NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8533 Verschijni dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 15 APRIL 1911 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 XA n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DJ 1 M M.MKU HES IAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EEHSIE BLAD. WEGENS HET PAASCHFEEST ZAL HET VOLGEND NUMMER DINSDAG VERSCHIJNEN. AGENDA MAANDAG 17 AP1UL. Schouwburg: ,,De tyranme der tra nen,duor de Hagespelers, 8 uur. De Kroon: „Jong Heidelbe-rg", door het Ned. Operette-Ensemble, 8 utfr. Brougebouw: Opvoering van „Ree- pclsteelije", 2 uur. Brongebouw: Concert Haarl. Mu ziekkorps. 8 uur. Sue. Vereeniging: Voorstellingen door het biosc. Theate'r, Gr. Markt van 2 uur af. DINSDAG 18 APRIL. Gr. Kerk. Orgelbespeling, 12 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor etellingen, 3 cu 8 uur. stadsnieuws Om Ons Heen. In het Derde Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „De droogmaking van de Zuiderzee", in de rubriek Om Ons Heen. Het honderd-jarig beslaan der ïiima t. n. xj-cia,e. Een honderdjarige heelt heel wat Ie *erteilcn uit zijn lang leven. En ai is de zuoK der firma Krelage geen persoon, die genoeglijk babbelend heer Kan zitten ni een makkelijKen leunstoel, urn zijn ervaringen te ver- tenentoch zijn er bescheiden, die aan den rustigen beschouwer merk waardige dingen kunnen niededeelen. Ilet is daarom een nuttige arbeid, dat de tegenwoordige firmant, de lieer Ernst li. Krelage, een bloem lezing uit de oude archieven bijeen- gesnu field en een aanlaJ puperassen in vitrines ter bekijking neergeleg 1 heeft. Een avontuurlijken levensloop heeft de zaak niet geliad. De lieer Krelage vestigde zich in 1811 en al moge nu en dan al eens variaties hebben plaats gehad in de soort van do kweek - er zijn zelfs een tijdlang aardappelen geteeld toch heeft „Bloemhof" zijn oorspronkelijk karakter vrijwel be waard. Uit het eerste jaar vindt men al dadelijk eenige papieren een „acte tan patent", door de autoriteiten van het „Département du Zuiderzee" we waren iu den Frauscheu tijd aan oen eersten Krelage verleend. Uok de eerste circulaire van de zaak is aanwezig. Van ©enige juren later ziet men een inschrijvingslijst. Het was de gewoon te, de nieuwe soorten op de veilingen aan te bieden, maar toen de heer Krelage de „Van Speyck" en de „Goethe" won, liet hu een inteeken- lijst rondgaan. In den ouden tijd dreef men al oneerlijke concurrentie. Vandaar, dat iu een Duitsche cou rant van 1817 gewaarschuwd moest worden tegen iemand, die rondreisde, en aan de inenschen vertelde, dat hij van de firma Krelage kwain. We spraken straks van den teelt van aardappelen, dat geschiedde in de jaren van 1870 tot 1880. Eerder had men zich al op de kweek van cactussen tor-gelegd. Thans heeft men van al die bij-culturen afgezien, en zich gespecialiseerd op den bloem bol. Een nieuwigheid was in 1875 de wintertuin, een aardig gebouwtje op de terreinen vuti „Bloemhof', waar men 's winters de bloeiende bloemen zien kon, natuurlijk om ze dan te koopen. Aan den anderen kant van de bol- lenloods, wuur de tentoonstelling ;s ingericht, ziel men bescheiden, be trekking hebbende op de jubilea van bet personeel. Duar mocht wel een plaatsje aan ingeruimd worden, want 12 personen hebben er hun 40-jarig jubilé gevierd. Eere-lidmaatschappen van de bee- ren Krelage en familiepapieren vul len eenige giasladen. Daarbij zijn vele portretten van den vader van den tegenwoordige» firmant Voorts kleur-teekoningen van nieuw-gewou- nen soorten. Nieuwe soorten zijn er zoo eenige gekweekt in die honderd jaar. Men heeft er den eenige decimeters dikken stapel van certificaten, waar op wat te zien is. Natuurlijk ontbreekt de collectie diploma's van tentoonstellingen niet. Nederlandsche zijn er, zoowel als Duitsche en Engelsche. Eu hier is nog lang niet alles. Het middenvak van de tentoonstel lingszaal is een tafel met umaryBis sen en hyacinthen, een collectie van verschillende soorten, die een over zicht ge\en van hetgeen er in de zaak van de firma omgaat- Aan den achterwand staal nog een fraaie verzameling narcissen, waar bij men den ontwikkelingsgang van deze bloem volgen kan. De tentoonstelling zal deze maand en gedurende Mei ter bezichtiging zijn. Vanmiddag was er een foest voor de werklieden, die ook nog extra-loon ontvangen en voorts de volgende week de eerste voorstelling van „Kunst aan den Werkenden Stand" zullen bijwonen. De heer E. H. Krelage heeft ter ge legenheid van het honderdjarig be slaan van de zaak een werkje ge schreven, dat de volgende week zal verschijnen. Hedenmiddag bood het personeel der firma aan den heer Krelage, bij monde van den heer A. Raven, een fraai tegeltableau aan, dat een ge zicht oii de bollenvelden voorstelt. Ru het geschenk behoorde een een voudig album mei de namen van de gevers. Dit album is fraai gecalligrafeerd door den heer H. C. Voetelink. Er kwamen vandaag veel geluk- wenschen in, ook bloemstukken, o.m. van de Haarlemsche Bank eu de fir ma Van Wavercn te Hillegom. MOND- EN KLAUWZEER. Bij den melkhandelaar W. F. W. in de Essenstraat is een kalf aan de ziekte gestorven .De veearts D. C. Kruymei liet het doode dier ten slachthuizc vernietigen. De huid kon W. behouden, nadat die in een 5 creolin-oplossing 24 mir lang was ontsmet. Zooals wij meldden hebben B. en W .verboden de melk van door mond en klauwzeer besmette koeien in de gemeente in te voeren. Toch heeft de veehouder J. W. van den B. te Haar- lemmerliede door middel van zijn knecht, H. van L. 1C0 L. melk aan den Coöp. Veehoudersbond „Gemeen schappelijk belang," die baar ge bouw in de Spaarn wouderstraat hoeft, trachten te verkoopen. Het is niet gelukt. Door de politie onder vraagd, beweerde de knecht het ver- bodsbesluit niet te kennen. Bij van L.'s heengaan was ook de patroon nog onkundig daarvan. De man is inet de melk over de grens gebracht. Streng wordt op den invoer van melk toegezien. KATH. B1JZ. ONDERWIJS. In „De Tijd" vinden we een ver slag over 1910 der Vereeniging tot be vordering van Kath. Bijz. Onderwijs te Haarlem, die een Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk heeft. De ze stichting heeft dit jaar der vereeni ging wel veel zorg, maar ook veel genoegdoening verschaft. Van de 11 kweekelingen, die zich aan het exa men voor de hulp-akte onderwierpen zijn er 10 geslaagd. Bij den aanvang van 't schooljaar telde de Bisschoppelijke Kweekschool 81 leeirlingen; in de eerst klasse 21, in de tweede 19, in de derde 20, in de vierde 21. Dit jaar boden zich 49 adspiranten voor het toelatingsexa men aan; 21 slaagden. Bij gebrek aan de noodige geld middelen moesten er velen worden afgewezen. De Vereeniging verleen de een subsidie van f 19.880. Het bestuur heeft het besluit moe ten nemen om, te beginnen met 1912 het subsidie van elke klas te stellen op f 2500. In den vervolge zullen geen aspi ranten ouder dan 16 jaar worden aangenomen. De cursus voo'r de hoofdakte te Amsterdam blijft nog geheel aan de financieele zorgen van de Vereeniging overgelaten. Deze cursus werd door 19 leerlingen gevolgd. Acht legden 't examen af. vun wie 4 slaagden. De eerste secretaris, Mr. W. H. Jansen, nam om gezondheidsredenen ont slag; hij werd tot eerelid benoemd. Tot secretaris is benoemd Mr. P. Jos. J. v. d. Biesen, advocaat te Am sterdam. Belangrijke opdracht De meubileering en de levering der matrassen, eu.'.voor bet groote in aanbouw zijnde hotel „Ni>or<izee", te Zandvoort, voor den beer W. H. Drie huizen. is, naar ons wordt medege deeld, opgedragen aan de firma I. C. I Haan. alhier MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. De tentoonstelling van kleeder drachten, die in hei Museum van Kunstnijverheid te Haarlem wordt voorbereid, belooft hoogst belangrijk te worden er worden evenwel nog aanzienlijke inzendingen verwaent, zoodut zij niet, zooals uien zich aan vankelijk voorstelde, met Paschen zal kunnen worden geopend. Godurende de Paasclidagen zullen ©venwel in de rotonde eenige prach tige exemplaren van weefsels uit den ludischcii Archipel te bezichtigen zijn, terwijl de tentoonstelling van klcederdrachlen tegen hel einde van April zal geopend worden. Baden. In het douchebadhuis aan den Kon- denlioni zijn in de afgeleopen week 659 baden genomen in dat aan he. Leidscheplein 702. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. We ontvingen 't eerste jaarve, slag van de Gem. Arbeidsbeurs, loopend over 1910. 't Verslag opent met een hi9tor:sch overzicht van de voorbereiding en dc opriehtine van dc Beurs, aanvangend iv-eds in 1903. Bij 't opsommen van de belangrijk- ste voorvallen in 1910 wordt er op ge wezen, dat thans ook de gemeente voor haar bedrijven de bemiddeling der Arbeidsbeurs heeft gekozen In Nov. en Dec. werden o 20 werklie den door middel van d" Arbeidsbeurs in dienst der gemeente geplaatst. Als bijlage is bij t verslag gevoegd een overzicht van 't aantal aanvragen van werkzoekenden en werkgevers en dat der plaatsingen in 1910. Uit deze cijfers blijkt, dat, vergeleken met 1909, het aantal ingeschreven werk zoekenden is gestegen van 2204 tot 2738, dat is met 24 pCt. werkgevers van 653 tot 1079, dat is met 65 pCL en plaatsingen van 504 tot 911, dat is met 79 pCt. Hot verslag concludeert Uit deze cijfers spreekt ccn gezonde groei. Was van het tweede jaar van 't bestaan der beurs af de gr groot geweest, ja, was zelfs over 1909 een teruggang ingetreden, de reorga nisatie besint, zoover op grond van de cijfers van 1910 mag geoordeeld worden, haar invloed te toonen. Hoewel deze toeneming het vermoe den wettiet, dat de bemiddeling der Beurs meer wordt gewaarde-u u en ge zocht, toonen de cijfers cp zien /.elf aan, <lat er nog voor de Beur9 in deze stad een breed arbeidsveld open ligt. De oorzaak hiervan, meent hei bestuur te moeten zoeken in het feit, dut nog velen den ouden sleur volgen en hun belang niet begrijpen. Hoeveel tijd, moeite en bosten kunnen niet be spaard worden, indien van de bemid deling der instelling gebruik gemaakt wordt. En ook voor een deel in de omstandigheid, dat het bureau is ge vestigd od een plaats, die niet zoo heel gunstig gelegen is. terwijl ook de lc.caliteit, hoe voortreffelijk ook inge richt voor het doel, waarvoor zo werd gebouwd, niet zeer doelmatig is inge richt voor een Arbeidsbeurs Vij mo gen evenwel verwachten, dat het ge meentebestuur, ou9 de zorg van dit instituut toevertrouwende, ook aan onze billijke wenschen zul tegemoet komen, wanneer wij te zijner tijd mei een in bnzondorheden geformuleerd verzoek komen, om een behoort ij ki richting in een eigen thuis. Uit de cijfers blijkt, dat verreweg het grootste deel der ingeschrevenen behoort tot de vaklieden. Slechts 16 pCt. zijn losse werklieden, en van de werkzoekenden beneden de 18 janr be draagt het aantal nog geen 7 pCt. van 't geheele aantal ingeschreven mannen. Bij vele patroons, vooral m de bouw vakken, bestaat nog de onjuiste mea ning, dat zij de goede werklieden niet aan de Beurs kunnen bekomen. Dat komt doordat zij zich slechts in den druksteu lijd tot de Beurs wen den. Indien zij geregeld haar bemid deling inriepen, zouden zij zeker tot andere ervaring komen. Reden tot tevredenheid geeft, dat groote industrieele ondernemingen, zoowel hier als elders, herhuuldelijk tot de Beurs komen, wanneer ze werkkrachten noodig hadden. Ook an dore werkgevers kumen meermalen tot de Beurs, nadat ze eenmaal met haar hebben kennis gemaakt en haar bemiddeling hebben ingeroepen. Thans maakt ook de directie van 't1 postkantoor van de Beurs gebruik. Ook begint de beurs in ae omliggen de gemeenten de aandacht te trekken. Uit de omstreken kwamen 95 nam ra gen vun werkgevers in, aan 69 kon worden voldaan. De Beurs bewerkte de rechtstreek- sclie plaatsing van 46 arbeiders in Duiischland, op aanvrage van de1 Ned Arbeidsbeurs te Homberg. Hoe-' we! aan de emigratie zeer veel werk- 1 zaamheden en bemoeiingen verbonden zijn, meent 't bestuur daarmee toch te moeten doorgaan, omdat zo zoowel in liet belang der betrokkenen als van de gemeente en haar ingezetenen is. In vele gevallen toch dreigen deze personen tot armoede te vervallen of zijn ze daartoe reeds gekomen Tech gaan 't bestuur en de directeur zeer behoedzaam te werk bij 't vol doen aan aanvragen uit 't buiten land. "t Bestuur besloot geen vakarbeiders naar particulieren te zenden. Inlichtingen aan 't burgerlijk arm bestuur over werkzoekenden meende 't bestuur niet te mogen weigeren. Plaatsing van jongens beneden 16 jaar als loopjongen wordt niet bevor derd. want daardoor zou in de hand gewerkt worden, dat het leger van werklieden, die geen vak kennen, nog wordt vergroot. De Beurs werkt thans niet meer met registers, maar met een kaarten- stelsel. Mannen. Betreffende boek- en steendrukkerijen kwamen in 31 aan vragen van werkzoekenden, 11 aan vragen van werkgevers en 4 werklie den werden geplaats Bouwbedrijven 828 aanvragen van werkzoekenden. 166 van patroons, ge- pl»atst 149. Hout-, kurk- en stroob/werking 48 werklieden, 40 patroons, 20 geplaatst. Kleedin» en reiniging: 8 werklie den werden geplaatst Lederbewerkine 19 werklieden, 7 patroons. 5 geplaatst. Bewerking van metalen, 113 werk lieden. 49 natroons, 30 geplaatst. Vervanrdiging van stoom- en ande re werktuigen 276 werklieden. 128 patroons, 106 gejilaatst. Scheepsbouw en rijtuigfabricage 5 werklieden. 1 patroon, 0 geplaatst. Papier: 2 werklieden. 4 patroons, 2 geplaatst. Bereid'Pff van voedings- en genot middelen - 59 werklieden, 8 patr. ons, 2 geplaatst. Landbouwbedrijven 77 werklieden, 8 patroons 11 geplaatst. Warenhandel 156 werklieden, 51 patroons, 44 geplaatst Verkeerswezen - 199 werklieden, 161 patroons. 134 geplaatst Vriie beroepen 50 werklieden. 17 patroons. 14 genlaatst. Vernieling en verzorging 1 werk man. 0 nntronns, 0 geplaatst. Huiselijke diet -*«n 15 werklieden. 4 natroons 3 geplaatst. Losse werklieden 393 werklieden, 335 patroons, 331 geplaatst. Overige beroepen, waarbij grond werkers en fabrieksarbeiders-. 297 werklieden. 87 patroons, 86 geplaatst. Totaal aantal ingeschreven mannen 2584 (168 beneden 18 jaar), 987 pa- troons (93 aanvragen voor werklie den heneden 18 jaar) en 845 geplaatst '52 beneden 18 jaar) Vrouwen. Kleeding en reini ging ingeschreven 13 verkzocken- den. 6 werkgevers, geplaatst 3 Vriie beroepen 18 werkzoekenden, 0 werkgevers en 0 geplaatst. Huiseliike diensten 113 werkzoe kenden. 86 werkgevers. 63 geplaatst. Rereidin" van voedings- en genot middelen 9 werkzoekenden, 0 werk gevers. 0 "/-plaatst. Totoal 154 vrouwelijk* werkzoeken den, 92 werkgevers en 66 geplaatst. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 2 timmerlieden, machinale houtbewerker, l wa genmaker, 3 meubelmaker, mo delmaker. 2 metselaars, 12 opper lieden, i stucadoor, 1 witter, 8 machinebankwerkers, 2 monteurs, i3grofbankwerkers, 3 metaaldraaiers 7 vuurwerkers, 6 ketelmakers, 1 burgersmed.-n, 6 machinisten, 9sto- Kers, 3electriciens, 2 instrument makers, 2 koperbankwerkers, 4 ko perslagers, 6 loodgieters, 2 schoen makers, zadelmakers, 1 kleerma ker, 2 schilders, 1 behanger. 1 stoffeerder, 6 bloemisten, 6 tuin lieden, 18 grondworkers, 1 bakkers' 1 banketbakker, 8 slagers, 1 krui deniersbedienden, 1 kellner, 18 ma gazijnknechts, 21 loopknechts, 8 huis knechts, 2 sigarenmakers, 9 kantoor bedienden, 2 boekdrukkers 1 letter zetter, lithograaf, 1 binder, 28 losse werklieden 1 dienstboden, werksters, 5 naaisters, 4 kook sters, 4 huishoudsters, 7 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- lant bouwk. opz., steenhouwers- voegers, 5 Koetsiers en voerlieden Een rozenkrans, A. van der Hoe ven, 2e Vooruitgangstraat 26. Een sleutel. Bureau van Politie. Een rozenkrans, L. Bongers, W. Appelaarsteeg 5. Een gouden medaillon, J. W. Blom, Zijlstraat 8. Een jongenscape, L Zuydam, Bloe- mertstceg 5. Een grijs ruigharig hondje, Bureau van politie. Een rozenkrans, J. Hendriks, Ba- kenessergracht 30. Een boezelaar, Ch. Scheelings. Nassaulaan 30. Een taschje met Inhoud, G. Schra- ma, Bakenessergracht GG A. Een wit konijn, L. Zonneveld, O- ranjestraat 90. De Bloembollenvelden. Onze correspondenten geven de vol gende berichten over de Bollenvelden: HEEMSTEDE. Als het weer zoo blijft, zal het be zoek aan de bollenvelden, Zondag en oo'ral Maandag a.a weer groot zijn. Overal ziet men de hyacinthen en narcissen in vollen bloei, terwijl de tulpen hier en daar beginnen te kleu ren. Aanbevelenswaardig is een wan deling langs den Binnenweg tot de Glip en Rennebror-k alsmede de Kerk- laan en Koediefslaan. Liefhebbers worden aangeraden daar met die dagen een kijkje tc Gev. Voorwerpen: Teru gte bekomen bij: Een taschje met inhoud, J. van Iiout, A. L. Dyserinckstraat 64. Een kiuderschortjc, D. Nedorkoom Loidscbesiroct 153. BENNF.BROEK. Tot voor enkele jaren was het op bollen-Zondag een algemeene uit tocht van stedelingen naar de bol lenvelden. In de laatste jaren is door velschillende oorzaken, dit bezoek eer af- dsn toegenomen. Toch is het aantal wielrijders en voetgangers J2T beJnngr-ik groot. Zoo zal dit jaar bollen-Zondag in de Paaschdagen vallen eh reeds he den (op Goeden Vrlidag) was het langs den weg vrij levendig; auto's plezierrijtuigen veroorzaakten me de een gezellig verkeer. De uitgestrekte akkers, zoowel hie'r in de omgeving, als in Zuidelijke richting zijn met millioenën bloemen verschillende kleurschakeerin- gen bedekt. Wij „plattelanders" zien wel dagelijks dit moois, maar blijven er toch steeds van genieten. Voor de bewoners der steden blijkt Kenne- merland. met zijn kleurig bloemtapijt in den lentetijd, weer de groote aan trekkelijkheid te zijn. In de uitgestrektheid land ten Noorden van de Bennebroekerlaan bevinden zich vele velden met bloei ende hyacinthen, zoo ook aan de an dere zijde tusschen deze laan en het bosch van het „Huis te Bennebroek". Verder zuidelijk in de richting van Hillegom, aan weerszijden van den Rijksstraatweg niets dan groene en bebloemde velden. De vorige week maakten wij de opmerking, dat men, om een goed overzicht te krijgen, ook eens ter zij de moest afdwalen. Hiertoe bestaat ruimschoots gelegenheid. De laatste dagen hebben er toe bij gedragen om verschillende latere hy- acinthensoorten „kleur te doen be kennen," en de knoppen te doen ope nen tot het opvangen der zonnestra len. De strenge koude heeft jammer genoeg aan de teere bloemen veel schade toegebracht Een flinke nachtvorst kan er mee door, maar door de koude van de laatste week moesten vele bloemen voordat ze in vollen bloei stonden, worden afgesneden. Zoodoende zijn thans reeds veel velden van hunne mooie kleuren beroofd. Nu maar geen regen met de Paasch- dagen. Een druk bezoek kan dan verwacht worden; bij goed wei een tocht door de bollenstreek zoorste loonend. HILLEGOM. Leek het aanvankelijk, tengevolge van de vrii 6terke nachtvorsten, dal er geen „bollendag" zou kornen, do bloe men zelf weerspreken die uitspraak. De zonneschijn der laatste dagen, gepaard met het frissche weer. heb ben gezorgd, dat we de a instaande Panschdagen nog beslist zeker op een zeer groot bezoek van de stedelingen kunnen rekenen. En 't is dan ook waarlijk n o, zij die thuis blijven, om-1 w dal er dit jaar geen bloemen te zien' zijn, hebben ongelijk. Waar men ook in onze wandelingen vertoeft, overal wordt het oog gebueid door de schit terendste kleurschakoeriugen. Ook nu reeds komeu de vroeg-bloei- ende roode tulpen te voorschijn, het geen hier en daar een aaugennme af wisseling geeft aan de helle kleuren der hyacinten. Een wandeling of fietstocht door de Pastoorslaan langs de Loosterwegm voorbij het station en vooral niet ie vergeten de Veeneuburgerlaan. ia zeer aan te bevelen. Gaat men laatst genoemde landen (de achterwegen zijn doorgaans het mooist), dan komt men vanzelf in de gemeente Lisse, men zich eveneens kan vermei en aan het zien van hyacint, narcis en tulp. Dat er veel te zien valt.bhjki wel uit het vrii drukke bezoek op Goeden Vrijdag. De stoomtram had een goe-, den dag om het aantal auto's, dat bier passeerde, was legio. Ook wielrijders waren goed vertegenwoordigd. Die dus wat zien wil, kom© dan met de Paaschdagen. BLOEMENDAAL. Hoewel dc bloemisten reeds druk' bezig zijn met het afsnijden der hya cinthen. kan men toch niet dó Paaschdagen nog wel mooie velden zien. Een wandeling langs Zijlweg, Bin nenpad, Brouwersvaart, Elswouts- laan, Rolland, Rampelaan en. weg langs Oosterduin naar Aerdenhout, is beslist de moeite wel waard. De bloemen schijnen niet veel vaa de vorst te hebben geleden, omdat al les flink droog was vóór deze inviel. SCHOTEN. Onzo correspondent te Schoten schrijft: Hoewel er hier niet voel bloemen velden meer zijn, leent zich onzo ge meente uitstekend, om opgenomen te worden in een wandelroute. Name lijk Rijksstraatweg, met eenige mooie groote velden hyacinthen te genover de lighal, even verder het zelfde tegenover het veld van „Haar lem," dan langs het Kerkpad met verschillende kleine velden links tot aan de Jan Gijzenvaart, om verder over Bloemendaal naar Haarlem te rug te keereu. Ongetwijfeld heeft op deze route de noordelijke om streken van Haarlem wat bollenvel den aangaat., het mooiste doorgewan deld. De beide Paaschdagen zullen zoke'r de beste bollandagen zijn, daar te verwachten is, dat door de vorst, de bloemen, zoo gauw er warmt* komt, verleppen. LISSE. Men schrijft uit Lisse aan 't Hbld.: Op de bollenvelden begint er nu nog wel een en ander in bloei te ko men, trots het weer. Wat nu open- komt, heeft de strenge vorst van ver leden week als knop doorstaan en geeft nog wat kleur aan de velden. Van de bloemen die open waren, tij dens de laatste vorst, is reeds veel verwijderd wat tot bederf overging, om te voorkomen dat het blad der planten kon gaan rotten. In het al gemeen kan men zeggen, er is bloem op de velden, maar de kleuren heb ben lang niet dat tintelende en gloed volle van andere ja.ren, ten gevolge van de steeds nog lievige kou. I>e planten hebben veel geleden, langs de wegen merkt men dat zoo niet op, men moet dat van nabij zien, als vakman, om dat te kunnen beoordee- len. Met Paschen is eer bezoek nog wel aan te bevelen, vooral als het weer eens omsloeg tot een 20 graden hoogo'r temperatuur. DE VERGIFTIGINGSZAAK IN DE NIEUWE MEER. Gisteren heeft het parket in ver band met de bekende zaak weder een onderzoek ter plaatse ingesteld. Vooc zoover ons bekend is heeft het geen positieve resultaten opgele verd. AFSCHAFFING. Voor het volgende wordt ons plaat sing verzocht: Uw bericht aangaande de jongste vergadering van de afd. Haarlem der Ned. Vereeniging tot Afsch. v. Alcoholhoudende Dranken zal die genen onder de lezers, welke wisten of meenden, dat die vereeniging geen politieke of god-dienstige kleur heeft. el bevreemd hebben. Volgens de statuten la de N. V. dan

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1