NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. n n n KONINGIN HELENA 28e Jaargang. No. 8533 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 15 APRIL 1911' B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: ^an regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der BiJ Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1-30 ^/^vJs^hF Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 JT gMp]1 i'r^T ^ts' voor 3 Plaatsingen contant. Afzonderlijke nummers 0.0214 V fhjiM Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemu.J/ 'A tA/y t -V de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der"Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229.- TWEEDE BLAD. iiaarlemscne Handelsvereniging ttoedgek. bij Kon. Baal. van 12 Hov.1899. De Haarlemsche Handelsvereni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dal men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet voJ- doeude. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men hel werk op prijs stelt, dat de Huarlemsche HundeLsvereeni- giug steeds opneemt, als dueude, wat hare hand vindt om te doen. De vourdeeleu, die de Vereeniging buiten hure bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe ja&rlijksche contributie van 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door ouwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en information voor beu in te •vumeii. Bovendien hebben de leden bel recht, hel hun gratis ie verstrek ken advies van den rechtgeleerden adviseur der Vereeniging te vrageu, die nuk in procedureu en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken Imtreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kuunen voortaan nieuwe leden voor een baJf jaar worden aan genomen, doch slechts hel Ze halfjaar (van 1 November tot en met 30 Aprilj ad I 1 75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging ziju de heeren Mrs. Th. de Huan Hugenholtz en A. H J. Menens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden elkeu werkdag van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureuu der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pcL der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te Innen. De kosten van informatiën naar buiten do stad woonachtige personen bedragen 60 cts. per mfoniiulie, plus vijf cents porto-vergoeding. Jnforuia- tien naar binnen de stud wonende personen worden gratis verstrekt. Proteutien op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 cis. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 Informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het af- geloopeii Janr gegeven. In de maanden December 1910, Januari en Februari 1911 zijn 79 vor deringen tot een bedrag van f 3352.33 betaald; 17 vorderingen w .i den afbe taald, 20 vorderingen zijn uitgesteld. Nieuwe Leden voor 1911/12 kuunen nu reeds tot de Vereeniging toetreden en genieten alsdan tot 1 Mei e.k. al le voorrechten als een gewoon lid. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerl aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar >ok verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H H V toch van haar infor mation kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op h er ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Parijsche Brieven CCLXXI. Het nieuwe dagblad „Excelsior", waarover ik het in een mijner vorige brieven heb gehad, beeft een prijs vraag uitgescnreven omtrent de tien beste hoedanigheden der vrouw. Het plebisciet beeft het volgende uitgewezen een resultaat, dat zeer verrassend moet zijn voor de buiten landers, die zich gemeenlijk van de Fransche vrouw een voorstelling vor men, welke absoluut niet mot de waar heid strookt L Goedheid 76696 stemmen 2. Orde 73724 3. Toewijding 71344 4. Spaarzaamheid 64941 5. Zachtheid 50022 6. Intelligentie 40170 7. Beminnelijkheid 38958 8. Trouw 36214 9. Geduld 85460 10. Bescheidenheid 30551 Hoe nu? hoor ik uitroepen, worden door de Francaises en de Franschen zeiven, voor de Fransche vrouw, die de Germaausche en Angelsaksische rassen zich meestal afschilderen als egoïstisch, verkwistend, ontrouw, ijdel en pronkziek worden voor haar, de lichtzinnige dochter van Gal- lië, goedheid, toewijding, spaarzaam heid, zachtheid, trouw en bescheiden heid tot de allerbeste eigenschappen gerekend? En die bevooroordeelde buitenlanders hooren bet in Keulen donderen. Hadden hun ouders, hun grootouders en de verdere reeks hun ner voorouders dan ongelijk? Het plebisciet brengt hen evenwel nog verder van streek. Ziehier de lijst der wijders aangeroerde eigenschap pen: 11. Eerlijkheid 12. Verstandigheid 13. Moed 14. Smaak 15. Kieschheid 16. Vroolijkheid 17. Gratie 18. Werkzaamheid 19. Waardigheid Wilskracht Openhartigheid 22. Eenvoud 23. Zelfverloochening Wü Discretie Geest '27. Weldadigheidszin Voorzorg 29. Rechtschapenheid Oordeel 31. Elegantie Verdraagzaamheii Oprechtheid 34. Edelmoedigheid 35. Kloekmoedigheid Gevoeligheid 37. Fijnheid 38. Redelijkheid Berusting 40. Vertrouwen 41. Gezond verstand 42. Promptheid 43. Volharding Welwillendheid Voorzichtigheid 46. Helderziendheid 47 Flinkheid 48. Beslistheid 49. Nadenken 50. Dankbaarheid 51. Gedienstigheid 52. Trots 53. Belangeloosheid 54. Gewilligheid 55. Oorspronkelijkhei 56. Overweging 57. Gcmatigheid 58. Zindelijkheid 59. Nederigheid 60. Opletterdheid Voor wie die lijst met de noodige aandacht leest, is er veel leerzaams in. Ze leert ons de Fransche vrouw beter kennen. Aandachtig lezen is echter de boodschap. Ge ziet bijvoor beeld do gratie en de elegantie, waar om de Fransche vrouw, de Parisien- ne vooral zoo bekend is, bij lange na niet bovenaan de lijst komen. Dat komt, omdat die eigenschappen der Fran^aise zóó eigen zijn, dat het meerendeel der st.emmenden er niet 1 aan gedacht heeft, ze onder de tien beste hoedanigheden, zegge deugden, te rangschikken. Let wel, dat de door de Germanen en Bataven zoo hooggeroemde eigen schappen voorzichtigheid {45j, gewil ligheid i54), gematigdheid t57) en ne derigheid '59; slapjes achteraan ko men'lünken. Voor de Fransche vrouw ziju liet ook maar schijndeugden. Daarom valt het niet te verwonderen, dat de Fransche zangeressen met graag „Frauenliebe unü Leben' zin gen, niet orn de muziek van Schumann die hier in Frankrijk zéér gediefd is doch om de woorden van Adal bert van Chamisso. 27455 stemmen. 26826 i, 23876 23218 19845 19472 18126 17924 16530 16130 15073 13281 13112 12019 11716 11463 11334 11040 10698 9115 8854 8547 7935 7446 7259 5874 5812 4918 4778 4124 3898 3822 3768 3722 3678 3209 2576 2465 2a56 2253 2110 1853 1 1306 1205 946 698 493 436 FEUILLE l ON Er is niets heldhaftigs of aantrek kelijks in het beroep vun een geld schieter, en als de handel overgaat in uitzuigen, wat bijna altijd het geval is, een imitatie van de gewoonten, die een spin aanneemt tegenover zijn slachtoffers, dit middel om rijk te worden ten koste van anderen en te speculeeren op de zwakheden der menschelijke natuur, is bijna het meest weerzinwekkend voor een edelmoedige ziel, als men maar kan bedenken. In het geval van den Prins van Skiloo, die ongetwijfeld toch rijn ondergang tegemoet zou zijn ge gaan, wat wij al hebben opgemerkt, was deze loop nog bevorderd en zijn Verderf eerder bereikt door de zooge naamde vriendelijkheid en schijn bare gemakkelijke welwillendheid van dezen schraperigen woekeraar, die den prins alleen naar beneden had laten tuimelen met het vooropge zette doel, om hem weer op te trek ken direct nadat de bodem was be reikt, en de 6teilo helling aan den an deren kant moest wirden overwon- uen. Lowenfels placht te zeggen, dat hij enkel een sinaasappel uitzoog, die klaar lag om te worden opgegeten maar ofschoon dit niet van waarheid ontbloot was, toch kan men zeggen, dat er verschillende manieren zijn om zoo'n vrucht te verorberen. Lowenfels trachtte zichzelf wijs te maken, dat zijn groot vermogen in verband stond met den naam van zijn dochter, om over het lage werk van voortdurend geldschrapen den schijn te worpen van de eenige liefde uit zijn later leven. Maar deze theorie was doorzichtig valsch. Ebenezer Lowenfels zou precies zoo gehandeld hebben, ook als hij kinderloos was geweest. Dat was het Instinct van zijn karakter, een aanleg, die van zijn vroegste jeugd af was aangemoe digd, totdat het meer dan een tweede natuur van hem was geworden. Wat Ulrike betrof, zij zou zich lie ver haar vingers kapot hebben ge werkt, dan het spoor van haar vader volgen, als zij de verwenschte zaken van haar vader gekend had. Soms uit herediteit zich meer in reactie dan in gelijkheid. Dit is een raadsel voor den geleerde, die zich verbeeldt, dat alles geformuleerd kan worden. Een zoon kan wel een9 van precies tegenover gesteld karakter zijn als zijn vader, niet omdat zijn moeder totaal andere eigenschappen bezat, nog minder om Wandle, wandle deine Bahnen; Nur betrachten deinen Schein. Nur in Demuth ihn betrachten, Selig nur und traurig sein. Hore nicht mein stilles Beten, Dein exil Glücko nur geweiht Darfst mich, nied're Magd, nicht kennen, Hoher Stern der Herrlichkc-it 1 Nur die Würdigste von Allen, Darf beglücken deine Wahl, Und ich will die Hohe segnen Viele tausend lausendmal. U. s. w. Dat kan er bij de Frangaise niet in, met geen stokslagen. En ik ben zoo vrij, haar schoon gelijk te geven. Een dergelijk opzien van de vrouw tot den man behoort tot het prehistorisch tijd perk. Et encore Wie uit het achteraankomen van zindelijkheid (58) zou opmaken, dat de Fransche vrouw ónzindelijk is, zou zich deerli'k vergissen. Het is waar, dut zij veel minder voelt voor netjes opgepoetst tafelzilver en heldere ra men dan de Hollaudsche, doch op heur lichaam en heur kleeding „op schik" noemen zij dat tusschen Dol- lard en Schelde is zij heel wat rei ner dan heur Bataafsche zustor. De watervrees, die onlangs nog door een Nederlandschen geneesheer is aange merkt als een der verschijnselen in ons waterland, is haar deel niet. Het is ontegenzeggelijk, dut de bui tenlanders zich de Franschen over het algemeen anders denken dan dezen in werkelijkheid zijn. En aangezien het huishoudelijke leven in Frank rijk minstens even gesloten is als het Engelsche family-life", bomt men er gewoonlijk niet zou gauw achter, hoè zij zijn, tn huu intimiteit. Eén din" dient echter erkend te worden tot het verspreiden en ver breiden van verkeerde meeningen om trent de eigenschappen der Fran schen in het algemeen, der Fran^aise in het bijzonder, hebben niet het minst vele Fransche roman- en tooneel- schrijvers hijgedragen. Mocht voornoen ue literatuur van de eene of andere natie de afspiege ling zijn van het desbetreffende volkskarakter, tegenwoordig, met de betere verkeersmiddelen, den zich uitbreidenden zin tot mercantilisme in kunst en literatuur, en de vulga risatie van tolcnbeoefening, i9 het niet geringe mate anders gesteld, groote landen althans. Er wordt te genwoordig ontstellend veel export- literatuur geschreven, die onmiddel lijk na de verschijning grootendeels de grenzen overschrijdt. Zoo laat het zich ook verklaren, dat in het buiten land reputatién zijn gevestigd van sommige Fransche auteurs, wier na men men in hun land zelf bijkans niet hoort uitspreken. Eugène Bneux zinspeelt op die hebbelijkheid van sommige lundge- nootelijke schrijvers in „La Fran- Qaise", in 1907 in het Théatre l'Odéon opgevoerd een tooneelst.uk, dat als zoodanig niet tot het beste behoort, dat de Fransche tooneel-literatuur aanbiedt, doch van onschatbare J waarde is met betrekking tot de re habilitatie der Frangaises. Onder meer geeft Marthe er de vol gende les aan den Amerikaan Bart- lett, die zich, in zijn traditioneele waanvoorstelling omtrent het wezen der Fransche vrouw, eenige vrijpo; tigheden tegenover haar heeft vei oorloofd Welnu, mijnheer, men moet de Fransche vrouwen niet beoordeelen naar onze romaijs, naar onze looneel- stukken. En aangezien het noodig is, dat u het leert, weet dan, dat, in weerwil van wat u hebt kunnen zien, in weerwil van wat u hebt kunnen lezen, u niets kent van do letterkun de, noch van de vrouwen van dit land. Niet meer dan u do mannen kent naai- het politiek gebabbel, dat u hebt kunnen hooren.... Naar dat alles te oordeelen, zou er geen eer lijkheid meer onder ons zijn en zou den wij niets anders wezen dan een samenraapsel van schurken en straatloopstersKomaan! Komaan! Er zijn nog brave menschen in Frankrijk. En er zijn nog eerbare vrouwen. Dat zijn allen, die u niet ziet, dat is dus de onmetelijke meer derheid dat zijn allen, die te midden van hun echtgenooten en hun kinde ren leven, en hun woningen, in die woningen, die u niet binnentreedt. Dat zijn degenen, die u niet op de boulevards ontmoet, noch in de pro- menoirs van theatertjes, noch op de plaatsen, waar men feestviert, op de plaatsen van ongebondenheid, waar van gij, gii vreemdelingen, de beste klanten zijl Pakt aan, heeren vreemdelingen Ik heb het voorrecht, het Fransche familieleven te kennen, en ik kan u de plechtige verzekering geven, dat Eugène Brieux volkomen gelijk lieeft- De Fransche vrouw is oneindig heter dan haar reputatie wat, vermoed ik. niet van alle Andere vrouwen ge zegd kan worden OTTO KNAAP. Tan is Residentie en haar bswoners. (-IX. Zelden zal een raadslid, iu welke gemeente ook, onhandiger zijn opge treden dan de heer Ter Laan bij het afscheid van burgemeester Swocrts in den Raad. Nadat de afscheidsredevoeringen waren gesproken verzocht de heer Ter Laan, ua den scheidenden zitter nog mondjes-vol lof te hebben toegezwaaid, eerst de hangende poli tiezaken af te doen; hij betuigde er zijn teleurstelling bij, dat dit nog niet geschied was. Moeilijk kon een meer ongeschikt oogenblik gekozen zijn om dit mee te doelen. De raad gaf dan ook niet onduide lijk zijn afkeuring over de woorden te kennen, maar de vrager liet niet af en repliceerde zelfs. Dat verschil lende leden wegliepen was misschien niet bijster wellevend tegenover den burgemeester, te begrijpen was het in elk geval. De hoer Ter Laan verontschuldigde zich door te zeggen dat er anders geen gelegenheid voor wasl Dat is misschien mogelijk, maar hij zal ver moedelijk alleen zelf begrijpen waar om het noodig was de woorden te spreken. Hij wist toch zelf heel goed, dat in de paar dagen dat de burge meester nog aan het bewind was aan redderen van ae politïetoostandeu geen denken was. Dat de burgemees ter cï niets voor voelde een commis sie van onderzoek in te stellen, waar zijn opvolger mee opgescheept zou zitten, is duidelijk cn misschien goed ook, want de eventueele mistoestan den zullen T eel eerder uitgeroeid worden door iemand, die er vreemd in komt dan door een persoon, die al les onder zijn beheer zag groeien. Had de heer Ter I.aan bij 't inhalen van den nieuwen burgemeester zijn verlangen te kennen gegeven, het zou mogelijk overijld zijn; niemand zou het kwalijk genomen hebben. Thans heeft hij oen aardig, prettig oogen» blik in het leven van gemeente ca burgemeester bedorven, en doelloo* bedorven. We hebben hier weer de stille week, waarvan Den Haag het monopolie Klachten er tegen worden niet meer vernomen omdat de klagers het voorlooplg hebben opgegeven. Allo publieke vermakelijkheden zijn geslo ten op drie na. Die drie zijn bioscoop theaters, waar de Passiespelen ver toond worden. Daarvoor is verlof go- geven. Zonderlinge consequentie en het niet behartigen vah strikte onpartij digheid. Voor de ondernemers zijn die spe len niets ander® dan een programver- andering, tusschen uatuurtaferccloft en dramatische beelden in. Geen denken aan, dat getracht wordt er eenig plechtig karakter aan te geven. Onder het projecteereu wordt gerookt, de kellners mogen be dienen, in de pauze lokt de koffieka mer. mét vergunning. Wel wordt onder het vertoonen wat koraal-in u- ziek gemaakt en gezongen, maar dat kan zelfs een glimp van plechtigheid niet geven, nu nog daargelaten dat de beelden vaak stof geven tot erger nis. Iloe wc de zaak ook draaien of koeren, zo blijft publieke vermakelijk heid en die zijn gedurende de Stille Week verboden! Het Beethovenfeest is begonnen met Fidelio en wordt eerst nA de stiilo week voortgezet alsof van do 9e niet wel meer wijding uitgaat, dan van een Passiefilm met de Sympho* niên en de kamermuziek. Of liet heel vol zal loopen Het lijkt me een beetje van het goede te veel, om alle werken van Beethoven in tien dagen te moeten genieten. Waarom het niet in tweeën verdeeld is, b.v. orkestwerken en kamermuziek Haast eiken winter komen de Sym- phoniën bijna alle geregeld op een of onder concert terug en de vele kwartetten, die hier komen, spelen Beethoven even graag. Nieuws zal er dus niet bij zijn en dat geeft natuur lijk een schoone gelegenheid er ever mee te praten zonder er geweest te zijn. j Hetzelfde bezwaar, dat hier geldt, I voelt ook de directie van het Km- haus, die niet goed weet, wat te doen, !als de Philharmonic heen gaal. Vroe ger waren de Berlijners dc eonigen, die in Holland volks-orkestwerkcu ten gehoore brachten en de toeloop was j groot. Thans, nu den geheelen winter I door zooveel muziek verteerd moet j wordeii, bedanken er veel menschen 1 voor 's zomers nog eens te gaan lwo- ren, wat zo al dikwijls genoten. Het bezoek aan de Kurhaus-concerU-n nam dan ook merkbaar af. Het opnieuw engugeeron van oen vol orkest gaat dus niet; een Kurhaus zonder muziek is evenmin bestaan baar en van tijd tot tijd moeten toch nog Symphonie-concerten gegeven worden. Een knap mensch, die deze puzzle oplost. Kwam het Wagnor- theater cr nu maar, dan was dc di rectie uit den nood, want op de avon- den. dat "een opera's opgevoc d wor- den kon het orkest, desnoods ver sterkt. in de Kurzaal spelen. Ma;-.r of Wagner en Scheveningon ooit vereenigd zullen worden? SINTRAM. dat hij het vooropgezet doel had, om de karakter-eigenschappen van zijn vader niet aan te kweeken. Neen De natuur scheen hier zelf, wat ook in de vroegste jeugd al bleek, heel anderen aanleg te hebben gezaaid. Het meisje wist niets van het gedrag van haar vader. Ulrike had nooit eenig belang in de bezigheden van haar vader gesteld, eigenlijk vvaa zij heelemaal niet bekend met de lage ziel van haar vader. Den loatsten tijd had haar verblijf in Parijs die ver vreemding nog grooter gemaakt. Zij had al heel weinig punten van aan raking met hem. Met tegenzin drukte Ulrike met kracht op de bel en wachtte met zoo veel geduld als zij met mogelijkheid kon bijeenzamelen, tot een der dienst boden verscheen in antwoord op het gebel, dat door het stille huis weer klonk. Met enkele woorden schetste Ulrike in hoofdzaak wat er gebeurd was. 1.lijkbaar bestond er, zoo veronder stelde zij, een politiek of financieel verschil tusschen Prins Alexander en hun meester en deze lafhartige aan val was daarvan het resultaat. Ulrike vertelde niet, waaruit die straf had bestaan, noch bleef In eenig opzicht stilstaan bij haar eigen aan deel in deze quaestie. Alles waarvan zij zich rekenschap gaf, was de toestand, waarin de bankier ver- keerde, en een heel natuurlijke tegen zin. om de zaak grooter te maken aan noodig was, deed haar over al het andere zwijgen. Het eenige over bodige en on noodige wat zij noemde was de naam en titel van den hoofd aanvaller, dien zij terecht als den eenigen verantwoordelijken man in dit geval beschouwde. Toch speet het Ulrike later en zoo als do zaken liepen niet, dat zij dit niet verzwegen had. De vrouwen wisten Lowenfels in bed te krijgen, maar hij was nog be wusteloos en er werd om een arts ge zonden. Zijn oordeel was, dat de ban kier een hevigen schok had gekregen (wat in den letterlijken zin des woords onloochenbaar was), en dat hel eeni gen tijd zou duren, voor hij geheel beter was. Een ervaren verpleegster kwam maar Ulrike was ook steeds vol atten ties. ofschoon volkomen onhandig. Zij had geen aanleg vooy ziekenver pleging maar de patiënt merkte er niets van. Hij lag eenige dagen long in een soort van verdoofden toestand. Zelfs al ging dat voorbij, dan zou hij, dat was duidelijk, intellectueel toch nooit weer dezelfde man worden. De dokter was van oordeel, dat Lowen fels, als hij gezond genoeg was om vervoerd te worden en het weer wat zachter was. eenige maanden lang uit de stad moest gaan. Het is onnoodig te zeggen, dat de aanval op den geldschieter heel spoe dig het praatje van de geheele stad was. De stand van de eene partij en de rijkdom van dc undere maakten de details bijzonder interessant. De zaak werd zoowel in de hoogste als iu de laagste kringen, bij diners en in bal zalen zoowel als iu café s en bier knijpen besproken. Waarschijnlijk waren de keizer en de keizerin de eenige menschen. die niet wisten, dat dit het verhaal van den dag was in Dettinen. Behalve die eerste afstraffing, had Ulrike geen stop gedaan om Prins Alexander op eanigerloi wijze voor zijn daad te vervolgen. Zij had den dokter niet meer verteld dan aan de dienstboden. Werkelijk vermoedde zij weinig, dat iedereen minstens even veel wist aJs zij gemeend had te moe ten bekend maken. Toch was Ulrike er de vrouw niet naar. oen de dingen te laten doodbloe den of huu do rechtvaardige 6traf kwijt te schelden. Wat de prins ien de graaf, dien zij in haar gedachten altijd voorbijging) hadden ondergaan was niets vergeleken bij de wonden, dde zij hadden teweeggebracht. Hevi ge drift had den arm van den prins kracht gegeven alleen de bedreiging met hel pistool hadden de slagen, die .zij gekregen hadden, aangevuurd Bovendien waren de aanvallers Jong Hun kwetsuren zouden spoedig her steld zijn. Het was meer dan twijfel achtig, of de vroegtijdig oude bankier ooit van de gevolgen van den aanval zou herstellen. Ulrike Lowenfels was een van die sterke, diepe naturen, die haar tijd kan afwachten, en die daarom zeker zijn, dat hun plannen eens verwezenlijkt zullen worden. Prins Alexander mocht wel beducht zijn voor de wraak der schoone ban kiersdochter, want als de slag een maal viel, dan zou hij zijn liltceken achterlaten. Ulrike zat dagen achtereen to pein zen bij den haard in de kamer van haar vader. Bij een van die gelegen heden ontving zij een bezoek, dat haar een nieuw wapen in de houd gaf en nieuwe stof om over te den ken. Een man om u te spreken, juf frouw, was do aankondiging, waarmede Ulrike uit haar droomo- rijen werd opgeschrikt. Een man 1 Hoe is zijn naam is het een gentleman Zij had het voortdurend als moer dan waarschijnlijk beschouwd, dot do prins eenige verontschuldiging zou maken en amende honorable doen. Zij wist niet, dat hij uit Dettinen ver trokken was en op een zending uit was. die in zijn oogen zooveel belang had. dat voor het oogenblik zelfs de herinnering aan het opgewonden too- neel. waarin hij den avond voor zijn vertrek hoofdbedrijver was geweest, heelemaal was uitgewischt. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5