Ds Kwarljes-Advertentiëii Binnenland EEN JEUGDIGE DIEF. De 17-jarige C. li., cam gewezen kantoorbediende van de firma B. Al. Sons. op de Leuveliaven ie Rotterdam, wacntle den jongsten be diende van 'dat kantoor op de Leuve- liaven op en vroeg hem den sleutel s an het kantoor, wetende, dat het de taak van den jongsten bediende is. den sleutel na sluiting weg te bren gen. Hij zeide nog even op het kantoor te moeten zijn. Met den sleutel, die hem zonder achterdocht gegeven werd. ging hij liet kantoor binnen, opende de brandkast met den daarbij behoorenden sleutel en haalde uit het bovengedeelte daarvan een bedrag van I 50. Het benedengedeelte van de brandkast, van oen afzonderlijke sluiting voorzien, kon hij niet open krijgen. In dat gedeelte was 2000 geborgen. Do diefstal werd. ontdekt, en de hulp van de politie ingeroepen. Deze arresteerde K. in de woning van zijn oudera BOSCHBRAND. Een felle boschbrand heeft gieter- namiddag tusschen Apeldoorn en Loenen verwoest ongeveer 450 hectare jong opgaand dennenhout, toebehoo- rende aan baron Van Voorst tot Voorst, den heer Delcourt, de familie Wils, den heer Detmar en anderen. Aan de Woeste Hoeve begon de brand, dien men door krachtdadig optreden bij de Loenensche Sprongen wist le beteugelen. De schade is zeer grootde meeste bosschen waren niet verzekerd. Velen kwamen per auto en per fiets uit Arnhem en Apeldoorn naar den brand kijken. BRANDEN. Te Made (N.-B.) is het café ..De Druif' geheel afgebrand. Van den in boedel werd zoo goed als niets gered. Alles was verzekerd. Oorzaak onbe kend. ONTPLOFFING. In liet ketelhuis van de stoom- houtzagerij van E. J. van Weerelt Azn.. aan de Jensiusstraat te Rotter dam, heeft gistermorgen door de hoo- ge gasspanmng. het gevolg van het stoken van zaagsel, een ontploffing plaats gehad. Dooi den luchtdruk z:jn van het dak van het ketelhuis acht platen van gewapend glas weggesla gen. Deze platen kwamen in de NuorU-Mulendwarsstraat en in hel ketelhuis teiecht, zonder ongelukken te veroorzaken. De vier in 't ketelhuis werkzame mannen kwamen met den schrik vrij. Een begin van brand werd gebluscht. CHINEESCH-J AV A ANSCHE HANDELSBETREKKINGEN. De „Agence d'Extrême Orient" meldt: De te Nanking gehouden ten toonstelling heeft als gevolg gehad, dat een groot aantal Chineesche kooplieden gevestigd in Nederlandsch Indië, een maatschappij hebben op gericht voor den export van Javaan- sche producten, naar China en den import van Chineesche producten in Noderlandsch-Indië. De maatschap pij heeft 2 hoofdagentschappen, to Nanking en te Shanghai. De tusschen Nederland en China gerezen moei lijkheden hebben echter de onderne ming tegengewerkt, maar nu deze moeilijkheden grootendeels weer zijn opgelost, is de nieuwe maatschappij krachtig aan het werk gegaan. Men verwacht, dat de oeconomische be trekkingen tusschen China en Neder- landseh-Indié door de onderneming zeer zullen versterkt worden. Pers-Overzicht HOE LANG SOLDAAT? Hoelang zullen onze jongens vol gens de nieuwe regeling van minis ter Colijn, soldaat moeten spelen? vraagt het Dagblad van Noord-lïrn- bant: Do groote troep, ongeveer 15.000 man, blijft voor eerste oefening 8 1/2 maand onder de wapenen; men blijft verder zes jaar dienen in de militie en dan vijf jaar in de landweer. Men is er dus vier jaar eerder af. Toch blijft het leger even groot, maar dat komt, omdat er meer man nen worden opgeroepen en de last van den dienstplicht dus oyer meer menschen wordt verdeeld. Ken groot voordeel is de afschaf fing van de derde herhalingsoefe ning Naar men weet, bestaat er in den lande een Bond tot afschaffing van deze derde herhalingsoefening, waar van de heer Posstoors voorzitter is, die over dit onderworp in de Hande lingen der Tweede Kamer menige rode heeft liggen. Maar altijd is er gezegd, daar kan niets van komen. Nu is er dan toch een voor?,tel in dien geest, efn omdat de kansen van bet wetsontwerp goed staan, is er alle kans, dat de „mannen met baar- 'den," de huisvaders, die dikwijls uit hun zaken wo'rden geroepen om nog voor de laatste maal hun dienst plicht te vc'rvullen, thuis zullen mo gen blijven. Nu vraagt ge: als die eerste oefen- lijd die nu ook acht en een halve maand duurt, niet wordt verlengd, hoe ls het dan mogelijk, dat het gjroo te euvel van het. tegenwoordige leger, dat niet voldoende geoefend heet, zal worden weggenomen? Kerstons weet ge. dat de viermaa'n- dors zullen worden afgeschaft, en dat is ai een heele verbetering. Maar vervolgens zullen de 8 1/2 maand ook werkelijk voor oefening worden gebruikt. Wie zullen dan de bijbaantjes ver vullen? Wie zullen suelen voor kok, can- tincbcdieudc, oppasser, kamerwacht, enz. enz.? Daar koen een nieuw soort men- schen voor: do militaire werkers. Gewone miliciens, maar die speci aal voor dit soort van diensten zul len worden aangewezen. Zij worden eerst een paar maan den geoefend om later, als er oorlog mocht komen, niet geheel onbekend te zijn met den dienst, maar verder blijven ze geheel voor de bijbaantjes beschikbaar. Hun diensttijd duurt veertien en een halve maand. Doch daarmee zijn zo dan ook van alles af. Geen herhalingsoefeningen meer. Vooral uit den werkmansstand zal deze dienst wo'rden begeerd, ten min ste door al degenen, die hebben te vreezen, dnt zij door herhalingsoefe ningen uit hun betrekking gehaald, bij hun terugkeer uit den dienst hun betrekking zullen zien ingenomen door ©eb ander. Voor de bereden korpsen blijft de dienstplicht twe© jaar; voor de torpe- disten en do pantserfort-a'rtillerie vijftien maanden. Dan is er nog een groep, die slechts zes en een halve maand behoeft op te komen. Die herinnert aan de viermaan- ders. Maar zij geeft betere waarborgen voor de geoefendheid. Want wat tegouwoordig voor een viermaander wordt ve'roischt, betee- kent niet veel; daarover zijn alle des kundigen het eens. Die onder de wet Colijn verkorting van den diensttijd krijgen wil, moet er heel ivat voor doen. Om maar eens iets te noemen: hij moet bewijzen te kunnen inarchee- ren, uithoudingsvermogen te bezit ten. Hij moet 55 K.M. in twee dagen hebben afgelegd, den eersten dag 25 K.M. in zes. den twoeden dag 30 KM. in 7 1/2 uur. Hoofdzaak is. dat hij hebbe bewe zen goede kwaliteiten voor soldaat te bezitten, een gezond en lenig li chaam. dat bovendien uithoudings vermogen heeft. Het voorbeieidend militair onder richt wordt afgeschaft. Van het kader worden dus niet meor do beste krachten afgenomen, om ergens in het binnenland een aantal jongelieden te oefenen; de aanstaande 6 12-maanders moeten onderwijs zoeken bij de gymnastiek leraren. TABAKSBELASTING EN CONTROLE. .Ts hot zoo erg vraagt het „Huis gezin", met het oog op de ..onoverko melijke bezwaren" legen de voorge stelde controlemiddelen, door de „N. Rottend. Crt." te berde gebracht. "We bezwaren golden met name de aan de belastingambtenaren toegekende be voegdheid. om niet alleen van de siga- renverkoopers, maar oolc van de ta- 1 ba ksfabri kanten en grossiers in ta- hak inzage hunner boeken te vorde ren. i Welnu schrijft het „Huisgezin" dit controlemiddel is probaat en uit dit oogpunt dus niet vervverpe- lijk. Probaat de gegevens van den fa- J brikant of grossier en die vau den winkelier moeten kloppen. Alleen wanneer beidon knoeien, laat het controlemiddel in den steek. Maar niet licht zullen beide partijen het risico eener strafvervolging willen loopen. Maar nu vindt de „N R. Ct." het heel erg. dat de fabrikant en de gros sier materiaal zullen moeten leveren „om een ander te vangen", dat ..een willekeurige derde" met zijn boeken voor don dag moet komen ..om. feite- Hik. een deel van de taak der belas tingambtenaren ener te nemen." Dit is één manier van voorstellen. Men kan evenwel de zaak ook an- de'-s belichten. Tabak wordt een belasting-object, zooals suiker, gedistilleerd enz. het reeds zijn. De overheid moet dus maatregelen nemen om het binnenkomen der be lasting te verzekeren en derhalve ont duiking te-'en te gaan. Wie aan het belaste object „annex" is. heeft zich derhalve zeker toezicht der overheid te getroosten. En dan is in dit ver band de sigarenfabrikant toch iets meer dan de floor do ,.N'. R. Ct." ten tooneele gevoerde „willekeurige der de". Bovendien wordt zijn medewerking [niet gevraagd. ,.om een ander te van gen". maar om do goede, gelijke en 'rechtvaardige werking der wet le verzekeren. WuArlijk, wij zien in dit natuurlij ke. voor de hand liggende controle middel geen motief om intrekking of verwerping der wet te vragen. Zijn er geen erger en ernstiger be zwaren. dan zal het, dunkt ons. nog al losloopeu. Leger en Vloot EEN '.RICHT- EN SCHIETCONTRó- LEUR. In liet „Alg. Mil. Wlcbl." orgaan van de Onderoff. Vereeniging „O'ns Belang", maakt. O. uit Gouda mel ding van een vinding van een serg.- majoor, beihoorendc tot het inf.-gar nizoen aldaar, met behulp waarvan liet den in opleiding zijuden schutter mogelijk is zelf de fouten waar te nemen door hem bij liet richten en aftrekken gemaakt. De constructie en de resultaten der proefnemingen werden door de aan wezig» officieren en onderofficieren zeer geroemd. Sport en Wedstrijden AUTOMOBILISME. Het bestuur van de Ncd. Automobiel club hoeft in haar jongste vergadering besloten als clublokaal te huren de lokaliteiten boven café Riclie o" het Buitenhof te 's-Grayonhage. De Auto bericht, dat het Koninklijk staldepartement als lid van de Ned. Automobielclub is toegetreden. GEGARANDEERDE VLIEGERIJ. Brammetje dicht in de Locomotief naar aanleiding van Roller's optre den in Indië: Amice Küller, vliegenier, Bewierookt en bedicht. Trek jij hier nou in Indië Geen zonderling gezicht? Hoe vindt jij nou dit lieve land De mensehen plus het vee? Valt jou de tropisch- fmancioele mensch Niet heel bijzonder mee? ,,'t Is hier het land van 't vlottend geld"... Dus heb je wis gedacht. En ergo een contante wi'nst Met tonnenmaat verwacht! Eilacie, d'olieslagerij Is hier nog onbekend, Je wordt als vrije-luehtartlest Niet financieel verwend I 't Garantiefonds... m'n brave man: Eerst kijken... en dan geld... We zijn op boter bij de visch Als zakenlui gesteld 1 Als jij je nek wilt breken, Vrind, Nou soedah met pleizier Maar daarop voorschot geven, nee Da's werkelijk niets voor hier. Amice Küller, vliegenier. Geloof me nou toch, man, Dat j'elders veel voordeeliger Je wervels breken kan; De roes der olieslagerij Is hier nog niet in zwang... Men blijft maar 't liefst een zaken- Z'n dierbaar leven lang. EEN PRINS AAN *T VLIEGEN. Prins Hein'rich van Prinsen onder nam te Darmstadt twee vluchten Ln een „Eulen"-machine. De prins bo st uur de de machine met groote zeker heid. hoewel hij sedert vijf maanden niet meer gevlogen had. blad „De West" het volgende aan: ,,I>it laatste beteekent een belang rijke overwinning op de Boschnegers. Men herinnert zich, dat dezen na den betreurden dood van Eilerts de Haan getracht hebben de voortzetting der expeditie te beletten. In weerwil van hun tegenwerking, besloot de expe ditie den landtocht te aanvaarden van de bronnen der Suriname- naar do Lucie-rlvier, en die onbekende ri vier zonder hulp van Bosch negers af te varen. En waar gezegd wordt, dat de ex peditie haar taak heeft kunnen ver vullen, mag hieruit worden afgeleid, dat zij gelegenheid heeft gevonden om van toppen aan de Lucïe-rivier, en de Corantijn opnemingen te doen van het bergstelsel in dat westelijk gedoelte der kolonie, waardoor thans hot. go heele achterland van Suriname tn kaairt kan worden gebracht. De kroon op het werk van de weten schappelijk geographische expedities dor laatste jnron naar het achterland van Suriname". Het „Gouv. Adv. Blad" deelt om trent de expeditie mede: „Twee arbeiders van de expeditie zakten naar Nickerie af en arriveer den Woensdag met den stoomer „Pu- rini" te Paramaribo. Deze arbeiders deelden mede, dat door de expeditie oen groote rivier is ontdekt en ge volgd: dat meu in de Boven-Coran- tijn mot veel moeilijkheden te worste len had bij het overtrekken van groo te watervallen; dat bet opvaren van de Kabalebo noodig werd geacht om van een daar te vinden berg uit di verse metingen te doen en ten slotte, dat vermoedelijk begin April a.s. de exjiedilie te Nieuw-Nickerie zal arri- veeren". Letteren en Kunst TIJDSCHRIFTEN. Het lactst-verschenen nummer van ,.Dc Auto" bevat Officieele mededee- lingen van de Ned. Aut m bielclub. De schuitmotor. Benzinegevaren en hoe deze te voorkomen. Dieren en auto's. Per vierde snelheid door Corsica. Een vonnis. Een verze- werkzaam geweest sinds 1876, ln welk jaar te Arnhem, op de algemeeue ver gadering van den N. Protestanten bond. aan eenige hoeren de samen stelling werd opgedragen van een bundel godsdienstige liederen voor ge- meente en huisgezin ln deze commis sie van 1876, wier loden zich reeds eerder verdienstelijk hadden gemaakt door het verzamelen van liederenbun dels voor catechisatie en Zondags school, hadden mede zitting ds. F. W. N Hugenholtz en ds. W Zaalberg, beiden reeds overleden. Toen wijlen de hoor Hugenholtz in 1885 uuar Ame rika vertrok, trad ds. Jo. de Vries "als commissielid op. Later zijn aan do drie in leven gebleven predikanten (Bohringer, Jesse on De Vries) als commissieleden toegevoegd dr. II. A. van Bakel en de heer W. J. Pekelha ring, die te zamen het bedoelde sup plement hebben samengesteld. Gemengd Nieuws MARTHA STEINHE1L, de indertijd godurfend© het proces Steinheil zoo dikwijls ter sprake ge brachte dochter van de schilde'rswe- duwe uit de impasse Ronsin te Pa rijs, gaat, volgens „Daily Mail" bin nenkort trouwen met een Russisch artist, die thans te Parijs vertoeft, EEN NIEUWE GROENTE. Een groot deel van het jaar zijn de groene groenten, de sia-soorien, Ln Duitschland schaars. De nood wendigheid is echter de moeder der industrie, en men heeft bevonden dat vlakten rondom Berlijn, wanneer zij op passende wijze bemest worden met den stads-afval en de daaruit verkregen chemische meststoffen, zee? goed geschikt gemaakt kunnen wor den voor de maiscultuur. Het is al gemeen bekend dat de Vruchten der mais een groot percentage goedver- teerbare voedingsstoffen bovatten. De vindingrijke Rerlijnsche kook sters gaan nu aldus te werk: In plants van de maïskolven ln de omhullende scheede te doen rijpen, verwijdert men de vruchten lang voor dat ze rijp zijn en eet ze, hetzij als asperges met de as der kolven, waaromheen de korrels gerangschikt van HAARLEM'S DAGBLAD een je maar rijn een ■garsa.g«.:r»^L,> omdat do oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zoor groot is en speeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. GRAHAME WHITE OVER PRIER's VLUCHT. Dl een interview verklaarde de be kende aviatour Grahaine White, naar aanleiding vau den tocht Lon denParijs van Prier, dat vluchten tusschen Londen en Edinburgh en Londen en Parijs weldra zeer ge woon zullen worden, en dat de aero plane spoedig gebruikt zal wórden, om <le mail naar verschillende deelen van het land te brengen. ,,lk denk, dat er zonder twijfel binnen drie jaar oen vliogmachine- passagiers-dienst zal zijn tusschen Londen en Parijs." De president van de Engoleche „Ae'ro-Club" zeide: Ik beschouw deze vlucht als eon merkwaardige prestatie. Men heeft hier een aviateur, die vau Londen recht naar Parijs vliegt, bijna zonder eenige voorbereiding, zonder döt Ln het Kanaal schepen hem begeleiden en zonder onder weg te stoppen, wn zijn benzine aan te vullen. Deze vlucht zal het publiek vertrouwen in de vliegtechniek inboezemen. Koloniën ONGEREGELDHEDEN IN DJAMBL De resident van Djanibi heeft 17 Maart geseind Op het bericht uit de Ajor-itaau- 8lreel{, dat godsdienst-ijveraars on rust trachtten te stoken, vertrok de controleur van Moeara-Tambesi met een militair© patrouille uit Djambi den llden Maart daarheen10 on ruststokers werden gearresteerd oii- ruiende geschriften geconfisqueerd en de rust geheel hersteld. DOODSLAG OP EEN ASSISTENT. Voor den Landraad te Tandjong Balei stonden terecht de beidé Java nen beschuldigd van doodslag op wijlen den heer Darke, adsistent bij de V. H. P. der Bilalanden. Beide beklaagden werden schuldig bevonden aan moord en rosp. veroor deeld tot 20 en 15 jaar dwangarbeid. DE CORANTIJN-EXPED1TIE. Bij het bericht dat de expeditie de Kabalebo had bereikt en haar taak had kunnen volbrengen, teekende 't keringspraatjo. Ingezonden mede- daelingen van lezers. Autotollen Walcheren Verzoend. De VIII© meeting van Monaco. Motorwielrij- den. De nieuwe Simplex. Brieven uit Zuid-Afrika. Vragenbus. Me- dedeelingeu. No. 48 van „De Revue der Sporten" houdt in Axfried voi Breitenstein, Dobermann-pincher, die reeds vele prijzen behaalde. Paardensport. Vliegrecord met passagiers. Gr ote nationale schietwedstrijd. De match Ajax-Concordia. Oost-Holland— West-Duitschland Het wereldkam pioenschap dammen. Holland-En- geluuü te Amsterdam. Rolschaat- se mijden in het Palu:s des Sports te Parijs. Speyer—Te Kolsté. Het wajjenfeest van den Kon. Off icier ou- Schermbund. Motorboot wedstrijden te Monaco. Vele mooie en interessante kieken sieren dit nummer. liOLLANDlA-DRUKKERLL Van deze drukkerij die zich ten doel stelt: de verbreiding van dege lijke' kennis op allerlei gebied, in een vorm die onder het bereik valt van allo beurzen ontvingen we een keuze-catalogus. Het boekc'nkoopend publiek krijgt door de uitgifte van dezen catalogus een welkome gelegenheid om zich voor weinig geld een keuze-collectie uit de uitgaven aan te schaffen, en zich op de hoogte te stellen van de meest uiteenloopende vraagstukken van algemeen belang. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Ameide en Tienhoven ds. F. Kyftenbelt, te Ter Apel; te Waddings veen ds. D. M. Boonsbra, te Montfoort; te Overschie ds. G. A. van der Hooft, te Domburg; te Buurmalsem, toez., de heer W. A. v. Griothuysen, cand. te Utrecht. LIEDERENBUNDEL. De commissie tot samenstelling van een supplement op den liederenbundel van don Nederlandschen Protestan tenbond. hoeft dezer dagen haar ar beid voltooid. Van de leden dier com missie zijn de heeren ds. J. A. Boh ringer en. ds. W. Jesse voor het g- dienstige kerklied der vrijzinnigen al zijn en die nog zacht en malsch is, hetzij als doperwtjes, wanneer de korrels iets grooter zijn. Deze nieuwe groente is zeer voed zaam, verteerbaar... en goedkoop. En ieder geval, als ze goed klaar ge maakt is, smaakt ze lang niet kwaad. Van dit jaar af worden uitgestrek te velden door de stad Berlijn voor deze cultuur gereed gehouden. ZELFMOORDEN VAN LEER LINGEN. Van ambtelijke zijde komt men opto gen de meening, dat aan de middel- j bare scholen in Pruisen het aantal) zelfmoorden van leerlingen juist in den laatsten tijd sterk toegenomen zou zijn. De Pruisische statistiek, die over 31 jaa"r loopt, wijst uit, dat die zelf moorden niet geregeld toenemen, inaar in sommige tijdperken stijging en daling vertoonen. Ia 31 jaar zijn er 463 van die zelfmoorden in Prui sen voorgekomen, dus gemiddeld 15 in het jaar. In 1883, 1889, 1892, 1897, 1903, 1907, 1908, 1909 en 1910 is het aantal zelfmoorden ver boven dit ge middelde geweest, maar ln 1882, 1895 1898 en 1904 was hot er ver beneden. In de drie laatste jaren bedroeg het: in 1908 28, in 1909 24, in 1910 23. Op 100.000 leerlingen komen in de drie laatste jaren gemiddeld 11 gevallen van zelfmoord voor. Van de 210 zelf moorden, die in de tien laatste jaren in Pruisen gepleegd zijn, zijn er al leen ln Berlijn 43 geschied. Naar elk geval ls steeds een ambtelijk onder zoek ingesteld. Slechts in een zeer klein aantal gevallen had de school lets met de oorzaak van den zelf moord uitstaande. REN REUZENSCHIP. Wie 'rekent op gevaarten, waarbij de kolossus „Nieuw-Amsterdam" van de Holland—Amerika-lijn maar een kind is? schrijft t „N. v. d. D." Overdrijving? In geen en deele! Aanschouw de plaat, waarop een schip op eem zijner uiteinden recht omhoog staat; daaronder, nauwe lijks halfweg, staan de spitsen van den Keulsohen Dom, waaronder me nigeen wel eens heeft staan kijken. Die spitsen zün 156 meters hoog; maar de hoogte van het overeind ge zette schip d.i. dus in de gepuste houding zijn lengte is 268 tersl Van de kiel tot het bovenste dek heeft het schip elf verdiepingen; vaart het op dc storinachügste zeeën en komen er „huizenhoog©" golven, dan zijn er nog verdiepingen genoeg van waar men dat spel der golven rustig kan aanzien, want zóó hoog komen ze toch niet, en het schip inct zijn 50.000 ton inhoud vaart cr rus tig doorheen. Zulk oen schip, waarover natuur lijk nog veel meer te vertellen zou zijn, wordt thans op de werf „Vul can" te Hamburg gebouwd voor da Hamburg—Amerika-lijn. DE PEST IN CHINA. Van 27 Maart tot 1 April zijn to Charbin en Foetsjiahicn geen door pest veroorzaakte sterfgevallen meer voorgekomen. Te Moekdon zijn van 13 tot 21 Maait 51 nieuwe gevallen voorgekomen, te Tsjangtsjoen, en voorsteden van 10 tot 19 Maart 88. waarvan 14 in de eigenlijke stad. In geheel Mantsjoerije zijn, volgeus de officieele pestcourant van Mock- den, van het begin der epidemie tot 21 Maart 13.693 personen gestorvon. In de provincie Sjantoeng zim van 6 tot 15 Maart 415 nieuwe gevallen voorgekomen. In de Chineesche pro vincie Tsjili is, blijkens een mede- deeling van 22 Maart, de ziekte zoo goed als verdwenen, ook Dalmv on het gebied van den Zuid-Mantsjoerij- schon spoorweg zijn vrijwel pestvrij. EEN AUTOMATISCH GEWEER. Eenige bladen hadden gemeld dat het Oostenrijksch-Hongaorsch leger bestuur besloten had tot invoering binnenkort van een automatisch ge weer dat in de wapenfabriek tc Stcyr vervaardigd werd. Het officieuze Freindenblatt spreekt liet bericht als zoodanig tegen en zegt het volgende: De genoemde, wapenfabriek bestu deert, evenals alle groote fabileken van dien aard, de kwestie van liet automatisch geweer en heeft een mo del uitgewerkt dat ter beschikking gesteld is van het legerbestuur oiu het te beproeven. Van een invoering binnenkort van zulk een geweer is geen sprake. Ook zijn nog niet de ge ringste toebereidselen getroffen tot een fabriekmatigen uunmaak van Jredoeld wapen. EEN ZANGER VERONGELUKT. De Fransche tenor Muratore van de Parijsche opera is in het Casino- theater te Monte Carlo bij een repe titie door een luik gevallen cu aan schedelbreuk overleden Hot pensioen, door het Congres ta Washington toegestaan aan Peary, bedraagt 15.000 gulden 's jaars. EEN DIEVEGGE. Onlangs werden tijdens oen hofbal te Rome uit het boudoir van een van de hofdames van koningin Elena, een aantal kostbare sieraden gestolen. De verdenking viel op een Engelse he gouvernante, die gearresteerd werd. Bij het doorzoeken van de slaapka mer der gouvernante kwamen de ge stolen sieraden te voorschijn, maar de politie deed daarnevens 'nog e* n andere vondst. Zij ontdekte n.l. in het bezit der gouvernante ook een bundel eigenhandige brieven van koningin Victoria. De Engolsche po litie is thans gewaarschuwd, omdat men vermoedt dat deze brieven door de gouvernante, die steeds bij zeer voorname families in dienst was, eveneens zijn verduisterd. LUCHTTREINEN. In Berlijn wordt de oprichting voorbereid van twee maatschappijen, die beoogen de uitvoering van do plannen van ingenieur BoerneT, tot het bouwen van een reusachtig be stuurbaar luchtschip van 120 000 M3. inhoud, dat is achtmaal grooter dan de laatste „Zeppelin". Het schip zou 38 compartimenten bevatten, door 30 motors van 100 pk. worden gedragen, en volgens Boerner belialve de be manning, die op 100 personen wordt gerekend, 200 personen kunnen ver voeren. Iedere „opvarende" zou voor zien worden van een kleine para chute om in geval van nood tc ge bruiken. Het schip zou bestemd wor den voor tochten over den Oceaan en voorzien worden van draadlooz© te legrafie. De kosten worden geraamd op 2 1/2 millioen mark per schip. Het zou in de bedoeling liggen 8 dezer luchtschepen te bouwen voor den transatlantischen dienst in concur rentie met de stoomschepen. De prijs voor 'n luchtreis LondenNew York die maar 3 dagen zou duren zou bedragen f 500 per persoon. Ook zouden eenige schepen bestemd wor den voor een dienst tussoben Londen Parijs, Weenen, Berlijn en terug naar Parijs en Londen. Of 't echter in plaats vah lucht schepen geen luchtkasteelen zullen blijken? IN RUSSISCHE GEVANGENISSEN. Het bestuur van de Derl->in-ge- vangenis in Petersburg dolt mede dat van 16 Februari tot 10 «iprll al daar 8 gevallen van ernstige zelf verminking hebben plaats gehad. De .Instrumenten die men daarbij ge bruikte waren schoenmaken smessen en een mes vervaardig! van een blik ken doos. Het bestuur ontkent dat de verkla ring hiervan moet gezocht worden in do strengheid van liet gevangenis- stelsel, maar zegt dat er het verlan gen uit spreekt om in het hospitaal te worden opgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 14