SCOTT'S EMULSION A .v. Rossum, directeur dier fabriek. Andere jaren was deze tentoonstel ling in de O. L .School alhier, doch door reparatie in de lokalen kon dit nu niet. Voor den cursus 191011 waren 24 leerlingen ingeschreven, timmerlie den, smeden en wagemnakors. 21 Leerlingen volgden den cursus tot het einde; 3 vertrokken wegens verandering van woonplaats of werk kring. Ze waren verdeeld over 3 klassen an één vervolgklasso. 4 Avonden iter week (van half Sep tember tot half Maart) werd los gege ven van 6 1/2—9 uur in lijnteekenen, handteekenen, projectie leer, rekenen, meetkunde en materialenkennis. 27 Maart jl. werd de cursus door het Bestuur gesloten na afloop van het bezichtigen der toeken ingen en een les in rekenen en meetkunde. Uit de vorderingen bleek, dat het onderwijs in alle vakkeu met vrucht gegeven en met ijver gevolgd was. Verzuim had niet andere plaats dan door liet weer. Door de leerlingen werden aan toe ken ingen gemaakt over rekenen, meetkunde en materialenkennis in verband met het vak, dat ieder be oefent. Binnenland DEBIETRECHT OP TABAK. Ook de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen te Delft heeft in een adres aan de Tweede Ka mer verzocht, aan het ontwerp van wet tot heffing van een debietrecht op tabak, goedkeuring te onthouden. Adressante vreest van deze heffing nadeel voor den handel, omdat deze zich verplaatsen zal naar minderwaar dige tabak, wat daling van loon voor werklieden ten gevolge zal hebben. Zij voorziet ontduikingen ter goeder en ter kwader trouw en gelooft niet, 'dat de geraamde opbrengst werkelijk in de schatkist zal vlooien. Zij noemt 'deze heffing de meest impopulaire al ler heffingen, omdat zij een genotmid del treft, dat voor verreweg de mees te gebruikers een artikel van dage- lfjksche behoefte werd. MERCURIUS. Te Dordrecht vergaderde deze bond van handels- en kantoorbe dienden. De voorzitter, de heer R. Winkel, wees op den vooruitgang van "t le dental. 24 afdeelihgen waren verte genwoordigd Uit het jaarverslag bleek, dat liet' ledental van 1577 tot 1625 Is geste- gen. 3 nieuwe afdeelingen werden op gericht. Wat betreft de vacantie-actie werd i door krachtig werken meefr succes verkregen, donk zij het aan de perej gezonden artikel, waarin de wen-' sehelijkheid vah een jaarlijksch ver lof werd betoogd. In zake de werkloosheidsverzeke ring vloeiden de gegevens traag, zoo (laf een beschouwing of beoordeeling der juistheid van de thans ingevoer de verzekering nog niet kon gegeven worden. Uit het verslag van het ondersteu ningsfonds blijkt, dat aan onder stand werd verstrekt f 792.50, aan voorschotten f 2494.80. De contribu- tiën bedroegen f 341 tegen f 502.45 in 1909, een verschil, dat op beden kelijke wijze op teruggang duidt. Bij 't plaatsingsbureau kwamen 541 aanvragen in, 72 aanvragen wer den geplaatst. Een voorstel Vlissingen om beken de vakgenooten uit te noodigen arti kelen over het vak in 't orgaan te schrijven werd aangenomen. De redacteur de heer Bakker werd herkozen. Hij hield de benoeming in beraad in ven-band met de aanne ming van 't voorstel Vlissingen. Een werkprogram werd na bespre king goedgekeurd. Een reorganisatie van 't plaatsing** bureau werd goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde het voorstel van het Bondsbestuur: De bondsvergadering overwegende, dat permanente samenwerking tusschen de vakvereenigingen die ten opzichte van de partijpolitiek e'n godsdienst! zich stellen op het neutraliteitsstand punt gewenscht is, dat de bestaande vakbonden blijkens hunne daden) geen waarborgen bieden, dat de aan- j gesloten ve'ree'nigingen niet met haar; neuiraliteitsstandpunt in botsing ko men, machtigt het Bondsbestuur die stappen te doen, welke tot verwezen lijking van do hierboven uitgespro ken bedoeling leiden kunlnen. De op een desbetreffende circulai re van veerschillende neutrale vak vereenigingen ingekomen antwoor den wettigen den indruk, dat het; denkbeeld voldoende instemming ge vonden heeft, om verdere stappen te doen. Daarom vroeg het hoofdbe stuur machtiging, om, indien de om standigheden daartoe leiden, den bo'nd bij een Hchaam, als hier be doeld wordt, te doen aansluiten. Over dit voorstel ontspon zich een uitvoerig debat. Het werd daarna met 28 st. tegen 8 st. en 12 blanco aangenomen. Het voorstel van het bestuur, om het dertigjarig bestaan van Mercu- rius in 1912 op waardige wijze te hér- 'denke'n in verhand met, het. in dat Jaar in Nederland te houden inter nationaal congres van handels- en kantoorbedienden werd na eenige opmerkingen over de kosten aanga- nomen. Er zal een tentoonstelling ge houden worden op het gebied van 'handelsonderwijs en leermiddelen 'daarvoor. Offers, die de krachten van den Bond te boven gaan. zullen töct worden gevergd. Als plaats der volgende vergade ring word aangewezen Nijmegen, Bij de rondvraag werden nog en kele zaken medegedeeld, o.a. over het rapport van Mr. van Drooge, de examens, waaraan ook anderen dan kantoorbedienden docinemen. Haar lem hracht dienaangaande een mo tie der afd. ter tafel, waarin werd uit gesproken, die examens slechts door handels- en kantoorbedienden te Ia- ten afleggen. Amsterdam wilde stemming overj motie-Den Haag, betreffende het kiesrecht, welke het vorig jaar op de algemeenc vergadering van 1910 werd aangehouden. Deze inotïe is niet bij het hoofd bestuur ingediend, den Haag trok ze in, Amsterdam nam ze over, en hand haafde ze, het meende, dat het bondsbestuur de zaak niet ondeir de oogen dorst te zien. De voorzitter ontried, thans oen uitspraak te doen. Een voorstel daartoe werd met 27 togen 12 stemmen aangenomen. Daarna werd de vergadering go sloten. DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP. Minister Talma on minister De Waal Malefijt bezochten Zaterdag middag de bloemententoonstelling te Boskoop. PEST OP JAVA. Het N. v. d. D. v. N.-I. van den 14en Maart schrijft, dat men zich toen reeds in het Lawangsche ongerust maakte. „In de omstreken van Kahsoerak, voornamelijk -n de dessa MeHng. heb ben zich de laatste weken zeer eigen aardige ziektegevallen voorgedaan. Ongeveer een 20-tal personen werd hierdoor aangetast en overleed bin nen wefniee dagen. Enkele Europeanen, die hiervan kennis kregen, vestigden de aandacht van dokter Boon van het krankzinni gengesticht Soemberporrong (La- wang) daarop. Deze gaf zich de moeite ln genoemde dessa 'n onderzoek in te stellen en hij achtte den toestand ern stig genoeg om de aandacht van do Malangsche autoriteiten daarop ie vestigen, want eerstens had hijzelf geen tijd door zijn drukke werkzaam heden aan genoemd gesticht en ver der ressorteert deze dessa Meling on der Malang en niet onder Lawang, Van Malang uit heeft toen een dok- ter-djawa een onderzoek ingesteld echter dat schijnt nog al met den Franschen slag te zijn gebeurd, want het onderzoek was zeer vlug afgeloo- j pen en tot dusver werd er niets meer i van gehoord. Waar de berichtgever zegt uit betrouwbare bron te hebben j vernomen, dat verscheidene bewoners J die dessa verlaten hebben uit vrees voor die ziekte, zou een geruststelling van bestuurszijde, indien geen rede nen om vrees te koesleren beslaan,, dunkt ons wel wenschelijk zijn." De Hbld.-correspondent te Batavia seint nog Uitgebreide maatregelen zijn geno men ter voorkoming van de uitbrei ding der pestziekte. Het spoorwegverkeer is gestopt en de w*g.n worden door militairen be waakt op persoonlijken last van don gouverneur-generaal, die uRdrukke- lijk verlangt, dat geen kosten worden ontzien. Binnen de kom van Malang zijn twee pestgevallen voorgekomen. De stad is volkomen geïsoleerd. 't Hbld. verneemt, dat besloten is tot de uitzending van 6 jonge artsen uit Nederland naar Java, tot bijstand en aanvulling voor een tijd van 1 jaar van het personeel van den burgerlij ken geneeskundigen dienst in Ned.- Indië. DE MINISTER VAN OORLOG is met de hem vergezeld hebbende of ficieren van zijn dienstreis in Ncord- liolland teruggekeerd. Hiermede zijn 's ministers oienstbezoeken \uorloo- pig, d. w. z, in den eersten tijd, ge ëindigd. INDIJKING. Bij de Regcering moeten plunnen bestaan om een groot deel van den Braakman in te dijken. Naar verluidt zou de indijking be ginnen bij den noordelijken hook van den Stellepolder en vervolgens loopen naar den Angclinapolder bij de ha ven van Biervliet. Bij laatstgenoemden polder zou een groote sluis gemaakt worden ter uit watering van den aan te winnen pol der. Door de indijking zouden pl. m. 500 hectaren grond aangewonnen worden STAKING TE ENSCHEDé. De arbeiders van de sigarenfabriek van de firuia Grebel, hebben wegens de invoering van lager stukloon, het werk gestaakt. AANGEHOUDEN. Te Antwerpen, waarheen hij ge vlucht was is aangehouden de slager J. B. te Roosendaal, verdocht van mishandeling en schandelijk.; beleodi- gïiig van vrouw v. <1. B. op Hulsdonk LANDVERHUIZERSVERKEER DOOR PRUISEN. Met het stoomschip Campanello van de Uranium Steamship Cy., dat binnen een paar dagen hier ver wacht wordt, komen uit New-York 120 Russische landverhuizers mede. MILITIE WET. Hedenavond vergadert de commis sie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor het wetsontwerp tot wij ziging der Militiewet. TENTOONSTELLING TE BOSKOOP. Het bezoek aan de tentoonstelling is geklommen tot ruim 9000 perso nen, van wie op Zondag alleen 3900 personen. ONGELUKKEN. Bij het opbreken en wegrijden van oude rails van de R. E. T. M., liggende aan de Mathenesserdijk te Rotterdam, is een met rails beladen mallejan gekanteld en in een sloot terechtgekomen. De werkman P. v. D., die naast de m-1" j3n liep, kwam eveneens in de sloot terecht; de rails vielen op hem. Met een zwaar ver wond en gebroken rechterbeen, be nevens inwendige kneuzingen is de man naar het Ziekenhuis gebracht, j DE INBRAAK TE AMSTEPDAM. Nader kan gbuield worden, dat bij de inbraak bij den heer Baak in de Korte Marnixstraat ongeveer f 5500 gestolen is. De vermiste sieraden hebben bo vendien een waarde van f 1500. Verzekering dekt de schade. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 30 Cts. per regel. C. A. G. BEINS. Te Nunspeet is in den ouderdom van 71 jaren overleden de heer C. A. G. Beins, een bekend plantkundige. EEN LIFTJONGEN DOODGEVALLEN Zondag is in een der hotels te Am sterdam een ongeveer 16-jarige lift- jongen bij het glijden langs de leunin gen der trap in de gang gevallen. Hij was dadelijk dood. R. RIJK ENS. Te 's-Gravenhage is, 71 jaren oud, overleden de heer R. Rij kens, oud-di recteur aan de Rijks Iloogere Burger- j school, eerst te Warfum, daarna te i Den Helder. ONDERSCHEIDING. De koningin heeft benoemd tot Grootkruis in de Huisorde van Oranje W. A. F. baron Gevers, Hr. Ms. bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Berlijn. ONTEVREDEN KLERKEN. De Bond van Klerken, werkzaam bij de Rechterlijke Macht in Neder land, hield Zondag een buitengewone algemeens vergadering welke zeer druk bezocht was. De vergadering gaf haar misnoegen te kennen over de door de Regeering vastgestelde sala- risregeliug. Vele leden, die een groot aantal dienstjaren hebben, werden ingedeeld in een lagere klasse, dan waarop zii meenden recht te bobben. Na zeer vele besprekingen werd een commissie benoemd, die met het be stuur gegevens zal verzamelen, ten einde den Minister van Justitie de vela grieven van de leden kenbaar te maken. Tot leden dier Commissie wer den benoemd de heeren H. C. Carton, te Amsterdam, Th. J. Wijnands te Rot terdam. L. Berenschot Lzn. te Assen, J. L. Kohier te 's-Hertogenb-sch en N. G. P. van Reenen te Utrecht. Na eenige besprekingen van alge- meenen aard werd deze zeer rumoe rige vergadering gesloten. MISDAAD Men meldt uit Leiden Hoewel de politie-geneesheer aan vankelijk waarschijnlijk achtte, dat de 75-jarige Jan H., wiens lijk onder de bedstede in een kelder werd ge vonden, aan den natuurlijken dood zou zijn gestorven en de politie mis daad niet waarschijnlijk acht, is door de justitie toch een gerechtelijk© lijk schouwing gelast, zoodat thans het lijk uit de woning naar het drenkelin genhuisje is vervoerd. Donderdag den 20 April as. heeft de trekking plaats der Belgische Con- go-Loten waarbij 600 prijzen met een hoofdprijs van 150.000 frs. worden uit geloot. Deze premie-obligatién zijn als solide en voordeelige geldbeleg ging aan te bevelene daar ze 6 maal 's jaars trekken waarbij zeer hoogo prijzen uitgeloot worden en er indi rect eene rente van 5 pCt. aan ver bonden is. Nader omschrijving vindt men in de advertentie der Hollandse!» Cre- dielbank, voorkomende in hot num mer van 10 April. Kinkhoest De benauwdheden der kleine kalniceren als door ccn wonder na de eerste doses Scott's Emulsion. De reeds sedert 34 jaar gevestigde roem van Scott's by kinkhoest is toe te schryven aan de zuivere, voortreflelyke bestanddeclen en het unique Scott bereidingsproces. Ge- makkelyk toe te dienen, gemakkelyk verteer baar. De echte wordt uitsluitend gefabriceerd door Scott Bowne, Ltd., Londen, Engeland, wier naam zoowel op de verpakking als op de flesch voorkomt. By alle Apothekers en Drogisten. Dit fabrieksmerk bevindt zich op de verpakking der eenige echte Scott's Emulsion. Sport en Wedstrijden VOETBAL. Plaatselijks ontmoetingen Z. V. V. I—HEEMSTEDE I, 0-1. Zondag speelden deze vereenigln- gen een Vriendschappelijken wed strijd op het terrein van Z. V. V. Om 2.15 stelden beide clubs zich op. Heem stede heeft maar acht man, terwijl Z. V. V. volledig is. Na 7 minuten spelens verschijnt een negende man voor Heemstede. Van de 9 spelers zijn er 5 uit Heem stede L 3 minuten nadat de negende man verschonen is, brengt deze goed op, geeft aan A. Ciijon over, die een zeer tam schot op hei doel lost. De Z. V. V.-keeper heeft het ongeluk over don hal heen te trappen. Heemstede heeft dus vrij gelukkig de leiding gekregen. Na eerügen tijd krijgt een Heemste de-speler een klein ongemak, zoodat hij het veld verlaat; tot de rust wordt dus weer met 8 man gespeeld. Na tuurlijk moot Heemstede zich tot ver dedigen bepalen. De Z. V. V. voor hoede Komt eenige Keeren gevaarlijk opzetten. Zuudvoort schiet evenwel minder geed en zoo komt H nog tot geen doel punten. Na de rust komt ook de gewonde weer terug, maar nu speelt Z. V. V. met den sterken wind in den rug. Ieder denkt nu Z. V. V. spoedig te zien scoren, maar de Heemstede-ver dediging blijkt ondoordringbaar. Hoe er ook gewerkt wordt door de Z. V. V-voorhoede, goals blijven uit Heemstede weet zich nu en dan zelfs los te werken au bij den Z. V. V.-keeper op bezoek te gaan, maar toch ook zonder succes. Zoo verloopt de tweede helft van den wedstrijd, zonder dat een der partijen scoort. Heemstede won dus welverdiend, met 1—0. VRIENDSCHAPPELIJKE WED STRIJD. BLOEMENDAAL— A. V. V., 0—1. Als om 2 uur J. C. de Haan begin nen blaast, stellen beide elftallen zich compleet op. Bloemendaal wint den toss en speelt eerst togen wind in, zoodai A. V. V. het bruine monster aan 't rol len brengt. Er ontwikkelt zich aan belde kan ten een vlug spel en beurtelings moe ten de keepers handelend optreden. 2 minuten voor rust valt A. V. V. vooral vinnig aan, v. d. Voet wordt gepasseerd en de middenvoor geoft de Vries geen kans. Spoedig hierna is het rust. Na de rust is Bloemendaal vol hoop. daar het nn den vrij stevïgen wind achter zteh heeft. N11 zijn de gevaarlijke uitvallen van A. V. V. sporadisch, want z© is Vrijwel tot 't einde toe ingesloten. Iloe hard Bloemendaal ook werkt, de eebikmaker kan niet komen, daar A. V. V. met elf voor de goal staat. Telkens is er een been, dat het tre- vnnr afwendt. Als de Haan dan ook t,iid flnit is de stand nog onve'ran- derd. Deze interessante wedstrijd eindigt dns in een overwinning van A. V. V., hoewel deze geflatteerd was. Goeden Vrïïdag snee't Bloemen daal tegen het Haarlomsch V. B.-elf- tal. Een mooie wedstrijd staat ons dns te wachten. H. F. C. VI—H. V. V. III 8-2. (Vriendschappelijke wedstrijd). Om 2 uur stellen beide partijen zich op het H. F. C.-terrein op. H. F. C. VI is versterkt met 3 spelers uit het 5e elftal. Direct na den aftrap neemt H. F. C. het spel geheel in handen en en weet voor de rust 3 doelpunten te bewerken. Na de rust is het"weer hetzelfde. H. F. C. weet de score tot 50 op te voe ren. Als het einde komt besluiten bei de partijen nog een uurtje door te spelen. H. F. C. weet nu nog 5 goals te maken, waarvan er 3 in het H. V. V.-do^l en 2 door eigen doel gingen. Zoo eindigde deze aardige, faire wed strijd in een welverdiende 82-over- winjjing voor H F. C HOLLAND—H. S. V. V. I>e slagers komen met 1 invaller; Holland met 2. Zoodra wordt afge trapt, ontstaat een syannenue sir. waarbij de slagers eenigszins de over hand hebben Toch kunnen zij niet be letten, dat Holland de leiding neemt (1—0). Dit wordt den slagers te bar en zij vallen verwoed aan, doch zij kunnen niet tegen de stoere Holland backs op, welke alle aanvallen on schadelijk maken. Succes blijft niet uit. Als de Holland-keeper uitschopt, vangt Houtkamp op en scoort (I—1). Weder een spannende strijd, doch rust komt met 11. Na de rust weder mooi spol om. do leiding. De slagers geven zicii geheel en laten mooi samenspel zien. Ook Holland zit niet stil. Beide doelen doorleven gevaarlijke oogenblikken, doch tot doeipunteu kouit het niet. Dan is de beurt aan de slagers. De bal komt op het Holland-doel aan. De back mist, v. Daalen loopt vliegens vlug toe en scoort onhoudbaar voor de slagers (2—1). Thans geven de sla gers 't eenigszins op en het gevolg is, dat zij worden ingesloten en het doel soms als een wonder ontsnapt aan de geloste schoten. De keeper Vasen weet don ook gevaarlijke schoten te kee ren. Eenige minuten vóór tijd weet Brugman voor Holland weer zeer ge lukkig te doelpunten (2—2). Dan wordt tijd gefluten. Een kwartier moet er verlengd worden. Een minuut is gespeeld, en weder geeft v. Daalen aan de slagers de leiding (3—8)= Nu gaan de slagers aan 't verdedigen cn waarlijk weten zij dezen spannenden strijd met 3—2 te winnen. DAMMEN. In de LI. Zondag te Amsterdam ge houden biieenkomst van de leden van den Nat. Dambond en den Algemee- nen Nederl. Dambond is besloten tot opheffing van beide bonden en had de stichting plaats van den Nederland- schen Dambond. Verschillende vereenigingen, die bij geen der bonden waren aangesloten, traden thans to© tfit den nieuwen bond. Statuten en reglementen werden goedgekeurd en zal daarop de Kon. goedkeuring worden aangevraagd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren: C. G. Vervloet, Henri J. van den Broek^J. Battefeld. J. de Hans, A. Cardozo, W. Vijn, J. Meyer, Brouwer, De Heer en Ruften, die hun functiën onderling zullen verdeelen. kend door Scliilders-pafroons en ge zellen. Tevens een ingezonden stukje door dezelfden onderteekend en einde lijk een noot van de Redactie. Over het laatste eerst een paar woorden. Do loonen, die voor dergelijke kar weitjes worden gegeven, als door u bedoeld, lijken werkelijk laag en be neden den loonstandaard. Ze zijn d:t echter doorgaans niet, daar er meest al met dit werk flink de hand kan ge licht worden, en men zoodoende vaak meer dan 't geldende loon verdient. Dat den patroon door deze handelwij ze werk zou worden ontnomen is niet waar, althans niet in die mate, dat daar zoo'n beweging voor behoeft ge maakt te worden. Niemand beter, dan de omierieeke- naare werklieden weten dit, daar de karweitjes doorgaans bestaan uit een kamer behangen een ruitje maken en dergelijke, en niet bij gezeten bur gers, maar bij arbeiders meestal, ln dien de gezellen deze werkjes niet de den, werden deze vast ook niet aan de patroons gegeven, zoodat er dus geen sprake is van het optreden als ooncurrenten. Het gebruiken van ma terialen van de patroons, daar zorgen de heeren zelf wel voor, door afge paste materialen ter verwerking te geven Dat een werkman, indien hij 's avonds laat werkt, den volgenden dag minder geschikt is ben ik volko men met u eens. Maar de heeren pa troons ziju bet daar blijkbaar ïuet mee eens. Elk verzoek, om verkorting van arbeidstijd en meerder loon, door onderga teekauue organisatie, aan heeren werkgevers gericht, hebben dezen eerst botweg van de hand ge wezen. N u iets aan de gezellen onderteeke- naars. ik ontken beslist dat het euvel zoo'n omvang heeft als bet door u wordt voorgesteld. Nemen we aan dat het wel zoo is. W aardoor komt dit dan? Doen ile gezellen het voor hun ple zier? Neen nietwaar, ook gij weet wel beter, zij doen dit om maar eenigs zins meerdere verdiensten te hebben, deze zijn beslist onvoldoend© Het is juist een felle aanklacht tegen heeren patioons, voor hun beslist weigeren, om aan de alleszins bescheiden eiscben, gesteld door ondergeteeken- do organisatie, te voldoen. Het on voldoende 10011, de lange werkloos heid, dus in 'l geiiecl geen verdienste, zijn oorzaak van hei euvel. En meent gij nu, vaagenooten, door zoo'n ad vertentie te plaatsen, dat ge onzen toestand verbetert? Daar is iets an ders voor noodig. Een hechte, sterke, eensgezind© organisatie, die desnoods gedreven door patroons onwil, kracht kan by zetten aan haar eischen. Ge hebt het aan de afd. Haarlem van j den Ned. Schildersgezelienbond te j danken, door haar telkens weer schrij ven en vragen, dat het loon met 1 Juli 1911 zal worden gebracht op 25 et. per uur. Maar acht ook gij hel geen treu- rige toezegging der heeren patroons? j Up 1 J uli dan staat het spook werk-1 loosheid ons ai weer aan te grijnzen. Wat een magere toezegging, als ge weet dat de organisatie heeft ge vraagd 27 et, per uur, 10-urigen ar beidsdag, 25 pCt., 50 pCt. en 100 pCt. voor overwerk, nacht- en Zondags- arbeid. Toch waarlijk geen overdreven eischen. Komt kameraden, laat nog varen uw laksche onverschilligheid, we hebben allen één belang, dat maar op één manier behartigd kan worden, door u allen als één man aan te sluiten bij de organisatie, die al leen in staat is een betere welvaart voor u te veroveren. U mijnheer de Redacteur hartelijk dank zeggende, verblijf ik voor de Afd. Haarlem, van den Nederland- schen Schildorsgezellenbond M. C. KIEVIT, Voorzitter. Wij behoeven voor ben, tot wie brier het woord gericht wordt, den handschoen niet op te nemen. Dat kunnen zij relf wel doen. Alleen wenschen wij één opmerking te maken van openbaar belang. Schrijver zegt, dat, er meestal inet dit werk flink de hand gelicht kan worden. Nu hoeft deze uitdrukking de hand er mee lichten, voor zoover ons be kend is, maar één beteekenis en wel deze: „er maar wat van maken, het werk slecht doen". Wanneer dat juist is, volgt er uit, dat particulieren, wie het dan ook zijn mogen, beter doen met bet werk niet op die manier te laten verrich ten. Redactie. gdndeelf Er Romen fn deze tragedie tal van iooneelcn voor van zeldzame kracht; het eerste bedrijf is meester lijk van bouw, de dialooog klinkt nooit banaal, meestal dichterlijk en de figuren van Con raat en War hoofd, den nar, zijn zoe'r geiukkigo scheppingen. De heer Wijnschonk Dom heeft met dit werk getoond een groot drama tisch talent te bezitten cn ai verrie den enkele onhandigheden, zooals 't herhaaldelijk terngkocren van cen- zeifdo tooneeltruc het telkens hoo- ren bijv. van denkbeeldig© voetstap pen en het zien van schimmen en de gerektheid van enkele tooneelen aan het slot van het tweede en van het derde bedrijf, den beginneling, zoo durven wij toch na dit debuut wel voorspellen, dat de hoer Wijn schenk Dom nog zeer veel voor obs toon cel belooft te zullen worden. In het drama traden slechts zo© per sonen op, n.l. Con ra at, de kruisrid der, Raimonda, zijn vrouw. Floris en Arnout, ziin zoons uit een vroeger hu welijk, Maarten, een biechtvader en Warhoofd, de nar. De heer Verkade was voortreffelijk als ridder Conraat. Het "blijkt al meer en meer, dat "de heer Verkade zich zelf vroeger onrecht heeft tredaan door zoo dikwijls jonge rollen te soeten. Hij maakte van den ouden blinden kruisridder oen mooie, decoratieve figuurzijn stem klonk nu sympa thiek en warm van timbre en zijn «pri was van sterk dramatische kracht De lang© alleenspraak in III werd door ziin overtuigend zeggenen zijn hoog artistiek spel het hoogte punt van den avond Ook de heer Alex Frank was bijzon der goed als Warhoofd, de nar. Hij wist door zijn lenig, geestig spel al het reliëf aan deze aardige rol te ge ven. In Enny Vrede zagen wij gisteren avond telkens de teere. jonkvrouwe lijke Julia terugRaimonda, do vrouw, die zwaar gezondigd heeft en verteerd wordt door berouw, was zij niet Voor deze gecompliceerde fi guur Is haar talent nog niet rijp ge noeg. Zou Enny Vrede niet kunnen afleeren om „pehaard" te zeggen Ln- plaats van paard Ook de heer Paul de Groot bleek te gen zijn rol niet opgewnssen. Ziin spel was erg vlak en ziin stonden wa rén 90ms bijzonder leelijk. Hij liep en stond bijna den geheelen avond door met. kromme knieën De heer Maurits de Vries valt bij dit ensemble wel wat sterk nit het kader. Hij maakte van Arnout een marqué van den ouden stempel. De heer Rroncers was een syropa- tfoke biechtvader. De leider der Havesnelers toonde ook weer in dit stuk zijn talent als déeors-ontwprner. Voor den heer Ver- kade was het èn nis .spelleider èn als acteur een avond van succes. Als wij de beschikking over de bleemstukken hadden gehad, dan zou hij zeker het grootste hebben gekregen. J. B. SCHUIL. Gemengd Nieuws INGEZONDEN Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kopie den inzender biet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt do Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd eenige plaats ruimte voor het volgende- In uw blad van Vrijdag 7 April, komt een advertentie voor ondertoe- Letteren en Kunst HET T00NEEL te Amsterdam. „De Kruisridder", drama in drie bedrijven van C. A. Wijnschenk Dom, door de Hagespelers. ,,De Kruisridder", het oorspronke lijk drama van den heer Wijnschenk Dom, waarmee de heer Verkade zijn afschetdetournée gaat maken, is gis terenavond door een vrij talrijk pu bliek zeer vriendelijk ontvangen. De nog zeer jeugdig© schrijver heeft in dit drama het niet nieuwe thema van den Kruisridder behan deld, die naar het Heilige Land trekt en bij zijn terugkeer tot de ontdek king komt, dat zijn jonge vrouw door haar gedrag in dien tijd zijn levens geluk heeft verwoest Door echter de tragiek te forceereh, heeft de auteur het geval wel pijnlijker doch niet dramatischer gemaakt. Een vrouw als Raimonda is eern te abnormale, te abjecte figuur geworden om ons met medelijden te vervullen. Wij blij ven ijskoud voor haar smart en haar wroeging en voelen slechts met één der personen uit dit drama mee, h.l. met Conraat, den ouden, blinden ridder, die zijn vrouw als een tweede doch allerminst schuldelooze Je- caste terugvindt. Al heeft dit stuk dus gedeeltelijk zijn uitwerking op ons gemist, zoo willen wij daarmee allerminst zeggen, dat het d'rama geen waarde heeft. ïnt<y MTJNRAMPEN IN AMERIKA Kort is reeds gemeld, dat op twee verschillende plaatsen in Amerika mijnrampen hebben plaats gehad, welke tal van slachtoffers eischten. Dc eerste ramp had plaats in een mijn hij PnneoasL een domie in Pennsylvania. Hier brak brand uit in de machinekamer van de mijn, tengevolge waarvan de verbinding werd verbroken en het voor de mijn werkers onmogeüik was. de bran dende mijn hè» vnur breidde z.ich snel uit te verlaten. Vermoedelijk ziin bij deze ramn meer dan viif en zeventig rnenschen omgekomen. Nog ernstiger schinrit de ramp te ziin. die Zaterdag nlaets bad in de Bannermtncs te Littleton in Alaba ma Hier waren ongeveer twee hon derd arbeiders allen veroordeelden, die volgens de in de Zuidelijke Sta ten der Unie gevolgde gewoonte van den Staat waren gehuurd om in de mijn te a'rbciden. aan "het. werk. toen ontploffing van miingas plaats had. Slechts twintig mannen slaag den er in zich to redden, de overigen arirt men reddeloos verloren, daar ten gevolge van de ontploffing de mijn in brand staat en de uitgangen zitn versnerd. Het. is voor de red dingsbrigades onmogelijk de mijn binnen te dringen. Alleen zijn enkele lijken opgehaald De meeste slacht offers zijn negers GELYNCHT. Edn bende gemnskerden heeft Za terdag de gevangenis te Lawrence- ville in Georgia bestormd en zich' meester gemaakt van een neger, die onder beschuldiging van een aanval op een blanke vrouw zat opgesloten. De neger word opgehange'n. EEN TORPEDOBOOT VERONGELUKT. Bij een oefening met torpedo's kwa men te Cadlx twee vaartuigen met el kander in aanvaring Beide Kepen vol water en het eene zonk. Eén porsoon werd gedood, een ge wond. ONLUSTEN. Te H am mor f est in Noorwegen heb ben geheelonthouders krachtige be toogingen gehouden, omdat de com missaris van politie een bevel tot sluiting van café's niet wilde laten uitvoeren. De commissaris werd mis handeld. SPOORWEGONGELUK. Bij Tokio is oen sneltrein ontspoord Er zijn 45 gewonden, van wie 3 doo- delijk. STAKING OPGEHEVEN. De stakende havenarbeiders te Nan tes hebben besloten het werk te her-' atten.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7