HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. ZATERDAG l5 APRIL 1911 OM ONS HEEN Na. 1345. De droogmaking ran de Zuiderzee. De Zulde rzee -vereen i gi n g zendt van $!jd tot tijd dikke boeken rond, waar- «p beschreven staat, wat er sedert 'de verschijning van het laatste boek werk is tot stand gebracht. Er ligt er nu weer een voor ons, pas een paar dagen geleden door de post gebracht en voorzien van een rose omslag. Indien deze kleur de stemming weergeeft, waarin de Zui- derzee-vereeniging verkeert, dan heb Ik allen eerbied voor haar optimisme. Deze zaak is er weer een, waarvan gezegd moet worden, dat ze met Nederlandsche langzaamheidniet vooruit gaat. En dat een onderne ming, die bij uitstek aan ons land en zijn geschiedenis past, een plan om land te maken van water I In het bovenvermelde laatste dikke boek wordt in herinnering gebracht, wat de vereeniging op de landbouw tentoonstelling te Deventer, in 1909. lieeft geëxposeerd. De lijst begint met een werk van den Ingenieur Van 'Diggelen over de afsluiting en droog legging der geheele Zuiderzee in 1849. 16 jaar later, in 1865, laat de Maat schappij van Grondcrediet een plan «naken tot droogmaking van het Zui delijk deelin I860 worden door Dr. Van Bemmeien grondboringen onder zocht. Twee jaar later brengt de Raad van den Waterstaat daarover verslag uit, met deze slotsom, dat hoewel de droogmaking van de ge- iheele Zuiderzee in vele opzichten wcn- schelijk is, het toch raadzaam is, zich tot het Zuidelijk deel te bepalen. Nu komt in 1870 een gewijzigd plan, in overleg met den technischen advi seur Stieltjes, van het Comité Mr. Rochussen, Bos, Graaf Van Rand wijk. Datzelfde jaax wordt een Staats commissie benoemd, om een oordeel uit te brengen over het plan tot in dijken, droogmaken en in cultuur brengen van het Zuidelijk gedeelte der Zuiderzee. Het antwoord was, dat dit niet winstgevend zou zijn en me dewerking van den Staat noodig is. In 1872 een nieuw ontwerp Opper does Alewijn, in 1875 worden voor 't eerst gelden op "s Rijks begrooting gebracht voor de Zuiderzee-droogleg ging. En zoowaar twee jaar later komt Minister Heemskerk met een regeerings-ontwerp, waarbij 157.000 hectare grond, waarvan 144.000 H.A. klei, zal worden gewonnen en de kos ten 116 millioen zullen bedragen, zon der de intresten. De vreugde duurt kort, een half ■jaar later trekt Minister Kappeijne het ontwerp weer in. In 1884 stelt het Kamerlid Buma een wetsontwerp voor, dat hij weer intrekt, in 1886 wordt de Zuiderzee- vereeniging gesticht, die in 1887 een plan indient, in 1892 wordt een Staatscommissie benoemd, die zal uitmaken, of dit plan in 's lands be lang dient te worden ondernomen. Die vraag werd bevestigend beant woord. De Staat zou het werk ten uit voer moeten brengen, maar de Staats commissie bracht er eenige wijzigin gen in. Dat was in 1894. Wij leven nu ze ventien jaar later en nog altijd is er geen begin gemaakt met het werk, waarover nu toch 62 jaar lang ge werkt en gedacht is. Wij, inpolderend volk bij uitnemendheid, zijn nog al tijd in de papieren periode en onze opvattingen, zou ik zeggen, zijn er tn den laatsten tijd vooral niet groot- scher op geworden. Het vorige jaar heeft de Minister van Waterstaat een correspondentie gevoerd met Gede puteerde Staten van Noord-Holland, die niet alleen ging over slechts ge deeltelijke uitvoering van het plan, namelijk drooglegging van het Wie- ringermeer alleen, maar waarvoor zelfs de financieele steun van de pro vincie Noord-Holland geëischt werd. Provinciale Staten hebben toen, ln overeenstemming met Gedeputeerde Staten, wel een som toegezegd in dc kosten van voorbereiding, maar zich volle vrijheid voorbehouden aangaan de de uitvoering van het werk. Let nu op, hoover we van het oor spronkelijk plan zijn afgedwaald. Niet alleen is het groote plan tot een klein verschrompeld, maar ook het gezonde denkbeeld, dat de Staat in 's lands belang het werk zou moeten uitvoeren, is verlaten. De Minister verlangt geld van Noord-Holland voor een gedeelte der drooglegging, komt dus straks met een zelfden eisch voor drooglegging van andere ge deelten bij andere provinciën, die be langhebbend genoemd worden, Utrecht, Gelderland, Overijsel, Fries land. Natuurlijk wordt de kans op uitvoering kleiner, naarmate het aan tal lichamen, dat er aan mee betalen moet, grooter wordt Hoe benepen schijnt de manier, waarop een plan wordt opgevat, dat niet meer of minder dan een nieuwe provincie aan Nederland toevoegen zal. Het is een lust om te lezen, hoe in de Kamer een enthousiast als de heer Van Foreest de droogmaking aanbeveelt en hoe een kalme leukert, maar in wien het vuur van den geest drift vooral niet minder brandt, de beer Smeenge, altijd weer onver moeid de aandacht op de zaak ves tigt, al neemt ook de Regeering een afwijzende houding aan. Er is geen geld voor, zeggen de Ministers en vragen tegelijk 46 millioen voor de kustverdediging. Het schijnt wel, of het hier een improductieve uitgave is, een zaak. die millioenen kosten en niets opbrengen zal. Maar de zaak staat anders. De be grooting van kosten is 189 millioen gulden, waarvoor verkregen worden 200.000 H.A. vruchtbaren grond. Wan neer de waarde daarvan op niet meer dan 1000 geschat wordt, zijn de kos ten er uit en we weten, hoeveel meer de bouwgrond in de Haarlemmer meer, ook een polder, waard is. Toch is dit hel eeiilge voordeel niet. Er blijft een plas met een bodem, grootendeels van zandgrond, over, waaraan bij voorbaat de uaam van IJselmeer gegeven is, omdat het den grootsten afvoer van den IJsel tijde lijk moet kunnen bergen. Uit dat zoet- watermeer zullen de omliggende ge westen zich ten allen tijde van zoet water kunnen voorzien. Noord-Hol land kan nu, in tijden van waterge brek, des zomers alleen brak en soms slechts vuil water inlaten uit het Noordzee-kanaal. Friesland lieeft in droge tijden geen enkele bron, om zijn zoet water aan te vullen. Dooi den voorraad zoet water in het IJsel meer stijgt de waarde van honderd duizenden H.A. grasland in de om liggende gewesten. Ik schrijf die gegevens uit het rose boek af en ze zijn de eenige voordoo ien niet Door de afsluiting zullen nog worden verkregen voordeel voor de afwatering, verbetering voor de scheepvaart, vermindering van kos ten voor de waterkeerlng. Maar deze winsten zijn luttel, ver geleken bij de voortdurende voordee- len, die het gevolg zijn van het ver krijgen van nieuwe vruchtbare gron den. Tweehonderdvijftigduizend per sonen zullen ln de Zuiderzee-provin- cle een bestaan kunnen vinden. Zee land, dat 182.000 H.A. groot is, heeft 230.000 bewoners en een netto op brengst van minstens 12 millioen '8 jours. In plaats van de tegenwoordige Zuiderzee-visscherij met een gemid delde bruto opbrengst van 2 millioen 's Jaars, een landbouw met een bruto opbrengst van 50 millioen. In plaats van een sober of armoedig best aan van 3017 Z uiderzeo-vi ssche rs met hun gezinnen, een goed bestaan van landbouwers en neringdoenden. In plaats van de tegenwoordige Zuiderzee-visscherij een zoetwater- visscherij op 155.000 H.A. van het IJselmeer en in de nieuwe polders, dat is meer dan do oppervlak;*} voor de zoetwatervisscherij nu ln geheel Nederland (134.000 H.A.). Is dit alles overdreven of onjuist Dat kan niet zijn, want het bestuur van de Zuiderzee-vereeniging bestaat uit ernstige mannen. Nergens heb ik trouwens ooit van die voordeelen te genspraak gevonden. Maar waarom gaat men dan niet vlugger, waarom doet men zulke aarzelende, kleine stapjes, met voorbehoud naar aUe kanten Ik weet het niet. Alleen heb ik. zulke dingen ziende, altijd een on aangename gewaarwording, dat ons niet ten onrechte gebrek aan energie en doorzettingsvermogen wordt ver weten. Gepraat en papier, verder kwamen we in 69 jaar nog niet waar is de man, die deze traagheid overwinnen kan J. C. P. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in le zenden bij de Reductie van Haarlem's Dagblad, Groot Houmraat 03. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegoven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam Troon plaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Kunt u mij een adres van oen gesticht voor zenuwlijders noe men, waar vrouwen van den Prot. Godsdienst worden opgenomen ANTWOORD: Te Zeist is een Chr. Sanatorium voor zenuwlijders. Direc teur daarvan is dr. D. Schermers. De verpleeggelden worden berekend als volgt: 1ste klasse f 6 of f 7 per dag en hooger (naar gelang van kamer en extra-ve'rpleging); 2e kl. f 3.50, f 4 of f 5 per dag en hooger, 3e kl. A., f 2 of f £.50 per dag; 3e kl. B., f 1.50 per dag. VRAAG: Hoe moet lk ongedierte van een raspoedel verwijderen? ANTWOORD: Met Insectenpoeder, dat u in iedere drogistzaak koopen kunt VRAAG: Hoe reinigt men vuilge- worden witte celluloid doozen? ANTWOORD: Met gekristalliseerd citroenzuur. VRAAG: Wie is de secretaris van de Vereeniging tot bevordering van bet Vreemdelingenverkeer? ANTW OORD. De heer J. J. Verwij nen, Badhuisstraat 4. Binnenland HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. 't N. v. d. D. kan thans met genoeg- tanio zekerheid modedeelen, dal het Jaarlijksch bezoek van de Koninklijke familie aan Arn9ierdam ditmaal later zal geschieden dan gewoonlijk, te we ten in de eerste week van Juni. TWEEDE KAMER. WIJZIGING MEKKEN WET. Ai t. 14 der Octrooiwet 1910 bepaalt, dat de ingevolge do wet in te stellen Octrooiraad deel uitmaakt van hel Buerau van den industrieeleu eigen dom. terwijl eenige nadere artikelen dier wet bepaalde werkzaamheden aan dat Buieau opdragen. Dit verband tusschen den Octrooi- raad ea genoemd Bureau maakt hei noodzakelijk enkeie bepalingen dei .Vlerkenwet, waarbij het Bureau voor den industrieeleu eigendom in be: ie\en werd geroepen, te wijzigen en de uitvoering van beide wetten in één hand te leggen. Hiertoe strekt een bij de Tweede Kanier ingediend wetsontwerp tol wijziging van de Merkemvet. RIJKSMIDDELEN. De totale opbrengst der Rijksmidde len over de maand Maart J.l. is ge weest 14.353 605.89, dat is de som van ƒ919.926.83 méér dan in Maart 1910 en 293.552.37 minder dan 1/12 der raming. De opbrengst over de eerste drie maanden van dit jaar was '37.371 168.68 1,2. dat is 1.775.092.6' méér dan In de c-erste drie maanden van 1910 en 6.576.306.09 1/2 m 1 n- d o r dan 3/12 der raming. WETHOUDER VAN AMSTERDAM. Naar 't Hbld. verneemt, is in de gis termiddag gehouden vergadering van het college van Burgemeester en Wethouders aan den heer Delprat de afdeel ing Publieke Werken opgedra gen. DE BAKKFRSSTAKING TE AMSTERDAM. De stakende bakkers en broodbezor gers hebben den gestel cl en tijd. waar op het werk kon worden hervat, laten verstrijken, zonder aan den arbeid te gaan. De firma Bundels neemt thans nieuw personeel aan. Van de vakver eniging, waarin de stakende bakkers zijn georganiseerd is door de firma Bundels een schrijven ontvangen, dat de vereenising bereid is met de firma in overleg te treden om te trachten een oplossing van het geschil te ver krijgen. De bezorgers, die - :el staken, wor den bij het broodbez rgen in hunne wijken door politie beschermd. Vooral gisteren was het in de om geving van de fabriek vrij druk. Ge regeld staan daar een drietal agenten op post. MOND- EN KLAUWZEER. Uit Wachtum, in de Drentsche ge meente Dalen, schrijft men aan het „N. v. d. D." De ziekte breidt zich meer en meer uit. Er is politieversterking aangeko men, wiji onder het volk velen alle hulp weigeren, zoodat het vleesch der afgemaakte beesten slechts met groo te moeite vervoerd kan worden. Daarom is nu besloten het vee, dat voor afmaking bestemd is, in schepen naar Groningen te vervoeren. De beesten worden dan om den mond en om de pooten voorzien van windsels. Donderdag zijn 149 stuks vee ge il 'dit. ter waarde van 30.000, toe- briioorende aan de landbouwers J. L. hikman. B Albing en J. Anninga. De wegen en toegangen zijn afge zet. De boeren hebben telegrafisch bemiddeling verzocht aan dr. Roes- singh, lid der Tweede Kamer voor dit district, om te verkrijgen, dat het slachten en afmaken zal mogen op houden. Wellicht slaat hiermede in verband het bezoes van den inspec teur van hei Veeausenijkumlig Staatstoezicht, dr. li. Kennuelis, die met dr. Overboek, uit Groningen, hier Vrijdag vertoefde. Op de veemarkt te Wijchen werden twee runderen van een landbouwer uit Druten in verzekerde bewaring genomen als verdacht van mond- on klauwzeer. Bij onderzoek door den districts-veearls bleek echter, dat de dieren geen mond- en klauwzeer heul den, maar dat zij hun tong hadden bezeerd door het eten van distels. OVERREDEN. In de WiUemstraut te Amsterdam werd gisteren een 7-jarig meisje door een met een paard bespannen wogen overreden. Met inwendige kneuzingen werd hel kind, na aan de kliniek in die straat verbonden te zijn, naar het gasthuis vervoerd en daar opgeno men. IN QUARANTAINE. Te Zaandam is gisteren van Ran goon aangekomen liet Engelsche stoomschip ,.Iran", beladen met rijst voor Wormerveer. Daar pokken gesignaleerd waren, wordt het schip, dat te IJmüiden een dag is opgehouden, in quarantaine gehouden. Het ligt thans in het Noordzeekanaal liewesten de Hem- brug en wordt door een hoot van de Havenpolitie bewaakt, om te voor komen, dat geen gemeenschap met den wal wordt verkregen. Gebleken is echter, dat zich thans geen lijders meer aan boord bevin den dezen zijn tijdens de reis aan land gezet. Op hel schip wordt er voor ge waakt, dal het zwarte personeel niet m aanralïing koinl niet het blanke. Do reinigingsdienst is thans bezig de goheele boot te ontsmetten. Wan neer men hiermede gereed is, zal van den burgemeester verlof worden ge vraagd tot het lossen der goederen. ZOU A VEN. 't Monument voor de in 18G1 ge sneuvelde Nederlandsche pauselijke zouaveu zal worden opgericht te Ou denbosch op het plein vóór de groote kerk, die is gebouwd naar het model van den St.-Pieter te Rome. De gedenksteen te Oudenbosch zal den vorm krijgen van den obelisk op het St. Pietersplein te Rome, zoo meldt ,,de Maasbode". VERDRONKEN. Uit Papendrerht wordt gemeld Toen gisteravond de knechts van de sloepkaan „Columbus'" aan het werk waren op de stuurstelling. hoorden zij hulpgero^ cn zngen hun schipper, Jacob Ueinrich M agner. ruim WO M. van het schip in de rivier drijven. On gelukkig konden zij niet helpen, daar de roeiboot, waarmee de schipper zich naar den wal wilde begeven, ook weg dreef. Vermoedelijk is de ongelukkige, die jammerlijk verdronk, bi.i het instappen te water "eruakt. Hij iaat een wedu we niet 3 jonge kinderen achter. AMBULANTE SCHOOLHOOFDEN. De gemeenteraad van Delft heeft, na uitvoerige bespreking, met 15 te gen 5 stemmen voor kennisgeving aangenomen een verzoek van de af- deeltng Delft van den „Bond van Ne derlandsche Onderwijzers', om aan de zesklassige sciiuol het hoofd een voste klasse te geven. PAASCHVUREN. In het oosten van ons land bestaat zoo schrijft het „N. v. d. D." nog steeds de overoude gewoonte, met Paschen groote vuren te bran den. Vooral de jeugd is reeds weken vóór dien tijd bezig alles te verzame len wat brandbaar is en op groote hoopen te brengen. Waar heggen geschoren en boomen gesnoeid wor den, daar staan zij gereed om met karren en kruiwagens dorens en tak ken bijeen te zoeken en weg te br*n« gen. Ook gaan zij bij vrienden en kennissen rond om iets voor liet Paaschvuur te vragen, meestal on der het opzeggen van een kort versje, bijvoorbeeld het volgende rijmpje Heb jo ook wat te bra nden, Olde huiven 1) en olde wannen 2); Heb je ook een bosje riet Anders hebben we ons Paaschvuur niet I Gewoonlijk; worden de vragers niet teleurgesteld, en wordt hun wat brandstof of eenig geld afgestaan. Eerst op den avond van den Twee den Paoschdag wordt het Paasch vuur. dal soms boven liet dak %an een woning uitsteekt, ten aanschou- we van jong en oud aangestoken. 1) Huiven zijnmanden. 2j Wannen werktuigen om 't kaf van liet koren te scheiden. R.-K. KIESVEREENIGINGEN. De algemeene vergadering van den Algem-'cnen Bond van 11.-K. Kies- vereenigingen in Nederland wordt dit jaar op 22 Mei te Amsterdam ge houden. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN HET VATIKAAN EN HOLLAND. „Vidi", de correspondent van het „Handelsblad v. Antwerpen" schrijft: Eene kwestie, die sedert eenigen tijd reeds het Vatikaan bezig hield, heeft een gelukkige oplossing ge vonden. Zooals gij weet waren de diplomatische betrokkingen van den II. Stoel met Holland onderbroken, ingevolge de weigering eon vertegen woordiger van den 1L Stoel in de vre desconferentie van Den Haag toe io laten. Men verlangde van weerskan ten die betrekkingen te herstellen, en Holland scheen geneigd aan te ne men, dat de H. Stoel bij haar werd vertegenwoordigd door een nuncius en niet meer door een eenvoudig in- temuncius als vroeger. Maar het bemerkte, dat deze oplos sing moeilijkheden opleverde. En in derdaad, volgens de aangenomen ge bruiken behoort het voorzitterschap van het diplomatisch korps aan den nuncius. Welnu, de vertegenwoordi gers van de groote mogendheden zouden niet gaarne gezien hebben, dat zij op den tweeden rang werden geplaatst en dat aan een protes- tantsoh hof, ten voordeele van den vertegenwoordiger van den H. Stoel. De aangenomen oplossing is de l>e- noeming van deh nuncius in Belgiii tot internuncios in Den Haag, die, terwijl hij tevens zijn ambt te Brus sel Inhoudt, nu en dan naar Den Haag zei 1 gaan om er zijn ambt te vervullen, zorg dragende overigens niet daar te zijn, waunee'r de afge vaardigden ter vredesconferentie er bijeenkomen. Op die manier zal elke teergevoeligheid gevrijwaard zijn.. De hoedanigheid van internuntius aan den nuncius van België toege kend, is voor hem geene verminde ring hoewel de eerste titel minder is dan de tweede. Het Is inderdaad in de diplomatiek gebruikelijk, dat ge zanten van mogendheden bij de voor naamste hoven van Europa, tevens het ambt van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister mogen vervullen bij andere hoven. Iets der gelijks zal dus gebeuren voor den nuncius van Brussel. De aangeno men oplossing is dus van dien aard om iedereen te voldoen". De Tijd voegt daaraan toe: .Me', belangstelling hebben wij naar de uiteenzettingen van Vidi geluis terd. De correspondent van het Ant- werpsche blad hoeft, volgens ge woonte, zich ernstig trachten op de hoogte te stellen van de quaestie, Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Zondag 9 April 1911 (een document kan alleen wanneer het behoorlijk ge dateerd is aanspraak op betrouw baarheid maken) ontmoette ik mijn vriend Hopma. Het was, om nog na der de geloofwaardigheid van het nu volgend verhaal aan te toonen, kwar tier over twaalven op de Groote Kerk, waaruit volgt, dat het geen kwartier over twaalven zal zijn ge weest op het Stationsplein en aan de Houtpoort, daar deze klokken, als ■een slecht gehumeurde drieling, ge woon* zijn met elkaar van meening te verschillen. Hopma dan keek somber. Sherlock "Holmes zou dadelijk aan hem gezien Ibebben, of dat voortkwam uit leven dige werkzaamheid van zijn recht- schen likdoorn of van schele hoofd pijn wegens te laat opblijven op Za terdagavond, aan den linkerkant; Ik, minder scherpzinnig, moest mijn toevlucht nemen tot de alledaagse he manier van hem er naar te vragen. Hij zei. dat hij zich verveelde. Ik trachtte hem te troosten met de stel lige verzekering van een Fransch schrijver, dat alleen vervelende men- schen zich kunnen vervelen. Hij scheen hierin weinig baat te vinden en maakte aanstalten om verder te gaan, toen ik op de gedachte kwam te vragen, waarom hij zich ver belde. „Er is vandaag geen voetbalmatch In Haarlem", zei hij, met een zucht. Dit leek me onwaarschijnlijk en ik *ssaista daaFven geen geheim „Op Zondag in Haarlem geen en kele voetbalwedstrijd, dat is onmo gelijk 1" Hij verklaarde nader, dat er geen wedstrijd eerste klasse was, H. F. C. was naar Dordrecht en Haarlem naar Rotterdam. Hij noemde dat een ver keerde regelingwaarvoor had je dan twee eerste-klasse-clubs, als ze allebei op denzelfden dag de stail werden uitgestuurd Zóó kon oen kind wel aan het hoofd van den Ne- derlandschen Voetbalbond staan. Ik raadde een wandeling aan. Hij vond dat een eentonige beweging, je zet eerst je rechter- en dan je linker voet vooruit, dan wéér Je rechter- en wéér je linker, en zoo vervolgens, tot in het oneindige. „Zoo loopeu ze toch op het voetbal veld ook", opperde ik bescheiden. Maar hij zei, dat het daar heel wat. anders was daar had het loopen doel, je schopte eerst met je rechter- en daarna met je linkervoet tegen een bal aan. „Ga dan visites maken", stelde ik voor. „Iedereen heeft toch wel een paar achterstallige bezoeken." Die had hij, meer dan hem lief was. „Aan zeventien mensclien ben lk een visite verschuldigd", bekende hij, „sommige zijn vier Jaar ten achter, ze zullen ons nauwelijks meer ken nen. In den zomer, weet je, gaat het nog wat, dan zijn er geen voetbal- matches en tref je de menschen ook zelden thuis. Maar als de competitie begonnen is, ga ik naar de wedstrij den. En nu voel ik me zoo eenzaam, zonder match." Aanvankelijk had lk willen spot ten. maar een gen met mijn evenmensch, behaalde de overwinning. „Hopma", zei ik, „je bent ziek, je lijdt aan furor voetbalianus contagiosus, of wel in het Ne- derlandschbesmettelijke voetbal waanzin. De allerniauwste ontdek kingen van een Duitschen geleerde wijzen uit, dat de kwaal veroorzaakt wordt door een bacil, die zich tegen September ontwikkelt, bij den menscli nestelt, gedurende den winter groeit en tegen den zomer afsterft Zij kan niet tegen hitte. Wie er door aange tast is, krijgt op Zondagmiddagen omstreeks één uur een koortsaanval, die alleen op het voetbalveld tot be daren kan komen. Er wordt gezocht naar een serum als geneesmiddel, maar tot dusver is dat nog niet ge vonden. Als ik er van hoor, zal ik je waarschuwen. Tot zoolang sterkte I" We scheidden na een handdruk. Hij verwijderde zich met gebogen hoofd, alsof hij iets op de aarde zocht. Dat was het bruine monster, de voetbal, dien hij dezen middag zou moeten derven. Voor hem en dui- zende anderen is het niet voldoende, dat de aarde draait, zij willen ook den bal zien draaien. Merkwaardig, dat ze er op den duur niet draaierig van worden I Voor den zomertijd schijnt intus- schen een nieuwe Zondags-ontspan ning op til. Cher een dag of wat komt een bestuurbaar luchtschip uit Duitschland over en kunnen de men schen, tegen betaling van honderd- vijftig gulden, er een uitstapje mee doen. Uitvlucht «ou beter wezen, wanneer we voor dat woord niet al een Nederlandsche bestemming ge vonden hadden. Voorloopig is de passageprijs voor de meeste beurzen nog wat gepeperd. ,7e maakt er een heele zeereis voor, met zeer goede kost en inwoning, terwijl in een bestuurbaar luchtschip alleen de inwoning wordt verschaft en niet de kost. Vooralsnog is de marktprijs van lucht dus blijkbaar nog hooger, dan die van zeewater. Wat natuurlijk niet wegneemt, dat hot een dappere onderneming is van de courant, die deze nieuwigheid heeft georganiseerd, waarvan menig een, dien het op een paar bankbiljet ten niet aankomt, gebruik zal willen maken. Het kan voor do komende feest dagen, wanneer wij elkaar meer dan anders ontmoeten, een aardig ver maalt wezen, om aan vrienden en be kenden te vragen „Zou jij met het luchtschip mee- durven Tien legen een. dat de ander ant woordt „Honderdvijftlg gulden is mij veel te duur 1" Nu is er gelegenheid hem in den hoek te drijven, door te zeggen „Stel, dat honderdvijftig gulden je niet schelen kon, of dat Je gratis mee mocht, zou je dan mee durven Acht tegen een, dat dan het ant woord wezen zal „Dat hangt er van af." En wanneer Je dan, verder door vragende, wilt weten waarvan dot afhangt, dan komt er een heele ver scheidenheid van voorwaarden loa Van het weer (het kan Immers stor men 1), van den bestuurder, van liet aantal mensohen, dat mee gaat, van het publiek, dat er bij tegenwoordig is, want hij zou in geen geval op schudding willen verwekken, of als een wild dier worden aangegaapt. „Ja", zeg je don, „we zijn nog niet zoover, dat do kapitein je aan je huisdeur komt afhalen. Maar hoe staat het met de couragezou ie moed genoeg hebben, om mee 'n het luchtruim te gaan?" Zes tegen een, dat de ander dan* zegt„natuurlijk, wat denk je wel Ik heb moed genoeg I" En dan zal allicht een verhaal volgen, waaruit die dapperheid onomstootelijk blijken moet. Ik vind de zaak volstrekt zoo een voudig niet. Het voorbeeld is wel aanstekelijk en ik herinner mo, dat een Nederlander, die in een van de Fratische wSegkompen omhoog ge gaan is, zei„och, jo komt daar van zelf toe, er waren altijd zoo'n paar dozijn vliegers in de lucht of pas bo neden gekomen het vliegen lijkt je dan even natuurlijk al3 het loopen. je doet dus mee." Maar om te gaan zitten in een bestuurbaren luchtballon, die doorgaat voor een wonderdier, dat is toch heelwat an ders. Wat mij -persoonlijk aangaat, ik denk onwillekeurig aan een bekend rijmpje en maak daar dezen variant op Als ik het schip niet zie. wil 'k aan mijn moed gelooven, Maar sta ik vlak er voor, komt licht de twijfel boven.' De directie van do Echo heeft een dergelijke mogelijkheid voorzien en aangekondigd, dat wie mee wil en betaald heeft, eon oproeping krijgt, wanneer de gelegenheid er is. Maar wie dan niet verschijnt, krijgt zijn geld niet terug Dat noem ik menscheukennis van de bovenste plank. Paste het me, hon derd en vijftig gulden er voor uif 6» geven, dan zou ik ook in ieder geval waar voor mijn geld willen hebben. Maar zooals ik zei, zoo overvloedig zijn de bankbiljetten nog niet. De vermaarde circulaire van ons gemeentebestuur over geheimhouding door ambtenaren komt af en toe In bespreking. Zc moet dan ook aanlei ding geven tot verschillende onzeker heden. Zoo beef ik bijvoorbeeld voor het aanstaande lot van de onderwijzers, die In het bondsorgaan Haarlem's On derwijs schrijven. Die melden me daar maar de grootste intimiteiten over het onderwijs. Zoo maar, zonder blikken of blozen, laten ze drukken, dat Jan geen hoofd voor geschiedenis heeft en Piet wat kort van memorie is. waar het aardrijkskundige namen betreft. Mag dat GA&t dat maar zoo? Is dat niet in flagranten strijd met do circulaire Als ik de vader van Jan of Piet was, zou ik me daar ern stig over beklagen, lk zou willen we ten, of de circulaire wat beduidt of niet 1 Het kan best wezen, dat ik zelf. wanneer de autoriteiten hier niet ingrijpen, een beweging op touw zet. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9