AARLEMTS DAGBLAD. KJ Ik '4 TWEEDE BLAD. KONINGIN HELENA DONDERDAG 13 APRIL 1911 OM ONS HEEN No. 1344. Nabetrachting van den Gemeenteraad. Het geval betreffende liot hoofd van de school voor zwakzinnigen, die volgens den wethouder van onder wijs er naar snakte om ambulant te worden, terwijl dat gesnak door den heer Bregonje min of meer twijfel getrokken werd, is Woensdag tot een plotseling einde gekomen. Aan het, verzoek van den voorzitter, om op schrift te stellen wat hij eigen lijk meende, heeft de heer Bregonje blijkbaar voldaan. De burgemeester Bprak Woensdag namelijk van een schrijven, dat hij aan het College had gezonden, maar dat B. en W., voegde Z.E.A. er aan toe, niet heeft ver zwakt in hun raeening, dut de mede- deelingen van den lieer Loosjes in alle opzichten juist waren. De heer Bregonje dankte voor de cnededeeling, sprak die verder ook niet tegen, zoodat do conclusie ge wettigd is, dat zijn twijfel aan de juistheid van die mededeelingen, ook naar zijn eigen inzicht nu, onge grond was. Hiermee is de zaak dus uit. Belangrijker was de discussie over het voorstel vau Mr. Thiel c.s., tot invoering van eigen aangifte bij de plaatselijke inkomstenbelasting. Onze lezers kennen de argumenten, waar mee dit voorstel werd aanbevolen en de bezwaren, die door B. en W. daar tegen werden ingebracht, zij kunnen de debatten, die de Raad Woensdag daarover hield, elders in dit r lezen, zoodat ik die hier niet uitvoe rig behoef na te gaan, maar mij be palen kan tot het beschouwen van enkele der voornaamste punten, die de discussie opleverde. Het trok de aandacht, dat niet de eerste onderteekenaar, maar Slingenberg begon met liet voorstel aan te bevelen. Dit is natuurlijk geen toeval. Waarschijnlijk vond Mr. Thiel, die ter vervanging van den heer l-Iulswit aan de tafel van B. en W. zat, het minder aangenaam, al dadelijk tegen zijn collega's op te trekken, misschien ook spaarde hij zich voor het debat, dat te wachten was. Merkwaardig scheen mij vooral de opmerking van den heer Slingen berg over een circulaire, die, door den contröleur bij onze belasting ontwor pen, door B. en W. goedgekeurd was en derhalve voor hunne rekening kwam. In die circulaire worden aan 'belastingschuldigen allerlei vragen gedaan, waarvan de beantwoording leiden moet tot betere bepaling van hun inkomen. Als men nu bedenkt, dat indertijd de vragenlijst, die aan de belastingschuldigen zou worden toegezonden, door den Raad is vast gesteld, dan rijst zeker de vraag, door Mr. Slingenberg gedaan en la tei door Mr. Thiel herhaald, of het niet wat vreemd is, dat B. en W. daaraan op eigen gezag uitbreiding gaan geven. En dat te nicer, omdat die vragen nogal ver gingen. Er is er een, waarbij aan mcnschen, die za ken drijven, wordt gevraagd, hoe groot hun omzet is en welk percen tage zij als winst rekenen. Hel antwoord van den wethouder van financiën was niet heel sterk. Jpr. Kruseman noemde die vragen- L'jst een poging, om bouwstoffen voor den aanslag te verzamelen. Maar bouwstoffen zijn de officieele vragen ook. En het. daarbij aangevoerde ver weer, dat de menschen niet verplicht zijn, de vragen van de circulaire te beantwoorden, is eenigszins in strijd met het dringend verzoek aan den voet daarvan gedaan, om alle vragen te lie antwoorden. Maar het meest treffende was de sprekers stelden dit zeer juist in het licht dat B. en W. door deze circulaire toonden, eveneens behoefte te hebben aan de, zij het dan ook eenigszins omkleede, vraag „hoe groul is uw inkomen Waarom, zoo vroegen de heeren Slin genberg en Thiel terecht, dan niet een stap verdor gedaan en ruiterlijk de vraag op het biljet geplaatst Overigens Meld Dr. Kruseman in derdaad een belangrijke rede. Al da- dolilk had hij de lachers op zijn hand, toen hij, om aan te toonen hoe moeilijk dikwijls het opgeven van hot inkomen schijnt te wezen, verhaalde, hoe een van do onderteekenaars van hel voorstel en niet de minst schran dere (wie lost het raadseltje op oen belangrijke fout in zijn'aangifte had gemaakt, die hij, na daarop te zijn gewezen, onmiddellijk verbeterd bad. Met overtuiging distilleerde hij uit de opgaven van twintig andere ge meenten, dat eigen aangifte öf niets uitricht, öf verkeerd werkt. En toon hij uitgesproken had, ontstond er een incident van zeldzaam komische kracht. Mr. Thiel protesteerde er tegen, dat die gegevens niet aan den Raad overgelegd en hem in het College van en W. niet getoond waren I Toen bleek, de heer Kruseman ver meide zich begrijpelijkerwijs geval, dat ze maanden in het kastje van den Raad hadden gelegen hoe handig Mr. Thiel daarop ook antwoord gaf, de indruk was geves tigd, dat niet de geheele Raad laat ik zeggen geregeld alle stukken leest. Toch zouden deze gegevens de kap stok worden, waaraan voorloopig zaak weer werd opgeiuingen. Want wie zich er meo gevleid had, dat de zen middag de zaak, in welke rich ting dan ook, zou worden opgelost, kent niet het gebrek aan eneu-gie, dat een groot college kenmerkt. Ditmaal was het Mr. Spoor, den kapstok aan den wand van Raadszaal timmerde. De gegevens van andere gemeenten waren van 1903, de Raad moest ze van jonger datum hebben, aan B. en W. moest worden opgedragen, die te vragen on zoolang zou natuurlijk de zaak moe ten worden aangehouden. En of nu ook Dr. Kruseman er oji wees, dat zijn gegevens werden gevuld door de ondervinding van coiilróleurs uil latei' jaren, die hij ook had meegedeeld, de Raad werd verlekkerd op de gelegenheid tot uit stel en besloot daartoe, met één stem meerderheid. Waarom de wethouder financiën daarbij buiten stem ming bleef, heb ik niet goed begre pen. Maar merkwaardig was het wel. dat Mr. Thiel en zijn medestan ders, op één na, allen vóór uitstel stemden. Blijkbaar zagen zij, dat liet principe dezen middug gevaar liep le worden afgewezen en dachten zij het Raadslid wint genoeg, al wint hij niets dan tijd. zou hiermee kunnen eindigen, wanneer niet de nadruk gelegd moest worden op een uiting van den voor zitter zelf. Jhr. Bareel wees er op. dat vermeden moet worden, dat men gegoeden ontstemt. Ziedaar een argument, dat als 't ware over dit heele debat had heen gezweefd en toch nog door niemand was aange wezen. Verklaarbaar is het, dat Mr. Thiel er op inging' en al trok hij de lijn wat ver door, toon hij sprak van een verkapte degressie, waarvan al dus door de groote inkomens werd genoten, er moeten toch verscheidene Raadsleden zijn geweest, die gevoel den, dat dit een belangrijk argument is tot afwijzing der verplichte eigen aangifte. Natuurlijk met de beste be doelingen voor het heil van de ge meente, zoodat de heer Loomeijer in de woorden van den heer Thiel geen insinuatie had behoeven te zien. Die lag daar, meen ik, niet in. Nu spreekt het van zelf, dat een gemeente als Haarlem prijs moet stel len op inwoners met groote inko mens, die op allerhande manieren den bloei van een stad bevorderen. Om die reden heb ik indertijd pro gressie in de inkomstenbelasting als onliandig en onverstandig bestreden. Maar hun met te durven vragen „hoe groot is uw inkomen zou mij I In zijn antwoord aan verschillende toch te ver gaan. Gefortuneerde men-1 sprekers zei de minister-president Mo- schen leven, als wij allen, onder liet gemeene recht en behooren hun aan deel in de algemeen© lasten naar billijkheid, dat wil zeggen naai' do mate van hun inkomen, te dragen. Zoo heeft men het ook in Den Hang ingezien en wanneer wij van 's Raads voorzitter vernemen, dat de Hage naars er niet mee ingenomen zijn dan zou ik daarop willen antwoor den „ze zullen er wel aan wen- Inmiddels is de zaak, zooals ik deelde, hangende gebleven. Te hopen is het, dat de leden van den Raad zich den tijd ten nutte maken, om die nu grondig to bestudeereri. Was ddt vroeger gebeurd, dan zou Woensdag een beslissing kunnen zijn genomen. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Er komen berichten over WIJNBOEREN-ONLUSTEN IN FRANKRIJK. De tijding, dat de Senaat zich beginsel voor de opheffing van de be grenzing van het champagnegebied had verklaard (zie vorig Overzicht) heeft te Epernay groote opgewonden heid veroorzaakt. Nauweliiks was Dinsdagmiddag het besluit te Epernay bekend, of drom men wijngaardeniers, men schatte den stoet op 2000, uit alle dorpen der Marne-vallei, begaven zich naar Dizy, waar zij alle wijnkelders plunde.rden, o. a. die van het huis De Cnsiellane. die niet minder dan 230,000 flesschen Champagne bevatten. De deuren der kelders werden met teer en petroleum besmeerd en daarna in brand gesto ken. De vlammen bedreigden de aan grenzende pérceelen, doch de gendar men slaagden er in, den brand te blus- schen. Ook haalden de gendarmen de door de bctoogers in de straten op gerichte barrikaden neer. De oproer lingen waren nog niet tevreden, ze hesclien de roode vlag op de gemeen tehuizen te Dizy en te Lunncres De onder-prefect van Reims zond, zoodra hii met deze feiten in kennis was gesteld, eenige eskadrons cavale rie van gendarmen naar het terrein der troebelen. Tusschen de nrde-bewn kers en de betoogera ontstond in 't naburige stadje Ay een botsing, 'ijnbouwers werden verstrooid i hun voornemen om nog meer wijn kelders te plunderen, hadden kunnen volbrengen. Toch werden ook te Da- méry en in nog enkele plaatsen do wijnkelders geplunderd. De toestand nabij Reims was zeer critiek. Bij 't gevecht met de troexien maakten de dragonders een charge, waardoor ver scheiden© betoogers gewond werden. Overal waven troepen geconsignee rd en de wogen werden door militairen bewaakt. Om 11 uur 'savonds door kruisten nog tal van politie- en gen darmerie-patrouilles de omstreken van Reims. Tegen twee uur in den nacht ver klaarde do prefect van 't Marne-dopar- tement, dat de orde voorloopig her steld was. Toch werd het 106e regi ment infanterie, dat te Chalons in garnizoen ligt, naar het terrein der troebelen gezonden, en vertrok dien nacht ook een regiment jagers naar Reims. De (oostand moet wel ONTZETTEND zijn geweest. Een journalist, die ter plaatse was, schrijft „Het schouwspel, dat ik heb bijge woond, is iets ongehoords, ondenk baars, verschrikkelijks. Op ecnigen afstand van Dizy zag ik reeds een rooden gloed. In het plaatsje aangekomen stuitte ik op drie barri kaden, reusachtige opstapelingen van champagnekisten, manden, tonnen en ander materiaal, dat gebruikt wurdt voor verzonding van champagne. De groncl was bezaaid mei gebroken flesschcn, kurken, hulzen en hel ge heel vormde een akelige rume, ais na een reusachtige sabotage, zooals tot dusverre in Champagne nog niet is aanschouwd, zelfs niet in de woeligste dagen vun Januari." De opwinding in parlementaire kringen is ook vrij groot, tengevol ge van den loop, dien de gebeurtenis sen in het wijngebied hebben geno- Geen wonder dan ook, dat er gis termiddag in de Kamer GEÏNTERPELLEERD is, over de quaestie, de begrenzing van 't Champagnegebied betreffende. nis, dat bij niet van meening veran derd is. Er moeten wijzigingen in de wet aangebracht worden, maar het oogenblik is daarvoor niet gunstig, daar deze wijzigingen met zorg over wogen dienen. De minister verklaarde het vertrouwen dor Kamer noodig t.e hebben, muar men meet hem volledi ge vrijheid laten om de pijnlijkste moeilijkheden op te lossen. I)e minister-president zei ook, dat de tijd, om over de grenswijziging te spreken, voorbij is Niet door woor den, maar door daden deukt hij de orde te herstellen, en hij eindigde met de verklaring, dut mnet worden uit gemaakt, of op do regeering al of niet de plicht rust. eerbiediging von do wet te eischen, en of zij kan rekenen op het vertrouwen van de repnblikein- sche meerderheid in de Kamer. Moms aanvaardde de volgende mo tie, voorgesteld dour Daliniier „De Kamer, besloten zonder ovcrbunsiing een oplossing tc zoeken voor de quaes- ties, die het uitvloeisel ziin van de grenswijziging, doet een beroep op het gezond verstand coi het vertrouwen der bevolking, en keurt de verklarin gen der regeering goed."' Het eerste gedeelte van deze motie wordt aangenomen met 552 tegen 7 stemmen, het tweede gedeelte (ver trouwen in de regeering uitsprekende) met 323 tegen 97, het laatste deel (goedkeuring van de regeeringsverkla- ringen, en afwijzing van elke toevoe ging) niet 328 tegen 138. De geheele motie werd vervolgens bij handopste king aangenomen. DE POLITIEKE STRIJD IN ENGELAND Zooals een telegram reeds meldde „,in de beraadslagingen over de Veto- wet in het Lagerhuis tot 18 April ver daagd. Men weet. 't schiet bij de ge organiseerde obstructie der oppositie, met de behandeling dezer wet niet Over DEN OPSTAND IN ALBANIë komen nog steeds bloedige berichten. Er worut dan ook geducht gevoch ten. Nu wordt weer gemeld, dat op 8 April bij Dindoi, Malihota en Ue- schiisj gevochten is. De Torksche Hoepen Keerden met vrij belangrijke verliezen tc ioezi terug. Yuigens een telegram van den vali van Skootari, is een regiment bij Koit duor de opstandelingen aangevallen. De troepen, die van Kast rati naar Toezi marcheerden, grepen de opstan delingen in de flank aan, waarop dezen zich in het heuvelland i Toezi terugtrokken. Uit Salonika wordt gemeld, gendarmen van Kastrati afgezonden zijn tor overbrenging van de officieele berichten omtrent de slachtingen door de Arnauten. Binnen enkele dagen zullen dus wel uitvoeriger mededeelingen gedaan kunnen worden. Men blijft in Rusland nop ongerust over DE STEMMING IN CHINA en deukt blijkbaar nog altijd i de mogelijkheid van een oorlog. Nu wordt weer door de Russische bladen bericht, dal de Chïneesche minister van oorlog de bevelhebbers van alle legercorpsen naar Peking heeft ontboden voor een beraadsla ging over liet plan e-ener buitengewo ne mobilisatie. Ook zou de regent een zeer oorlog zuchtig manifest hebben uitgevaar digd, waarin het leger wordt aange spoord zich gereed tc houden tot den oorlog. Stadsnieuws ONZE VLOOT. Voor de afd. Haarlem van „Onze beiift'ëbnwïijj100';' wrak voor driekwart gsvul- haur maatregelen genomen niet ul- de bovenzaal van. de Sociëteit ..Ver leen hoeft d™ minister-president kapitein-luitenant ter quith reeds voorgesteld langere zittin gen tc houden, maar ook heeft hij met succes het voorstel gedaan, den voorzitter bevoegdheid te geven onbelangriike amendementen niet in behandeling te brengen. Met deze lak- Tiek die de Engelschen het kange- ■stelsel noemen, men springt im mers over tal van amendementen heen hoopt men nu in den vervdge do obstructie der oppositie te kunnen te- eengaan. Of dit zal gelukken De heeren hebben nu tot 18 April vacantie en kunnen nu nog eens over de quaosties nadenken. DE POLITIEK IN SERVIë is in de Servische Kamer besproken In den loop der debatten over do be grooting, zei dt progressist Perils], dat dc buitenlandse lie staatkunde van Servië onder het radicale bewind in consequent is geweestServie vindt noch steun bij het drievoudig verbond, noch bij de „triple entente" en de overeenkomst niet Rusland biedt .al eninin voldoende zekerheid. Do Servisch-Turksche vriendschap noemde spreker een anomalie, daal de Turken de natuurlijke vijanden in do Serviërs zijn. De onvastheid in de staatkunde is het gevolg van hel verschil in opvat ting tusschen de ministers Pasjitsj en Milanowitsj. Laatstgenoemde protesteerde U-gen dit verwijt en verkiaarde, dat hij op deze critiek terug zou komen bij de behandeling van de begrooting van buitcnlaudsche zaken. De crediet-aanvraag vau den minis- iv van buiteulandsche zaken van 100.000 dittar voor gehoime fondsen word gesteld in handen van de coin- Volgens de bladen uoet in de Fran- sche Kamer-couloirs het gerucht do ronde, dat belangrijke ON REG ELM Al lüHEDEN zouden ontdekt zijn in bet financieele beheer van het departement van bui teulandsche zaken. de automobile torpedo's, die door de tegenwoordige onderzeeërs afgevuurd worden. De torpedo is van de onder zeeboot, wat het projectiel van hel ka non is. Het sigoarvormigo voorwerp kent verschillende afdeelingeri daar in bevinden zich 't pistool en de lading schietkatoen, dan komen de luchtka mer, de geheime kamer, waarin zich 't werktuig bevindt, dat de torpedo op de gewenseht© diepte houdt, cn de ma chinekamer, vanwaar uit de schroe ven in beweging worden gebracht Saamtrenerste lucht echter in de lnn- ceerbuis blaast de torpedo weg raakt deze hef deel. dan sprngt zij. en ver oorzaakt aan het getroffen schip dik werf den ondergang. Een sniegclsleisel in den comman- dotoren, doet den onderzeeër op de hoogte bliiven van de plants, die hef. te beschieten doel ten opzichte van het vaartuig inneemt. Versche lucht is in de groote vaartuigen voldoende aanwezigbij de kleine van vroeger was dit soms wel anders. Ten-slotte wijdde spreker eenige woorden aan de manoeuvres en aan de gevaren, waaraau de onderzeeër uveiniijdelijk blootstaat. Toch zijn de onderzee-booten voor onze kusten een inderdaad uitstekend verdedi gingsmiddel. De rede werd met aandacht aonge hoord, en verduidelijkt door vele fraaie lichtbeelden. Luid apMaus beloonde aan 't einde den heer Smit voor zijn boeiende voor dracht. Best r ij ding Nieuw Mal thusianisme. De volgende week belegt de afd. Haarlem van den Nederl. Bond tot be strijding van het Nieuw-Malthusianis- nie een vergadering, waarin spreken zullen de heeren A. H. J. Engels, te Leiden, en II. van den Berg, arts, en Ds. G. W. C. Vunderink, te Haar lem Rubriek voor Vragen Geabonnoerdon bobbon het voorrecht, vrngen op veraohillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, ui tc eenden bij de Kodiicit /.vu Haarlem's Dagblad, Groote Hout. ï'i. Alie .ml .voorden worden geheel kosteloofl gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en v, plaats vnn den inzender Tormeldoa v, .J; geen aandacht geschenken. VRAAG. Een kennis van mij is uiel Januari als dienstbode iu be trekking gekomen en met November vertrokken. Heeft mevrouw nu net recht, om den godspenning van haar loon af te houden Zij iieeft geen ker- inisfooi gehad, maar wel reis- en kostgeld, toen do familie de stad uit ging. ANTWOORD. De dienstbode kan in dit geval den godspenning behou den. VRAAG. Gaarne wenschte ik den naam en het adres van den directeur der gymnastiek- cn schermvereeni- giim „Concordia" te vernemen 7 ANTWOORD. Directeur is de beer J. Hop, Schermerstraat No. 25. alhier. VRAAG Waar moet ik mij aan melden om lid te worden van de v oetbal ve reen i gi ngen H. F C. of Haarlem ANTWOORD. Wend u voor H. tot den heer R. Renimeits, zee F. Smit over de onder-zeevaart. De heer Van Bemmelen riep den aanwezigen het welkom toe. Daarna vertelde de spreker va den avond eerst 't een en ander over de wijze, waarop een onderzeeboot ziin p-sitic behoudt. Evenwicht moet er zijn in de krachten, die N schip naar boven drijven en naar beneden druk ken - <Kn zweeft dc boot Laten w water in. dan zinkt, pompen we uit, dan rijst zij. Die wijze van onderdom pelen wordt nu nog slechts bij 't oude re kleine type toegepast. De meer mo derne vaartuigen houden hun stand door horizontaal geplaatste roeren. Het gebruik van onderzeebooten is reeds van ouden datum. In 1588, bij de komst van de Spaansche Armada in do Hollandsche en Engelsche wate ren maakten de Britten reeds gebruik van een vinding van oen hunner land- genooten, William Bourn, die een scort onderzeeboot sa.migesteld had, welk'- natuurlijk nog van "zeer een voudige makelij was In 1578 vond de Brit dat vaartuig uit, maar de man. die eigenlijk tot een ernstig bestudeeren en oplossen van 't probleem der onderzeevoart overging was een Nederlander, Corne lls Drabbel, die in 1572 te Alkmaar ge boren werd. en geneesheer wa-s aan 't Engelsche hof bij Jacobus I. De uit vinder maakte in 1624 in de wateren van de Theems met het door hem ge- Jj| Bji iiwuuJvi construeerde vaartuig een tocht, die óraujebadêT voor Haarlem" tot""den uitnemend slaagde. Een diepte van v. J. Heye, Keunemerplein 34. 15 voet werd bereikt ln 1653 kwam dc te Rotterdam wonende Franschman De Lissone eveneens met een vaar tuig, dat evenwel weinig opgang ge maakt heeft. Duitschland en Amerika zaten in dien tijd, en vooral later, niet stil. Tot 1904 werden in Duitsch land alleen 181 projecten vervaardigd, door mcnschen, die de meest uiteen- loopcmde beroepen beoefenden. De ont wikkeling schreed voort langs den abt Borelli, Robert Fulton, die zich meer dan met.de .mderzeevaart naam gemaakt heeft als uitvinder Reeds m de maand December 1910 stoomschip, en Bau.-r, een Beiersch had de toenmalige minister l'ichon j werkman, die in 1844 een onderzee- ontdekt, dat liet op de bureaux van vaartuig ontwierp. In den Ameri- Hanion een hooggeplaatst umble-1 kaanschen Burgeroorlog in 1S63 wer naar van financiën niet in den i den ook onderzeebooten, de zooge- haak was, en hij had onmiddellijk naamde Davids gebruikt, een onderzoek doen instellen, dat Dan komt de moderne boot, die wij evenwel wegens het ingewikkelde ad- hoewel veel verbeterd ook thans ministralieve raderwerk lang duurde, nog gebruiken. In 1885 vond de Zweed zoodat men eerst thans tol eon posi- j Nordenfelt een boot uit, die torpedo's ticf resultaat schijnt te zijn gekomen, afvuurde. In Frankrijk waren het althans Hamon. die met verlof was gezonden, is nu door een commissie, onder voorzitterschap van minister Cruppi. gehoord. Gustave Léde en Goubct, die der nieu we richting baaji braken. Van de booten der oude lichting, die niet totaal opgeheven drïjfverino- Waarin de begane onregehnatighe-1 gen, wordt thans alleen nog gebruikt den bestaan, is bij de groote geheim- de Volta, een bootje dat heel licht is zinnigheid, die aan het ministerie in I slechts 17 ton weegt het en daar- aclit wordt genomen, vooralsnog een om gemakkelijk tc transporteeren is. geheim. Eenigen tijd stond spreker stil bij VRAAG. lloe lang kan men van een kub. M. gas branden ANTWOORD. Eeu staand gas gloeilicht gebruikt 125 a 130 L. gas per uureen hangend licht 80 a 100 L per uur. VRAAG. Wie is de directrice van het badhuis voor on- en minvermo genden te Zand voort ANTWOORD. Mej. Bouvin. VRAAG. Hoe kan ik het best parketvloeren onderhouden ANTWOORD. Door ze met koud water te reinigen en daarna in te wrijven met een der was-soorten, die u in iederen meubel winkel koopen kunt. bit de Omstreken HAARLEMMERLIEDE c. a. Het voormalige raadhuis aan den straatweg bij Haarlem zal publiek verkocht worden. Waren aanvankelijk bij den veehou der Van den Berg aan den Schalkwij- kerweg een viertal runderen door mond- en klauwzeer aangetast, nu reeds zijn een 40 dieren daaraan lij dende. FEUILLETON 26) O, denk je dat zij inij begrijpt vroeg de hertog, vol belangstelling voor zoü'n interessant onderwerp. Ik geloof het zeker eu wat zij begrijpt, dat heeft zij stellig ook lief. De hertog ging heen en rookte een sigaar. HOOFDSTUK XIV. Aan boord van de „E n c h a n t r e s s". Op eeu mooien morgen van een helderen vriesdag reden de Koningin, gravin Lucie en een der hofdames in de koninklijke arreslede naar de ka de. De hertog en Prins Maurits wachtten daar, om hun hooge gasten te ontvangen en een looper was op bevel van den hertog uitgelegd over de trap van de kade naar het water, waar de met vlaggen versierde boot goed bemand klaar lag om haar naar de ..Enchantress" te bremzen. Sir Douglas Musgrove, Lady Mus- grove en een half dozijn andere gas ten waren al aangekomen. Prins Alexander qji Graal' Kalya waren niet ultgonoodigd. Prins Maurits drong er op aan, maai' do hertog wilde er niets van weten Mj wenschte hen naar het land, waar de peper groeit, met een energie, waaraan geen kracht ont brak. De hertog van Longlands gaf de Koningin den arm wat zijn plicht als gastheer ook gebood terwijl de Vorst van HelmburgWallen de gra vin dezelfde beleefdheid bewees. Toen zij de trap samen afgingen, fluisterde deze dame hem heel onge motiveerd deze woorden in Laat u niet ontmoedigen, Prins. Wat een mooie dag is het vandaag I voegde de gravin er hardop aan toe. Het water ziet er uit als vloei baar goud stroomend in een para dijs. Wat ben je poëtisch gestemd, Lucie, lachte de Koningin, die met den hertog achter haar aan kwam. De hertog Vond, dat het de mooiste dichterlijke ontboezeming was, die hij ooit gehoord had toch was de hertog allesbehalve sentimenteel aan- slegd. De mooie lijnen van het prachtige stoomjacht kwamen scherp uit in de heldere zonnestralen. De „Enchan tress" was met vlaggen versierd, dc koninklijke standaard van AmphaJia nam de eeroplaats in tai' eere van de hooge gast. De stalen en koperen randen glommen als spiegels en het dek had wel als koninklijke tafel dienst kunnen doen. De lunch werd opgediend in de groote eetkamer bij nu even groot als die op een groote stoomboot diiect nadat de Koningin aan boord was gekomen. Toen de lunch gebruikt was, ging bel geheele gezelschap liet jacht be zichtigen. De hertog was vol geest drift voor zijn vaartuig, en waar schijnlijk sprak hij nooit zoo goed als dezen middag, omdat hij uit belang stelling voor zijn onderwerp zichzelf heele maal vergat. De Koningin was er ook vol geest drift voor en haar belangstelling vuurde luiar gastheer aan. Plotseling zei de Koningin Ik zou wel eens graag een uit stapje willen maken. Hertog. Zou or iets tegon zijn, dat wij een uur bijv. het kanaal van Dorfe opvoeren den hoofdtoegang naar aee van Dursdorf uit? De hertog was verrukt. In een half uur kon de machinist zorgen, dat hot jacht stoom op had. Alles was in de weer, totdat zij vertrokken waren Do hertog stond op de hru.tr en com mandeerde zelf. Hij had Prins Mau rits iets ingefluisterd toen hij ging om liet bevel op zich te nemen Wat zou de wereld wel zoggen, als de „Enchantress" er eons met de- zo dames van door ging Van de gasten bleven alleen Hare Majesteit, do gravin en de hofdame. De Musgroves en de andere bezoe kers hadden het jacht verlaten. Daar de hertog geheel in beslagge nomen werd door het commando over het jacht, viel Prins Maurits natuur lijk de taak ten deel, om de dames bezig te houden. Gravin Lucie wierp haar nicht een steelschen blik toe. Had de Koningin een bedoeling met haar plotseling verlangen naar rei zen, in eeu nieuw jacht, wel is waar maar toch had zij dit genot a.l gekend, zoo iang als zij zich kon herinneren Het gelaat van Hare Majesteit ver ried niets dan belangstelling ln den voortgang van de „Enchantress" en den toegang tot de Dorfe. De gravin wachtte een poosje tot dat de haven uit het gezicht was. Toen toonde zij plotseling groote be langstelling voor wat zij een meer romantische kust noemde en ging naar den anderen kant van het jacht. De Koningin keek haar nicht na. Haar hort zit op de rechte plaats en zij is verstandig zoowel als gees tig. zei ze. op die vertrouwelijke sprekend, die meer dan iets anders een compliment is. want liet veronderstelt eenheid van denkbeel den. Hot was merkwaardig. De Ko ningin zou niet heblicn kunnen zeg gen waarom, maar zij zou nooit zoo tot Prins Alexander over de gravin hebben kunnen spreken. Zoo iets zou nooit in baar hoofd zijn opgekomen. Dat zou den schijn gehad hebben, of zij vertrouwen geschonden had. Toch liad zij niet geaarzeld om dat te doen tegenover den man, die nu naast haar stond, van wien zij even weinig wist. Die toevallige opmer king, zoo onwillekeurig geuit, bracht haar aan het nadenken evenals zij op het bal had gedaun. Waarom had zij ©en gevoel of zij dezen man zoo goed kon vertrouwen Waarom maakte hij zoo'n indruk op haar, dat zij er zich geen verklaring van kon geven, geheel anders dan andere mannen Hij zag er niet bijzonder knap uit. Men zou zijn uiterlijk zelfs alledaags hebben kunnen noemen, als men niet op zijn oogen lette, die liet geheim van ©en mannenziel ver borgen hielden. Prins Alexander had ook heel mooie oogen, maar er stond geen geheim in te lezen, zij hadden niets smoekends Dat was het haar indruk van den vorigen avond.. Deze man vroeg iets van de wereld, van het leven neen, nog meer van haar. AI deze gedachten waren haar in een seconde door het hoofd gegaan, voordat Maurits op zijn eenigszins langzame manier tijd had om té ant woorden. Do Koningin keek hem in de oogen om het antwoord daarin te lezen, toen sloeg zij ze neer en keek naai- het witte schuim van liet water onder haar. Want de vraag aller vra gen lag in den blik zijner geheimzin nige oogen verborgen. Ja, antwoordde hij bedaard. Het moet goed zijn, haar tot vriendin te hebben. Zij is trouwhartig. Helena keek hem niet aan. Als be- tooverd bleef haar blik hangen aan het kokende schuim, dat de „Enchan tress" met haar snellen gang op wierp. Hoe weet u dat zei ze, meer om te zien hoe hij daarop zou ant woorden, dan om hem over Lucie te doen spreken. Is u helderziend ten. opzichte van karakters Zooals de mannen zeggen is het moeilijk om hel raadsel aller raadselen -- de vrouw te kennen. Sommige eigenschappen herken ik op het eerste gezicht zolfs in een vrouw, antwoordde hij, terwijl hij de woorden der Koningin over haar sekse met een buiging aannam. Gravin Lucie heeft nog niet de kunst geleerd om haar gedachten te ver bergen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5