BEÜRSVERSLAG V3n MERTENS en TIELEMAN, Haarlem. 15 April 1911. Wederom is een Maandag voorbij gegaan zonder, dat de belissing in take de trustgedingen gevallon beteokent, dut minstens weder 14 dagen voorbij zullen gaan alvorens oen uitspraak te wachten ia. De be langstelling in Wallstreet concen- treert zich hoofdzakelijk op de ko mende beslissingen. Niet alleen de grootspeculanten, doch ook do kleinere nemen een af wachtende houding aan. Daar ech ter, zooals reeds meermalen opge merkt, de technische positie der markt, goed is en de speculatie slechts op een sein wacht om weder actief op to treden, is eene verbetering na do uitspraak zeer waarschijnlijk. Do evontueole beslissingen treffen de bei- do grootste zaken-combinaties der Voroonigde Staten en circa honderd kleinere, die naar hun voorbeeld ge vormd zijn. De Standard Oil Com pany en de Tobacco Trust vertegen woordigen te zamen een kapitaal van circa 900 000,000 dollars, en met inbegrip van de eventueel mode ver volgde kleinere trusts wordt een ka pitaal van 1.500.000.000 dollar getrof fen. Dit proces is aanhangig gemaakt, op grond van de z.g. Sherman-wet, welke civiele en crïmineele vervol ging gelast tegen combinaties, die den tnaschenstaatschen handel en de Industrie in hun vrije ontwikkeling hinderen. Wordt een trust als mono polie erkend, dan verlangt deze wet de oplossing der trust, terwijl in en kele gevallen zelfs crïmineele bestraf fing der bestuurders kan volgen. Het proces tegen de Standard Oil loopt van '06. In November '09 werd een vonnis geveld, waarbij den Standard Oil verboden werd het stemrecht uit te oefenen op haar aandeelenbezït in dochter-ondernemingen en tevens di videnden van deze ondernemingen te ontvangen. Tegen dit vonnis kwam de trust in hooger beroep en de be slissing hangt thans in de lucht. Het zelfde is het geval met de Tobacco- Trust. Deze trust controleert ondernemiu- geu, maakt voor tiaar sigaren en si garetten 'ijpon van allerlei soort, si garetten-étuis enz., bezit plantages op. Cuba en Porto-ltico en bezit aandee-1 Ion in vreemde tabaksondernemingen. De Standard Oil bezit niet alleen raf finaderijen, doch ook spoorwagens, tanks, stoomschepen en fabrieken voor alle netr> leuin bijproducten. Het zwaartepunt ligt echter, dank zij haar geweldige kapitaalkracht, in het enorme aandeelènbezït in talrijke Amerikaansrhe ondernemingen bui-I ten haar eigenlijken invloedssfeer. Het behoeft dan ook geen betoog, dot Vt all- street geheel wordt beheerschi door deze processen, die zulke geweldige mochten raken, niettegenstaande van goede zijde wordt verzekerd, dat een evéntneele beslissing reeds in de koer sen is verdisconteerd. Bij zondernoden valled dan ook niet te vermelden. Ook te Londen en te Amsterdam waren de omzetten van te geringe beteekeuis om te vermelden. Op de Oliemarkt waren Perlakken mingeboden. Ongunstiger productie- opgaven voor da eer3le drie maanden van dit jaar waren daarvan de oor zaak. Deze waren dan ook tamelijk ontmoedigd. Aand. Dordtsche lagen vaster, waartoe de goede verbetering der productie gedurende de maand Maart bijdroeg. De hoof jsoorten wa ren aangeboden en moesten ©enige ponsten prijs geven. Rubbers eerder flauw. De omzet was ook hier gering. Tabakken met wisselvallig verloop. Voor Cultuurwaarden was meer be langstelling, welke echter voorname lijk aan verknopen in verband met de tbfkns in Indiè geconstateerde longen- pest haar ontstaan had te danken. Royal Solvent werden verder gema nipuleerd en kwamen op 180 pCt. Hol- landsche Staatsfondsen aangeboden ondanks het ruimere geld. In verband met de feestdagen bleef de beurs ook Vrijdag en Zaterdag gesloten. lederen Zondag een constant spel vertoont, liet zich meermalen door Dirk van Prooye het ieder ontnomen. En evenmin ais de bmnea-buio a der tood-Uroeaon, was de voorhoede ia yoriiL Alleen Pailips, die de laatste Zondagen al weinig bijzonders te zien gaf, was mei kwaarilig op dreef, en sciioot dat 't een lust was. ilugeu's schitterend keepen was daartegen evenwel goed opgewassen. Door deze nederlaag is „Haarlem" naar de zevende plaats gegaan, de plaats, die Haarlem dit seizoen in den eindstrijd ook wel bezetten zal cn die de storlite van de blauw-hernden, in vergelijking met de andere eerste klassers. tamelijk goed weergeeft. Quick ging met de reserves naar Sparta, omdat het eerste elftal belust is op den beker. De Hagenaars toch hebben dien al twee maal veroverd, en willen hem ook graag de deule maal hebben, om hem dan voorgoed in bezit te houden. Willem II was de ongelukkige club, die tegenover Otton c.s. te staan kwam, en de Brabanters brachten er in de residentie maar heel weinig van terecht; met een 8- 1- nederlaag moesten zij voor de Hanen- burgers de vlag strijken. De H. F. C. bracht het er herd wat beter dan Haarlem af. Voor do tweede maal in dit seizoen slaagden de Spau- jaardsianers er in, D. F. C. een ne derlaag toe te brengen. Kranig work! Want juist deze laatste weken was D. F. C. weer heel wat sterker gewor den, en een overwinning der II, F. C.'ers was misschien wel liet laatste, waaraan men denken kon. Maar Mannus Francken is niet voor niets „international", en van zijn voet kwam in dezen wedstrijd hel eer.su- en eenige punt. Verder liet de ge duchte Van Driel, die al meer en meer een waardig opvolger van Beeuwkos blijkt te ziin, zich niet meer passee- ren. en ook de II. F. C.-verdediging hield tegenover de Merwestedalijke rood-itciu<ieu dapper stand. In Utrecht sloeg Velocitas ©enigs zins onverdiend Hercules. De Bredn- naars hadden een viertal invallers en even vóór tijd maakten zij hot win nende punt, nadat Hercules lang in de meerderheid geweest was. De II B. S.—H- V. V.-strijd was lang zoo interessant niet als ver wacht mocht wordende watervlug- ge, enthousiaste H. B. S.-voorhoedo overrompelde de H. V. V.-,.sterren" ten eeuenmale en een 31 voor do Houtrusters was hei resultaat. Behalve deze Westelijke ©orste- j klassé-rüatches, waren nog vorschil- lende andere van groot belang. penningmeester de heer P. Scbeltoma de He-ere, Den Haag. Voorstellen tot herziening der sta tuten werden ingetrokken. Inzake Het volksoetitiouuement is de Bond gedwongen een neutraal standpunt in te nemen. Echter wekte de voorzitter, de ticor Mansfeldt. de loden op individueel te doen wat ze kunnen, ou verdedigde het adres der vrijzinnig-democraten. Dr. Al. Jacobs, wees er op, dat niets is te verwachten van een in voering van kiesrecht voor allo vrou wen tegelijk. Ook in Engeland gaan de socialisten mede met de invoering van een beperkt vrouwenkiesrecht. Zouden do socialisten hier te lande hun standpunt blijven handhaven, „alle vrouwen of geon vrouw", dan zouden ze vijanden worden van de in voering van liet vrouwenkiesrecht. De vrijzinnig-democraten gaan reeds me de met een beperkt vrouwenkiesrecht, mits op democratische basis. Nog werd het bestuur gemachtigd tot het verzonden vau een driet.ul adressen, waaronder aan de Libereale Unie en de voor algemeen kiesrecht samenwerkende vrijzinnige partijen in Friesland. De volgende algemeene vergade ring zal wonden gehouden op 1 Oct., vermoedelijk ln Don Haag. BEWIJSSTUKKEN VOOR NEDER» LANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Het is, naar uit consulaire ambts berichten blijkt, in het belang van Nederlandscho arbeiders dringend gewenscht, dat zij bij vertrek naar Duitschland. om daar te gaan wer ken. een bewijs van Nederlander schap meenemen of althans als voor- loopïg bewijsstuk oen verklaring van den burgemeester, dat zulk een bewijs is aangevraagd. In die verklaring moeten behalve hun naurn en voorna men ook de datum en plaats van ge boorte zijn vermeld. In plaats van zoodanige verklaring kan desnoods dienen hetzij eene geboorteakte, het zij een bewijs van afschrijving uit het bevolkingsregister, hetzij een bin- nenlaadsch paspoort, mits op deze stukken naam, voornamen, datum en plaats van geboorte vermeld staan. DE SCHELDEQUABSTIE. Van de hand van jtir. J. C. C. den Beer Poortiigael ls eene nieuwe bro chure verschenen over het Schelde- vraagstuk. Sckr. bekijkt daarin liet vraagstuk opnieuw van alle kanten, en onderwerpt al wat er tegen atij'nei op™**, U ln het .Md» W«m1 aan critiek. Afzonderlijke hoofdstuk- van de Westelijke twee-do klasse, keu zijn gewijd aan de artikelen van Ajax en Concordia speelden hun twee den Belgischen generaal baron De den wedstrijd, en de Amsterdainsche Heasch en het Belgisch Kamerlid club slaagde er nu in, met 2—0 te win- (voor Antwerpen) Set-era, e„ oan de ,T<! B^tt »as een 3-0-»Ee be- ui i i haald, zoodat het Amsterdamse he laatste brocimio van don hoer Nijs. Ajux deti.utief kampioen van Ten slotte formuleert eeneraal Den Westelijke Uvcede klasse is, en een Beer zijne conclusion in oen twaalf- groote kans lieefi op de eerste. tal stellingen. INGEZONDEN MEDEDEF.LINGEN b. 30 Cts. per regel. regen hJ snaren Or. Hcmmel's Haeinaiogen WAARSCHUWING I 't Zesde en Hercules zullen zloh wel niet zonder slag of stoot overgeven, maar de Ajaciden zijn voor oon zware match niet bang, en hebben hun siog- haftigkeit meer dan eens bewèzgli. Th o mee was in den laats ton wed strijd heel kalm on, als men hét niet, wist, zou men waarlijk niet er aan gedacht hebben, een „International" te zien. Als lui zóó maar niet teey-n Engeland speelt,; dan zullen we zijn harde, juist-nerichte schoten best ge bruiken kunnen. De Rijn-beker, uitgeloofd door „Do Revue der Sporten", is dit eerste Jaar in- Nederland gebleven. Oost-Neder land zegevierde zij 't dan ook maar met één goaltje meerderheid over West-Duitscliland. Zeer schoon was do vertooning niet. en de Ned.-Elftal commissie, die zich en bloc op 't Vitesso-terrein bevond, slaagde er Voor de Rotterdomsclie eerste-klas- niet in, nieuwe krachten voor het sers was de vorige competitie-Zondag nationaal elftal te ontdekken. Göbel een werkel jko succesdng, zoowel V. 1die nu eens gelegenheid liad te O C. als Sparta wonnen met groote j toonen welk een huitengewoon doel- meerderheid. Do rood-zwarten ver-verdediger hij is en Van Rerrkel pletterden Haarlem met niet minder j waren de besten. Zij rechtvaardigden dan 7—1 een dergelijk aantal doel- j hun opneming in het Nederlandseh punten zag Haarlem (dank zij Uier-1 Elftal volkomen. Sportpraatje MERKNS TIELEMAN. Binnenland MANNENBOND VOOR VROUWEN KIESRECHT. Men schrijft ons: ln oen te Amsterdam onder voor zitterschap van den heer W. A. E. Mansfeld gehouden algemeene verga dering van den Mannenbond voor Vrouwenkiesrecht werden tot afge vaardigden naar het Internationaal Congres voor Vrouwenkiesrecht te Stockholm benoemd de heeren Mans feldt, F. Kelirer en H. v. d. Mandere. In de plaats van den heer M. Zel- denrust, die zijn benoeming tot se cretaris niet kon aaiineruen, werd ge kozen de heer Kehrer jGorkum) en tol mark) in dit seizoen nog niet tegen zloh gemaakt de rood-witten na men het tweede elftal van Quick even tjes onder handen en joegen het met een 9O-nederlaag Haag-waarts. De groote tegenslag, die Haarlem ondervond, is zeker wel voor eeu groot gedeelte tc wijten aan het tuet- -aanwezig-zijn van Uterinark. Nu stond eeu „verdediger" onder de lat, die naar wij later hoorden wel over talent moet beschikken, maar Zondag toch niet, door Nervenfieber waarschijnlijk, zijne capaciteiten te ontplooien wist. En dat komt voor een vereeuiging toch op hetzelfde neer. Ol men wel kan en uiet doet, of dal men niet kan en bijgevolg ook niet doet. och, iu do practijk maakt dat voor een club geen verschil. En In de Oostelijke promotie-compell- tie behaalde Go ahead een zeer on verwachte overwinning on Z. A. C„ en O. D. O. deed goed werk door Tu- bantla met 4—1 te slaan. De spanning in deze competitie blijft vnorlonmg bestaan Z. A. C. leidt rog stood* Haarlem II bracht het er beter dan bet eers'e elftal af en klopte V. O. O. II met 6—3. Thans, nu we tot de Paaschdagcn- vveöslrïjdea overgaan, komt tusscJion al de ontmoetingen, die met buiten landers plaats zullen hebben, als een groot licht naar voren de Holland Engeland-wedstrijd, die Tweeden Paaschdag heel voetbal-Holland na.tr Amsterdam zal doen trekken. Het elf- wat erger was do afwezigheid i lui, dat de commissie samengesteld von Utermark, van den aanvoerder, J heeft, is geducht in de pers onder had blijkbaar op het spel van het ge-1 handen genomen, en ook wij hadden hcele elftal een demoraliseerenden in- liever om redenen, die we reels vloed. Do midden-en back-linie, die j vroeger uiteengezet hebben een toch anders zoo solido zijn, werden paar plaatsen door andere spelers nu. zonder al tc voel moeite door de bezet gezien. Tliomee vervangen door 't moet gezegd good-s|>elende De Serriere, die meer tacticus en te- V. O. C.-voorwaarts gepasseerd. Ser- gen Engelsclien dus beter bruikbaar né's harde, zuivere trappen waren is. zou wel d© voornaamste vetbete- zoek. De Wolff speelde wel handig, ring zijn. maar toch zéér gevaarlijk, zelfs I Over de opneming van Ruffelse, het Healey. die anders, kalm als hij is. elimineeren van Fortgen3 en liet back-plaatsen van föhn Heynlng, is voel te zeggen, rnuar niemand kan zeggen, of deze veranderingen nu in derdaad ons elftal verzwakken ol versterken, do uitkomst zal het loe ren. Wèl is liet thans samengestelde een dor sterkste teams, die thans op de been to brengen zijn en als onze spelers nu eens hun besten vortn toonen. kunnen de Engelschen hei warm genoeg krijgen. Dat tegen Brit ton strijden geen hopeloos werk is. hebben de Belgen bewezen, die gelijk speelden, ©n de stoere Denen, die ei zelfs in slaagden hun continentale!1 haan koning te doen kraaien. Toch zal or hard, zeer hard gestreden moe ten worden, onze achterhoede in do eerste plaats zal het zwaar te verant WOOPdon krijgen. De Engelsche for wards behooreii tot do beste spelers van gohocl het eiland, en in de lea guo-matches hebben zij een schitte rende school gehad. Laat ons ten slotte nog even de elf talion vermelden Nederland J. G iibel, J, H-eymrig, L. Otten, I„ Bosschart. J. M. de Korvor, Am. Hörburger, Mr. J. H. Welcker, C. W. Ruffelse. II. ,T. M. Francken, J. Thomee, A. van Berckel. Engeland: A. Berry, V. J. Woodward (captain). G. W. Webb, G. R. Hoare. F, G. D. Wright. IT C. Littlwort, F. V. Monk, .T. Dines W. W. L. Guthbert, A. E. Knight, R. G. Brobner. Reserves voor Nederland G. de Serrière, Ant. Ilörburger en G. Fort- Scheidsrechter zal zijn de heer Paul Maruni. uit Duitschland. Overigens is ons land gedurende de Paascbdogen door bnitenlandsche voetballers overstroomd. Ook de !>e- k'-nde London Caledonians maken een tournée. H F. C. heeft heden middag tegen haar gespeeld en mor gen spelen de blauw-witte Haarlem mers tegen Duisburg S. C. „Preus- sen". Dat zijn dus twee aardige mat ches vooral het spel van de London Caledonians mag, als typisch En- gdsch, gezien worden. Haarlem zit ook niet stil. Door haar overwinning tegen de H. F. C zijn de rood-brocken in de demi- flnnlo der beker-competitie gekomen, en zullen nu Zondag, Eersten Pauscli- dag. tegen het sterke Zeeuwsche M. V V. O. strijden. Deze ontmoeting zal op het D. F. C.- to. reilt te Dordrecht plaats hebben. E*n match dio belangwekkend zijn kan. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Boroepen te Reetgum, Fr. ds. J. van Zevenster te Nteuweschans; te LTzendi'ke ds. J. E. W. van Loon te BaTsingerhorn. Aangenomen het beroep naar Oss c.a.. toez.. ds. J. F. L. Boonacker te Oudshoorti. Baroenen te Aineide en Tiernhoven ds. F. Ki'ftenbelt, to Ter Aa. (Verbe terd bericht). Te Loonscbendijk (l.oon op Zand) ds. II. A. Heijer. te Ronkuni. Aangenomen het beroep te Beetgum ds. J. Sevenster te Nieuweschans. GF.R. KERKEN. Reroepen te feertlam ds. S. O. Los, te Nieviweroord. Bedankt, voor het beiviep te Alfen a. d R'in ds. .T. Donma, te Leiden. Beroepen te Amsterdam ds. A. Mac kenzte te Meliskerire; te IFrum ds. E. T ScHm>len fe Rolnes. Z.-H Aangenomen het beroep te A"rn- hem ds. Schouten te Watergraafs meer. CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor het beroep te Apel doorn ds. L. de Bruijne te Bunscho ten. FRIESCHE BIJBELVERTALING. De eerste drie Evangeliën zijn reeds eeniee jaren geleden in deFrie- sche taal overgezet. Naar de N. R. Ct. verneemt, is men thans bezig, de ver taling van het Johannes-Evangelie en de Handelingen voor te bereiden. De overzetting zal geschieden direct uit den grondtekst in het Frïesch, en dus niet via de Ncderlandsche vertaling, door een drietal deskundigen. Letteren en Kunst TIJDSCHRIFTEN. De Iaatst-verschenen aflevering van „De Auto" bevat: De schuifmotoren. De storingen bij de automobiel. Rijden in den nacht. Geconden seerd© benzine. Teren van wegen. Uit Frankrijk. Ingezonden me- dedeelingen van lezers. Verzoend. Autovallen. De VlIIe meeting van Monaco. Motorwielrijden. Over onze verzekering. De nieuw© Simple*. Riemann-Iampen. Het werk iler Deutsche Motorfahrer-ver- vereeniging. Kleine mededeelin- gen. Vragenbus. Handels- en Finaucicolo mcdedoelingen. Aller lek De Iaatst-versche'nen aflevering van „Pak me mee" bevat: Als voor plaat een portret van Z.Ex. E. C. ba ron Swoorts do Landas Wyborgh, burgemeester van 's-Gravenhace, be noemd tot Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. De oude klok kenluider, Paasch-elegie naar Koro- '«nko. Ons schoo'ne Insulinde. Botterdamsche veetentoonstelling. De bijzetting van willen Prinses P.ui 'ine. De Bosnische en Herzego- riensche vrouwen. Nederland— België. Do Bloemententoonstelling tc Boskoop met vele foto's. Por tretten.. Ons Priusesje, car/., No. 30 van „Toonkunstniemvs" be helst: Do Spaansohe en Italiaanscho liederen van Hugo Wolf. l'Enfan- co du Christ van Hector Berlioz. Ncderlandsche lamst in den vreem de. Berichten. Gemengd Nieuws TEGEN DE TYPIIUS. Twee Franscho geleerden, Oour- mont en Rochaix, hebben onlangs bij konijnen een onvatbaarheid tegen ty phus weten te verwekken, door langs slokdarm of endeldarm door verhit ting gedoodc lyphus-bacillen in het lichaam van '1 dier te brengen. De bei de onderzoekers hebben sinds dien hun proeven voortgezet en hun in de laatste 2itting der Académie des Sciences nieegt doelde resultaten l»o- vestigen de vroegere volkomen. De volgens hun methode gevaccineerde dieren ziin niet alleen immuun tegen den tvphusbnril zelf, rnnnr ze hebben eveneens een nnlitoxische immnnPeit verworven. Na drie lavementen van 100 kub. c.M. der verdunde doode ty- phusbacil weerstaat het konijn aan een intravcuuuso injectie van vier doo- delijke toxised ises. De inenting togen typhus langs intestinale» i\eg maakt dus tegelijk onvatbaar tegenover ba cil als vergiften van dcu bacil. EEN ONAANGENAME VERGISSING. Het „H. v. Antwerpen" meldt Door een Amerikaanscli millionair, Ralph Braudreth is een proces wegens las te ingespannen' tegen een Brussel sehen hotelhouder, en wel om do vol gende red-enen Braudreth en zijn secretaris Avrgust Mathias, uit Parijs stapten af in zijn hotel, en de patroon, meenende in hen een paar oplichters to herkennen, klaagde hen aan hij do politie Zij zonden hotelhouders bedriegen, sommen van 200 tot 500 fr, loenen, op valsche accepten geld in ontvangst no men, enz. De aangehoudenen gaven hun na men te kennen, 't hielp uiot men sloot hou op in de gevuugenis van St.. Gillis en zij worden ton sloLte tot 2 jaar straf veroordeeld voor landloo- perij. Nadat zij 21 dagen gezeten hadden kwam er eindelijk oen bericht uit New-York bij den Minister van Justi- tio aan, meldend, dut dc twee veroor deelden inderdaad de personen waren voor wie zij zich uitgaven. Die misgreep, onaangenaam genoeg voor dc betrokkenen, zal denkelijk voor den hotelhouder nog onaangena mer worden. EEN NIEUWE UNIFORM IN FRANKRIJK. De Matin doolt mede, dat thans, na langduirlg© proefnemingen, een nieuw uniform is vastgesteld, van ge lijke kleur voor allo wapens, n.l. groenachtig grijs, als geacht wor dende hot best zich aan te passen en samen te vloeien met de kleurscha- keeringen van het terrein. De stof der uniformen van officie- ren en soldaten zal dezelfde zijn. ITct hoofddeksel zal zijn eon hoog© kepi naar Oostenrijkscli model. Alle blin- kende deelen der distinctieven zijni verwijderd. De tegenwoordige sabel en degen worden vervangen door een kort stootwapen, in een niet-metalen schede. OPIUM. In het Engelsche Lagerhuis doolde de minister van Binnenlandscho Za ken mede, dat den Londensclien Graafschapsruad thans 22 particulle- re opium-kitten te Londen bekend zijn, waar voornamelijk Chineescke matrozen verkeeren. In hot jaar 1900 toon China het besluit tegen het opiumschuiven uitvaardigde, waren slechts 12 dergelijke inrichtingen te Londen bekend. Intusschen heeft de Graafschapsraad het opiumschuiven in de matrozenkroegen streng verbo den, waardoor het toenemen van 't aantal patriculiere opiumkitten ver klaard wordt. De politie meent ech ter te mogen gelooven, dat over liet algemeen genomen het opiumschui ven te Londen afneemt. 149.228.000 K.M. Dc astronoom Arthur Hinks heeft uit berekeningen die gebaseerd zijn op waarnemingen en metingen van do baan der kleine planeet Eros, voor den gemiddelden afstand tusschcn narde en zon een waarde gevonden van 149.228,000 K.M. INDIANENSTAM ONTDEKT. In Callfornië, niet ver van do Sa- crumento-rivier, is een tot dusver on bekende Indianenstam, die nog nooit met blanken was in aanraking ge weest, ontdekt door prof. Kröber van de universiteit van California. Het ty pe dezer Indianen week af van dat dor overiao stammen in dien staat maar Kröber kon hen niet nauwkeu rig bestudeeren, daar zij ijlings do vlucht namen. De regeering heeft nu bevolen, dat. vredelievende aanraking roet deze lieden moet worden gezocht en dat hun taal, gewoonten en ge bruiken en ook hun lichamelijko eigenaardi<rhcden nauwkeurig moe ten worden bestudeerd. DE BROEKROK. Een ntet-gewild, maar niettemin voor den broekrok noodlottig doodvon nis heeft de eigertanr van een der per ste restaurants in Mülhauscn over liet geruchtmakende kleediugstuk geveld. Hij had er al zijn kellnerinnen mee voorzien. Wel vermeerderde het aan tal bezoekers van het restaurant in sterke mate, doch in een «ogenblik waren ook de modellen voor de gla zen bij de modistes weggenomen. Burgerlijke Stand HAARLEMMERMEER. ONDERTROUWD G. Westerlaken en II. Komjihorst. C. S. Damme en D. Lintlwut. GETROUWD J. Walgraven en L. ten Napel. A Borst en C. G. de Vlieg. J. West- dijk en S. Kooy. BEVALLEN C. v. d. Polder, geb. Morkesteyn. d. M. van Diik. geb. Bertclirig. d. M. J. van Boven, geb. Den Dunne. z. L Lanser, geb. Spaargaren, d F. van Egmorid. g©b. De Boer, z. C. Verwcy. geb. Struik, d. P. v. <1. Oever. geb. Van Weelden, d. M. Bvck. geb. Verschoor, z. E. Dolio- slogcr, geb. Jansen, d. M. Roo I- zunt, geb. v. d. Pol, z. W. M. vnu Steiju, geb. De Wit, d. '1'. Slinger, gvb. Breedijk, z. A. C. Houcu.yp, geb. Dol, d. A. Griekspoor, gen. Mólilo, d. M. Jonkman, gel). Ver- haai, z. J. van Soarloos, geboren Bol, z. OVERLEDEN A. Lanser, 75 j. J. C. ICuts, 75 j. J. Kats, 73 j. P. Vastenhout, 41 j. K. C. Kompe, 2 j. C. M. de Winter, 5 mud. W. C. Sclicffer, 63 j. G. v. Arkel, 40 j. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Arnhem, G. 1-leetmann Rongoniont directeur der Berützschool te Aru- hem. Rechter-commissaris: mr. P. T. A. Grein era; curator: mr. G. L. v. Oosten Slingeiand. Doixi recht. F. J. Klarenaar, roe de r. te Dordrecht. Hecliter-coinmisi.a- ris mr. J. VViarda curator mr. A. A. Moll. II. vau den Berg, stoombootkapi tein, te Dordrecht. Rechter-commissa ris en curator als voren. 's-Gravenhage. N. Venn. Alge meene Verzekering en Herverzeke ring-Maatschappij „De Nederlanden" utdaur. Rechter-commissaris mr. II. W. van Sandick curator rat. D. v. d. Goot. A. A. Grul, boekhouder aldaar. Rechter-commissaris mr. C. W. Schlingomann curator jhr. mr, B. C. de Savornin Lobman. S. Harteveld, brandstoffenhandc- laar, aldaar Rechter-commissaris mr. J. van Gelein Vitringa curator mr. H. A. H. Canter Cremers. H. J. Severijn, te Schevemngen. Rechter-commissaris mr. P. Potvliet; curator jhr. mr A. II. C. de Brauw. S. Besanger. drogist te I-eidon. Rechter-commissaris mr. F. Roudo- ker curator mr. P. J. M. Aalberso. H. J. Koriekaas, landbouwer te Wateringen. Rechter-commissaris mr. P. L. van Meeuwen curator mr. L. G. van Praag. Geëindigd: J. Kronenberg, bïerhuïshoudcr, te Middelburg. R. A. Gramsma, behanger te Leeu warden. N. van der Mey Pzn., koopman te Rijnsburg. B. A. Gouverneur, bakker te Gin» neken. J. V rein an, te Bussum. Opgeheven J. Jonkers te 's-Gravenhage. H. J. J. Sandfort, te 's-Gravenhagö. L. P. Verlaan te Ter-Aar. Vernietigd C. A. Schenkeveld, caféhouder, te Delft. NAAR CANADA! l)e totale tarwe-opbrengst in Cen- traal-Canada bedroeg in 1896 15 mil- hoen busliels, in 1905 90 miilioen bus hels, waarvan respectievelijk 8 en 66 niillioen bushels geêxxiorteerd wer den. Het is niet moeilijk de toekomst do zei lunden te voorspellen. Alberta is bestemd oen groote factor te worden op de wereld-markt en haar product zal meer en meer door de millioenen Oosterlingen wonden geconsumeerd. Men vindt te Calgary reeds meelfa brieken, om het product gemalen via Vancouver naar Japan, China enz. te verschepen. Zooals bovenstaande tabel aantoont levert haver ook uitstekende resulta ten en behooren oogsten van 70 bus hels i>er acre niet tot zeldzaamheden. De prijs varieert van 30 tot 50 dollar cents. is 0.75 en 1.25 oer bushel ▼nn 34 Ihs. Geïrrigeerde gerstgronden betalen enorm en de landerijen in de Galle- tln Vallei U. S. weiden bij de groote bierbrouwers beroemd vanwege liet hooge percentage mout dezer gerst en de daarmede verkregen kleur van het bier. Geïrrigecrde gronden verzekeren een uniform aanrijpen cn naar der gelijke gerst zal, tegen Ixoogen prijs steeds een goede vraag bestaan. Voor gewone gerst varieert de prijs van 30— 35 dollarcents per bushel is resp. f 0.75 en 0.87 1/2, 1 bushel is 48 Ibs. Bijzondere belangstelling is dc a.l- falfa-cultuur waard, omdat deze liooi- soort (een der oudst bekende) betrek kelijk nog zoo weinig in deze streek wordt aangetroffen. Deze merkwaar dige vocderplant wordt met. groot suc ces geteeld na voltooiing der irrigatie werken. Zooals mon weet. belioort alfalfa tot die soort van gewassen, welko een maal gezaaid, jaren blijven voort- groeien en door het opnemen van stikstof uit de atmosfeer door haar diepgroetende wortels den grond be mesten. Paarden, vee varkens enz. groeien flink op in deze velden welke hier 3 maal por jaar (in California 4 maal) gesneden worden (na elke sne de volgt een irrigatie) en per keer 1 1/2 2 ton hooi j?er acre opleveren. In Argentinië zijn reeds 3.000.000 acres in cultuur. Nabij de stad Mexico bestaan velden, die sedert menschen- heugenis niet werden overgezaald en waarop de alfalfa nog groeit. In Ca- lifornië wordt na 7 of 8 jaar de bo dem geploegd en opnieuw gezaaid. Men verkrijgt daardoor betere oog sten. Voo'r suikerbieten-cultuur bestaat hier een goede toekomst en de Cana dian Pacific Ry. Co. arrangeerde tot aanmoediging een goedkoop vervoor- tarief naar de fabriek te Raymond. Goedkoope brandstof speelt oen groote rol bij deze fabricage; de steenkool, die op vele plaatsen in Alberta gevonden wo'rdt, komt deze cultuur ten goede; daarentegen le vert de schaa'rschte aan werkvolk nog een bezwaar op, daar veel han denarbeid in de bietenvelden moet worden verricht. De directeur der fabriek te Ray mond, geeft de volgende cijfers aan gaande productie en suikergehalte: Doorsnee Suiker Aantal Suikeropbrengst per- tomieli p. ton. oentage 1903 3.600 223 lbs. 11.12 1904 11.900 265 13.21 1905 18.000 258 12.90 1908 18.300 241 12.05 Geproduceerde suiker respectieve lijk 800.000 lbs.. 3.160.000 en 4.576.000 lbs. De landen, fchahs door de Canadian Pacific Railway Company ten ver koop aangeboden, zijn gelegen in en buiten genoemd ontwerp en bestaan uit bevloeibare en 'niet-bevloeibare ter reinen. Laatstgenoemd© landen lijn ge schikt voor den verbouw van tarwe en haver eri het weiden van vee, enz. In den prijs der bovlooiba're terrei nen is inbegrepen het watorrecht en wo'rdt bezwaard met een jaarlijksche belasting van f 1.25 per acre, als bijdrage in de kosten van onderhoud en exploitatie der kanalen. De koopcr ontvangt van de Cana dian Pacific Railway Company een garantie voor het bonoodigdo water gedurende het i'rrigatie-seizoen. De betaling wordt ten kantore der Maatschappij to Calgary geregeld en geschiedt in jaarlijksche termijnen. Groote gezelschappen onder per soonlijke begeleiding der Maatschap pij, vertrekken van hier op verschil lende tijdstippen gedurende de lente- en zomermaanden. De Colonist en wor den naar de landerijen der maat schappij in Alberta gebracht, onder leiding van mensehen van ervaring. Van de landingshaven in Canada worden zij door speciale treinen der Canadian Pacific Railway Co. direct naar het kantoor te Calgary in Alber ta gebracht. Van daair uit kunnen zij het land dan gratis bezichtigen al vorens tot den aankoop te besluiten. De Maatschappij heeft ingezian dat het zeer ten voordeele harer koopers is, zekere werkzaamheden op het land, goedkoop en spoedig verricht te hebben, vóór dat zij het in bewer king nemen. Daarom is een arbeiders afdeel!ng opgericht, in dienst, der Maatschappij, die voortaan zulko werkzaamheden op landerijen dor „irrigatieblokkeh" zal vorrichten. De ze afdeellng wordt bestuu'rd door menschen, die volkomen met het landbouwvak aldaar op de hoogte zijn en de best© diensten aan de koo pers bewijzen. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6