POPE-LAMPEN Openbare Verkoopfng Villa „Dunenburg" Kwaliteits Tabakken Heerlijke oude Varinas (speciale Mélange) m. JOH. SCHACKMAN, Koningstraat 23. DE NEDERLANDSCHE CREDIETBANK, t«i- a3. Nieuwe Gracht 11, Haarlem Te'- 2B- gen en 't aantal leden von 9504 op 10090; waaronder 1100 vrouwelijke le den. 't Verslag der Kamerfractie werd besproken. Eenige opmerkingen wer den gemaakt, vooral over de debat ten over de bestrijding der zedeloos heid. n.ia'rna werd 't beleid van 't partij bestuur besproken, alsook de redactie van Het Volk; voo'ral over de samen- stolling van Het Volk werd uitvoerig gedebatteerd. Eon voorstel Laren-Blaricum om voor Het Volk een collectieve hoofd redactie te benoemen, werd met over- groote meerderheid verworpen. De redactie zal eenige geuite wen- schen over den inhoud van Het Volk, overwegen. De redacteuren werden herbe- noorad. Te Leiden zal 't volgende congres plaats hebben. Maandag werd do kiesrechtbewe ging besproken, Ingeleid door Mr. P. J. Troelstra. De uitslag van 't petitionnement beantwoordt aan de verwachtingen van 't partijbestuur. Voorgesteld werd de aanbieding te doen plaats hebben op den dag der Kameropening in September. De vraag, of op dien dag een demonstra tieve werkstaking moet plaats heb ben, is door 't bestuur ontkennend beantwoord. Wol zal Ln Den Haag een betooging gehouden worden. Mr. Troelstra besloot zijn rede met een opwekking tot krachtige actie om de aanstaa'nde historische gebeur tenis tot eene te maken die een mijl paal is in den bovrijdingsstrijd der Nederlandsche arbeidersklasse. (Er ontstond een ontzaglijk gejuich. De vergaderden Vezen op en zongen de Internationale). De voorstellen van Mr. Troelstra werden, onder langdurig applaus zonder debat, goedgekeurd. Hierna kwamen do resoluties voor sociale verzekering en ziektewet aa'n de orde. Deze werden besproken. Dinsdag werd dit debat voortgezet Allereerst werd gestemd over de kosteloosheid de'r Ziektevenzekering, als neergelegd in do voorstellen Am sterdam ITV. Het congres verwierp de kosteloos heid met 204 tegen 98 stemmen en 19 blanco's, en sprak zich uit voor pre miebetaling, ieder voor een derde door Staat, arbeiders ön werkgevers. De öve'rige amendementen werden ingetrokken; beide resoluties werden aangenomen. Dinsdagmiddag werd de jeugd-or- ganisatie besproken. Een resolutie van 't partijbestuur werd aangeno men. Daarin staat, dat alle afdeelin- geu moeten trachten jongelieden- orgauisaties op te richten, voor jon gelui van 1420 jaar. Het voorstel aangaande de stich ting van een partijschool werd naar 't partijbestuur verwezen, 't Coöperatie-vraagstuk zal ln de volgende vergadering behandeld wor den. Hierna werd 't Congres gesloten. EEN BOSCHBRAND. Vermoedelijk door vonken uit de locomotief zijn len Paaschdagmid- dag 2 H.A. bosoh en 5 H.A. heide be oosten de spoorlijn Hilversum Utrecht onder eerstgenoemde gemeen te een prooi der vlammen geworden. D etorreinen zijn liet eigendom van de boeren Kretsclunar van Veen en Von den Wall Bake. Der Hilversum- aohe brandweer gelukte het na groo- te inspanning den voortgang van 't vuur te stuiten. BRANDEN. Men meldt ons uit Waalwijk: Maandagnacht is het gebouw „Mu sis Sacrum" na afloop van een voor stolling totaal afgebrand. De oorzaak is niet bekend. Tc Elden bij Arnhem woedde Dins dagmorgen een hevige brand. Vier hofsteden, bewoond door zeven ge zinnen zijn in do asch gelegd. De inboedels verbrandden benevens ee- nig vee. Alles is verzekerd. ONGEREGELDHEDEN IN EEN KERK. Uit Oudenbosch meldt men aan de N. R. Ct.: Zondagmorgen ha de hoogmis, de dienst was juist geëindigd, sprong een onbekend persoon op het mid denaltaar in de R. K. parochie-kerk alhier. Nadat hij geroepen had, dat de menschen moesten blijven luiste ren naar hem, verkondigde hij, door God gezonden te zijn om te zeggen, dat de anti-christ geboren was. On middellijk schoten eenige personen toe. die den man van het altaar ver wijderden en buiten de kerk brach ten. Inmiddels had het gerucht zich Verspreid doo'r de kerk, dat de vreemdeling een aanval had willen doen op de dienstdoende priesters, en inderdaad werd er een revolver met scherp geladen op hem bevonden. De woede vah het publiek was groot. On mogelijk kon de toegeschoten politie den Vreemdeling beschermen, meer dan tweeduizend menschen eischten hem op. Ondanks de bescherming van de politie, we'rd de vreemdeling op on mensehelijke wijze geslagen en ge schopt, zoodat hij meer dood dan levend op het gemeentehuis aan kwam. Ondervraagd door de politie, gaf hij op Hendricks to heeten, 26 jaar oud te zijn, en van Amsterdam te ko men. Met welke bedoeling hij in de kerk aldus gehandeld had, wildé hij niet opgeven. Vóór het raadhuis had zich een groote menigte opgesteld, en de vrees van de politie, dat het voorgevallene zich zou herhalen, deed haar beslui ten, den man met een rijtuig naaV Roosendaal te vervoeren, vanwaar hij verder onder politiegeleide naar Amsterdam gebracht werd. Achteraf is gebleken, dat er een tweede persoon in zijn gezelschap was geweest, die, ziende hoe slecht zijn vriend ér afkwam, het hazenpad (heeft gekozen. JOODSCHE INVALIDE. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen heeft de heer Jac. Deen het perceel aan de Nieuwe Keizersgracht no. 70 aangekocht en ten geschenke gdgerven aan de Ver- eeniging Tehuis Joodsche Invalide. EEN NIEUWE UITVINDING OP HET GEBIED VAN DE DRAAD- LOOZE TELEGRAFIE. Onze corr. te Hoek van Holland meldt: Door den heer A. Vlug, ambtenaar aan het Radio-telegraafstation aan den Hoek van Holland, is een systeem seinstation voor draadlooze telegra fie uitgevonden, waarbij het mogelijk is, om zonder gebruik te maken van de snelle trillingen door de Duitsche telefunken gebruikt, een zeer fraai regelmatig geluid te verkrijgen in 't ontvang-toestel. De vonk welke dit geluid veroorzaakt, springt regelma tig in een zoo groot aantal malen per seconde over, dat hierdoor een muzikale toon verkregein wordt. Bij de Duitsche inrichting moet men hierbij gebruik maken van een wis selstroommachine, doch bij de in- riohting van den heer Vlug is dit ver kregen door gebruik te maken van gelijkstroom. Voo'ral voo'r toepassing aan boord vOn de schepen, waarbij de machine bijna uitsluitend inge richt is voor levering van gelijk stroom schijnt de uitvinding van zeer groot voordeel te zijn. Bovendien zijn de toestellen zeer eenvoudig, bewe gende deelen komen er niet aan voor en de plaatsruimte welke ze in neemt is gering. Voörloopige proef nemingen hebben zeer goed voldaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel Bon 0U vergiftiging door urine zuur kent npmerken. Wanneer overvloedig urinezuur zich in uw lichaam begint op te hoe pen. zult gij spoedig opmerken, dat iedere weersverandering uw gestel aandoet, en dat gij u op vochtige, nevelige morgens loom, dof en prik kelbaar gevoelt. Uw spieren worden daa stijf en rheumatisoh. Gij krijgt watergezwellen onder de oogen en in de enkels. Gij hebt pijn ln de len denen en zijden, en een ellendig ge voel in uw rug, vooral des morgens bij het. ontwaken. Misschien krijgt gij ook stocurnisse'n met de urine, neerslag of graveol in uw water. Deze verschijnselen duiden er op dat nog erger Inval en in aantocht zijn, want hoe langer het urinezuuT niet wordt verminderd, des te meer vergiftigt het uw gestel, en wanneer het overvloedige niet spoedig door de nieren wordt uitgedreven, gaat gij lijden aan lendenjicht, waterzucht, ontsteking van de blaas, graveel, steen, rheumatiek. bloedvergiftiging, en zullen uw nieren cel na oei ver nietigd worden en laten zij het leven gevend eiwit ontsnappen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen staan de nieren op een zachte wijze bij in hun grootsch werk om het overvloedige urinezuur of te voeren, en om het lichaam te zuiveren van de niergiften, die zoovele mannen en vrouwen zwak, ziek en moedeloos maken. Wij waarschuwen tegen namaak en maken er op attent dat op iedere doos de handteekenlng van James Foster voorkomt. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Góppinger, Groote Houtsir. 147a; en K. van Eden, Spaar- ne 38. Gr. Houtstraat 161. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k 1 1.75 voor één, of f 10. voor zes doozen. Als g(j qw kind gezond, vroolijk enfrlsch van geest wilt zien op groeien, geeft het dan Dr. HOMMEL'S Haematogen, WAARSCHUWING 1 Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL. Rechtszaken HOOGE RAAD. De Hooge Raad heeft uitspraak daan in de zaak van J. H., door het gerechtshof te Arnhem, waarheen de Hooge Raad zijn zaak venvezen had, veroordeeld tot 3 dagen gevangenis straf wegens het als getuige in strafzaak weigeren van het afleggen van den eed, terwijl liij behoorde tot het R. K. kerkgenootschap. Hot beroep werd verworpen. Spert en Wedstrijden VOETBAL. NEDERLAND—BELGIë MILITAIR. Het Belgisch militair elftal, dat op 7 Mei in Den Haag en op 14 Mei tc Antwerpen tegen liet Nederlandsch militair elftal zal spelen, is als volgt samengesteld: Mayné, doel; Huysmans en Ver- beeck, achter; Decosler, Ballieu en Daufresne, midden; Van Heck, Van Houtte, Six, Delofontaine en Pater noster, voor. HEEMSTEDE—HAARLEM XI 2—2. Zondagmorgen om 11 uur ving, on der leiding van J. Ophuizen deze oefen wedstrijd aan. Haarlem speelt met 10 man, hot mest Rommeltsen Sijpestein. waarvoor een invaller als keeper komt. Heemstede hoeft als invallers C. Zandstra, H. v. Dort en P. v. d. Klas horst. Heemstede wint den opgooi en ver kiest eerst tegen zon en wind in te spelen. Direct vollen beide pnrtljen flink aan. met Haarlem iels in de meerderheid, wat in hoofdzaak aan den wind to danken is. Toch gaat Heemstede spoedig bij de gasten op bezoek, maar de verdediging is op post en zorgt voor retourzending. Hoewel Haarlem veel kansen krijgt, blijft zuiver schieten uit, en ten koste van eenige corners die niets opleve ren, verdedigt Heemstede goed; voor al v. Dort weert zich kranig. Eenige malen zien we Staal, die an ders zoo zuiver weet te schieten, den bal naast trappen. D. v. d. Horst, uiterstrechts voor Heemstede, geeft zijn beste spel, waarvoor hij vaak warme toejuichingen krijgt. Hij rent longs het lijntje en geeft prachtvoor- zelten, die jammerlijk onbenut blijven. Een half uur is reeds gespeeld, als d. Horst den bal niet vergenoeg weg werkt, waarna Staal met een pracht- schuïver de leiding aan het Haarlem XI geeft. Dan komt er wat meer spel in de voorhoede van Haarlem, en 10 minuten later maakt Verweïj no. 2. Direct daarna gaan v. d. Horst en P. Zandstra naar voren, breken door alles heen en D. v. d .Horst geeft <len. keeper van Haarlem geen kans. Rust gnat in met 2—1. Na de rast is Heemstede, geholpen door den wind, do meerdere. Nauwe lijks is afgetrapt, als C. Zandstra den bal bemachtigt, onhoudbaar scoort en dun gelijk maakt. lluarlem legt zich dan meer toe op erdedigen. waarbij Tangerman veel redt. Altijd is hij bij den bal, om met zuivere schoten liet terrein te zuive ren. Eens krijgt Heemstede net bui ten het penalty-gebied een strafschop, maar Tangerman kopt den bal juist uit het hoekje. Haarlem is dikwijls gevaarlijk. Bre mer verplaatst het spel vïug, maar v. Dort geeft hem heel weinig kans, om te schieten. Ook Staal die in de half backslinie is gaan spelen, komt nog ©enige malen voor doel schiet ééns tegen de lat en eenmaal er juist on der, maar die bal wordt door den kee per gestopt. Het laatste oogen blik komt Bremer voor doel, talmt ever» om ie schieten, waarvan v. Dort profiteert om zich nog juist voor den bal te werpen, j daarmede doelpunten voorkomend J Daarna geeft do scheidsrechter het» sein tot eindigen en is de uitslag '2-2. Het schieten was van beide partijen zeer sleoht, in de verdediging blon ken Tangen-man en v. Dort uit. Z. V. V D. O. S. B. (Amsterdam), lsten riaaschdag ontving Z. V. V. van Zandvoort D. O. S. B. uit Amster dam, beide spelende in de 3e klasse N. V. B. Met de rust leidde Z. V. V. met 21 na de rust pakte Z. V V., dank zij den wind dien ze in den rug had, goed aan en wist nog 2 maai te doelpunten. Do wedstrijd werd dus door Z. V. V. met 41 gewonnen. Het terrein liet wel te wenschen over. VICTRIX I—D. O. S. 4—1. 2den Paaschdag speelde Victrix I te gen O. O. S. Victrix telde twee inval- iers. Met de rust was de stand 2—0 en 't einde kwam met een overwinning van 4—1 voor Victrix. L. OTTEN. Naar het Vaderland verneemt, heeft de bekende achterspeler van Quick en aanvoerder van het Nederlandsch elf tal L. Otten zich verbonden om voor één jaar naar Indië te gaan, waai' hij, in verband met liet uitbreken van pest op Java, zich tor beschikking heeft steld van. het Gouvernement. Otten zal binnen een maand reeds vertrekken. HOCKEY. DE MUSSCHEN—SUSSEX 1—3. To ongeveer half twaalf stellen beide elftallen zicli op. De Musschen hebben eenige invallers, maar weten toch het spel dadelijk in handen te nemen en na oen kwartier te doelpunten. De Engelschon komen nu onstuimig opzetten en het gelukt hun door een fout in de achterhoede der Musschen gelijk te maken. De Musschen-voorhoede is niet bij zonder op dreef, vooral Bienfait mist herhaaldelijk. Tot rust weten de En gelschon hun voorsprong te behouden. Rust 2—1 voor Sussex. Als weer begonnen wordt, speelt Rasch niet meer mee, doch hiervoor verschijnt een invaller. De Engelsehen zijn weer voortdurend sterker en we ten even voor tijd een derde punt te maken, dat wel het mooiste van den heelen wedstrijd was. Als de scheids rechter tiid blaast hebben de Engel- schen welverdiend met 31 gewon nen. DE MUSSCHEN—DULWICH 14- 0. Te ongeveer kwart voor drie vangt deze wedstrijd aan.. De Musschen ko men met hun gewone elftal uit, en al spoedig blijkt, dat hun spel veel beter is. Vooral de voorhoede is in vorm. Nauwelijks is afgeslagen of de Mus schen nemen de leiding. Geregeld zijn do Engèlschen ingesloten en het is als het ware eon bombardement op de goal. Do Engelsche backs, dia zeer slecht zijn kunnen don ook niet verhinderen, dut de Musschen binnen 10 minuten al met 30 de leiding hebben. De vier de goal komt door een fout van den koepor, die overigens wel goed speelt. De Jlnicerwing van oe Musscnen vs zeer goed en van dezen kant komen voor rust nog 2 goals. Rust 6—0 voor de Musschen. Na de rust wordt volgens de Engel sche regels en met den Engelschon bal gespeeld. Wel zijn do Engelschon nu veel be ter, maar tegen het berekende spel van de Musschen kunnen zij het niet bolwerken. Aanval op aanval worden op het Engelsche doel ondernomen en de keeper moet telkens visschen. In 15 minuten tijcis weten de linksbuiten in de middenvoor, die echter te veel op zich zelf speelt, den stand tot 140 toe op te voeren. Bij de Musschen waren allen goed. Rasch blonk boven de anderen uit Bij de Engelschen waren de rechts back en de keeper het best Amsterdam II heeft te Maastricht van Limburg II gewonnen met 21. Amsterdam I van Limburg I met 6-0. NED. CRICKETBOND Te Amsterdam werd de algemeene vergadering gehouden van den Neder- landschen Cricketbond, onder voorzit terschap vau den heer Issbrücher. De heer Holdert Jr. werd tot be stuurslid gekozen. De Hih-ersumsche Cricketclub werd tot de le klasse toegelaten. De heer Diemer Kool, afgevaardigde van Rood en Wit drong aan dat de competitie zoo vroeg mogelijk, b.v. uiterlijk half Mei zou beginnen. De 2e klasse competitie zal waar schijnlijk als volgt worden samenge steld: eene afdeeling bestaande uit Victoria, Albion, Olympia, Ajax en Haarlem; eene afdeeling van de 2e elf tallen der le klasse-verceuigingen. Aangezien van Rood en Wit op de vergadering bericht Inkwam, dat zij met haar 2e elftal waarschijnlijk in den Amsterdamschen Cricketbond zal uitkomen, kon bovenvermelde 2e klas se-indeeling nog niet als defiuitief worden aangenomen. Het bestuursvoorstel, luidende dat een speler vóór den aanvang van het seizoen de club moet opgeven, waar voor hij wenscht uit to komen, in dien verstande, dat een 2e klassespeler op den dag dat zijne vereeaiiging speelt, nooit voor do le klasse zul mogen spe len, werd met A. C. C., Volharding en Haarlem tegen, aangenomen. DAMMEN. Wegens verhindering van den heer W. A Zalm, zal de simultaan-séance te Lisse op Donderdagavond 20 April (zie de Dam rubriek van Zaterdag avond 15 dezer) worden gegeven door den heer H. L. van Oort, lid van de Hoarlëmsche Damclub. WIELRIJDEN. Zondag hadden op de wielerbaan te Amsterdam eenige wedstrijden plaats. Het hoofdnummer was een wedstrijd voor koppels; dit nummer viel zeer in den smaak van het tal rijk opgekomen puhliek. Jammer was het voor onze Haarlemsche renners, dal op een oogeüblik, dat bijna alle paren overnamen, een renner er on gemerkt van doorging, die met be hulp van zijn genoot een ronde voor sprong nam. De einduitslag was, dat in het uur gereden werden 108 ronden, ieder van 330 Meter. le prijs: Fransenv. Hooft, Am sterdam; 2e prijs: TullekenStouten, Haarlem; 3e prijs: Brunt—Staats, Hilversum; 4e prijs: Aldewerldvan Breda, Amsterdam; 5e prijs: Gebr. Kruisbrink, Amsterdam; 6e prijs: NijlandJansen, Amsterdam. Gemengd Nieuws op Donderdag den 27sten April 1911, des namiddags 2 ure, in het Hotel „WELGELEGEN" te Bioemendaal, hoek Zomerzorgerlaan, ten overstaan van den te Haarlem gevestigden Notaris J. WILLEMS, van de zeer solied gebouwde, welbekende, voor Zomer- en Winterverblijf ingerichte met Erve en Tuin gelegen op een der schoonste punten van Bloemendaal's heuvelen, met een prachtig vergezicht over de Duinen naar Zandvoort en de Lee, aan den Hoogen Duin en Daalschen Weg, gemeente Bioemendaal, ter grootte van 17 AREN, 50 CENTIAREN. De inrichting van het in modernen stijl gebouwde huïs, voorzien van Electr. Verlichting, Waterleiding., Electr Schellen en andere gemakken, is bij biljetten uitvoerig omschreven. Veilingbilj'etten zijn te bekomen ten kantore van Nots. WILLEMS, (Gierstraat 14, te Haarlem) alwaar de veil. cond. en eigendomsbew. gedurende 8 dagen vóór de veiling ter lezing zullen liggen. Het perc. is te bezichtigen Dinsdags en Donderdags van 14 ure mits vooraf belet vragende. T 4 astiffe rookers, welke moeilijk een goede pijp tabak naar hunnen smaak kunnen bekomen, worden uitgenoodigd eens een proef te nemen met mijne Ik lever U het beste wat er te koop is, en uitsluitend ongeverfde, zuivere Mélanges. Bijzonder aanbevolen „Minimum Nicotine tabak" (zeer Hebt) 20 cent per ons. 20 - 30 en 40 cent per ons. RIJPBRUINE MARYLAND zeer iichisoöriig, 10 - 12 en 16 ct. per ons Eenlg adres voor de hoog geurige „ANKEK PORTORICO" 10,12 en 16 ct. p. ons Aanbevelend, C. VAN ES, Sigaren-Magazijn „ANKER", Gr. Houtstraat 18, Tel.1438 Levering aan Winkeliers tegen Fabrieksprijs. DE BRAND TE SCHAERBEEK. Telegrammen liebben reeds melding gemaakt van den feilen brand, dio het gemeentehuis van Schaarbeek met belangrijke kunstschatten verwoest heeft. Het gebouw, in Vlaomschen renaissance-stijl opgetrokken, was 20 jaar geleden gebouwd. De brand blijkt aangestoken te zijn. Om zeven uur werd er brand ontdekt in kantoorlokalen, die sedert Zater dagmiddag gesloten waren. Gaf dit reeds aanleiding om aan kwaadwil ligheid. te denken het vermoeden werd zekerheid, toen men in een hoek van een kantoorlokaal de over blijfselen ontdekte van licht brand bare sloffen, waarmee men den brand gesticht had. Echter wist de brandweer het vuur meester te wor den. Maar om kwart over tienen barstte in een geheel ander deel vim het gebouw, op een zolderverdieping, opnieuw het vuur uit, op een plaats, waar het vuur allerlei voedsel kon vinden en die zeer moeilijk bereik baar was voor de brandweer. Aan blusschen bleek dan ook niet meer te denken. De brand, die den geheelen nacht voortgewoed heeft, heeft het schoone gebouw, dat twee k drie millioen frank gekost heeft, ge heel verwoest. Een der brandweer mannen is bij zijn pogingen om den voortgang van het vuur te stuiten, een ladder gevallen en in ernsti- gen toestand naar het ziekenhuis ge bracht. Zooals wij reeds zeiden, zijn er bij den brand kostbare kunstvoor werpen verloren gegaan: schilderijen, beeldhouwwerk, wandtapijten, smeed werk, enz. Ook de gemeentelijke archieven zijn grootendeels verwoest. Slechts enkele boeken zijn gered kunnen worden maar alles wat bijv. betrekking heeft op den burgerlijken stand en de be volking, is verbrand, evenals allerlei .plannen voer uit te voeren werken, enz. Van de menschen, die dezen brand gesticht hebben, is, ondanks het on middellijk door den rechter van in structie ingestelde onderaoek, nog geen spoor gevonden. Burgerlijke Stand SCHOTEN. BEVALLEN J. C. van Velzen, geb. Braam, z. C. G. Milatz, geb. De Boer, d. OVERLEDEN L. Stam. 62 j. M. van Bommol, 75 J. Sollevoranolsr. Gratis Wielrijderskaarten Wat een genot als ge op Uwe fietstochten steeds een goede kaart bij de hand hebL Waarheen ge ook gaat in Nederland, wij verschaffen U gratis en franco een wlelrijderskaart. Vraagt onzen diohtst bij wonenden agenten hij zal U gaarne de door U verlangde kaart toezenden. HET KOST U NIETS. agent toor haarlem: - - OVERTREFFEN ALLE. W. KUIPERS «5fc ZONEN ZIJLSTRAAT 97- HAARLEM. Effecten - Wissels - Coupons. Verhuurt Safe-Loketten van verschillende afmetingen in haar gepantserde en brandvrije kluis. Huurprijs van f a.tot i 50.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7