AARLEM'S DAGBLAD. 1 TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN Buitenlandsch Overzicht iadsiiieuws FEUILLETON KONINGIN HELENA WOENSDAG 12 APRIL 1911 No. 1343. Knnstaan den Werkenden Stand Het aantal idealisten is maar klein, dat van de kritik&sters groot. En zul ke fraaie dingen kunnen de eersten niet verzinnen, dat de laatsten die niet weten dood te drukken. Nu is de heer J. Eggink Dz. zonder twijfel eon idealist Hij heeft, tus- BChen postzegels, postwissels, post pakketten en til les wat overigens de post raakt, kans gezien ontvankelijk te blijven voor warmhartigheid ver- eischende plannen. Dat strekt hem tot eer. En uit dezen lof, dien ik hem breng, volgt al van zelf, dat ik in 't geheel niet bedoel dat heilig vuur te blusschen, wanneer ik eenige tiek wil laten hooren op zijn plan om te brenger, wat hij in zijn circulaire noemt „kunst aan den werkenden stand". Ik heb er over gedacht, of ik daar mee wachten zou tot na de eerste uit voering, die weldra zal plaats hebben. Maar waarom Ik ben toch niet on vriendelijk tegenover deze onderne ming gestemd, integendeel zou ik willen trachten door aanwijzing van de zwakke punten daarin, haar te versterken. Daar moet een levensvat baar pla.n tegen kunnen. De circulaire, waarmee wij van het denkbeeld kennis hebben gekre gen, begint met de in het algemeen juiste verklaring, dat in het algemeen voor den werkman te weinig wordt gedaan tot verhooging van zijn be schaving en dat voor hem en de le den van zijn gezin te weinig gelegen heid bestaat, om zich op nuttige en aangename wijze te verpoozen en te ontspannen. Ook op kunstgebied kun nen zij in lang niet voldoende mate genieten. Nu behooren wij elkander in opzicht goed te begrijpen. Er kon ker voor den werkman en zijn gezin nog veel meer worden gedaan, maar daaruit volgt niet, dat er niet reeds heel wat gedaan wordt. Op het gobied van ontwikkeling noem ik tal van biblotheken, vcreenigingen als Toyn- bee en Weten en Werken, op het ge bied van toonkunst tal van openbare concerten, op dat van beeldende kunst tentoonstellingen en musea, ik doc linear c-en greepje, er is meer. Maar de hoer Eggink wil verder gaan. Best, ik juich het toe. Wat wil hij Ik schrijf uit de circulaire af den werkenden stand in de gelegen lieid stellen, kosteloos soirees bij te ■wonen, waarbij eerste-rangs-execu- tanten zullen optreden soirees die op de werklieden en op de leden hun gezin een verhef feilden invloed zullen uitoefenen en waarvan aard en de waarde volkomen gelijk zullen ziju aan de soirees, welke door den meer gegoeden stand worden bij gewoond. In een vorigen volzin heeft de heer Eggink gesproken van de sterreu, de artisten van naam, die de werkman slechts bij hooge uitzondering hoort. Wie zijn nu de personen, die op de eerste soiree zullen optreden Me vrouw EngelenSewing en do lieer Van Duinen van de Opera, mej. Mien Braakensiek, altzangeres te Amster dam, de heer Schilderman, tenor te Utrecht, en onze stadgemooten Wil lem And/riosson en L. Jansen Fzn., declamator. Eigenaardig is liet nu, dat het pu bliek, ook dat niet veel betalen kan, namelijk voor 60 ets. op de gaanderij, dc twee meest bekende van de zang- solisten vrij dikwijls kan hooren in den schouwburg en dat wel in do omgeving, waarin zij passen, name lijk iu de opera. Er wordt in de mu zikale wereld een vrij strenge schei dingslijn getrokken tusschen den Ope- razang en den concertzang. Even ze- kor als mevrouw Noordewier en de lieer Messchaert een gebrekkig figuur zouden maken op liet looneel, omdat omgeving hun vreemd is en zij de dramatische eigenschappen, noodig oor de opera, niet hebben aange kweekt, even zeker kunnen opera zangeressen en zangers op het con certpodium niet het beste geven, om dat de atmosfeer voor hen ongewoon Wederkeerig doen zij beter met in htm emplooi te blijven en wan neer de genoemden buiten hun ge wone sfeer voor den werkenden stand in Haarlem komen optreden, dan is daarmee het grondbeginsel van den heer Eggink niet gebaat. Van de overigen stookt Willem A.n- drieseen zonder twijfel boven allen uitvan den heer Scliilderman heb ik veel goeds gelezen uit den tijd, toen hij (ook al) in de opera optrad van mejuffrouw Braakensiek weten wij in Haarlem weinig af en de heer Jansen zal, dunkt me, ook wel ver baasd opzien, wanneer hij met .ge achte ster" wordt toegesproken. Maar ik ga daarop niet verder door. Alle begin is moeilijk. Het pu bliek zal zeker wel kunstgenot sma ken, al i6 het niet van de soort, die ons in de circulaire wordt toegezegd. En ik vermeld met groote waardee ring, dat de heer Eggink onderhan delingen voert voor de tweede uit voering, in September a.s., met Aver- kamps a Capella koor te Amsterdam, met. medewerking van mevrouw Noordewier. Dat is eerstc-rangs-mu- ziek. Nu over iets anders, de inrichting van deze uitvoeringen in financieel- odministratieven zin. De heer Eggink heeft geldelijken steun gezocht (en ik kan er met vol doening bij zeggen gevonden) drieërlei vorm. Vooreerst in dien van een waarborgfonds. Een aantal notabele ingezetenen namen daarin deel en verdienen daarmee or kentelij'kheid. Vervolgens slaagde hij er in, een aantal personen bereid te vinden, als donateur een bedrag van twee tot gulden beschikbaar te stellen, en in de tierde plaats verkreeg hij de mede werking van patroons, die voor hun personeel kaarten kochten voor eerste uitvoering. De rechten, die deze personen zichzelf ten opzichte van de uitvoerin gen hebben verkregen, zijn gering en dat is maar goed ook. Niet hun te genwoordigheid, alleen hun geld gewenscht, als toehoorders worden onbemiddelden gewenscht, die de hear Eggink verwijderd wil houden van .onispanniugaplaalscn, waar zij meer kwaad dan goed meenemen. Kunst aan don Werkenden Stand levert den arbeider de uitvoeringen geheel kosteloos. En dat lijkt mij nu juist een bezwaar. Ik weet niet, of op den duur de toehoorders, die men wenscht, geboeid zullen blij ven door de altijd eenigszins ernstige kunst, die men hun denkt voor te zet ten, maai' aannemende dat dit zoo is, dan geloof ik toch, dat al wat koste loos wordt verschaft, op den duur geen waardeering kan blijven vinden. Een kleine bijdrage is dns in dit op zicht practisclier en geeft den toe hoorder het idee. dat hij betaalt, het niet zoo volledig cadeau krijgt. Wil de heer Eggink wat goeds blijven ge ven, dan zal hij noch zijn waarborg fonds, noch zijn donateurs kunnen missen op de kaarten koopende pa troons doet hij wel, niet te veel te rekenen. Die gaan daar een enkelen keer op in, niet voortdurend. Ziedaar de opmerkingen, die met volle waardeering van de sym pathieke poging des heeren Eggink, gemeend bob te mogen maken. Mis schien is de coöperatieve vorm de beste, die aan zijn denkbeeld past. Op deze manier hebben werklieden, meest van do Hollandsche Spoor, nu al twee winters, concerten van Haar- lcmech Muziekkorps genoten voor weinig geld, mogelijk ligt in die richting ook de meeste kans op welslagen voor „Kunst aan den Wer kenden Stand". J. C. P. door duizend wijnbouwers bijgewoon-l lisatie der Amerikaansche (roepen, do vergadering gehouden, waar den Het Amerikaansche departement van z.g. verraders - dat zijn degenen, die! buitenlandsche zaken zou president een absolute begrenzing van het! Diaz, onder den drang der troepen cliarnpagnegebied niet beslist noodig j aan dc grenzen, zes dagen tijd hebben achten bloedice wraak werd ge- gegeven om het verdrag te herroepen. De terugtrekking van de AmeriKaan- VREDE DOOR ARBITRAGE. Dezer dagen is te New-York het lang van tevoren aangekondigde groote vredes-feestmaal gehouden. President Taft had een brief ge stuurd, welke werd voorgelezen. De President verklaarde daarin o. m. „Het schenkt voldoening, to erva ren, dat het voorstel tot invoering van oon algemeen arbitrageverdrag tus schen Gi'oot-Brittannië en de Veree- igde Stalen in breedo kringen goed keuring heeft erlangd." Kr heeft zich een commissie van 300 journalisten gevormd, die propa ganda zal maken voor de arbitrage- idee. Ook wordt nog verzekerd, dat de Amerikaansche regeering de qoaestie au de beperking der bewapeningen 'ederom aan de orde wil stellen en oornemens is de mogendheden te poison, teneinde dit vraagstuk op de aanstaande VREDESCONFERENTIE TE 's-GRAVENHAGE, die volgens de mededeelingen uit Washington niet voor 1914 bijeen zal komen, te doen behandelen. John Galsworthy de bekende ro man- en tooneelsehrijver wil, dat de Engelsche regeering, of andors do Amerikaansche, de mogendheden zal voorstellen, luchtschepen en vliegtui gen niet in den oorlog te gebruiken, althans niet als verniolingswerklui- gcn. De zee en de aarde zijn voor do menschen groot genoeg om er elkaar op te dooden, zegt hij laten wij uit liefde tot zon en sterren en het blau we uitspansel, die ons sedert het be gin der tijden alle bezieling hebben gegeven, de lucht haar onschuld la ten houden. Het zij vrede m de lucht. Voor dit denkbeeld is wel veel te zeggen DE POLITIEKE STRIJD IN ENGELAND is nog in vollen gong, maar do behan- deling van de Vctowet in het Lager huis schiet nog niet hard op. Zooals men weet zijn op dit wetsvoorstel niet minder dan 900 amendementen inge diend en dc oppositie draagt er zorg voor, dat aan de behandeling der ver schillende amendementen tijd wordt besteed. Zoo komt rnon niet verder, in drie dagen tijds zijn nog slechts drie regels van het wetsontwerp afgedaan en gaat men aldus voort, dan z.ullen, zoo berekent men, er 17 weken noodig zijn (dc -irlementaire week op viei werkdagen rekenend) om do wet af t' doen, en alle andere werk zou blijven liggen. De regeeringsgezindc „Daily Chron.' dringt op kracniige maatregelen te gen de .georganiseerde obstructie' aan. Het is niet voldoende om langere zittingen te houden waarmee nu op voorstel van minister Asqiiith al een begin is gemaakt, maar men zal ook voor de behandeling der verschillen de onderdeelën van de wet een 1 paalden tijd moeten vaststellen. Blad venvacht trouwens, dat de re- georing na Paschen deze taktiek zal gaan volgen, lil Belgie is er strijd over DE SCHOOLWET door de R. K. regeering ingediend. Onder de liboralo en sociaal-demo cratische nartijen is een heftig verzet tegen deze wet gerezen. Maandagavond is o. a. te Brussel een groote vergadering gehoucb waarin sprekers van deze partijen gen 't wetsontwerp te keer trokken. In de Kamer zul 't ook wel een feilen strijd geven 1 DE WIJN-OP ROER EN in Frankrijk kregen zoo langzaam aan een gevaarlijk karakter. Dit heb ben de leden van den Senaat ook in gezien. Gister is door ben met handopsteken zelfs een motie aan genomen waarin het vertrouwen werd uitgesproken, dat de regeering de wijnvervalscliins zal onderdruk ken. en de maatregelen intrekken be treffende de grensregeling van het C h a mpagne- gebied Als de ministers dat nu ook maar doen, dan zal een doel der oproerige wijnboeren voorloopig wel tevreden zijn en wat kalmer worden. Dat is-ook wol noodig. ook voor 't andere deel. In den nacht van Zondag op Maan dag werd te Daméry bij Epernay een Bij het krieken van den dag gingen de ontevredenen reeds tot daden over. 500 wijnboeren begaven zich nl. naar tie! huis van een wijnhandelaar, wier pen daar de ruiten in en begonnen do deuren met zware balken te rammei en, waarna de wijn uit de kelders werd gehaald en op de straat uitge goten. Bij een anderen wijnhandelaar word met krijt op de deur geschreven, xicaansche onderhandeling m ver dut. ook bü hem spoedig een bezoek band stond. Dat is toen tegengespro- sche schepen van de Mexicaansche kust was het eenige uiterlijke toeken, dat Mexico den eisch van Amerika had ingewilligd. Het geheime verdrag zou betrekking hebben gehad op den afstand van een kolenstation aan de Magdalona-baai. dadelijk na de mobilisatie der Amerikaansche troepen werd beweerd dut deze beweging met Japansch-Me- dut. ook bi' hem spoedig zou worden gebracht. De prefect heeft de regoering on- middelliik met het gebeurde in ken nis gesteld cn ontving daarop mach tiging tot het nomen van strenge maatregelen om verdere buitensporig heden ie verhinden. In ons vorig Overzicht gaven we een korte meedeeling over EEN OPSTAND IN SPANJE en wel te Canillar. Uit de nadere berichten blijkt, dat daarbij 2 menschen gedood en 5 ge wond zijn. De opstand werd veroorzaakt door dat vee, waarvoor de accijns niet was betaald, in beslag werd genomen. De eigenaar van het vee kwam in verzet bij don burgemeester en deze gelastte zijn inhechtenisneming. Do bevolking schoolde samen op het. plein voor het raadhuis en toen de gendarmerie de menigte trachtte te. verspreiden, kwam het tót een botsing, waarbij geweer schoten werden gewisseld. Van een repuhlikeinsche woeling waarop in de eerste berichten gedoeld werd is dus geen sprake. Ernstig zijn de berichten LUI T OPROERIGE ALBANIë. waar do Albaneezen den Turken heel wal last veroorzaken. Nu schijnen de "furksche soldaten evenwel op de Albaneezen veld te win nen. Een Turksch regiment uit de rich ting van Trosehau komend, noodzaak te de opstandelingen hun stellingen in de omstreken van Kastrat! te ont ruimen .De opstandelingen vluchtten naar de hoogten bij Gradeca, na groo te verliezen te hebben geledon. De gouverneur van Skoetari seinde bovendien, dat de stad geen gevaar meer loopt en dat een aanval der op standelingen afgeslagen is. Maar toch geven de Albaneezen 't nog niet op. Er loopt weer een gerucht, dat de opstandelingen do openbare gebouwen bij üKootari in brand zouden hebben gestoken. De koning van Montenegro heeft bij de ontvangst van den '1 urkschen go- zant uiting gegeven afin zijn vrieud- scliup voor Turkije, om daarmee te gen te spreken, dat Montenegro e ii.:....- -,.i.i opstand in Albai ken. De „Sun" komt nu niet zeer be sliste mededeelingen maar of dezo op meer waarheid berusten, valt nog niet te zengen. O.'. Tuberculose als volksziekte. liet hoogtepunt van de periode van j van tuberculose-bestrijding nu museum Huis-in-de-Kruis of ulthans '.vrich' straat gevestigd is werd gisteren wel bereikt in de heldere duidelijke rede van Dr. B. II. Vos, geneesheer directeur van het volkssanatörium ..Hellendoorn" hij Apeldoorn, over de bestrijding van de tuberculose als volksziekte. Een hoogtepunt noemen wij deze rede omdat zij gemakkelijk te vol gen was, en met geestdrift, nitgespro- keii werd. Het applaus, dat de volle groote concert-zaal van de Veteeni- ging gaf. vertolkte dc stemming dei- toehoorders herhaaldelijk. Dr. L. C. Kersbergen sprak enkele woorden van welkom waarna Dr. Vos ongeveer aldus sprak- Waar in een stad. als Haarlem zooveel vooY de verspreiding van ben nis aangaande tuberculose gedaan wordt, komt de gedachte hij mij op, "f 't eigenlijk nog wel ziin nut. beeft, hier te komen. Toch ge'oof ik van wel. Al zal ik voor velen uwer be kende dingen verhalen; het is noch tans goed altijd weer op ditzelfde aambeeld te blijven door hameren. In oils land toch hecrscht de tuber culose ontzettend, 9000 menschen in ieder j rsterven aan de ziekte; dat is één op de zeven sterfgevallen. Het aantal lijders in ons land schat ik op 49.005. De meest verbreide en ook de meestbekende vorm va'n tubercu lose is de longtnbereuloee. Toch be slaan er nog vele andere vormen, de de opstandelingen begunstigt. liet bericht, dat Turkije bij de mo gendheden zou hebben geprotesteerd tegen de houding vati Montenegro, wordt ook tegengesproken. DE REVOLUTIE IN MEXICO duurt nog voort. De berichten over den stand van za ken ziji evenwel niet heel duidelijk. klie herein-, huidtu- berculose. De Ion «tuberculose Is evenwel de hoofdzaak: van iedere 100 gevallen komen er 64 in de longen voor. Wat is nu de oorzaak van de ziek te? Do erfelijkheid, zei men vroeger. Maar dat is niet zoo. Prof. Rnbe'rl. Koch in Diritsehland In t eene telegram wordt beweerd, heeft ontdekt, dat het de tuberkel- dat do opstandelingen aan de winnen- bacil is. die de lichamen van gezon de hand -'in, maar in t andere menschen verwoest. Van buiten drandbericht wnrdl .«meld. dat tg» de dus lot om. Van- p«, van ..resident D,o, s»«es bob- fc de De Te Washington zijn berichten ont-tuberkelbacil komt bij duizendtallen vangen, dat Diaz hot plan heeft ge vormd het land te verlaten, wanneer dc toestand mocht verergeren. Naar het heet, heeft de president 't zoo ingericht, dat hij eventueel onder bescherming der troepen de zeekust kan bereiken. Met de populariteit van den presi dent schijnt 't in Mexico gedaan te zijn. Een voornaam Iingelschman, ge vestigd in Mexico en volkomen op de hoogte van den stand van zaken al daar, heeft verklaard, dat er slechts één middel is, waardoor de orde in Mexico hersteld kan worden, nl. de aftreding van Diaz. Het volk zal z, niet eerder rusten voor deze heen gaat en zal hem vermoedelijk er toe dwingen, als hij niet uit eigen bewe ging zijn ambt nedcrlegt. Ook komt er nog EEN ONTHULLING, 't Amerikaansche blad „Sun"" ont ving uit de hoofdstad Mexico 't be richt, dat een geheim verdrag tus schen Japan en Mexico indertijd het bez.it is gekomen van den Ameri- kaauschen gezant Wilson a het verdrag heeft laten photografee- ren. Het uevolg van de ontdekking van dit geheime tractaat was de mobi- vodr in 't geen de lijder opgeeft. Daarom is 't zaak, dat deze bij hoes ten enz. zorgt, dat de regen van drup peltjes. die uit den mond komt, niet de huisgenooten bereikt, Nu is men en vroeger meer nog slordig daar mee. En op de kinde ren, die den ganschen dag met de ouders rerkearen, komt de besmet ting dan in de eerste plaats. 't Is dus geen erfelijkheid, maar 't zijn eenvoudig verhoogde ongunstige omstandigheden die kinderen van lijders zoo dikwijls zelf de ziekte doen krijgen. De tuberkelbacillen tieren in duis ternis en vocht. Tegen zon kunnen zo niet, en een krachtige luchtstroom verdragen ze evenmin. Een slechte woning is dns goed voor de ontwik keling der bacillen. Vinden de bacillen evenwel onze organismen krachtig en friseh, dan kunnen we lang stand houden, zijn we krachteloos en ondermijnd, dan vallen we. We moeten een groot weerstands vermogen hebben. Hoo krijgen we dat? In de eerste plaats door goede voeding. Laat dit, voor 't geld dat gij er voor geven kunt, zoo goed mo gelijk zijn. Ons weerstandsvermo gen wo'rdt verzwakt door ziekten, in fluenza b.v. Dikwijls wordt deze ziek te door tuberculose gevolgd. Na ver driet en ellende, is men voor tuber culose eveneens meer vatbaar, dan in blijde dagen. Dan zijn er de slechte gewoonten, die de tuberculose den weg bereiden. In de eerste plaats het gebruik van alcoholhoudende dranken, die een zéér slechte uitwerking hebben. De strijd tegen de verschrikkelijke ziekte is zeer noodig en moet twee ledig zijn: in de eerste plaats moeten we do aangetasten helpen, in de tweede pi nats de gezonden waarschu wen en wapenen. Tuberculose is te voorkomen. De ziekte wordt 't meest nnnpetrof- fe'n in de woningen van de lijders zelf. Daar is hef gevaar her grootst. Er» de strüd moet in de woningen der lijders zelf gevoerd worden, om te zien "vat daa'r no:r to redden is. Want er is wat te redden! Komt de huisbezoekster in de wo ningen dan zal zij den menschen leeran. dat het openzetten van ven sters niet doodelijk is, dat er geen stof in de woning moet worden opge jaagd, dat de gordijnen de hoogte in gaan, dat er dagelijks met veel wa ter wordt geplast. Ze zal den lijders leeren niet in bedsteden, maar in ledikanten te gaan slapen, ze zal op de reinheid van dc handen der menschen letten, want vuile handen brengen vele bac teriën over. Den kinderen moet ge leerd worden, de handen te was- schen en de nagels te reinigen, voor dat ze zich aan tafel zetten Ze zal er op wijzen, dat het spu tum moet worden opgevangen, en dat het eetgerei van den lijder moet worden afgekookt. Zo zal den lijder ook het velo hoes ten ontraden dat ïs in negen van de tien gevallen niet noodig Dan moet men niet sore-ken op 't oogenblik, dat men zich van voedsel bedient. De huisbezoekster zal er verder op letten, dat tie tuberculoselijder zoo veel mogelijk afgezonderd blijft. In groote sleden mouten waar wo- iiiug-verpleging niet gaat lubercu- los' /.ïekenliuizen zijn, niet alleen en zelts met in de eerste plaats voor den lijder, maar voor zijn „ingeving. De uiusMietUng van de woning na het overladen van den lijder, is ook zeer noodig. Nu verbiedt geen enkele wol, dat een nieuwe huurder er een j dag na dien dood intrekt De huisbezoeksier zal tenslotte haar groote aandacht wijden .ui do kinderen van den tuberculose-lijder. Ze moet tegen den vader en de rno - der zeggen ziet een der kinderen wat bleek of hoest het Ga naar het Consultalie-bureau, en laat uw kmd onderzoeken. Dan kan oen naar-bui- ten-gaan voor eenige weken veel goed doen. De ziekte moet vroeg herkend worden dan kan zij met de grootste vrucht worden bestreden. Voor den moeizame» arbeid van de strijders geeft het Ri.ik een flinke sub sidie. I)e tuberculose is oen wonderlijk© ziekte. Zij heeft jaren noodig om tot I uiting te komen, en ook lang om te 1 genezen. 90 van de 100 menschen wel hebben in hun leven eens een tuber culose-periode gehad. 7. ..V dat zelf wisten misschien. Bij de behandeling van de tubercu- losc-lijders spelen de sanatoria een groote rol. In die stichtingen wordt eerst genezen met rust, daarna met arbeid. Want de genezing moet er ook op gericht zijn, den menschen de ar beidskracht terne te geven. Er zijn ook dag-sanatoria, nog meer bekend onder den naam van licr- liullen .Hier in Haarlem is een uitste- I kende, en het werk. dat zij verricht, is even uistekend. I Ten slotte is er de zorg voor de ge zonde menschen. De hygiënische voor- lichting is ook een belangrijke factor 1 in "t werk van de tuberculose-bestrij- ders. Goede voeding, en vooral goede woning, moet de gezonde zich geven. Den mensch moet geleerd, dat hij. als hij een twee-kamer-woning heeft, nóu een knmor bewoont, en in de andere de mooie meubels neerzet, en er zelf één keer in vele weken goat zitten. Spr. roept op de onderwijzers en on derwijzeressen en geestelijken, om voor te gaan in den grooten strijd. 25) Zija ïedeneu om de rol aan te ne men, die Ferdinand hem bad opge legd, waren zeer dringend, maar toch verzette zijn eigen lust zich er tegen. Zij waren de wil van den kei zer en zijn eigen treurige geldelijke omstandigheden, Sinds hij gekomen was, waren twee dingen hem duide lijk geworden, namelijk dat oen aan deel in de kroon van AmphaJio. op «ichzelf eon lang niet te versmaden positie en bezitting was, en ten tweede dat hij er trotscli op zou kun nen zijn, Helena zijn bruid te noe men. Alexander was vroeger nooit iu Dursdorf geweest en hij had alleen een portret van de Koningin gezien, dat haar lieelemaal geen recht liet wedervaren. Het groote bal op de Engelsche Ambassade had liern do oogen geopend voor de weelde van de hoofdstad een stad, die. hij in zijn verbeelding; onderschat had, om dat Amphalia maar gold als een mo gendheid van den tweeden rang en indirect voor de positie der Iio- ningin. Hij had ook de vrouw gezien on haar bekoorlijk gevonden, lichamelijk en geestelijk uitstekend boven die le den van haar sekse, waaraan hij tot nu toe zijn attenties had gegeven. Zoover als dit mogelijk was bij een karakter als dat van den Prins van Skiloo, was hij verliefd geworden op de vrouw, wier positie en fortuin hem in liet begin alleen hadden aange trokken. Door al dezo factoren bewogen en bijgestaan door de officieele positie van zijn gastheer, zette de prins zoo beslist mogelijk alle zeilen bij om zijn zin te krijgen. Hij had spoedig zijn fout ingezien op den avond van het balen hij was tactvol en man-van - de-wereld genoeg om zich te lied win- gen en een gemoed en een smaak te behagen, die geheel verschilden van die, welke hij tot nu toe had ont moet Men heeft van een berucht leelijk man verteld, dat hij aanbood, om de vriendschap van iedere vrouw te win nen tegenover den mooisten man van zijn tijd, als hein een half uur tijd gegund werd, om den indruk van zijn gelaat weg te praten. Dit voorbehoud was voor Prins Alexander overbodig. Hij vereenigde alle gaven op zich, want niet alleen was hij buitenge woon knap van uiterlijk, maar ook waren er weinig sprekers, die hem konden overtreffen, als hij besloten was, zijn beste beentje voor te zetten. Bij een onderhoud, dat de moeite waard was om zijn bedrevenheid te toonen, was Alexander zoowel in staat het lichte rapier van geestig heid en vernuft te gebruikeu, aJs wel het grootere zwaard van ernstige en diepgaande conversatie. Hij kou spreken met vrouwen zoowel als met mannen. Deze dubbele gave is niet zoo algemeen als wei eens wordt ver ondersteld. Het is niet te verwonderen, dat Alexander blijkbaar vorderingen maakte in do gunst der Koningin. Zelfs Graaf Kalya was voor iets meer gewonnen dan voor een afgedwongen toestemming. Het zou zoowel hem aJs den prins ten goede komen, als hun pogingen met succes werden be kroond, en zijn eerste tegenwerpin gen werden tot nul gereduceerd, toen hij zijn doorluchtigen gast. beter leer de kennen. Hij was evenals de keizer van de théorie, dat on gewenscht© wilde haren een ding van het verle den waren. Zoo kwam het, dat Kalya alle diplomatiek in het werk stelde, om zijn hulp te verleenen tot de ont moetingen, die onder een of ander voorwendsel altijd meer dan eens per dag plaats haddon. De prins vergezel- do Hare Majesteit als zij uitging om te winkelen wat Helena gewoon was niet zelden te doen, vergezeld van een of ander harer kamervrouwen of hofdames in Dursdorf. Zoodra men hot ijs sterk genoog oordeelde, sloot de prins van Skiloo zich bij den koninklijken stoet aan, en maakte zich uiterst en toch niet hinderlijk verdienstelijk. Na twee of drie dagen bewees de Koningin hem als gast van de stad de eer om uitge- noodigd te worden tot een sledevaart mei haar, om allerlei belangrijke plekjes in de omgeving te bewonde ren. Niemand kon natuurlijk in deze schikkingen tusschenbeiden komen, of zelfs maar wagen ze te becritisee- ren. Prins Alexander was de neef van den keizer van Gramand en con gast van de Ambassade. Welbe schouwd, als de Koningin hem geen attenties bewees, waar zou men dan nog beschaving kunnen verwachten Als hij oud en leelijk was geweest en weduwnaar van drie overleden vrou wen, dan zou Helena niet anders hebben kunnen doen. Dat hij jong was en bijzonder knap, moest wel op prijs worden gesteld in een wereld, waarin zulke voordeelen zeldzaam waren. Zoonis Sir Douglas Musgrove op merkte, toen hij alleen met vrouw in haar boudoir was, een man en vrouw elkaar willen ont moeten, dan is het niet gemakkelijk ze tegen te houden, hoeveel le minder nog wanneer de een een prins en dc ander een koningin is, Dit was het protest van Musgrove tegen de opdracht van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, om zoo mogelijk een spaak te steken in het iel van Gramand. Barbara beschouwde de zaak nog niet als zoo'n fait accompli als haar litgenoot, zelfs niet toen zij zooals de Engelsche gezant het knorrig uit drukte, ostentatieus samen uitreden. Eigenlijk, zei Lady Musgrove, rijdt een vrouw alleen uit met mannen, die zij niet zal trouwen. De Koningin zal voorzichtig overat rond kijken. voordat zij oen vast besluit neemt Als de prins niet een of an doren vlek in zijn wapenschild heeft, dan beschouw ik hem al heel ver keerd. Jouw vlekkelooze man zal ver te zoeken zijn en het zal Hare Majesteit vervelen, daarnaar uit te kijken. Een vlekkelooze man wordt door niemand gewenscht, ant woordde Barbara wat ongeduldiger dan zij gewoon was, maar ais prins Alexander niet het tegendeel is van een ridder zonder smet of blaam, dan vergis ik mij al erg in zijn uiter lijk. Sir Douglas Musgrove beschouwde zijn vrouw als wat bevooroordeeld in deze zaak, maar als verstandig man en diplomaat was hij te voorzichtig om dat te zeggen. Gravin Lucie liet de laatste dagen bijna lieelemaal het gezelschap van de Koningin aan de officieele hofda mes over. De prins van Skiloo had de kleine dame over het hoofd gezien, zooals zij het zeif uitdrukte, eri van dat oogenblik af had zij zijn gezel- sctiap vereneden. Er was één uitzon dering in die week een week, die geen van de hoofd-acteurs in het dra ma ooit vergat op den tegenzin der gravin om haar nicht bij haar ver schillende uitgangen te vergezellen. Hare Majesteit had een uitnoodiging aangenomen, om aan boord van de „Enchantress" te komen lunchen., en do hertog van Longlands had zich verzekerd van een belofte der gravin, dal zij van de partij zou zijn. De hertog had Prins Mauri ts in groot vertrouwen verteld, dat hij gravin Lucie als het verstandigste meisje beschouwde, dal hij ooit ont moet had. Juist, antwoordde Maurits, mot een ondeugende» glimlach onx zijn mond, die geen verandering bracht in de diep droevige uitdruk king van zijn expressieve trekken. Zij begrijpt jou, John dus moet zij vorstandig zijn.: want jij bent het Engelsche gezond verstand gepersoni fieerd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5