erf naast de werkplaats en na een korte woordenwisseling, waarbij Koe lemij Uitriep „Wat heb je van mij gezegd T' trok hij de revolver en loste op één meter afstand twee scho ten op Le Noble. Eén dozor schoten trof dezen in de rechter dii bij de lies en de andere ging door bet goed van den getroffene, inuukte een wondje in den huid, maar stuitte daar gelukkig tegen het borstbeen af en rolde tusscben de kleercu van Le Noble in. Later werd de kogel in den broek van den gewonde teruggevon den. Onmiddellijk keerde zich Koelemij nu naar Rönfanz en schoot zijn revol ver drie malen op den werkmeester af. met wien hij, gelijk gemeld, vroe ger vaak "ctwist had, af. Alle drie de schoten troffen Rönfanz in de boenen. Een vijftien man was van het gebeur de getuigen. In de verwarring van het oogenblik wierpen zij Koelemij buiten de deur, ua hem het schietwa pen te hebben afgenomen. Dadelijk werd om geneeskundige» politioneele hulp getelefoneerd. Dr. Steffelaar verleende inedischen bijstand. Het bleek, dal Rönfanz bet minst erg gewond was. Hem werd een der kogels uit de dij genomen. Daar na is hij oer rijtuig naar zijn woning hij is gehuwd in de Tetterode- straal overgebracht. Le Noble, die on gehuwd is, werd in een brancard naar het gesticht St. Joh. de Deo over gebracht. Zijn toestand bleex zoo gun stig, dut men huopt, dat liij over 10 dagen zijn werk weer zal kunnen her vatten. Inmiddels was de stiefvader van den dader zóo van streek geraakt, dat men hem met een kantoorbediende naar zijn woning liet brengen. Daar vond men Koelemij reeds thuis. Hij had de toedracht van de zaak aan z.pi moeder verteld, die van schrik een ze nuwtoeval kreeg. Op aanraden van den stiefvader be gaf Koelemij zich nu niet den kantoor bediende naar het politiebureau, waar de jonge man werd aangehouden. Het gerucht van het misdrijf ging als een loopend vuurtje d or de stud, en nog uren na 't voorval stonden er menschen voor 't politiebureau 't ge beurde te bespreken. (Men zie verder in het eerste blad). CASSATIE. Door P. Z., alhier, is cassatie aan getekend tegen 2 vonnissen der Arr Rechtbank alhier, waarhij hij te za aien tot 2 maal zeven dagen hech tenis is veroordeeld, ln hoogcr beroep ter zake van jachtovertreding. ARRESTANTEN TEN POLITIE- BUREELE. We krijgen een klacht, dat een ar restant ten politie-bureelo opgesloten een half uur wachten moest, voor hij gehoor kreeg op zijn geschel, roepen en kloppen, om water enz. Men maakt ons opmerkzaam er op, dat alleen in de cellen worden ge sloten degenen, die dronken zijn en voor wie men 't beter acht, dat zij hun roes op 't bureau uitslapen. Men begrijpt, dat men veel last van deze lieden heeft. Ze maken veel kabaal, schellen telkens de wacht hebbende agenten op, treden dikwijls ergerlijk op, wanneer een agent hun iets komt brengen. Het verwondert ons dan ook niete, dat de politie het dit deel harer cliën- tèle niet altijd naar den zin maken kan. En wie in de termen valt, op deze manier op het politie-bureau on der dak te komen, kan er o.i. be zwaarlijk aanspraak opmaken, daar behandeld te worden, als in een ho tel. DUIF AANGEVLOGEN. Gisteren is aan de Infanterie-k aze r- Tie komen aanvliegen een postduif, gemerkt H. O. 1248. De eigenaar kan het Mier daar terugkrijgen. Personeele belasting. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de op den 6en April j.l. executoir verklaarde kohieren nos. 1 en 2 Afd. II op de Personeele belasting dezer ge meente, dienst 1911, aan den ontvan ger dc-r directe belastingen zijn tor hand gesteld. RAAD VAN BEROEP. Do gi.riier van den Raad van Be roep (Ongevallenverzekering) te Haar lem maakt bekend, dat bij besluit van God. Staten v.ui Noord-Holland van 29 Maart tot lid-werkgever van dozen Raad is benoemd de heer W. Polder man Jr. le IJmoiden, directeur van do N. V. Industrio Mpij. „Hera", en dor Scheepsbouwmaatschappij „De Marezatcn". Tot plaatsvervangend lid-werkge ver is benoemd de heer H. N. Kim man, wagenmaker te Haarlem. Do gekozenen zullen de plaatsen vervullen, van de heeren A. Weeshoff en A. II. .1 C. M. A Hard, die eervol ontslag bekomen hebben. „GYSBERT JAP1CX". Zatoixluguvond had in den Schouw burg «1© laatste Btengewoane Goarkuinste" in dit seizoen plaats van liet „Frysk Selskip üysbert Ja- picx". Ditmaal werd opgevoerd „Skyn", toonoelstuk in vier bedrijven van Y. C. Schuitmaker. Dit voortreffelijk geschreven too- noelwerk met zijn scherpe contrasten van schijn en wezen, van uiterlijke grootheid en diep zedelijk verval, met zijn humor en satire, werd op voor treffelijke wijze door eenige leden der verecniging voor tiet voetlicht ge bracht. Allen zonder uitzondering hebben uitstekend gespeeld. Gysbert A uk es Olta, ,,de boer en keapman", en David, „de kouwedriu- wer", hadden bijzonder zware rollen, welke ze toch schitterend hebben ver tolkt. Om Fokkes werd braaf gela chen; hij zorgde, dat de tragische, ernstige overdenkingen, waartoe dit tooneelstuk ons bracht, door het kluch tige een wijle wei-den onderbroken. Aan 't eind van 't stuk moest wel vier malen worden „gehaald"; wel een besvijs. dat het genotene zeer op prijs werd gesteld. Wij voorspellen dan ook aan de bloeiende, Friesche vereeniging vele nieuwe leden. Het programma vermeldde ook nog een „Dounslïst", die zeker vele dans- lustige Friezen en Friezinnetjes tot laat in den nacht bij elkander zal hebben gehouden. H inderwet. B. en W. van Haarlem maken be kend, dat bij hunne beschikking van G April jl. aan L. Schoorl en B. Doorn vergunning is serieend tot oprichting van een zuiveringsinrichting van niet- vluchtige minerale setten, waarbij als beweegkracht een staande stoomketel van 10 vierk. M. verwarmend opper vlak met stoommachine van 5 P K. zal worden gebezigd, op een terrein gelegen tusschen de Reguliersstraat en de „Werf Conrad". Op de maat van de nrmdek eehoten rij alleen, getweeën en gedrieën met vlug ge schantsenstreek voorwaarts, zweef den in fraaien danspas voorwaarts en walsten zelfs in statige draaiing in het rond. Elke streek dor voeten svas en kunststukje van zwierheid en elke bocht eou ninthem.-itisch-juisto lijn. Daartnsschen deden zij nog kunsti ger dingen. Een hunner reed met ze kere streken tusschen een lange reeks flesschen door, een ander maak te kunstige sprongen en mr. Lamb zelve reed een fraaie solo, die met een onbegrijpelijk langdurige oin-eigen- asdraailng werd besloten. Iltic. Een bril, T. Luikel, Kleine Hout weg 31. Een ceintuur, M. van Zutpihen, Gaelstraat 37. Een kortharige hond, G. Knap, Amstordamschevaart 70 zwart. Een kinderrokje, J. Rodenburg, Leidschestraat 107. Een gummiband van een kinderwa gen, D. Man akker, Leidschestr. 75. Een zwartharige hond, W. Opdam Pres. Steinstraat 12. Een lorgnet ui étui, II. v. <L Voort, Tulpeustraal 5 rood. Een donker blauw rijwielzadeldekje A. v. Beaumont, Sophiastraat la- In de Molioan te Bloemend aal een huissleutel. Terug le bekomen bij den sergeant Beuzenberg, lnfanterie- kazerue. ROLSCHAATSENRUDEN. Mr. Ranson Lamb is een optimist. Hij was tot gisteravond van moening, wat 't wel trekken zou, wanneer hij de Bron zaal eenige keeren per week open zette voor rolschaatsenrijders. De directie van het Brongebouw heeft op dit stuk al minder gunstige erva ringen opgedaan en de avond van Zondag heeft die ondervinding be vestigd. We begrijpen wel, dat er zich'maar weinigen op de geïmproviseerde baan waagden, toen de volleerde instruc teurs en instructrices bun kunstig rij den vertoonden. Maar dat er aan den kunt zoo weinig toeschouwers waren, dat bewijst vel, dat 't rolschaatsen er liier met ln wiL 't Was zeer van belang, om hei wielschaatsen van de ervaren helpers van Mr. Ranson Lamb te zien. Hoe sierlijk men op de op-zich-zelf niet zeer elegante rolschaatsen voort kan! Rubriek voor Vragen Geabon neerden )i ebben hot voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te eenden bij de Itednctio van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vrngon, dio niot volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden Wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Als een meisje per drie maanden haar loon ontvangt en zij wordt ziek, terwijl er nog maar twee maanden om zijn, heeft mevrouw dan het recht om lui ar maar twee maan den uit te betalen en ook om haar godspenning af te houden, daar zij niet meer in betrekking mng? ANTWOORD. Het laatste is een reden om de dienstbetrekking onmid dellijk te doen eindigen, maar dan kan mevrouw ook met betaling van twee maanden volstaan. Als bet meisje in het geheel, niet langer dan drie maanden in die be trekking (geweest is, mag de gods- penning afgehouden worden, maar anders niet. VRAAG. Ik ben oudste zoon en erkend bij het huwelijk, kunnen zij mii daardoor ontera-en? ANTWOORD. Begrijpen wij de zaak goed. dan zijt u. na vooraf er kend te zijn. door het opvolgend hu- welifk uwer ouders gewettigd en staat daardoor het andere kinderen volko men gelijk. Van onterving kan geen sprake wezen.. VRAAG. Ik heb een huis over genomen waarin een werkbank ge timmerd was, met oen bankschroef er aan vast. Nu is niet het verknopen «'e werkbank er bij berekend, maar ov er de schroef is niet gesproken. Had de verkooper nu het recht om de schroef er af ta nemen? ANTWOORD. Als die schroef er zoo maar afgenomen kon worden, zonder te breken of te beschadigen, dan was het een gewoon roerend voor werp, dat niet onder den verkoop be grepen was; daar een werkbank zon der schroef wel bruikbaar is. VRAAG: Ik hel» een haan die al 14 dagen lang zijn kop naar den grond laat hangen. Ik heb hem Haarlem merolie Ingegeven, maar zie hier van geen baat. Hij eet en drinkt ook weinig. Wat is er aan te doen? ANTWOORD: Naar wat u ons m.ee» deelt, lijdt uw haan aan hersenvlies ontsteking, on daaraan is niets te doen. VRAAG: rk heb een jonge kip van den eersten leg, wier pooten schijn baar lam zijn. De kam ia mooi rood. Het dier schijnt gezond, maar lean alleen niet, staan. Wat moet ik doen? ANTWOORD: Geef 's morgens door het ochtendvoer een lepel ont- lijnid beendermeel, eu penseel do pooten met lodium tinctuur. Zoodra ze beginnen te vervellen moet u er mede ophouden. U zult goed doen, de aarde van den loop flink los te houden. VRAAG: Wat moet ik doen aan een kip, die niet staan kan? Inwrijving met kamferspiritus geeft niets. ANTWOORD: Zie het antwoord op de vorige vraag. VRAAG: Wat is het soortelijk ge wicht van petroleum? ANTWOORD: Petroleum heeft een S.G. van 0.7 tot 0.9. VRAAG: Wie is de NedCrlaudsche consul te Leeds en in welke talen moet dezen heer schreven worden? ANTWOORD: Ouze consul te Leeds is de heer A. Gilliat, wien in het En- gelsch moet geschreven worden. Uit de Omstreken HEEMSTEDE, ONDERW IJS. Ouders die hunne kinderen mui Met a s. wenschen te zien toegelaten op de O. L. School, kunnen zich daar voor aanmelden 25 en 20 April a s. telkens tusschen 8 on 9 uur. ten hm ze van het hoofd dier school. HAARLEMMERMEER. De Holl. Electr. Spoorweg Maat schappij lieeft aanbesteed - bestek No. 13 Het maken en stellen van den bovenbouw van een draaibrug en een vaste vakwerkbrug over de Ringvaart en den Ringdijk van den Haarlem* mermeerpolder nabij Aalsmeer Inga* komm waren 3 biljetten. Minste in schrijver Van Egniond «Sc Co., Zoeter- woude, voor f 52,200. HILLEGOM. Vergadering van den itaad der Ge meente Ilillegom, op Woensdag, den 12den April 1911, des voormiddags ton 10" ure. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Rooilijn van het nog niet ge rooide gedeelte van de Meerstraat ■van de Hoofdstraat tot de Ringvaart. 3. Rooilijn Westzijde van dc Six- laan, voor zooveel betreft het bouw terrein „Lentevreugd" eu plaatsing erf af scheiding aan die laan. 4. Benoeming leden Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 5. Rekeningen Gemeentegasfa briek over 1910. 6. Vaststelling kohieren Hoofdei ij - ken Omslag en belasting op de hon den, dienst 1911. 7. Vaststelling kohier straat- en Rioolgeld, dienst 1911. 8. Reclames en verzoeken tot af schrijving Plaatselijke Directe Belas tingen. IJMU1DËN. Uit den dienst der directe belas tingen is met ingang van 1 dezer eer vol ontslagen, de heer J. Dobbenga, kommies 2e klasse te IJmuiden. VISCH AANVOER. Gisteren was hei aantal visseherij- schepeu aan den Rijksvischafslag we der zoo groot, dat een aantal schepen geen aanlegplaats kon vinden aan do halzijde. Ruim zestig schepen voerden hun vangsten aan, waaronder een dertig tal stoom visset lerij schepenTeneinde te voorkomen, dat weder schepeti met hunne vangsten zouden moeten over blijven. werd een half uur vroeger met twee afslagen gelijktijdig begon nen, z-x>dat reeds vóór 9 uur de bei de hallen afgeslagen waren en daar na de aan de overzijde liggende sche pen aan de beurt konden komen. De oorzaak van de groote toeneming van aankomende visscherijscliepen vindt men in de eerste plaats in do voortdurende uitbreiding van do stoomvisscherijvloot, in de tweede plaats, dat langzaam weder meer stoombeugers tar markt komen, die voorheen le Vlaarduigen verkochten en in de derde en voornaamste plaats dat de haringloggers, die voorheen werden opgelegd, als ze niet ter ha- riugvisscherij waren, thans geduren de dien tijd deelnemen aan de trawl- visscherij. Het blijkt toch, dat de nieuw inge voerde wijze van visschen nl. met trawlborden meer voldoet en meer loonend is, dan met de vroegere trawl hoornen. Do loggers kunnen er tegenwoordig wel mee uit en het is verklaarbaar, dat de reederijen de schepen in de vaart houden, wat zoowel aan het vaartuig als aan de opvarenden ten goede komt. Ofschoon tot heden nog slechts ae loggers van Noordwijk en Katwijk aan de trawlvisscherij deelnemen, wordt verwacht, dat ook de Scheve- urngers zich het volgend jaar, aJs do haringvangst is afgeloopen daarbij zullen aansluiten. SLOTEN. Ais poldermeester van den Riekcr- polier is gekozen de heer C. v. der Veldt en als hoofdingeland de heer E. van Blom, beiden alhier. HALFWEG. VAKTEEKENSCHOOL. De tentoonstelling der gemaakte teekeningen zal gehouden worden op den 2en Paaschdag in de Suikerfa briek, waarvoor welwillend de gele genheid aangeboden is door den lieer NAAR CANADA! vm Ook de schapenteelt, zooals reeds te voren aangehaald, is vooral in Al berta, waar het prairiegras sappig is door de aanwezigheid van belangrij ke rivieren of kleinere beken, wel de moeite waard. Het is begrijpelijk dat voor veefok kerij een grooter oppervlakte land noodig is dan voor den graanbouw; ook is de risico belangrijk minder. Ten slotte krijgen wij dc behande ling van het gemengde bedrijf als de melker ij, met de daaraan verbonden boter- en kaasmakerij, de mesten"j van varkens, de hoenderteelt en de tuinbouw. Het is mij door ondervinding geble ken, dat liet gemengde bedrijf in ve le opzlchteh de meest vereisclien- (le maar tevens de zekerste tak van den landbouw is. Tegenslag van welken aard ook bepaalt zich meestal tot een zeker ge dcelto van dit bedrijf en heeft men dus altijd een gedeelte van de risico te dragen, waar bij den graanbouw het risico zich meer tot één branche bepaalt. De gemengde boerderij jwonlt in Canada mijns inziens nog Bteeds niet op voldoende ruime schaal uitgeoefend. Do eenige reden welke biervoor te vinden is, is de groote at tractie voor kolossale winsten ver bonden aan de andere reeds vroeger genoemde bedrijven, welke zich voor ien oningewijde wellicht gemakkelij ker doen aanzien. Ook wordt er voor jiit laatste bedrijf meer bekwaamheid gccischl, en het is begrijpelijk dat da fc-Iangstelling voor dezen tak min of fleer is achtergebleven bij de andere. (Dit geldt hoofdzakelijk voor de Wes terse he provincies). Het gouvernement heeft zich thans met bijzondere zorg toegelegd op de Industrièn aan dit bedrijf verbonden, zelfs de modernste en wetenschappe- lijkste bases «laarvoor aangenomen. Het is een eigenaardig kenmerk van de Canadeesche zuivelproducten, dat zij, wat juist in andere landen zoo vaak het geval is, zoo weinig ver- valscht worden, de fijne afwerking der producten wellicht een weinig ten achter staat bij die der Europeesche. De export van boter zal gaandeweg vermeerderen en wellicht niet dien van kaas gelijken tred houden. In het jaar 1906 bedroog «le export voor bo ter en kaas 26.030.212 dollars. Als blijk van de belangstelling welke het Canadeesche gouvernement stelt in de kans- en boterbereiding, diene dat eigenaren van boter- of kaasmake rijen eene vergoeding van 100 dollar wordt betaald, indien zij daaraan verbinden een ijskoel-inrichting. In de provincie Alberta, heeft bet provlnc. gouvernement do boter- en kaasmakerijen op coöperatieven grondslag gevestigd. De boeren bren gen voor dit dioel niet de melk, doch de room welke daarvan gescheiden is, naar de verschillende inrichtingen. In dio Inrichtingen wordt do room vorder verwerkt tot boter en kaas van de zuiverste hoedanigheid. Op den tuinbouw, welke vooral in de onmiddellijke nabijheid der groote steden een zeer winstgevend bedrijf is, kan men zicli met vooruitzicht op succes toeleggen. De voornaamste ge wassen die verbouwd worden zijn: aardappelen, knollen, roodc bieten, kooi, tomaten, wortelen, erwten, boo- nen, seldery, salade, enz. Voor het gemengde bedrijf, waarvan de risico het geringst is, is tevens slechts wei nig land noodig. Over de vetmesterij en de hoender teelt valt slechts op te merken dat dit buitengewoon winstgevende bedrijven zijn, vooral indien toegepast op groo te schaal .De export van hammen in 1905 bedroeg 231.500 dol!.; van ander varkensvlereoh 188.194 doll, en van geconserveerde vleezen 3,538,976 doll. Engeland is een reusachtige afnemer voor spek, hem en eieren. Alberta is in alle opzichten de meest aanbeve lenswaardige streek met nagenoeg onuitputbare bronnen voor deze hier nog zoo betrekkelijk weinig ln aan zien zijnde takken van den landbouw. Dit geeft ui het kort een indruk van het boerenbedrijf en aanverwante nij verheid in Canada. Hoewel in hoofd zaak natuurlijk overeenkomend met het zelfde bedrijf, zoowel liior als el ders, neemt het niet weg dat er zekere eigenaardigheden aan het vak daar ginds verbonden zijn welke men zich gaandeweg moet eigen maken. Do ligging, de klimatische toestanden, de gesteldheid van den bodem, alles werkt mede tot het verkrijgen van goede resultaten. HET IRRIGATIE-PROJECT IN ALBERTA. Irrigatie of kunstmatige bevlooiing van landerijen en de verzekering en verbetering der oogsten in landen van ongel ij ken regenval, werd, zooals al gemeen bekend, in do grijze oudheid reeds toegepast. De oude Egyptena- ren en de vroegste bewoners van Mexico hielden roods rekening met hun aartsvijand op agricultuurgebied „droogte" en bewezen daardoor zake lijke boeren te zijn. Do groote kracht van irrigatie be staat niet alken in het sluiten dezer verzekeringspolis, doch stelt den land bouwer in staat grassoorten en groen ten te telen, waar-van op niet bevloet- bare gronden geen sprake kan zijn. Irrigatie is dus in de eerste plaats aangewezen voor eigenaren van klei- ne boerderijen, voor telers van ve lerlei gewassen en juist de kleine boer vertegenwoordigt de meest gewensch- te „settler" in een zich sterk ontwik kelend jong land. Nadat in 1882 de Canadian Pacific Railway Co. hare lijnen over de groo te prairiën tot aan het Rotsgebergte voltooid had, volgden spoedig daarop vcrsjiroido nederzettingen in het ge deelte, dat thans liet Zuidelijk deel der provincie Alberta uitmaakt Voor eene reeks van jaren vormde veeteelt liet hoofilbestaan dezer eerste bewo ners, die het land door den overvloed der zoo voedzame en vetmakende prairiegrassen, bijzonder geschikt vonden voor liet weiden van vee, paarden en schapen en daarmede op deze, toen nog waandelooze gronden, groote fortuinen maakten. Langzamerhand werd echter in de kleine valleien de bebouwing van gronden ondernomen en de resultaten toonden aan, dat deze terreinen bij uitnemendheid geschikt bleken voor don verbouw van graan en andere producten. In 1893 en eenige volgende jaren was «le regenval niet voldoende, waar door dc aandacht der landbouwers gevestigd werd op de wenachelijkheid om de te veld staande gewassen door irrigatie tegemoet te komen en ble ken proefnemingen op kleine schaal genomen, zoo loonend, dat. spoedig de ulgemoene aandacht werd gevestigd op deze in den Staat Montana ook reeds met goed gevolg toegepaste me- 1.11ode van werken. liet Canadeesche Gouvernement nam de zaak in handen; een goede wet, aangaande het verhrulk van ir rigatiewater werd aangenomen (door Amerika en andere landen wordt dat als een model aangemerkt) en de op neming der gronden ondernomen. Deze landmetingen bewezen, dat groote terreinen bizonder geschikt waren, en wel: die, gelegen ten Oosten van Calgary met water uit de rivier Bow. Dit laatste plan, werd goedgekeurd doch ondervond vertraging toen door eene reeks van ongewoon natte jaren 18981902 aan de noodzakelijkheid eener irrigatie werd getwijfeld- De terreinen van dit groote irriga tie-ontwerp omvatten 3,000,000 acres, waarvan pl.m. de helft bovloeibaar zal zijn. Het geheel vormt een plateau. 150 mijlen lang en 40 mijlen breed, met eene elevatie van 3400 voet boven de zeespiegel ln het Westen en Oostelijk afloopend tot eene hoogte van 2300 voet, leverende een overvloed igen groei van de meest voedende gras soorten en welland voor paarden, vee en schapen, gedurende het gelieelo jaar. Het water wordt nabij Calgary uit de Rivier de Bow genomen door het •hoofdkanaal gevoerd, 17 mijlen lang, breedte op den bodem 60 voet, op de waterlijn 120 voet, stroom 10 voet diep. Dit hoofdkanaal brengt het wa ter naar een reservoir, waarvoor eeno kleine vallei word benut, welke, afgedamd, tl i an 8 een meer vormt, 3 mijlen lang, 1/2 mijl breed on 40 voet diep. Van dit meer uit loojion 3 zijkana len, op den bodem 30 voet wijd, stroom 8 voet diep, welke zich weder om verdoelen in kleinere kanalen, 't water voerende naar iedere 1/4 sec tie is 160 acres. Indien geheel gereed, zullen de hoofd- en bij-kanalen eene lengte hebben van 2900 mijlen, het uitge graven terrein een berg van 73,000,000 kubieke voeten uitmaken en de kos ten ruim 5.000.000 doll, bedragen. Het is het grootste irrigatie-ont werp, hetwelk ooit in Amerika werd ondernomen; de uitvoering wekt de bewondering der vaklieden op. Volgens Hollandsche wijze wonden de dijken tevens tot rijwegen benut. De waterverdeeling wordt naar do capaciteit van den stroom geregeld en eene absolute garantie voor vol doend en tijdig water gegeven. Alle eventueeLe geschillen worden door de regeering geregeld. Zulk eene wet voorkomt de kost bare en langdurige processen, welko vaak in Amerika, waar iedere staat er bijzondere irrigatie-wetten op na houdt, gevoerd worden. Dit irrigatie-ontwerp heeft volgens de Canadeesche wet recht op 2000 kub. voeten water per seconde genomen uit de rivier de Bow, welke ged uren- de het irrigatie-seizoen pl.m. 6000 kub. voet water per seconde levert. De bodem bestaat uit de prachtig ste zwarte tuinaarde, eene formatie, gedurende duizenden jaren, van plant aardige en alluviale bestanddeelon; de dikte varieert van 1—2 voel. Deze grond wordt zeer gemakkelijk be werkt. De ondergrond bestaat uit een chocolade kleurige ltlei. Professor Tanner de beroemde Eii- gelsche landbouwkundige, schrijft over deze grondsoort: „Tot dusverre beschouwden wij do zwarte aarde in Centraal Rusland als de rijkste bodem ter wereld, doch thans moet zij deze eereplaats inrui men aan den rijken, diepen en zoo hoogst vruchtbaren grond In West- Canada. Daar wordt do vruchtbaar ste grondsoort in terreinen van hon derdduizenden acres aangetroffen. Deze gronden zijn rijk aan humus en bevatten groote hoeveelheden stik stof, phospliorzuren en potaseh en alle andere chemische ingrediënten tot de formatie eener volmaakte grondsoort (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6